İstedadlı rəssam Zaur Əliyev qısa, amma parlaq həyatıboyu çox şeylərə nail oldu, dünyanı dərk etdi və özündən sonrakılar üçün iz qoymağı da bacardı
İstedadlı rəssam Zaur Əliyevin 6 mart 1997-ci il tarixinə qədər yaşadığı otaqda hər şey onun həyatında olduğu kimi qalıb. Burada günəş eynəkləri, Rubik kubiki, saatlar, açıqcalar, nişanlar, vizit kartları və 97-ci ilə qədər buraxılmış əsginaslar, icmal dəftərləri, qeyd bloknotları və  çox sayda rəsm işləri var - bəziləri başa çatıb, bəziləri cizgilərdədir, ya da rəssamların dediyi kimi qaralamadadır.  Bu öyrənilməsi, sistemləşdirilməsi və dərk edilməsi vacib olan böyük irsdir.
Dünyanı, çox sevdiyi valideynlərini, qohumlarını və dostlarını qəfil tərk edən zaman Zaur Əliyevin cəmi 26 yaşı olub. Onun həyatı qısa olsa da, çox parlaq və dolğun keçib. Erkən rəsmləri gözəl kompozisiyası və inamlı rəssam əli ilə seçilib. Onlar Avropa, Amerika və hətta Afrika ölkələrinin, Konqonun, Anqolanın, Malinin uşaq sərgilərində nümayiş etdirilib. Onun sevimli cizgi filmlərinin qəhrəmanları eyni fəza məkanında yer alır və müəyyən dostluq birliklərini, fərdiliklərini, əhval-ruhiyyələrini, xasiyyətlərini qorumağı bacarırlar.
Amma "Döyüş səhnələri", "Müharibə" ümumi adı ilə verilən rəsmlər seriyası kompozisiyanın düşündürücü olması, rəsm sıxlığı, süjeti, münaqişənin dinamik ifadəsi və  ahəngin pasifist pafosu ilə seçilir! Yəni gənc oğlan müharibəni sevdiyinə görə təsvir etməyib, göstərib ki, müharibə faciədir və hər bir kəs üçün, hətta ən igid və güclü döyüşçü üçün də əzab gətirir. Əsgərləri düşmənə hücum etməyə çağıranın kimliyindən  - Roma legionerimi, ya əllərində tapança tutmuş "politruk"mu olmasından asılı olmayaraq, müharibə yaxşı iş deyil. Ancaq kişi gərək əsgər ola bilsin: güclü, çevik və qorxmaz olsun. Həm də müdriklik və insanpərvərlik göstərsin.
Onun işlərinin heç birində təcavüz, qan və dəhşət yoxdur. Döyüş səhnələri heç də müharibəni tərənnüm etmir. Bu, insanın ruhunun və kamil bədəninin tərənnümüdür. Burada ruhun və bədənin ahəngini tərənnüm edən hansısa ellinist yanaşma var. Yəni döyüşən insan mütləq igid olmalıdır. Amma o, dağıdıcı ola bilməz. Gənc Zaurun işləri məhz bu barədədir. Yəqin ki, burada da tam bir qanunauyğunluq var, çünki üç yaşında o, ilk dəfə karatenin nə olduğunu öyrənib.  Bu, belə olub. Onun anası, ixtisasca filoloq, polyak dili üzrə mütəxəssis Nigar Paşazadə o vaxt Vyetnam tələbələrinə dərs keçirmiş.
