Bakıda fəaliyyətə başlayan SABIS beynəlxalq məktəblər şəbəkəsi uşaqların ən yüksək standartlara uyğun hazırlanmasına imkan verəcək
Oxumaq, yeni elmlər mənimsəmək, onları gündəlik həyata tətbiq etmək imkanı bəşəriyyətin tərəqqisi üçün əsas olub, əsasdır və gələcəkdə də belə olacaq.
Qədim yunan filosofu Dioqenin dediyi kimi, istənilən dövlətin əsası gənclərin təhsilindən asılıdır.
Müstəqil Azərbaycan üçün gənclərin keyfiyyətli təhsil alması olduqca vacib məsələdir. Dünyada ən yaxşı təhsil sistemlərindən hesab olunmuş sovet təhsil sisteminin bazası bu mənada yaxşı imkanlara yol açsa da, müasir tendensiyalar ciddi dəyişiklikləri zəruri edir.
Dövlət təhsil sisteminə yeniliklərin gətirilməsinə hərtərəfli dəstək verir, bu istiqamətdə ciddi işlər görür. Bu mənada xaricdə təhsil üzrə dövlət proqramının böyük əhəmiyyəti var. O, daha bacarıqlı gənclərin dünyanın ən yaxşı ali məktəblərində müasir standartlara uyğun təhsil almaq, daha sonra həmin biliklərdən Vətənin rifahı üçün istifdə etmək imkanı yaradır. Lakin dünya səviyyəsində tanınmış ali məktəblərə qəbul olunmaq üçün yaxşı orta məktəb təhsili də lazımdır. Üstəlik, bu uşaqların xarici dilləri mükəmməl bilmələri önəmli şərtlərdən biridir.
Bu problemlərin həlli üçün Azərbaycanın ən nəhəng holdinqlərindən olan "Azersun" dünyaca məşhur təhsil şəbəkəsi olan SABIS ilə birgə layihəyə başlayır.
1886-cı ildən mövcud olan bu şəbəkə dünyanın 4 qitəsində, 16 ölkədə fəaliyyət göstərir. Ümumilikdə SABIS brendi ilə 60-dan çox məktəb var və bu məktəblərdə 65 mindən artıq şagird təhsil alır.
"Azersun Holding"in Müşahidə Şurasının sədri Abdulbari Gözəlin sözlərinə görə, SABIS-in əsas özəlliyi "məktəblilərin Azərbaycan cəmiyyətində böyümələri, öz dilini, tarixini, mədəniyyətini bilmələri olacaq. Amma onlar eyni zamanda ingilis dilini, müasir elmləri də dünya standartlarına uyğun, yüksək səviyyədə biləcəklər".
SABIS-in prezidenti Karl Bistani isə bu nadir layihənin gələcək nəsillərə hesablandığını söyləyib: "Biz azərbaycanlı məktəbliləri dəyişməkdə olan dünyaya, bu dünyada uğurların əldə olunmasına hazırlayacağıq. Məktəb yalnız təhsil almağa deyil, həm də uşaqların şəxsiyyət kimi formalaşmalarına kömək edir".
Məktəb qapılarını şagirdlərin üzünə artıq 2015-ci ilin sentyabrında açacaq. O, Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanı yaxınlığındakı nəhəng "Dreamland" kompleksinin ərazisində  yerləşir. Burada məktəbəqədər təhsil yaşında olan uşaqlar 2 il hazırlıq keçmək üçün qəbul olunacaqlar. Eyni zamanda, məktəb I-V sinif şagirdlərini də qəbul edəcək. İlk tədris ilində 500-600 uşağın qəbulu nəzərdə tutulur. Sonrakı illərdə onların sayı 2 minədək artırılacaq.
K. Bistaninin sözlərinə görə, məktəbə qəbul üçün hər hansı imtahan nəzərdə tutulmayıb. Məktəbdə əsas tədris, o cümlədən məktəb ərazisində əsas ünsiyyət dili ingilis dili olacaq. Bundan başqa, orada Azərbaycan, və seçimdən asılı olaraq rus və ya fransız dilləri də tədris olunacaq. "Hər bir şagird öz potensialını tam göstərmək üçün lazımi biliklər alacaq", deyə Bistani qeyd edib.
