İstedadlı rəssam Zaur Əliyev qısa, amma parlaq həyatıboyu çox şeylərə nail oldu, dünyanı dərk etdi və özündən sonrakılar üçün iz qoymağı da bacardı
İstedadlı rəssam Zaur Əliyevin 6 mart 1997-ci il tarixinə qədər yaşadığı otaqda hər şey onun həyatında olduğu kimi qalıb. Burada günəş eynəkləri, Rubik kubiki, saatlar, açıqcalar, nişanlar, vizit kartları və 97-ci ilə qədər buraxılmış əsginaslar, icmal dəftərləri, qeyd bloknotları və  çox sayda rəsm işləri var - bəziləri başa çatıb, bəziləri cizgilərdədir, ya da rəssamların dediyi kimi qaralamadadır.  Bu öyrənilməsi, sistemləşdirilməsi və dərk edilməsi vacib olan böyük irsdir.
Dünyanı, çox sevdiyi valideynlərini, qohumlarını və dostlarını qəfil tərk edən zaman Zaur Əliyevin cəmi 26 yaşı olub. Onun həyatı qısa olsa da, çox parlaq və dolğun keçib. Erkən rəsmləri gözəl kompozisiyası və inamlı rəssam əli ilə seçilib. Onlar Avropa, Amerika və hətta Afrika ölkələrinin, Konqonun, Anqolanın, Malinin uşaq sərgilərində nümayiş etdirilib. Onun sevimli cizgi filmlərinin qəhrəmanları eyni fəza məkanında yer alır və müəyyən dostluq birliklərini, fərdiliklərini, əhval-ruhiyyələrini, xasiyyətlərini qorumağı bacarırlar.
Amma "Döyüş səhnələri", "Müharibə" ümumi adı ilə verilən rəsmlər seriyası kompozisiyanın düşündürücü olması, rəsm sıxlığı, süjeti, münaqişənin dinamik ifadəsi və  ahəngin pasifist pafosu ilə seçilir! Yəni gənc oğlan müharibəni sevdiyinə görə təsvir etməyib, göstərib ki, müharibə faciədir və hər bir kəs üçün, hətta ən igid və güclü döyüşçü üçün də əzab gətirir. Əsgərləri düşmənə hücum etməyə çağıranın kimliyindən  - Roma legionerimi, ya əllərində tapança tutmuş "politruk"mu olmasından asılı olmayaraq, müharibə yaxşı iş deyil. Ancaq kişi gərək əsgər ola bilsin: güclü, çevik və qorxmaz olsun. Həm də müdriklik və insanpərvərlik göstərsin.
Onun işlərinin heç birində təcavüz, qan və dəhşət yoxdur. Döyüş səhnələri heç də müharibəni tərənnüm etmir. Bu, insanın ruhunun və kamil bədəninin tərənnümüdür. Burada ruhun və bədənin ahəngini tərənnüm edən hansısa ellinist yanaşma var. Yəni döyüşən insan mütləq igid olmalıdır. Amma o, dağıdıcı ola bilməz. Gənc Zaurun işləri məhz bu barədədir. Yəqin ki, burada da tam bir qanunauyğunluq var, çünki üç yaşında o, ilk dəfə karatenin nə olduğunu öyrənib.  Bu, belə olub. Onun anası, ixtisasca filoloq, polyak dili üzrə mütəxəssis Nigar Paşazadə o vaxt Vyetnam tələbələrinə dərs keçirmiş.
