Çərşənbə axşamı, 23:44
Yanvarın 18-də Holand yüksəkliyinin Suriya tərəfindən (Əl-Kuneytra rayonu yaxınlığında) hərəkət edən avtomobil konvoyunun, böyük ehtimalla, İsrail İİQ-yə məxsus vertolyotdan buraxılan raketlə vurulması ciddi səs-küyə səbəb oldu və bununla, Yaxın Şərqdəki qüvvələr nisbətində çox maraqlı mənzərə yarandı. Məsələ ondadır ki, raket zərbəsi nəticəsində həlak olanlar arasında Livanın "Hizbullah" təşkilatının 5 tanınmış nümayəndəsi, həmçinin İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (İİKK) komandiri Məhəmməd Əli Allah Dadi və daha bir neçə iranlı yüksəkrütbəli zabit də vardı. Bundan başqa, hadisə nəticəsində 25 yaşlı səhra komandiri Cihad Muqniyanın də həlak olduğu bildirilir. O, bir çox terror aktlarına görə məsuliyyət daşıyan və 2008-ci ildə Dəməşqdə, ehtimallara görə, İsrail xüsusi xidmət orqanları tərəfindən məhv edilmiş "Kaftar" ləqəbli İmad Muqniyanın oğludur. 3 ay əvvəl Cihad "Hizbullah"ın Holand yüksəkliyi və Suriyadakı qüvvələrinin komandanı təyin edilmişdi. Ekspertlər baş verənlərin regionda ciddi qarşıdurmaya səbəb ola biləcəyindən ehtiyatlanırlar. Bəs, əslində, bu ehtimal, həqiqətən, yüksəkdirmi?
İsrailin budəfəki hava zərbəsinin hədəfi kim olub - "Hizbullah", yoxsa iranlı zabitlər? Bu, hələ ki, məlum deyil. Bəzi məlumatlara görə, israillilərin özləri belə hədəfdə bu qədər yüksək rütbəli hərbçilərin olduğunu bilməyiblər. Onlar yaraqlılardan ibarət adi qrupu zərərsizləşdirdiklərini düşünüblər. Bu cür vəziyyətlərdə olduğu kimi, İran və "Hizbullah" artıq baş verənlərə görə qisas alacaqlarını bəyan ediblər. Nəticədə, İsrail-Livan sərhədinə qoşun yeridilib, yaşayış məntəqələrinin mühafizəsi gücləndirilib, "Dəmir günbəz" sistemi və artilleriya hazır vəziyyətə gətirilib. İİKK-nin lideri Məhəmməd Əli Cəfəri Suriyadakı komandirlərinin öldürüldüyünə görə İsraildən qisas alacaqlarını rəsmən dilə gətirib. "Qoy, indi onlar dağıdıcı ildırımı gözləməkdə olsunlar", - deyə Cəfəri bildirib. Livanın "As-Safir" qəzeti də "Hizbullah"ın da israillilərə cavab verməyə hazırlaşdıqlarını yazır. Məlumata görə, Həsən Nəsrullaha yaxın mənbələr İsrailə cavabın "ağrılı və gözlənilməz" olacağını, amma onun müharibəyə aparıb çıxaracaq həddə çatmayacağını bildirirlər.
Şeyx Nəsrullah üçün çətin seçim
Bəs, niyə davakar "Hizbullah" tammiqyaslı hərbi qarşıdurmadan qaçmağa çalışır? Problem ondadır ki, qruplaşma Suriya münaqişəsində çox dərin bataqlığa batıb. İsrail KİV-də yer alan məlumatlara görə, "Hizbullah" son zamanlar Holand yüksəkliklərinə nəzarəti ələ almağa çalışır. Bu yaxınlarda orada hərəkatın yaraqlılarına məxsus silah anbarları da aşkarlanıb. İsrail indi qruplaşmanın əvvəllər düşünüldüyündən daha çox raketə malik olduğunu da ehtimal edir. Hərbi ekspert, Livan parlamentinin "Hizbullah"dan olan deputatı Valid Sukkari hesab edir ki, Nəsrullah Suriya və İranla birlikdə Holand yüksəkliyində mücahid qoşunu yaratmaqla məşğuldur. Məqsəd İsrailin yerli əhali ilə münasibətlərini normallaşdırmasına imkan verməməkdir. Sukkarinin sözlərinə görə, İsrail öz növbəsində, hətta "Ən-Nusra cəbhəsi" ilə də münasibət qurmağa çalışır. Yeri gəlmişkən, "Hizbullah" liderinin özü məsələni qismən etiraf edib. O, Suriya müxalifətilə vuruşan qüvvələrə yardım və silah göndərdiyini boynuna alsa da, Holand yüksəkliyində - Suriyada "Hizbullah" döyüşçülərinin olmadığını bildirir.