Təbii ki, əlavə fərdi məşğələlər tez-tez evdə təşkil edilirmiş, tələbələr dərslə yanaşı yemək də yeyirmişlər. Üçyaşlı  Zaur həmişə yaşlıların diqqətini və rəğbətini qazanırdı. Vyetnamlılar da istisna deyildilər. Oğlan  "nindza kimi" döyüşməyi  öyrənmək istəyəndə, ona açıqca bildiriblər ki, hər şey gerçək olacaq və heç kim ona rəhm etməyəcək. Oğlanın tez öyrənmək qabiliyyəti hər kəsi heyrətə salırdı. O zamandan bəri bu balaca oğlan yalnız Şərq döyüş növləri deyil, həm də Şərq fəlsəfəsi, dilləri və ümumən Şərq mədəniyyətinə böyük maraq göstərməyə başladı. Nəhayət ki,  Vyetnam və Çin dillərinin kamil bilicisinə çevrildi.  Oxumağa, yazmağa və lüğətsiz tərcümə etməyə yiyələndi. Daha sonra isə Koreya dilini öyrənməyə başladı. Onun izahedici mətnlər və heroqliflərlə doldurduğu qalın dəftərlər hələ də otaqdadır. O, təəsüf ki, bu kursu da bitirə bilmədi. Çox sayda başqa layihələr kimi, bunlar da yarımçıq qaldı. Məsələn, "Köhnə Bakının mənzərələri" albomunu çap etdirmək, həmin illərdə Türkiyənin Trabzon şəhərində qrafika və heykəltəraşlıq texnikasından müəllimlik etmək kimi layihələrini gerçəkləşdirə bilmədi. Şərq döyüşü qəhrəmanlarının, müxtəlif Şərq filosoflarının fiqurları da dolabda yetim-yetim boynunu bükür, onun sevimli qəhrəmanları - Şerlok Holms və doktor Vatson da burada bir-birləri ilə söhbət edirlər. Və hər bir heykəlin öz həyatı var. Bu sadə deyil. İnsan bədəninin dəqiq verilmiş, yaşam fəzasının genişliyini açan hansısa bir fikirlə qarşılıqlı əlaqədə olan plastika və dinamikası hər bir heykəlin bitkin bir həyat - yaşam, şəxsiyyət və hətta tale barədə bir süjet olduğunu göstərir.
Bu kimdir, öz ovcunda kainat yaradan ayaqyalın Brahmaputradırmı? Axı biz haradan bilərik ki, o necə olub. Olub-olmaması da bir ayrı məsələdir. Zaurun təsvirində o, ayaqyalın və əllərində əlamət olan birisidir. Brahmaputra tanrı Brahmanın oğludur. Özünü unudaraq, dünyaya enməsinə onu nə vadar edib? Ola bilər, bu öz yaşamının yarımçıqlıq, natamamlıq duyğusu ilə bağlı olub. Bəlkə də ulduzlar, müdrik səyyarələr hər gecə ona həddindən sirli və hiyləli şəkildə göz vuraraq işarə edirmişlər ki, Tanrı oğluna bir yerdə oturmaq yaraşmaz, yol getmək, yeni üfüqlər açmaq lazımdır. Çünki orada o qədər öyrənilməmiş şeylər var ki, onlara laqeyd qalmaq olmaz. "Müdrik insan suya kirli olduğuna görə deyil, üzə bilmədiyinə görə girmir", - deyə  Brahmaputra hesab edib.
Zaur Əliyevin Şərq kəlamlarını yazmağa böyük həvəsi olub. Bunu təkcə erudisiya xatirinə etməyib. Özünütəkmilləşdirmə yolunu seçmiş əvvəlki nəsillərin müdrikliyi onun üçün praktiki öyrənmə yolu olub və o özünə, ətraf mühitə qarşı düşüncələrinin formalaşmasında həmin təcrübələrdən yararlanıb. Onun bütün bu heykəl fiqurlarının dayandığı lövhənin üzərində indiyə kimi saxlanan karton qırıqlarında öz əlləri ilə yazdığı şeir parçası var və görünür, bu misralar onun üçün bir çağırış rolunu oynayıb:
Təməlləri anlayıb, yeniliyə çatırsan,
Köhnə nədir, yeni nə, zaman özü öyrədər.
Ruhunun saflığına illər boyu sən can at!
Kim yanlışsız yaşayıb, yolun sonuna qədər?..
Bütün bunların arxasında isə çağların qovuşağında hər bir kəsə sıfırdan başlamadan öz yolunu getməyə imkan verən həddi tapmaq və duymaqdır. Zaman zəncirində birləşdirici halqa. O, həmin halqanı Şərqin yüzillərə dayanaqlı müdrikliyində, mədəniyyətində, fəlsəfəsində arayıb. Dayısı Ənvər Paşazadə danışır ki, o çox böyük həvəs və sevgi ilə milli mədəniyyətin kökləri ilə maraqlanırmış. Onun böyük və işıqlı bir arzusu varmış - bütün müsəlman dünyasının rəssamlarını burada, Bakıda bir araya yığmaq istəyirmiş. Amalı onları planetdə sülhün və həyatın qorunması naminə bir araya gətirmək imiş. Təəssüf ki, o buna da  macal tapmadı.
Amma... Zaur 1990-cı ildə "Qrinpis" beynəlxalq təşkilatından, akademik Aleksandr Lakşindən aşağıdakı məzmunda məktub alıb: "Siz "Qrinpis"i dəstəkləmək üçün xahiş göndərilmiş az sayda adamdan birisiniz". O da dəstəklədi. Ümumiyyətlə, ondan bunu heç xahiş etmək də lazım deyildi. Zaur daxilən buna çoxdan hazır idi. Və çoxdan. Dünya ilə insan arasında pozulmuş harmoniyanın problemləri onu çoxdan narahat edirdi. Bu mövzuda qrafik işlərin bütöv seriyası belə yaranmışdı.
