Radik İsayev taekvondo üzrə Azərbaycanın ikinci dünya çempionu oldu
Azərbaycan taekvondosunun uzun illər davam edən həsrəti sona çatdı. Yığmamızın üzvü, Avropa çempionu Radik İsayev 14 illik fasilədən sonra mundialın qalibi olmaqla adını tarixə yazdı.
Rusiyanın Çelyabinsk şəhərində baş tutan Dünya Çempionatında 140 ölkədən 875 idmançı mübarizə aparıb. Güclü rəqabətlə yadda qalan 22-ci mundialda millimiz yalnız bir mükafat qazanıb. Lakin əldə olunan medalın qızıl əyarlı olması uğursuzluğu unutdurub.
87 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan idmançımız öncə Banqladeş idmançısı İmyaiz İbne Alini 19:0, ikinci görüşündə isə Çin Taypeyi təmsilçisi Çanq Kaini üstələyib - 13:3. 1/4 finalda fransalı m'Bar n'Diaye ilə üz-üzə gələn təmsilçimiz ötən il Bakıda keçirilən Avropa Çempionatının finalında məğlub etdiyi rəqibdən güclü olduğunu növbəti dəfə sübut edib (8:2).
Yarımfinalda taekvondoçumuz 2013-cü ildə Meksikada baş tutan Dünya Çempionatının qalibi Rafael Kastillo (Kuba) ilə döyüşüb. Hazırda yaxşı formada olan İsayev mərkəzi amerikalını da məğlub edərək (7:6) finala yüksəlib. Qızıl medal uğrunda döyüşdə isə o, özbəkistanlı Cəsur Baykuziyevdən güclü olub. Xatırladaq ki, İsayevədək Azərbaycan taekvondosunda yeganə qızıl medal Niyaməddin Paşayevin aktivində idi. O, 2001-ci ildə Cənubi Koreyada keçirilən mundialda 68 kq çəki dərəcəsində fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmışdı.
Radik İsayevin dünya çempionluğu Rusiya kimi güclü komandanın qızıl medal qazana bilməməsi fonunda qiymətləndirilməlidir. Son illər mötəbər yarışlarda stabil çıxışıyla böyük uğurlar qazanan Avropa çempionu Çelyabinskdəki qələbəylə iddiasını nümayiş etdirdi. "R+"a açıqlamasında yeni dünya çempionumuz qələbə hisslərini belə izah etdi: "Qəlbim sevinclə doludur. Özümü əla hiss edirəm, təəssüratlarım da əladır. Bundan yaxşısı ola bilməz. Bütün görüşlərim gərgin keçdi. Kubalı Rafael Kastillo ilə yarımfinal isə daha ağır alındı. Kastillonu məğlub etdikdən sonra başa düşdüm ki, qızıl medal qazanmaq şanslarım var. Amma 100 faiz əmin deyildim. Əlbəttə ki, rəqiblər əvvəlki mərhələdən daha güclü idi. Fəxri kürsüyə yaxınlaşdıqca, daha çətin idmançılarla üz-üzə gəlirsən. Yorğunluğa gəlincə, bütün iştirakçılar eyni səviyyədə bunun əziyyətini çəkirlər. Çoxdandır, çempionluq qazana bilməməyimizdən xəbərdar idim. Həm Niyaməddin Paşayev, həm də bütün komandamız mənə mənəvi dəstək verirdi. Çelyabinskdə uğur qazanmağımda tamaşaçı dəstəyinin böyük rolu oldu. Arenaya toplaşan azarkeşlər mənə döyüşlərimi yüksək əhval-ruhiyyədə keçirməyə böyük kömək oldu. Növbəti sınaq Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarıdır. Bu yarışa da hazırlaşacağıq. Orada da ən yaxşı nəticəyə köklənəcəyik. Hər bir idmançı kimi, mənim də əsas məqsədim Rio Olimpiadasıdır. Lakin öncədən nəsə deməyi xoşlamıram".
Qazanılan dünya çempionluğuyla yanaşı, millinin əksər çəkilərində ciddi problemin olması etiraf olunmalıdır. Dünya Çempionatında İlkin Şahbazov, Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Fəridə Əzizova, eləcə də yığmaya dəvət olunan legioner idmançılar ümidləri doğrultmadı. Bu potensialla idmançılarımız mötəbər yarışlarda iştirak etmək imkanı qazana bilər. Amma medallar uğrunda yarışmaq şansımız azdır.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Rza Mehmandost da səhvlərin olduğunu qeyd edir: "Yarışa gedəndə bir neçə idmançıdan uğur gözləyirdim. Buna haqqım çatırdı. Çünki idmançıların hazırlığı yüksək səviyyədə olub. Eyni zamanda, federasiya bizə yaxşı şərait yaradıb. Radik İsayevin çempionluğu 14 illik həsrətə son qoydu. Üstəlik, idmançımızın göstərdiyi yüksək texnika, cəldlik və sürəti qeyd etməliyəm. Bu gün Radik dünyanın güclü idmançılarından biridir. Rusiyada qızıl qazanmaqla dediklərimi təsdiqlədi. Digər idmançılara gəldikdə, səhvlərimiz oldu. Bir neçə nəfər yarış həyəcanını dəf edə bilmədi. Digərləri erkən mərhələdə uduzmaqla böyük yarışlara hazır olmadıqlarını göstərdi. Avropa Oyunlarına qədər bütün taekvondoçuların turnirə hazır olacağına əminəm. Artıq plan üzrə məşqlərə başlamaq barədə düşünürük. İlk Avropa Oyunları Bakıda keçirilir. Ona görə doğma azarkeşlər qarşısında layiqli çıxış etməliyik. Bütün çəkilərdə təmsil olunacağıq".