"Hizbullah"ın Suriya münaqişəsində iştirakı Livanın özündə də narazılıqla qarşılanıb. Livanda düşünürlər ki, Nəsrullah Təl-Əvivin əməllərinə cavab olaraq bütünlükdə ölkə İsraillə müharibəyə sürüklənə bilər. "Hizbullah"ın artıq Livandan daha çox İranın maraqlarını dəstəklədiyinə dair fikirlər dolaşır. Yeri gəlmişkən, bəzi müşahidəçilər Livan ordusunun Ər-Riyad tərəfindən dəstəkləndiyini düşünür və bu məqamı nəzərdən qaçırmaq olmaz. Beləliklə, görünən odur ki, Suriya livanlılar üçün ciddi təhlükəyə çevrilib - İŞİD "epidemiya"sı oradan Livana da keçə bilər. Məhz bu üzdən 2014-cü ilin dekabrında "Hizbullah" ilə "Al-Mustakbal" hərəkatı arasında radikal islamçılıqla mübarizə məqsədilə ümumxalq cəbhəsinin yaradılmasına dair danışıqlar aparılıb. Yeri gəlmişkən, sonuncuya 2005-ci ildə qətlə yetirilmiş Livan prezidenti Rafiq əl-Həririnin oğlu Saad Həriri rəhbərlik edir. Beləliklə, İŞİD az qala Livan daxilində barışığa səbəb olacaqdı. Amma gənc Muqniya öldürülməsə idi...
İndi Nəsrullah çətin vəziyyətdə qalıb. O, bu yaxınlarda ərəb telekanallarından birinə müsahibəsində İrandan aldıqları silahlarla öyünür, İsrailin Suriyadakı obyektlərə hücum edəcəyi təqdirdə, "Hizbullah"ın buna cavabının sərt olacağını deyirdi. Deyəsən, indi həmin an yetişib. Amma o da var ki, "Hizbullah"ın bu addımının İsraillə Livan arasında yeni müharibəyə yol açma ehtimalı yüksəkdir. Yeri gəlmişkən, İsraillə "Hizbullah" arasında müharibə, bu üzdən Livanda daxili ziddiyyətlərin dərinləşməsi İŞİD-dən olan radikal islamçılar üçün həyatı xeyli asanlaşdıra, Bəşər Əsədin durumunu isə ağırlaşdıra bilər.
Maraqlıdır ki, bütün bunlar ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri səviyyəsində gözlənilmədən BMT-nin Suriya planını dəstəklədiyi bir vaxtda baş verir. Söhbət Staffan de Misturanın yerlərdə (ilk olaraq Aleppoda) hərbi əməliyyatların "dondurulması"nı nəzərdə tutan planından gedir. Üstəlik, artıq Moskvanın Suriya hökumətilə müxalifəti arasında danışıqlar təşkil etmək cəhdləri də müsbət qiymətləndirilir. Əksər müşahidəçilər Vaşinqtonun bu mövqeyini Ağ Evin Bəşər Əsədin istefası tələbindən əl çəkməyə hazırlaşması kimi şərh edir.
İrana nə sərf edir?