Onlardan biri "Nəsihət"dir. Əsərdə uzanan əllərinə doğru iməkləyən toppuş körpəyə sevgidolu nəzərlə baxan çox yaşlı qoca təsvir edilib. Bax, bu bizim atalarımızın bəşəryyətin ruhunu və düşüncəsini təkmilləşdirməyə yönəlmiş mənəvi dəyərləri qorumaq və möhkəmləndirmək naminə nəsildən-nəslə ötürməyə hazır olduğu insani müdriklikdir. "İnsan və təbiət"də isə delfin və insan okean dərinliklərində birlikdə oynayır. Ağzında insanın ovcunu tutan delfin gülümsəyir. Onlar üçün birgə xoşdur. Adama elə gəlir ki, hər ikisi bir-birinə qarşı "Avesta" çağlarının itirilmiş güvən və anlayışını geri qaytarmağı bacarıb.
Bu isə müəllifin ad qoymadığı bir işdir. İnsan ovcuna bənzər ağac parçasında kişi və qadın yerləşib. Onlar ayrılmazdırlar. Tanrı qarşısında dünyaya gəldikləri andakı kimidirlər. Onlar geyimlə örtülü deyillər, buna görə də gerçəkliyin qabağını kəsən şərtiliklərin pisliklərindən uzaqdırlar. Amma onlar dalğın və çaşqındırlar, çünki onlara verilmiş dünya çox kövrək və kiçikdir. Bəşəriyyətin beşiyini necə qurtarmalı? Necə? Bir başçıya yaraşan kimi kişinin əlləri yuxarıya, göylərə doğru uzanıb. Tövbəmi edir, yardımmı diləyir? Bu, insanlığa yönəlmiş bir çağırışmıdır?
Rəssam və insan Zaur bu barədə düşündüklərini bütün dünya ilə paylaşmaq istəyib. Səsinin eşidilməsinə çalışıb. Buna görə də müsəlman dünyasının rəssamlarının yaradıcılıq forumu onun üçün çox önəmli idi! O inanırdı ki, islamın daşıdığı müdriklik insanlara itirilmiş harmoniyanı yenidən tapmağa yardım edəcək. İnanırdı. Ümid edirdi. Arzulayırdı. İndi isə bu məqsədi yalnız qismən əks etdirən işlər qalıb. Bunlar yalnız ətraf mühitin deyil, həm də insanın yaşam arealının, onun biosferasının qorunmasına həsr edilmiş sərgiyə qatılmış qrafiki işlərdir. Ümumiyyətlə isə onun həyatında sərgilər o qədər olub ki, o hətta, yəqin ki, bir adi, gündəlik iş kimi buna alışmışdı. Axı uşaqlıqdan sərgilərə çıxırdı! Çox sayda diplom və mükafatları var idi//. Başqa cür də ola bilməzdi! Axı onun maraqları və vergiləri o qədər çoxşaxəli idi ki, bütün bunlara normal və adi hal kimi baxırdı.
Uşaqlıqdan klassik musiqiyə alışdığından, filarmoniyanın proqramlarının, Rus Dram Teatrının, Opera və Balet Teatrının tamaşalarının, rəsm incəsənətinin çoxsaylı və çoxçeşidli sərgilərinin, "Vətən" kinoteatrının müxtəlif bədii filmlərinin daimi tamaşaçısı olduğundan, o, tamamilə təbii şəkildə bütün bunları mənimsəyərək, sağlığında çox az adamın anlaya biləcəyi bir şəxsiyyətə çevrildi. Əlbəttə, buna irsi meyillilik də var idi, axı atası  Rasim Əliyev memardır, həm də babalarından biri rəsm üzrə oxumasa da, bu sənətə meyilli olub. Bütün bunlar Zaur Əliyevin şəxsiyyətinə öz təsirini göstərib. Bunu inkar etmək olmaz. Ona görə də onun yetkin əsərlərini əvvəl Amerikada, sonra isə Parisdə görən bir sıra xaricilər deyiblər: "Bu insan ya ağılsız, ya da dahidir".
