Azərbaycan manatı, qlobal iqtisadi proseslərin təzyiqinə davam gətirməsi üçün mövqelərindən geri çəkildi
Yaxşı hadisələrə dərhal vərdiş edir və həmişə belə olacağını düşünürsən. Uzun müddət davam edən sabitlikdən sonra istənilən dəyişiklik son dərəcə ehtiyatla və mənfi qarşılanır. Bu, yalnız ayrıca fərdlərə yox, ümumilikdə, cəmiyyətə aiddir.
Beləliklə, ötən həftənin bazar ertəsi Azərbaycan manatında devalvasiya başlayıb. Əvvəlcə ölkənin Mərkəzi Bankı milli valyutanın məzənnəsinin formalaşdırılmasında bivalyuta səbətinə keçildiyini bəyan edib. Daha sonra valyutadəyişmə məntəqələrinin qarşısında ajiotaj başlayıb. Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin rəhbəri devalvasiyanın yumşaq olacağına dair vəd versə də, sonda bir gündə manatın məzənnəsinin 34% enməsi "soyuq duş" effekti verdi. Bəzi KİV artıq fevralın 20-ni "qara şənbə" adlandırır. Bəs AMB-nin addımı, həqiqətənmi, gözlənilməz idi və ondan daha nələr gözləmək olar?
Təlaşa səbəb yoxdur!
Manatın devalvasiyası gözlənilən addım idi. Bu fikirlə, yəqin ki, bütün iqtisadçı ekspertlər razıdır. AMB yalnız bu ilin əvvəlindən milli valyutanın kursunun sabit saxlanılmasına, təxminən, 2 milyard dollar xərcləmişdi. Bu pullar Azərbaycanın bütün valyuta ehtiyatlarının tərkib hissəsi olan Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatlarından götürülür. Bu vəsaiti riskə atmaq yolverilməzdir. O, ölkənin iqtisadi sabitliyinin qarantıdır. Ehtiyatların azalması istər ölkənin, istərsə də iqtisadiyyatın ayrı-ayrı subyektlərinin kredit reytinqlərinə, onun investisiyalar üçün cəlbediciliyinə və s. öz təsirini göstərə bilər.
Bu yaxınlaradək manatın məzənnəsinin dəstəklənməsi, hətta sərfəli idi - neftin qiyməti yüksək olduğundan, ehtiyatın həcmi sürətlə artırdı və Azərbaycan valyutası regionun ən sabit valyutalarından biri adını qazanmışdı. Dünya bazarlarında neftin qiymətinin sürətlə aşağı düşməsi isə Azərbaycanın, demək olar ki, bütün qonşularında milli valyutaların devalvasiyasına səbəb olmuşdu. Bu, artıq valyuta bazarındakı əvvəlki sabitliyin qorunub-saxlanmasını mümkünsüz edirdi.
Yaranmış yeni qlobal vəziyyətdə manatın kursunda dəyişikliyin vacib olduğunu, ilk olaraq, prezident İlham Əliyev yanvarın 27-də 2014-2018-ci illər üçün regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramının ilk ilinin yekunlarına həsr olunmuş konfransdakı çıxışında dilə gətirib. Dövlət başçısı manatın avroya nisbətən həddindən artıq möhkəmləndiyinə diqqət çəkib, bunun Avropa ilə xarici ticarət dövriyyəsinə mənfi təsir göstərdiyini deyib və 1 manatın 1 avroya bərabər olmasını daha məqsədəuyğun adlandırıb. Bunadək isə 1 avro 0,89 manata bərabər idi. Bundan sonra AZN/EUR nisbətində Avropa valyutasının tədricən bahalaşması müşahidə olunub.
