Bünyadova əkiz bacıları Avropa Oyunlarının finalında bir-birilə döyüşmək haqda düşünürdülər
Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarında qazanılan 56 medalın hər biri ölkəmiz üçün böyük uğurdur. Amma bu medallardan ikisi haqda xüsusilə danışmağa dəyər. Məhz qılıncoynatma yarışlarında Avropa Oyunlarında ilk dəfə Azərbaycan bayrağı yanaşı yüksəldi. Qılıncoynatma yarışlarında iştirak edən əkiz bacılar - Sevil və Sevinc Bünyadovalar ölkəmizə gümüş və bürünc medal qazandırmaqla təmsil etdikləri idman növündə yeni səhifə açdılar. Çünki nisbətən aşağı qiymətləndirilirdi. Bununla belə, Sevil və Sevinc ölkəmizin aktivinə iki medal əlavə etməyi bacardı.
1989-cu ildə Rusiyada doğulan Bünyadova bacıları 9 yaşından bu idman növü ilə məşğul olurlar. Bacıların qılıncoynatmayla məşğul olmasında valideynləri böyük rol oynayıb. Sevil həmin illəri yadına belə salır: "Bizi bu idman növünə valideynlərimiz gətirib. İlk məşqçimiz elə Fikrət müəllim olub (F.Vəliyev bacıların ilk məşqçisi olub və indi qılıncoynatma üzrə millinin baş məşqçisidir - red.). Biz əvvəl rapira növündə qılınc açmışıq. Sonra isə məşqçimiz sablya növünə keçib".
Sevinc də qılıncoynatma idman növünü seçmək ideyasının valideynlərindən gəldiyini deyir. Onun sözlərinə görə valideynləri bütün günü işdə olduqları üçün onların evdə tək qalmasını istəməyib. Məhz, bu səbəbdən, Bünyadova bacıları idmanla məşğul olublar: "Valideynlərimiz bütün günü işdə olurdu. Ona görə bizi aparıb məşqə qoyublar ki, evdə tək qalmayaq. Düzünü deyək, əvvəlcə insana qəribə gəlirdi. Hər halda qılıncoynatma o qədər populyar idman növü deyildi. Hazırda Avropada çox sevilən idmandır. Bizdə bir qədər fərqlidir. Lakin Fransanın özündə minlərlə insan qılıncoynatmayla məşğul olur".
İlk Avropa Oyunlarına gəlincə, bacılar bu yarışa ciddi hazırlaşdıqlarını söyləyirlər. Azarkeşlər ənənəvi idman növlərindən medal gözlədiyi halda Sevil və Sevinc də medala iddialı olublar. Lakin şanslarını dəyərləndirməyə risk etməyiblər. Sevinc yarışda medal qazanmaq istəklərini belə izah edir: "Güləş, boks hər zaman çoxlu sayda medal qazanıb. Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunları hər bir idmançı üçün böyük çağırış idi. Axı, oyunlar Azərbaycanda keçirilir. Biz sübut etmək istəyirdik ki, təkcə ənənəvi idman növləri deyil, digər yarışlarda da medal qazanmaq olar. İlk görüşlər çətin olsa da, sonradan finala yaxınlaşdığımızı hiss edirdik. Azarkeşlərin dəstəyi, məşqçilərimizin məsləhəti bizə sona qədər inamla davam etməyə kömək oldu. Finala çıxmağa çox yaxın idik. Bir zərbə bizi finaldan kənarda qoydu".
Finalda polşalı idmançı Anjelika Vatorlaya 14:15 hesabıyla uduzan Sevil Bünyadova həmin anları belə xatırlayır: "Anjelika bacıma da qalib gəlmişdi. Deməli, final bizim üçün ikiqat əhəmiyyətli idi. İstəyirdim ona qalib gəlim, həm də bacımı sevindirim. Hər şeyə nəzarət edirdim. Hesab 14:13 olarkən həlledici zərbəni vurmaqla qalib gələ bilərdim. Bunu edə bilmədim. Nəticədə, 1 xal fərqiylə uduzdum. Bu, çox pis hisslər idi. Finalda uduzmaq idmançıya psixoloji təsir edir. Çox istəyirdim qızıl medal qazanım. Dövlət himnimizin səslənməsini arzulayırdım".
Sevinc söyləyir ki, polşalı idmançı yaxşı fiziki göstəricilərə malik idi. Bununla belə, o, məğlubedilməz deyildi: "Yarımfinalda məğlubiyyətdən sonra kədərlənmədim. Hər halda bacım finalda idi. Amma onun uğursuzluğu bir qədər fərqli hisslər yaratdı. İndi o barədə düşünmək çətindir. Hər halda hərəmizin 1 medalı var. Gümüş və bürünc medallara layiq görüldük, bayrağımızı yüksəltdik".
