ÇEMODAN ÜSTÜNDƏ PƏRVAZ EDƏN
Sirk artisti Oqtay NOVRUZOV: "Azərbaycana sirk sənətinin inkişafına yönəlmiş qlobal layihələr lazımdır"
Bir neçə il əvvəl azərbaycanlı Oqtay Novruzovun Rusiyanın "Minuta slavı" (Birinci kanal) telelayihəsindəki füsunkar çıxışı bir anda bu məftunedici artisti tamaşaçıların favoritinə və münsiflər heyətinin sevimlisinə çevirdi. Oqtay Novruzov hazırda dünyanın ən məşhur səhnələrində sirk fəaliyyətini davam etdirir.
- Peşəniz quruluşçu rəssamdır. Necə oldu ki, sirk sənəti ilə məşğul olmaq qərarına gəldiniz? Kəndirbazlıqla çoxdan məşğulsunuz?
- Sirkə idmana olduğu kimi, uşaqlıqdan bağlıyam. Sirkin tarixi ilə maraqlanır, özümü müxtəlif janrlarda sınayırdım. İncəsənətlə, səhnə ilə bağlı hər şey mənə maraqlı gəlir. Məhz bu səbəbdən, sirk artisti peşəsini seçdim. Bunun sayəsində daim özümü sevdiyim mühitdə hiss edir və yaradıcılıq baxımından inkişaf edirəm. Kəndirbazlıqla 13 yaşımdan məşğulam və bu işi indi də davam etdirirəm. Daim formamı qoruyuram. Əks təqdirdə, balans hissini asanlıqla itirmək olar.
- Uşaqlıqda hansı peşə sahibi olmağı arzulayırdınız? Uşaqlığınız haqqında danışın...
- Ermənistanda, azərbaycanlıların Əzizli kəndində doğulmuşam. 1987-ci ildə ailəmiz Krasnodar vilayətinə köçüb, atamın dünyasını dəyişməsindən sonra isə anam Gəncəyə pənah gətirib. Məlum hadisələrdən sonra (Ermənistandakı etnik təmizləmə - red.) bütün qohumlarımız Gəncəyə yığışıblar.
Atam mənim peşəkar səviyyədə idmanla məşğul olmağımı istəyirdi. Özüm isə lap uşaqlıqdan artist olmaq arzusunda idim. Bu səbəbdən də paralel olaraq həm idman, həm də sirklə məşğulam. İki qardaşım, bir bacım var. Bacım uşaq sirk studiyasına gedirdi və mən onu məşğələyə aparmalı olurdum. Elə bu zaman sirkə bağlandım. Yeri gəlmişkən, sonradan bacım özünə başqa peşə seçdi. O, hüquq institutunu bitirib. Kiçik qardaşım Üzeyir məşhur Cirque du Solei-də işləyir. Atamız dünyasını çox erkən dəyişib və təəssüf ki, bizim peşəkar sahədəki uğurlarımızı, nailiyyətlərimizi görə bilmədi. Anam bacımla birlikdə Gəncədə yaşayır. Anam istənilən təşəbbüsümüzə dəstək verib və buna görə ona çox minnətdaram. Məhz onun sahəsində ailəmizdə hər zaman mehribanlıq, ahəng olub. Dünyanın ayrı-ayrı hissələrində yaşasaq da, hər zaman birlikdəyik.
- Peşənizin çətin tərəfi nədir?
- Düşünürəm, yalnız mənim peşəmdə deyil, istənilən peşədə ən çətin cəhət peşəkar vərdişləri qoruyub-saxlamaqdır. Lakin insan sevimli işilə məşğuldursa, o, istənilən çətinliyi asanlıqla aşır. Mən işimi sevir və ona hər zaman böyük məsuliyyətlə, ürəklə yanaşıram. Mənim peşəmdə bəlkə də yeganə çatışmazlıq səyahətlərin çox olması, daim "çamadanın üstündə oturmaq" məcburiyyətidir. Amma mən bu çatışmazlıqda da müsbət məqamlar görürəm.
- Bu peşədə şəxsi qələbələriniz və uğurlarınız nə olub?
- 2005-ci ildə çıxış etdiyim tamaşa Beynəlxalq Edinburq Teatr Festivalında birinci yeri tutub. Fransada "Festival İnternational Du Cirque De Massy" festivalında da iştirak etmişəm. Qardaşımla birlikdə münsiflər heyəti və şəhərin müxtəlif mükafatlarına layiq görülmüşük. Lakin artist üçün əsl mükafat tamaşaçı sevgisidir. Qələbə budur! Doğmalarım mənə inanır və bu mənə qarşıma qoyduğum hədəflərə çatmaq üçün böyük güc verir.
- Siz tarım çəkilmiş kanatda da, boş kəndirdə də gəzmisiniz. Hansı daha asandır? İstərdim ki, oxucularımıza az da olsa, bu peşənin təhlükəli olduğunu anladasınız...