Dərsləri digər ölkələrdən dəvət olunmuş və SABIS sertifikası almış müəllimlər keçəcək. Onlara bu işdə yerli müəllimlər də köməklik göstərəcəklər. Bundan başqa, Azərbaycana adi fənnlər - Azərbaycan dili, tarixi, coğrafiyası yerli müəllimlər tərəfindən tədris olunacaq. Amma gələcəkdə onların da SABIS sistemi üzrə sertifikatlaşmadan keçməsi nəzərdə tutulub.
Məktəbdə idmana xüsusi diqqət ayrılacaq. Məktəbin ərazisində olimpiya standartlarına cavab verən stadion, basketbol, voleybol və digər idman növləri üçün qapalı və açıq meydançalar olacaq. Məktəblilərin məktəbdənkənar həyatlarının təşkili çərçivəsində 12 bölmə yaradılacaq və onlardan 5-i idman sahəsinə aid olacaq. Üstəlik idman bölmələri müvafiq idman federasiyalarına üzv olmaq niyyətindədir. Bu, məktəblilərə idmanla peşəkar səviyyədə məşğul olmaq imkanı verəcək. Yeri gəlmişkən, SABIS məktəbləri arasında hər il daxili olimpiya oyunları da keçirilir.
Bütün bunlarla yanaşı, məktəbin əsas təyinatı əlbəttə ki, şagirdlərin istər Azərbaycanın, istərsə də dünyanın tanınmış ali məktəblərinə qəbula hazırlanmasıdır. K. Bristani belə deyir.
Məktəbdə bütün təhsil prosesi beynəlxalq kurrikuluma əsasən təşkil olunur. Bu, dünyanın ən yaxşı 4 sisteminə əsaslanan sistemdir. Onlardan 2-si ABŞ, 2-si Britaniya sistemidir. SABIS məktəblərinin məzunları imtahanlarda bu sistemlər üzrə orta göstəricidən daha yüksək nəticələr əldə edirlər.
2014-cü ilin yekunlarına görə, SABIS məktəblərini bitirmiş 1660 gənc 38 ölkədən olan 568 ali məktəbə daxil olub. Dünyanın ən yaxşı 200 ali məktəbindən 97-də SABIS məzunlarına rast gəlinir. Onların arasında Kembric, Harvard, Oksford da var. Siyahıda Maastrix, Stenford universitetlərinə, London iqtisad məktəbinə, Münhen Texniki Universitetinə, Koreya Elm və Texnologiyalar İnstitutuna və s. də rast gəlinir.
Yeri gəlmişkən, tədrisin gedişində məktəblilər SABIS-in digər ölkələrdə yerləşən məktəblərində yarımillik kurs da keçə bilərlər. Amma bunsuz da Bakıda fəaliyyətə başlayacaq SABIS məktəbində yüksək təhsil standartları əsas götürüləcək. Üstəlik kompyuterləşdirmə sistemi şəbəkəyə aid istənilən məktəbdən tədris prosesinin müşahidə olunmasına imkan verəcək.
Beləliklə, dünyaca məşhur SABIS məktəblər şəbəkəsinin Bakıda fəaliyyətə başlaması Azərbaycan ailələrinə öz övladlarına müasir dünya standartlarında təhsil vermək imkanı yaradacaq. Bu zaman onlar uşaqlarından narahat olmayacaqlar - məktəblilər yüksək səviyyəli təhsil üçün ailələrindən min kilometrlərlə uzaqda, yad ölkədə olmayacaq.
"Azersun Holding"in rəhbəri A.Gözəlin də qeyd etdiyi kimi, "uşaqlar təhsili, həmçinin ali təhsili öz vətənlərində almalıdırlar və yalnız doktorluq dərəcəsi üçün xarici ölkələrə getmək olar".
SABIS məktəbi haqqında daha ətraflı məlumatı aşağıdakı telefon nömrələrinə zəng vurmaqla öyrənmək olar:

Бакинская школа международной сети SABIS позволит учить детей по самым высоким мировым стандартам
Возможность учиться, осваивать новые науки, применять их в повседневной жизни - это те столпы, которые были, являются и останутся основой прогресса человечества.
Согласно высказыванию древнегреческого философа Диогена, основа любого государства - образование своей молодежи.
Для независимого Азербайджана получение молодежью качественного образования представляет собой архиважный вопрос. Хотя базис системы советского образования, считающейся одной из лучших в мире, предоставил хорошие возможности в этом плане, современные тенденции требуют значительных изменений.
