ÇEMODAN ÜSTÜNDƏ PƏRVAZ EDƏN
Sirk artisti Oqtay NOVRUZOV: "Azərbaycana sirk sənətinin inkişafına yönəlmiş qlobal layihələr lazımdır"
Bir neçə il əvvəl azərbaycanlı Oqtay Novruzovun Rusiyanın "Minuta slavı" (Birinci kanal) telelayihəsindəki füsunkar çıxışı bir anda bu məftunedici artisti tamaşaçıların favoritinə və münsiflər heyətinin sevimlisinə çevirdi. Oqtay Novruzov hazırda dünyanın ən məşhur səhnələrində sirk fəaliyyətini davam etdirir.
- Peşəniz quruluşçu rəssamdır. Necə oldu ki, sirk sənəti ilə məşğul olmaq qərarına gəldiniz? Kəndirbazlıqla çoxdan məşğulsunuz?
- Sirkə idmana olduğu kimi, uşaqlıqdan bağlıyam. Sirkin tarixi ilə maraqlanır, özümü müxtəlif janrlarda sınayırdım. İncəsənətlə, səhnə ilə bağlı hər şey mənə maraqlı gəlir. Məhz bu səbəbdən, sirk artisti peşəsini seçdim. Bunun sayəsində daim özümü sevdiyim mühitdə hiss edir və yaradıcılıq baxımından inkişaf edirəm. Kəndirbazlıqla 13 yaşımdan məşğulam və bu işi indi də davam etdirirəm. Daim formamı qoruyuram. Əks təqdirdə, balans hissini asanlıqla itirmək olar.
- Uşaqlıqda hansı peşə sahibi olmağı arzulayırdınız? Uşaqlığınız haqqında danışın...
- Ermənistanda, azərbaycanlıların Əzizli kəndində doğulmuşam. 1987-ci ildə ailəmiz Krasnodar vilayətinə köçüb, atamın dünyasını dəyişməsindən sonra isə anam Gəncəyə pənah gətirib. Məlum hadisələrdən sonra (Ermənistandakı etnik təmizləmə - red.) bütün qohumlarımız Gəncəyə yığışıblar.
Atam mənim peşəkar səviyyədə idmanla məşğul olmağımı istəyirdi. Özüm isə lap uşaqlıqdan artist olmaq arzusunda idim. Bu səbəbdən də paralel olaraq həm idman, həm də sirklə məşğulam. İki qardaşım, bir bacım var. Bacım uşaq sirk studiyasına gedirdi və mən onu məşğələyə aparmalı olurdum. Elə bu zaman sirkə bağlandım. Yeri gəlmişkən, sonradan bacım özünə başqa peşə seçdi. O, hüquq institutunu bitirib. Kiçik qardaşım Üzeyir məşhur Cirque du Solei-də işləyir. Atamız dünyasını çox erkən dəyişib və təəssüf ki, bizim peşəkar sahədəki uğurlarımızı, nailiyyətlərimizi görə bilmədi. Anam bacımla birlikdə Gəncədə yaşayır. Anam istənilən təşəbbüsümüzə dəstək verib və buna görə ona çox minnətdaram. Məhz onun sahəsində ailəmizdə hər zaman mehribanlıq, ahəng olub. Dünyanın ayrı-ayrı hissələrində yaşasaq da, hər zaman birlikdəyik.
- Peşənizin çətin tərəfi nədir?
- Düşünürəm, yalnız mənim peşəmdə deyil, istənilən peşədə ən çətin cəhət peşəkar vərdişləri qoruyub-saxlamaqdır. Lakin insan sevimli işilə məşğuldursa, o, istənilən çətinliyi asanlıqla aşır. Mən işimi sevir və ona hər zaman böyük məsuliyyətlə, ürəklə yanaşıram. Mənim peşəmdə bəlkə də yeganə çatışmazlıq səyahətlərin çox olması, daim "çamadanın üstündə oturmaq" məcburiyyətidir. Amma mən bu çatışmazlıqda da müsbət məqamlar görürəm.
- Bu peşədə şəxsi qələbələriniz və uğurlarınız nə olub?
- 2005-ci ildə çıxış etdiyim tamaşa Beynəlxalq Edinburq Teatr Festivalında birinci yeri tutub. Fransada "Festival İnternational Du Cirque De Massy" festivalında da iştirak etmişəm. Qardaşımla birlikdə münsiflər heyəti və şəhərin müxtəlif mükafatlarına layiq görülmüşük. Lakin artist üçün əsl mükafat tamaşaçı sevgisidir. Qələbə budur! Doğmalarım mənə inanır və bu mənə qarşıma qoyduğum hədəflərə çatmaq üçün böyük güc verir.
- Siz tarım çəkilmiş kanatda da, boş kəndirdə də gəzmisiniz. Hansı daha asandır? İstərdim ki, oxucularımıza az da olsa, bu peşənin təhlükəli olduğunu anladasınız...