- Kanat - üfüqi və ya maili şəkildə bərk çəkilmiş ekvilibristik alətdir. Sim isə sirk alətidir. Onun bir neçə növü var: iki yüksəklik arasında çəkilmiş 9-11 metrlik tel, iki ağac arasında çəkilmiş 8 metrlik tros - boş kəndir. Və nəhayət, üçqat tel - paralel çəkilmiş troslar. Heç biri asan deyil. Sadəcə, balanslaşdırma texnikası fərqlidir. Tarım çəkilmiş ipin üzərində dayanmalısansa, boş ipi altında saxlamalısan. Hər ikisi uzun-uzadı, fasiləsiz məşq tələb edir.
- İspaniyada yaşayır və işləyirsiniz. Bu ölkədə yaşamağın üstünlükləri və çətinlikləri nədən ibarətdir?
- Hazırda rəsmi olaraq Almaniya və Rusiyada yaşayıram. İnsan dünyanın hər bir tərəfində yaşamağa öyrəşməlidir. Hər şey həyat prioritetlərindən asılıdır. Şəxsən mənim üçün prioritet işim və ailəmdir. Hər kəsə bütün çətinlikləri asanlıqla aşmağı, həmin çətinliklərdə özü üçün üstünlüklər tapmağı arzulayıram! Hazırda tamamilə yeni, analoqu olmayan nömrə üzərində işləyirəm. İnanıram ki, hər şey yaxşı olacaq və tezliklə həmin nömrəni publikaya təqdim edəcəyəm.
- Qardaşınız Üzeyir Amerikanın "America's Got Talent" teleşousunda iştirak edir. Növbəti il siz də bu şouya qatılmaq haqqında düşünürsünüzmü?
- Mənə bununla bağlı təklif gələrsə, əlbəttə ki, imtina etmərəm. Ümumiyyətlə, işlə bağlı heç bir təklifi geri çevirmərəm. Yenilikləri, sınanılmamış işləri çox sevirəm. Səhnədə eksperiment etmək, yeni, qeyri-adi nömrələr üzərində işləmək çox xoşuma gəlir.
- Bəs Rusiyanın "Minuta slavı" teleşousundakı çıxışınız zamanı məzəli dirijor obrazını kim düşünmüşdü?
- Dəli dirijor obrazı emosionallığımı bilən dostlarımın - möhtəşəm sirk artistləri Dmitri və Yelena Artyomovların təklifi idi. Bu ideyaya görə, onlara hər zaman minnətdar olacağam. Çünki həmin obraz sayəsində özümü və ətrafımdakıları sevindirməkdə davam edirəm.
- Oqtay, fikrinizcə, Azərbaycanda sirk sənətinin inkişafı üçün hansı işlər görülməlidir?
- Hesab edirəm, ilk növbədə, xalqımın sirk sənətinə münasibəti dəyişməlidir. Bunun üçün isə Azərbaycan tamaşaçısı keyfiyyətli sirk nömrələrini tez-tez görməlidir. Tamaşaçıların müxtəlif ölkələrin sirk sənəti ilə tanış olmaları üçün Bakıya dünya sirkinin ən parlaq ulduzları çıxış etməlidirlər. Ümumilikdə isə Azərbaycana sirk sənətinin inkişafına yönəlmiş qlobal layihələr lazımdır. Təhsilə dəstək işləri genişləndirilməlidir - artistlərin ixtisası artırılmalı, kreativ işçilərin yaradıcı potensialı yüksəldilməli, sirk strukturlarında administrativ kadrlara hazırlıqlar keçilməlidir. Bununla yanaşı, sirk işinin idarəçiliyi və menecmenti, sirkdə marketinq reklamı və s. də öyrənilməsi olduqca vacibdir.

ПАРИТЬ, "СИДЯ НА ЧЕМОДАНАХ"
Артист цирка Огтай Новрузов: "Азербайджану нужны глобальные проекты, направленные на развитие циркового искусства"
Несколько лет назад феерическое выступление азербайджанца Огтая Новрузова в российском телепроекте "Минута славы" (Первый канал) в одночасье превратило этого обаятельного артиста в фаворита зрителей и любимца строгого жюри. Огтай Новрузов продолжает цирковую деятельность, выступая на самых известных мировых аренах.
- По профессии вы - художник-постановщик. Как получилось, что вы решили заняться и цирковым искусством? Давно занимаетесь эквилибристикой на канате?
- К цирку я был привязан с детства, впрочем, как и к спорту. Увлекался историей цирка, пробовал себя в различных жанрах. Мне интересно все, что связано с искусством и сценой. Именно поэтому я выбрал профессию артиста цирка. Благодаря этому я всегда нахожусь в своей стихии и развиваюсь творчески. Эквилибристикой на проволоке занимаюсь с 13 лет и продолжаю по сей день. Форму поддерживаю постоянно, иначе можно легко потерять чувство баланса.