Təbii ki, əlavə fərdi məşğələlər tez-tez evdə təşkil edilirmiş, tələbələr dərslə yanaşı yemək də yeyirmişlər. Üçyaşlı  Zaur həmişə yaşlıların diqqətini və rəğbətini qazanırdı. Vyetnamlılar da istisna deyildilər. Oğlan  "nindza kimi" döyüşməyi  öyrənmək istəyəndə, ona açıqca bildiriblər ki, hər şey gerçək olacaq və heç kim ona rəhm etməyəcək. Oğlanın tez öyrənmək qabiliyyəti hər kəsi heyrətə salırdı. O zamandan bəri bu balaca oğlan yalnız Şərq döyüş növləri deyil, həm də Şərq fəlsəfəsi, dilləri və ümumən Şərq mədəniyyətinə böyük maraq göstərməyə başladı. Nəhayət ki,  Vyetnam və Çin dillərinin kamil bilicisinə çevrildi.  Oxumağa, yazmağa və lüğətsiz tərcümə etməyə yiyələndi. Daha sonra isə Koreya dilini öyrənməyə başladı. Onun izahedici mətnlər və heroqliflərlə doldurduğu qalın dəftərlər hələ də otaqdadır. O, təəsüf ki, bu kursu da bitirə bilmədi. Çox sayda başqa layihələr kimi, bunlar da yarımçıq qaldı. Məsələn, "Köhnə Bakının mənzərələri" albomunu çap etdirmək, həmin illərdə Türkiyənin Trabzon şəhərində qrafika və heykəltəraşlıq texnikasından müəllimlik etmək kimi layihələrini gerçəkləşdirə bilmədi. Şərq döyüşü qəhrəmanlarının, müxtəlif Şərq filosoflarının fiqurları da dolabda yetim-yetim boynunu bükür, onun sevimli qəhrəmanları - Şerlok Holms və doktor Vatson da burada bir-birləri ilə söhbət edirlər. Və hər bir heykəlin öz həyatı var. Bu sadə deyil. İnsan bədəninin dəqiq verilmiş, yaşam fəzasının genişliyini açan hansısa bir fikirlə qarşılıqlı əlaqədə olan plastika və dinamikası hər bir heykəlin bitkin bir həyat - yaşam, şəxsiyyət və hətta tale barədə bir süjet olduğunu göstərir.
Bu kimdir, öz ovcunda kainat yaradan ayaqyalın Brahmaputradırmı? Axı biz haradan bilərik ki, o necə olub. Olub-olmaması da bir ayrı məsələdir. Zaurun təsvirində o, ayaqyalın və əllərində əlamət olan birisidir. Brahmaputra tanrı Brahmanın oğludur. Özünü unudaraq, dünyaya enməsinə onu nə vadar edib? Ola bilər, bu öz yaşamının yarımçıqlıq, natamamlıq duyğusu ilə bağlı olub. Bəlkə də ulduzlar, müdrik səyyarələr hər gecə ona həddindən sirli və hiyləli şəkildə göz vuraraq işarə edirmişlər ki, Tanrı oğluna bir yerdə oturmaq yaraşmaz, yol getmək, yeni üfüqlər açmaq lazımdır. Çünki orada o qədər öyrənilməmiş şeylər var ki, onlara laqeyd qalmaq olmaz. "Müdrik insan suya kirli olduğuna görə deyil, üzə bilmədiyinə görə girmir", - deyə  Brahmaputra hesab edib.
Zaur Əliyevin Şərq kəlamlarını yazmağa böyük həvəsi olub. Bunu təkcə erudisiya xatirinə etməyib. Özünütəkmilləşdirmə yolunu seçmiş əvvəlki nəsillərin müdrikliyi onun üçün praktiki öyrənmə yolu olub və o özünə, ətraf mühitə qarşı düşüncələrinin formalaşmasında həmin təcrübələrdən yararlanıb. Onun bütün bu heykəl fiqurlarının dayandığı lövhənin üzərində indiyə kimi saxlanan karton qırıqlarında öz əlləri ilə yazdığı şeir parçası var və görünür, bu misralar onun üçün bir çağırış rolunu oynayıb:
Təməlləri anlayıb, yeniliyə çatırsan,
Köhnə nədir, yeni nə, zaman özü öyrədər.
Ruhunun saflığına illər boyu sən can at!
Kim yanlışsız yaşayıb, yolun sonuna qədər?..
Bütün bunların arxasında isə çağların qovuşağında hər bir kəsə sıfırdan başlamadan öz yolunu getməyə imkan verən həddi tapmaq və duymaqdır. Zaman zəncirində birləşdirici halqa. O, həmin halqanı Şərqin yüzillərə dayanaqlı müdrikliyində, mədəniyyətində, fəlsəfəsində arayıb. Dayısı Ənvər Paşazadə danışır ki, o çox böyük həvəs və sevgi ilə milli mədəniyyətin kökləri ilə maraqlanırmış. Onun böyük və işıqlı bir arzusu varmış - bütün müsəlman dünyasının rəssamlarını burada, Bakıda bir araya yığmaq istəyirmiş. Amalı onları planetdə sülhün və həyatın qorunması naminə bir araya gətirmək imiş. Təəssüf ki, o buna da  macal tapmadı.