Amma istənilən halda onun həyatı mistikadan uzaq deyildi. Bəlkə də bu yalnız bizim anlamsız baxışlarımızdan belə görünür? Nə bilmək olar?.. Ancaq bir şeyi inkar etmək olmaz ki, o, taleyinin məhz onun üçün yazdığı yolla gedirdi. Şərq döyüşləri və fəlsəfəsi üzrə kitabları ala-ala o, sadə ölümlü insanın düşünə belə bilmədiyi səviyyələrə qədər irəliləmişdi.  Bu yolda nə tapmışdı? Sadəcə, öz fövqəlduyğusallıq qabiliyyəti hesabına insanlara yardım etməyi bacarırdı. Amma Allah bilir, bu cür təcrübələr üçün hansı energetik konsentrasiyalara ehtiyacı vardı.  Adətən, özü də onun qabiliyyətindən xəbər tutub, nə isə xahiş edənlərin istəkləri ilə çox həvəssiz razılaşırdı. Öz enerjisini cəmləşdirib və əzab çəkən insanın sağaldılmasına yönəltmək üçün bəzən ona çox enerji lazım gəlirdi. O, Şərq döyüşləri ilə məşğul olurdu və enerjinin cəmləşdirilməsinin nə olduğunu bilirdi.
Zaur həm də heyranedici intuisiya hissinə malik olub! Hansısa möcüzə ona dayısı Ənvər Paşazadənin "Üç itirilmiş məbəd" kitabının çapı üçün Bibiheybət məscidinin yalnız salamat qalmış yarımçıq təsviri vasitəsi ilə qalan hissəni də bərpa etməyə imkan yaradıb. O, hətta yanda ağacın bitdiyini də müəyyən etmişdi! Müəyyən müddət sonra bütün bunların gerçəkdən sübut olunması çevrəsindəkiləri heyrətə salmışdı! Bakıda inqilab illərində bolşeviklər tərəfindən partladılmış Nikolay kilsəsinin təsvirlərini bərpa edən zaman da eyni hadisə baş verdi! Ümumiyyətlə, uşaqlıqdan ona xüsusi həssaslıq və duyğusallıq verilmişdi.
İlk müəllimi və rəsm sənətinin texnikasında ilk vərdişlərin öyrənilməsində ustadı olan atası bunu görərək, oğluna bu sənətin sirlərini həm də toxunma yolu ilə öyrənməyi, insan bədənində əzələlərin yerləşməsini və qruplaşmasını əlləri ilə, barmaqları ilə öyrənməyi tövsiyə etmişdi. "Bax, mənim əlimdə bu əzələyə toxun. Necə yerləşdiyini hiss edirsən? Bax, bu adamda da o məhz bu cür yerləşməlidir", - deyə oğluna bildirmişdi.
Buna görə də onun əsərlərinin qəhrəmanları gerçək və insani duyğuların, halların və xasiyyətlərin təsviri baxımından bu cür inandırıcıdırlar! Onun yarımçıq işlərinin - "Dünyanın klassik rəqsləri" və "Xristianlıq. İslam və iudaizm" seriyalarının karandaşla cizgiləri qalıb. Bu, yalnız yüksək texnika və gənc rəssamın şəksiz istedadı deyil, həm də dərin fəlsəfi düşüncə, rəssama bütün dünya ilə danışmağa, dil sədlərini və coğrafi sərhədləri aşmağa imkan verən Ezop dilidir.
Zaur şən, dostcanlı, həyatı sevən və çox xeyirxah oğlan olub. O, 6 saylı məktəbdə oxuyub və yəqin ki, sinif yoldaşları, müəllimləri onu məhz bu cür xatırlayırlar. O, dünyaya özü ilə işıq və mərhəmət gətirmişdi, ancaq görünür, həm də öhdəsinə dünyanın taleyi barədə insanın gücü yetməyəcək qədər məsuliyyət də götürübmüş. Onun qrafika işlərinin birində dizüstə çökdürülmüş insan, yəni təbiətin taxtdan salınmış hökmdarı arxasını bizə çevirərək, kainat gerçəkləri ilə böyük qəfəs şəklində yolunu kəsmiş günahları arasında donub. Qurtarmaq üçün ümid yeri isə qəfəsdən yan keçən kiçik bir nərdivandır. Yəni çıxış həmişə var! Sadəcə, onu tapmağı bacarmaq gərəkdir! Əks halda, biz niyə bu dünyaya gəlirik?
