Bünyadova əkiz bacıları Avropa Oyunlarının finalında bir-birilə döyüşmək haqda düşünürdülər
Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunlarında qazanılan 56 medalın hər biri ölkəmiz üçün böyük uğurdur. Amma bu medallardan ikisi haqda xüsusilə danışmağa dəyər. Məhz qılıncoynatma yarışlarında Avropa Oyunlarında ilk dəfə Azərbaycan bayrağı yanaşı yüksəldi. Qılıncoynatma yarışlarında iştirak edən əkiz bacılar - Sevil və Sevinc Bünyadovalar ölkəmizə gümüş və bürünc medal qazandırmaqla təmsil etdikləri idman növündə yeni səhifə açdılar. Çünki nisbətən aşağı qiymətləndirilirdi. Bununla belə, Sevil və Sevinc ölkəmizin aktivinə iki medal əlavə etməyi bacardı.
1989-cu ildə Rusiyada doğulan Bünyadova bacıları 9 yaşından bu idman növü ilə məşğul olurlar. Bacıların qılıncoynatmayla məşğul olmasında valideynləri böyük rol oynayıb. Sevil həmin illəri yadına belə salır: "Bizi bu idman növünə valideynlərimiz gətirib. İlk məşqçimiz elə Fikrət müəllim olub (F.Vəliyev bacıların ilk məşqçisi olub və indi qılıncoynatma üzrə millinin baş məşqçisidir - red.). Biz əvvəl rapira növündə qılınc açmışıq. Sonra isə məşqçimiz sablya növünə keçib".
Sevinc də qılıncoynatma idman növünü seçmək ideyasının valideynlərindən gəldiyini deyir. Onun sözlərinə görə valideynləri bütün günü işdə olduqları üçün onların evdə tək qalmasını istəməyib. Məhz, bu səbəbdən, Bünyadova bacıları idmanla məşğul olublar: "Valideynlərimiz bütün günü işdə olurdu. Ona görə bizi aparıb məşqə qoyublar ki, evdə tək qalmayaq. Düzünü deyək, əvvəlcə insana qəribə gəlirdi. Hər halda qılıncoynatma o qədər populyar idman növü deyildi. Hazırda Avropada çox sevilən idmandır. Bizdə bir qədər fərqlidir. Lakin Fransanın özündə minlərlə insan qılıncoynatmayla məşğul olur".
İlk Avropa Oyunlarına gəlincə, bacılar bu yarışa ciddi hazırlaşdıqlarını söyləyirlər. Azarkeşlər ənənəvi idman növlərindən medal gözlədiyi halda Sevil və Sevinc də medala iddialı olublar. Lakin şanslarını dəyərləndirməyə risk etməyiblər. Sevinc yarışda medal qazanmaq istəklərini belə izah edir: "Güləş, boks hər zaman çoxlu sayda medal qazanıb. Bakıda keçirilən ilk Avropa Oyunları hər bir idmançı üçün böyük çağırış idi. Axı, oyunlar Azərbaycanda keçirilir. Biz sübut etmək istəyirdik ki, təkcə ənənəvi idman növləri deyil, digər yarışlarda da medal qazanmaq olar. İlk görüşlər çətin olsa da, sonradan finala yaxınlaşdığımızı hiss edirdik. Azarkeşlərin dəstəyi, məşqçilərimizin məsləhəti bizə sona qədər inamla davam etməyə kömək oldu. Finala çıxmağa çox yaxın idik. Bir zərbə bizi finaldan kənarda qoydu".
Finalda polşalı idmançı Anjelika Vatorlaya 14:15 hesabıyla uduzan Sevil Bünyadova həmin anları belə xatırlayır: "Anjelika bacıma da qalib gəlmişdi. Deməli, final bizim üçün ikiqat əhəmiyyətli idi. İstəyirdim ona qalib gəlim, həm də bacımı sevindirim. Hər şeyə nəzarət edirdim. Hesab 14:13 olarkən həlledici zərbəni vurmaqla qalib gələ bilərdim. Bunu edə bilmədim. Nəticədə, 1 xal fərqiylə uduzdum. Bu, çox pis hisslər idi. Finalda uduzmaq idmançıya psixoloji təsir edir. Çox istəyirdim qızıl medal qazanım. Dövlət himnimizin səslənməsini arzulayırdım".
Sevinc söyləyir ki, polşalı idmançı yaxşı fiziki göstəricilərə malik idi. Bununla belə, o, məğlubedilməz deyildi: "Yarımfinalda məğlubiyyətdən sonra kədərlənmədim. Hər halda bacım finalda idi. Amma onun uğursuzluğu bir qədər fərqli hisslər yaratdı. İndi o barədə düşünmək çətindir. Hər halda hərəmizin 1 medalı var. Gümüş və bürünc medallara layiq görüldük, bayrağımızı yüksəltdik".
