Çərşənbə axşamı, 23:44
Yanvarın 18-də Holand yüksəkliyinin Suriya tərəfindən (Əl-Kuneytra rayonu yaxınlığında) hərəkət edən avtomobil konvoyunun, böyük ehtimalla, İsrail İİQ-yə məxsus vertolyotdan buraxılan raketlə vurulması ciddi səs-küyə səbəb oldu və bununla, Yaxın Şərqdəki qüvvələr nisbətində çox maraqlı mənzərə yarandı. Məsələ ondadır ki, raket zərbəsi nəticəsində həlak olanlar arasında Livanın "Hizbullah" təşkilatının 5 tanınmış nümayəndəsi, həmçinin İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) komandiri Məhəmməd Əli Allah Dadi və daha bir neçə iranlı yüksəkrütbəli zabit də vardı. Bundan başqa, hadisə nəticəsində 25 yaşlı səhra komandiri Cihad Muqniyanın də həlak olduğu bildirilir. O, bir çox terror aktlarına görə məsuliyyət daşıyan və 2008-ci ildə Dəməşqdə, ehtimallara görə, İsrail xüsusi xidmət orqanları tərəfindən məhv edilmiş "Kaftar" ləqəbli İmad Muqniyanın oğludur. 3 ay əvvəl Cihad "Hizbullah"ın Holand yüksəkliyi və Suriyadakı qüvvələrinin komandanı təyin edilmişdi. Ekspertlər baş verənlərin regionda ciddi qarşıdurmaya səbəb ola biləcəyindən ehtiyatlanırlar. Bəs, əslində, bu ehtimal, həqiqətən, yüksəkdirmi?
İsrailin budəfəki hava zərbəsinin hədəfi kim olub - "Hizbullah", yoxsa iranlı zabitlər? Bu, hələ ki, məlum deyil. Bəzi məlumatlara görə, israillilərin özləri belə hədəfdə bu qədər yüksək rütbəli hərbçilərin olduğunu bilməyiblər. Onlar yaraqlılardan ibarət adi qrupu zərərsizləşdirdiklərini düşünüblər. Bu cür vəziyyətlərdə olduğu kimi, İran və "Hizbullah" artıq baş verənlərə görə qisas alacaqlarını bəyan ediblər. Nəticədə, İsrail-Livan sərhədinə qoşun yeridilib, yaşayış məntəqələrinin mühafizəsi gücləndirilib, "Dəmir günbəz" sistemi və artilleriya hazır vəziyyətə gətirilib. İİKK-nin lideri Məhəmməd Əli Cəfəri Suriyadakı komandirlərinin öldürüldüyünə görə İsraildən qisas alacaqlarını rəsmən dilə gətirib. "Qoy, indi onlar dağıdıcı ildırımı gözləməkdə olsunlar", - deyə Cəfəri bildirib. Livanın "As-Safir" qəzeti də "Hizbullah"ın da israillilərə cavab verməyə hazırlaşdıqlarını yazır. Məlumata görə, Həsən Nəsrullaha yaxın mənbələr İsrailə cavabın "ağrılı və gözlənilməz" olacağını, amma onun müharibəyə aparıb çıxaracaq həddə çatmayacağını bildirirlər.
Şeyx Nəsrullah üçün çətin seçim
Bəs, niyə davakar "Hizbullah" tammiqyaslı hərbi qarşıdurmadan qaçmağa çalışır? Problem ondadır ki, qruplaşma Suriya münaqişəsində çox dərin bataqlığa batıb. İsrail KİV-də yer alan məlumatlara görə, "Hizbullah" son zamanlar Holand yüksəkliklərinə nəzarəti ələ almağa çalışır. Bu yaxınlarda orada hərəkatın yaraqlılarına məxsus silah anbarları da aşkarlanıb. İsrail indi qruplaşmanın əvvəllər düşünüldüyündən daha çox raketə malik olduğunu da ehtimal edir. Hərbi ekspert, Livan parlamentinin "Hizbullah"dan olan deputatı Valid Sukkari hesab edir ki, Nəsrullah Suriya və İranla birlikdə Holand yüksəkliyində mücahid qoşunu yaratmaqla məşğuldur. Məqsəd İsrailin yerli əhali ilə münasibətlərini normallaşdırmasına imkan verməməkdir. Sukkarinin sözlərinə görə, İsrail öz növbəsində, hətta "Ən-Nusra cəbhəsi" ilə də münasibət qurmağa çalışır. Yeri gəlmişkən, "Hizbullah" liderinin özü məsələni qismən etiraf edib. O, Suriya müxalifətilə vuruşan qüvvələrə yardım və silah göndərdiyini boynuna alsa da, Holand yüksəkliyində - Suriyada "Hizbullah" döyüşçülərinin olmadığını bildirir.
