BAKI ZOOPARKININ ULDUZLARI
Tətil günlərində "heyvanlar aləmi"i bütün yaşlardan olan uşaqların əsl "hücumuna" məruz qalır. Onların arasında valideynlərilə gəlmiş hətta 1 yaşlı körpələri də görmək mümkündür. Xoşbəxtlikdən digər ölkələrdən fərqli olaraq, bizdə zoopark şəhərin mərkəzində yerləşir. Ona görə də bura adi günlərdə də boş olmur. İstənilən gün orada övladlarını canlı təbiətlə tanış etmək istəyən valideynləri, romantik cütlükləri görmək mümkündür... Amma zoopark ziyarətçilərin olmadığı dövrdə də "mürgüləmir". Burada həyat hər zaman qaynayır. Axı, heyvanları parklardakı attraksionlar kimi, elektrik şəbəkəsindən ayırmaq mümkün deyil. Beləliklə, Bakı zooparkında günlər necə keçir? Zooparkın direktoru Azər Hüseynov "R+" jurnalına orada saxlanılan heyvanların tarixçəsini, onların həyatını nəql edib. A. Hüseynov eyni zamanda, hər zaman arzulansa da amma hərdən özlərini heç də yaxşı aparmayan ziyarətçilər haqda da danışıb.
Yeni "apartamentlər"
Hazırda bəzi volyerlər təmir olunub, onlara beton döşəmə vurulub, kanalizasiya yaradılıb. İndi yeni "apartamentlər"də canavarlar, ayılar, qamışlıq pişiyi və digər heyvanlar yaşayır. Direktorun sözlərinə görə, zooparkın yerinin dəyişdiriləcəyinə dair söhbətlər dolaşsa da, "həyat durmur və bu səbəbdən də, orada heyvanların yaşaması üçün əlverişli şərait bu an da yaradılmalıdır". Suda yaşayan quşlar isə hazırda yeni gölün tikintisini gözləyirlər.
Ümumilikdə, zooparkda 150-dən artıq növə aid mindən artıq "daimi sakin" var. Bununla yanaşı, onların sayı müntəzəm olaraq artır. Bir neçə il əvvəl buraya kenquru, adları "Qırmızı kitab"a düşmüş çox sayda heyvan və quş gətirilib. Onlar, adətən, digər zooparklardan gətirilir - Azərbaycan zooparkı Avrasiya Regional Zooparklar və Akvariumlar Assosiasiyasının üzvüdür. Assosiasiyaya Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Ukrayna, Özbəkistan, Qırğızıstan, Moldova və digər postsovet ölkələri, həmçinin Polşa, Çexiya kimi ölkələrdə yer almış bir sıra Avropa zooparkları da üzvdürlər. Assosiasiyanın özü isə Ümumdünya Zooparklar və Akvariumlar Assosiasiyasının üzvüdür.
Bakı zooparkının "Qırmızı kitab"a düşmüş "ulduzları"na misal kimi əzəmətli Amur pələngini, nəhəng - 2 metrdən artıq boyu olan Qafqaz ayısını, qamətli, uzun ayaqlara malik, ekzotik rəngləri olan, şəhərdə modapərəst qadınları xatırladan flaminqonu, quları göstərmək olar...
Zooparkın ornitologiya hissəsi də müxtəlifliyilə fərqlənir - qutanlar, qriflər, ağbaş kərkəs, quzğun, qırğılar sinfinin Avropada nadir sayılan, öz cinsinin yeganə təmsilçisi toğlu götürən. Qara quzğun da öz volyerində tənha, fikirli-fikirli dolaşır - yeri gəlmişkən, o, tutuquşu kimi müxtəlif səsləri, hətta sözləri belə səsləndirməyi öyrənə bilir. Zooparkın direktoru bildirir ki, bu quşun tənhalığına son qoymaq üçün daha bir qara quzğun axtarırlar və tapan kimi onu zooparka gətirəcəklər. Hələliksə quşu tamaşasına yığılan insanlar darıxmağa qoymurlar. Zooparkda saysız-hesabsız ördək, firəngtoyuğu, sultan toyuğu, qu, tovuzquşu da görmək olar...
