Azərbaycanda dərman preparatlarının qiymətinin dövlət tərəfindən tənzimlənməsi onların ucuzlaşmasına səbəb olacaq
Azərbaycan hökuməti dərmanların qiymətinin tənzimlənməsi ilə bağlı vacib qərar qəbul edib. Beləliklə, Nazirlər Kabineti "Qiymətləri (tarifləri) dövlət tərəfindən tənzimlənən malların (işlərin, xidmətlərin) Siyahısı"na dövlət qeydiyyatına alınmış dərman vasitələri və dərman vasitələrinin ekspertiza xidmətləri də əlavə olunub. Bundan sonra dərmanların qiyməti dövlət tərəfindən tənzimlənəcək.
Qeyd etmək lazımdır ki, bu qərar gözlənilən idi. Çünki manatın devalvasiyasından istifadə edən işbazların dərmanların qiymətini xeyli bahalaşdırmasından, hətta bu bahalaşmanın bəzi hallarda devalvasiyanın səviyyəsini də geridə qoymasından sonra Prezident İlham Əliyevin qəti tapşırıq vermişdi. Dərman bazarı kifayət qədər həssas bazardır və burada istənilən dəyişiklik daha çox hiss olunur. Bu bazarın istehlakçıları - pensiyaçılar, müəyyən dərmanları daim qəbul etmək məcburiyyətində olan xəstə insanlar və s. bu bahalaşmanı sakit qarşılaya bilməzdilər. Onların haqlı narazılığına reaksiya isə ən yüksək səviyyədə gəldi.
Nazirlər Kabinetinin 2015-ci ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında çıxış edən Prezident İ.Əliyev onun göstərişi ilə qiymət artımının qarşısının alınması üçün bütün apteklərə ciddi nəzarət olunacağını bildirib. "Bəzi hallarda dərmanların qiyməti bir neçə dəfə, bəzi hallarda on dəfə şişirdilir. Yəni, burada tamamilə özbaşınalıq və anarxiya hökm sürürdü. Kim dərmanı hansı qiymətə istəyirdi, o qiymətə də satırdı. İnsanlar da məcbur olub o dərmanları alırdılar, böyük vəsait xərcləyirdilər, xüsusilə pensiyaçılar ki, onlara daha çox dərman lazımdır", - deyə dövlət başçısı bildirib.
Bununla yanaşı, ölkəyə keyfiyyəti o qədər də yüksək olmayan dərmanlar da gətirilir. Bütün bunlar səbri daşıran son damla olub və prezident Səhiyyə, İqtisadiyat və Sənaye nazirliklərinə bu sahədə vəziyyətin tam nəzarətə götürülməsini tapşırıb. "Eyni zamanda, hökumətə tapşırmışam ki, ciddi nəzarət olmalıdır və indi yeni mexanizm işlənilir. Ümid edirəm ki, bir neçə aydan sonra biz bu mexanizmi tətbiq etməyə başlayacağıq və insanlar bunu gündəlik həyatda görməlidirlər. Qiymətlər qalxmamalıdır. Mən hesab edirəm ki, bəzi dərmanların qiymətlərində kəskin azalma da olacaq", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Qeyd etmək lazımdır ki, hökumətin dərman bazarında vəziyyəti yaxşılaşdırmaq cəhdi artıq martın əvvəlindən müşahidə olunurdu. Məhz martın əvvəlində hökumət "Dərman vasitələri haqqında" qanun layihəsinə dəyişikliklər və əlavələr paketini parlamentə təqdim edib. Təklif olunan dəyişikliklərə əsasən, nəzarət markasının forması, uçotu, istifadəsi və verilməsi qaydaları, habelə nəzarət markasının alınmasına görə ödənilən haqqın məbləği müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən ediləcək. O, nəzarət markalarının hazırlanmasını da təmin edəcək, onların alınmasına görə ödəniləcək məbləğ dövlət büdcəsindən ayrılacaq. Deputatlar tərəfindən