O, 28 mart 1970-ci ildə doğulub, martın 6-da isə dünyasını dəyişib. Ölümündən qabaq valideynlərinin yataq otağına gəlib, atası ilə anasının arasında yatmağı xahiş edib. Uşaqlıqda xəstələnən zaman da belə edirmiş. İndi də özünü pis hiss edirmiş, elə valideynləri də naxoş  imişlər, özü də hər ikisi. Sabah ertədən öz otağına keçib və birdən oradan əminliklə deyib: "Ata, ana, əgər istəmədən sizi incitmişəmsə, məni bağışlayın". Onun bu sözlərinə elə bir önəm verməyiblər. Həmin vaxtlar ona baş çəkmiş qonşuları deyirlər ki, hamısından bağışlanmasını xahiş edirmiş. Hamılıqla martın 28-də Əliyevlərə baş çəkmək istəyən dostlarına deyirmiş ki, bu mümkün deyil, çünki zəng edəndə onlara Zaurun artıq olmadığını deyəcəklər. O, qabaqcadan bu barədə bilirmiş. İntuisiyadırmı? Bəlkə ürəyinə damıbmış? Yoxsa, zamandan öncəni görə bilirmiş?
O öz yolunu arayırdı. Və onu tapdı. Nə qədər parlaq olsa da, onun yolunun niyə belə qısa olmasını yalnız Yaradan bilir. Bu gənc həyata parlaq bir ulduz kimi gəldi, Yaradıcılıq adlı bir komet kimi sürətlə uçdu - çox uzaqlara, bəlkə də dağ zirvələrinə getdi. Bizə yalnız xatirəsi və düşüncələri, onun ürəyi ilə yaşamaqda davam edən işləri qaldı. Adama elə gəlir ki, o, evdən sadəcə müəyyən müddətə dostları ilə görüşmək üçün çıxıb. Çünki onun yaratdığı qəhrəmanların məskunlaşdığı otaq öz sirli həyatı ilə yaşamaqda davam edir, onun əsərlərinin personajları da öz həyatlarını yaşamaqdadırlar. Yaşaya-yaşaya öz ustadlarını gözləyirlər. Axı o bir anlığa çıxıb, elə deyilmi? İndilərdə gəlməlidir. Dayısı Zaurun çəkdiyi bir rəsmi gətirəndə bu fikirlər ağlıma gəlmişdi. Demişdi: "Adı "Uzaqlaşan bakılı"dır".  Baxıb diksinmişdim: bizdən uzaqlaşan kişinin fiquru heç də Zaura - boyu 1 metr 76 santimetrə çatan fiziki hazırlıqlı gəncə bənzəmirdi. Heç bənzəmirdi. Amma... Bu kiçikboylu, arxasında gül dəstəsi gizlətmiş, yavaş-yavaş yeriyən və çəliyini yüngül-yüngül yelləyən adamda ürəyi sıxan, boğaza qəhər yığan nəsə vardı. Yadıma nədənsə və heç dəxli olmadan  Pasternakın sətirləri düşdü:
Çevrəm riyakar dolu, mənsə burda tənhayam,
Həyatımı yaşamaq düz yolu aşmaq deyil!
Çox kəskin və ifadəlidir! Amma böyük ehtimalla Zaur orada tənha deyil. Bir anlığa ağlıma Bulqakovun qəhrəmanları - Ustad və Ponti Pilat gəldi. Onlar əsrlər boyudur ki, söhbət edirlər. Görünür, orada, Axirətin qarşı sahilində Zaurun da öz həmsöhbətləri var. Bunlar öz əsərləri ilə ona ruhunu və idrakını tərbiyə etməkdə köməkçi olmuş ustad müəllimləridir.

За свою короткую, но яркую жизнь талантливый художник Заур Алиев сумел постичь, понять и оставить после себя очень многое
В комнате, где до 6 марта 1997 года жил талантливый художник Заур Алиев, все осталось, как и было при его жизни. Вот солнцезащитные очки, кубик Рубика, часы, открытки, значки, портмоне с визитками и купюрами 97-го года, тетради с конспектами, блокноты с заметками  и… очень много художественных работ: законченных, в набросках, или, как говорят художники, - в почеркушках. Огромное наследие, требующее внимательного изучения, систематизации и переосмысления.
