Çərşənbə axşamı, 02:53
Bakı ictimaiyyəti erməni başkəsənlərinin zülm verdikləri Türkiyə şəhərinin sakinləri üçün nələr etmişdi?
Yeni - 1915-ci ilin gəlişi ilə əlaqədar nə Bakıda, nə də bütünlükdə Rusiya İmperiyasında bayram tədbirləri keçirilmirdi. Ölkə Avropanın aparıcı dövlətləri tərəfindən cəlb edildiyi müharibə şəraitində yaşayırdı. Qitəyə hökmranlıq etmək uğrunda bir tərəfdə Rusiya, İngiltərə və Fransa, digər tərəfdə isə Almaniya, Avstriya-Macarıstan mübarizə aparırdı. Artıq müharibənin 5 ayı arxada qalmışdı, minlərlə ölü, on minlərlə yaralı var idi. Bu şəraitdə, əlbəttə ki, heç bir bayram tədbirindən söhbət gedə bilməzdi.
Müharibənin əks-sədası
Topların gurultusu Bakıya gəlib çatmır, şəhərdə siyasi, iqtisadi və mədəni həyat öz qaydasında davam edirdi. Amma müharibənin nəfəsi burada da hiss olunurdu. Qafqaz cəbhəsinin xəstə, yaralı döyüşçülərinin müalicəsi üçün şəhərdə lazaretlər yaradılmışdı. Belə lazaretlərdən 20-si, əsasən, məktəb binalarında fəaliyyət göstərirdi və onlar 5 minədək döyüşçünü qəbul etmək iqtidarında idi. Doğrudur, şəhər heç zaman eyni vaxtda bu sayda xəstə və yaralı qəbul etməmişdi - özünə gələn döyüşçülər yenidən cəbhəyə yollanırdılar.
Türkiyənin müharibəyə qoşulmasından sonra Bakıya əsir türklərin - əsgərlərin və zabitlərin də gətirilməsinə başlanıldı. Onların arasında xəstələr və yaralılar da olurdu. Belələri müalicə üçün şəhərdə saxlanılır, qalanları isə Nargin adasına aparılırdı. Müharibənin ən çox hissolunan əlaməti ərzağın, ilk növbədə, çörək, qənd və ətin bahalaşması idi. Digər sahələrdə şəhər öz əvvəlki həyatını yaşayırdı - kinematoqraflar vətəndaşlara yeni filmlər təqdim edir, Nikitin qardaşlarının sirkində bir neçə dünya çempionu da daxil olmaqla, pəhləvanlar gücünü nümayiş etdirir, Tağıyev teatrında tamaşalar qoyulur, Mayılov teatrında isə Peterburq və Moskvadan gələn opera artistləri uğurla çıxış edirdilər.
Xəstə və yaralı döyüşçülərə yardım məqsədilə müxtəlif komitələr yaradan dövlət hakimiyyəti orqanları (qradonaçalniklik, quberniya idarəsi, şəhər duması və s.) ilə yanaşı, cəbhəyə çağırılmış kişilərin ailələrinə milli xeyriyyə cəmiyyətləri də gücü daxilində yardımlar göstərirdi. Onların arasında şəhər dumasının qlasnısı Mirzə Əsədullayevin rəhbərlik etdiyi Bakı müsəlman xeyriyyə cəmiyyəti də var idi.
