Çərşənbə axşamı, 18:13
Azərbaycanda pərakəndə ticarətin ümumi həcmində iri supermarketlərin payının artım tendensiyası müşahidə olunub
Bakı sakinləri doğma şəhərlərinin görünüşündə sürətli dəyişikliyə alışıblar. Paytaxtda hündür binalar ucaldılır, parklar salınır və yeni yollar çəkilir, Bakı müasir meqapolisə çevrilir. Bütün bunların fonunda son illər daha bir trend meydana çıxıb - dükanları, köşkləri, kiçik mağazaları iri supermarketlər əvəz edir.
Son illər artımın ikirəqəmli templərini nümayiş etdirən ticarət sahəsi, Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatının dinamik inkişaf edən sektorlarından birinə çevrilib. Son 10 il müddətində bu sahənin orta artım tempi ildə 12,1% təşkil edib. Nəticədə, ticarət sektorunun qeyri-neft ÜDM-də xüsusi çəkisi 14%-ə qədər artıb. Hal-hazırda bu tikintidən sonra, ölkənin qeyri-neft iqtisadiyyatının ən böyük sahəsidir.
Azərbaycanda ticarət sektorunun yüksək artım templərini dəstəkləyən əsas amillər əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin güclənməsi, artan orta sinif, münasib demoqrafik vəziyyət, urbanizasiya prosesinin dinamik davamından ibarətdir.
"PASHA Bank"ın ölkədə pərakəndə ticarət mövzusuna həsr olunan tədqiqatının müəllifləri də hesab edir ki, yaxın illərdə Azərbaycanın ticarət sektorunun artım templəri ortalama ildə 7-9% səviyyəsində gözlənilir. "CEEMEA Business Group"un apardığı sorğunun nəticələrinə əsasən, Azərbaycanda respondentlərin üçdə ikisi bu sektorun gəlirlərinin artımını 10-15%, üçdə biri isə 15-20% həddində olacağını düşünür. "A.T.Kearney" konsaltinq şirkətinin hesablamalarına görə isə 2015-2018-ci illərdə Azərbaycanda qeyri-ərzaq mallarının ticarət dövriyyəsi 13,5% artıb.
Bununla yanaşı, ticarət dövriyyəsinin göstəricisi Azərbaycanda adambaşına Rusiya ilə müqayisədə iki dəfə, Belarusda isə 1,2 dəfə azdır. Tədqiqatın müəllifləri hesab edirlər ki, bu fərq Azərbaycanda bu sahənin inkişafı üçün potensialın olmasından xəbər verir.
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2014-cü ildə pərakəndə ticarət dövriyyəsi 22 mlrd. manat təşkil edib. Bunun 50,1%-i ərzaq məhsullarının, 49,9%-i isə qeyri-ərzaq məhsullarının payında düşüb. Yeri gəlmişkən, pərakəndə ticarət strukturunda ərzaq mallarının payı azalır - 2000-ci ildə bu, 72% təşkil edib. Bu həmçinin əhalinin rifahının yaxşılaşması, orta sektorun inkişafı, gəlirlərin artmasının göstəricisidir.
Hazırkı gündə Bakıda, təxminən, 100 iri dükan və supermarketlər şəbəkəsi fəaliyyət göstərir. Lakin təhlilin göstərdiyi kimi, ümumi fonda supermarketlərin payı hələ də kiçikdir.
Belə ki, Azərbaycanda ərzaq məhsullarının satış bazarında iri oyunçuların beşliyinə onun dövriyyəsinin ancaq 5%-i düşür. "Fransada ərzaq məhsullarının pərakəndə ticarətinin 96%-i supermarketlər və hipermarketlərin payına düşür. Almaniyada bu göstərici 80%, Türkiyədə isə 60% səviyyəsindədir. Bu sahədə rəsmi məlumatlar yoxdur, amma bir sıra yerli mütəxəssislər və beynəlxalq təşkilatların hesablamalarına görə, Azərbaycanda bu göstərici ən yaxşı halda 10%-ə çatır", - deyə tədqiqat qrupunun hesabatında deyilir.
Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2014-cü ildə pərakəndə satışın həcminin 11,7%-i hüquqi şəxslərin, 88,3%-i isə fiziki şəxslərin payına düşüb. Eyni zamanda iştirakçılarının böyük sayı və ümumi dövriyyədə iri oyunçuların olduqca az payı yaranma mərhələsində olan pərakəndə bazarlara məxsusdur.
Azərbaycanda sürətlə inkişaf edən və perspektivli ticarət sahələrindən biri də elektron kommersiyasıdır. Bu kanal vasitəsilə ticarətin orta illik artım həcmi ölkənin bütün ticarət dövriyyəsinin artımını 2-3 dəfə üstələyir. Hesabata müvafiq olaraq, Azərbaycan elektron ticarət bazarının artım templərinə görə TOP-20-yə daxildir. "Son illər ərzində dinamik artıma baxmayaraq, elektron ticarətin xüsusi çəkisi Azərbaycanın ümumi ticarət dövriyyəsində hələ də aşağıdır. Azərbaycanda adambaşına e-ticarətin həcmi 0,35 dollar təşkil edirsə, Rusiyada bu göstərici 29 dollara, Türkiyədə 38 dollara, Çexiyada isə 217 dollara bərabərdir", - deyə bankın hesabatında deyilir.
Azərbaycanda elektron ticarət haqda qanun 2005-ci ildə qəbul edilib. Lakin bu bazarın genişlənməsi ilə əlaqədar olaraq elektron ödənişlər, onların vergiyə cəlb olunması ilə bağlı proseslərin nizamlanması üçün vergi qanunvericiliyinə dəyişiklik edilməsinin zəruriliyi yarana bilər.
Maraqlıdır ki, rəsmi statistikaya görə, Azərbaycanda internetin daxilolma səviyyəsi 70%-dən çox təşkil edir və bu göstəriciyə görə Azərbaycan MDB-də liderdir. Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin bəyan etdiyi kimi, ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanda hər ev genişzolaqlı internetə çıxış əldə edəcək. Bu gələcəkdə elektron ticarətin həcminin artması üçün yaxşı zəmin yaradır.
Bu sahənin çiçəklənməsi üçün imkanlar hökumət tərəfindən nağdsız hesablaşmaların stimullaşdırılması tədbirlərinin genişləndirilməsini də yaradacaq. Onlayn - ticarətin həcminin artması, bazarda konsolidasiya proseslərinin davamı, ölkənin regionlarında ticarət şəbəkələrinin irəliləməsi Azərbaycanda pərakəndə ticarət bazarının inkişafının əsas vektorları olaraq qalacaq.
Hökumətin və beynəlxalq maliyyə institutlarının ölkə iqtisadiyyatının artımı, xüsusilə qeyri-neft sektoru üzrə gözləntiləri, gələcək illərdə pərakəndə ticarət bazarının da sabit artımını proqnozlaşdırmağa əsas verir.

ОТ ЛАРЬКОВ К МАРКЕТАМ
В Азербайджане наметилась тенденция роста доли крупных супермаркетов в общем объеме розничной торговли
Жители Баку уже привыкли к стремительным изменениям в облике родного города. В столице возводятся высотные здания, разбиваются парки и прокладываются новые дороги, Баку превращается в современный мегаполис. И на фоне всего этого в последние годы наметился еще один тренд - на смену ларькам, киоскам, маленьким магазинам приходят крупные супермаркеты.
Сфера торговли, демонстрирующая в последние годы двузначные темпы роста, превратилась в один из самых динамично развивающихся секторов ненефтяной экономики Азербайджана. В течение последних 10 лет средний темп роста этой сферы составил 12,1% в год. В итоге удельный вес сектора торговли в ненефтяном ВВП увеличился до 14%. На данный момент это самая большая, после строительства, отрасль ненефтяной экономики страны.
Основными факторами, поддерживающими высокие темпы роста сектора торговли в Азербайджане, являются рост покупательной способности населения, растущий средний класс, подходящая демографическая ситуация, динамичное продолжение процесса урбанизации.
