BAKI ZOOPARKININ ULDUZLARI
Tətil günlərində "heyvanlar aləmi"i bütün yaşlardan olan uşaqların əsl "hücumuna" məruz qalır. Onların arasında valideynlərilə gəlmiş hətta 1 yaşlı körpələri də görmək mümkündür. Xoşbəxtlikdən digər ölkələrdən fərqli olaraq, bizdə zoopark şəhərin mərkəzində yerləşir. Ona görə də bura adi günlərdə də boş olmur. İstənilən gün orada övladlarını canlı təbiətlə tanış etmək istəyən valideynləri, romantik cütlükləri görmək mümkündür... Amma zoopark ziyarətçilərin olmadığı dövrdə də "mürgüləmir". Burada həyat hər zaman qaynayır. Axı, heyvanları parklardakı attraksionlar kimi, elektrik şəbəkəsindən ayırmaq mümkün deyil. Beləliklə, Bakı zooparkında günlər necə keçir? Zooparkın direktoru Azər Hüseynov "R+" jurnalına orada saxlanılan heyvanların tarixçəsini, onların həyatını nəql edib. A. Hüseynov eyni zamanda, hər zaman arzulansa da amma hərdən özlərini heç də yaxşı aparmayan ziyarətçilər haqda da danışıb.
Yeni "apartamentlər"
Hazırda bəzi volyerlər təmir olunub, onlara beton döşəmə vurulub, kanalizasiya yaradılıb. İndi yeni "apartamentlər"də canavarlar, ayılar, qamışlıq pişiyi və digər heyvanlar yaşayır. Direktorun sözlərinə görə, zooparkın yerinin dəyişdiriləcəyinə dair söhbətlər dolaşsa da, "həyat durmur və bu səbəbdən də, orada heyvanların yaşaması üçün əlverişli şərait bu an da yaradılmalıdır". Suda yaşayan quşlar isə hazırda yeni gölün tikintisini gözləyirlər.
Ümumilikdə, zooparkda 150-dən artıq növə aid mindən artıq "daimi sakin" var. Bununla yanaşı, onların sayı müntəzəm olaraq artır. Bir neçə il əvvəl buraya kenquru, adları "Qırmızı kitab"a düşmüş çox sayda heyvan və quş gətirilib. Onlar, adətən, digər zooparklardan gətirilir - Azərbaycan zooparkı Avrasiya Regional Zooparklar və Akvariumlar Assosiasiyasının üzvüdür. Assosiasiyaya Azərbaycanla yanaşı, Rusiya, Ukrayna, Özbəkistan, Qırğızıstan, Moldova və digər postsovet ölkələri, həmçinin Polşa, Çexiya kimi ölkələrdə yer almış bir sıra Avropa zooparkları da üzvdürlər. Assosiasiyanın özü isə Ümumdünya Zooparklar və Akvariumlar Assosiasiyasının üzvüdür.
Bakı zooparkının "Qırmızı kitab"a düşmüş "ulduzları"na misal kimi əzəmətli Amur pələngini, nəhəng - 2 metrdən artıq boyu olan Qafqaz ayısını, qamətli, uzun ayaqlara malik, ekzotik rəngləri olan, şəhərdə modapərəst qadınları xatırladan flaminqonu, quları göstərmək olar...
Zooparkın ornitologiya hissəsi də müxtəlifliyilə fərqlənir - qutanlar, qriflər, ağbaş kərkəs, quzğun, qırğılar sinfinin Avropada nadir sayılan, öz cinsinin yeganə təmsilçisi toğlu götürən. Qara quzğun da öz volyerində tənha, fikirli-fikirli dolaşır - yeri gəlmişkən, o, tutuquşu kimi müxtəlif səsləri, hətta sözləri belə səsləndirməyi öyrənə bilir. Zooparkın direktoru bildirir ki, bu quşun tənhalığına son qoymaq üçün daha bir qara quzğun axtarırlar və tapan kimi onu zooparka gətirəcəklər. Hələliksə quşu tamaşasına yığılan insanlar darıxmağa qoymurlar. Zooparkda saysız-hesabsız ördək, firəngtoyuğu, sultan toyuğu, qu, tovuzquşu da görmək olar...
