Azərbaycanda aqrar sektorun əsas hədəfi ölkənin ərzaqla maksimum təminidir
Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2015-ci ilin "Kənd təsərrüfatı ili" elan edilməsi heç də təsadüfi deyil. Son zamanlar aqrar sektorun bütün istiqamətlərinin inkişafı ilə bağlı bir sıra nəhəng layihələr həyata keçirilsə də, Azərbaycanda ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə başlamış aqrar islahatların 20-ci ildönümü məhz bu il tamam olur. Məhz həmin dövrdən bu sahə bazar iqtisadiyyatı prinsiplərinə qədəm qoyub. Yəni bir tərəfdən görülmüş və artıq geridə qalmış işlərə nəzər salmağın vaxtıdır, digər yandan isə dövlətin əsas hədəfinə çatmasını təmin edəcək yeni təşəbbüslərə stimul vermək lazımdır. Söhbət ərzaq təhlükəsizliyinin təminindən, aqrar məhsulun istehsalı baxımından maksimum müstəqil ölkəyə çevrilməkdən gedir.
Aqrar islahatların həyata keçirildiyi ilk illər "kollektiv" torpaqların bölüşdürülməsi, keçmiş kolxozçuların və sovxozçuların üzərlərinə düşən yeni imkanlar və öhdəliklər qarşısında tamamilə çaşqınlıq içərisində qalmaları, keyfiyyətli texnikanın, maliyyə vəsaitinin, fərdi təsərrüfatı necə inkişaf etdirməyə dair dəqiq bilgilərin olmaması kimi ağır proseslərlə yadda qalıb. Lakin son onillikdə aqrar statistika əvvəlcə artıma keçib, bitkiçilik, heyvandarlıq sahəsi uğurla inkişaf edib, regionlarda kənd təsərrüfatı məhsulları emalı üzrə yeni sənaye müəssisələri yaradılıb. Məhsullarını xarici ölkələrə ixrac edən bu müəssisələrin kifayət qədər alıcıları var.
Bu gün isə ölkənin əmək qabiliyyətli əhalisinin 37%-i aqrar sektorda çalışır. Onun ÜDM-dəki payı 5%-dən bir qədər çoxdur. Hazırda "Oxfam" beynəlxalq humanitar təşkilatının məlumatına görə, Azərbaycanın özünü ərzaq məhsulları ilə təminetmə səviyyəsi 78%-dir. Bu, aqrar sahədə ciddi inkişafın göstəricisidir. Əgər respublikanın müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra özünü ətlə, süd məhsulları ilə təmini, təxminən, 30-35% idisə, indi bu göstərici müvafiq olaraq 92 və 76% təşkil edir. Bundan başqa, əgər əvvəllər Azərbaycan daxili tələbatın ödənilməsi üçün kartof idxal edirdisə, indi ölkə hər il 50 min tondan artıq təzə kartof ixrac edir. 2014-cü ildə aqrar sektorun iqtisadiyyatı da sürətli templərlə inkişaf edib. Taxılçılıq sahəsi istisna olmaqla, bütün sahələrdə istehsal həcmi artıb, maldarlıq, üzümçülük, çayçılıq sahələrində dövlət proqramları uğurla həyata keçirilir.
Taxılçılığa gəlincə, bu istiqamətdə intensiv iş aparılır. Regionlarda iri fermer təsərrüfatlarının yaradılmasına yönəldilmiş səylərdə əsas məqsəd məhz ölkənin özünü taxılla təmin etməsinə nail olmaqdır. Prezident İlham Əliyevin də bu yaxınlarda dediyi kimi, iri fermer təsərrüfatlarında məhsuldarlıq orta məhsuldarlıqdan iki dəfə çoxdur, bir hektardan 55 sentner. Halbuki ölkə üzrə bu göstərici 23 sentnerdir. "Nəzərə alsaq ki, artıq iyirmiyə yaxın iri fermer təsərrüfatının yaradılması prosesi gedir, əminəm, biz özümüzü yaxın gələcəkdə buğda ilə tam şəkildə təmin edə biləcəyik", - deyə dövlət başçısı qeyd edib.
