Çindən Azərbaycana qatarla cəmi bir həftəyə, Bakıdan Sumqayıta isə - 40 dəqiqəyə çatmaq olacaq
Ölkənin dəmir yolları təsərrüfatında artıq, təxminən, dörd ilə yaxın müddətdə həyata keçirilən miqyaslı modernləşdirmə layihəsi yeni mərhələyə qədəm qoyur. Bu yaxınlarda "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC (ADY) Bakı-Böyük Kəsik istiqamətində 317 kilometrlik "polad" yolun əsas məntəqəsinin əsaslı təmirini yekunlaşdırıb. Yaxın vaxtlarda isə ADY Bakı ilə Sumqayıtı birləşdirən nəqliyyat yollarının modernləşdirilməsini bitirəcək. Dəmir yolu nəqliyyatı ən çox əhali məskunlaşan paytaxt aqlomerasiyasının peyk şəhəri ilə nəqliyyat logistikasını optimallaşdıracaq və şimal istiqamətində avtomobil tıxaclarını azaldacaq.
Qərb istiqaməti
Avropa-Qafqaz-Qars (TRASECA) layihəsinin mühüm komponenti olan, bu ilin sonunda istismara veriləcək Bakı-Tiflis-Qars (BTQ) dəmir yolu dəhlizinin imkanları nəzərə alınmaqla, son illər Azərbaycanda qərb istiqamətində "polad" magistralın buraxma qabiliyyətinin genişləndirilməsi üzrə irimiqyaslı işlər həyata keçirilib. 2011-ci ilin iyun ayında Prezident İlham Əliyev Nəqliyyat Nazirliyinin hazırladığı "Dəmir yolu nəqliyyat sisteminin 2010-2014-cü illərdə inkişafına dair Dövlət Proqramı"nı təsdiq edib. Qərb istiqamətində yolların təmiri və modernləşdirilməsi istər, təxminən, 650 mln. manat təqdim edən dövlət xətti, istərsə də Çexiyanın "EximBank"nın ayırdığı 215 mln. dollar, həmçinin Dünya Bankının 450 mln. dollar krediti hesabına maliyyələşib.
İrimiqyaslı layihənin birinci hissəsi dəmiryol infrastrukturunun - Bakını Gürcüstanla sərhəddə yerləşən Böyük Kəsik məntəqəsi ilə birləşdirən 500 kilometrilk yolun 317 km-nin təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutur. Bu kapitaltutumlu layihənin əsas məqsədi - dəmir yolunun buraxma qabiliyyətinin artırılması, habelə qatarlarının hərəkət proseslərini tamamilə avtomatlaşdıraraq, siqnalizasiyanın yeni sistemini tətbiq etməkdən ibarətdir. Nəticədə, qərb istiqamətində sürəti 60-80-dən 100-120 km/saata qədər artırmaq mümkün olub. Bu isə yük və sərnişinlərin çatdırılma vaxtını, təxminən, üç dəfə azaldacaq. Bu layihə üzrə işlərin əsas həcmi, ümumilikdə, inişilin sonunda bitib. Növbəti dövrdə ADY-nin mütəxəssisləri qərb istiqamətində əsas yol bitişən ayrı-ayrı məntəqələrin və qolların əsaslı təmirini həyata keçiriblər. Əsasən, apreldə Muğan-Hacıqabul mənzilində 10 km-lik yolun yenidənqurulması, may və iyulda isə Pirsaat-Hacıqabul, Ağstafa-Poylu və s. məntəqələrdə təmir işləri aparılıb.
Bakı-Böyük Kəsik məntəqəsinin hazırlığı cari ilin əvvəlində keçirilmiş sınaq işlərinin nəticələrini təsdiqlədi. Pilot eşelon birbaşa sərhəd stansiyasına qədər çatdırıldı: yol istismara tam hazır oldu, uyğun logistik infrastruktur isə - intensiv yükdaşıma üçün hazırlandı. Dəmir yolu zolağının keyfiyyətini yaxşılaşdıraraq, qatarların hərəkətlərinin idarə-olunması proseslərinin avtomatlaşdırılmasıyla ADY əsas məqsədə nail oldu - qərb istiqamətində magistralın buraxma qabiliyyətini artırdı. Qərb istiqamətində yüksək sürət və geniş buraxma qabiliyyətinin zəruriliyi "Silk Wind" yeni transregional marşrutda tələb olunur. Bu marşrutun fəal istismarına artıq gələcəkdə Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Qazaxıstan da başlayacaq. Bu marşrutun logistikası cari ilin sonunda istismara veriləcək BTQ-nin potensialı və "Yeni Bakı" yeni beynəlxalq dəniz limanının imkanlarının istifadəsi üzərində qurulur.