Çar naharı
Heyvanların saxlanması üçün tələblər və şərtlər çox ağırdır. Möhkəm beton döşəmə və kanalizasiya sistemilə yanaşı, istilik sevən heyvanlar, sürünənlər üçün qəfəslər isidilməlidir. Timsah üçün də isti döşəmə düzəldilib. Heyvanların qidalanmasına da xüsusi diqqət göstərilir. "Mətbəx"də vedrələrlə günəbaxan tumu, buğda, qarğıdalı, arpa var. Meymunların qidalanması üçün hər cür vitaminli meyvələr - kivi, üzüm, alma, armud alınır.
Gövşəyən heyvanlar üçün qarayonca tədarük edilir, sürünənlər üçün canlı qidalar - siçovullar, dovşanlar gətirilir. Sürünənlərə qidaları canlı halda verilir - onlar leş yemir.
Yırtıcılar üçün ət hazırlanır. Onlar gündə 133 kiloqram ət və 8 kiloqram toyuq əti yeyir! Qutanlar və bəzi suda yaşayan quşlar təzə kilkə ilə qidalanır.
Bütün qidalar ya fermerlərdən alınır, ya da topdansatış bazarlarından. Zooparkın fondu yalnız digər zooparklarla mübadilələr hesabına zənginləşdirilmir. İnsanlar buraya yaralı, taqətdən düşmüş heyvan və quşları gətirirlər və onlar qalan həyatlarını zooparkda yaşayırlar. Məsələn, 1990-cı illərin ortalarında Bakı sakinləri zooparka xeyli sayda flaminqo gətiriblər. Bəzi ayıların zooparka gətirilməsi tarixçəsi isə insanı həm hiddətləndirir, həm də ürəkağrısı ilə qarşılanır: əksər ayılar restoranlardan götürülüb - orada ayıları qəfəslərdə saxlayaraq müştərilərin əylənməsi üçün istifadə edirdilər. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları isə onları restoranlardan götürərək zooparka verib.
Əsas təhlükəsizlikdir...
Əlbəttə ki, heyvanlara qulluq edilməsi üçün geniş personala ehtiyac var. Bəs, onlar hansı meyarlara əsasən seçilirlər? Azər müəllimin sözlərinə görə, ilk və ən vacib meyar heyvanlara sevgidir. "Axı, onlar çox ağır işlərin öhdəsindən gəlməli olurlar", - deyə zooparkın direktoru bildirir: "Heyvanları yemləmək, qəfəsləri təmizləmək, tərəvəzləri yığmaq onların həyat fəaliyyətidir... Heyvanları sevmədən burada işləmək mümkün deyil".
A. Hüseynova qulaq asdıqda anlayırsan ki, zoopark direktoru olmaq sadəcə vəzifə tutmaq deyil, bu iş həm də əsil qayğıkeşlik tələb edir. O, ekskursiya və söhbət zamanı belə, öz işini unutmur, hər şeyi diqqətdə saxlayır: həm cığırlarda, həm qəfəslərin ətrafında təmizliyi, həm heyvanların durumunu, həm də personalın işini. Bəs, "sevimlisi" kimdir? Bu suala Azər Hüseynov belə cavab verir: "Əlbəttə, var. Amma heç zaman bunu heç kəsə demirəm. Hətta valideynlər də uşaqlarını müxtəlif cür istəyir, amma bunu sirr olaraq saxlayırlar. Çünki hər kəsə eyni dərəcədə qayğı göstərmək lazımdır".
İşçi seçiminə gəlincə, əsas şərt onların təhlükəsizlik texnikası kursu keçmələridir. Bu olmadan ən sakit və zərərsiz heyvanın belə, qəfəsinə girmək olmaz. Xoşbəxtlikdən Bakı zooparkında indiyədək heç bir ciddi bədbəxt hadisə baş verməyib. Kiçik zədələr isə əlbəttə ki, qaçılmazdır.