Amma... Zaur 1990-cı ildə "Qrinpis" beynəlxalq təşkilatından, akademik Aleksandr Lakşindən aşağıdakı məzmunda məktub alıb: "Siz "Qrinpis"i dəstəkləmək üçün xahiş göndərilmiş az sayda adamdan birisiniz". O da dəstəklədi. Ümumiyyətlə, ondan bunu heç xahiş etmək də lazım deyildi. Zaur daxilən buna çoxdan hazır idi. Və çoxdan. Dünya ilə insan arasında pozulmuş harmoniyanın problemləri onu çoxdan narahat edirdi. Bu mövzuda qrafik işlərin bütöv seriyası belə yaranmışdı.
Onlardan biri "Nəsihət"dir. Əsərdə uzanan əllərinə doğru iməkləyən toppuş körpəyə sevgidolu nəzərlə baxan çox yaşlı qoca təsvir edilib. Bax, bu bizim atalarımızın bəşəryyətin ruhunu və düşüncəsini təkmilləşdirməyə yönəlmiş mənəvi dəyərləri qorumaq və möhkəmləndirmək naminə nəsildən-nəslə ötürməyə hazır olduğu insani müdriklikdir. "İnsan və təbiət"də isə delfin və insan okean dərinliklərində birlikdə oynayır. Ağzında insanın ovcunu tutan delfin gülümsəyir. Onlar üçün birgə xoşdur. Adama elə gəlir ki, hər ikisi bir-birinə qarşı "Avesta" çağlarının itirilmiş güvən və anlayışını geri qaytarmağı bacarıb.
Bu isə müəllifin ad qoymadığı bir işdir. İnsan ovcuna bənzər ağac parçasında kişi və qadın yerləşib. Onlar ayrılmazdırlar. Tanrı qarşısında dünyaya gəldikləri andakı kimidirlər. Onlar geyimlə örtülü deyillər, buna görə də gerçəkliyin qabağını kəsən şərtiliklərin pisliklərindən uzaqdırlar. Amma onlar dalğın və çaşqındırlar, çünki onlara verilmiş dünya çox kövrək və kiçikdir. Bəşəriyyətin beşiyini necə qurtarmalı? Necə? Bir başçıya yaraşan kimi kişinin əlləri yuxarıya, göylərə doğru uzanıb. Tövbəmi edir, yardımmı diləyir? Bu, insanlığa yönəlmiş bir çağırışmıdır?
Rəssam və insan Zaur bu barədə düşündüklərini bütün dünya ilə paylaşmaq istəyib. Səsinin eşidilməsinə çalışıb. Buna görə də müsəlman dünyasının rəssamlarının yaradıcılıq forumu onun üçün çox önəmli idi! O inanırdı ki, islamın daşıdığı müdriklik insanlara itirilmiş harmoniyanı yenidən tapmağa yardım edəcək. İnanırdı. Ümid edirdi. Arzulayırdı. İndi isə bu məqsədi yalnız qismən əks etdirən işlər qalıb. Bunlar yalnız ətraf mühitin deyil, həm də insanın yaşam arealının, onun biosferasının qorunmasına həsr edilmiş sərgiyə qatılmış qrafiki işlərdir. Ümumiyyətlə isə onun həyatında sərgilər o qədər olub ki, o hətta, yəqin ki, bir adi, gündəlik iş kimi buna alışmışdı. Axı uşaqlıqdan sərgilərə çıxırdı! Çox sayda diplom və mükafatları var idi//. Başqa cür də ola bilməzdi! Axı onun maraqları və vergiləri o qədər çoxşaxəli idi ki, bütün bunlara normal və adi hal kimi baxırdı.