Cari ilin avqustunda "Silk Wind" marşrutu üzrə kaustik soda dolu 82 konteynerdən ibarət qatar hərəkət edib. Şixezi-Dostık-Aktau-Ələt-Keşlə marşrutu üzrə və Çin, Qazaxıstan və Azərbaycan ərazisindən 4768 km keçən növbəti heyət mənzil başına cəmi bir həftəyə gəlib çatıb. Müqayisə üçün - bu təyinatlı yüklər alternativ marşrutlarla əvvəllər 25-40 gün müddətində Bəndər-Abbas və Poti limanları vasitəsilə daşınırdı. Layihə iştirakçıları bu ilin sentyabr ayında ikinci konteyner qatarının Çin-Qazaxıstan-Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə marşrutu üzrə göndərilməsini nəzərdə tuturlar.
Ekspertlərin qiymətləndirmələrinə görə, artıq yaxın gələcəkdə yeni layihə Türkiyə, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya dövlətləri, eləcə də Çin arasında yük həcminin nəzərəçarpacaq artımını təmin edəcək. İlk növbədə, multimodal konteyner yüklərin dəmiryolu-bərə daşımaları hesabına. Təkcə Azərbaycan və onun tərəfdaşları BTQ-nin istismara başlaması ilə yük dövriyyəsinin həcmini ildə 6-7 mln. tona çatdırmağı planlaşdırırlar. Zaman keçdikcə tranzit axınla birgə yük daşımaları 17 mln. tona çata bilər.
Bakı-Sumqayıt sürət qatarı
Təqdirəlayiqdir ki, ADY-nin modernləşdirilmə layihələri təkcə regional miqyaslı işləri əhatə etmir. Belə ki, bu ilin mart ayının əvvəlində Nəqliyyat Nazirliyi və ADY Azərbaycan dəmir yolları sisteminin inkişaf proqramının daha bir komponentinin reallaşdırılmasına başladılar. Burada Bakı-Xırdalan-Sumqayıt sərnişin sahəsində 63 km uzunluğunda dəmir yolunun əsaslı təmir işlərini, habelə on müasir elektrik qatarlarının alınması nəzərdə tutulur. Əsas işlər ADY-nin vəsaiti hesabına həyata keçirilir, lakin bütün layihənin reallaşdırılmasına, təxminən, 200 mln. dolların tələb olunduğunu nəzərə alsaq, beynəlxalq donorların da cəlb olunacağı istisna edilmir.
Ötən yarım ildə layihənin podratçısı, ADY QSC-nin struktur bölməsi olan "Dəmiryolservis" MMC 61 km-dən artıq yolu yenidən təmir edib. Bu günlərdə isə uzunluğu 1,65 km olan yeni birləşdirici yolun tikintisinə başlanıldı, bu məntəqədə ilk mərhələdə yolun üzərində yoldəyişdirici qurğular qoyulur. Bu dolayı yol Sumqayıt baş stansiyasına daxil olmadan şəhərin sərnişin stansiyasına hərəkət etməyə imkan verəcək. Bu yaxınlarda Sumqayıtın köhnə sərnişin vağzalının söküntü işləri də başlayıb, Bakı-Sumqayıt dəmir yolu xətti boyunca yerləşən stansiya və dəmir yolları mənzillərində bəzi yardımçı işlər də həmçinin yekunlaşdırılır.