...müxtəlif vaxtlarda
Bakı zooparkının tarixi o qədər də böyük deyil. Onun hələ 100 yaşı tamam olmayıb. 1928-ci ildə Lunaçarski adına (sonradan Nizami adına park və Luna park) parkda zoologiya guşəsi yaradılmışdı. 1942-ci ildə - ağır müharibə illərində o, zooparka çevrilir. Amma rəsmi açılış 1945-ci ildə, Böyük Vətən müharibəsinin başa çatmasından sonra olub. 1958-ci ildə zoopark Bayıl qəsəbəsinə köçürülüb. Amma ora sürüşmə zonası olduğundan təhlükəsizliyə zəmanət verilməsi mümkün olmayıb. 70-ci illərin ortalarında baş vermiş sürüşmə bir şirin və bir ayının həyatına son qoyub - onlar uçmuş qəfəsin altında qalıblar. Nəticədə, zooparkın köçürülməsi qərara alınıb. Müəyyən axtarışlardan sonra o, Nərimanov rayonu ərazisinə - hazırda yerləşdiyi məkana köçürülüb. Əvvəlcə zooparka 45 hektarlıq ərazinin verilməsi nəzərdə tutulmuşdu. Amma prosesin sürətləndirilməsi üçün işlər yalnız 2,25 hektarlıq ərazidə aparılıb. Sonradan 2001-ci ildə ərazi 4,25 hektaradək artırılıb.
20 ildir zooparka rəhbərlik edən Azər Hüseynovun sözlərinə görə, 90-cı illərin ortalarında burada cəmi 60 növdən 200 baş heyvan var idi.
Problemlər
Ümumilikdə, əlbəttə ki, bütün digər strukturlar kimi, Bakı zooparkının da öz problemləri var. Direktor onsuz da məhdud olan imkanları daxilində bu problemləri aradan qaldırmağa çalışsa da, zooparkın Avropa səviyyəsinə yüksəldilməsi bir ilin işi deyil.
Məsələn, su ilə təmin etmə məsələsinə baxaq: heyvanlara tələb olunan həcmdə içməli su verilməlidir və bu işdə qənaət yolverilməzdir. Amma mindən artıq heyvanın saxlanıldığı zooparkın su ilə təchizatı üçün tariflər təşkilatlar üçün nəzərdə tutulduğu həddədir - 1 kubmetrə görə 1 manat. Əhali üçün bu, 30 qəpikdir. Zooparkda gündəlik istifadə olunan suyun həcmini nəzərə alsaq, aylıq supulunun hansı həddə olduğunu təxmin etmək çətin deyil.
Bütün canlılar kimi, zooparkın "sakinləri" də vaxtında tibbi müayinədən keçirilməli, lazımi müalicə işləri aparılmalıdır. "R+" jurnalının keçmiş buraxılışlarında deyildiyi kimi, ölkədə baytarlarla bağlı vəziyyət kifayət qədər gərgindir. Bu, zooparka da aiddir - orada mütəxəssis çatışmazlığı var.
"Bir çox klinikalar baytarları xaricdən dəvət edir. Amma yerli kadrların öyrədilməsi daha ucuz və daha effektiv olardı", - deyə direktor bildirir. A.Hüseynov baytarlıq fakültəsinin məzunlarını və gənc baytarları zooparkda təcrübə keçməyə dəvət edir: "Özəl baytarlıq mərkəzlərinin heç biri təcrübəsiz işçini işə götürməyəcək. Bizdə isə onların işləməsi üçün bütün şərait var".
Birinci Avropa Oyunlarının başlamasına çox az müddət qalır. Demək, ölkəyə çoxlu sayda turist gələcək. Bu, zooparka baş çəkənlərin də sayının artacağı deməkdir. Volyerlər və pavilyonlar arasındakı ensiz yollar isə asfaltlanmayıb, ayrı-ayrı yerlərdə piltələr qopmuş vəziyyətdədir. Direktorun sözlərinə görə, terrarilərdə pəncərələrin dəyişdirilməsinə də ehtiyac var. A.Hüseynov hesab edir ki, bütün bu kosmetik işlərin görülməsi üçün o qədər də çox vəsait tələb olunmur - təxminən, 1,5-2 min manat. Yəni hər hansı xeyriyyəçi və mesenatın zooparka yüngülvari köməyi çox yerinə düşərdi. Hələliksə inzibati və təsərrüfat aparatı öz məhdud imkanlarından istifadə edir: "Bilirəm ki, zooparkın yeri gec-tez dəyişdiriləcək. Amma o vaxtadək mən öz işimi burada davam etdirməliyəm. Axı, zoopark canlı orqanizmdir. Heyvanlara baxmaq, onları yemləmək, əməkdaşlara əməkhaqqı vermək lazımdır (yeri gəlmişkən, onların maaşı cəmi 130-140 manatdır, lakin direktor bilet satışı hesabına onlara daha yüksək əməkhaqqının ödənilməsi yollarını axtarır)".