Qars müsəlmanlarının "qara günləri"
XIX əsrin 90-cı illərinin sonlarında keçmiş Türkiyə ərazisi olan, əhalisinin əksəriyyətini müsəlmanların təşkil etdiyi Qars və Batumi Rusiyaya birləşdirildi. Əldə olunmuş yeni torpaqlar Qars və Batumi vilayətlərinə bölündü. Hərbi əməliyyat nəticəsində türklər bu ərazilərə girə və onun böyük hissəsini ələ keçirə bildilər. Bu zaman yerli müsəlman əhali türk əsgərlərini sevinclə qarşıladı. 1914-cü ilin dekabrında Sarıqamış yaşayış məntəqəsi yaxınlığında rus və türk qoşunları arasında güclü döyüş oldu. Savaş türklərin məğlubiyyətilə bitdi. Qars və Batumi vilayətləri yenidən rus ordusunun nəzarətinə keçdi. Bununla da vilayətlərin, xüsusilə Qarsın müsəlman əhalisi üçün qara günlər başladı. Müvəqqəti general-qubernator Zubovun 1914-cü ilin dekabrında - 1915-ci ilin yanvarında vilayət əhalisinə müraciətləri vəziyyətin nə qədər ağır olduğunu təsdiqləyirdi. "Müharibənin başladığı vaxtdan vilayətin xristian əhalisinin mədəni baxımdan geri qalmış bəzi hissəsinin yerli müsəlmanlara düşmən münasibəti son zamanlar aşkar hücumlara keçir və nəticədə bir neçə dinc müsəlman qətlə yetirilir. Bu son dərəcə acınacaqlı, Rusiya təbəələrinə xas olmayan hallara bizim vətənimizdə yer olmamalıdır. ...Sağlam fikirli xristian əhalimizə müraciət edir, onları yerli dinc müsəlmanlara qarşı düşmən münasibətinə yol verilməməsi üçün mədəni baxımından geridə qalmış insanlara təsir göstərməyə çağırıram", - deyə müraciətlərdən birində bildirilirdi.
Amma "xristian əhalinin mədəni baxımdan geridə qalmış hissəsi" vilayətin general-qubernatorunun çağırışlarına məhəl qoymurdu. Nəticədə Zubov yanvarın 12-də bu məzmunda əmr verməli olur: "Mənim dəfələrlə etdiyim müraciətlərə baxmayaraq, vilayətin xristian əhalisinin yerli müsəlmanlara qarşı düşmən münasibətinə nəinki son qoyulmur, hətta təəssüf ki, o, daha da güclənir. Mənə gəlib çatan xəbərlərə görə, heç bir günahı olmayan müsəlmanların qətlilə yanaşı, xristian əhali bəzən qisas məqsədilə müsəlman kəndlərində silahlı talanlar törədir, soyğunçuluq edir, müxtəlif zorakılıq hallarına yol verir... Qars vilayətinin hərbi qubernatorunu xristian əhaliyə xəbərdarlıq etməyə çağırıram: müsəlmanlara qarşı hər hansı zorakılığa yol verən bütün şəxslər tərəfimdən dərhal hərbi məhkəməyə veriləcək, müharibə dövrünün qanunları ilə mühakimə olunacaqlar".
General-qubernaton "xristian əhalinin mədəni baxımdan geridə qalmış bəzi hissəsi" dedikdə kimləri nəzərdə tutduğunu anlamaq çətin deyil.
Statistik məlumatlara görə, müharibənin başladığı dövrdə Qars əhalisinin 25%-dən çoxunu ermənilər, 20%-ni türklər, təxminən 15%-ni kürdlər təşkil edirdi. Ruslar, ukraynalılar və polyaklar, ümumilikdə, əhalinin, təxminən, 10%-i idi.
Bir fakt ehtimalları təsdiqləmək üçün kifayətdir: mayın 4-də Qafqaz hərbi-dairə məhkəməsində erməni drujinasının könüllüsü Ağababovun işi ilə bağlı proses keçirilib. Ona qarşı 1914-cü il dekabrın 16-da Qarsda tayfa və dini düşmənçilik zəminində 4 müsəlmanın qətli, beşincinin isə qətlinə cəhd ittihamı sürülmüşdü. Sonda məhkəmə Ağababovu yalnız qətlə cəhddə təqsirli bilərək, barəsində 12 il müddətinə sürgün hökmü çıxarmışdı.
Yardım istəyi
General-qubernatorun əmrilə təxminən eyni vaxtda Bakı qəzetləri Qars vilayətinin hərbi qubernatoru polkovnik Podqurskinin Bakı müsəlman xeyriyyə cəmiyyətinin rəhbəri Mirzə Əsədullayevə ünvanladığı teleqram haqda yazmağa başlamışdı. Teleqramda deyilirdi: "Qars vilayətinin müsəlman əhalisi müharibədən çox böyük zərər görüb. Onlar fəlakət içindədir. Heç yerdən köməkləri yoxdur. Cəmiyyətdən onlara yardım göstərilməsini istəyirəm".
