Çərşənbə axşamı, 16:43
İsveçrənin kurort şəhərciyi olan Davos ildə bir neçə gün dünyanın paytaxtına çevrilir: burada keçirilən Dünya İqtisadi Forumuna inkişaf etmiş ölkələrin bütün siyasi və biznes elitası axışır. Bu il sayca 45-ci dəfə keçirilən tədbirə dünyanın 140 ölkəsindən, təxminən, 2,5 min nümayəndə qatılıb. Onların sırasında onlarla prezident və hökumət başçısı, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri və məşhur şəxslər də olub. Forum əvvəlcədən gərginlik və intriqa vəd edirdi. Dünya iqtisadiyyatında yaşanan böhrandan sonra nisbi sakitliyin və balansın pozulması forumdakı diskussiyalara əsəbilik gətirməyə bilməzdi. Gözlənildiyi kimi, bu dəfə müzakirələr əsasən geosiyasi məsələlərə, ayrı-ayrı regionlardakı münaqişələrin qloballaşan dünyadakı iqtisadi proseslərə təsirilə bağlı problemlərə yönəlmişdi.
2008-ci ildə baş vermiş qlobal böhrandan sonra Davosda əsasən dünyanın maliyyə sisteminin durumu müzakirə olunurdu. Yalnız ötən il təşkilatçılar forumun gündəliyinə bir qədər əl gəzdirmək qərarına gəlmiş, səhiyyə və tibb, onların iqtisadiyyata təsiri məsələlərini də müzakirəyə çıxarmışdılar. Bu il isə forumun mövzusu "Yeni qlobal kontekst" idi. Gündəliyə onlarla məsələ daxil idi - resurs çatışmazlığı, qadın-kişi bərabərliyi, infrastrukturun inkişafı, internetin gələcəyi, korrupsiya ilə mübarizə və s. - təşkilatçıların fikrincə, müasir dünyanın qarşılaşdığı problemlər məhz bunlardır. Bu il maliyyə sisteminin perspektivləri dünyadakı problemlər arasında sonuncu yerə qoyulmuşdu.
Gözlənildiyi kimi, bu dəfə İsveçrənin kurort şəhərində daha çox Ukrayna böhranı haqda danışıldı, sanksiyaların Rusiyaya təsiri, neftin ucuzlaşması, Çinin iqtisadi inkişafındakı "yeni norma" müzakirə olundu. Amma Ukrayna böhranı forumun əsas mövzusuna çevrilmədi - çünki Rusiyanın birinci şəxslərinin toplantıda iştirak etməmələri təşkilatçılara iddialı sülhməramlı planlarını reallaşdırmaq imkanı vermədi. Ukrayna prezidenti Pyotr Poroşenko toplantıya qatılsa da, Rusiya rəhbərliyi İsveçrədə diskussiya aparmaqdansa, daxili problemlərin həllilə məşğul olmağa üstünlük verdi.
Poroşenkonun forumdakı emosional çıxışı tam şəkildə Rusiya ilə münaqişəyə, terrorla mübarizəyə həsr edilmişdi. O, ukraynalıların Avropa dəyərlərinə sadiq olduqlarını bildirib, ölkənin cənub-şərqindəki faciəvi hadisələrisə Parisdə bu yaxınlarda törədilmiş terror aktları kontekstində izah etməyə çalışıb. Poroşenko forumun ikinci gününü gözləmədən, axşam saatlarında Kiyevə qayıdıb. Buna onu Ukraynanın şərqində vəziyyətin ağırlaşması vadar edib. Amma Ukraynaya qayıtmazdan əvvəl Poroşenko BVF-nin rəhbəri Kristin Laqard ilə görüşüb, ondan hazırkı Stand-By kredit razılaşmasının çoxillik EFF (Extended Fund Facility) proqramı ilə əvəzlənməsini istəyib. Bu proqram kreditlərin qaytarılması üçün daha uzun müddətin müəyyənləşdirilməsini nəzərdə tutur - 4,5 ildən 10 ilədək.
