Bakıda keçirilən Dünya Kuboku Azərbaycan qrossmeysterlərinin dünya çempionluğuna yol açır
Azərbaycan paytaxtı Bakı növbəti mötəbər yarışa ev sahibliyi etməyə hazırlaşır. Sentyabrın 10-da Bakıda Ümumdünya Şahmat Federasiyasının (FİDE) şahmat üzrə ən vacib yarışlarından biri olan - Dünya Kubokuna start veriləcək. Oktyabrın 5-nə qədər davam edəcək turnir "Fairmont" hotelində keçiriləcək.
128 şahmatçının mübarizə aparacağı Dünya Kubokunun finalçıları şahmat üzrə dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirinə vəsiqə qazanacaq. Yarışın bütün görüşləri iki partiyadan ibarət olacaq. Əgər iki görüşdən sonra ümumi hesab bərabər olacaqsa şahmatçılar qalibi tay-brekdə müəyyənləşdirəcək. Yalnız finalda mübarizə aparacaq şahmatçılar 4 dəfə üz-üzə gələcək.
45 ölkənin təmsil olunduğu mötəbər yarışda Azərbaycandan ilk dəfə 6 şahmatçı mübarizə aparacaq. Bunlar Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov, Rauf Məmmədov, Eltac Səfərli, Qədir Hüseynov və Vasif Durarbəylidir.
Dünya Kubokunun reytinq favoriti sabiq dünya çempionu Veselin Topalovdur. Bolqar şahmatçıdan başqa turnirdə qələbə uğrunda rusiyalı dünya çempionu və turnirin son qalibi Vladimir Kramnik, ABŞ yığmasının təmsilçiləri Fabiano Karuana və Hikaru Nakamura, İsrail millisinin lideri Boris Gelfand iştirak edəcək. Ermənistan komandası Dünya Kubokunda 4 şahmatçıyla təmsil olunacaq. Yığmanın lideri Levon Aronyan Bakıya səfəri haqda Rusiya mediasına bunları deyib: "Təəssüf ki, biz şahmatçılar ölkələr arasındakı münaqişənin həllinə köməklik edə bilmirik. Lakin musiqiçilər, müxtəlif yaradıcı peşələrin nümayəndələri sülh daşıyıcısı kimi Azərbaycana gedirlər və mən də onların yolunu nümunə olaraq davam etdirməyə çalışacam. Çalışacam ki, qonşu ölkəyə hörmət etdiyimi göstərim, ən yaxşı oyunumu nümayiş etdirim və yerli azarkeşlərə zövq bəxş edim".
FİDE prezidenti Kirsan İlyumjinov Dünya Kuboku - 2015-in Bakıda keçirilməsini yüksək qiymətləndirərək yarışın Azərbaycanda idmanın bu növünün daha sürətlə inkişafına təkan olacağını bildirib. "Bizi çox sevindirir ki, Azərbaycanda mötəbər şahmat yarışlarının keçirilməsi ənənə halını alıb. Bu gün Bakı, beynəlxalq idman tədbirlərinə mükəmməl təşkilatçılığı ilə bütün dünyada tanınır. Çox böyük uğurla başa çatan Birinci Avropa Oyunları buna ən parlaq nümunədir! Bu şəhərdə hərarətli şərq qonaqpərvərliyi ilə dinamik biznes mühiti, yüksək səviyyəli infrastruktur obyektləri ilə tarixi abidələr mükəmməl bir ahəngdarlıq təşkil edir. "Satranc" oyunu bu ərazidə 5-ci əsrdən bəri oynanılıb. Bu haqda dahi Nizaminin bir neçə poemasında qeydlər var. Azərbaycanda olan şahmat ənənələri hamıya məlumdur. Hazırda şahmat idman, təhsil və mədəniyyət istiqamətində hökumət fəaliyyətinin ən çox diqqət ayrılan sahələrindəndir. Ötən il Azərbaycan paytaxtı FİDE Qran-Pri silsiləsindən olan ilk turniri yüksək səviyyədə təşkil etdi. Bu il isə Bakı şahmat üzrə Dünya Kubokuna ev sahibliyi edəcək. Unutmayaq ki, gələn il Azərbaycanı şahmat üzrə ən mötəbər yarışlardan biri olan olimpiada gözləyir. Əminliklə söyləyə bilərəm ki, dünyada şahmatın inkişafında Azərbaycan özünəməxsus yer tutur", - K.İlyumjinov bildirib.