Daha sonra AMB 2015-ci il fevralın 16-dan manatın məzənnəsinin müəyyənləşdirilməsində bivalyuta (dollar və avro) səbətinə keçidlə bağlı qərar qəbul edib. Bir gün sonra AMB-nin rəhbəri Elman Rüstəmov dövlət televiziyasının efirindən verdiyi açıqlamada bu halın indiyədək bir dəfə yaşandığını xatırladıb: "2008-2011-ci illərdə dünyada böhranın yaşanması ilə əlaqədar, Azərbaycanın məzənnə siyasəti dollar və avronun daxil olduğu bivalyuta səbəti mexanizmi ilə aparılıb. Bu bizə daha çevik məzənnə siyasəti aparmaq imkanı verib. Lakin o zaman neftin qiyməti çox yüksək səviyyədə olduğu üçün, Azərbaycanın ödəmə balansının yüksək profisitliyi şəraitində balansdan irəli gələn manatın məzənnəsinin möhkəmlənməsinə böyük bir təzyiq var idi. Bu amillər manatın məzənnəsinin güclənməsinə imkan verirdi. Biz valyuta səbətində avrodan imtina etməsəydik, bu gün daha güclü manatla qarşı-qarşıya qalardıq".
Beləliklə, AMB-nin qərarı doğru qərardır. Amma bununla bağlı əhaliyə dəqiq izah və proqnoz verilməyib. Nəticədə, insanlar manatla olan hesablarını dollar hesabına çevirmək, əllərindəki vəsaitləri dəyişmək üçün valyutadəyişmə məntəqələrinə, banklara sanki hücuma keçib. AMB İdarə Heyətinin rəhbəri yalnız bir gün sonra AzTV-nin efirinə çıxaraq devalvasiyanın yumşaq olacağını vəd edib: "Biz bütün banklara tövsiyə etmişik ki, manatla olan hesablarını digər valyutaya keçirmək istəyən insanlara yardım göstərsinlər. Bu gün ölkədə bank əmanətlərinin həcmi 7 milyard manatdan artıqdır. Onun yarısı manatla, yarısı isə xarici valyuta ilədir".
"Manatın xroniki və uzunmüddətli zəifləməsi üçün fundamental səbəblər, əsaslar yoxdur. Narahatlığa əsas yoxdur. Manatı heç bir dramatik devalvasiya gözləmir. Bizim valyuta ehtiyatlarımız, təxminən, ÜDM-in 70%-nə bərabərdir və dövriyyədə olan manatın həcmindən 2,5 dəfə artıqdır. Odur ki, Azərbaycanı belə vəziyyət gözləmir. Amma biz dünyada cərəyan edən proseslərə də reaksiya verməliyik", - deyə E.Rüstəmov qeyd edib.
Amma ajiotaj bu sözlərdən sonra da azalmayıb. Bununla yanaşı, əhali psixoloji baxımdan bir qədər sakitləşib və valyuta bazarındakı tədrici dəyişikliklərə köklənib. Bundan başqa, AMB banklara istirahət günlərində də (fevralın 21-22-də) işləməyi tapşırıb. Məqsəd hər bir insanın valyutasını dəyişmək imkanı qazanmasına nail olmaq idi. Bu isə bəzi ekspertlərdə şənbə günü səhər valyutanın məzənnəsində kəskin dəyişikliyin baş verə biləcəyilə bağlı fikirlər yaratmışdı.
Beləliklə, fevralın 21-i səhər sanki aydın səmada şimşək çaxdı - AMB banklara yeni məzənnəni elan etdi: 1 dollar=1,05 manat, 1 avro=1,1950 manat.
Qaçılmaz inflyasiya
Bəs nə baş verdi və bütün bunlar nə ilə nəticələnəcək? Bu gün ekspertlərin bir çox versiyası var. Məqalənin çapa hazırlandığı ana AMB-dən məsələ ilə bağlı bir açıqlama var idi: manatın dollara nisbətdə ucuzlaşdırılması qərarı milli iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə əlavə stimulların yaradılması, onun rəqabət qabiliyyətinin artırılması məqsədi ilə, Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarının valyuta bazarında baş verən proseslər nəzərə alınmaqla qəbul edilib.