2014-cü ilin aprelində BVF Ukrayna üçün dəyəri 17 milyard dollar olan 2 illik kredit proqramını təsdiqləyib. Hələlik Kiyev bu məbləğdən 4,6 milyardını əldə edib. Dekabrda bu məbləğin Ukraynaya kifayət etməyəcəyi təsdiqlənib: BVF onun əlavə 15 milyard dollara ehtiyacının olduğunu müəyyənləşdirib. Laqard jurnalistlərə açıqlamasında BVF-nin icraiyyə şurasının tezliklə toplanaraq məsələni müzakirə edəcəyini bildirib. Bununla yanaşı, o, əlavə kreditin ayrılması üçün Ukrayna hökumətinin daha geniş, dərin iqtisadi islahatlar həyata keçirməli olacağına da eyham vurub.
Forumda Rusiya ilə bağlı məsələlərə cavabı baş nazirin birinci müavini İqor Şuvalov və sabiq maliyyə naziri Aleksey Kudrin veriblər. Sonuncunun çıxışı daha çox prezident Vladimir Putinin xarici siyasəti haqda dediklərilə yadda qalıb. Kudrin bildirib ki, Putin Rusiyanın xarici siyasi kursunu müəyyənləşdirərkən ölkənin beynəlxalq arenada güclü dövlət kimi tanıdılması məqsədi güdür: "Prezident buna görə çox şey ödəməyə hazırdır".
Kudrinin proqnozuna görə, 2015-ci ildə Rusiyada iqtisadi tənəzzül ÜDM-in 3-4%-i həddində ola bilər. O, yeni inkişaf trayektoriyasının cızılması üçün 2-3 ilə ehtiyacın olduğunu söyləyib. "Ümid edirəm ki, neftin qiymətinin aşağı olduğu dövr bizim iqtisadiyyatımızın şaxələndirilməsi üçün stimul rolu oynayacaq", - deyə o, qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, neft sahəsinin təmsilçiləri Davos meydanından təşvişini OPEK-ə və bütünlükdə dünyaya çatdırmaq üçün istifadə ediblər. Onların təşvişi neftin qiymətinin son 6 ilin minimum həddə düşməsilə bağlıdır. "Hazırda neftin 1 barelinin qiyməti 45-50 dollar civarındadır. Amma bu eniş hasilatla bağlı bir çox uzunmüddətli layihələrin dondurulmasına səbəb olarsa, qarşıdakı bir neçə ildə qiymət 150-200 dollaradək arta bilər", - deyə "Eni" şirkətinin rəhbəri Klaudio Deskalsi forumun kluarlarında verdiyi açıqlamada bildirib. O, OPEK-i bazarın sabitləşdirilməsində həlledici rolu öz üzərinə götürməyə çağırıb. Fransanın "Total" şirkətinin baş direktoru Patrik Puyanne də bənzər düşüncədədir: "Mövcud yataqlarda hasilatın təbii azalması ildə 5% təşkil edir. Demək, 2030-cü ilə dünyadakı hazırkı hasilat 50% azalacaq". BP şirkətinin rəhbəri Bob Dadli isə neftin qiymətinin hələ 2-3 il belə ucuz qalacağını söyləyib.
OPEK-in baş katibi Abdulla əl-Badri isə onlarla qiyabi diskussiyaya girərək kartelin neftlə həddindən artıq dolmuş bazara müdaxilə etməməklə bağlı noyabrda verdiyi qərarı müdafiə edib. "Biz noyabrda hasilatı azaltsaydıq, təkrar-təkrar azaltmaya getməli olacaqdıq. Çünki OPEK-dən kənar istehsalçılar hasilatı getdikcə artıracaqdılar", - deyə o, qeyd edib.
