Avropa yəhudilərsiz qala bilərmi?
Avropa yəhudiləri cəmiyyətdə antisemit əhvalın yüksəlməsindən narahatdırlar. Artıq onlar İsrailə və ya okeanın o tayına - ABŞ, Kanada və Avstraliyaya repatriasiya haqqında daha çox düşünməyə başlayıblar. Məsələn, yəhudi agentliyinin məlumatına görə, əgər 2013-cü ildə Fransadan İsrailə 3293 nəfər repatriasiya edibsə, 2014-cü ildə bu rəqəm 7231 olub. Bu il repatriasiya edənlərin sayının artıq 10 mini ötə biləcəyi ehtimal olunur.
Bütün bunların səbəbi Avropa İttifaqının bir sıra ölkələrində yəhudilərə qarşı zorakılıq hallarına yol verilməsidir. Fransanın Yəhudi İcmaları Şurasının hesabatına görə, ötən il belə hallar 2 dəfədən çox artıb. "The Guardian" isə Böyük Britaniyada antisemit insidentlərin sayının tarixdə ən yüksək həddə çatdığını yazır. Söhbət zorakılıq, mülkiyyətin korlanması, təhqir və hədələrdən gedir. Böyük Britaniyada antisemitizm hallarının monitorinqinin aparılması ilə məşğul olan Yəhudi İcmalarının Təhlükəsizliyi Fondu 2014-cü ildə 291000 Britaniya yəhudisinə qarşı 1168 antisemitizm aktı qeydə alıb. Bundan başqa, yanvarda Fransa paytaxtında əməkdaşlarının əksəriyyəti yəhudi olan "Charlie Hebdo" həftəliyinin redaksiyasına edilmiş hücumun, supermarketdə törədilmiş terror aktının ətrafında emosiyalar sakitləşməmiş, Danimarka paytaxtında daha bir insident qeydə alınıb. Fevralın 14-də naməlum şəxs Kruttenden mədəniyyət mərkəzini atəşə tutub. Həmin vaxt mərkəzdə Fransa səfirinin və rəssam, karikaturaçı Lars Vilksin iştirakı ilə din və söz azadlığı mövzusunda seminar keçirilirdi. Xatırladaq ki, Vilks hələ 2007-ci ildə Məhəmməd Peyğəmbərlə bağlı bir sıra karikaturalar çəkdiyi üçün beynəlxalq qalmaqala səbəb olmuşdu. Hücum nəticəsində nə rəssam, nə səfir xəsarət alıb. Amma 1 nəfər həlak olub, 3 polis əməkdaşı yaralanıb. Bundan bir neçə saat sonra Kristalqeyd sinaqoqunda atışma olub və nəticədə yəhudi icmasının üzvlərindən biri ölüb. Şəxsiyyəti müşahidə kameralarının köməyilə müəyyənləşdirimiş şübhəli şəxs Ömər Abdel Hamid Əl-Hüsseyn dəmir yolu stansiyası qarşısındakı atışma zamanı məhv edilib. Cəmi 1 gün sonra, 16 fevralda Fransanın şərqində yerləşən San-Yunyonda vandallar yəhudi qəbiristanlığında yüzlərlə məzarı murdarlayıb. Holokost qurbanlarının xatirəsinə qoyulmuş obelisk də onların "diqqətindən" kənarda qalmayıb - onu parça-parça ediblər.
Bu, Fransada son dövrlərdə baş vermiş antisemit aktların heç də hamısı deyil. Ölkədə yəhudi idman klublarına, hətta məktəblərə məxsus avtobuslara hücumlar da olunur. Əslində bu, heç də yeni problem deyil. Məsələn, 2012-ci ildə Tuluzada törədilmiş terror aktı çoxlarının yaddaşındadır. O zaman "Tora xəzinəsi" yəhudi məktəbinin atəşə tutulması 1 müəllimin və 3-8 yaşlarında 3 uşağın ölümü ilə nəticələnmişdi. Avropanın Əsas İnsan Haqları Agentliyinin hələ 2013-cü ildə apardığı araşdırmalar zamanı rəyi soruşulanların dörddəbiri etiraf etmişdi ki, ictimaiyyət arasında müəyyən millətə və dinə mənsub olduqlarını nümayiş etdirən rəmzlərdən istifadə etməməyə çalışırlar. Yəhudilər özlərini ən çox Macarıstanda (49%) müdafiəsiz hiss edirlər. Sonrakı yerləri Fransa (40%) və Belçika (36%) tutur.