Çar naharı
Heyvanların saxlanması üçün tələblər və şərtlər çox ağırdır. Möhkəm beton döşəmə və kanalizasiya sistemilə yanaşı, istilik sevən heyvanlar, sürünənlər üçün qəfəslər isidilməlidir. Timsah üçün də isti döşəmə düzəldilib. Heyvanların qidalanmasına da xüsusi diqqət göstərilir. "Mətbəx"də vedrələrlə günəbaxan tumu, buğda, qarğıdalı, arpa var. Meymunların qidalanması üçün hər cür vitaminli meyvələr - kivi, üzüm, alma, armud alınır.
Gövşəyən heyvanlar üçün qarayonca tədarük edilir, sürünənlər üçün canlı qidalar - siçovullar, dovşanlar gətirilir. Sürünənlərə qidaları canlı halda verilir - onlar leş yemir.
Yırtıcılar üçün ət hazırlanır. Onlar gündə 133 kiloqram ət və 8 kiloqram toyuq əti yeyir! Qutanlar və bəzi suda yaşayan quşlar təzə kilkə ilə qidalanır.
Bütün qidalar ya fermerlərdən alınır, ya da topdansatış bazarlarından. Zooparkın fondu yalnız digər zooparklarla mübadilələr hesabına zənginləşdirilmir. İnsanlar buraya yaralı, taqətdən düşmüş heyvan və quşları gətirirlər və onlar qalan həyatlarını zooparkda yaşayırlar. Məsələn, 1990-cı illərin ortalarında Bakı sakinləri zooparka xeyli sayda flaminqo gətiriblər. Bəzi ayıların zooparka gətirilməsi tarixçəsi isə insanı həm hiddətləndirir, həm də ürəkağrısı ilə qarşılanır: əksər ayılar restoranlardan götürülüb - orada ayıları qəfəslərdə saxlayaraq müştərilərin əylənməsi üçün istifadə edirdilər. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları isə onları restoranlardan götürərək zooparka verib.
Əsas təhlükəsizlikdir...
Əlbəttə ki, heyvanlara qulluq edilməsi üçün geniş personala ehtiyac var. Bəs, onlar hansı meyarlara əsasən seçilirlər? Azər müəllimin sözlərinə görə, ilk və ən vacib meyar heyvanlara sevgidir. "Axı, onlar çox ağır işlərin öhdəsindən gəlməli olurlar", - deyə zooparkın direktoru bildirir: "Heyvanları yemləmək, qəfəsləri təmizləmək, tərəvəzləri yığmaq onların həyat fəaliyyətidir... Heyvanları sevmədən burada işləmək mümkün deyil".
A. Hüseynova qulaq asdıqda anlayırsan ki, zoopark direktoru olmaq sadəcə vəzifə tutmaq deyil, bu iş həm də əsil qayğıkeşlik tələb edir. O, ekskursiya və söhbət zamanı belə, öz işini unutmur, hər şeyi diqqətdə saxlayır: həm cığırlarda, həm qəfəslərin ətrafında təmizliyi, həm heyvanların durumunu, həm də personalın işini. Bəs, "sevimlisi" kimdir? Bu suala Azər Hüseynov belə cavab verir: "Əlbəttə, var. Amma heç zaman bunu heç kəsə demirəm. Hətta valideynlər də uşaqlarını müxtəlif cür istəyir, amma bunu sirr olaraq saxlayırlar. Çünki hər kəsə eyni dərəcədə qayğı göstərmək lazımdır".
İşçi seçiminə gəlincə, əsas şərt onların təhlükəsizlik texnikası kursu keçmələridir. Bu olmadan ən sakit və zərərsiz heyvanın belə, qəfəsinə girmək olmaz. Xoşbəxtlikdən Bakı zooparkında indiyədək heç bir ciddi bədbəxt hadisə baş verməyib. Kiçik zədələr isə əlbəttə ki, qaçılmazdır.