Sevil Bünyadova qızıl medalı son anda əldən verdiyini təəssüflə xatırlayır: "Mən bir zərbə fərqi ilə uduzmuşam. Hakimin də səhvi oldu. Ancaq mən axırıncı zərbədə, bəlkə də, tələsdim. Qızıl medalı tez əldə etmək istədim. Mən əgər böyük fərqlə uduzsaydım, pis olmazdım".
Bacılar əvvəllər də bir neçə nailiyyət əldə ediblər. Ancaq ilk dəfə fərdi olaraq medal qazanıblar. Bacıların arzusu finalda qarşılaşmaq olsa da, buna nail ola bilmədilər. Sevinc deyir ki, iki bacının finalda görüşü çox maraqlı olardı: "Həmişə məşq edəndə biz vuruşuruq. Məşqdən sonra biz bacıyıq. Oyunlarda isə rəqibik. Həmin gün ikimiz finala çıxsaydıq çox maraqlı olardı. Hər halda əkiz bacıların finalda mübarizəsi böyük uğur olardı. Finalda bacımla üz-üzə gəlsəydim, açıq yarış olacaqdı. Güzəştdən söhbət ola bilməzdi. İdmanda bacı yoxdur, rəqib var. Birimiz qalib gəlsəydik, hər ikimiz sevinəcəydik".
Xarici görünüşcə bir-birinə bənzəyən bacılar oyunlar zamanı maraqlı anlar yaşadıqlarını deyirlər. Sevinc Bünyadovanın sözlərinə görə, onları bacısının üzündə xala görə fərqləndirə bilirlər: "Bizi valideynlərimiz səhv salmırlar. Amma digərləri ayırmaqda çətinlik çəkir. Məşqçilərimiz artıq öyrəşib, ona görə fərqləndirməyi bacarırlar. Sevilin xalı var, onu göstəririk, o zaman tanıyırlar. Bəzən görürsən bir idmançı gəlib mənə iki dəfə salam verir, iki dəfə öpür. Oxşarlığımız çoxdur. Sevilin dərslərinə o zaman mən gedirdim. Müəllim də xəbərsiz olurdu. Amma idman həyatımızda dəyişiklik etməmişik. Mən qılıncı fərqli açıram, o fərqli".
Uşaqlıq illərində maddi problemlərlə böyüyən Bünyadova bacıları artıq qazandıqları pulu xərcləməyi də planlaşdırıblar. Sevil Bünyadova qazanacağı mükafatı qızının gələcəyi üçün xərcləmək niyyətindədir: "Qızıma demişdim ki, əgər qalib olsam, pulları onun gələcəyi üçün xərcləyəcəyəm. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür edirəm ki, belə mötəbər yarışda bizə dəstək oldu. Prezident hər zaman idmançılarımızın yanındadır".
Sevinc Bünyadova isə hələ fikrini dəqiqləşdirməyib. Onu indi qazandığı mükafatdan çox, toy hazırlıqları daha çox məşğul edir: "Hələ bu barədə fikirləşməmişəm. Amma sentyabrda toyumdur. Yəqin, toya xərclənəcək. Adətən, xeyir işə müəyyən mənada pul lazım olur. Artıq, demək olar, maliyyə problemi olmayacaq".
Bünyadovalar ilk Avropa Oyunlarının onların gələcəkdə uğur əldə etmələrində böyük rol oynayacağına əmin olduqlarını deyirlər. Sevilin sözlərinə görə, qazanılan iki medal həm də qılıncoynatmanın inkişafına təkan olacaq: "Bu medallar qılıncoynatmaya münasibəti dəyişəcək. İndi uşaqlar daha həvəslə məşğul olacaqlar. Biz bacılar da artıq növbəti yarışlara daha ciddi yanaşacayıq. Uğurlarımızın davamlı olması üçün çalışacayıq".

НЕСОСТОЯВШИЙСЯ ПОЕДИНОК
Каждая из завоеванных на первых Европейских играх 56 медалей является огромным успехом для Азербайджана. Однако о двух из них стоит сказать особо. На соревнованиях по фехтованию впервые были подняты сразу два флага Азербайджана. Сестры-близняшки Севиль и Севиндж Буньятовы в фехтовании на саблях завоевали серебряную и бронзовую медали. Хотя шансы на призовые места в фехтовании оценивались относительно невысоко, сестры сумели записать сразу две медали в актив Азербайджана.
Родившиеся в 1989 году в России, сестры Буньятовы занимаются этим видом спорта с 9 лет. Большую роль здесь сыграли их родители. Вот как вспоминает те годы Севиль: "Любовь к этому виду спорта нам привили родители. Сам Фикрет муаллим (Ф.Велиев до сих пор тренирует сестер и является главным тренером сборной Азербайджана по фехтованию - Авт.) и стал нашим первым тренером. Сначала мы фехтовали на рапирах, а потом тренер перевел на сабли".