Zooparkın köçürülməsinə hazırlıq çoxdan gedir. 2008-ci ildə onun yeni məkana keçirilməsinə dair fərman da imzalanıb. Əvvəlcə zooparkın Bakının Güzdək və ya Qobu qəsəbəsinə köçürülməsi nəzərdə tutulurdu. Sonradan heyvanların Ceyranbatan qoruğuna köçürülməsi qərara alınıb. Amma bunun nə zaman baş verəcəyi hələ də məlum deyil.
Hələliksə zoopark adi həyatını yaşamaqda davam edir...
Ziyarətçi, ziyan vurma!
Qəfəsdən kənarda olanlara, yəni ziyarətçilərə də xüsusi diqqət vacibdir. Zoopark üçün istirahətə gəlmiş uşaqlarla, valideynlərin çoxluğu, əlbəttə ki, bayramdır. Amma bəzi ziyarətçilərin qeyri-sivil davranışları həm zooparka, həm də onun "sakinlərinə" ziyan vurur. Söhbət hər 10 metrdən bir zibil qutusunun olmasına rəğmən, yalnız qəfəslərin arasındakı cığırları, qəfəslərin ətrafını zibilləyən şəxslərdən getmir. "Bəzi şüursuz insanlar meymunlara siqaret verir. Halbuki meymunun siqaret çəkmədiyini hər kəs bilir!" - deyə direktor qeyd edir. Bu yaxınlarda isə bir neçə gənc az qala şirə xəsarət yetirəcəkmiş - onlar yatmış şirin ayağa qalxması üçün səkidən daş qopararaq qəfəsə atırdılar. Bundan başqa, bütün zooparklarda qüvvədə olan qaydaya görə, heyvanları yemləmək qadağandır - bu səbəbdən, heyvanlarda tez-tez zəhərlənmə, müxtəlif xəstəliklər baş verir. Ən təəssüfləndiricisi isə bir çox hallarda insanların heyvanları yeməli olmayan şeylərlə "bəsləməyə" çalışmasıdır.
Azər Hüseynov sonda bizim vasitəmizlə zooparkın ziyarətçilərinə müraciət edib: "Zooparka gəlin, istirahət edin, vaxtınızı maraqlı keçirin, amma xahiş edirəm, zooparkın ərazisinə və heyvanlarımıza ziyan vurmağa çalışmayın".

ЗВЕЗДЫ БАКИНСКОГО ЗООПАРКА
В каникулы дом братьев наших меньших подвергается набегу толп детей всех возрастов, среди которых можно встретить и годовалых с их родителями. Благо наш зоопарк находится, в отличие от зоопарков других стран, в черте города. Да и в обычные дни, учебные, он не пустует - здесь можно видеть мам, желающих познакомить своих малышей с живой природой, романтичную парочку... Да и без посетителей зоопарк не дремлет, жизнь здесь кипит всегда, ведь зверей нельзя "отключить" от питания, как аттракционы в парке. Какие же они, будни Бакинского зоопарка? Директор Бакинского зоопарка Азер Гусейнов подробно рассказал R+ и об истории, и о жизни питомцев, и о посетителях - желанной, но не всегда корректно себя ведущей части зоопарковой жизни.
Новые "апартаменты"
В настоящее время в ряде вольеров произведен ремонт, сделан бетонный пол, проведена канализация. Теперь в новых "апартаментах" щеголяют волки, медведи, камышовые коты и другие животные. Как сказал директор, хотя были слухи, что местоположение зоопарка изменится, однако жизнь - процесс непрерывный и создавать условия для животных нужно здесь и сейчас. А ряд водоплавающих птиц и вовсе бродят в ожидании нового строящегося водоема.
В целом в зоопарке более тысячи "постояльцев", принадлежащих более чем к 150 видам. При этом ряды их регулярно пополняются. Пару лет назад сюда были завезены кенгуру, очень много животных и птиц, занесенных в Красную книгу. Обычно новые жители поступают из других зоопарков - азербайджанский зоопарк входит в Евроазиатскую региональную ассоциацию зоопарков и аквариумов. Кроме нас здесь еще и Россия, Украина, Узбекистан, Кыргызстан, Молдова и другие постсоветские страны, а также ряд европейских зоопарков, расположенных в Польше, Чехии. Сама ассоциация также является членом Всемирной ассоциации зоопарков и аквариумов.