...müxtəlif vaxtlarda
Bakı zooparkının tarixi o qədər də böyük deyil. Onun hələ 100 yaşı tamam olmayıb. 1928-ci ildə Lunaçarski adına (sonradan Nizami adına park və Luna park) parkda zoologiya guşəsi yaradılmışdı. 1942-ci ildə - ağır müharibə illərində o, zooparka çevrilir. Amma rəsmi açılış 1945-ci ildə, Böyük Vətən müharibəsinin başa çatmasından sonra olub. 1958-ci ildə zoopark Bayıl qəsəbəsinə köçürülüb. Amma ora sürüşmə zonası olduğundan təhlükəsizliyə zəmanət verilməsi mümkün olmayıb. 70-ci illərin ortalarında baş vermiş sürüşmə bir şirin və bir ayının həyatına son qoyub - onlar uçmuş qəfəsin altında qalıblar. Nəticədə, zooparkın köçürülməsi qərara alınıb. Müəyyən axtarışlardan sonra o, Nərimanov rayonu ərazisinə - hazırda yerləşdiyi məkana köçürülüb. Əvvəlcə zooparka 45 hektarlıq ərazinin verilməsi nəzərdə tutulmuşdu. Amma prosesin sürətləndirilməsi üçün işlər yalnız 2,25 hektarlıq ərazidə aparılıb. Sonradan 2001-ci ildə ərazi 4,25 hektaradək artırılıb.
20 ildir zooparka rəhbərlik edən Azər Hüseynovun sözlərinə görə, 90-cı illərin ortalarında burada cəmi 60 növdən 200 baş heyvan var idi.
Problemlər
Ümumilikdə, əlbəttə ki, bütün digər strukturlar kimi, Bakı zooparkının da öz problemləri var. Direktor onsuz da məhdud olan imkanları daxilində bu problemləri aradan qaldırmağa çalışsa da, zooparkın Avropa səviyyəsinə yüksəldilməsi bir ilin işi deyil.
Məsələn, su ilə təmin etmə məsələsinə baxaq: heyvanlara tələb olunan həcmdə içməli su verilməlidir və bu işdə qənaət yolverilməzdir. Amma mindən artıq heyvanın saxlanıldığı zooparkın su ilə təchizatı üçün tariflər təşkilatlar üçün nəzərdə tutulduğu həddədir - 1 kubmetrə görə 1 manat. Əhali üçün bu, 30 qəpikdir. Zooparkda gündəlik istifadə olunan suyun həcmini nəzərə alsaq, aylıq supulunun hansı həddə olduğunu təxmin etmək çətin deyil.
Bütün canlılar kimi, zooparkın "sakinləri" də vaxtında tibbi müayinədən keçirilməli, lazımi müalicə işləri aparılmalıdır. "R+" jurnalının keçmiş buraxılışlarında deyildiyi kimi, ölkədə baytarlarla bağlı vəziyyət kifayət qədər gərgindir. Bu, zooparka da aiddir - orada mütəxəssis çatışmazlığı var.
"Bir çox klinikalar baytarları xaricdən dəvət edir. Amma yerli kadrların öyrədilməsi daha ucuz və daha effektiv olardı", - deyə direktor bildirir. A.Hüseynov baytarlıq fakültəsinin məzunlarını və gənc baytarları zooparkda təcrübə keçməyə dəvət edir: "Özəl baytarlıq mərkəzlərinin heç biri təcrübəsiz işçini işə götürməyəcək. Bizdə isə onların işləməsi üçün bütün şərait var".