Uşaqlıqdan klassik musiqiyə alışdığından, filarmoniyanın proqramlarının, Rus Dram Teatrının, Opera və Balet Teatrının tamaşalarının, rəsm incəsənətinin çoxsaylı və çoxçeşidli sərgilərinin, "Vətən" kinoteatrının müxtəlif bədii filmlərinin daimi tamaşaçısı olduğundan, o, tamamilə təbii şəkildə bütün bunları mənimsəyərək, sağlığında çox az adamın anlaya biləcəyi bir şəxsiyyətə çevrildi. Əlbəttə, buna irsi meyillilik də var idi, axı atası  Rasim Əliyev memardır, həm də babalarından biri rəsm üzrə oxumasa da, bu sənətə meyilli olub. Bütün bunlar Zaur Əliyevin şəxsiyyətinə öz təsirini göstərib. Bunu inkar etmək olmaz. Ona görə də onun yetkin əsərlərini əvvəl Amerikada, sonra isə Parisdə görən bir sıra xaricilər deyiblər: "Bu insan ya ağılsız, ya da dahidir".
Amma istənilən halda onun həyatı mistikadan uzaq deyildi. Bəlkə də bu yalnız bizim anlamsız baxışlarımızdan belə görünür? Nə bilmək olar?.. Ancaq bir şeyi inkar etmək olmaz ki, o, taleyinin məhz onun üçün yazdığı yolla gedirdi. Şərq döyüşləri və fəlsəfəsi üzrə kitabları ala-ala o, sadə ölümlü insanın düşünə belə bilmədiyi səviyyələrə qədər irəliləmişdi.  Bu yolda nə tapmışdı? Sadəcə, öz fövqəlduyğusallıq qabiliyyəti hesabına insanlara yardım etməyi bacarırdı. Amma Allah bilir, bu cür təcrübələr üçün hansı energetik konsentrasiyalara ehtiyacı vardı.  Adətən, özü də onun qabiliyyətindən xəbər tutub, nə isə xahiş edənlərin istəkləri ilə çox həvəssiz razılaşırdı. Öz enerjisini cəmləşdirib və əzab çəkən insanın sağaldılmasına yönəltmək üçün bəzən ona çox enerji lazım gəlirdi. O, Şərq döyüşləri ilə məşğul olurdu və enerjinin cəmləşdirilməsinin nə olduğunu bilirdi.
Zaur həm də heyranedici intuisiya hissinə malik olub! Hansısa möcüzə ona dayısı Ənvər Paşazadənin "Üç itirilmiş məbəd" kitabının çapı üçün Bibiheybət məscidinin yalnız salamat qalmış yarımçıq təsviri vasitəsi ilə qalan hissəni də bərpa etməyə imkan yaradıb. O, hətta yanda ağacın bitdiyini də müəyyən etmişdi! Müəyyən müddət sonra bütün bunların gerçəkdən sübut olunması çevrəsindəkiləri heyrətə salmışdı! Bakıda inqilab illərində bolşeviklər tərəfindən partladılmış Nikolay kilsəsinin təsvirlərini bərpa edən zaman da eyni hadisə baş verdi! Ümumiyyətlə, uşaqlıqdan ona xüsusi həssaslıq və duyğusallıq verilmişdi.
İlk müəllimi və rəsm sənətinin texnikasında ilk vərdişlərin öyrənilməsində ustadı olan atası bunu görərək, oğluna bu sənətin sirlərini həm də toxunma yolu ilə öyrənməyi, insan bədənində əzələlərin yerləşməsini və qruplaşmasını əlləri ilə, barmaqları ilə öyrənməyi tövsiyə etmişdi. "Bax, mənim əlimdə bu əzələyə toxun. Necə yerləşdiyini hiss edirsən? Bax, bu adamda da o məhz bu cür yerləşməlidir", - deyə oğluna bildirmişdi.
Buna görə də onun əsərlərinin qəhrəmanları gerçək və insani duyğuların, halların və xasiyyətlərin təsviri baxımından bu cür inandırıcıdırlar! Onun yarımçıq işlərinin - "Dünyanın klassik rəqsləri" və "Xristianlıq. İslam və iudaizm" seriyalarının karandaşla cizgiləri qalıb. Bu, yalnız yüksək texnika və gənc rəssamın şəksiz istedadı deyil, həm də dərin fəlsəfi düşüncə, rəssama bütün dünya ilə danışmağa, dil sədlərini və coğrafi sərhədləri aşmağa imkan verən Ezop dilidir.
