MƏHSULUN ELİT TƏMƏLİ
Dövlət fondunun yaradılması azərbaycanlı fermerlərin keyfiyyətli toxum sortları ilə təmin olunmasındakı problemləri həll edəcək
19.05.2015
Azərbaycanda dövlət səviyyəsində strateji mühüm ərzaq məshulları ilə özünütəminetmənin maksimal səviyyəsinə nail olmaq şərtlərində toxumdan piştaxtaya kimi istehsalat zəncirinin hər bir həlqəsinin inkişafı da ciddi aktuallıq qazanır. Bu şəraitdə birincisi - özünəməxsus təməl, bütün gələcək məhsulun uğurunun özülüdür. Ona görə də aqrar sektorun inkişafına həsr edilən dövlət proqramları və digər sənədlərdə toxumçuluğun inkişafına xüsusi diqqət ayrılıb.
Azərbaycan fermerlərinin lazımi həcmdə yüksək məhsuldarlığa malik və quraqlığadavamlı toxum növlərinin keyfiyyətli sortları ilə təmin olunması üzərində nəzarəti dövlət öz üzərinə götürdü. Prinsipcə bu da məntiqlidir, axı toxumçuluğu strateji sahə hesab etmək olar. Çünki keyfiyyətsiz toxum torpağı uzun müddətə korlaya və becərmə üçün yarasız edə bilər. Bu sektorun dövlət dəstəyinin apofeozu Prezident İlham Əliyevin "Ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi məqsədilə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Toxum Fondu yaradılması haqqında" sərəncamını hesab etmək olar. Sənəd Nazirlər Kabinetinə Toxum Fondunun fəaliyyətinin təmin edilməsi, yüksək və məhsuldar toxumların istehsalının və tədarükünün həyata keçirilməsi üçün Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə 10 milyon manat ayırmağı təyin edir.
Mütəxəssislərin fikrincə, ayrıca Toxum Fondunun yaradılması və fermerlərin yüksəkkeyfiyyətli əkin materialına olan tələbatlarının təmin edilməsi olduqca mühüm və çoxdan vaxtı çatmış qərardır. Axı, məhz kiçik fermer təsərrüfatları tərəfindən istifadə edilən ucuz toxum materialı, həmçinin mineral gübrələrin məhdud sayı məhz ona gətirir çıxarır ki, sərf edilmiş səylər gözlənilən nəticələri vermir. Belə ki, son illər ərzində ölkədə taxıl sahəsinin orta məhsuldarlığı 25 s/ha arasında dəyişir. Müqayisə üçün: qonşu Qazaxıstan, Rusiya və ya Ukraynada orta məhsuldarlıq bir qayda olaraq, nadir hallarda 35-40 s/hektardan aşağı düşür. Lakin Azərbaycanda daha məhsuldar olan illərin statistikasını aparsaq, görmək olar ki, yerli istehsalçılar artıq bu gün ölkənin çörək və yemə olan tələbatının, təxminən, beşdə dörd hissəsini təmin etmək iqtidarındadır. Bunun üçün zəruri şumluq torpaqlar mövcuddur, "Aqrolizinq" ASC-nin strukturları isə kəndliləri lazımlı texnika ilə təmin etmək imkanına malikdir.
Azərbaycanda, təqribən 400 müəssisə ciddi şəkildə toxumçuluqla məşğul olur. Bu müəssisələrdə əkinçilər tərəfindən becərilən toxumlar diqqətlə laboratoriyalarda yoxlanılır, sonra isə sertifikatlar verilir. Bunlarla yanaşı, bazara sertifikatları olmayan dənli bitkilər də düşür. Belə məhsuldan istifadə becərilən dənli bitkilərin keyfiyyətini xeyli aşağı salır. Qeyd etmək lazımdır ki, toxumların hazırkı istehsalı yerli fermerlərin ehtiyacını ödəmir - təkcə ötən il bu məhsula olan tələbat 185 min ton təşkil edib. Ekspertlər əmindirlər ki, əkin zamanı elit toxum materialından istifadə edilməsi və tələb olunan aqrotexniki tədbirlərin ən azı yarısının tətbiqi yem və ərzaq taxılına olan tələbatın 100%-lik özünütəmin edilməsinə gətirib çıxara bilər. Prinsipcə məhz bunun üçün əkin buğdasının elit sortlarının istehsalı üzrə iri ixtisaslaşmış aqrokomplekslər yaradılır. Onlar üçün 200 min hektardan çox torpaq sahəsi ayrılıb. İlk ixtisaslaşmış təsərrüfatlar, təxminən, 3 il əvvəl Beyləqan və Ağcabədi rayonlarında, daha sonra isə İmişlidə açılıb.