Bütün bunların fonunda İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu məhz indi yəhudiləri İsrailə immiqrasiya etməyə çağırıb. "Ekstremist islam terroru Avropaya yenidən zərbə endirir. Yəhudilər yenə Avropa torpaqlarında sadəcə yəhudi olduqları üçün qətlə yetirilirlər. Antisemit hücumlarının da daxil olduğu terror dalğasının davam edəcəyi gözlənilir. Yəhudilər dünyanın istənilən ölkəsində müdafiə olunmağa layiqdirlər. Amma biz yəhudilərə, qardaş-bacılarımıza üzümüzü tutaraq deyirik: "İsrail sizin evinizdir". Biz 180 milyon şekel (47 milyon dollar) dəyərində yeni proqram təqdim edirik. O, Fransadan, Belçikadan və Ukraynadan immiqrasiyanın (yəhudilərin) stimullaşdırılması məqsədi daşıyır. Gələcəkdə yeni anoloji proqramları da reallaşdıracağıq", - deyə baş nazir qeyd edib.
Netanyahunun bu sözləri avropalı siyasətçiləri dəhşətə gətirib. Fransa prezidenti Fransua Olland günahkarların cəzalandırılacağına söz verib, daxili işlər naziri Bernar Kaznev isə baş verənləri "respublikanın dəyərlərinə növbəti qəsd" adlandırıb. Məsələyə Fransanın baş naziri Manuel Vals da münasibət bildirib. O, "Fransa yəhudilərinin evinin Fransa olduğunu" deyib, bildirib ki, "bu, nə qədər kədərli səslənsə də, ölkəmizdə yəhudi qəbiristanlıqlarının olması da buna bir sübutdur". "Odur ki, biz yəhudilərin müdafiəsi üçün əlimizdən gələni etməliyik və edirik. Amma bizim gücümüz birliyimizdə, üzləşdiyimiz nifrətə qarşı müqavimət göstərməmizdədir... Fransanı tərk edən hər bir yəhudi Fransanın bir hissəsidir və bu, bizim üçün itkidir. Əgər 100 000 yəhudi ölkəni tərk edərsə, bura artıq Fransa olmayacaq. O, ruhunu itirəcək, bu, əsl iflas olacaq", - deyə Fransanın baş naziri qeyd edib.
Danimarkanın baş naziri Xelle Torninq-Hmitt isə Kopenhagendə törədilmiş terror aktından sonra ölkənin yəhudi icmasının müdafiəsi üçün bütün mümkün tədbirlərin görüləcəyini bildirib, yəhudiləri ölkəni tərk etməməyə çağırıb.
"Yəhudildərsiz Avropa Avropa deyil". Bu fikri isə Avstriyanın xarici işlər naziri Sebastyan Kurts səsləndirib.
Böyük Britaniyanın daxili işlər naziri Tereza Mey də baş verənlərə münasibət bildirib. O, yaşananların "dərin təlaş yaratdığını", Britaniyada "antisemitizmin qarşısının alınmasının vacibliyini" söyləyib.
Almaniya kansleri Angela Merkel isə Bundestaqdakı rəsmi çıxışı zamanı deyib ki, "Almaniyada yəhudilərə və müsəlmanlara qarşı nifrətə yer olmamalıdır".
Baş verənlərdən narahatlığını dilə gətirənlər arasında Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Frans Timmermans da olub. O əmindir antisemitizməç etiraz olaraq emiqrasiya etmək fikrinə düşən yəhudilərin bu fikirdən daşındırılması "ciddi problem olacaq".