Bakı Şahmat Olimpiadası və Dünya Kuboku Əməliyyat Komitəsinin direktoru Mahir Məmmədov "R+"a açıqlamasında Dünya Kubokuna hazırlıqla bağlı məlumat verib. "Azərbaycan zəngin şahmat ənənəsi olan ölkə kimi tanınır. Hər il ölkəmizdə bir neçə beynəlxalq şahmat turnirinin keçirilməsi fikrimizi təsdiqləyir. Təşkilat Komitəsi tərəfindən yarışın yüksək səviyyədə keçirilməsi istiqamətində lazımi işlər aparılır. İlk Avropa Oyunlarında şahidi olduğumuz nümunəvi təşkilatçılıqdan sonra şahmat üzrə Dünya Kubokunda məsuliyyətimiz daha da artır. Biz çalışırıq ki, iştirakçılar və yarışın qonaqları hər zaman olduğu kimi yüksək təşkilatçılığın şahidi olsun. Şahmat həvəskarlarının marağını nəzərə alaraq Dünya Kubokunda oyunları internet vasitəsiylə canlı yayımlamağı planlaşdırırıq. Üstəlik, şahmatsevərlərə üç dildə - Azərbaycan, ingilis və rus dillərində məşhur qrossmeysterlərin təqdimatında maraqlı şərhlər təqdim olunacaq", - M.Məmmədov qeyd edib.
O, Dünya Kubokunda aşkar favoritin olmadığını söylədi: "Dünya Kubokunda 128 şahmatçı iştirak edəcək. Məğlub olan iştirakçılar yarışı tərk edəcək. Reqlament hər bir iştirakçıya irəliləmək imkanı verir. Reytinq favorit Veselin Topalov olsa belə digər şahmatçıların şansları az deyil. Sözsüz ki, daha çox Azərbaycan şahmatçılarının uğur qazanmasını arzulayırıq. Bu mənada təcrübəli Şəhriyar Məmmədyarovla Teymur Rəcəbovun məsuliyyəti daha böyük olacaq".
Dünya Kubokunda Azərbaycanı təmsil edəcək şahmatçılardan biri Rauf Məmmədov mötəbər yarışla bağlı fikirlərini bildirib. "R+"a açıqlamasında Məmmədov şahmatçılarımızın yarışda yaxşı nəticə göstərməyə çalışacağını deyib: "Azərbaycan Dünya Kubokunda ilk dəfə 6 şahmatçıyla təmsil olunacaq. Bu sayda heç vaxt iştirakçımız olmayıb. Ona görə şahmatçılarımız üçün yaxşı şansdır. Özümüzü yaxşı tərəfdən göstərməliyik. Ümid edirəm nəticə baxımından fərqlənəcəyik. Mənim fikrimcə, Dünya Kubokunda favorit olmur. Reqlament hər bir şahmatçıya rahat oynamağa və hətta sürpriz etməyə imkan verir. Dünya Kubokunda iştirak edən 128 şahmatçıdan əksəriyyəti turnirin qalibi olmaq imkanına malikdir. Bu mənada reytinq favoritlər hər zaman proqnozu doğrultmur. 2015-ci ildə klassik şahmatda 80 partiya oynamışam. Dünya Kubokunda da mümkün qədər çox oyun keçirmək niyyətindəyəm. Proqnoz verməyəcəm, amma imkan daxilində irəli getmək istəyirəm. Dünya Kuboku yığmamızın liderləri Şəhriyar Məmmədyarovla Teymur Rəcəbov üçün xüsusi önəm daşıyır. Çünki finalçılar dünya çempionluğuna iddiaçıların turnirinə vəsiqə qazanacaq. Son illər Azərbaycan, bir qayda olaraq, iddiaçılar turnirində təmsil olunub. Ümid edirəm yeni mövsüm də belə olacaq".