Beləliklə, AMB-nin bu addımının yaratdığı narahatlıqları nəzərə alaraq, əvvəlcə qərarın mənfi tərəflərinə nəzər salaq. İstənilən devalvasiya istehlak qiymətlərinin artmasına səbəb olur və bu, şübhəsiz, prosesin ən mənfi və hissedilən tərəfidir. Şənbə gününun ikinci yarısından etibarən, Bakıda ticarət məntəqələrinin, təxminən, yarısı bağlanıb, mağaza sahibləri malların yenidən qiymətləndirilməsinə başlayıblar. Halbuki, elə həmin gün İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi əsassız qiymət artımı ilə bağlı monitorinqlər keçirəcəklərini bəyan edib. Lakin bu, qiymət artımına mane olmayıb - heç bir iqtisadi əsas olmadan qiymətlər artmağa başlayıb. Məsələ ondadır ki, devalvasiyanın ilk günlərində mallar anbarlardan əvvəlki qiymətlərlə buraxılsa da, pərakəndə satış nöqtələrində bahalaşma başlayıb. Devalvasiya şoku yaşamış qonşu Rusiyaya nəzər salsaq görərik ki, orada inflyasiya rublun tənəzzülündən yalnız bir neçə ay sonra başlayıb. Bu, topdansatışla məşğul olan ticarətçilərin yeni məhsulları satışa buraxmasından sonra qeydə alınıb. Başqa sözlə, bu gün Azərbaycanda istehlak məhsullarının qiymətindəki kəskin artım tamamilə əsassızdır və bu, "işbazlar"ın məzənnənin oynamasından istifadə etmək cəhdindən başqa bir şey deyil. Bununla yanaşı, əksər ekspertlər sonradan valyuta kursunun dəyişməsi ilə qiymətlərində də dəyişiklik olacağına şübhə ilə yanaşırlar. Halbuki, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi yanında Antiinhisar Siyasəti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidməti "işbazlar"a qarşı qanunvericilik çərçivəsində tədbirlərin görüləcəyini bəyan edib. "Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən manatın devalvasiyasının həyata keçirilməsi inflyasiyanın ikirəqəmli həddə yüksəlməsi ilə nəticələnəcək", - deyə İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Vüqar Bayramov bildirib.
Digər tərəfdən, artıq manatın devalvasiyasının bank, sığorta, turizm və digər biznes sahələrinə mənfi təsiri ilə bağlı ekspert qiymətləndirmələri ortadadır.
2014-cü il dekabrın 31-nə Azərbaycan banklarının xarici öhdəlikləri 6 milyard 342 milyon dollar təşkil edirdi. Bu öhdəliyin ödənilməsi üçün, təxminən, 4,986 milyard manat tələb olunurdusa, yüksək məzənnənin qorunub-saxlanacağı təqdirdə bu məbləğ artacaq və bu, təbii ki, sərfəli deyildi. Çünki banklara daxili kreditlər manatla verilir.
Bununla yanaşı, Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidmətinin lisenziyalaşdırma, ərizə və şikayətlər şöbəsinin müdiri Mahir Abdullayev hesab edir ki, manatın devalvasiyası sığorta şirkətlərinə zərər vura bilər. "Şirkətlərin dəymiş zərərin ödənilməsinə ayıracaqları məbləğ artacaq. Çünki məsələn, avtomobillərin, onların ehtiyat hissələrinin qiymətində bahalanma olacaq. Çünki onlar əsasən idxal olunur", - deyə M.Abdullayev qeyd edib.
Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının rəhbəri Orxan Bayramov isə bildirir ki, könüllü sığorta seqmentində xidməthaqqı zərərə nisbətdə müəyyən olunur, bu üzdən də avtomobillərin, onların təmirinin, daşınmaz əmlakın, dərmanın bahalaşması sığorta xidmətlərinin də bahalaşması ilə nəticələnəcək. O.Bayramov hesab edir ki, icbari sığorta seqmentində, əsasən, təsbit edilmiş qiymətlər olduğundan, xərclərin artımı bu sığorta növü ilə məşğul olanların üzləşəcəyi zərəri də artıracaq. Bu gün icbari sığorta növlərində zərərlilik 75% qismində qiymətləndirilir.