Maraqlıdır ki, Avropada yəhudilərə vətəndaş hüququnu ilk olaraq məhz Fransa verib. Bu, 1791-ci ildə Fransa inqilabı zamanı baş tutub. Napoleon ordusunun hərbi uğurlarının ardınca hər yanda yəhudilərə azadlıq verib. Vişinin faşist rejimi yəhudiləri konslagerlərə göndərdikdə onları məhz adi fransızlar kütləvi şəkildə xilas edib. Bu gün Fransanın yəhudi icması Avropada ən böyük icmalardan biridir. Onun təxminən 550 üzvü var. Bundan başqa, Fransada 300-dən artıq sinaqoqla yanaşı, mədəniyyət mərkəzləri, restoran və mağazalar da mövcuddur. Fransanın siyasi və mədəni elitasında çox sayda yəhudi yer alıb. Ümumiyyətlə isə müxtəlif hesablamalara görə, Avropada 1,5 milyon civarında yəhudi yaşayır.
Versiyalardan birinə görə, hazırkı antisemitizm dalğasının əsasını ərəb-İsrail münaqişəsinin çözülməməsi təşkil edir. Fransada və Avropanın digər ölkələrində yaşayan ərəb immiqrantların sayını nəzərə alsaq, bu, heç də təəccüblü deyil. Həqiqətən də, Kopenhagendə bu yaxınlarda qətllər törətmiş Ömər Əl-Hüsseyn Fələstin ərəblərinin ailəsindəndir. O, Danimarkaya köçənədək bir neçə il İordaniyadakı qaçqın düşərgəsində yaşayıb. Yaxınları və qohumları bildirir ki, Ömər orta məktəbi bitirməyə macal tapmayıb, bir müddət evsiz-eşiksiz qalıb, amma heç zaman radikal olmayıb. Bununla yanaşı, ərəb-İsrail münaqişəsi onu hər zaman ciddi narahat edib. Tuluzadakı yəhudi məktəbinə hücum etmiş Məhəmməd Mera isə böyük ehtimalla "Əl-Qaidə" ilə əlaqələrə malik olub. Onun bu terror aktından əvvəl müəyyən müddət Suriya və İraqda yaşadığı məlumdur. Fevralın ortalarında BBJ-nin saytında israilli müxbirin başına kipa geyinib Paris küçələrini dolaşdığının əks olunduğu klip yerləşdirilib. Bu zaman o, məhz miqrantların və müsəlmanların yaşadığı məhəllələrdə daha ciddi təhqirlərə məruz qalıb.
Amma Avropadakı antisemit əhvalını tamamilə müsəlman icmalarının üzərinə qoymaq da doğru olmazdı. Bu, cəmiyyətin istənilən radikal nümayəndəsinə xas ola bilər - sağçılara, solçulara, hətta özünü heç bir siyasi cərəyana aid etməyən şəxslərə də. Məsələn, islam dininə qarşı tənqidi mövqeyilə tanınmış yazıçı Mişel Uelbek (onun yeni "İtaət" romanında Fransada keçirilən prezident seçkisində müsəlman namizədin qələbə qazanmasından danışılır, "Şarli Ebdo" jurnalı isə redaksiya üzvlərinin öldürüldüyü gün nəşrin cildini bu romana həsr edib) antisemitizmin köklərini "solçu ekstremistlər"də görür. "Nədən Fransadakı müsəlmanlar Afrika və ya Asiya müsəlmanları ilə müqayisədə Fələstinlə daha çox maraqlanırlar? Fikrimcə, bu, İsrailin düşmən kimi təqdim edən qatı solçularla, Bezansno və ya Plenel kimi xadimlərlə bağlıdır", - deyə Uelbek "Puan" jurnalına açıqlamasında bildirib.