Ümumilikdə, bu gün regionlarda 19 iri fermer təsərrüfatlarının yaradılmasına dair işlər aparılır. Onlar üçün 30 min hektardan çox torpaq sahəsi ayrılıb. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin proqnozlarına görə, iyirmi ixtisaslaşmış taxıl aqrokomplekslərinin işə salınması yerli fermerləri ucuz toxum materialı ilə tam həcmdə təmin etmək və bununla da illik istehsalı 3-3,5 mln. ton toxuma çatdırmağa imkan yaradacaq. Bu arada Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində artıq Toxum Fondunun yaradılması üzrə aktiv iş aparılır, nizamnamə sənədləri və yeni strukturun proqramı hazırlanır. Fondda taxıl, habelə digər dənli bitkilər üçün ən yeni avadanlıqlar, elevatorlar və anbar binası ilə təmin edilmiş laboratoriya yerləşir. Bu quruma əkin toxum materiallarının alınmasının təmin edilməsi, saxlanılması və istehsalçılar arasında paylanması səlahiyyətləri veriləcək. Bununla belə fond təkcə dənli deyil, həm də digər bitkiçilik növlərini yüksək keyfiyyətli sortlarla tamamilə təmin edəcək. Qıtlıq zamanı fermerlər bu fonddan daha münasib qiymətlərə toxum ala bilər.
Bir sözlə, toxum fondu fermer təsərrüfatlarının keyfiyyətli toxumlarla təmin edilməsində sabitlik zəmanəti ola bilər. Bu tapşırığın yerinə yetirilməsində hər hansı bir problem görünmür. Çünki Azərbaycanın bu sahədə kifayət qədər təcrübəsi var. Söhbət infrastrukturu yaradılan zaman ölkədə artıq 10-a yaxın yüksək həcmli elevatorların tikildiyi Fövqəladə Halları Nazirliyi yanında fəaliyyət göstərən Dövlət Taxıl Fondundan gedir. Xüsusən onlar Naxçıvan MR, Gəncə, Qaradağ rayonununda, bilavasitə Bakı və başqa yerlərdə fəaliyyət göstərir.
"Nazirlər Kabinetinin 2014-cü il 30 dekabr tarixli qərarı ilə DTF-nin elevatorlarına saxlanılmaq üçün tədarük edilən taxılın həcmi 500 min tondan 750 min tona çatdırılıb", - deyə Taxıl fondunun rəhbəri Zülfüqar Məmmədov bildirib. O, əlavə edib ki, bu həcm daxili taxıl bazarında kəskin qiymət dəyişmələrinin qarşısını almaq məqsədilə intervensiya aparmağa, qıtlıqdan sui-istifadə edilməklə qiymət artımına cəhdlərin qarşısının alınmasına imkan verir. DTF-nin rəhbəri əlavə edib ki, əla növ 50 kiloqramlıq buğda ununun bir kisəsinin topdansatış qiyməti 16 manat həddində müəyyən olunub: "Bu isə öz növbəsində, manatın devalvasiyası ilə bağlı son hadisələrə baxmayaraq, ölkədə istehsal olunan çörəyin qiymətinin sabit saxlanılması üçün əsas zəmindir".
Toxum Fondunun yaradılması əkinçilərin elit taxılan olan çıxışını xeyli ucuzlaşdıracaq. Əslində, ölkədə əkinə yararlı buğdanın elit növlərinin istehsalı üçün nəzərdə tutulmuş iri ixtisaslaşmış aqrokomplekslər də bu məqsədlə yaradılır. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində isə Toxum Fondunun yaradılması ilə əkin zamanı toxum materialının istifadəsi üzərində nəzarətin səviyyəsi yüksəlmiş olacaq. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Möhtəsim Əhmədovun sözlərinə görə, fermerlər ancaq sertifikatlaşdırılmış toxumlar əldə edəcəklər. Ancaq sertifikatları olan keyfiyyətli toxumlar yaxşı məhsul verə bilərlər. Və bu tələb təkcə əkinçilərə deyil, həm də tərəvəz, kartof, çuğundur, bostan bitkilərinin becərilməsi ilə məşğul olanlara da şamil edilir.
Qeyd edilən bütün tədbirlər birlikdə, öz növbəsində, ərzaq buğdasının yüksəkməhsuldar sortlarının becərilməsi üçün baza yaratmağa kömək edəcək. Ümumilikdə, ölkənin ərzaq təhlükəsizliyi məsələsini həll edəcək.

Setting up a state seed bank will solve the problem of providing Azerbaijani farmers with high quality seeds
Development of each link in the food chain, ranging from seeds to crates, is pressing now that the aim of achieving maximum self-sufficiency in strategically important foodstuffs has been set on a state level in Azerbaijan. The first thing to be done in this case is to create a kind of foundation on which to successfully boost future production. This is why particular attention is being focused on the development of seed-growing in the state programmes and similar documents devoted to the development of the agricultural sector.
To start off with, the state has taken upon itself the monitoring of the provision of Azerbaijani farmers with quality sorts of high-yielding and drought-resistant species of seeds in the necessary volumes. In principle, this is logical, for seed-growing may be regarded as a strategic sector, since poor-quality seeds can spoil the soil for a long time to come and make it unsuitable for cultivation.