qəbul edilmiş və prezidentin təsdiq etdiyi dəyişikliklərə əsasən, Azərbaycanın Tarif Şurasına 3 ay ərzində ölkə ərazisində dərman vasitələrinin qiymətinin dövlət tərəfindən tənzimlənməsinin təmin olunması tapşırılıb. Qurum dərmanların idxalı üçün 5-10 əsas ölkəni müəyyənləşdirməli, istehsalçıların qiymətləri əsasında Azərbaycan üçün baza qiymətlərini müəyyənləşdirməlidir. Dərmanların topdansatış qiyməti baza dəyərinə əlavələr hesabına müəyyənləşdiriləcək. Pərakəndə satış qiymətləri isə topdansatış qiymətinə əlavələrlə müəyyən olunacaq. Yalnız resept əsasında satılan dərmanlar ən aşağı qiymətlərlə, baza standartlarına uyğun satılacaq. Reseptsiz satılan dərmanlar isə bir qədər baha olacaq. Dünya bazarında dərmanların qiymətinin artması zamanı Azərbaycanda topdansatış və pərakəndəsatış qiymətinə əlavə olunan əmsallar aşağı salınacaq. Bundan başqa, bütün təsdiqlənmiş qiymətlər dərmanların qutusunun üzərində yazılmalıdır.
İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin sədri Vüqar Bayramov bildirir ki, Bakıda Türkiyə ilə müqayisədə eyni və bənzər dərmanların qiyməti orta hesabla 2 dəfə, İranla müqayisədə 2,5 dəfə bahadır. "Bakıda qiymətlər digər paytaxtlarla müqayisədə də daha yüksəkdir. Bu amillər bir daha göstərir ki, Azərbaycanın əczaçılıq bazarında sərt nəzarətə və tənzimləməyə ehtiyac var",  deyə ekspert bildirib.
V.Bayramovun fikrincə, dərmanların qiymətinin Tarif Şurası tərəfindən tənzimlənməsi haqqında qərar müxtəlif preparatlar üçün maksimal qiymətin müəyyənləşdirilməsinə imkan verəcək. Bu təcrübədən dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən ABŞ kimi bazar iqtisadiyyatının inkişaf etdiyi dövlətdə istifadə olunur. İqtisadçı hesab edir ki, inzibati tənzimləmənin müsbət cəhəti qiymət artımının önlənilməsi, eyni zamanda onların ucuzlaşmasına nail olmaq imkanlarının yaranmasıdır: "Bunun üçün hər bir dərman vasitəsinin maya dəyərinin şəffaf şəkildə ortaya çıxarılması vacibdir. Amma bütün bunlarla yanaşı, bu manipulyasiyalar elə həyata keçirilməlidir ki, əczaçılıq məhsullarının idxalı ilə məşğul olan sahibkarların gəlir səviyyəsinə də zərbə dəyməsin".
Yeri gəlmişkən, indi ekspertlər sahibkarların yüksək gəlirlilik səviyyəsini qoruyub saxlamaq üçün başqa vasitələrə əl ata biləcəklərindən ehtiyatlanırlar. Məsələn, onlar keyfiyyəti şübhə doğuran dərmanların ucuz qiymətə satılmasına qərar verə bilərlər. Səhiyyə Nazirliyinin Dərman Vasitələrinin Analitik Ekspertiza Mərkəzinin dərmanların keyfiyyətinə nəzarət inspeksiyasının rəisi Pərviz Əzizbəyovun hələ bir müddət əvvəl bildirdiyi kimi, Azərbaycana bir sıra ölkələrdən keyfiyyətsiz dərmanlar gətirilməkdədir. Onun sözlərinə görə, bu dərmanlar Azərbaycanda dövlət qeydiyyatından keçirilmir: "Elə hallar olur ki, hər hansı ölkədə daxili bazar üçün istehsal olunmuş dərman vasitələri qanunsuz yolla Azərbaycana gətirilir, onların heç biri dövlət qeydiyyatından keçirilmir. Belə dərmanlar ölkəyə Türkiyədən, Rusiyadan, Polşadan, Rumıniyadan gətirilir. Onlar aşkarlanan kimi, satışdan kənarlaşdırılır".