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, bu teleqramadək Bakı ictimaiyyəti, o cümlədən onun tanınmış nümayəndələri Qars vilayətinin iztirab içərisində olan əhalisinə nə mənəvi, nə də maddi dəstək olub. "Boşboğazlıq və səs-küylü cümlələr üçün meydan açıldıqda biz ön cərgədə oluruq. Hər hansı qurbana, cəhdə ehtiyac yarandıqda isə ən arxa cərgədə olur, hətta ümumiyyətlə yoxa çıxırıq.
...Ermənilərin 20-dək belə komitəsi (qaçqınlara yardım komitəsi nəzərdə tutulur - red.) var... Məgər bizim verdiyimiz qurbanların sayı, üzləşdiyimiz müsibətlərin miqyası heç olmasa bircə belə komitənin yaradılması üçün kifayət deyil?" - deyə Ceyhun Hacıbəyov əməkdaşı olduğu "Kaspi" qəzetində təəssüflə yazırdı. Ömər Faiq Nemanzadə isə vəziyyətə münasibətini "İqbal" qəzetində bildirirdi: "Digər millətlərlə müqayisədə, bizdə ehtiyac içərisində olanlar daha çoxdur. Amma onların qaçqınları artıq dindaşları tərəfindən yardımlar alır, bizdə isə belə hala rast gəlinmir".
Zubovun əmri, Podqurskinin teleqramı sanki Bakı ictimaiyyətini yuxudan oyadır. Qarsdakı vəziyyətlə bağlı Qafqaz canişini ilə görüşmək üçün bir qrup deputat - A.Topçubaşov, A.Quliyev, F.Xoyski və s. - Tiflisə yollanır. Onlar canişinin hərbi sahə üzrə köməkçisi general Mışlovski tərəfindən qəbul olunurlar və general dinc müsəlmanlara olan hücumlarda günahkarların tapılaraq cəzalandırılacağı vədini verir. Bunun ardınca Bakı müsəlman xeyriyyə cəmiyyətinin rəhbərliyi Bakının qradonaçalniki polkovnik Martınova müraciət edir, ondan müharibədən əziyyət çəkən müsəlmanlar üçün yardımın toplanmasına icazə verməsi istənilir. Çox keçmir ki, işə başlanılmasına icazə verilir.
Fevralın əvvəlində xeyriyyə cəmiyyəti əhaliyə müraciət edir, onu Qars vilayətinin müsəlman əhalisi üçün pul və ya müxtəlif əşyaların toplanma prosesinə qoşulmağa çağırır. Vəziyyətin yerində öyrənilməsi üçün cəmiyyətin üzvləri doktor Xosrov Paşa bəy Sultanov və tacir Ağabala Quliyev Qarsa göndərilirlər. Doktor Məmməd Rza Vəkilov isə Sarıqamışa yollanır. Tezliklə Qarsa 2 vaqon un, qida məhsulları və isti geyimlər göndərilir. İsti geyimlər Tiflis quberniyasının Axalkalaki rayonunun Posxovski adlanan ərazisinə yola salınır - orada Qars vilayətindən olan təxminən 5 min qaçqın məskunlaşmışdı.
"Qardaş yardımı"
İanələrin toplanılmasında Bakı qadın xeyriyyə cəmiyyətinin rəhbərliyi də iştirak edirdi. Bu məqsədlə Liza xanım Muxtarovanın başçılıq etdiyi komitə yaradılmışdı. S.Axundova, Sona Hacıyeva, Xədicə Hacinskaya, Sara Terequlova, S.Abdullayeva, Rahilə Hacıbababəyova, B.Babayeva, Hənifə Məlikova, Xədicə Əlibəyeva öz evlərində ianələrin yığımını təşkil etmişdilər. Yardımların toplanılmasında Ziba Qayıbova, Tura Abdullayeva, Sara Abdullayeva, Səriyə Şərifova, Məryəm Sulkeviç, A.Əhmədbəyova da fəal iştirak edirdilər. Komitənin təşəbbüsü ilə Tağıyev teatrında Ü.Hacıbəyovun "Əsli və Kərəm" operası qoyulmuş, tamaşadan yığılmış təxminən 2 min rubl yardım olaraq, Qars vilayətinin müsəlman əhalisinə göndərilmişdi.