Hazırda respublikanın 12 rayonunda 19 iri fermer təsərrüfatının yaradılması istiqamətində işlər davam etdirilir. Bu məqsədlə 30 hektardan artıq torpaq sahəsi ayrılıb. Artıq bu il təsərrüfata yeni torpaqlar daxil ediləcək. Bu torpaqlarda suvarma yolu ilə münbitliyin artırılması işləri görülüb, suvarma kanalları tikilib, yeni texnikaların, mineral gübrələrin saxlanılması üçün obyektlər inşa olunub, meyvə və tərəvəz üçün anbarlar, soyuducu kameralar yaradılıb, heyvandarlıq fermaları və heyvandarlar üçün tikililər inşa edilib.
Şəmkir su anbarının istismara verilməsisə on min hektarlarla yeni ərazilərin əkin işlərinə cəlb olunması üçün yaxşı şərait yaradıb. Həmin rayonda özəl pilot aqropark salınıb, bu zaman kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, emalı, qablaşdırılması, logistik xidmətlərin göstərilməsi, hazır məhsulların daxili bazarda satılması və ixracı məsələləri də nəzərə alınıb. Samur-Abşeron suvarma sistemi hesabına analoji parkın Xızı rayonunda da yaradılması nəzərdə tutulub.
Ölkədə konserv istehsalı, meyvələrin emalı, tərəvəz və balıq məhsullarının hazırlanması müəssisələrindən ibarət şəbəkə də formalaşıb. Belə müəssisələrin əksəriyyəti xammal bazalarının ətrafında yerləşir.
Qeyd edək ki, istehsal həcminin artması ilə əlaqədar, bu məhsulların ixracı imkanları da genişlənib: 2014-cü ilin 11 ayında meyvə ixracı 12,5, tərəvəz ixracı isə 28%-dən çox artıb.
Regionlarda nəinki kənd təsərrüfatı sahəsində ciddi islahatlar aparılır, həm də kəndlərin sosial siması dəyişir, kədlilərin həyatı üçün yaxşı şərait yaradılır.
2015-ci ildə 300 artezian quyusunun qazılması, 50 kənddə isə modul tipli sutəmizləyici qurğunun qurulması nəzərdə  tutulub.
Kənd yollarının tikintisinə də böyük diqqət yetirilir. 2014-cü ildə bu prosesə ciddi vəsait ayrılıb və bu işlər 2015-ci ildə də davam etdiriləcək. Bununla yanaşı, ölkənin qazlaşdırılması, elektrik xətlərinin təmiri və çəkilişi də davam etdirilir.
Aqrar sektorun dayanıqlı və ardıcıl inkişafını qiymətləndirmək üçün meyarlardan biri də bu sahənin ÜDM-də xüsusi çəkisidir. Ekspertlərin fikrincə, ÜDM-in strukturunda aqrar sektorun payında geriləmə tendensiyası müşahidə olunurdu. Bu, inkişaf etmiş ölkələr üçün də xarakterikdir. Dünyada orta göstərici 4% təşkil edir. ABŞ və Yaponiyada, eləcə də Aİ ölkələrində bu, 2,1, Qırğızıstanda 33,6, Özbəkistanda 29,4, Gürcüstanda 13, Azərbaycanda isə 6,2%-dir.
Aqrar sahədə istehsal həcmində müsbət dinamikanın müşahidə olunmasına baxmayaraq, artım ekstensiv inkişaf amilləri hesabına təmin olunur. Məsələn, kəndlilər taxıl, kartof, bostan və tərəvəz əkinini pambıq, tütün, üzüm, çay, yem məhsullarının əkininin azalması hesabına artırırlar. Başqa sözlə, kənd təsərrüfatında istehsal strukturu qeyri-rasionaldır. Belə halların aradan qaldırılması üçün Azərbaycan Prezidenti 2014-cü ilin aprelində aqrar sektorda institusional islahatların sürətləndirilməsi, onların idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra tədbirlərin görülməsi haqqında sərəncam imzalayıb. Onların arasında Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rayon və şəhər idarələrinin yaradılması, aqroparkların salınması, "elektron hökumət" sisteminin tətbiqi, Aqrar Elm Mərkəzi strukturlarının, o cümlədən onun elmi tədqiqat institutlarının təkmilləşdirilməsi, kadrların hazırlanması sisteminin yaxşılaşdırılması, məhsuldarlığın qorunub saxlanması və artırılması, duzlanmaya və eroziyaya məruz qalmış torpaqların təmizlənməsi və s. kimi məqamları göstərmək olar. Bundan başqa, ölkədə "Kənd təsərrüfatı kooperasiyası haqqında" qanun da qəbul olunub. Qanun kəndlilərə məxsus fermer təsərrüfatlarının stimullaşdırılmasını, iri kənd təsərrüfatı müəssisələrində birləşdirilməsini nəzərdə tutur.