Sevil Bünyadova qızıl medalı son anda əldən verdiyini təəssüflə xatırlayır: "Mən bir zərbə fərqi ilə uduzmuşam. Hakimin də səhvi oldu. Ancaq mən axırıncı zərbədə, bəlkə də, tələsdim. Qızıl medalı tez əldə etmək istədim. Mən əgər böyük fərqlə uduzsaydım, pis olmazdım".
Bacılar əvvəllər də bir neçə nailiyyət əldə ediblər. Ancaq ilk dəfə fərdi olaraq medal qazanıblar. Bacıların arzusu finalda qarşılaşmaq olsa da, buna nail ola bilmədilər. Sevinc deyir ki, iki bacının finalda görüşü çox maraqlı olardı: "Həmişə məşq edəndə biz vuruşuruq. Məşqdən sonra biz bacıyıq. Oyunlarda isə rəqibik. Həmin gün ikimiz finala çıxsaydıq çox maraqlı olardı. Hər halda əkiz bacıların finalda mübarizəsi böyük uğur olardı. Finalda bacımla üz-üzə gəlsəydim, açıq yarış olacaqdı. Güzəştdən söhbət ola bilməzdi. İdmanda bacı yoxdur, rəqib var. Birimiz qalib gəlsəydik, hər ikimiz sevinəcəydik".
Xarici görünüşcə bir-birinə bənzəyən bacılar oyunlar zamanı maraqlı anlar yaşadıqlarını deyirlər. Sevinc Bünyadovanın sözlərinə görə, onları bacısının üzündə xala görə fərqləndirə bilirlər: "Bizi valideynlərimiz səhv salmırlar. Amma digərləri ayırmaqda çətinlik çəkir. Məşqçilərimiz artıq öyrəşib, ona görə fərqləndirməyi bacarırlar. Sevilin xalı var, onu göstəririk, o zaman tanıyırlar. Bəzən görürsən bir idmançı gəlib mənə iki dəfə salam verir, iki dəfə öpür. Oxşarlığımız çoxdur. Sevilin dərslərinə o zaman mən gedirdim. Müəllim də xəbərsiz olurdu. Amma idman həyatımızda dəyişiklik etməmişik. Mən qılıncı fərqli açıram, o fərqli".
Uşaqlıq illərində maddi problemlərlə böyüyən Bünyadova bacıları artıq qazandıqları pulu xərcləməyi də planlaşdırıblar. Sevil Bünyadova qazanacağı mükafatı qızının gələcəyi üçün xərcləmək niyyətindədir: "Qızıma demişdim ki, əgər qalib olsam, pulları onun gələcəyi üçün xərcləyəcəyəm. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür edirəm ki, belə mötəbər yarışda bizə dəstək oldu. Prezident hər zaman idmançılarımızın yanındadır".
Sevinc Bünyadova isə hələ fikrini dəqiqləşdirməyib. Onu indi qazandığı mükafatdan çox, toy hazırlıqları daha çox məşğul edir: "Hələ bu barədə fikirləşməmişəm. Amma sentyabrda toyumdur. Yəqin, toya xərclənəcək. Adətən, xeyir işə müəyyən mənada pul lazım olur. Artıq, demək olar, maliyyə problemi olmayacaq".
Bünyadovalar ilk Avropa Oyunlarının onların gələcəkdə uğur əldə etmələrində böyük rol oynayacağına əmin olduqlarını deyirlər. Sevilin sözlərinə görə, qazanılan iki medal həm də qılıncoynatmanın inkişafına təkan olacaq: "Bu medallar qılıncoynatmaya münasibəti dəyişəcək. İndi uşaqlar daha həvəslə məşğul olacaqlar. Biz bacılar da artıq növbəti yarışlara daha ciddi yanaşacayıq. Uğurlarımızın davamlı olması üçün çalışacayıq".

A DUEL THAT DIDN'T TAKE PLACE
The Bunyadov twin sisters told Regionplus about their dream of having a sabre bout with one another in the finals of the European Games
Each of the 56 medals won at the First European Games is a huge success for Azerbaijan. But two of them are worthy of mention in particular. Two Azerbaijani flags were raised at the fencing competitions for the first time. The twin sisters Sevil and Sevinc Bunyadov won silver and bronze medals in the fencing with sabres. Although their chances of winning prizes at the fencing were assessed as relatively low, the sisters were able to register two medals simultaneously for Azerbaijan's collection.
Born in Russia in 1989, the Bunyadov sisters have been engaged in this type of sport from the age of nine. Their parents have played an important part here.