Avropa istehsalı olan analoqlarından ucuzluğu ilə fərqlənən Hindistan istehsalı dərmanlara gəlincə, P.Əzizbəyovun sözlərinə görə, onlar ÜST-nin standartlarına cavab verən zavodlarda istehsal olunur: "Bir neçə il əvvəl bazarda Hindistan istehsalı olan dərmanlar üstünlük təşkil edirdi. Həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində indi yalnız sertifikatlaşdırılmış dərman vasitələrinin idxalına icazə verilir və bu gün ümumi bazarda onların çəkisi cəmi 4% təşkil edir".
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilə olan hesabatında Azərbaycanda 4563 adda dərman vasitəsinin dövlət qeydiyyatından keçirildiyi bildirilir. Bununla yanaşı, ekspertlər, deputatlar və hökumət hesab edirlər ki, daxili bazarda dərmanların ucuzlaşdırılmasının ən yaxşı yolu onların Azərbaycanda istehsalının artırılması olardı. Məsələn, Milli Məclisin sosial siyasət komitəsinin rəhbəri Hadı Rəcəbli ölkədə dərman istehsalının təşviqi üçün tədbirlər görülməsinin vacibliyini bildirib. Deputat buna ən sadə misal kimi yodu göstərib. Yodun Neftçalada istehsalı mümkün olsa da, o da ölkəyə xaricdən gətirilir. Halbuki, bu istehsalın təşkili üçün Neftçalada lazımi baza var. Bazarda məhz yerli istehsal olan ucuz və keyfiyyətli dərmanlar sağlam rəqaməbin yaranmasına, qiymətlərin ucuzlaşmasına və idxaldan asılılığın aradan qaldırılmasına imkan verə bilər. Başqa sözlə, hökumətin sərt tənzimləyici tədbirlərilə yanaşı, dərman vasitələri bazarının yerli məhsullara üstünlük verməsini stimullaşdırmaq üçün mexanizmlərin düşünülməsi də vacibdir. Amma bir daha təkrar edirik ki, bu, onların beynəlxalq tələblərə və standartlara cavab verməsindən sonra həyata keçirilməlidir.

State regulation of the prices of medicine in Azerbaijan will lead to lower prices
The government of Azerbaijan has adopted an important decision regarding the regulation of the prices of medicines. Thus the Cabinet of Ministers has included registered medications and services related to their commissioning "On the list of goods (works, services), the prices of which are regulated by the state". After this, the prices of medicines will be regulated by the state.
It has to be said that this decision was only to be expected, taking into consideration the sufficiently clear instructions by President Ilham Aliyev after a group of businessmen had taken advantage of the devaluation of the manat to jack up the prices of medicines. The percentage of the rise in this case was often higher that the level of devaluation. But the medicine market is a sufficiently sensitive one and any changes to it are the most noticeable. The consumers on this market are pensioners and the sick who are forced to take a certain amount of medications regularly and so forth. They could not just quietly overlook such a price hike, and indignation was heard at the highest level.
Speaking at the session of the Cabinet of Ministers devoted to the results of social and economic development in the first quarter of 2015, President Ilham Aliyev stated that, on his instructions, strict control will be organised in all chemists to prevent the raising of prices. "In some cases, the prices of medicines are being inflated several fold, at times tenfold. This means that complete arbitrariness and anarchy were prevailing here. Everyone sold medicines at the prices they chose. People were forced to buy them, shelling out considerable amounts, in particular pensioners who are most in need of medicines," the head of state noted.
Added to this, in some cases very poor quality medicines are being imported into the country. All this has become the last straw for our patience so the president has ordered the ministries of health and economic development to take the situation in this sphere completely under their control. "At the same time, I have charged the government with exercising strict control and at the present time a new mechanism is being developed. I hope that in a few months' time, we shall be able to apply this mechanism, and people should see this in everyday life. The prices should not rise. I believe that there will a sharp fall in the cost of some medicines," the head of state added.