Bu işlərin sürətlə yekunlaşmasına bir sıra subyektiv faktorlar, o cümlədən Bakı-Sumqayıt dəmir yolu xəttində xeyli qanunsuz tikililərin yerləşdirildiyi ərazinin təmizlənməsi zərurəti də mane olurdu. Lakin buna baxmayaraq, bu problem də uğurlu şəkildə həll olunur: belə ki, Sumqayıt sərnişin stansiyasının sökülməsi prosesi zamanı burada yerləşən 40 məcburi köçkün ailəsi köçürülüb və hər bir ailəyə, təxminən, 30 min manat təzminat verilib.
Bu və ya digər şəkildə, "Dəmiryolservis" MMC-nin mütəxəssisləri Bakı-Sumqayıt dəmir yolu məntəqəsinin modernləşdirilməsilə bağlı əsas tapşırığı yerinə yetirə bildilər. İrimiqyaslı torpaq işləri - ərazinin relyefinin bərabərləşdirilməsi və bütün hərəkət məntəqəsi boyu dəmir yolu xəttinin düzləndirilməsi qatarların hərəkətinin sürətinin artırılmasına imkan verdi. Köhnə relslərin, şpalların yenilənməsi, siqnalizasiya, elektrik təchizatı və rabitə sisteminin yenilənməsi və s. bu məqsədə xidmət edirdi. Nəticədə, işlər yekunlaşdıqdan sonra hərəkətin orta sürəti 80-100 km/saat təşkil edəcək ki, bunun sayəsində sərnişinlər Sumqayıtdan Bakının mərkəzinə cəmi 40 dəqiqəyə çata biləcəklər. Bu haqda ADY-nin məlumatında deyilir. Əvvəllər Bakı-Biləcəri-Sumqayıt xəttində elektrik qatarları mənzil başına 1 saat 22 dəqiqəyə çatırdılar, yəni üç dəfə çox vaxt sərf edirdilər. Bu cür alternativ öz növbəsində Bakı-Samur avtotrasının, xüsusən də gur saatlarda daimi tıxaclar müşahidə edilən Sulutəpə məntəqəsində nəqliyyat yükünün azalmasına xeyli yardım etmiş olacaq. Bu, son dərəcə mühüm problemdir. Çünki bu gün "kimyaçılar şəhərinin" sakinləri paytaxta ancaq Bakının şimal girişindən daxil ola bilirlər. Hərçənd Sumqayıta aparan iki alternativ yol - Masazır yolu və Saray qəsəbəsindən olan nisbətən dar yol da sonda tez-tez saatlarla tıxacın müşahidə olunduğu Sulutəpə ərazisinə çıxır.
Bakı və Sumqayıt arasında dəmir yolunun yenilənməsi layihəsində müasir və komfortlu sərnişin elektrik qatarlarının alınması da nəzərdə tutulub. ADY bu məqsədlə əsasən "Stadler Rail Group" şirkəti ilə "KİSS" markalı beş elektrik qatarının alınmasına dair müqavilə imzalayıb. Bugünkü gündə "Stadler Minsk" zavodunda istehsal olunmuş üç ədəd elektrik qatarları ölkəyə gətirilib. Hər biri 4 vaqondan ibarət olan elektrik qatarlarının sərnişin tutumu 919 nəfər, oturaq yerlərin sayı 396, bunun da 84-ü biznes-sinfinə aiddir. Yeni elektrik qatarları kondisioner sistemi ilə təchiz olunublar, gələcək də isə vaqonlarda "Wi-Fi"ya çıxış üçün pulsuz məntəqələrin qurulması hesabına internetə girişlə də təmin olunacaq. Paytaxt və "kimyaçılar şəhəri" arasında fasiləsiz hərəkətin təmin olunması məqsədilə ADY, həmçinin Riqada əsaslı təmir olunmuş elektrik qatarlarını da əldə edib.
Elektrik qatarlarında gediş haqqına gəldikdə isə məsələ tezliklə Tarif Şurası tərəfindən həllini tapacaq. Lakin ilkin məlumata görə, təklif edilən qiymətlər 05, və ya 0,7 manat ola bilər.