Bəzi müşahidəçilər isə hesab edirlər ki, Livanı İsraillə müharibəyə İran sürükləyir. Bəs, indiki mərhələdə bu müharibə İrana sərf edirmi? Axı, qonşu İraqdan gələn İŞİD təhlükəsi artıq çox yaxındadır və beynəlxalq vasitəçilərdən ibarət "altılıq"la Tehran arasında aparılan Cenevrə danışıqlarının növbəti mərhələsi yenicə başa çatıb. Məlumata görə, tərəflər danışıqlarda ciddi irəliləyişə nail ola bilməyiblər. Amma əksər iştirakçılar görüşün faydalı keçdiyini bildirirlər. Tərəflər danışıqların müddətini iyunun sonunadək uzadıblar. Çünki siyasi razılığa gəlinməsi üçün məsələnin texniki tərəfi də həll olunmalıdır. IRNA agentliyinin məlumatına görə, İran xarici işlər nazirinin müavini Abbas Arakçı ölkəsinin nüvə proqramına dair ümumi razılaşmanın imzalanmasının ABŞ-ın xoş məramı ilə əlaqəli olduğunu bildirib. Vaşinqtonda isə prezident Barak Obamanın xalqa bu yaxınlarda etdiyi müraciətindən də məlum olduğu kimi, Tehrana yeni sanksiyaların tətbiqinə tərəfdar olanlarla, olmayanlar arasında ciddi mübarizə gedir. Məlumata görə, Obamanı yeni sanksiyaların tətbiqinə razılaşdırmaq məqsədilə fevralda İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu şəxsən Vaşinqtona yollanmağı düşünür.
İranın istəklərilə imkanlarını təhlil edən zaman ilin əvvəlində aydın şəkildə ortaya çıxmış iki amil mütləq qeyd olunmalıdır - birincisi, Tehranla Moskva arasında razılaşma, ikincisi Tehran - Ər-Riyad münasibətlərində mümkün yaxınlaşma.
FARS agentliyinin məlumatına görə, Rusiyanın müdafiə naziri Sergey Şoyqunun Tehrana bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı iki ölkə arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair razılaşma imzalanıb. Tərəflər İrana ZRK C-300 qurğularının satışı məsələsinə də qayıdıblar. Söhbət ümumi dəyəri, təxminən, 800 milyon dollar olan razılaşmadan gedir. 2010-cu ilin iyununda BMT TŞ-nin qəbul etdiyi 1929 saylı qətnamə İrana raket və raket sistemləri də daxil olmaqla, adi silahların satışını qadağan edir. Bununla əlaqədar olaraq, Rusiyanın o zamankı prezidenti Dmitri Medvedev sentyabrın 22-də İrana sözügedən sistemlərin satışını qadağan edən sərəncam imzalamışdı. Deyəsən, artıq Moskva bu mövqeyinə yenidən baxıb, iranlılar isə Rusiyaya qarşı qəzəbini unudub. Daha bir vacib məqam İranın müdafiə naziri Hüseyn Dehqaninin açıqladığı razılaşmadır. Onun sözlərinə görə, Moskva ilə Tehran xarici qüvvələrin regiona ehtimal müdaxiləsinə qarşı mübarizə haqda da razılığa gəliblər. Nazirin sözlərinə görə, Şoyqu ilə görüşdə terrorla, regionda gərginliyin yaranma səbəblərilə birgə mübarizə məsələlərinə də xüsusi diqqət ayrılıb. Dehqani bu səbəblərdən biri kimi "başqalarının daxili işlərinə qarışan ABŞ-ın destruktiv mövqeyini" göstərib. "Regionda biz ümumi təhlükələrlə, hədələrlə qarşı-qarşıyayıq. Onlara qarşı yalnız birgə mübarizə aparmaq mümkündür", - deyə S. Şoyqu Tehranda verdiyi açıqlamasında bildirib. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov isə İranın ŞƏT-ə üzvlüyünün tamamilə real olduğunu deyib - bunun üçün Tehranın nüvə proqramına dair danışıqlarda irəliləyişə nail olunmalıdır.
İranın 1979-cu il inqilabından sonra münasibət qurmadığı Səudiyyə Ərəbistanına gəlincə, Tehran qəflətən onunla da birbaşa danışıqlara hazır olduğunu bəyan edib. İranlılar bu danışıqların "İran və Səudiyyə Ərəbistanının maraqlarının kəsişdiyi bütün mövzularda aparıla biləcəyini" bildirirlər. "Dinlərarası münaqişə üzündən görünməmiş insan və maliyyə itkilərinin yaşandığı bir vaxtda (biz) qan tökülməsinin qarşısını almalı, İŞİD-in simasında ekstremizmlə və terrorçuluqla səmimi mübarizə aparmalıyıq", - deyə ayətolla Əli Xameneinin təhlükəsizlik xidmətinin rəhbəri və məsləhətçisi admiral Əli Şahmani bildirib.