Zaur şən, dostcanlı, həyatı sevən və çox xeyirxah oğlan olub. O, 6 saylı məktəbdə oxuyub və yəqin ki, sinif yoldaşları, müəllimləri onu məhz bu cür xatırlayırlar. O, dünyaya özü ilə işıq və mərhəmət gətirmişdi, ancaq görünür, həm də öhdəsinə dünyanın taleyi barədə insanın gücü yetməyəcək qədər məsuliyyət də götürübmüş. Onun qrafika işlərinin birində dizüstə çökdürülmüş insan, yəni təbiətin taxtdan salınmış hökmdarı arxasını bizə çevirərək, kainat gerçəkləri ilə böyük qəfəs şəklində yolunu kəsmiş günahları arasında donub. Qurtarmaq üçün ümid yeri isə qəfəsdən yan keçən kiçik bir nərdivandır. Yəni çıxış həmişə var! Sadəcə, onu tapmağı bacarmaq gərəkdir! Əks halda, biz niyə bu dünyaya gəlirik?
O, 28 mart 1970-ci ildə doğulub, martın 6-da isə dünyasını dəyişib. Ölümündən qabaq valideynlərinin yataq otağına gəlib, atası ilə anasının arasında yatmağı xahiş edib. Uşaqlıqda xəstələnən zaman da belə edirmiş. İndi də özünü pis hiss edirmiş, elə valideynləri də naxoş  imişlər, özü də hər ikisi. Sabah ertədən öz otağına keçib və birdən oradan əminliklə deyib: "Ata, ana, əgər istəmədən sizi incitmişəmsə, məni bağışlayın". Onun bu sözlərinə elə bir önəm verməyiblər. Həmin vaxtlar ona baş çəkmiş qonşuları deyirlər ki, hamısından bağışlanmasını xahiş edirmiş. Hamılıqla martın 28-də Əliyevlərə baş çəkmək istəyən dostlarına deyirmiş ki, bu mümkün deyil, çünki zəng edəndə onlara Zaurun artıq olmadığını deyəcəklər. O, qabaqcadan bu barədə bilirmiş. İntuisiyadırmı? Bəlkə ürəyinə damıbmış? Yoxsa, zamandan öncəni görə bilirmiş?
O öz yolunu arayırdı. Və onu tapdı. Nə qədər parlaq olsa da, onun yolunun niyə belə qısa olmasını yalnız Yaradan bilir. Bu gənc həyata parlaq bir ulduz kimi gəldi, Yaradıcılıq adlı bir komet kimi sürətlə uçdu - çox uzaqlara, bəlkə də dağ zirvələrinə getdi. Bizə yalnız xatirəsi və düşüncələri, onun ürəyi ilə yaşamaqda davam edən işləri qaldı. Adama elə gəlir ki, o, evdən sadəcə müəyyən müddətə dostları ilə görüşmək üçün çıxıb. Çünki onun yaratdığı qəhrəmanların məskunlaşdığı otaq öz sirli həyatı ilə yaşamaqda davam edir, onun əsərlərinin personajları da öz həyatlarını yaşamaqdadırlar. Yaşaya-yaşaya öz ustadlarını gözləyirlər. Axı o bir anlığa çıxıb, elə deyilmi? İndilərdə gəlməlidir. Dayısı Zaurun çəkdiyi bir rəsmi gətirəndə bu fikirlər ağlıma gəlmişdi. Demişdi: "Adı "Uzaqlaşan bakılı"dır".  Baxıb diksinmişdim: bizdən uzaqlaşan kişinin fiquru heç də Zaura - boyu 1 metr 76 santimetrə çatan fiziki hazırlıqlı gəncə bənzəmirdi. Heç bənzəmirdi. Amma... Bu kiçikboylu, arxasında gül dəstəsi gizlətmiş, yavaş-yavaş yeriyən və çəliyini yüngül-yüngül yelləyən adamda ürəyi sıxan, boğaza qəhər yığan nəsə vardı. Yadıma nədənsə və heç dəxli olmadan  Pasternakın sətirləri düşdü:
Çevrəm riyakar dolu, mənsə burda tənhayam,
Həyatımı yaşamaq düz yolu aşmaq deyil!