"Mərkəzi Bankın manatın kəskin devalvasiyası ilə bağlı qərarı turizm şirkətlərinə ciddi zərbə olacaq, hətta onların bəzilərinin müflisləşməsi ilə nəticələnəcək". Bu isə Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının sədri Nahid Bağırovun fikridir. Onun sözlərinə görə, artıq populyar marşrutlar üzrə turların qiyməti, orta hesabla, 30-40% bahalaşıb. "Turizm şirkətləri aviadaşımaları həyata keçirən şirkətlərlə və otellərlə birmənalı olaraq dollarla hesablaşır. Milli valyutanın dəyərini kəskin şəkildə itirməsi bəzi turizm şirkətlərinin artıq satılmış turlara görə olan borclarını ödəyə bilməməsinə şərait yaradıb. Onlar ya turları geri qaytarmalı, ya da müştəridən əlavə ödəniş tələb etməlidirlər", - deyə N.Bağırov bildirib.
Reallıq diqtə edir
Amma digər tərəfdən, etiraf etmək lazımdır ki, devalvasiya olmasaydı, dövlət büdcə öhdəliklərinin yerinə yetirilməsində ciddi problemlərlə qarşılaşardı. Bunu dünya bazarlarında neftin kəskin ucuzlaşması qaçılmaz edirdi. Çünki ölkənin əsas ixrac məhsulu məhz neftdir və dövlət büdcəsinin 65%-i "qara qızıl"ın satışından gələn gəlirlər hesabına formalaşır.
Məlum olduğu kimi, bu gəlir ölkəyə dollarla daxil olur.
İqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Hüseynov "R+"a açıqlamasında bildirib ki, manatın yeni məzənnəsi Neft Fondundan dövlət büdcəsinə transferlərdə, təxminən, 3,3 milyard dollarlıq qənaətə imkan verəcək. Bu, əlbəttə ki, ciddi məbləğdir. Başqa sözlə, dövlət əhaliyə əməkhaqların, pensiyaların, sosial müavinətlərin ödənişi ilə bağlı öhdəliklərinə tam əməl etmək imkanı qazanacaq. Bu, hökumətə prioritet investisiya proqramlarının maliyyələşdirilməsinə və s. də imkan verəcək. Bununla əlaqədar olaraq, Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun sədri Elman Mehdiyev bildirib ki, "bazar iqtisadiyyatı şəraitində pensiya sistemi fiskal siyasət alətlərinin təsirindən qorunmaq üçün öz müdafiə mexanizmlərinə malikdir" və hazırkı proseslər pensiya ödənişlərinin maliyyələşdirilməsinə təsir göstərməyəcək.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi isə xüsusi bəyanatla çıxış edib. Qurum bildirir ki, əhalinin hazırkı çağırışlardan, xüsusilə milli valyutanın kursundakı dəyişiklik və gözlənilən inflyasiyadan sosial müdafiəsinin təşkili üçün lazımi tədbirlər görüləcək.
"Əksər ölkələrin valyuta bazarlarında ötən ilin payızından baş verənlərə etinasız yanaşmaq olmaz. Neftin ucuzlaşması ABŞ dollarını, demək olar ki, bütün milli valyutalara nisbətdə gücləndirir. Neft idxalçısı olan ölkələrdə daxili bazarın qorunması üçün milli valyuta zəifləyir. Burada məqsəd həm də ixracın stimullaşdırılmasıdır (məsələn, türk lirəsi 20% ucuzlaşıb). Neft ixracatçısı olan ölkələr üçün isə vəziyyət ikiqat çətindir: burada qeyri-neft sahəsində ixracı stimullaşdırmaqla yanaşı, neftin ucuzlaşdığı bir şəraitdə büdcə öhdəliklərinə də əməl olunmalıdır", - deyə R. Hüseynov qeyd edib.
