Radik İsayev taekvondo üzrə Azərbaycanın ikinci dünya çempionu oldu
Azərbaycan taekvondosunun uzun illər davam edən həsrəti sona çatdı. Yığmamızın üzvü, Avropa çempionu Radik İsayev 14 illik fasilədən sonra mundialın qalibi olmaqla adını tarixə yazdı.
Rusiyanın Çelyabinsk şəhərində baş tutan Dünya Çempionatında 140 ölkədən 875 idmançı mübarizə aparıb. Güclü rəqabətlə yadda qalan 22-ci mundialda millimiz yalnız bir mükafat qazanıb. Lakin əldə olunan medalın qızıl əyarlı olması uğursuzluğu unutdurub.
87 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan idmançımız öncə Banqladeş idmançısı İmyaiz İbne Alini 19:0, ikinci görüşündə isə Çin Taypeyi təmsilçisi Çanq Kaini üstələyib - 13:3. 1/4 finalda fransalı m'Bar n'Diaye ilə üz-üzə gələn təmsilçimiz ötən il Bakıda keçirilən Avropa Çempionatının finalında məğlub etdiyi rəqibdən güclü olduğunu növbəti dəfə sübut edib (8:2).
Yarımfinalda taekvondoçumuz 2013-cü ildə Meksikada baş tutan Dünya Çempionatının qalibi Rafael Kastillo (Kuba) ilə döyüşüb. Hazırda yaxşı formada olan İsayev mərkəzi amerikalını da məğlub edərək (7:6) finala yüksəlib. Qızıl medal uğrunda döyüşdə isə o, özbəkistanlı Cəsur Baykuziyevdən güclü olub. Xatırladaq ki, İsayevədək Azərbaycan taekvondosunda yeganə qızıl medal Niyaməddin Paşayevin aktivində idi. O, 2001-ci ildə Cənubi Koreyada keçirilən mundialda 68 kq çəki dərəcəsində fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmışdı.
Radik İsayevin dünya çempionluğu Rusiya kimi güclü komandanın qızıl medal qazana bilməməsi fonunda qiymətləndirilməlidir. Son illər mötəbər yarışlarda stabil çıxışıyla böyük uğurlar qazanan Avropa çempionu Çelyabinskdəki qələbəylə iddiasını nümayiş etdirdi. "R+"a açıqlamasında yeni dünya çempionumuz qələbə hisslərini belə izah etdi: "Qəlbim sevinclə doludur. Özümü əla hiss edirəm, təəssüratlarım da əladır. Bundan yaxşısı ola bilməz. Bütün görüşlərim gərgin keçdi. Kubalı Rafael Kastillo ilə yarımfinal isə daha ağır alındı. Kastillonu məğlub etdikdən sonra başa düşdüm ki, qızıl medal qazanmaq şanslarım var. Amma 100 faiz əmin deyildim. Əlbəttə ki, rəqiblər əvvəlki mərhələdən daha güclü idi. Fəxri kürsüyə yaxınlaşdıqca, daha çətin idmançılarla üz-üzə gəlirsən. Yorğunluğa gəlincə, bütün iştirakçılar eyni səviyyədə bunun əziyyətini çəkirlər. Çoxdandır, çempionluq qazana bilməməyimizdən xəbərdar idim. Həm Niyaməddin Paşayev, həm də bütün komandamız mənə mənəvi dəstək verirdi. Çelyabinskdə uğur qazanmağımda tamaşaçı dəstəyinin böyük rolu oldu. Arenaya toplaşan azarkeşlər mənə döyüşlərimi yüksək əhval-ruhiyyədə keçirməyə böyük kömək oldu. Növbəti sınaq Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunlarıdır. Bu yarışa da hazırlaşacağıq. Orada da ən yaxşı nəticəyə köklənəcəyik. Hər bir idmançı kimi, mənim də əsas məqsədim Rio Olimpiadasıdır. Lakin öncədən nəsə deməyi xoşlamıram".