Birinci Avropa Oyunlarının başlamasına çox az müddət qalır. Demək, ölkəyə çoxlu sayda turist gələcək. Bu, zooparka baş çəkənlərin də sayının artacağı deməkdir. Volyerlər və pavilyonlar arasındakı ensiz yollar isə asfaltlanmayıb, ayrı-ayrı yerlərdə piltələr qopmuş vəziyyətdədir. Direktorun sözlərinə görə, terrarilərdə pəncərələrin dəyişdirilməsinə də ehtiyac var. A.Hüseynov hesab edir ki, bütün bu kosmetik işlərin görülməsi üçün o qədər də çox vəsait tələb olunmur - təxminən, 1,5-2 min manat. Yəni hər hansı xeyriyyəçi və mesenatın zooparka yüngülvari köməyi çox yerinə düşərdi. Hələliksə inzibati və təsərrüfat aparatı öz məhdud imkanlarından istifadə edir: "Bilirəm ki, zooparkın yeri gec-tez dəyişdiriləcək. Amma o vaxtadək mən öz işimi burada davam etdirməliyəm. Axı, zoopark canlı orqanizmdir. Heyvanlara baxmaq, onları yemləmək, əməkdaşlara əməkhaqqı vermək lazımdır (yeri gəlmişkən, onların maaşı cəmi 130-140 manatdır, lakin direktor bilet satışı hesabına onlara daha yüksək əməkhaqqının ödənilməsi yollarını axtarır)".
Zooparkın köçürülməsinə hazırlıq çoxdan gedir. 2008-ci ildə onun yeni məkana keçirilməsinə dair fərman da imzalanıb. Əvvəlcə zooparkın Bakının Güzdək və ya Qobu qəsəbəsinə köçürülməsi nəzərdə tutulurdu. Sonradan heyvanların Ceyranbatan qoruğuna köçürülməsi qərara alınıb. Amma bunun nə zaman baş verəcəyi hələ də məlum deyil.
Hələliksə zoopark adi həyatını yaşamaqda davam edir...
Ziyarətçi, ziyan vurma!
Qəfəsdən kənarda olanlara, yəni ziyarətçilərə də xüsusi diqqət vacibdir. Zoopark üçün istirahətə gəlmiş uşaqlarla, valideynlərin çoxluğu, əlbəttə ki, bayramdır. Amma bəzi ziyarətçilərin qeyri-sivil davranışları həm zooparka, həm də onun "sakinlərinə" ziyan vurur. Söhbət hər 10 metrdən bir zibil qutusunun olmasına rəğmən, yalnız qəfəslərin arasındakı cığırları, qəfəslərin ətrafını zibilləyən şəxslərdən getmir. "Bəzi şüursuz insanlar meymunlara siqaret verir. Halbuki meymunun siqaret çəkmədiyini hər kəs bilir!" - deyə direktor qeyd edir. Bu yaxınlarda isə bir neçə gənc az qala şirə xəsarət yetirəcəkmiş - onlar yatmış şirin ayağa qalxması üçün səkidən daş qopararaq qəfəsə atırdılar. Bundan başqa, bütün zooparklarda qüvvədə olan qaydaya görə, heyvanları yemləmək qadağandır - bu səbəbdən, heyvanlarda tez-tez zəhərlənmə, müxtəlif xəstəliklər baş verir. Ən təəssüfləndiricisi isə bir çox hallarda insanların heyvanları yeməli olmayan şeylərlə "bəsləməyə" çalışmasıdır.
Azər Hüseynov sonda bizim vasitəmizlə zooparkın ziyarətçilərinə müraciət edib: "Zooparka gəlin, istirahət edin, vaxtınızı maraqlı keçirin, amma xahiş edirəm, zooparkın ərazisinə və heyvanlarımıza ziyan vurmağa çalışmayın".

STARS OF THE BAKU ZOO
On holidays the zoo is filled with crowds of children of all ages, some of them only a year old and carried in their parents' arms. Our zoo is within the Baku city limits - a blessing that many European cities do not have. Even on non-holidays and school days the zoo is never empty - here you can see couples and mothers who want to show wildlife to their little children. Even without the visitors the zoo would not sleep, since things are always bustling - you can't stop feeding the animals as if they were an amusement park ride that can be unplugged. What are these "workdays" at the Baku zoo like? Baku Zoo Director Azar Huseynov gave R+ a detailed account of the zoo's history, the lives of its animals, and finally of its visitors - a welcome but not always well-behaved part of zoo life.