Севиндж также сказала, что идея заниматься фехтованием принадлежала родителям. По ее словам, родители целый день были на работе и не хотели оставлять их дома одних. Именно поэтому сестры Буньятовы и стали заниматься спортом: "Наши родители весь день были на работе. Поэтому записали нас в секцию, чтобы мы не оставались дома одни. Честно говоря, сначала было необычно. Во всяком случае фехтование у нас не такой уж популярный вид спорта, хотя в Европе его очень любят. Во Франции тысячи людей занимаются фехтованием. Но у нас немного иначе".
К первым Европейским играм они готовились очень серьезно. Хотя болельщики ждали медалей в традиционных видах спорта, Севиль и Севиндж тоже претендовали на награды. Но оценивать свои шансы не рискнули. "В борьбе и боксе наши спортсмены всегда завоевывали много медалей. Организованные в Баку первые Европейские игры были огромным стимулом для каждого спортсмена. Ведь Игры проходили на нашей родине. Мы хотели доказать, что завоевать медали можно не только в традиционных, но и других видах спорта. Хотя первые встречи и выдались трудными, далее мы уже чувствовали дыхание финала. Поддержка болельщиков, советы тренеров помогли нам быть уверенными до самого конца. Мы были очень близки к выходу в финал. Всего один укол помешал этому", - сказала Севиндж.
В финале Севиль Буньятова уступила польской фехтовальщице Ажелике Ваторлай со счетом 14:15. Вот как вспоминает эти мгновения наша спортсменка: "Анжелика выиграла и у моей сестры. Поэтому финал был для нас вдвойне важен. Хотела выиграть у соперницы и обрадовать тем самым свою сестру. Все было под контролем. При счете 14:13 в мою пользу я могла победить, нанеся решающий укол. Но не смогла сделать это. В результате уступила с разницей в одно очко. Чувствовала себя отвратительно. Проигрыш в финале оказывает на спортсмена негативное психологическое воздействие. Очень хотела завоевать золотую медаль. Мечтала озвучить наш Государственный гимн…"
Севиндж рассказывает, что польская спортсменка обладает хорошими физическими данными. Однако она вовсе не непобедима: "Печалиться после проигрыша в полуфинале я не стала. Как-никак моя сестра вышла в финал. Однако ее неудача вызвала несколько иные ощущения. Теперь уже говорить об этом несколько трудно. Во всяком случае у каждой из нас по одной медали. Мы завоевали "серебро" и "бронзу". Добились, чтобы был поднят наш флаг".
Севиль Буньятова с сожалением вспоминает о том, как упустила золотую медаль в последний момент: "Я проиграла с разницей всего в один укол. Была и судейская ошибка. Возможно, при последнем ударе я несколько поторопилась. Очень хотела быстрее завоевать золотую медаль. Проиграв с большей разницей, я бы так не переживала".
Сестры и раньше добивались успехов. Однако впервые завоевали медали индивидуально. Хотя они и мечтали встретиться в финале друг с другом, но не смогли сделать это. Севиндж говорит, что встреча двух сестер в финале могла бы быть очень интересной: "На тренировках мы всегда противники. После тренировки - сестры. На Играх мы были соперницами. Если бы в тот день мы обе вышли в финал, было бы очень интересно. Во всяком случае борьба сестер-близняшек в финале могла привлечь большое внимание. Окажись я в финале лицом к лицу с сестрой, это был бы открытый бой. Не может быть и речи о какой-либо уступке. В спорте нет сестры, есть соперник. Победе любой из нас радовались бы обе".
Похожие внешне, сестры рассказали об интересных моментах, пережитых во время Игр. По словам Севиндж Буньятовой, их могут различать по родинке на лице у Севиль: "Родители нас не путают. Другим приходится трудно. Тренеры уже привыкли и могут отличать нас друг от друга. У Севиль родинка на лице. Вот по ней и узнают. Иногда один и тот же спортсмен дважды здоровается со мной. Мы очень похожи. Раньше я ходила на занятия вместо Севиль. Учителя и не ведали об этом. Но в спортивной жизни мы этого не делали. Мы по-разному фехтуем".
Испытывавшие в детстве материальные трудности, сестры Буньятовы уже спланировали, как будут тратить заработанные деньги. Севиль намерена потратить призовые на будущее своей дочери: "Сказала дочери, что в случае победы потрачу деньги на ее будущее. Благодарю президента Азербайджана Ильхама Алиева за оказанную на таком авторитетном соревновании поддержку. Президент всегда рядом с нашими спортсменами".
А Севиндж еще не определилась. Сейчас ее больше волнуют не награды, а приготовления к предстоящей свадьбе: "Я пока не думала об этом. В сентябре у меня свадьба. Наверное, деньги потрачу на нее. Обычно на это необходима определенная сумма. Можно сказать, что теперь у меня не будет проблем с финансами".
Сестры Буньятовы выразили уверенность, что первые Европейские игры сыграют большую роль в их будущих успехах. По словам Севиль, завоеванные медали послужат также толчком для развития фехтования в стране: "Эти медали изменят отношение к фехтованию. Теперь дети будут заниматься с еще большим рвением. Мы тоже станем подходить еще серьезнее к очередным соревнованиям. Будем стремиться к новым успехам".