Maraqlıdır ki, antisemitizm zəmnində iki siyasətçi arasında açıq qalmaqal da baş verib. Söhbət hazırkı baş nazir Vals ilə sabiq XİN başçısı Rolan Dyumadan gedir. Baş nazirin yəhudiləri Fransanı tərk etməməyə çağırmasına münasibət bildirən Dyuma bildirib ki, Vals vəziyyəti həddindən artıq dramatikləşdirir. Sabiq XİN başçısı bunu baş nazirin "şəxsi əlaqələri"lə bağlayıb və bu üzdən Valsın "tərəf saxladığını" bildirib: "Hər kəs bilir ki, o, çox gənc bir xanımla evlidir və xanımı ona ciddi təsir edir". Fransızlar Dümanın Valsın yəhudi qadınla evli olduğuna işarə etdiyi dərhal anlayıblar. Sabiq XİN başçısının təmkinli davranmaması isə Fransa KİV-i və hakim Sosialist Partiyasının tərəfdarları tərəfindən tənqid olunub.
Beləliklə, konkret olaraq Fransadan danışırıqsa, görünən odur ki, dövlətə inamını itirənlər yalnız yəhudilər yox, əksər vətəndaşlardır. Problemlər isə çoxdur - savadlı multikulturalizm siyasətinin aparılmaması, maliyyə və ideya böhranı, Yaxın Şərq münaqişəsi, dünyada terror sahəsində vəziyyətin pisləşməsi və s. Bu, hər kəs üçün pisdir - istər onuncu nəsil fransızlar, istər yəhudilər və müsəlmanlar, istərsə də digər millətin və dinin təmsilçiləri üçün.
Fransadakı yəhudi qəbiristanlığında törədilmiş vandalizm aktından bir gün sonra "The Guardian" həvəskar şəkildə çəkilmiş bir videoçarx yayımlayıb. Orada Paris metrosunda "Çelsi" fanatlarının qaradərili kişini vaqondan necə çıxardıqları əks olunub. Üstəlik, bu əməli edən gənclər hadisə zamanı irqçi olduqlarını, bundan zövq aldıqlarını birağızdan qışqırırlar. Qaradərili kişini isə müdafiə edən olmur...
Əksər insanlar problemlərdən qaçmağa çalışırlar. Səbirsizlik və radikallıq isə əksər hallarda bu problemlərin nəticəsi kimi ortaya çıxır. Nəticədə çıxılmaz vəziyyət yaranır: ona istənilən tərəfdən, istənilən bucaq altından baxmaq, istənilən formada izah etmək olar. Məsələnin təhlükəli olan tərəfi də məhz budur. "Problemdən qaçmaq" nəzəriyyəsini sübut edən fakt son zamanlar yəhudilərin ən çox tərk etdikləri ölkənin Fransa deyil, Ukrayna olmasıdır. Səbəb ölkənin şərqində gedən müharibə, böhranlı iqtisadiyyat, sabaha ümidin olmamasıdır. Avropanın fərqi yalnız ondadır ki, yəhudilər üçün üz tutacaqları məkan var. Bu, İsraildir. Yaxın Şərqdən olan əksər gənc müsəlmanlar isə etibarlı sığınacaq kimi məhz Fransanı görürlər. Onlar müharibədən, qaçqın çadır şəhərciklərindən, sabaha ümidsizlikdən can qurtarmaq üçün məhz Parisə, Marselə, Nissaya üz tuturlar. Nəticədə bir tərəfdən əsasən ərəb ölkələrindən olan yüz minlərlə immiqrant Avropaya can atır, digər yandar minlərlə yəhudi Köhnə Qitəni tərk edir. Fransa sürətlə dəyişir və bu dəyişikliklərdə o, bütünlükdə Avropanın güzgüsü sayıla bilər.
Bu dəyişikliklər fonunda antisemitizmin baş qaldırması isə sadəcə prosesin ağrılı hissələrindən yalnız biridir.

Can Europe remain without Jews?
European Jews are concerned about the rise of anti-Semitism and are increasingly looking to immigrate to Israel or overseas - the USA, Canada and Australia. For example, according to the Jewish Agency, if in 2013, 3,293 persons moved from France to Israel, in 2014 this indicator rose to 7,231. Presumably, this year the figure could exceed 10,000 people.