New accommodations
Several of the enclosures have been renovated and given concrete floors and drainage systems. Now wolves, bears, jungle cats, and other animals "strut around" in their new accommodations. As the director said, even though there were rumours that the zoo would be moving, life is a continuous process, and creating good living conditions for the animals needs to be done now. A series of waterfowl now wander about as a new lake is being built.
In total the zoo has more than a thousand "guests" belonging to over 150 species. That number increases on a regular basis. A couple of years ago kangaroos and a very large number of endangered animals and birds were brought into the zoo.
New residents usually come from other zoos - the Baku Zoo is a member of the Eurasian Regional Association of Zoos and Aquariums. Besides Azerbaijan, the Association includes Russia, the Ukraine, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Moldova, and other post-Soviet countries, as well as a number of European zoos in Poland and the Czech Republic. The Association is in turn a member of the World Association of Zoos and Aquariums.
The "stars" of our park are the endangered animals. These are the majestic Siberian tiger, and the giant Caucasian brown bear, which stands more than two metres tall. There are also the elegant flamingos, whose long legs and exotic colouring remind one of urban fashionistas out on walks, and mute swans…
The zoo's ornithological component also has an amazing variety - pelicans, vultures, griffon vultures, and the bearded vulture - the last of these is a rare species in Europe, a member of the raptor family and the only representative of its genius. Pensive and lonely, the black raven also paces its enclosure - it is a trainable bird, and can be taught to pronounce sounds and even words, much like a parrot. As the director says, if they find a mate for it, they will bring it in right away, but in the meantime visitors to the zoo keep it from getting too bored. And then there are the countless ducks, guinea fowl, sultana birds, swan, peacocks...
A meal fit for a king
The standards for the animals' maintenance are very high. Aside from the improved floor of hard concrete and the drainage systems for the predators, the enclosures of the heat-loving animals and reptiles are heated, and the crocodile enclosure has a heated floor. The feed is given special attention. At the "animal" kitchen there are enormous buckets with sunflower seeds, wheat, corn, and barley; the monkeys get an assortment of vitamins from kiwis, grapes, apples, and pears. Alfalfa is bought for the ruminant animals, and white rats and rabbits are bred especially to provide food for the reptiles. This food is fed to the reptiles while still alive - they will not eat dead animals. The predators are given a daily meat ration of 133 kg of red meat and 8 kg of chicken! The pelicans and some waterfowl are provided with fresh sprats. The animals' food is primarily bought from farmers or on the wholesale market.
The zoo's collection is not only increased through exchanges with other zoos - sometimes wounded and ill-treated animals are also brought in. For example, in the mid-1990s a very large number of flamingos were brought in by the people of Baku. How some of the bears got here is a pitiful story that can provoke indignation: many of them were confiscated from restaurants, where they were a part of cruel fun - they were kept in cages to entertain diners. Officials from the Ministry of Ecology and Natural Resources removed them from the restaurants and gave them to the zoo.
Safety first
Of course, taking care of this menagerie takes a sizeable staff. How is it chosen? As Azar Huseynov told us, the first and most important criterion is love for animals. "After all, they have to do very hard work," says the director. "Feed animals, clean cages, remove their waste… without love for animals you can't work here."
Looking at Huseynov, it becomes clear that being the director of a zoo is not a job - it's a calling. Even while acting as guide and story-teller, he did not forget about his work for a minute - his watchful eye took in everything: the cleanliness of the walking paths and cages, the state of the animals, and the work of the staff. When asked if he has favourites, he answered: "Of course I have them, but I never tell anyone about them. Even parents sometimes love some children more than others, but they always keep that secret, because all of the children need their love the same."
As to the selection process for zookeepers, an essential condition for their work is finishing a safety course. Without it it's impossible to go in to any cage, no matter how calm and inoffensive the animal seems. True, our park has been fortunate enough to never have a serious accident. But small injuries are, of course, unavoidable.