Forumda Çin iqtisadiyyatı ilə bağlı diskussiyaya da geniş auditoriya cəlb edilib. Yeri gəlmişkən, ÇXR Dövlət Şurasının baş naziri Li Kesyan 2009-cu ildən sonra Davos forumuna qatılmış ilk yüksəkrütbəli Çin təmsilçisidir. O, 2015-ci ildə ölkəsində inkişafın ləngiyə biləcəyini etiraf etsə də, iqtisadiyyatda "sərt tənəzzül"ün olmayacağını deyib. Kesyan sistemli maliyyə böhranı təhlükəsinin də olmadığını düşünür.
Ənənəvi olaraq, Davos forumlarına qatılan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev orada bir sıra görüşlər keçirib. Dövlət başçısının görüşdüyü şəxslər arasında İsveçrə prezidenti Simonetta Sommaruqi, Gürcüstanın baş naziri İrakli Qaribaşvili, Monoko knyazı II Albert, Avropa Komissiyasının enerji ittifaqı üzrə vitse-prezidenti Maroş Şefçoviç, Soros Fondunun təsisçisi Corc Soros, həmçinin bir sıra şirkətlərin, o cümlədən "Sberbank", BP, "Gaz de France Suez" və s. rəhbərləri də olub. İlham Əliyev, həmçinin forumda "Regionların transformasiyası: Avrasiya" mövzusunda sessiyada çıxış edib. O, bildirib ki, ilk növbədə, siyasi transformasiyanı uğurla həyata keçirmiş Azərbaycan müstəqillik illərində açıq qapı siyasəti yürüdüb, planlı iqtisadiyyatdan uğurla bazar iqtisadiyyatına keçib. İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi hazırda da uğurla davam etdirilir. Ölkə iqtisadiyyatında qeyri-neft sektorunun payı neft sektorunu üstələyir. Prezident Azərbaycanın artıq donor ölkəyə çevrildiyini və bir çox xarici ölkələrdə çoxsaylı layihələrin maliyyələşdirilməsilə məşğul olduğunu söyləyib. Onun sözlərinə görə, ölkədə reallaşdırılan enerji layihələri regional əməkdaşlıqla birlikdə beynəlxalq əməkdaşlıq üçün də geniş imkanlar açır, layihələrdən bütün tərəfdaşların fayda görməsi üçün şərait yaradır. Dövlət başçısı bildirib ki, dünyada neftin qiymətinin ucuzlaşması ilə əlaqədar olaraq, Azərbaycan xərclərə nəzarəti gücləndirib, israfçılıq faktlarının qarşısının alınması üçün tədbirlər görülür və s.
Maraqlıdır ki, toplantıda İlham Əliyevə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında sual verilib - dünya 25 ildir davam edən münaqişə "yükü" üzündən ölkədə müşahidə olunan iqtisadi proseslərin nə qədər çətinliklə reallaşdığını anlamağa başlayıb. Bununla əlaqədar olaraq, Prezident bildirib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi beynəlxalq hüquq normaları əsasında həll olunmazsa, bu, digər ölkələrə də öz mənfi təsirini göstərəcək. İlham Əliyev beynəlxalq hüquq normalarının BMT Nizamnaməsində, ATƏT-in və digər beynəlxalq təşkilatların sənədlərində konkret şəkildə əks olunduğunu xatırladıb. O bildirib ki, ikili standartların, regionda bu cür problemlərin yayılmasının qarşısı yalnız beynəlxalq hüququn normalarına əməl etməklə alına bilər.
İ.Əliyev "Zorakı ekstremizmin öhdəsindən gəlinməsi" mövzusunda sessiyada da çıxış edib. O, müxtəlif vaxtlarda Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı 30-dan artıq terror aktının həyata keçirildiyini, nəticədə, 2000-dən artıq soydaşımızın qətlə yetirildiyini bildirib. Dövlət başçısı onu da bildirib ki, Azərbaycan hər zaman terrorizmə qarşı beynəlxalq mübarizədə aktiv iştirak edib və antiterror koalisiyasının fəal üzvlərindən olub.