"Hizbullah"ın Suriya münaqişəsində iştirakı Livanın özündə də narazılıqla qarşılanıb. Livanda düşünürlər ki, Nəsrullah Təl-Əvivin əməllərinə cavab olaraq bütünlükdə ölkə İsraillə müharibəyə sürüklənə bilər. "Hizbullah"ın artıq Livandan daha çox İranın maraqlarını dəstəklədiyinə dair fikirlər dolaşır. Yeri gəlmişkən, bəzi müşahidəçilər Livan ordusunun Ər-Riyad tərəfindən dəstəkləndiyini düşünür və bu məqamı nəzərdən qaçırmaq olmaz. Beləliklə, görünən odur ki, Suriya livanlılar üçün ciddi təhlükəyə çevrilib - İŞİD "epidemiya"sı oradan Livana da keçə bilər. Məhz bu üzdən 2014-cü ilin dekabrında "Hizbullah" ilə "Al-Mustakbal" hərəkatı arasında radikal islamçılıqla mübarizə məqsədilə ümumxalq cəbhəsinin yaradılmasına dair danışıqlar aparılıb. Yeri gəlmişkən, sonuncuya 2005-ci ildə qətlə yetirilmiş Livan prezidenti Rafiq əl-Həririnin oğlu Saad Həriri rəhbərlik edir. Beləliklə, İŞİD az qala Livan daxilində barışığa səbəb olacaqdı. Amma gənc Muqniya öldürülməsə idi...
İndi Nəsrullah çətin vəziyyətdə qalıb. O, bu yaxınlarda ərəb telekanallarından birinə müsahibəsində İrandan aldıqları silahlarla öyünür, İsrailin Suriyadakı obyektlərə hücum edəcəyi təqdirdə, "Hizbullah"ın buna cavabının sərt olacağını deyirdi. Deyəsən, indi həmin an yetişib. Amma o da var ki, "Hizbullah"ın bu addımının İsraillə Livan arasında yeni müharibəyə yol açma ehtimalı yüksəkdir. Yeri gəlmişkən, İsraillə "Hizbullah" arasında müharibə, bu üzdən Livanda daxili ziddiyyətlərin dərinləşməsi İŞİD-dən olan radikal islamçılar üçün həyatı xeyli asanlaşdıra, Bəşər Əsədin durumunu isə ağırlaşdıra bilər.
Maraqlıdır ki, bütün bunlar ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri səviyyəsində gözlənilmədən BMT-nin Suriya planını dəstəklədiyi bir vaxtda baş verir. Söhbət Staffan de Misturanın yerlərdə (ilk olaraq Aleppoda) hərbi əməliyyatların "dondurulması"nı nəzərdə tutan planından gedir. Üstəlik, artıq Moskvanın Suriya hökumətilə müxalifəti arasında danışıqlar təşkil etmək cəhdləri də müsbət qiymətləndirilir. Əksər müşahidəçilər Vaşinqtonun bu mövqeyini Ağ Evin Bəşər Əsədin istefası tələbindən əl çəkməyə hazırlaşması kimi şərh edir.
İrana nə sərf edir?
Bəzi müşahidəçilər isə hesab edirlər ki, Livanı İsraillə müharibəyə İran sürükləyir. Bəs, indiki mərhələdə bu müharibə İrana sərf edirmi? Axı, qonşu İraqdan gələn İŞİD təhlükəsi artıq çox yaxındadır və beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət "altılıq"la Tehran arasında aparılan Cenevrə danışıqlarının növbəti mərhələsi yenicə başa çatıb. Məlumata görə, tərəflər danışıqlarda ciddi irəliləyişə nail ola bilməyiblər. Amma əksər iştirakçılar görüşün faydalı keçdiyini bildirirlər. Tərəflər danışıqların müddətini iyunun sonunadək uzadıblar. Çünki siyasi razılığa gəlinməsi üçün məsələnin texniki tərəfi də həll olunmalıdır. IRNA agentliyinin məlumatına görə, İran xarici işlər nazirinin müavini Abbas Arakçı ölkəsinin nüvə proqramına dair ümumi razılaşmanın imzalanmasının ABŞ-ın xoş məramı ilə əlaqəli olduğunu bildirib. Vaşinqtonda isə prezident Barak Obamanın xalqa bu yaxınlarda etdiyi müraciətindən də məlum olduğu kimi, Tehrana yeni sanksiyaların tətbiqinə tərəfdar olanlarla, olmayanlar arasında ciddi mübarizə gedir. Məlumata görə, Obamanı yeni sanksiyaların tətbiqinə razılaşdırmaq məqsədilə fevralda İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu şəxsən Vaşinqtona yollanmağı düşünür.