Bununla yanaşı, R.Hüseynov onu da bildirib ki, bu informasiya artıq qarşıdan gələn köklü dəyişikliklərin konturlarını cızıb. Amma Prezident İlham Əliyevin manatın avroya nisbətdə son dərəcə möhkəmlənməsinə imkan verilməməsi, milli valyutanın vahid Avropa valyutası ilə bərabər səviyyədə saxlanılmasına dair tapşırıqları dolların məzənnəsinin 0,89-0,90 AZN civarında olacağını düşünməyə əsas verirdi. Yəni, bu halda manat indiki kimi 34% deyil, 15% ucuzlaşmış olacaqdı.
"Bununla yanaşı, dünyanın iki əsas valyutası arasında paritet elə də uzaq deyil. Azərbaycanın valyuta siyasəti də bu əsaslar üzərində qurulacaq", - deyə ekspert qeyd edib.
Hər halda, yaxın günlərdə bizi valyuta bazarı ilə bağlı maraqlı hadisələr gözləyir. Bu şəraitdə tövsiyə oluna biləcək yeganə şey təmkinli olmaq, o qədər də xoş olmayan yeniliklərə uyğunlaşmağa çalışmaqdır. Bir Azərbaycan məsəlində deyildiyi kimi, "pis günün ömrü az olar"...

The Azerbaijani manat has given ground in order to withstand the pressure of global processes
It doesn't take long to get used to something good and to begin to think that things will always be like that. After a long-drawn-out period of stability, any changes are perceived cautiously and negatively. This is not just the case with an individual, but with society as a whole. Thus, the devaluation of Azerbaijan's manat started last Monday. To begin with, the country's Central Bank released a statement on the transfer to the devaluation basket in order to shape the exchange rate for the national currency. Then there was a hullabaloo around the bureaux de change. This was followed by an assurance from the governor of the Central Bank board that the devaluation would only be a slight one, and finally the "cold shower" came with the manat's 34-per-cent drop in value. Some media have already managed to christen 20 February "black Saturday". Did this step by the Central Bank come as a surprise and what else is in store for us?
Calm, just calm!
The devaluation of the manat today was a step that was to be expected. All economy specialists are probably agreed on that. Since the beginning of this year alone the Central Bank of Azerbaijan has spent approximately 2bn dollars propping up the rate of exchange. This money was withdrawn from the Bank's foreign currency reserves, which essentially form part of Azerbaijan's gold and currency reserves. No risks can be taken with them, for they are a guarantee of the country's stability. A reduction in the reserves may affect the credit ratings, both of the country and of individual subjects in its economy, it's attractiveness as an investment target and so forth.
Until quite recently it was even advantageous to maintain the manat's exchange rate, considering that oil reserves had rapidly grown in price, Azerbaijan's currency had gained the reputation of being one of the most stable in the region and inflation has become a sufficiently predictable index. The swift drop in the price of oil on the world markets, provoked by the devaluation of the currencies of practically all Azerbaijan's neighbours has made it impossible to maintain the former stability on the currency market.
President Ilham Aliyev was the first to point out, in his speech on 27 January at a conference devoted to the results of the first year of implementing the state programme for socio-economic development of the regions in 2014-2018, that the manat exchange rate needed to be changed in the global situation that was taking shape. Then the head of state pointed out that the manat needed to be backed up with regard to the euro, which would have a negative effect on foreign trade operations with Europe, and he stressed that it would be expedient to put the manat on an even exchange rate with the euro, namely 1:1, whereas the euro was previously worth 0.89 manats. After this, in the dynamics of the manat-euro currency duo a gradual rise was observed in the value of the euro to 1.1 per cent.
The Central Bank went on to take the decision to go over to using a bi-currency (dollar and euro) basket in setting the manat exchange rate from 16 February 2015. The same thing had happened before, the Central Bank governor Elman Rustamov recalled a day later in a broadcast on state television: "In 2008-2011 during the world financial crisis, Azerbaijan's currency rate policy was pursued on the basis of a bi-currency basket including the dollar and the euro. This allowed for a more flexible currency policy to be pursued. But, in conditions of high oil prices and the high proficit of the balance of payments, there was pressure on the manat exchange rate. On the other hand, the euro increased in value vis-a-vis the dollar. These factors promoted a strengthening of the manat exchange rate, but, if we had not rejected the euro in the currency basket, today we would be faced with an even stronger manat," the Bank chief said.