Зауру Алиеву было всего 26 лет, когда он так неожиданно покинул этот мир, своих любящих родителей, родственников и друзей. Хотя его жизнь была очень короткой, но очень насыщенной и яркой. Его ранние рисунки уже отличались хорошей композицией и уверенной твердой рукой. Они экспонировались на детских выставках в странах Европы, Америки и даже Африки (Конго, Ангола, Мали). Вот герои его любимых мультфильмов расположились в одном воздушном пространстве и умудряются сохранять некое дружеское единение, индивидуальность, настроение, характеры. А вот серия рисунков под общим названием "Батальные сцены", "Война". Поражают продуманность композиции, плотность рисунков, сюжет, выраженный в динамике конфликт и… пацифистский пафос звучания! Мальчик рисовал войну не потому, что она ему нравилась. А потому, что война - это трагедия, которая может причинить боль и страдание каждому. Даже самому храброму и сильному воину. Неважно - римский ли это легионер или  политрук с пистолетом в руке, призывающий солдат на штурм врага… Война - это плохо. Но мужчина должен быть воином: сильным, ловким, мужественным. И при этом мудрым и гуманным.  Ни в одной из его работ нет ни агрессии, ни крови, ни ужасов. Батальные сцены - это не гимн войне. Это гимн человеческому духу и его тренированному телу. В этом есть некий эллинистический подход, воспевающий гармонию духа и тела. Человек-воин должен быть непременно героем. Но не разрушителем. Об этом работы маленького Заура. Наверное, это вполне закономерно, потому что  в возрасте трех лет он впервые узнал, что такое каратэ. И очень увлекся этим. А было это так: его мама, Нигяр Пашазаде, языковед по специальности  (польский, группа славянских языков), вела в то время группу вьетнамских студентов, изучающих русский язык. Понятно, что дополнительные  индивидуальные занятия часто проходили на дому, где студенты имели удовольствие быть еще и накормленными. Трехлетний  Заур всегда притягивал внимание и симпатии взрослых. Вьетнамцы также исключением не стали.  Когда мальчик пожелал, чтобы его научили драться "как ниндзя", его честно предупредили, что все будет по-настоящему и жалеть никто его не будет. Мальчик учился всему на удивление быстро. И с этого времени в его жизнь вошел большой и неподдельный интерес не только к восточным единоборствам, но и к восточным философии, языкам, восточной культуре. Заур в совершенстве знал вьетнамский и китайский языки. Умел читать, писать и переводить без словаря. Начал изучать корейский язык. Огромные толстые тетради в твердых обложках, испещренные его пояснительными текстами и иероглифами, остались лежать в его комнате. Он так и не успел завершить этот курс. Впрочем, как и массу других проектов. Например, по выпуску альбома "Виды старого Баку", по курсу преподавания техники в жанре графики и скульптуры, с которой его уже ждали в том году в Трабзоне (Турция). На шкафу сиротливо  застыли многочисленные фигурки героев восточных единоборств, различных восточных философов, здесь же беседуют друг с другом его любимые персонажи - Шерлок Холмс и доктор Ватсон. И у каждой скульптуры - своя жизнь. Это непросто.  Точно переданные пластика и динамика человеческого тела, находящегося во взаимодействии с какой-то мыслью, открывающей простор жизненного пространства, каждая из скульптур - это целый сюжет: о жизни, личности, даже  судьбе.  Босоногий Брахмапутра, созерцающий собственную ладонь как мироздание, - кто он? Разве мы знаем, каким он вообще был? Если был, конечно. У Заура он босоног и с четками в руках. Брахмапутра - сын бога Брахмы. Что подвигло его сойти в мир, забыв о себе? Быть может, это было чувство незаконченности, недостаточности собственного бытия? А может,  звезды, мудрые светила, слишком таинственно и лукаво подмигивали ему каждую ночь, намекая, что негоже сыну Бога оставаться на месте, нужно следовать пути, открывать новые горизонты,   ведь там столько неизведанного, нельзя гнушаться им. "Познающий неохотно вступает в воду не оттого, что она грязна, а оттого, что она мелка", - считал Брахмапутра.
У Заура Алиева была страсть - выписывать восточные изречения. Но не эрудиции ради. Мудрость предыдущих поколений, шедших по пути собственного совершенствования, была для него тем практическим наставлением, которое он направлял на организацию собственных мыслей по отношению к себе и окружающему миру. До сих пор среди всех этих скульптурных фигурок на подставке стоит небольшого формата картон, где его собственной рукой выписаны стихи, которые, видимо, были ему и девизом, и руководством к действию:
Осваивая устои,
постигаешь нового суть.
Что старым слывет,
что новым - время не обмануть.
Незамутненность духа
через годы сумей пронести!
Кто пройдет безупречно
до конца своего пути?..