Çox kəskin və ifadəlidir! Amma böyük ehtimalla Zaur orada tənha deyil. Bir anlığa ağlıma Bulqakovun qəhrəmanları - Ustad və Ponti Pilat gəldi. Onlar əsrlər boyudur ki, söhbət edirlər. Görünür, orada, Axirətin qarşı sahilində Zaurun da öz həmsöhbətləri var. Bunlar öz əsərləri ilə ona ruhunu və idrakını tərbiyə etməkdə köməkçi olmuş ustad müəllimləridir.

During his short but eventful life, the talented painter Zaur Aliyev was able to grasp, understand and leave us so much
In the room where the talented painter Zaur Aliyev lived until 6 March 1997, everything remains as it was during his lifetime. There are his sunglasses, the Rubik cube, watches, postcards, pins, a wallet with business cards and notes from 1997, notebooks and ... a lot of artwork: complete and in outline. It is a great legacy that requires careful study, systematizing and rethinking.
Zaur Aliyev was only 26 years old when he unexpectedly departed this world of his loving parents, relatives and friends. Although his life was too short, it was also very bright and intense. His earliest drawings stood out for their fine composition and confident firm hand. They were shown in children's exhibitions in Europe, America and even Africa (Congo, Angola and Mali). Here are the characters of his favourite cartoons, arranged in the same airspace and maintaining a certain unity of friendship, personality, mood and character. And here is a series of drawings under the titles "Battle Scenes" and "War". Most striking is the well thought-out composition, the density of pattern, the plot, the dynamic expression of conflict and ... the pacifist pathos of sound! The boy drew war not because he liked it, but because war is a tragedy that can cause pain and suffering to everyone, even to the bravest and strongest warrior. It does not matter whether it is a Roman legionary, or a political officer with a pistol in his hand, urging soldiers to storm the enemy ... War is bad. But man must be a warrior: strong, smart and courageous, and at the same time, wise and humane. None of his works contain aggression, blood or horror. The battle scenes are not an anthem to war. They are an anthem to the human spirit and trained body. There is something of a Hellenistic approach which glorifies the harmony of mind and body. The warrior must be considered a hero, not a destroyer. This is little Zaur's idea. It is, perhaps, quite natural because, at the age of three, he first learned about karate. He was carried away with this. His mother, Nigar Pasazada, a linguist (Polish and a group of Slavic languages), led a group of Vietnamese students studying the Russian language. It is clear that additional individual sessions were often held at home when the students also had a chance to eat. The three-year-old Zaur always attracted the attention and sympathy of adults. The Vietnamese were no exception. When the boy wished to learn to fight "like a ninja", he was honestly told that everything would be for real and no-one would go easy on him. The boy was surprisingly quick to learn. And from that time, he took a great interest not only in martial arts, but also in eastern philosophy, languages and oriental culture. Zaur had a good command of Vietnamese and Chinese. He knew how to read, write and translate without a dictionary. He began studying the Korean language. The huge, thick notebooks in hard covers, covered with his explanatory texts and characters, were left lying in his room. He did not have time to complete this course, like many other projects, for example, to release his album "The Sights of Old Baku" and a course to teach graphic art and sculpture which he was expected to begin in Trabzon (Turkey) that year. Numerous figures of the heroes of martial arts and various oriental philosophers still stand on the closet, and his favourite characters - Sherlock Holmes and Dr. Watson - are talking to each other here. Each sculpture has its own life. It is not easy. Accurately conveying the form and dynamics of the human body in interaction with some thought which opens living space, each of the sculptures is a whole story: about life, personality and even fate. A barefoot Brahmaputra who contemplates his own hand as if it were the universe - who is he? Do we know what he was like? If he existed, of course. Zaur shows him barefoot and with beads in his hands. Brahmaputra is the son of the God Brahma. What prompted him to descend into the world, forgetting about himself? Perhaps it was a feeling of incompleteness and lack of existence. And maybe the stars and wise heavenly bodies winked mysteriously and slyly at him every night, hinting that it was unbecoming of the son of God to remain in the same place - you need to follow the path and open new horizons - because so much is unknown. "A learner is reluctant to enter the water, not because it is dirty, but because it is shallow," thought Brahmaputra.