This is how Sevil remembers these years: "Our parents instilled in us a love for this type of sport. Fikrat muallim [term of respect in Azeri] himself (F. Valiyev is still coaching the sisters and is the chief coach of the Azerbaijani fencing team - author) has become our first coach. To begin with, we fenced with foils and then went over to sabres."
Sevinc also said that the idea of taking up fencing was her parents' idea. She said that her parents were at work all day and then did not want to leave them at home by themselves.
This is why the Bunyadov sisters took up sport: "Our parents would spend the whole day at work. Therefore they registered us in a sports section so that we were not left at home by ourselves. To be honest, it seemed a bit strange to begin with. At any rate, fencing is not such a popular sport here, although people like it a lot in Europe. In France thousands of people do fencing. But it's a bit different here."
They had to train very seriously for the First European Games. Although the fans expected that medals would be won in the traditional types of sport, Sevil and Sevinc also aspired to the awards. But they did not risk assessing their chances. Our sportsmen have always won a lot of medals in wrestling and boxing. The European Games which took place in Baku were a huge impetus for every sportsman. You see, the Games were held in our motherland. We wanted to prove that we could win medals in other types of sport and not just in the traditional sports.
Although the first bouts were hard-fought ones, we went on to feel the wind of the finals. The fans' support and the advice of the coaches helped us feel confident right to the end. We were very close to coming out on top. Just one hit prevented that," Sevinc said.
In the finals Sevil Bunyadova came second to the Polish fencer Angelika Watorlaj with a score of 14:15. This is how the sportswoman recalls those moments: "Angelika defeated my sister. Therefore the final was doubly important for us. I wanted to win the match against my opponent and make my sister happy. Everything was under control. With the score 14:13 in my favour, I would have been able to win, making that decisive hit. But I wasn't able to do it. I felt absolutely terrible.
Losing in the finals has a negative psychological effect on sportsmen. I so much wanted to win the gold medal. I dreamed of hearing our national anthem…"
Sevinc describes the Polish sportswoman as being very physically fit. But she is by no means invincible. "I didn't feel sad after I lost in the semi-finals. Somehow my sister managed to make it into the finals. But her failure evoked other, somewhat different feelings. Now it is a bit difficult to talk about that. At any rate, each of us won a medal. We won the "silver" and the "bronze". We managed to get our flag raised."
Sevil Bunyadova recalls with regret how she let the gold medal slip away at the last moment: "I lost by just one hit. The judges also made a mistake. I was possibly in too much of a hurry when I made the last strike. I wanted to win that gold medal more quickly. I wouldn't have been so upset if I had lost by a big margin."
The sisters had previously been successful. But it was the first time that they had won medals individually. Although they had dreamt of fighting one another in the finals, that wasn't to happen. Sevinc says that a bout between the two sisters in the finals could have been very interesting. "We were always opponents at the training sessions. After the training session we were sisters again. At the Games we were opponents. If we had made it to the finals, it would have been very interesting. At any rate, a bout between the twin sisters in the finals could have attracted a great deal of attention. If I had found myself face to face with my sister in the finals, that would have been an open match. There could not have been any question of making concessions. In sport there are no sisters, only opponents. The victory of either of us would have made both of us happy."
Similar in their appearance, the sisters spoke about the interesting moments they experienced during the Games. Sevinc said that they could tell which one was which by a mole on Sevil's face. "Our parents do not get us mixed up. It is more difficult for other people. The coaches are already used to us and can tell who is who. Sevil has a mole on her face. So, that's how they recognise her. Sometimes one and the same sportsman greets me twice. We are almost identical. Previously, I used to go to lessons in Sevil's place. The teachers did not notice. But we have not done that in our sports careers. We fence in different ways."
Having been in difficult material circumstances as children, the Bunyadov sisters are already planning how they will spend the money they have earned. Sevil is planning to spend the prize money on her daughter's future: "I told my daughter that, if I were to win, I would spend the money on her future. I would like to thank Azerbaijan's President Ilham Aliyev for the support he has rendered to such a prestigious competition. The president is always there, backing his sportspeople."
Sevinc has still not decided what she is going to do. At the present time, she is no longer worrying about the awards, but about the preparations for her forthcoming wedding. "For the moment, I have not thought about it. I'm getting married in September.  I will probably spend the money on the wedding. Usually, quite a sum is needed for that. I can say that I won't have any financial problems now."
The Bunyadov sisters have said that they feel sure that the First European Games will play a big part in their future successes. Sevil has said that the medals won will also serve as a spur to the development of fencing in the country. "These medals will change the attitude to fencing. Now children will be more enthusiastic about taking it up. We will also become more serious in training for upcoming competitions. We shall try to achieve fresh successes."