The instruction issued by President Ilham Aliyev "On setting up a state seed bank subordinated to the Ministry of Agriculture for the purposes of boosting the country's food security" may be considered the finest example of state support for this sector. The document instructs the Cabinet of Ministers to allocate the Ministry of Agriculture 10m manats to provide for the operation of a seed bank and realising the production and procurement of high-yielding seeds.
In the opinion of experts, setting up a separate seed bank and completely satisfying farmers' needs in high-quality sowing materials is very important and long overdue. For it is precisely the use of cheap grain materials by small farms and the limited quantity of mineral fertilizers that frequently leads to a failure to achieve the results expected in spite of all the efforts made.
Thus, over the last few years the average yield from the country's wheat fields has been a maximum of 25 centners per hectare. By way of comparison, the average yield in neighbouring Kazakhstan, Russia or Ukraine is as a rule rarely less than 35-40 centners per hectare. If you take a close look at the statistics for the years with the best harvests in Azerbaijan, you can see that today local producers are already in a position to provide for something like four-fifths of the country's demand for grain and fodder. There is sufficient arable land to achieve this, and the structures of the Open Joint-Stock Company "Agrolizing" are capable of providing the arable farmers with the machinery they need.
In Azerbaijan approximately 400 enterprises are seriously engaged in seed-growing. The seeds cultivated by these enterprises' arable farmers are thoroughly checked in laboratories, after which they are issued with certificates. At the same time, the seeds of uncertified grain cultures turn up on the market. Using the seeds of the latter markedly reduces the quality of the grain cultures cultivated. It should be noted that the current seed output does not satisfy the needs of the local farmers. Last year alone the 185,000 tonnes of seeds were needed.
Experts are convinced that sowing the fields with elite seed material as well as adopting at least half of the agro-technical measures required can result in the 100-per-cent self-sufficiency in fodder and food grain. In principle, it is precisely for this reason that large specialised agricultural complexes are being set up in our country to produce elite sorts of wheat seeds, for the cultivation of which more than 200,000 hectares of land has been allocated. The first specialised farms were opened roughly three years ago in Beylaqan and Agcabadi districts and then in Imisli district.
In total today work is under way to set up 19 large farms in the regions, which have more than 30,000 hectares of land at their disposal. According to Ministry of Agriculture forecasts, the commissioning of two dozen specialized grain-growing agricultural complexes will make it possible to fully provide the local farmers with cheap seed materials and thereby boost the annual output to 3-3.5m tonnes of grain.
Moreover work is actively ongoing at the Ministry of Agriculture today to set up a seed bank, and the documents are being drawn up containing the regulations and programmes pertaining to the new structure. It is to be housed in a building with a laboratory provided with the latest equipment, grain elevators and warehouses for storing grain and other plant-growing cultures. This structure will be authorised to assume the responsibility for procuring, storing and distributing seed materials among the producers. Moreover, the seed bank will fully provide not only high-quality sorts of grain cultures, but also other types of plant-growing cultures. In the event of a poor harvest, the farmers will be able to obtain seeds from this seed bank at more affordable prices. In short, the seed bank will be able to ensure the stable provision of farms with high-quality seeds.
No problems are envisaged in implementing these tasks, since Azerbaijan has sufficient experience in this sphere. In forming the infrastructure for this, the State Grain Fund (SGF) operating under the Azerbaijani Ministry for Emergency Situations, has already constructed approximately 10 large-capacity elevators in the country. In particular, these are operating in Naxcivan Autonomous Republic, in Ganca, in Qaradag district, in Baku itself and so forth.
"By decision of the Cabinet of Ministers of 30 December 2014, the volume of grain to be delivered for storage at the State Grain Fund elevators has been increased from 500,000 to 750,000 tonnes," Zulfuqar Mammadov, the Grain Fund's manager, stressed. "This amount will allow intervention in the domestic grain market to prevent price rises and curtail attempts at abuses in this field." The State Grain Fund head added that the wholesale price of a 50-kg sack of top-quality flour has been set at 16 manats, which will reliably safeguard stable bread prices in the country, in spite of the recent manat-devaluation-related events.
The setting up of a seed bank will make it markedly less expensive for farmers to obtain elite grain seeds. Properly speaking, large specialized agricultural complexes concentrating on the production of elite sorts of wheat seeds are being set up in the country for these purposes.
When the seed bank has been set up, the republic's Agriculture Ministry will conduct stricter monitoring of the use of seed materials during the sowing season. According to Mohtasim Ahmadov, the head of the state service for the registration of plant sorts and monitoring of seeds, the farmers should only acquire certified seeds. Only high-quality, certified seeds can provide a good yield. This requirement not only applies to grain-cultivators, but also those who grow vegetables, potatoes, beetroot, melons and gourds.
All the above-mentioned measures taken together will in their turn help to create the basis for cultivating high-yielding sorts of food wheat, and will on the whole resolve the issue of the country's food security.