Как считают авторы исследования Pasha Bank, посвященного розничной торговле в стране, темпы роста сектора торговли Азербайджана в ближайшие годы ожидаются в среднем на уровне 7-9% в год. Судя по итогам опроса, проведенного Ceemea Business Group, в Азербайджане две трети респондентов ожидают роста доходов этого сектора на уровне 10-15%, а одна треть - 15-20%. По расчетам же консалтинговой компании A.T.Kearney, торговый оборот непродовольственными товарами в 2015-2018 годах в Азербайджане увеличится на 13,5%.
Вместе с тем показатель торгового оборота на душу населения в Азербайджане вдвое меньше, чем в России, в 1,2 раза меньше, чем в Беларуси. Эта разница, считают авторы исследования, говорит о наличии потенциала для роста этой сферы в Азербайджане.
По данным Госкомстата, в 2014 году оборот розничной торговли составил 22 млрд. манатов, 50,1% из которых пришлись на продовольственную продукцию, а 49,9% - непродовольственную. К слову, доля продовольственных товаров в структуре розничной торговли снижается - в 2000 году она составляла 72%. Это также является показателем роста благосостояния населения, развития среднего сектора, увеличения доходов.
На сегодняшний день в Баку функционирует около 100 крупных магазинов и сетей супермаркетов. Однако, как показал анализ, доля супермаркетов на общем фоне все еще невелика.
Так, на пятерку крупнейших игроков на рынке продажи продовольственных товаров в Азербайджане приходится лишь 5% его оборота. "Во Франции 96% розничной торговли продовольственной продукцией приходится на супермаркеты и гипермаркеты. В Германии этот показатель находится на уровне 80%, в Турции - 60%. В этой области нет официальных данных, но, согласно подсчетам ряда местных экспертов и международных организаций, в Азербайджане этот показатель в лучшем случае достигает 10%", - говорится в отчете исследовательской группы.
По данным Госкомстата Азербайджана, в 2014 году на юридических лиц пришлось 11,7%, на физических лиц - 88,3% объема розничной торговли. При этом большое количество участников и очень низкая доля крупных игроков в общем обороте присущи розничным рынкам, находящимся на стадии формирования.
Одной из быстрорастущих и перспективных отраслей торговли в Азербайджане является электронная коммерция. Среднегодовой рост объема торговли посредством этого канала превышает рост всего торгового оборота страны в 2-3 раза. Соответственно отчету Азербайджан входит в Tор-20 стран мира по темпам роста рынка электронной торговли. "Несмотря на динамичный рост в течение последних лет, удельный вес электронной торговли в общем торговом обороте Азербайджана все еще низок. Если на душу населения Азербайджана объем e-торговли составляет $0,35, то в России этот показатель равен $29, в Турции - $38, в Чехии - $217", - говорится в исследовании банка.
В Азербайджане закон об электронной торговле был принят в 2005 году. Однако с расширением этого рынка может возникнуть необходимость внесения изменений в налоговое законодательство для регулирования процессов, связанных с электронными платежами, привлечения их к налогообложению.
Примечательно, что, по официальной статистике, уровень проникновения Интернета в Азербайджане составляет более 70%, и по данному показателю Азербайджан является лидером в СНГ. Как заявляют в Министерстве связи и высоких технологий, в среднесрочной перспективе каждый дом в Азербайджане будет иметь доступ к высокоскоростному Интернету. Это создает хорошую почву для роста объема электронной торговли в будущем.
Возможности для процветания этого сектора создаст и увеличение правительством мер по стимулированию безналичных расчетов. Рост объемов онлайн-торговли, продолжение процессов консолидации на рынке, продвижение торговых сетей в регионы страны будут оставаться основными векторами развития рынка розничной торговли в Азербайджане. Ожидания правительства и международных финансовых институтов по росту экономики страны, в особенности ее ненефтяного сектора, дают основание прогнозировать стабильный рост и рынка розничной торговли в ближайшие годы.