Dövrün görkəmli ictimai xadimlərindən olan Xədicə Əlibəyeva qəzet vasitəsilə müsəlmanlara müraciət də etmişdi: "Qardaşlarım və bacılarım! Bədbəxtliklə üzləşmiş qardaşlarımıza yardım etmək istisnasız olaraq bütün müsəlmanların mənəvi borcudur. Həyat yoldaşlarımız hər hansı ümumi işə qoşulurlarsa, biz qadınlar da həmin işlə maraqlanmalı, qayğının bir hissəsini öz üzərimizə götürməliyik. İnsanpərvərlik hissi bizi zavallı bacılarımızın, uşaqlarımızın ağır günündə iştiraka məcbur edir".
Qafqazdakı canişin Bakı Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyətinə müharibədən əziyyət çəkmiş Zaqafqaziya müsəlmanlarına yardım üçün mayın 7-də "Qardaş yardımı" nişanlarının satışını və ianə toplantısını icazə verdi. Həmin gün şəhərin tanınmış simaları əllərində ianələrin toplanması üçün qutu tutaraq mağazaları, kontorları, evləri dolaşır, pul toplayırdılar. Bəzi məlumatlara görə, onlar 150 minədək nişan satmağa, 20 min rubldan artıq pul toplamağa nail olmuşdular. Bu işdə qadın xeyriyyə cəmiyyətləri də fəal iştirak edirdilər.
Bakının qadın xeyriyyə cəmiyyətlərinin əməlləri Yelizavetpolun müsəlman qadınlarını da hərəkətə keçirmişdi. "İqbal" qəzeti yazırdı ki, Novruz bayramı ərəfəsində qəza qazisi axund Hüseyn Pişnamazzadənin evində ziyalı müsəlman qadınlarının ümumi toplantısı keçirilir. 20-dən artıq qadının yığışdığı toplantıda yekdilliklə qərar qəbul olunur: "Novruz bayramı Qara bayram elan olunsun, heç bir şənlik keçirilməsin; bayram günlərində evləri dolaşaraq ianələr toplanılsın; Bakı qadın xeyriyyə cəmiyyətindən Yelizavetpolda yerli şöbəsini yaratması istənilsin".
Qadınların ictimai proseslərə geniş şəkildə cəlb olunması milyonçu Murtuza Muxtarovu o qədər məmnun edir ki, o, bu cəmiyyət üçün öz hesabına bina tikmək qərarına gəlir. Xatırladaq ki, 1914-cü ildə Bakı müsəlman xeyriyyə cəmiyyətinin öz binası var idi və onu digər milyonçu M.Nağıyev inşa etdirmişdi. M.Muxtarov isə istəyini gerçəkləşdirə bilmədi. Yoxsa indi şəhərimizdə möhtəşəmliyinə görə "İsmayıliyyə"dən geri qalmayan daha bir bina var idi...

The advent of 1915 in Baku, as well as throughout the Russian Empire, was not accompanied by festive events - the state was at war, which involved major European powers. On the one hand, Russia, Britain and France and on the other, Germany and Austria-Hungary fought for hegemony on the continent. Behind are five months of the war, thousands are dead and tens of thousands are wounded. In these circumstances, there was no mood for the holiday.
Echoes of war
The thunder of guns did not reach Baku, and the political, economic and cultural life of the city went on. Nevertheless, the breath of war was felt here too. For the treatment of ill and wounded soldiers of the Caucasian Front, hospitals were opened in the city. There were about 20 of them, and they were accommodated mostly in school buildings and were able to receive up to 5,000 fighters. However, the city never received such a large number of ill and wounded soldiers at a time - after recovering, the soldiers returned to the front.