İranın istəklərilə imkanlarını təhlil edən zaman ilin əvvəlində aydın şəkildə ortaya çıxmış iki amil mütləq qeyd olunmalıdır - birincisi, Tehranla Moskva arasında razılaşma, ikincisi Tehran - Ər-Riyad münasibətlərində mümkün yaxınlaşma.
FARS agentliyinin məlumatına görə, Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqunun Tehrana bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı iki ölkə arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair razılaşma imzalanıb. Tərəflər İrana ZRK C-300 qurğularının satışı məsələsinə də qayıdıblar. Söhbət ümumi dəyəri, təxminən, 800 milyon dollar olan razılaşmadan gedir. 2010-cu ilin iyununda BMT TŞ-nin qəbul etdiyi 1929 saylı qətnamə İrana raket və raket sistemləri də daxil olmaqla, adi silahların satışını qadağan edir. Bununla əlaqədar olaraq, Rusiyanın o zamankı prezidenti Dmitri Medvedev sentyabrın 22-də İrana sözügedən sistemlərin satışını qadağan edən sərəncam imzalamışdı. Deyəsən, artıq Moskva bu mövqeyinə yenidən baxıb, iranlılar isə Rusiyaya qarşı qəzəbini unudub. Daha bir vacib məqam İranın müdafiə naziri Hüseyn Dehqaninin açıqladığı razılaşmadır. Onun sözlərinə görə, Moskva ilə Tehran xarici qüvvələrin regiona ehtimal müdaxiləsinə qarşı mübarizə haqda da razılığa gəliblər. Nazirin sözlərinə görə, Şoyqu ilə görüşdə terrorla, regionda gərginliyin yaranma səbəblərilə birgə mübarizə məsələlərinə də xüsusi diqqət ayrılıb. Dehqani bu səbəblərdən biri kimi "başqalarının daxili işlərinə qarışan ABŞ-ın destruktiv mövqeyini" göstərib. "Regionda biz ümumi təhlükələrlə, hədələrlə qarşı-qarşıyayıq. Onlara qarşı yalnız birgə mübarizə aparmaq mümkündür", - deyə S. Şoyqu Tehranda verdiyi açıqlamasında bildirib. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov isə İranın ŞƏT-ə üzvlüyünün tamamilə real olduğunu deyib - bunun üçün Tehranın nüvə proqramına dair danışıqlarda irəliləyişə nail olunmalıdır.
İranın 1979-cu il inqilabından sonra münasibət qurmadığı Səudiyyə Ərəbistanına gəlincə, Tehran qəflətən onunla da birbaşa danışıqlara hazır olduğunu bəyan edib. İranlılar bu danışıqların "İran və Səudiyyə Ərəbistanının maraqlarının kəsişdiyi bütün mövzularda aparıla biləcəyini" bildirirlər. "Dinlərarası münaqişə üzündən görünməmiş insan və maliyyə itkilərinin yaşandığı bir vaxtda (biz) qan tökülməsinin qarşısını almalı, İŞİD-in simasında ekstremizmlə və terrorçuluqla səmimi mübarizə aparmalıyıq", - deyə ayətolla Əli Xameneinin təhlükəsizlik xidmətinin rəhbəri və məsləhətçisi admiral Əli Şahmani bildirib.
Yeri gəlmişkən, Şahmaninin sözlərindən belə məlum olur ki, radikal İŞİD özü də istəmədən hətta çoxdankı düşmənləri bir araya gətirə biləcək barışdırıcı qüvvə kimi çıxış edir. Bəs, Ər-Riyadla Tehranın sülhsevər bəyanatları fonunda Yəməndə qəflətən Husi şiələrinin görünməmiş uğuru və faktiki olaraq dövlət çevrilişi törətmələri təsadüfdürmü? Qeyd edək ki, Yəmənin Husi şiələri hər zaman İranın nəzarətində olan qüvvə kimi tanınıb.

Может ли ИГИЛ стать примиряющим фактором среди исламских стран Ближнего Востока?