Thus, the Central Bank's decision was the right one. But no precise explanations and forecasts were given to the public. As a result, people began to storm the exchange bureaux and the banks in the hope of exchanging manats for dollars as fast as possible and converting the savings that they had with them. It was not until the next day that the chairman of the Central Banks's board promised on the state channel of AzTV that the devaluation would be a slight one. "We have recommended that all the banks assist citizens who wish to convert their deposits into foreign currency. But today the amount of bank deposits in the republic exceeds 7bn manats, of which half is in manats and half in foreign currency," E. Rustamov reported.
"There are no fundamental reasons and grounds for the chronic and lengthy lessening of the manat's value. There is no need to worry. No dramatic devaluation of the manat is expected. Our foreign currency reserves amount to almost 70 per cent of GDP and are almost 2.5 times more than the volume of manats in circulation. Therefore there is no need to fear a situation like that happening in Azerbaijan, but we have to react to the processes taking place in the world," Elman Rustamov also said.
The hullabaloo that followed these words did not die down, but psychologically the population began to feel a bit calmer and got used to the idea there would be gradual changes on the currency market. The Central Bank moreover instructed the banks to operate over the weekend (21-22 February), so that anyone who wished could exchange their savings. This put some experts on their guard who had been foretelling that there would be a drastic change in the exchange rate from Saturday morning onwards. And these expectations turned out to be justified.
On the morning of 21 February there was a clap of thunder. The Central Bank informed the banks of a new exchange rate: 1 dollar to 1.05 manats and 1 euro to 1.195 manats.
Inevitable inflation
So, what happened and what will be the result? The version put forward by most experts today, since there has only been one reaction from the Central Bank itself at the time of writing this article, was formulated in the following manner: the decision to lower the manat exchange rate in relation to the dollar was taken for the purpose of creating additional incentives to encourage diversification of the national economy, to make it more competitive and boost its export potential, taking into account the processes on the currency markets of Azerbaijan's main trade partners.
Thus, considering the anxiety caused by the step taken by the Central Bank, we are primarily examining the negative impacts of this decision.
Any currency devaluation inevitably leads to a rise in consumer prices, and this will most probably have a negative and tangible effect on this process. Literally since Saturday afternoon on 21 February almost half of the shops in Baku closed to take stock of their goods, although the Ministry of the Economy and Industry put out a press release on that day stating that the ministry staff would monitor the relatively unfounded rise in prices. In spite of that, prices went up, there were no economic grounds for that to happen moreover. In most cases, goods were sold from the stocks at the previous prices. If you look at neighbouring Russia, which is also suffering the devaluation shock, inflation did not begin to make itself felt there until a couple of months after the rouble collapsed, when the retailers had restocked their warehouses with goods. In other words, the sharp rise in the cost of consumer goods in Azerbaijan today is completely unfounded, and here one can trace the obvious desire of "the smart operators" to feather their nests from the fluctuations in the exchange rates.
Many experts doubt that businesses will a the price-lists in keeping with the changes in the exchange rate, when it declines, although the State Service for Antimonopoly Policy and Consumer Protection attached to the Ministry of the Economy and Industry, has stated that measures will be taken against these "smart operators" in compliance with the legislation. "The devaluation of the manat by the Central Bank will lead to an acceleration of inflation to two-digit figures," Vuqar Bayramov, the chairman of the Centre for Economic and Social Development, thinks.
On the other hand, expert assessments have already appeared regarding the negative impact of manat devaluation on the banking, insurance, tourist and other businesses.
Thus, on 31 December 2014, the foreign commitments of Azerbaijan's commercial banks amounted to 6bn 342m dollars. Even if approximately 4,986bn manats were needed to pay off this debt, by maintaining a high exchange rate, this amount will only rise, which is naturally disadvantageous, since domestic loans are granted in manats.