А за всем этим - попытка найти и ощутить ту грань на стыке времен, которая позволяет каждому пройти свой путь, не начиная с нуля. Соединительное звено в цепи времен. И искал он его в вековой мудрости Востока, культуре, философии. Его дядя Энвер Пашазаде рассказывал, с каким интересом и любовью он  вникал в историю национальной культуры! В связи с этим у него была большая и светлая мечта - объединить художников  всего мусульманского мира здесь, в Баку. Объединить идеей о сохранении мира и жизни на планете. Этого он тоже не успел, увы. Но! Заур получил в 1990 году письмо из международной организации Гринпис от академика Александра Лакшина следующего содержания: "Вы один из немногих людей, получивших просьбу лично поддержать Гринпис". Он поддержал. Впрочем, его не надо было даже просить об этом. Заур внутренне был готов к этому. И давно. Проблемы нарушенной гармонии между миром и человеком занимали его чрезвычайно. Стремительно появляется целая серия графических работ на эту тему. Вот одна из них - "Наставление". На ней очень древний старец, с любовью взирающий на подползающего к его протянутым рукам карапуза. Вот она - мудрость человечества, которую наши предки с готовностью передавали из поколения в поколение, дабы сохранить  и упрочить  нравственные устои, призванные совершенствовать дух и мысль человечества. А вот "Человек и природа": дельфин и человек играют вместе в глубинах океана. Дельфин улыбается, держа во рту человеческую ладонь. Им хорошо вместе. Кажется, эти двое сумели вернуть утраченные с авестийских  времен знания, доверие и понимание друг друга. А вот работа без авторского названия. На листе дерева, похожего на человеческую ладонь, расположились мужчина и женщина. Они - неразделимы. И перед Всевышним  такие, какими пришли в этот мир. Они не прикрыты одеждой, а потому лишены мусора тех условностей, которые умеют заслонять истину. Но они потеряны и растеряны: как хрупок и мал мир, которым они владеют!  Как спасти эту колыбель человечества? Как? -  рука мужчины, как и положено главному,  взметнулась вверх, к небесам. Мольба и просьба о помощи? Крик, обращенный к человечеству?
Заур-художник и Заур-человек хотел говорить об этом со всем миром. Хотел быть услышанным. Поэтому так важен был для него этот творческий форум для художников мусульманского мира! Он верил, что мудрость, заложенная  в исламе, сможет помочь людям найти утраченную гармонию. Верил. Надеялся. Мечтал. А теперь -  остались   работы, которые только частично отображают эту цель. Это графические работы, принимавшие участие в выставке, посвященной защите не только окружающей среды, но и ареала обитания человека, его биосферы. Впрочем, выставок в его жизни было столько, что он, наверное, даже привык к этому, как к обычному и даже обыденному явлению. Ведь выставлялся с детства! Имел многочисленные дипломы и награды… Да что там! Он ведь был настолько разносторонен в своих интересах и одаренностях, что  относился ко всему этому как к явлению нормальному и обычному. С детства приученный к классической музыке и завсегдатай всех концертных программ в филармонии, спектаклей в Русском драматическом, в Театре оперы и балета, многочисленных и разнообразных выставок изобразительного искусства, художественных фильмов в кинотеатре "Вэтэн", он вполне органично, впитав все это, стал личностью такого уровня, которую при жизни-то мало кто сумел распознать. Конечно, и генетическая предрасположенность - ведь папа, Расим Алиев, архитектор, да и один из дедушек бы предрасположен к рисунку, хоть и не учился этому как ремеслу! -  внесла свою лепту в индивидуальность Заура Алиева. Этого отрицать нельзя. И когда некоторые из иностранцев, видя его зрелые работы в Америке, а потом и в Париже, произносили: "Этот человек либо безумен, либо гений", -  возможно, были не так уж и далеки от истины. Нам еще только предстоит разгадать это.