Yeri gəlmişkən, Şahmaninin sözlərindən belə məlum olur ki, radikal İŞİD özü də istəmədən hətta çoxdankı düşmənləri bir araya gətirə biləcək barışdırıcı qüvvə kimi çıxış edir. Bəs, Ər-Riyadla Tehranın sülhsevər bəyanatları fonunda Yəməndə qəflətən Husi şiələrinin görünməmiş uğuru və faktiki olaraq dövlət çevrilişi törətmələri təsadüfdürmü? Qeyd edək ki, Yəmənin Husi şiələri hər zaman İranın nəzarətində olan qüvvə kimi tanınıb.

Can ISIL become a factor of reconciliation among the Islamic countries of the Middle East?
The blowing up of a convoy of vehicles on 18 January by missiles, apparently launched from an Israeli air force helicopter from the Syrian side (near the town of El-Quneitra), caused quite a stir and set out the key points of the forces in the Middle East in a most interesting way. Among those killed were five leading members of the Lebanese Hezbollah organization, as well as Mohammad Ali Allah Dadi, commander of the Islamic Revolutionary Guards Corps (IRGC), and a number of high-ranking Iranian officers. Field commander Jihad Mughniyeh, 25, was also among those killed. He was the son of Imad Mughniyeh, nicknamed "Hyena", who was responsible for several terrorist acts and killed in Damascus in 2008, apparently by the Israeli special services. Three months ago, Jihad was appointed commander of the Hezbollah forces in the Golan Heights in Syria. Experts fear that what happened could lead to an escalation of the violence in the region. But is this really the case?
Who the main target of the Israeli air strikes was on this occasion - Hezbollah or the Iranian officers - remains a mystery. Some reports say that the Israelis themselves did not expect such high-ranking military officers to be in the firing line, and that they were dealing with an ordinary group of fighters. As is customary in such cases, the Iranian and Hezbollah leaders promised to wreak vengeance on Israel, and for that reason troops were brought to the Israeli-Lebanese border, the security of residential areas was tightened and the Iron Dome system and artillery were deployed. Specifically, IRGC leader Mohammad Ali Jafari said that the Iranians would wreak vengeance on Israel for the murder of their commander in Syria. "They can expect a devastating strike," Jafari promised. For their part, the Lebanese As-Safir newspaper reports, sources close to Hezbollah leader Sheikh Hassan Nasrallah say that the response to the Israeli attack would be "painful and unexpected", but not so as to provoke a new war.
Sheikh Nasrallah's difficult choice
Why, then, is the militant Hezbollah trying to avoid a full-scale armed confrontation? The problem is that the group seems to have been drawn into the conflict from the most awkward side. As the Israeli media points out, Hezbollah has recently been trying to establish its influence in the Golan Heights and arms dumps belonging to fighters of the movement were found here recently. There are also suspicions in Israel that the movement possesses far more missiles than was earlier thought. Walid Sukkarieh, a military expert and deputy of the Lebanese parliament from Hezbollah, believes that Nasrallah, together with Syria and Iran is creating a people's volunteer corps in the Golan Heights to prevent Israel from normalizing relations with the local population. Sukkarieh says that Israel is even trying to establish relations with the al-Nusra front. The Hezbollah leader, incidentally, only admits that he is sending aid and weapons to groups fighting the Syrian opposition, but denies that fighters from his organization are operating on the Golan Heights in Syria.
Hezbollah's participation in the Syrian conflict is provoking a reaction in Lebanon itself from those who fear that in response to Tel Aviv's actions Nasrallah could drag the whole country into a war against Israel. There are people who say that Hezbollah is supporting Iran's interests more than Lebanon's. Incidentally, it should not be forgotten that, in the opinion of a number of observers, al-Riyadh supports the Lebanese army. So, it would appear that the Lebanese have had enough threats from Syria, where they could catch an infection in the form of ISIL. That is precisely why since December 2014 talks have been held between Hezbollah and the al-Mustaqbal movement, headed by Saad Hariri, the son of the Lebanese president Rafic al-Hariri who was killed in 2005, on creating an all-ethnic front of the struggle against the radical Islamists. So ISIL has practically contributed towards an internal reconciliation in Lebanon. If only the young Mughniyeh had not been killed…
Now, Nasrallah finds himself in a difficult situation. Only quite recently, in an interview to an Arab TV channel, the sheikh was boasting about the weapons he had received from Iran and said that if Israel dared to attack Syrian targets his group would strike back fiercely. Now, it seems, that moment has arrived. But then we might get a situation when Hezbollah's actions could provoke a new war between Israel and Lebanon. However, the war between Israel and Hezbollah, as well as the exacerbation of internal differences in Lebanon because of this, could make life much easier for the radical Islamists of ISIL and further complicate Bashar al-Assad's position.