Qazanılan dünya çempionluğuyla yanaşı, millinin əksər çəkilərində ciddi problemin olması etiraf olunmalıdır. Dünya Çempionatında İlkin Şahbazov, Yay Olimpiya Oyunlarının iştirakçısı Fəridə Əzizova, eləcə də yığmaya dəvət olunan legioner idmançılar ümidləri doğrultmadı. Bu potensialla idmançılarımız mötəbər yarışlarda iştirak etmək imkanı qazana bilər. Amma medallar uğrunda yarışmaq şansımız azdır.
Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Rza Mehmandost da səhvlərin olduğunu qeyd edir: "Yarışa gedəndə bir neçə idmançıdan uğur gözləyirdim. Buna haqqım çatırdı. Çünki idmançıların hazırlığı yüksək səviyyədə olub. Eyni zamanda, federasiya bizə yaxşı şərait yaradıb. Radik İsayevin çempionluğu 14 illik həsrətə son qoydu. Üstəlik, idmançımızın göstərdiyi yüksək texnika, cəldlik və sürəti qeyd etməliyəm. Bu gün Radik dünyanın güclü idmançılarından biridir. Rusiyada qızıl qazanmaqla dediklərimi təsdiqlədi. Digər idmançılara gəldikdə, səhvlərimiz oldu. Bir neçə nəfər yarış həyəcanını dəf edə bilmədi. Digərləri erkən mərhələdə uduzmaqla böyük yarışlara hazır olmadıqlarını göstərdi. Avropa Oyunlarına qədər bütün taekvondoçuların turnirə hazır olacağına əminəm. Artıq plan üzrə məşqlərə başlamaq barədə düşünürük. İlk Avropa Oyunları Bakıda keçirilir. Ona görə doğma azarkeşlər qarşısında layiqli çıxış etməliyik. Bütün çəkilərdə təmsil olunacağıq".
Azərbaycan Taekvondo Federasiyasının vitse-prezidenti, MDB məkanında ilk dünya çempionu Niyaməddin Paşayev də azarkeşləri qələbə ilə təbrik etdi: "İlk olaraq qazanılan qələbə münasibətiylə azarkeşləri təbrik etmək istərdim. 14 ildən sonra Azərbaycan ikinci dünya çempionuna qovuşdu. Bu uğur illərlə çəkilən əziyyətin bəhrəsidir. Həm federasiya, həm də məşqçilər komanda üzərində çox çalışıb. Radik dünya çempionluğundan sonra sözünü Avropa Oyunlarında da deməlidir. Ümid edirik, bütün komandamız növbəti yarışlarda uğur qazanacaq. Yeni çempionluğu bu qədər uzun müddət gözləməyəcəyik".
Qeyd edək ki, ilk Avropa Oyunlarında taekvondo yarışları iyunun 16-da başlayacaq. Bütün görüşlər Kristal Hall-da keçiriləcək.

ДОЛГИЙ ПУТЬ К ПОБЕДЕ
Наконец сбылась многолетняя мечта азербайджанских таэквондистов. Чемпион Европы Радик Исаев завоевал золотую медаль первенства мира - впервые после успеха Нияметдина Пашаева в 2001 году. На прошедшем в Челябинске 22-м чемпионате мира по таэквондо боролись 875 спортсменов из 140 стран мира. Сборная Азербайджана завоевала лишь одну медаль, но достоинство этой награды послужило большим утешением на фоне неудачного, в целом, выступления команды.
Боровшийся в весовой категории 87 кг Радик Исаев в первой схватке выиграл у Имяиза Ибне из Бангладеш со счетом 19:0. Затем перед ним не устоял и представитель китайского Тайпея Чанг Каин - 13:3. В четвертьфинале Р.Исаев победил француза Мбара Ндиайе, у которого до этого выигрывал в финале чемпионата Европы. В полуфинале таэквондисту из Азербайджана противостоял чемпион мира 2013 года кубинец Рафаэль Кастилло. Находящийся в хорошей форме Исаев одолел грозного соперника (7:6) и вышел в финал. В схватке за золотую медаль чемпионата мира азербайджанский спортсмен был сильнее узбекского таэквондиста Джасура Байкузиева. Напомним, что до этого единственную золотую медаль азербайджанскому таэквондо принес Нияметдин Пашаев на мундиале 2001 года в Южной Корее.