Zaur Aliyev had a passion for writing down eastern sayings. But not for the sake of erudition. The wisdom of previous generations who had travelled the path of self-improvement was a practical instruction for him, which he directed towards the organization of his own thoughts about himself and the outside world. So, among all these sculptures on the stand, there is a small board on which he had written in his own hand poems that seem to have been his mottoes and guides:
Learning the foundations, you comprehend the essence of the new.
What's old, what's new - time cannot be deceived.
Carry the clarity of the spirit through the years!
Who will travel their path flawlessly to the very end?
And behind all this, there is an attempt to find and feel the precise point at the junction of time which allows everyone to go their way without starting from scratch. It is a connecting link in the chain of time. And he sought it in the ancient wisdom of the East and its culture and philosophy. His uncle Anvar Pasazada remarked, with how much interest and love he delved into the history of national culture! Here he had a great and luminous dream - to bring painters from all over the Muslim world here in Baku and to unite them around the idea of preserving peace and life on the planet. He did not have the time to do it, alas. But! In 1990, Zaur received a letter from the international organization Greenpeace, from Academician Aleksandr Lakshin: "You are one of the few people who have been requested to support Greenpeace in person." He did. He actually did not have to be asked to do so. Zaur was internally ready for such a move, and had been for a long time. The problems of the lack of harmony between the world and man interested him enormously. He rapidly created a series of graphic works on this subject. Here is one of them - "The Instruction". It depicts a very old man lovingly watching a toddler crawl towards his outstretched hands. Here it is - the wisdom of mankind, which our ancestors willingly passed on from generation to generation in order to preserve and strengthen the moral foundations designed to improve the spirit and the idea of mankind. And here is "Man and Nature": a dolphin and a man play together in the depths of the ocean. The dolphin smiles, holding the man's hand in its mouth. They feel good together. It seems that these two have managed to recover the knowledge, confidence and understanding of each other which were lost in the days of the Avesta. And here is an unsigned work. A plate of wood resembling a human hand shows a man and a woman. They are inseparable and stand before God the way they came into this world. They are not covered by clothing and, therefore, they have none of the detritus of convention which can obscure the truth. But they are lost and confused: how fragile and small is the world they own! How to save this cradle of humanity? How? The man's hand, as befits the chief, stretches out to heaven. Is it a plea and request for help? Is it a cry to humanity?
Zaur the artist and Zaur the man wanted to discuss this with the world. I wanted to be heard. Thus this creative forum of artists of the Muslim world was so important for him! He believed that the wisdom underlying Islam would help people find this lost harmony. He believed, hoped and dreamed. And now there are works that only partially reflect this goal. These are graphic works that appeared in an exhibition dedicated to protecting not only the environment but also the habitat of man and his biosphere. In any event, he had so many exhibitions during his life that he had probably come to see them as something ordinary and even commonplace. He had exhibited his works since childhood and had received numerous diplomas and awards! After all, he was so versatile in his interests and talents that he treated everything as a normal and customary phenomenon. As a child, he was educated in classical music and was a frequenter of all concert programmes in the Philharmonia, performances at the Russian Drama Theatre, the Opera and Ballet Theatre, the many and varied exhibitions of fine arts and feature films at the Vatan cinema. He absorbed all this quite organically and became someone that a few managed to recognize during his lifetime. Of course, genetic predisposition - his father Rasim Aliyev is an architect and one of his grandparents was predisposed to painting, although he did not study it as a craft - contributed to the individuality of Zaur Aliyev. This is undeniable. And when some foreigners, on seeing his mature works in America and then in Paris, said - "this man is either insane or a genius", they were probably not too far from the truth. We have yet to resolve the question.