- Кем мечтали стать в детстве? Расскажите о своей семье.
- Я родился в Армении, в азербайджанском селе Азизли. В 1987 году наша семья перебралась в Краснодарский край, а после смерти папы мама решила переехать в Гянджу, куда после известных событий (в результате этнических чисток в Армении. - Ред.) поселились все наши родственники.
Папа хотел, чтобы я профессионально занимался спортом, но с самого детства я мечтал стать артистом. Поэтому занимался спортом и цирком параллельно. У меня два брата и сестра. Сестра ходила в детскую цирковую студию, и мне приходилось водить ее на занятия, там я и привязался к цирку. Кстати, впоследствии сестра выбрала для себя другую профессию, закончила юридический институт. Младший брат Узеир работает в известном Cirque du Solei. Наш отец ушел из жизни очень рано и, к сожалению, не увидел наши достижения и успехи в профессии. Мама с сестрой живут в Гяндже. Я бесконечно благодарен маме за то, что она всегда поддерживала нас в любых начинаниях. Благодаря ей наша семья всегда была очень дружной и слаженной, и даже находясь в разных концах земли, мы всегда вместе.
- В чем сложность вашей профессии?
- Думаю, что не только в моей, но и в любой другой профессии самое сложное - поддерживать профессиональные навыки. Но, по большому счету, если человек занимается любимым делом, то любые сложности он преодолевает с легкостью. Я люблю свою работу и всегда подхожу к ней с большой ответственностью и душой. Ну, может быть, единственный недостаток моей профессии в том, что приходится много ездить по миру, постоянно "сидеть на чемоданах". Но даже в этих недостатках я нахожу свои плюсы.
- Ваши личные победы и успехи в этой профессии?
- Спектакль, в котором я работал в 2005 году, занял первое место на Международном эдинбургском театральном фестивале. Мне довелось участвовать и в Festival International Du Cirque De Massy во Франции. Мы с братом увезли с собой специальные призы жюри и города. Но настоящей наградой для артиста является любовь зрителя. Это и есть победа! Мои родные верят в меня, и это дает мне больше сил и стремление к достижению поставленной цели.
- Вы работали и на туго натянутом канате, и на свободной проволоке. Что легче? Этот вопрос для того, чтобы читатели хоть немного осознали опасность вашей работы…
- Канат - эквилибристический снаряд, туго натянутый трос в горизонтальном или наклонном положении. Проволока - цирковой снаряд. Есть несколько ее видов: тугая, длиной 9-11 м, натянутая между двумя пьедесталами, свободная - укрепленный восьмиметровый трос между двумя мачтами, двойная, тройная проволока - параллельно натянутые тросы. Легкого нет ничего, ни в том, ни в другом. Просто разная техника балансирования. Если на туго натянутой проволоке нужно удержаться, то на свободной проволоке надо ее подводить под себя. И то, и другое требует длительных и упорных тренировок.
- Вы живете и работаете в Испании. В чем преимущество и сложность жизни в этой стране?
- В данный момент официально я живу в Германии и России. Человек способен прижиться в любой точке земли. Все зависит от жизненных приоритетов. Лично мой приоритет - это работа и семья. Я хочу пожелать всем с легкостью преодолевать любые сложности и в них же находить для себя преимущества! Сейчас работаю над совершенно новым номером, который не имеет аналогов. Верю, что все сложится хорошо и в скором будущем я смогу показать его публике.
- Ваш брат Узеир участвует в американском телешоу America's Got Talent - вы не думали в следующем году тоже принять участие в нем?
- Если мне поступит предложение принять участие в таком телешоу, то, конечно же, я не откажусь, как, впрочем, и от любого другого предложения по работе. Мне нравится все новое и неизведанное. Я люблю экспериментировать на сцене и работать над новыми и необычными номерами.
- А кто придумал необычный образ забавного дирижера во время выступления в российском телешоу "Минута славы"?
- Зная мою эмоциональность, образ безумного дирижера посоветовали мои друзья, замечательные артисты цирка Дмитрий и Елена Артемьевы. Я всегда буду им благодарен за эту идею, благодаря которой я продолжаю радовать себя и окружающих.
- Огтай, что, по-вашему, нужно сделать, чтобы цирковое искусство в Азербайджане начало развиваться?
- Считаю, что прежде всего должно поменяться отношение моего народа к цирковому искусству. А для этого азербайджанские зрители должны чаще видеть качественные цирковые представления, достойные восхищения. Я за то, чтобы в Баку выступали самые яркие звезды мирового цирка, чтобы зрители увидели цирковое искусство разных стран. В целом же Азербайджану нужны глобальные проекты, направленные на развитие циркового искусства. Необходимо расширение образовательной деятельности - повышение квалификации артистов, развитие творческого потенциала креативных работников, подготовка административных кадров цирковых структур, а также специализированное обучение профессиям менеджмента и управления цирковым делом, рекламы маркетинга в цирке и многое другое.