It is significant that all this is happening at a time when the US, in the person of Secretary of State John Kerry, has unexpectedly approved a plan by the UN's special envoy for Syria, Staffan de Mistura, to "freeze" combat operations locally (starting with Aleppo) and even praised Moscow's attempts to organize negotiations between the Syrian authorities and the opposition. Many observers regarded these comments by Washington as a sign that the White House is ready to back down from its demand for the immediate ousting of Bashar al-Assad.
What suits Iran?
Meanwhile, some observers believe that Lebanon is actively drawing Iran into the war with Israel. But does Iran need this war, especially now when the threat of ISIL from neighbouring Iraq is getting close and when the latest round of negotiations between Tehran and the "six" international mediators has just ended in Geneva? The sides apparently failed to achieve any significant results, although many of the participants thought the discussions were useful. They have extended the negotiations until the end of June, because technical support is also required for a political agreement. For his part, the IRI Deputy Foreign Minister Abbas Araqchi, IRNA reports, linked the possibility of signing a comprehensive agreement on Iran's nuclear programme with America's goodwill. As became clear from Barack Obama's recent State of the Nation address, a struggle is going on in Washington between those who want to impose new sanctions against Tehran - and that means putting the negotiations under threat - and the supporters of Obama, who is against this. It points out that Israeli Prime Minister Binyamin Netanyahu himself will be arriving in the US capital in February to try to talk Obama round.
In analyzing Iran's wishes and options, two factors should be noted which were clearly defined at the beginning of the year: first, the agreements between Tehran and Moscow, and second, a possible thawing of relations between Tehran and al-Riyadh.
According to FARS agency, during a recent visit to Iran by Russian Defence Minister Sergey Shoygu Russia and the IRI signed an agreement on broadening cooperation in defence and also turned to negotiations on supplies of the S-300 air-defence missile system at a total sum of about 800m dollars. In June 2010 the UN Security Council adopted Resolution 1929 which imposed restrictions on supplies of conventional weapons to Iran, including missiles and missile systems, in connection with which on 22 September the then Russian president, Dmitriy Medvedev, signed a decree banning the delivery of the S-300 system to Iran. It seems that Russia has now reviewed its attitude to the missile deal and the Iranians have forgotten about their former anger towards Moscow. Significantly, according to IRI Defence Minister Hossein Dehghan, Russia and Iran have agreed to work together in the fight against the interference of external forces in the affairs of the region. According to the minister, particular attention was focused at the talks with Shoygu on questions of the joint struggle against terrorism and the causes of the worsening of the situation in the region, "one of which is the destructive policy of the US, which is interfering in the internal affairs of other countries". "We have common challenges and threats in the region, and we can only counter them by working together," Shoygu said in Tehran. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov also said that it was perfectly realistic for the Islamic Republic to join the SCO [Shanghai Cooperation Organization] if progress is made at the negotiations on Iran's nuclear programme.
As regards Saudi Arabia, with whom the IRI has not associated since the times of the 1979 revolution, Tehran has suddenly stated its readiness for "direct talks with Saudi Arabia on a range of issues covering all subjects where the interests of Iran and Saudi Arabia intersect". "In the light of the unprecedented human and financial losses caused by inter-religious conflicts, (we) must stop further bloodshed and wage a wholehearted  struggle against the extremism and terrorism which has found its expression in ISIL," Admiral Shahmani, head of the security service and an advisor to Ayatollah Ali Khamenei, said.
Incidentally, from what Shahmani said, it appears that radical ISIL has again unwittingly emerged as a kind of unifying factor capable of bringing even age-old enemies together. But is it a coincidence that, alongside the peaceable statements of al-Riyadh and Tehran, in Yemen Shia Houthi fighters, who have always been regarded as a force under Iran's control, have been suddenly pressing home their unlikely success and virtually staging a coup d'etat?