Bundan başqa, Bakıda və Abşeron yarımadasında 3 logistik mərkəzin yaradılması layihəsi də təsdiqlənib və onun icrasına başlanılıb. Mərkəzlərin hər biri 100 min ton gücündə olacaq. Onlarda "fermer mağazaları"nın olduğu "yaşıl marketlər" kompleksinin tikintisi kənd təsərrüfatı məhsullarının yığımını, saxlanılmasını, daşınmasını, ixracını və satışını təmin edəcək. Bunların hamısı güzəştli kreditlər hesabına maliyyələşdirilir.
Bir sözlə, Azərbaycanın aqrar sektorunda yaxşı nailiyyətlərə malik "Kənd təsərrüfatı ili" başlayıb. Bununla yanaşı, hələ görülməli olan işlərin siyahısı da kifayət qədər genişdir. Hər halda, söhbət ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təminindən, özünü ərzaq məhsulları ilə təmin etməsindən gedir. Dünya iqtisadiyyatında böhranın hökm sürdüyü bir vaxtda bu, xüsusilə önəmlidir. Bu vəzifələrin öhdəsindən gəlmək, kənd təsərrüfatının ÜDM-dəki payının artırılması üçün məhz kompleks tədbirlərə, aqrar sektora daha ciddi diqqət ayrılmasına ehtiyac var.

THE YEAR OF AGRICULTURE
It is no accident that, on the instructions of President Ilham Aliyev, 2015 has been declared the Year of Agriculture. Although sufficiently large projects have been implemented over the last few years aimed at developing all directions in the agrarian sector, it is this year that is the 20th anniversary of the start of agrarian reforms in Azerbaijan initiated by the national leader Heydar Aliyev, to transform this branch of the economy, based on market relations principles. On the one hand, the time has come to sum up the results of the work that has been done over these years, and on the other, to give a spur to new beginnings capable of implementing the state's main aim, namely that of ensuring food security and a maximally self-sufficient country from the point of view of agricultural production.
The early years of the agrarian reforms were remembered for the difficult processes of sharing out the "collective" lands and for the complete dismay of the collective and state farmers engulfed in new opportunities and commitments, faced with a lack of good-quality equipment, financial resources and even a clear idea of how to run their own farms. But, over the last decade, the statistics for agriculture have started to look better and have even been improving, the plant-growing and animal husbandry sectors have been developing successfully, new industrial enterprises have been commissioned in the regions to process agricultural produce which is exported and enjoys high consumer demand.
Today, 37 per cent of the country's able-bodied population are employed in the agrarian sector, but its share of GDP is only slightly more than 5 per cent. At the present time, according to information from the international humanitarian organisation Oxfam, Azerbaijan's level of food self-sufficiency is 78 per cent, which indicates that serious progress has been made. Thus, whereas after the restoration of independence the degree of self-sufficiency in meat and dairy products in the country was approximately 30-35 per cent, now this figure is 92 per cent and 76 per cent respectively. Moreover, whereas earlier Azerbaijan had to satisfy its domestic needs by importing potatoes, today the country exports more than 50,000 tonnes of new potatoes annually. In 2014, the economy in the agrarian sector continued to develop at an increasingly rapid rate; in all sectors except for grain cultures, growth has been achieved in yields, and state programmes for animal husbandry, viticulture and tea are being successfully implemented.