И государство всемерно внедряет и поддерживает новые веяния образовательной системы, стараясь привлечь лучший мировой опыт. В этом плане немаловажную роль играет госпрограмма образования за рубежом, которая позволяет наиболее способным молодым людям получить образование по современным стандартам в лучших вузах мира и затем применить полученные знания на благо Родине.
Однако для поступления в известные на мировом уровне вузы необходим и хороший базис школьного образования, причем с великолепным знанием иностранного языка.
Для решения этой проблемы один из крупнейших азербайджанских холдингов Azersun запускает совместный проект со всемирно известной образовательной сетью SABIS.
Эта сеть, функционирующая с 1886 года, представлена в 16 странах мира на четырех континентах. В целом под брендом SABIS действует свыше 60 школ, в которых обучаются более 65 тыс. школьников.
По словам председателя наблюдательного совета Azersun Holding Абдулбари Гезала, особенностью SABIS является то, что "школьники будут расти в азербайджанском обществе, знать свой язык, историю, культуру, но также и знать в совершенстве английский язык и современные науки по мировым стандартам".
Президент SABIS Карл Бистани отметил, что этот уникальный проект нацелен на будущие поколения: "Мы будем готовить азербайджанских школьников к изменяющемуся миру и достижению успеха в нем. Школа способствует не только получению образования, но и формированию детей как личностей".
Школа откроет свои двери уже с сентября 2015 года на территории крупного комплекса Dreamland, расположенного вблизи Бакинского международного аэропорта Гейдар Алиев. Школа принимает детей дошкольного возраста для подготовки в течение двух лет, а также школьников в I-V классы. В первый год предусмотрен прием порядка 500-600 детей, а в последующем школа готова будет принять до 2 тыс. детей.
По словам К.Бистани, никаких экзаменов для поступления в школу не предусмотрено. Основным языком обучения, да и общения на территории школы будет английский. Кроме того, будут преподаваться азербайджанский язык, а также на выбор русский или французский языки. "Каждый ученик получит необходимый уровень знаний, чтобы полностью раскрыть свой потенциал", - сказал К.Бистани.
Уроки будут вести учителя, привлекаемые из других стран и прошедшие сертификацию SABIS, которым будут помогать местные педагоги. Кроме того, предметы, относящиеся к Азербайджану, такие, как азербайджанский язык, история и география страны, будут преподавать местные кадры, которые в будущем также пройдут сертификацию по системе SABIS.
При этом в школе будет уделяться особое внимание и спортивным занятиям. Так, на территории школы SABIS будут стадион, соответствующий олимпийским стандартам, крытые и открытые площадки для баскетбола, волейбола и прочих видов спорта. В рамках организации внешкольной жизни учеников при школе будут созданы 12 секций, из которых пять - в сфере спорта. Причем спортивные секции намерены стать членами соответствующих спортивных федераций, что позволит заниматься спортом на профессиональном уровне. Кстати, каждый год среди школ SABIS проводятся внутренние Олимпийские игры.
Но главное назначение школы, конечно же, - готовить школьников для поступления как в азербайджанские, так и всемирно известные зарубежные вузы, считает К.Бристани.
Весь образовательный процесс ведется на основании международного куррикулума, основанного на четырех наилучших мировых системах, две из которых американские, а две - британские. При этом выпускники школ SABIS показывают более высокие результаты на экзаменах, чем средние значения по всем этим системам.
По итогам 2014 года 1660 выпускников школ SABIS поступили в 568 вузов 38 стран. Выпускники образовательной сети обучаются в 97 из 200 лучших вузов мира, среди которых Кембриджский, Гарвардский, Оксфордский, Маастрихтский, Стэнфордский университеты, Лондонская школа экономики, Мюнхенский технический университет, Корейский институт науки и технологий и др.
Кстати, в ходе обучения школьники могут пройти полугодовой образовательный курс в школах SABIS в других странах.
Но и без этого школа SABIS в Баку будет придерживаться высоких стандартов обучения, тем более что компьютеризированная система позволит отслеживать образовательной процесс в любой из школ этой сети.
Таким образом, создание школы всемирно известной сети SABIS в Баку позволит азербайджанским семьям дать своим детям образование по современным мировым стандартам и при этом не беспокоиться из-за своих чад, находящихся за тысячи километров в чужой стране.
Как верно отметил глава Azersun Holding А.Гезал, "дети должны получать образование в своей стране, в том числе и высшее, а уже за степенью доктора можно выехать за рубеж".