Azərbaycan Taekvondo Federasiyasının vitse-prezidenti, MDB məkanında ilk dünya çempionu Niyaməddin Paşayev də azarkeşləri qələbə ilə təbrik etdi: "İlk olaraq qazanılan qələbə münasibətiylə azarkeşləri təbrik etmək istərdim. 14 ildən sonra Azərbaycan ikinci dünya çempionuna qovuşdu. Bu uğur illərlə çəkilən əziyyətin bəhrəsidir. Həm federasiya, həm də məşqçilər komanda üzərində çox çalışıb. Radik dünya çempionluğundan sonra sözünü Avropa Oyunlarında da deməlidir. Ümid edirik, bütün komandamız növbəti yarışlarda uğur qazanacaq. Yeni çempionluğu bu qədər uzun müddət gözləməyəcəyik".
Qeyd edək ki, ilk Avropa Oyunlarında taekvondo yarışları iyunun 16-da başlayacaq. Bütün görüşlər Kristal Hall-da keçiriləcək.

Radik Isayev is the second Azerbaijani to become a world taekwondo champion
A dream cherished by Azerbaijani taekwondo fighters for many years has at last come true. Champion of Europe Radik Isayev has won a gold medal at a world championship for the first time since the success of Niyamaddin Pasayev in 2001.
The 22nd World Taekwondo Championship held in Chelyabinsk gathered 875 athletes from 140 countries. The national team of Azerbaijan has won only one medal but the value of that medal is a great comfort against the background of the team's unsuccessful, on the whole, performance.
In his first match, Radik Isaev, weight category 87 kg, defeated Imtiaz Ibney Ali from Bangladesh 19:0. Then Kai Chang from Chinese Taipei succumbed to him, too, 13:3. In the quarterfinals, Radik Isayev defeated M'Bar N'Diaye of France whom he had beaten in the finals of the European championship. In the semi-finals, the Azerbaijani fighter faced 2013 world champion Rafael Castillo from Cuba. Being in a good shape, Isayev overpowered the formidable opponent and was through to the finals. In the fight for the golden medal of the World Championship, the Azeri athlete proved to be stronger than Uzbek fighter Jasur Baykuziyev. Let it be recalled that before then, the only gold medal gained by Azerbaijani taekwondo fighters was won by Niyamaddin Pasayev at the 2001 World Cup in South Korea.
Radik Isayev's title as champion is especially noteworthy against the backdrop of the fact that, strong as it is, the Russian national team won no gold medal for its collection. Showing steadily good results at prestigious international competitions, the European champion's victory in Chelyabinsk was just another proof that he has well-grounded claims to be called the strongest.
In his interview with R+, new world champion Radik Isayev has shared his feelings after his brilliant victory. "My heart is brimming over with joy. I am feeling great. I have the best impressions of the championship. All the matches at the world cup were difficult. But my bout with Cuba's Rafael Castillo in the semifinals proved to be the hardest. After that win, I came to believe that I stood a real chance of winning a gold medal. But I was not 100 per cent certain: my adversary was not a week one either. As you approach the winners' podium, you have to face ever stronger opponents. As regards fatigue, all participants suffer from it equally. I kept it in mind that Azerbaijani athletes had not climbed on to the top tier of the podium at world championships for a long time. I received moral support from both Niyamaddin Pasayev and the entire team. Fans' support has played a great role in my success in Chelyabinsk. They helped me to do well in all my matches. Our next trial is the forthcoming European Games in Baku. We'll be preparing for them intensively. We are winding ourselves up for an effort to achieve the highest results. Like any athlete, I see my main goal in the Rio Olympics. But I don't like making premature plans," Radik Isaev said.
Alongside the honorary title gained, we should also admit that we have serious problems in most of the weight categories. Ilkin Sahbazov and Summer Games participant Farida Azizova, as well as mercenaries invited to the national team fell short of expectations. The athletes have the potential to take part in prestigious competitions but they have practically no chances of winning medals.
The chief coach of the national team, Rza Mehmandost, also avows errors. "When departing for the competitions, I reckoned on successful performance of several athletes. And I had the right to that because the training standards of our taekwondo fighters were at the highest level thanks to the excellent conditions created by the federation. Radik Isayev's win put an end to our 14 years' expectations. I must particularly mention our sportsman' top-notch technical skills and swiftness. Today, Radik is one of the strongest taekwondo fighters in the world. And he confirmed this by winning a gold medal. As regards our other athletes, we made a number of mistakes. Some of them failed to overcome their anxiety. Others lost out at an early stage thereby showing that they are unprepared for big events. I am sure that all the taekwondo fighters will be ready for the European Games. We are already going to start our training sessions as scheduled. It is our duty to make a decent performance for our own fans. We'll be represented at the Games in all of the weight categories".
Niyamaddin Pasayev, vice-president of the Azerbaijan Taekwondo Federation and the first world champion throughout the Commonwealth of Independent States (CIS), has also congratulated the fans on the gold medal. "First of all, I want to congratulate our fans on the victory that has been won. Fourteen years after, Azerbaijan has again experienced the joy of being the champion. This success is the result of many years of hard work. Both the federation and the coaches have put a lot of effort into the team. After the World Championship, Radik must have his say at the European Games. Hopefully, all our team will turn in a good performance and we will not have to wait for the next champion that long," Pasayev said.
The taekwondo events at the European games will start on 16 June. All matches will be held in Crystal Hall.