It should be noted that the government's attempts to improve the situation on the medicine market could already be observed at the beginning of March when it submitted to parliament for consideration a package of amendments and additions to the law "On medical preparations". In accordance with amendments proposed, a form of control stamps, registration of them, rules for their use and access, as well as payment for them will be specified by the relevant body of executive power. It will also be responsible for the manufacture of these control stamps and payments for their purchase will be paid into the state budget.
On the basis of the amendments adopted by the deputies and then approved by the country's president, the Tariff (price) Council has been charged with ensuring the state regulation of the price of medications on the country's territory within three months. Thus, it should specify five to 10 countries from which medicines can be imported, and the basic price of these medications in Azerbaijan will be established based on the producers' prices.
The wholesale price of medicine will be formed as a result of an extra charge on the basic price, and the retail price by an extra charge on the wholesale price. Medicines made available on prescription will be marketed at the lowest prices established in the producer countries, but the prices of medicines sold over the counter will be higher. As medicine prices go up on the world market, the added coefficients on wholesale and retail prices in Azerbaijan will be reduced. Correspondingly all the approved prices will indicated on the medicine's packaging.
According to the data of the president of the Centre of Economic and Social Development (CESR), Vuqar Bayramov, the prices of similar or the same medicines in Baku cost double the price charged in Turkey on average, and are 2.5 times higher than those charged in Iran. The prices charged in the capital of the Azerbaijan Republic are also higher than those in other capitals. These factors are evidence yet again that the pharmaceutical market in Azerbaijan is in need of strict control and regulation," the expert noted.
In his view, the decision to regulate medicine prices on the part of the Tariff Council will allow an upper limit to be established on the prices of the various medications. This practice is widely used in many countries, including those with a developed market economy like the USA. The economist said that a positive element of administrative regulation is the prevention of price hikes and simultaneously the facilitation of price reductions. "To achieve this, transparency is needed in revealing the cost price of each medication. But all these manipulations need to be conducted in such a way that the profits of the entrepreneur importing the pharmaceutical products are not unduly harmed," V. Bayramov added.
At the same time, the experts fear that in the attempt to retain high profits, the entrepreneurs may resort to another loophole, namely buying medicines of dubious quality with a low cost price. As the head of the Inspectorate for Medicines' Quality Control of the centre for analytical evaluation of medications at the Health Ministry, Parviz Azizbayov, reported earlier, unsuitable medicines are being imported into Azerbaijan from different countries.
He said that these medicines do not undergo state registration in Azerbaijan. "It can happen that medicines produced for the domestic market in some country are illegally imported into Azerbaijan and they do not undergo state registration. These medicines are imported from Turkey, Russia, Poland and Romania. When such medicines are discovered, they are removed from sale," As far as the medications from India that are filling the market are concerned, which are markedly cheaper than European ones, according to P. Azizbayov, they are produced in factories meeting World Health Organisation standards.
"Several years ago the bulk of the medications on the market were Indian. But, as a result of the measures adopted, only imports of certified medicines are now permitted, and today their share in the overall volume is 4 per cent." We would like to note that in the Cabinet of Ministers' report for 2014 it says that 4563 nominations of medications had undergone state registration in Azerbaijan.
At the same time, the experts and deputies and the government are of the opinion that the best way to reduce medicine prices on the domestic market would be to boost the production of medicines in Azerbaijan. Thus, the chairman of the Milli Maclis (parliament) Committee for Social Policy, Hadi Racabli, stated that measures needed to be adopted to provide an incentive to production inside the country. By way of a simple example of this issue, the deputy referred to iodine, which is also imported, while Neftcala can produce it since it has the necessary basis.
Precisely local medicines with a low cost price, but of high quality could create a healthy competition environment on the market and reduce prices as well dependence on imports. In other words, besides strict regulatory measures, the government needs to think about mechanisms to stimulate the reorientation of the medications market on local production, but, we reiterate, only after ensuring that these medicines are produced to meet international requirements and standards.