Чемпионство Радика Исаева особенно примечательно на фоне отсутствия золотой медали в копилке такой сильной команды, как российская сборная. Стабильно выступающий на авторитетных международных соревнованиях, чемпион Европы победой в Челябинске еще раз продемонстрировал обоснованность своих претензий на звание сильнейшего.
В интервью R+ новый чемпион мира Р.Исаев поделился ощущениями после одержанной им яркой победы: "Сердце мое переполнено радостью. Чувствую себя прекрасно. Впечатления от чемпионата наилучшие. На мундиале все встречи были трудными. Но особенно тяжелой выдалась схватка с кубинцем Рафаэлем Кастилло в полуфинале. После этой победы я поверил, что у меня есть реальный шанс завоевать золотую медаль. Но я не был уверен на все 100% - соперник тоже был не из слабых. Ведь по мере приближения к пьедесталу почета тебе противостоят все более сильные соперники. Что касается усталости, от этого в равной степени страдают все участники. Я помнил, что азербайджанские спортсмены уже довольно давно не поднимались на высшую ступень пьедестала почета на чемпионатах мира. Меня морально поддерживали и Нияметдин Пашаев, и вся команда. Большую роль в моем успехе в Челябинске сыграла поддержка болельщиков. Они очень помогли в том, что я провел все схватки на высоком уровне. Следующее испытание - предстоящие Европейские игры в Баку. Будем усиленно готовиться к ним. Настраиваемся на самые высокие результаты. Как и у любого спортсмена, самая главная моя цель - Олимпиада в Рио-де-Жанейро. Но не люблю загадывать заранее".
Наряду с завоеванным почетным титулом надо признать и наличие в сборной серьезных проблем в большинстве весовых категорий. Не оправдали надежд на чемпионате мира Илькин Шахбазов и участница летних Олимпийских игр Фарида Азизова, а также приглашенные в сборную легионеры. Потенциала спортсменов хватает лишь на участие в авторитетных соревнованиях, в борьбе за медали у них шансов практически нет.
Признает ошибки и главный тренер сборной страны Рза Мехмандост: "Отправляясь на этот турнир, я рассчитывал на успешное выступление нескольких спортсменов. И имел на это право, поскольку подготовка наших таэквондистов была на самом высоком уровне благодаря созданным федерацией прекрасным условиям. Своей победой Радик Исаев положил конец нашим 14-летним ожиданиям. Должен особо отметить высочайшую технику и скорость нашего спортсмена. Сегодня Радик один из сильнейших таэквондистов в мире. И он подтвердил это завоеванной золотой медалью. Что же касается других наших спортсменов, то мы допустили ряд ошибок. Некоторые из них не смогли побороть волнение. Другие, проиграв на раннем этапе, показали неготовность к крупным соревнованиям. Уверен, что все таэквондисты будут готовы к Европейским играм. Уже думаем начать тренировки по намеченному плану. Мы обязаны достойно выступить перед родными болельщиками. На Играх будем представлены во всех весовых категориях". Вице-президент Азербайджанской федерации таэквондо, первый чемпион мира на пространстве СНГ Нияметдин Пашаев также поздравил болельщиков с золотой медалью: "В первую очередь хочу поздравить болельщиков с завоеванной победой. Спустя 14 лет Азербайджан вновь испытал радость чемпионства. Этот успех - плод многолетних трудов. Много вложили в команду и федерация, и тренеры. После чемпионата мира Радик должен сказать свое слово на Европейских играх. Надеемся, что на этих соревнованиях успешно выступит вся наша команда. И нам не придется так долго ждать очередного чемпионства".
Соревнования по таэквондо на Европейских играх начнутся 16 июня. Все встречи будут проходить в Сristal Hall.