Through the years
The story of our zoo is relatively short - less than a hundred years. In 1928 at Lunacharskiy Park (which later became Nizami Park and Luna Park) a zoological corner was opened, which in 1942, during the hard years of the war, became a full-fledged zoo, although the official opening only took place in 1945 after the end of the Great Patriotic War. In 1958 the zoo was transferred to the village of Bayil, but unfortunately that place turned out to be unsafe due to mudslides: in the mid-1970s a lion and a bear died when they were crushed by a falling cage. That is when it was decided to move the zoo. After wandering from location to location for a while, a site in Narimanov district was finally chosen, which is where we have the zoo today. Initially 45 hectares of land were to be allocated for the zoo, but to speed up the work only 2.25 were developed. Subsequently, in 2001, this area was increased to 4.25 hectares.
As the director (who has worked here for more than 20 years) says, in the mid-1990s the zoo had only 60 species of animals and 200 individual animals.
Problems
Naturally, the Baku Zoological Park has its problems, like any other institution. Even though its director tries to solve them as much as he can with his limited resources, bringing the zoo to a European level is something that cannot be done all in one year.
Take the water supply issue, for example: the animals have to receive the necessary amount of water, and there's no way to cut corners. However, the zoo's water bills, which cover its thousand specimens, are calculated using the rate for organizations - one manat per cubic meter of water, while the rate for private citizens is 30 qapik per cubic meter. When you look at the daily water consumption, it's easy to see that the monthly payments come to quite a tidy sum.
Like any other living thing, the zoo's animals need modern medical examinations and treatment. The situation with veterinarians is fairly poor, as has been reported in previous issues of R+. That affects the zoo as well - there simply aren't enough qualified specialists. "Many clinics invite veterinarians from overseas," says Huseynov, "even when it is cheaper and more efficient to train and keep our own specialists." The director of the zoo invites veterinary school graduates and young veterinary physicians to undergo internships at the zoo: "There isn't a single private veterinary centre that will accept inexperienced veterinary physicians for a residency, but our zoo has everything set up for that," says the director.
The Eurogames are just around the corner, and that means that a large number of tourists, which also suggests an increase in the number of visitors to the zoo. A number of small paths between the enclosures and the pavilions have not been paved, and in some places the pavement has cracks. In the terrarium, as the director says, the windows could stand changing. Mr. Huseynov believes that all of these cosmetic improvements do not require that big of an outlay - in the range of 1,500 to 2,000 manats. The help of a charitable donor or patron for whom that sum is not too burdensome would come in handy. In the meantime the zoo's administrative-cum-housekeeping apparatus will get by on its modest resources.
"I know that sooner or later the zoo will move," says Huseynov, "but until then I have to continue my work. The zoo is a living organism and living things need to be looked after and fed. The employees need to be paid a salary." Incidentally, the staff are paid a salary of only 130-140 manats, but the director is looking for opportunities to pay them more through ticket sales.
The zoo's move has been in the works for a long time.
An order that the zoo be moved to a new location was signed in 2008. At first the planned location was to be near the villages of Guzdak and Qobu in the Baku region, but then it was decided to move the zoo to the Ceyranbatan reserve. When this will happen is still a big question, however. And meanwhile the zoo continues to live life as usual.
Visitor, do no harm
Special attention needs to be paid to those on this side of the cage's bars - the visitors. It is a celebration for the zoo if it is full of children, parents, and vacationers - but the uncivilized behaviour of some guests damages the zoo and harms the animals. I'm not talking about those who litter on the walkways and near the cages, even though there are waste receptacles every ten metres. "Some irresponsible people try to give the monkeys cigarettes," the director complains, "even though everyone knows that monkeys don't smoke!" Recently a few young men nearly injured a lion - they pried a stone from the curb and tried to throw it at the sleeping lion to force it to get up. What's more, all zoos have rules that forbid visitors from feeding the animals - frequent food poisoning and illnesses affect the animals often because they ate something offered to them by visitors; what's saddest of all is that they sometimes offer them things that aren't edible.
In conclusion Mr. Huseynov addressed the zoo's visitors through us: "Come to our zoo - relax, have a good time, but please don't try to damage the zoo or harm the animals."