"Звезды" нашего зоопарка, занесенные в Красную книгу, - это и величественный амурский тигр, и гигантский - выше двух метров - бурый кавказский медведь, и стройные фламинго, своими длинными ногами и экзотической окраской напоминающие городских модниц на прогулке, и лебеди-шипуны...
Орнитологическая часть также удивляет разнообразием - пеликаны, грифы, белоголовый сип, стервятник, редчайший в Европе вид - бородач из семейства ястребиных, единственный представитель своего рода. Задумчиво и одиноко бродит в своем вольере и черный ворон - кстати, обучаемая птица, которую, подобно попугаю, можно научить воспроизводить звуки и даже слова. По словам директора, если найдется для него пара, то ее непременно привезут, но пока ворону не дают скучать посетители. А еще бесчисленные утки, цесарки, султанские курочки, лебеди, павлины...
Царский обед
Очень высоки требования и к условиям содержания животных. Помимо улучшенного твердого бетонного пола и системы канализации для хищников клетки теплолюбивых зверей и рептилий обогреваются, а для крокодила даже сделан теплый пол. Питанию тоже уделяется особое внимание. На "звериной" кухне огромные ведра с семенами подсолнуха, пшеницей, кукурузой, ячменем, для обезьян обеспечен полный набор витаминов - киви, виноград, яблоки, груши. Для жвачных животных закупается люцерна, а для рептилий выращивается живой корм - белые крысы, кролики. Причем корм "выдается" рептилиям живьем - падаль они не едят. Хищникам подготавливается мясо, их ежедневный рацион - 133 кг мяса и 8 кг курицы! Пеликаны и некоторые водоплавающие птицы снабжаются свежей килькой.
В основном все питание закупается либо у фермеров, либо на оптовых рынках.
Фонд зоопарка пополняется не только за счет обмена с другими зоопарками, нередко и люди приносят раненых и обессилевших зверей и птиц. Например, в середине 1990-х очень многие фламинго были принесены жителями Баку. История появления некоторых косолапых вызывает возмущение и сострадание: многие из них были конфискованы в ресторанах, промышлявших жестокой забавой, - там медведей держали в клетках на потеху публике. Этих животных представители Министерства экологии и природных ресурсов забрали из ресторанов и сдали в зоопарк.
Главное - безопасность...
Конечно, для того чтобы ухаживать за зверинцем, нужен немалый персонал. По каким же критериям он отбирается? Как сообщил Азер муаллим, первый и самый главный критерий - любовь к животным. "Ведь им приходится выполнять очень тяжелую работу, - говорит директор, - кормить животных, чистить клетки, убирать продукты их жизнедеятельности... Без любви к животным работать здесь нельзя".
Глядя на А.Гусейнова, становится понятно, что директор зоопарка - это не должность, это призвание. Даже будучи экскурсоводом и рассказчиком, он ни на минуту не забывает о своей работе, зорким взглядом охватывая все: и чистоту на дорожках и возле клеток, и состояние своих питомцев, и работу персонала. На вопрос, есть ли у него любимцы, он отвечает: "Конечно, есть, но я никогда никому этого не скажу. Ведь даже родители иногда любят детей по-разному, но всегда хранят это в себе, потому что их забота нужна всем одинаково".
Что же касается отбора работников, то обязательное условие для их работы - это прохождение техники безопасности. Без этого невозможно зайти ни в одну клетку, каким бы спокойным и безобидным ни казалось животное. Правда, к счастью, в истории нашего зоопарка не было ни одного серьезного несчастного случая. Но небольшие травмы, конечно, неизбежны.
…в разное время
История нашего зоопарка сравнительно небольшая - ему нет еще и ста лет. В 1928 году в парке имени Луначарского (впоследствии парк имени Низами и Луна-парк) был открыт зоологический уголок, который в 1942-м, в тяжелые годы войны, стал уже полноценным зоопарком, хотя официальное открытие состоялось только в 1945 году, после окончания Великой Отечественной войны. В 1958 году он был перенесен в поселок Баилово, но это место, к несчастью, оказалось небезопасным из-за оползня, который в середине 70-х годов унес жизни льва и медведя. Их раздавило упавшей клеткой. Тогда и было принято решение о переносе зоопарка. После немногочисленных блужданий было выбрано, наконец, место на территории Наримановского района, где сейчас и находится зоопарк. Первоначально под его площадь предполагалось отвести 45 га земли, но для ускорения работ освоили только 2,25 га. Впоследствии, в 2001 году, эта площадь была увеличена до 4,25 га.