Cari ilin yazında AYD QSC-nin sədri Cavid Qurbanovun qeyd etdiyi kimi, Bakı-Xırdalan-Sumqayıt dəmir yolunun reabilitasiyası - dairəvi Abşeron dəmir yolunun bərpasına dair layihənin bir hissəsidir. Bu məntəqənin cari ilin sentyabrında istismara verilməsi ehtimal edilir. Növbəti dövrdə isə Sumqayıt-Novxanı-Pirşağa-Zabrat-Bakı istiqamətində dəmir yolu infrastrukturunun bərpasına başlanılması planlaşdırılır. Bir sözlə, göründüyü kimi, dəmir yolları Bakıda yol "tıxacları"nın qlobal probleminin həllinə fəal şəkildə qoşulublar. Bəlkə, heç olmasa, bu layihələr qeyd edilən istiqamətdə görünən nəticələr verməyə başlayacaqlar...

It will be possible to get from China to Azerbaijan by train in just one week and from Baku to Sumqayit in 40 minutes
The large-scale project to modernize the country's railway sector, which has been carried out for nearly four years, has entered a new stage. Not long ago, CJSC Azerbaijan Railways completed radical reconstruction of the main portion of the 317-km Baku-Boyuk Kasik railroad. And soon Azerbaijan Railways will complete the modernization of railways that link Baku and Sumqayit. The rail service to the most populous satellite city of the metropolitan area will optimize the transport logistics and reduce traffic jams in the northern direction.
Westerly direction
In recent years, Azerbaijan has carried out extensive work to expand the capacity of the Azerbaijani railway system in the westerly direction, taking into account the capacity of the new railway corridor Baku-Tbilisi-Kars (BTK), which will be introduced by the end of this year and become an important component of the Europe-Caucasus-Asia project (TRACECA). In June 2011, President Ilham Aliyev approved the "State Programme on the Development of the Railway System in Azerbaijan in 2010-2014", which was developed by the Ministry of Transport. The repair and modernization of railroads in the westerly direction was financed both by the state, which provided about 650m manats, by a loan of 215m dollars allocated by Czech EximBank and a World Bank loan of 450m dollars.
The first part of the large-scale project envisages the modernization of the railway track infrastructure - a 317-km stretch of the 500-km track linking Baku with the Boyuk Kasik point located at the Georgian border. The main objective of the capital-intensive project is to increase the capacity of the railway and introduce a new alarm system fully automating the traffic. As a result, it proved possible to increase the speed of traffic in the westerly direction from 60-80 to 100-120 km per hour, which will reduce the delivery time of goods and passengers by almost one-third. The bulk of the work on the project as a whole was completed at the end of the year before. In the subsequent period, Azerbaijan Railway experts overhauled individual sections and branches adjacent to the main road in the westerly direction. In particular, the reconstruction of the 10-km Haciqabul-Mugan section ended in April, and in May and July, repair work was carried out on the Pirsaat-Haciqabul, Agstafa-Poylu railway tracks, etc.
The readiness of the Baku-Boyuk Kasik section was confirmed by the results of tests carried out earlier this year. The pilot train was brought directly to the border station: the track was recognized as totally ready for use and the related logistics infrastructure - for intensive transportation. Improving the quality of the railway line and automating the process of train control, Azerbaijan Railways achieved its main goal - increasing the capacity of the railroad in the westerly direction. The need for high speeds and great capacity in the westerly direction is required by the new trans-regional Silk Wind route, the active operation of which will be launched by Azerbaijan, Turkey, Georgia and Kazakhstan next year. The logistics of this route is based on the use of the capacity of the BTK railway commissioned at the end of this year and the capacity of the Yeni Baki new international sea port.
In early August of this year, the first test train loaded with 82 containers of caustic soda travelled by the Silk Wind. Travelling on the Shihezi-Dostyk-Aktau-Kesla route and covering 4,768 km through China, Kazakhstan and Azerbaijan, the train arrived at its destination in just a week. For comparison, such cargos were previously transported by alternative routes for 25-40 days through the ports of Bandar Abbas and Poti. Participants in the project plan to send a second container train by the China - Kazakhstan - Azerbaijan - Georgia - Turkey route in September.