As far as grain crops are concerned, intensive work is being done in this direction. In order for the country to be largely self-sufficient in wheat, efforts are being directed at setting up large-scale farms in the provinces. As President Ilham Aliyev noted not long ago, the productivity on such farms is double that of average productivity, namely 55 centners per hectare, while the figure is 23 centners throughout the country. "If we take into account that approximately 20 large-scale farms are in the process of being set up, then I feel certain that in the very near future we will be able to be completely self-sufficient in wheat," the head of state said.
Today work is under way in 12 of the republic's districts to set up 19 large-scale farms, for which more than 30,000 hectares of land have been allocated. This year new areas of land will already be sown to crops; on this land the soil has undergone ameliorative improvement, irrigation canals have been constructed, premises have been created to house new machines and equipment and mineral fertilizers, as well as warehouses and refrigerated stores for the fruit and vegetables; livestock farms have also been set up with housing constructed for the livestock-breeders.
Once the Samkir reservoir started operating, good conditions were created for sowing crops on tens of thousands of new hectares of land. A private pilot agricultural park has been set out in this district to deal with production matters, processing and the packing of agricultural produce, the rendering of logistical services and the marketing of the ready output on the domestic market as well as for export. A similar park is to be set up in Xizi District on the basis of the Samur-Abseron irrigation system.
A chain of enterprises has been set up to produce tinned foods and process fruit, vegetables and fish, with most of the enterprises located next to the source of the raw materials.
It should be noted that the possibilities for exporting produce have been increasing alongside the growth in production volumes: in 11 months of 2014 fruit exports grew by 12.5 per cent and vegetable exports by more than 28 per cent.
Not only in-depth reforms in agriculture are taking place in the country's regions, but villages are changing in appearance and good living conditions are being created for the rural population.
In 2015 it is planned to bore 300 artesian wells, and to construct integral water-purification units in 50 villages.
The building of roads in the countryside is very important, for which a large amount of financing has been allocated; this process is to continue this year. The process of gasification, the repairing and laying of electric power lines is ongoing.
One of the criteria for evaluating whether the agrarian sector's development is stable and consistent is also the share of the sector's additional contribution to GDP. Experts believe that the share of the agrarian sector in the GDP structure has been tending to decline. And this is typical of developed countries. The average world indicator is 4 per cent. In the USA, Japan, and the EU countries it is 2.1 per cent, in Kyrgyzstan - 33.6 per cent, in Uzbekistan - 29.4 per cent, in Georgia -13 per cent and in Azerbaijan 6.2 per cent.
In spite of the positive dynamics in production volumes in the agrarian sphere, growth is being provided as a result of extensive development factors. Thus, the villagers have expanded the area sown to grain crops, potatoes, melons and vegetables by drastically cutting down the areas sown to cotton, tobacco, grapes, tea, and fodder cultures. In other words, the structure of agricultural production has not been formed in a rational manner. In order to eliminate these circumstances, in April 2014 Azerbaijan's president instructed that a number of measures should be adopted to improve management of institutional reforms in the agrarian sector and speed them up.
Among them note should be taken of measures to set up district and urban directorates of the republic's Ministry of Agriculture, agricultural parks, systems of "e-government", to improve the structure of the Agrarian Science Centres and its research institutes, to upgrade the training of staff, to protect and boost the fertility of the soil, to promote the recovery of lands that have been subjected to salinization and erosion, to adopt the law "On cooperation in agriculture", which envisages economic incentives and the amalgamation of peasant farmers' small holdings into large-scale agricultural enterprises.
Besides this, projects have become firmly established and work has started on creating three distribution centres in Baku and on the Abseron peninsula, with a capacity of 110,000 tonnes each and the construction in them of a "fresh produce market" with working "farm shops" that will provide for the harvesting, storage, transportation, export and sale of agricultural produce. All these are being financed by concessionary loans.
In short, the agrarian sector in Azerbaijan has set out in the Year of Agriculture with a good baggage of achievements. At the same time, the list of work that lies ahead is impressive. For, in the final count, it is a question of the country's food security, the growth of food self-sufficiency, which is particularly important against the backdrop of the crisis phenomena occurring in the world economy. It is precisely a complex of measures and greater attention focussed on the agrarian sector that can facilitate the fulfilment of these tasks and promote the growth of agriculture's share in the country's GDP.