The reason is acts of violence against Jews in a number of EU countries. According to the Representative Council of French Jewish Institutions, their number last year more than doubled. In the UK the number of anti-Semitic incidents has reached their highest level ever, writes The Guardian. We are talking about violence, property damage, insults and threats. The Community Security Trust, which monitors anti-Semitism in the UK, recorded 1,168 anti-Semitic incidents against 291,000 British Jews in 2014. Emotions after the January attack in France on the office of Charlie Hebdo satirical weekly, many employees of which were Jews, and the terrorist attack in a kosher supermarket had not even subsided yet, an incident happened in the capital of Denmark. On 14 February, an unidentified person fired at the Cruttenden Culture Centre, which hosted a seminar on the topic of religion and freedom of speech with the participation of the French ambassador and a Swedish artist and cartoonist Lars Vilks, who has been known since 2007 when he was at the centre of an international scandal after a number of publications published his cartoons of the Prophet Muhammad. Neither the artist nor the ambassador was injured in the attack, but one person was killed and three policemen were wounded. A few hours later, a shooting occurred in the Krystalgade synagogue, which claimed the life of one of the members of the Jewish community. The suspect Omar Abdel Hamid El-Hussein, who was identified with the help of video cameras, was killed during a shootout near the railway station. Literally the next day, on 16 February, hundreds of graves in the Jewish cemetery in Sarre-Union in eastern France were desecrated. The obelisk to the victims of the Holocaust was damaged and was literally hacked into fine crumbs.
This is not a complete list of anti-Semitic acts in France, which includes attacks on Jewish sports clubs and even school buses. We must say that this problem is not new. For example, many people remember the terrorist attack in Toulouse in 2012, when fire was opened on the Jewish school Treasure of the Torah, which killed a teacher and three children aged 3 to 8 years. According to a study conducted by the European Union Agency for Fundamental Rights in 2013, a quarter of those surveyed admitted that they try not to wear in public symbols "indicating" their affiliation to a particular nationality and religion. Jews in Hungary (49 per cent) feel the least protected, and they are followed by France (40 per cent) and Belgium (36 per cent).
However, it is precisely now that Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu called on Jews living in Europe to immigrate to Israel.
"Extremist Islamic terrorism struck in Europe again. Jews are getting killed on European soil again just because they are Jews, and this wave of terrorist attacks, including bloody anti-Semitic attacks, is expected to continue. Jews deserve protection in any country in the world, but we are telling the Jews, our brothers and sisters: 'Israel is your home.' We present a new programme worth 180m shekels (47m dollars) to stimulate immigration (of Jews) from France, Belgium and Ukraine and will provide additional similar programmes later," the prime minister of Israel said.
These words of the Israeli prime minister caused consternation among European politicians. French President Francois Hollande promised to punish the guilty, and Interior Minister Bernard Cazeneuve called it "another attempt on the values of the republic". French Prime Minister Manuel Valls once again stressed that "the home of the French Jews is France, and this is proved, no matter how gloomy it may sound in light of what happened, by the fact that there are their cemeteries there". "Therefore, we must do everything to protect the Jews, and we are already doing this. But our strength is in unity and in resisting the hatred we are faced with ... Every Jew leaving France is a part of France, which it loses. If 100,000 Jews leave the country, it will not be France, it will lose its soul - it will mean collapse," the French prime minister said. Danish Prime Minister Helle Thorning-Schmidt promised to do everything possible to protect the Jewish community in the country after the terrorist attacks in Copenhagen and asked Jews not to leave the state. "Europe without Jews is not Europe," Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz said. British Home Secretary Theresa May said that what is happening causes "deep concern" and expressed the need "to stop anti-Semitism in Britain". German Chancellor Angela Merkel said during an official speech in the Bundestag that anti-Semitism is a civic duty of Germany. European Commission Vice President Frans Timmermans also expressed his concern. He believes that Europe faces a "huge challenge" to convince the Jews not to emigrate in response to anti-Semitism.
It is noteworthy that France was the first in Europe to give Jews civil rights - during the French Revolution in 1791. Napoleon gave the Jews freedom everywhere after the military victories of his army. When the Vichy fascist regime sent Jews to concentration camps, they were saved by ordinary French people en masse. Now the Jewish community in France is one of the biggest in Europe - about 550,000. The country has more than 300 synagogues, cultural centres, kosher restaurants and shops. There are many Jews in the political and cultural elite of the country. All in all, according to various sources, Europe is home to about 1.5m Jews.