Davosda keçirilən növbəti forum bir daha dünyadakı siyasi və iqtisadi tendensiyalar arasında sərhədin nə qədər nisbi olduğunu, ayrı-ayrı regionlardakı münaqişələrin buna elə də aidiyyəti olmayan dövlətlərdə də hansı iqtisadi böhranlara yol açdığını göstərib. Bəlkə də, bu, dünyanın güc mərkəzlərini bundan sonra kiçik münaqişələrin həllinə, böyük böhranlara səbəb olmamışdan əvvəl daha diqqətlə və məsuliyyətlə yanaşmağa sövq edəcək.

THE WORLD'S LEADERS DISCUSS THE KEY ISSUES
For several days each year the Swiss resort of Davos is transformed into the capital of the world: the world's political and business elite all meet here for the World Economic Forum. This year will be the 45th time it has been held and it received about 2,500 delegates from 140 countries, including several dozen presidents and leaders of governments, heads of international organizations and eminent political figures.
The forum initially promised to be intriguing and tense. The uneasy calm and equilibrium which had been disturbed after the world economic crisis could not fail to impart some nervousness to the debates at the forum. As expected, this time the controversies focused more on geopolitical issues and problems of the impact of conflict situations in individual regions on the economic processes of an increasingly globalizing world.
Since the world crisis in 2008 questions of the state of the world financial system has been the main topic of debate at Davos. It was only last year that the organizers decided to make some adjustments to the agenda of the forum, proposing that problems of health and medicine and their influence on the economy be discussed. This year, the theme of Davos was "The New Global Context", which included ten basic challenges - tight resources, gender equality, development of the infrastructure, the future of the internet, the fight against corruption, social inclusion, and so on. These are the issues facing the world today, the organizers felt. The prospects for financial systems this year were named last in the list of the world's challenges.
As expected, on this occasion the discussions in the Swiss holiday resort centred mainly on the situation in Ukraine, the impact of the sanctions on Russia, the fall in the oil price and the "new normal" of Chinese economic growth. However, the Ukrainian agenda did not in fact become the main subject - the absence of leading Russian officials prevented the organizers from carrying out their ambitious peace plans. Ukrainian President Petro Poroshenko came to the forum, but the Russian leaders preferred solving domestic problems to having debates in Switzerland.
Poroshenko's emotional speech focused totally on the conflict with Russia and the fight against terrorism. He spoke of Ukraine's adherence to European values and he tried to explain the tragic events in the south-east of the country by way of reference to the recent terrorist acts in Paris. In the evening, without waiting for the second day of the forum, the Ukrainian president flew back to Kiev because of the deteriorating situation in the east of the country. But before leaving he met with the head of the IMF, Christine Lagarde, and asked her to replace the existing Stand-By credit agreement with the multi-year EFF (Extended Fund Facility), which provides for a longer loan redemption period - from 4.5 to 10 years. In April last year the IMF approved a two-year loan programme of 17bn dollars, of which Kiev has only managed to receive 4.6bn. It eventually became clear in December that Ukraine did not have enough of the approved money: the IMF assessed the country's additional needs at 15bn dollars. Lagarde told reporters that the IMF's executive council would meet as soon as possible to consider Ukraine's application, but she made it clear that the authorities in Kiev would have to embark on broader and deeper economic reforms in exchange for the loan.
It was left mainly to First Deputy Prime Minister Igor Shuvalov and former Finance Minister Aleksey Kudrin to "face the music" for Russia at the forum. The latter's speech is best remembered for his comment that President Vladimir Putin, in shaping the country's foreign political course, sees its objective as setting Russia up in the international arena as a strong state and is ready to pay a high price for this. Kudrin predicted that in 2015 the fall in the Russian economy could be 3-4 per cent of GDP, and it would take 2-3 years to enter a new trajectory of growth. "I hope that the period of low oil prices will be an incentive for the diversification of our economy," he said.