Как рассказывает директор, служащий на этом посту вот уже 20 лет, в середине девяностых в зоопарке было всего 60 видов животных в количестве 200 голов.
Проблемы
В целом, конечно, в Бакинском зоологическом саду, как и в любой структуре, есть свои проблемы. Хотя его директор и старается решать их по мере своих и без того не слишком больших возможностей, но доведение нашего зоосада до уровня европейских - дело не одного года.
К примеру, вопрос водоснабжения: животные должны получать питье в необходимом объеме, на чем, конечно же, экономить нельзя. Но тарифы на оплату воды для зоопарка с более чем тысячным контингентом рассчитываются так же, как и для организаций - 1 ман./кубометр, в то время как тариф для населения - 30 гяп./кубометр. Учитывая ежедневные объемы потребления воды, нетрудно догадаться, что ежемесячные выплаты в буквальном смысле выливаются в круглую сумму.
Как и все живое, питомцы зоопарка нуждаются в своевременном медицинском осмотре и лечении. Ситуация же с ветеринарами, как уже говорилось в прошлых номерах журнала R+, в Азербайджане достаточно напряженная. В том числе и в зоопарке - квалифицированных специалистов просто не хватает. "Многие клиники приглашают ветеринаров из-за рубежа, - говорит А.Гусейнов, - в то время как дешевле и эффективнее обучать и иметь свои кадры". Директор зоопарка приглашает выпускников факультета ветеринарии и молодых зооврачей на стажировку в зоопарк: "Ни один частный ветеринарный центр не станет принимать неопытных врачей на стажировку, у нас же есть для них все условия", - говорит директор.
На носу Евроигры, а значит, большое количество туристов, что предполагает также и увеличение посетителей зоопарка. А между тем ряд узких дорожек между вольерами и павильонами не заасфальтированы, кое-где отломаны куски плит. В террариуме, по словам директора, хорошо бы поменять окна. Азер муаллим считает, что все эти косметические процедуры не требуют очень уж больших затрат - в пределах 1,5-2 тысяч манатов, то есть помощь благотворителя или мецената, для которого подобные суммы необременительны, была бы очень кстати. А пока административный и по совместительству хозяйственный аппарат зоопарка обходится своими скромными силами.
"Я знаю, что рано или поздно зоопарк переедет, - говорит А.Гусейнов, - но и до того времени я должен продолжать свою работу. Зоопарк ведь живой организм, за животными надо смотреть, кормить их, сотрудникам надо платить зарплату (оклад у них, к слову, всего 130-140 манатов, но директор за счет продажи билетов изыскивает возможности платить больше)".
Переезд зоопарка готовится уже давно. В 2008 году был подписан указ о переводе его на новое место. Первоначально планировалось, что это будет в районе бакинских поселков Гюздек и Гобу, однако затем было решено перенести зоосад в Джейранбатанский заповедник. Но когда это произойдет, до сих пор под большим вопросом. А пока зоопарк продолжает жить своей обычной жизнью...
Посетитель - не навреди
Особое внимание надо уделить тем, кто по эту сторону клетки - посетителям. Для зоопарка - праздник, если он полон детьми, родителями, отдыхающими. Но нецивилизованное поведение некоторых посетителей наносит урон и самому зоопарку, и его обитателям. Речь не только о тех, кто мусорит на дорожках и возле клеток, хотя через каждые 10 м установлены урны. "Некоторые несознательные люди пытаются дать обезьянам прикурить, - возмущается директор, - хотя общеизвестно, что обезьяна не курит!". А недавно несколько юнцов чуть было не нанесли травму льву - вырвав из бордюра камень, пытались бросить его в лежащего царя зверей, чтобы заставить того встать. Более того, правилами всех зоопарков запрещено кормить животных - частые отравления и болезни приключаются с питомцами нередко потому, что они съели что-то, предложенное посетителями; а самое прискорбное, что предлагают им не всегда съедобное.
В заключение Азер муаллим обратился через нас к посетителям: "Приходите в наш зоопарк, отдыхайте, хорошо проводите время, но, пожалуйста, не пытайтесь нанести вред территории и животным".