At the same time, the head of the department of licensing, statements and complaints of the State Insurance Supervision Service attached to the Finance Ministry, Mahir Abdullayev, thinks that the devaluation of the manat may make insurance companies less profitable. "The companies' expenditure on compensating clients is bound to increase, so, for example, cars and their spare parts will become more expensive, owing to the fact that they are largely imported," he said. According to the head of the Insurers' Association of Azerbaijan, Orxan Bayramov, in the voluntary insurance sector, the cost of services are formed depending on the damage claim, a percentage is retained, therefore the increase in prices for cars, their repairs, for real estate and medicines, will lead to more expensive insurance services.  This is because the sector mainly covers compulsory insurance; fixed prices have been set, so when the insurers' expenditure increases, their profits go down in these types of insurance, he thinks.
Today, the decline in profitability in these forms of insurance is assessed as 75 per cent. "The decision of Azerbaijan's Central Bank to drastically devalue the manat will deal a serious blow at travel companies and even lead to some of them going bankrupt," the chairman of the Azerbaijan Association of Tourism, Nahid Bagirov, has stated. According to him, the cost of tours on popular routes has gone up by 30-40 per cent on average. "The travel companies pay the air carriers and hoteliers exclusively in dollars and euros for tours that have already been sold. The sharp fall in the value of the national currency has meant that some travel companies will not be able to pay. Either they will be forced to give people their money back or they will have to demand extra payment from their customers," N. Bagirov said.
Circumstances dictate
However, on the other hand, it has to be acknowledged that if there were no devaluation, the state would be faced with serious problems in fulfilling its treasury commitments against the backdrop of low oil prices on the world markets, since oil is the country's main item of export and the incomes from it form 65 per cent of treasury receipts. The country is known to receive these incomes in dollars.
Rasim Huseynov, PhD (Economics) has told Regionplus that the new manat exchange rate will allow approximately 3.3bn dollars to be saved on transfers from the Oil Fund to the treasury. This is a fairly impressive figure.
In other words, the state will have the opportunity to meet in full its commitments relating to payment of wages, pensions and benefits to the population and financing priority investment programmes. In this connection, we remind you that Elman Mehtiyev, the chairman of the State Fund for Social Protection has already stated that "the pension system in conditions of a market economy has its own mechanism for protecting it from the effect of instruments of fiscal policy" and the current processes will not have any effect on the financing of pension payments. The Ministry of Labour and Social Protection has also made a statement that measures will be adopted so that the system of social care can adequately respond to the challenges of today, especially those affected by the change in the currency exchange rate and the inflation that is expected to ensure from that.
"We cannot ignore what has been happening on the currency markets in most countries since autumn last year. Cheap oil is strengthening the
US dollar in relation to almost all national currencies. In countries that import oil, the currency has become weaker in order to protect the domestic market, as well as to stimulate exports (for example, the Turkish lire has suffered a 20-per-cent drop in value). For the oil-exporting countries the problem is twice as complicated. There, besides encouraging the development of non-oil exports, the treasury commitments still have to be met in conditions of low oil prices," R. Guseynov noted.
At the same time, according to him, this information has already outlined the contours of a forthcoming cardinal decision. But proceeding from instructions of President Ilham Aliyev on not allowing the manat to become too strong in relation to the euro and putting the manat on a par with the European currency,  a dollar rate of 0.89 - 90 manats to the dollar is expected. In this case the manat would not drop in value by 34 per cent, but by 15 per cent, witnesses to which we are now.
"Moreover, parity between the world's two main currencies is not far off. And Azerbaijan's currency policy, will be built, proceeding from these considerations," the expert concluded.
In either event, "interesting events on the currency market await us in the next few days. The only thing that we can recommend in these conditions, is to be patient and to try to adapt to the innovations, even if they are none too pleasant. As the Azerbaijani proverb says, "the bad times don't last long…"