Ликвидация 18 января автомобильного конвоя в районе Голанских высот с сирийской стороны (рядом с городом Эль-Кунейтра) ракетами, предположительно запущенными с вертолета ВВС Израиля, наделала много шума и весьма интересно расставила акценты сил на Ближнем Востоке.  Дело в том, что среди убитых оказались пятеро видных членов ливанской организации "Хезболла", а также командир Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Мухаммад Али Аллах Дади и еще несколько высокопоставленных иранских офицеров. Погибшим также значится полевой командир, 25-летний Джихад Мугние. Он сын Имада Мугние по кличке "Гиена", ответственного за многие теракты и убитого в 2008 году в Дамаске, как полагают, от рук израильских спецслужб. Три месяца назад Джихад был назначен командующим силами "Хезболлы" на Голанских высотах в Сирии. Эксперты опасаются, что произошедшее может привести к эскалации насилия в регионе, но действительно ли это так?
Кто в этот раз был главной целью израильских воздушных ударов - "Хезболла" или иранские офицеры - остается непонятным. По некоторым данным, израильтяне сами не ожидали, что под удар попадут такие высокопоставленные военные, думали, что имеют дело с обычной группой боевиков. Как водится в таких случаях, лидеры Ирана и "Хезболлы" пообещали отомстить Израилю, в связи с чем к израильско-ливанской границе были стянуты войска, усилена охрана населенных пунктов, развернуты система "Железный купол" и артиллерия. В частности, лидер КСИР Мухаммад Али Джафари заявил, что иранцы отомстят Израилю за убийство своего командира в Сирии. "Пусть ожидают разрушительную молнию", - пообещал Джафари. В свою очередь, как сообщает ливанская газета "Ас-Сафир", источники, близкие к лидеру "Хезболлы" шейху Хасану Насралле, говорят, что ответ на израильскую атаку будет "болезненным и неожиданным", но таким, чтобы не спровоцировать новую войну.
Трудный выбор шейха Насраллы
Почему же воинственная "Хезболла" стремится избежать полномасштабного вооруженного противостояния? Проблема в том, что группировка, похоже, увязла в сирийском конфликте с самой неудобной для себя стороны. Как отмечают израильские СМИ, "Хезболла" в последнее время старается установить свое влияние на Голанских высотах, недавно были обнаружены оружейные склады, принадлежащие боевикам движения. Также в Израиле есть подозрения, что движение обладает намного большим числом ракет, чем считалось ранее. По мнению Валида Суккарии, военного эксперта и депутата ливанского парламента от "Хезболлы", Насралла вместе с Сирией и Ираном создает народное ополчение на Голанских высотах, чтобы не позволить Израилю нормализовать отношения с местным населением. По словам Суккарии, Израиль даже пытается установить отношения с "Фронтом Ан-Нусра". Сам же лидер "Хезболлы", кстати, признается лишь в том, что посылает помощь и оружие группировкам, сражающимся с сирийской оппозицией, но отрицает, что на Голанских высотах в Сирии действуют боевики его организации.
Участие "Хезболлы" в сирийском конфликте вызывает противодействие в самом Ливане, опасающемся, что в ответ на действия Тель-Авива Насралла может втянуть в войну против Израиля всю страну. Раздаются голоса, что "Хезболла" больше поддерживает интересы Ирана, чем Ливана. Кстати, не стоит забывать, что, по мнению ряда наблюдателей, ливанскую армию поддерживает Эр-Рияд. Таким образом, похоже, что ливанцам достаточно угрозы со стороны Сирии, откуда на них может вылиться зараза в виде ИГИЛ. Именно поэтому с декабря 2014 года между "Хезболлой" и движением "Аль-Мустакбаль", возглавляемым Саадом Харири, сыном убитого в 2005 году ливанского президента Рафика аль-Харири, велись переговоры относительно создания всенационального фронта борьбы с радикальными исламистами. Так ИГИЛ чуть не посодействовал внутреннему примирению в Ливане. Если бы не гибель молодого Мугние…
Теперь же Насралла оказался в сложном положении. Лишь совсем недавно в интервью одному из арабских телеканалов шейх хвастался оружием, полученным из Ирана, и говорил, что если Израиль посмеет атаковать сирийские объекты, его группировка нанесет жестокий ответный удар. Теперь, похоже, наступил тот самый момент. Но тогда как раз и возникнет ситуация, когда действия "Хезболлы" могут спровоцировать новую войну между Израилем и Ливаном. Кстати, война Израиля и "Хезболлы", а также обострение из-за этого внутренних противоречий в Ливане могут значительно облегчить жизнь радикальных исламистов из ИГИЛ и значительно усложнить положение Башара Асада.