Но было в его жизни все-таки что-то мистическое. А может, это только на наш, непросвещенный взгляд так кажется? Одного отрицать нельзя - он шел по тому пути, который  предначертала ему судьба. Покупая книги о восточных единоборствах и философии, он, несомненно, продвинулся дальше, чем кто-то из простых смертных может предположить. Что нашел он на этом пути? Вот умел оказывать людям  помощь благодаря своим экстрасенсорным способностям. Но кто знает, какой энергетической концентрации требовали эти опыты? Да, он иногда очень неохотно соглашался, если кто-то, зная  о таких его возможностях, просил об этом. Иногда ему требовалось большое количество времени для того, чтобы сконцентрировать энергию и направить ее на исцеление страдающего человека… Он занимался восточными единоборствами и знал, что это значит - концентрация энергии. А еще Заур обладал потрясающим чувством интуиции! К выходу книги его дяди Энвера Пашазаде "Три исчезнувших собора" он каким-то чудом сумел только по половине сохранившегося изображения мечети в Бибиэйбате восстановить все остальное. В том числе он предугадал, что рядом росло дерево! Как удивлены были в его окружении, когда через какое-то время это действительно подтвердилось! То же самое произошло, когда необходимо было восстановить изображение Николаевского собора, взорванного большевиками в Баку в годы революции! Впрочем, он с детства был наделен какой-то особой чуткостью и чувствительностью. Папа - его первый учитель и наставник  в обретении навыков мастерства в технике рисунка, - заметив это, предлагал сыну  постигать премудрости данного ремесла еще и тактильным методом, изучая  расположение и группировку мышц на человеческом теле пальцами, рукой. "Вот, потрогай вот эту мышцу на моей руке, - предлагал он сыну. - Чувствуешь, как она расположена? Вот и у этого человека она должна именно так располагаться…" Поэтому так осязаемо живы герои его произведений, так реалистичны и убедительны в выражении их человеческих эмоций, настроений и характеров! Остались серия незаконченных набросков в карандаше - "Классические танцы мира" и серия работ под названием "Христианство, ислам, иудаизм". Это не только высочайшая техника и безусловный талант молодого художника, но и глубокая философская мысль, тот самый эзопов язык, который позволяет художнику говорить с человечеством всего мира, сметая языковые преграды и географические границы.
…Заур был веселым, дружелюбным, жизнелюбивым и очень добрым мальчиком. Он учился в школе №6, и, наверное, многие одноклассники и учителя запомнили его именно таким. Он нес в мир свет и добро, но, видимо, взял на себя непосильную ношу ответственности за судьбы всего мира. Вот одна из его графических работ, где брошенный на колени человек - низвергнутый царь природы, застыл спиной к нам, между истиной мироздания и собственными прегрешениями, которые в виде огромной решетки закрывают ему путь. И как надежда на спасение - крохотная лестница в обход решетки. Выход всегда есть! Надо только суметь его найти! А иначе зачем же мы приходим в этот мир?
Он родился 28 марта 1970 года, а умер - 6 марта. Накануне он вдруг пришел в родительскую спальню и попросил разрешения лечь в постель между папой и мамой. Как в детстве, когда болел. Болел он и сейчас. И родители тоже болели. Оба. А утром ушел к себе в комнату и вдруг оттуда отчетливо произнес: "Пап, мам, простите меня, если я вас нечаянно обидел". Какого-то особенного значения этим словам  никто не придал. Впрочем, соседи, навещавшие его тогда, рассказывают, что и у них он просил прощения. Друзьям, которые 28 марта собирались всей гурьбой завалиться к Алиевым в гости, он сказал, что это невозможно, потому что когда они позвонят, то им скажут, что Заура уже нет. Он заранее знал об этом. Интуиция? Предчувствие? Умение видеть сквозь время? Он искал свой путь. И он нашел его. Почему таким коротким, хоть и очень ярким, был его путь - знает только Всевышний. Мальчик ворвался в эту жизнь яркой звездочкой и, стремительно пролетев  кометой под названием Творчество,  унесся дальше - возможно, в горнии выси. Нам остались только память о нем  и его работы, которые продолжают жить: его мыслями, его сердцем… И такое ощущение, что он просто вышел на время, чтобы встретиться со своими друзьями, потому что в его комнате, населенной им созданными героями, продолжается своя таинственная жизнь, где персонажи его работ продолжают жить своей жизнью. Жизнью - в ожидании  своего мастера. Он ведь только ненадолго вышел, правда? И вот-вот может вернуться…
Подумалось так, когда его дядя протянул рисунок Заура и сказал: "Он называется "Уходящий бакинец". Взглянула и вздрогнула: фигура удаляющегося от нас мужчины совсем не напоминала Заура - такого высокого (рост - метр и семьдесят шесть сантиметров!) и физически развитого юноши! Совсем не напоминала! Но! Было в этом  маленьком человеке, в спрятанном за спиной букете, неспешном шаге и легкомысленном помахивании тросточкой что-то такое, что защемило сердце, а в горле встал ком. А в памяти почему-то всплыли (совсем некстати!) пастернаковские строчки:
Я один, все тонет в фарисействе:
Жизнь прожить -
не поле перейти!
Такая пронзительная и такая выразительная работа! Но, скорее всего, Заур там не один.  Перед мысленным взором возникли вдруг булгаковские герои  - Мастер и Понтий Пилат. Они продолжают свой разговор многие века… Наверное, у Заура тоже есть свои собеседники там, на противоположном берегу Леты. Это его учителя-наставники, которые помогали  ему своими трудами  воспитывать дух и разум…