But there was still something mystical in his life. Or maybe this is just our uneducated opinion. One thing is undeniable - he travelled a path predestined. Buying books about martial arts and philosophy, he certainly advanced further than mere mortals can imagine. What did he find on this path? He could help people with his psychic abilities. But who knows what concentration of energy these experiments required? Yes, sometimes he very reluctantly agreed if someone aware of his abilities asked about it. Sometimes he needed time in order to focus his energy and direct it to heal a suffering person... He studied oriental martial arts and knew what it meant - this concentration of energy. Zaur also had a terrific intuition! By the time his uncle Anvar Pasazada's book "The Three Missing Cathedrals" was published, he miraculously managed to use only half of the surviving images of the mosque in Bibiheybat to restore all the others. He also guessed that a tree had grown nearby! How surprised people around him were when, after some time, it was actually confirmed! The same thing happened when it came to restoring the image of the Nicholas Cathedral in Baku, which was blown up by the Bolsheviks during the revolution! In any case, he was endowed from childhood with a special sensitivity. On realising this, his dad, his first teacher and mentor in acquiring mastery of skills in drawing, suggested that his son comprehend the wisdom of the craft also by the tactile method, studying the location and grouping of muscles in the human body with his fingers and hands. "Touch this muscle on my arm here," he asked his son. "Do you feel where it is located? So this is how it should be located in this man..." Thus the characters in his works are so palpably alive, realistic and convincing in their expression of human emotions, moods and character! There is a series of unfinished pencil sketches - "The Classic Dances of Peace" and a series of works entitled "Christianity, Islam and Judaism". It is not only the highest technique and absolute talent of the young artist but also a deep philosophical thought, the same Aesopian language that allows the artist to speak to mankind all over the world, overcoming language barriers and geographical boundaries.
...Zaur was cheerful and friendly and was a very good boy. He studied at school No 6 and perhaps many of his classmates and teachers remember him that way. He brought light and good to the world, but, apparently, he took on a heavy burden of responsibility for the fate of the world. Here's one of his graphic works in which man - the overthrown king of nature - is on his knees with his back to us, between the truth of the universe and his own sins which form a huge grid and block his way. As hope for salvation, there is a tiny ladder, bypassing the lattice. There is always a way out! You only need to find it! Otherwise, why do we come into this world?
He was born on 28 March 1970 and died on 6 March. The day before, he suddenly came into his parents' bedroom and asked for permission to lie between his father and mother - as in childhood when he was ill. He was still ill. And his parents were ill too. Both. In the morning he went back into his room and, from there, suddenly and clearly said: "Dad, Mom, forgive me if I inadvertently offended you." No-one attached any special significance to these words. However, his neighbours who came to see him say that he then asked them for forgiveness. He told friends who were planning to visit the Aliyevs on 28 March that it was impossible because when they called, they would be told that Zaur was no more. He knew this in advance. Intuition? Premonition? Ability to see through time? He sought his own way. And he found it. Only God knows why his way was so short, though very bright. The boy broke into this life as a bright star, and flying rapidly over the comet called Creativity, he went even further - perhaps to mountain heights. We just have to remember him and his work as they live on: his thoughts, his heart... And there is the feeling that he has just gone out to meet his friends, because his room, populated by the characters he created, continues its own mysterious life in which the characters of his works continue to live their lives in anticipation of their master. He's only left for a short time, right? And he is about to come back...
We decided so when his uncle gave us Zaur's drawing and said: "It's called "Departing Bakuvian." I looked and shuddered: the figure of man receding from us did not resemble Zaur - such a tall (he was 1.76 metres tall!) and physically developed young man! It did not resemble him! But! This little man, the bouquet hidden behind his back, his slow, reckless steps and the waving of his stick had something that gripped my heart and gave me a lump in my throat. And Pasternak's lines surfaced (quite inappropriately!) in memory:
I am alone, all drowned in pharisaism:
Living a life is not crossing a field!
Such a poignant and expressive work! But, most likely, Zaur is not alone there. Bulgakov's characters Master and Pontius Pilate suddenly appeared before my eyes. They have continued their conversation for many centuries... Zaur must have his own interlocutors there on the opposite bank of the Lethe. They are his teachers and mentors who helped to foster his spirit and mind through his works...