Примечательно, что все это происходит в то время, когда США на уровне госсекретаря Джона Керри неожиданно одобрили план спецпредставителя ООН по Сирии Стаффана де Мистуры по замораживанию военных действий на местах (для начала в Алеппо) и даже позитивно оценили попытки Москвы организовать переговоры между сирийскими властями и оппозицией. Многие обозреватели сочли эти высказывания Вашингтона как знак того, что Белый дом готов отступиться от требования немедленного ухода Башара Асада.
Что выгодно Ирану?
Между тем, по мнению ряда наблюдателей, Ливан в войну с Израилем активно втягивает Иран. Но нужна ли эта война самому Ирану, тем более сейчас, когда близка угроза ИГИЛ со стороны соседнего Ирака и когда только завершился очередной раунд переговоров в Женеве между Тегераном и "шестеркой" международных посредников? Как  сообщается, значимых результатов сторонам достичь не удалось, хотя многие из участников сочли дискуссии полезными. Стороны продлили переговоры до конца июня, поскольку для политического соглашения необходимо также и техническое сопровождение. В свою очередь замглавы МИД ИРИ Аббас Аракчи, сообщает IRNA, увязал возможность подписания всеобъемлющего соглашения по ядерной программе Ирана с доброй волей США. В самом же Вашингтоне, как стало понятно из недавнего послания Барака Обамы к народу, идет борьба между теми, кто хочет ввести новые санкции в отношении Тегерана, а, значит, поставить под угрозу переговоры, и сторонниками Обамы, который против этого. Отмечается, что переубеждать Обаму в феврале в столицу США прибудет сам премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
Анализируя желания и возможности Ирана, необходимо отметить два фактора, четко обозначившихся в начале года, - во-первых, договоренности между Тегераном и Москвой, во-вторых, возможное потепление отношений между Тегераном и Эр-Риядом.
Согласно информации агентства FARS, в ходе недавнего визита в Иран министра обороны России Сергея Шойгу РФ и ИРИ подписали соглашение о расширении сотрудничества в области обороны, а также вернулись к переговорам о поставках ЗРК С-300 на общую сумму около $800 миллионов. В июне 2010 года СБ ООН принял резолюцию №1929, вводящую ограничения на поставки Ирану обычных вооружений, включая ракеты и ракетные системы, в связи с чем 22 сентября тогдашний президент России Дмитрий Медведев подписал указ, запрещающий передачу Ирану ЗРК С-300. Похоже, что сейчас Россия пересмотрела свое отношение к ракетной сделке, а иранцы забыли о своем былом гневе в адрес Москвы. Немаловажно и то, что, по словам министра обороны ИРИ Хосейна Дехгани, Россия и Иран договорились сотрудничать в борьбе с вмешательством внешних сил в дела региона. По словам министра, особое внимание на переговорах с Шойгу было уделено вопросам совместной борьбы с терроризмом, причинам обострения обстановки в регионе, "одной из которых является деструктивная политика США, осуществляющих вмешательство во внутренние дела других стран". "У нас общие вызовы и угрозы в регионе, противостоять которым можно только сообща", - заявил С.Шойгу в Тегеране. Также глава МИД России Сергей Лавров заявил, что вступление Исламской Республики в ШОС вполне реально, если будет прогресс на переговорах по иранской ядерной программе.
Что же касается Саудовской Аравии, с которой ИРИ не зналась со времен революции 1979 года, то Тегеран вдруг заявил о готовности к "прямым переговорам с Саудовской Аравией по спектру вопросов, охватывающих все темы, где интересы Ирана и Саудовской Аравии пересекаются". "В свете беспрецедентных человеческих и финансовых потерь, вызванных межконфессиональными конфликтами, (мы) должны остановить дальнейшее кровопролитие и вести искреннюю борьбу с экстремизмом и терроризмом, который нашел свое выражение в ИГИЛ", - заявил адмирал Али Шахмани, глава службы безопасности и советник аятоллы Али Хаменеи.
Кстати, исходя из слов Шахмани, получается, что радикальный ИГИЛ опять невольно выступает эдаким объединяющим фактором, способным свести вместе даже давнишних врагов. Но является ли случайностью, что параллельно с миролюбивыми заявлениями Эр-Рияда и Тегерана в Йемене вдруг развивают невероятный успех и фактически совершают госпереворот шиитские боевики-хоуситы, которые всегда рассматривались как сила, подконтрольная Ирану?