As it happened, the oil industry used Davos as a platform to get across to OPEC and the whole world its alarms at the oil prices which over the last six months have slumped to their lowest for six years. "Oil quotations have now become locked in the range of 45-50 dollars a barrel, but in a few years' time the price could rocket to 150-200 dollars if the current slump leads to a freezing of many long-term extraction projects," the head of Eni Claudio Descalzi warned in the corridors of the forum. The Eni head urged OPEC to play a key role in stabilizing the market. His view was shared by Patrick Pouyanne, chief executive officer of the French Total company. "There is a natural decline in production at existing fields in the world of 5 per cent annually," he said. "This means that by 2030 over half the world's existing oil production will disappear." Bob Dudley, the head of BP, said that prices will remain low for another two-three years. OPEC Secretary-General Abdullah al-Badri weighed into the debate with the oil majors, defending the cartel's November decision not to interfere in the situation in the market, which was saturated with oil. "If we had cut production in November we would then have had to cut again and again because the non-OPEC producers would be increasing production," he explained.
There was also a big debate on the situation in the Chinese economy. Incidentally, in 2009 the Premier of the Chinese State Council Li Keqiang became the first representative of the Chinese leadership to visit Davos. He admitted that in 2015 growth in China could slow down even more, but gave encouragement to his audience by saying that there would not be a "hard landing" in the economy and there was no danger of a systemic financial crisis. China had entered a phase of "new normality", switching from "high-speed growth to growth ranging from medium to high-speed".
Azerbaijani President Ilham Aliyev who has traditionally taken part in the Davos forum, held several meetings, including with Swiss President Simonetta Sommaruga, Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili, Prince of Monaco Albert II, EU Energy Commissioner Maros Sefcovic, founder of the Soros Foundation George Soros, as well as the heads of several companies, including Sberbank, BP, Gaz de France Suez and others.
Besides this, within the context of the forum, Aliyev addressed a session entitled "Regions in transformation: Eurasia". He pointed out that Azerbaijan, which had successfully carried out, first and foremost, a political transformation, has been pursuing a policy of open doors during the period of independence and successfully switched from a planned to a market economy. Diversification of the economy is continuing successfully and the ratio of the non-oil sector in the economy is outstripping the oil sector. The president noted that Azerbaijan has already become a donor-country and is funding a number of projects in many countries. The country's energy projects, along with regional cooperation, are also opening up broad opportunities for international cooperation, creating all the conditions for all partners to obtain benefit from these projects. The head of state said that in connection with the fall in oil prices in Azerbaijan control had been tightened on expenditure and measures are being taken to avoid waste, and so on.
Significantly, the president was asked a question about the Nagornyy Karabakh problem. The world has begun to realize how difficult it has been for the country with the current economic crisis, bearing in mind it has had the burden of a conflict for 25 years. In this connection, the head of state particularly emphasized that if the Nagornyy Karabakh conflict is not settled within the framework of the norms of international law, this will also have a negative impact on other countries. The head of state noted that the norms of international law have been specifically reflected in the UN Charter and the documents of the OSCE and other international organizations. It is only by compliance with the norms of international law that we can prevent the spreading of double standards and similar problems in the region.
The president also spoke at a session "Overcoming violent extremism". He said that over 30 terrorist acts had been committed against our country by Armenia at various times, as a result of which over 2,000 of our people have been killed. He also noted that Azerbaijan has always participated in the international fight against terrorism and was an active member of the anti-terrorist coalition.
The latest forum in Davos again showed how fine is the line between the political and economic trends in the world and how conflicts in one region can lead to crises in the economy of countries which have absolutely no part in them. Perhaps this will prompt the stronger countries of the world to react more attentively and responsibly towards solving smaller conflicts before they become the pretext of bigger crises.