After Turkey joined the war, Turkish prisoners of war - soldiers and officers - began to arrive in Baku. Among them were also sick and wounded soldiers. They were left in the city for treatment, while the rest were sent to the island of Nargin.
The most tangible sign of the war was the rising price of food, especially bread, sugar and meat. But the city lived its measured life - cinematographers attracted people with new movies, wrestlers in the circus of the Nikitin Brothers, including several world champions demonstrated their strength and agility, the Tagiyev Theatre staged performances, and the Mayilov Theatre successfully hosted opera singers from St. Petersburg and Moscow.
Along with the state authorities (city government, provincial government, city council and others), which established various committees to help the sick and wounded soldiers and families of soldiers called up to the war, national charities, including the Baku Muslim Charitable Society chaired by a member of the City Council, Mirza Asadullayev, took an active part in taking care of them.
The "Dark Days" of Kars Muslims
At the end of the 1890s, Russia took over the former Turkish territories of Kars and Batumi populated mainly by Muslims. The acquired territories were divided into Kars and Batumi regions. In the course of hostilities, the Turks managed to advance within these areas and take most of them. It is possible that the local Muslim population enthusiastically greeted the Turkish soldiers. December 1914 saw a major battle between Russian and Turkish troops in the village of Sarikamis. It ended with the defeat of the Turks. The Kars and Batumi regions came under the control of the Russian army again. Dark days began for the Muslim population of the region, especially Kars. The seriousness of the situation is proved by a number of appeals to the population of the region from the temporary governor-general Zubov in late December 1914 - early January 1915.
"The hostile attitude of some of the uncultured Christian population of the region towards local Muslims, observed since the beginning of the war, resulted in recent days in open attacks, the result of which was the murder of several Muslim civilians. This extremely sad phenomenon, which is not peculiar to Russian subjects, should not take place within our country. ... I appeal to the virtuous Christian population to influence the uncultured portion of the population in order to prevent any hostile attitudes towards the local peaceful Muslims," one of the appeals said.
However, the "uncultured part of the Christian population" did not attach importance to the governor-general's appeal. On 12 January, Zubov was forced to issue the following order: "The hostile attitude of the Christian population of the region to the Muslims, despite my repeated appeals, not only is not ending, but unfortunately, is even intensifying. Apart from the murders of completely innocent Muslims, according to my information, the Christian population of the region sometimes dares to commit armed robberies, looting and different acts of violence in Muslim villages under the guise of revenge ... I suggest that the military governor of the Kars region warn the Christian population that all persons found to have committed any violence against Muslims will be immediately surrendered to the military court by me to be tried according to the laws of war."
It is not difficult to guess who Governor-General Zubov was referring to when he mentioned "some uncultured part of the Christian population" in his appeal.
According to statistics, at the beginning of the war more than 25 per cent of the population in Kars region were Armenians, about 20 per cent - Turks and about 15 per cent - Kurds. Russians, Ukrainians and Poles comprised a total of about 10 per cent.
The assumptions can be confirmed by the following fact: On 4 May, the Caucasus military district court considered charges against a volunteer of the Armenian squad, Agababov. He was charged with the premeditated murder of four Muslims and an attempted murder of a fifth one in the city of Kars on 16 December 1914 on grounds of tribal and religious hatred. The court found Agababov guilty only of attempted murder and sentenced him to 12 years of hard labour.
Call for assistance
Almost at the same time as the order of Governor-General Zubov, Baku newspapers reported about a telegram sent by the military governor of the Kars region, Colonel Podgurskiy, to the chairman of the Baku Muslim Charitable Society, Mirza Asadullayev. It stated: "The Muslim population of the Kars region suffered terribly from the war. It is a terrible disaster. There is no help from anywhere. I appeal to the public for assistance."