According to one version, the ideological basis of the current surge in anti-Semitism is associated with the unresolved Arab-Israeli conflict. This is not surprising, given the number of Arab immigrants in France and other European countries. Indeed, the recent killer from Copenhagen Omar el-Hussein comes from a family of Palestinian Arabs, who spent several years in a refugee camp in Jordan before moving to Denmark. According to his relatives and friends, Omar was unable to finish school, was homeless for some time and was in prison for an attack on public transport, but he was not a radical, although the subject of the Arab-Israeli conflict always concerned him. Mohamed Merah, who attacked a Jewish school in Toulouse, was presumably associated with Al-Qa'eda, and it is known that before committing the terrorist attack, he spent some time in Syria and Iraq. In mid-February, the BBC website posted a clip showing an Israeli reporter wearing a kippah and walking the streets of Paris. He was insulted most of all in immigrant and Muslim neighbourhoods.
However, it is hardly worth ascribing all anti-Semitism to the Muslim community. Anti-Semitic prejudices can be equally inherent in any radical member of society - those who hold right and left views and even those who do not associate themselves with any political trends. For example, writer Michel Houellebecq, who is known for his critical attitude towards the Islamic religion (his new novel "Submission" is about the victory of a Muslim candidate in presidential election in France, and Charlie Hebdo magazine devoted its cover to the novel the day members of its editorial board were killed), sees the roots of anti-Semitism in the actions of "left-wing extremists". "Why are French Muslims more interested in Palestine than Muslims in Africa or Asia? I think this is because of the extreme left who designated Israel as an enemy and such figures as [Olivier] Besancenot or [Edwy] Plenel," Houellebecq told Pointe magazine. It is significant that on grounds of anti-Semitism, a public scandal occurred between two politicians - the current Prime Minister Valls and former Foreign Minister Roland Dumas. In response to the appeal of Prime Minister Valls to the Jews not to leave France, ex-Minister Dumas said Valls perceives the situation too dramatically and all because of the fact that "he has personal connections that make him biased. Everyone knows that he is married, among other things, to a very nice lady, who influences him." The French immediately realized that Dumas is hinting that Valls' wife is a Jew. The former minister's lack of restraint was condemned by the French media and companions from the ruling Socialist Party.
Thus, in this case, we should probably say that belief in the state, in this case, the French state, has been undermined in many citizens, not specifically in the Jews. The total list of problems ranges from not quite a competent policy of multiculturalism and financial and ideological crisis to the conflicts in the Middle East and the general deterioration of the terrorism situation in the world. This harms everyone - French people in the tenth generation, Jews, Muslims and representatives of any other nationality and religion. For example, the next day after the act of vandalism at the Jewish cemetery in France, The Guardian posted a homemade video, which shows Chelsea fans in the Paris metro pushing a black man out of the car. The young people screamed at full throat that they are racists and they like it. By the way, no one stood up for the man...
People, for the most part, tend to run away from problems, and intolerance and radicalism are often both causes and consequence of these problems. A vicious circle appears, which can be viewed from any area, in any angle and lighting, but that's what makes it dangerous. The theory of "running away from problems" is evidenced by the fact that in the recent period, a record for the outflow of the Jewish population was set not by France, but by Ukraine - with its war in the east of the country, crisis economy and uncertainty about the future. In Europe, the difference mainly lies in the fact that the Jews have somewhere to go - Israel, and many young Muslims from the Middle East see precisely France as a safe haven and run away from war, tents of refugees and the hopelessness of tomorrow precisely to Paris, Marseille and Nice. As a result, on the one hand, hundreds of thousands of immigrants, mostly from Arab countries, tend to go to Europe and on the other hand, thousands of Jews emigrate from the Old World. France is changing rapidly, and with these changes it is like a mirror for the whole of Europe. The upsurge of anti-Semitism against the background of these changes is only one part of a painful process.