According to experts, in the near future, the new project will ensure a significant growth in the cargo turnover between Turkey, the South Caucasus and Central Asia as well as China, first of all, by the rail and ferry transportation of multimodal container cargos. With the commissioning of BTK, Azerbaijan and its partners alone are planning to increase the turnover by 6-7m tonnes per year, and eventually, transit cargo flows might reach 17m tonnes.
High-speed Baku-Sumqayit
It is noteworthy that the modernization projects of Azerbaijan Railways cover not only regional initiatives. For example, in early March of this year, the Ministry of Transport and Azerbaijan Railways started implementing another component of the state programme on the development of the railway system in Azerbaijan. It provides for the overhaul of the 63-km Baku-Sumqayit-Xirdalan line, as well as the purchase of 10 modern electric trains. The main work is being carried out at the expense of the Azerbaijan Railways, but considering that the entire project will need about 200m dollars, it is possible that international donors will be involved.
Over the past six months, LLC D?miryolservis, the contractor of the project and a structural subdivision of Azerbaijan Railways, has reconstructed more than 61 km of the railroad. And just recently, the construction of a new connecting branch with a length of 1.65 km started, and at the first stage, turnouts will be installed in this area. This bypass branch will secure the movement of passenger trains to the Sumqayit station without entering the main station of the city.
The process of dismantling the old building of the Sumqayit passenger station also started recently, while some auxiliary work at railway hauls and stations along the Baku-Sumqayit railway line is about to be completed.
The early completion of this work was hampered by a number of subjective factors, including the need to clear the land along the Baku-Sumqayit railway line where many illegal buildings have been built. However, this problem is being solved as well: for example, in the process of disassembling the oil passenger station of Sumqayit, the 40 IDP families living here were resettled and each family was paid about 30,000 manats in compensation.
One way or another, LLC D?miryolservis experts managed to solve the main task of modernizing the Baku-Sumqayit railway section. Large-scale digging work - levelling of the terrain and rectification of the railroad tracks along the entire area - made it possible to increase the speed of trains. The replacement of the old rails, sleepers, upgrading of the alarm systems, power supplies and communications, etc. also helped to achieve this target.
As a result, upon completion of all work, the average speed will be 80-100 km/h, so passengers will be able to get from Sumqayit to the centre of Baku in just 40 minutes, Azerbaijan railways said in its report. In the past, electric trains on the Baku-Sumqayit-Bilacari line required one hour and 22 minutes to reach the destination, which was three times longer.
The presence of such an alternative, in turn, will significantly relieve the Baku-Samur highway, especially the Sulutapa section, where there are constant traffic jams at peak times. This is an extremely important issue, as today the inhabitants of "the city of chemists" can get to the capital only through the northern entrance to Baku. Moreover, the two alternative paths leading to Sumqayit - the Masazir highway and the relatively narrow road through the village of Saray - eventually also lead to the Sulutapa section, where long traffic jams often occur.
The project to resume the rail service between Sumqayit and Baku also provides for the purchase of modern and comfortable passenger trains. In particular, Azerbaijan Railways has signed with Stadler Rail Group an agreement for the purchase of five KISS trains. For now the country has already received three electric trains produced by Stadler Minsk, a subsidiary of the company. Consisting of four carriages, the double-decker trains able to take 919 passengers and have 396 seats, 84 of which belong to the business class. The carriages of the new electric carriage are equipped with air conditioning, and in the future, the carriages will be provided with access to the Internet through Wi-Fi access points. In order to ensure uninterrupted traffic between the capital and the "city of chemists", Azerbaijan Railways has also bought five overhauled trains in Riga.
As for the cost of travel on the new train, this issue will soon be resolved by the Tariff Council. However, according to preliminary data the estimated prices may reach 0.5 or 0.7 manats.
The chairman of CJSC Azerbaijan Railways, Cavid Qurbanov, noted in the spring of this year that the rehabilitation of the Baku-Sumqayit-Xirdalan railway - is part of the project to restore the Abseron ring railway. It is planned to put this section in operation in September. And in the subsequent year it is planned to start the reconstruction of the railway infrastructure in the Sumqayit - Novxani - Pirsagi - Zabrat - Baku direction.
In short, as you can see, the railways are actively involved in addressing the global problem of traffic jams in Baku. Maybe, at least these projects will produce visible results in this sphere...