THE PATH TO THE CHESS OLYMPIAD
The World Cup in Baku clears the way for Azerbaijani grandmasters to the tournament for title of world champion
Baku is preparing to host yet another important sports competition - on September 10 the Chess World Cup begins.
The event, which is one of the most important in the FIDE calendar, will continue until October 5. A total of 128 chess-players from 45 countries will come to the Azerbaijani capital, but only two finalists will receive the main prize - the chance to participate in a tournament of contestants for the world chess crown. Each match will consist of two games; if there is a tie, the winner will be determined by a tie-break. Only the final match will consist of four games.
Azerbaijan will for the first time be represented at the World Cup by six chess-players - Sahriyar Mammad-yarov, Teymur Racabov, Rauf Mammadov, Eltac Safarli, Qadir Huseynov, and Vasif Durarbayli.
The ratings favourite for the tournament is Bulgarian chess-player, ex-world champion Veselin Topalov. In addition, ex-world champion Vladimir Kramnik and renowned masters such as Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Boris Gelfand, and others will also be coming to Baku. Armenia will be represented by four chess-players. Armenian national team leader Levon Aronyan spoke about his upcoming visit to Baku with the Russian press. "Unfortunately, we chess-players cannot help solve the conflict between our countries. But we can be witnesses as athletes, musicians, and other professionals go to Azerbaijan. I want to continue their journey, show my respect for our neighbour, and show my best game, so that local fans enjoy it," said Aronyan.
FIDE president Kirsan Ilyumzhinov praised Baku's level of preparation for the  World Cup. "Holding chess tournaments has already become a tradition in Azerbaijan. Overall, Baku already has a world-wide reputation as a wonderful organizer of sports events. The first European Games are a brilliant example of this. This year we will see a synthesis of eastern hospitality and a dynamic business sphere, first-rate modern infrastructure and historical landmarks," said Ilyumzhinov.
He noted that chess has played an important role in the historical context of Azerbaijan's development. "The game of Shatranj has been known here since the fifth century. The great Nizami wrote about it. And today the government is paying a lot of attention to chess. Last year Baku hosted the first tournament of the FIDE Grand Prix, and this year it became the host for the World Cup. It should not be forgotten that next year the Chess Olympiad. We can say with certainty that Azerbaijan occupies a special place in the world chess arena," said the FIDE head.
Mahir Mammadov, the director of the operations committee for the World Cup and the Chess Olympiad, told R+ that Baku is completely prepared to host the major competition. "Azerbaijan is known for its chess traditions. The organizing committee did it all it could so that the World Cup went splendidly. The incredible organization for the first European Games heightened our feeling of responsibility even more. We want the participants in and guests of the World Cup to see first-rate organization. We are also planning live online broadcasts of the Cup's games. Spectators will also be given interesting commentaries of famous grandmasters in Azerbaijani, English, and Russian," said Mammadov.
Mammadov said that he does not see any clear favourites for the tournament: "Regulations allow each of the 128 players to move forward, although the ratings favourite remains Topalov. First of all we wish the Azerbaijani chess-players luck. A lot of responsibility rests on Teymur Racabov and Sahriyar Mammadyarov."
According to World Cup participant Rauf Mamedov, the tournament will give the Azerbaijani chess-players a unique chance. "Azerbaijan will for the first time be represented by six chess-players. We have to put our best foot forward. I think the World Cup never has favourites, because the regulations allow any chess-player to become the champion. In this way the ratings favourites don't always satisfy expectations," believes Mammadov.
He noted that this year he went through eighty games of classic chess: "At the World Cup I also want to play as many games as I can. It's hard to make predictions, but I will try to move forward as much as I can. This tournament is special for the leaders of the team, Sahriyar Mammadyarov and Teymur Racabov. The finalists will get the right to play at the tournament of contenders. In the past few years Azerbaijan has made it to this competition. I hope that this tradition continues this season," said Mammadov.
Participants in the tournament can, by the way, also significantly improve heir finances - the prize fund for the World Cup is 1.6 million dollars.