We regret to note that before the telegram from Podgurskiy, the Baku public, including its prominent representatives, did not provide support - either moral or material - for the affected Muslim population of the Kars region. "When the floor is given for idle chatter and loud phrases - we are in the first row. And when some kind of sacrifice or effort is needed, we are the last, or we are not even around... the Armenians have up to 20 such committees (meaning committees to assist refugees - editors) ... Isn't the number of our victims and the amount of our troubles worth having at least one such committee?" Ceyhun Hacibayov wrote bitterly in Kaspi newspaper, of which he was an employee. Publicist Omar Faiq Nemanzada spoke out less abruptly in Iqbal newspaper: "We have a lot more needy people than other nationalities. But their refugees are already finding help from their co-religionists. There is nothing like this among us."
Zubov's order and Podgurskiy's telegram seem to have awakened the Baku public from sleep. A deputation composed of A. M. Topchubashov, A. B. Quliyev, F. Khoyski and others went to Tbilisi to meet with the governor of the Caucasus about the developments in the Kars region. The deputation was received by the assistant governor for military affairs, General Myshlovskiy, who assured them that those responsible for attacks on Muslim civilians will be found and punished. The board of the Baku Muslim Charitable Society appealed to Baku governor Colonel Martynov to allow fundraising for the Muslim victims of the war. Such permission was soon received.
In early February, the charity issued an appeal to the public to donate money and things for the Muslim population of the Kars region. To explore and clarify the situation on the ground, members of the society, Dr Xosrov Pasa bay Sultanov and merchant Aga Bala Quliyev were sent to Kars. Dr Mahammad Rza Vakilov was sent to Sarikamis. Soon Kars received two wagons of flour, food and warm clothes. The food and warm clothes were sent to the Poskhovsky section of Akhalkalaki District of Tiflis Province, where about 5,000 refugees from the Kars region had found shelter.
"Little and often fill the purse"
The board of the Baku Women's Charitable Society also decided to take part in the collection of donations. For this purpose, a committee chaired by Liza Muxtarova was elected. S. Axundova, Sona Haciyeva, Xadica Hacinski, Sara Teregulova, S. Abdullayeva, Rahila Hacibababayova, B. Babayeva, Hanifa Malikova and Xadica Alibayova also organized receipt of donations at home. Ziba Qayibova, Tura Abdullayeva, Sara Abdullayeva, Sariya Sarifova, Maryam Sulkevich and A. Ahmadbayova also actively participated in fundraising. On the initiative of the committee, Hacibayov's opera "Asli and Karam" was staged at the Tagiyev theatre. All the proceeds of the performance - about 2,000 roubles - were sent to the Muslims of the Kars region.
One of the prominent public figures of the time, Xadica Alibayova, published an appeal to Muslim women in Sadaye Haqq newspaper: "My brothers and sisters! The moral duty of all Muslims without exception is to participate in the misfortune that has befallen our brothers. If our husbands are taking part in any common effort, then we, women, are also obliged to take an interest in this matter and undertake some of the care. The sense of humanity obliges us to take part in the plight of our unfortunate sisters and children."
The governor of the Caucasus allowed the Baku Muslim Charitable Society to organize on 7 May a campaign to collect money in mugs from the sale of Fraternal Assistance badges in favour of the Muslims of the Transcaucasia affected by the war. On this day, famous persons in the city went round shops, offices and homes with a mug in their hands and collected donations. According to some reports, about 150,000 badges were sold and more than 20,000 roubles were raised. The Women's Charitable Society also took an active part in the collection of donations with mugs.
The activities of the Baku Women's Charitable Society resonated with the Muslim women of Yelizavetpol. According to Iqbal newspaper, a general meeting of intelligent Muslim women was held on the eve of the Novruz holiday in the house of Qazi Axund Huseyn Pisnamazzada. The meeting was attended by more than 20 women. The meeting unanimously resolved to rename Novruz Bayram as Qara Bayram and not to hold celebrations; walk the streets during the holiday, go into houses and collect donations; and ask the Baku Women's Charitable Society to open an office in the city of Yelizavetpol.
The broad involvement of women in public processes was welcomed by millionaire Murtuza Muxtarov, who announced his intention to build an office for the society at his own expense. In 1914, the Baku Muslim Charitable Society got its own building built by another millionaire Musa Nagiyev. However, Muxtarov failed to realize his plans. Otherwise, our city would have got another building comparable to Ismailliyya by its magnificence...