- Kanat - üfüqi və ya maili şəkildə bərk çəkilmiş ekvilibristik alətdir. Sim isə sirk alətidir. Onun bir neçə növü var: iki yüksəklik arasında çəkilmiş 9-11 metrlik tel, iki ağac arasında çəkilmiş 8 metrlik tros - boş kəndir. Və nəhayət, üçqat tel - paralel çəkilmiş troslar. Heç biri asan deyil. Sadəcə, balanslaşdırma texnikası fərqlidir. Tarım çəkilmiş ipin üzərində dayanmalısansa, boş ipi altında saxlamalısan. Hər ikisi uzun-uzadı, fasiləsiz məşq tələb edir.
- İspaniyada yaşayır və işləyirsiniz. Bu ölkədə yaşamağın üstünlükləri və çətinlikləri nədən ibarətdir?
- Hazırda rəsmi olaraq Almaniya və Rusiyada yaşayıram. İnsan dünyanın hər bir tərəfində yaşamağa öyrəşməlidir. Hər şey həyat prioritetlərindən asılıdır. Şəxsən mənim üçün prioritet işim və ailəmdir. Hər kəsə bütün çətinlikləri asanlıqla aşmağı, həmin çətinliklərdə özü üçün üstünlüklər tapmağı arzulayıram! Hazırda tamamilə yeni, analoqu olmayan nömrə üzərində işləyirəm. İnanıram ki, hər şey yaxşı olacaq və tezliklə həmin nömrəni publikaya təqdim edəcəyəm.
- Qardaşınız Üzeyir Amerikanın "America's Got Talent" teleşousunda iştirak edir. Növbəti il siz də bu şouya qatılmaq haqqında düşünürsünüzmü?
- Mənə bununla bağlı təklif gələrsə, əlbəttə ki, imtina etmərəm. Ümumiyyətlə, işlə bağlı heç bir təklifi geri çevirmərəm. Yenilikləri, sınanılmamış işləri çox sevirəm. Səhnədə eksperiment etmək, yeni, qeyri-adi nömrələr üzərində işləmək çox xoşuma gəlir.
- Bəs Rusiyanın "Minuta slavı" teleşousundakı çıxışınız zamanı məzəli dirijor obrazını kim düşünmüşdü?
- Dəli dirijor obrazı emosionallığımı bilən dostlarımın - möhtəşəm sirk artistləri Dmitri və Yelena Artyomovların təklifi idi. Bu ideyaya görə, onlara hər zaman minnətdar olacağam. Çünki həmin obraz sayəsində özümü və ətrafımdakıları sevindirməkdə davam edirəm.
- Oqtay, fikrinizcə, Azərbaycanda sirk sənətinin inkişafı üçün hansı işlər görülməlidir?
- Hesab edirəm, ilk növbədə, xalqımın sirk sənətinə münasibəti dəyişməlidir. Bunun üçün isə Azərbaycan tamaşaçısı keyfiyyətli sirk nömrələrini tez-tez görməlidir. Tamaşaçıların müxtəlif ölkələrin sirk sənəti ilə tanış olmaları üçün Bakıya dünya sirkinin ən parlaq ulduzları çıxış etməlidirlər. Ümumilikdə isə Azərbaycana sirk sənətinin inkişafına yönəlmiş qlobal layihələr lazımdır. Təhsilə dəstək işləri genişləndirilməlidir - artistlərin ixtisası artırılmalı, kreativ işçilərin yaradıcı potensialı yüksəldilməli, sirk strukturlarında administrativ kadrlara hazırlıqlar keçilməlidir. Bununla yanaşı, sirk işinin idarəçiliyi və menecmenti, sirkdə marketinq reklamı və s. də öyrənilməsi olduqca vacibdir.

HOVER WHILE "SITTING ON SUITCASES"
Circus actor Oqtay Novruzov: "Azerbaijan needs global projects aimed at the development of circus art"
Several years ago, the enchanting performance of Oqtay Novruzov from Azerbaijan on the Russian TV show "Minute of Fame" (First Channel) suddenly turned this charming actor into a favourite of the audience and the strict jury. Oqtay Novruzov continues his circus career performing at the world's most famous arenas.
- By profession you are a production designer. How did you decide to engage in circus art? How long have you been engaged in tightrope walking?
- I've been attached to circus, like to sports, since childhood. I was fond of the history of the circus and dabbled in various genres. I'm interested in everything that's connected with art and the stage. That's why I chose to become a circus artist. Because of this, I'm always in my element and develop creatively. I've been doing tightrope walking for 13 years and continue to do it to this day. I always keep in good shape, otherwise you can easily lose the sense of balance.
- What did you want to become as a child? Tell us about your family.
- I was born in Armenia, in the Azerbaijani village of Azizli. In 1987, our family moved to the Krasnodar region, and after the death of my father, my mother decided to move to Ganca, where all our relatives settled after the well-known events (as a result of ethnic cleansing in Armenia - editor).
Dad wanted me to be a professional sportsman, but I dreamed of becoming an artist from childhood. So I went in for sports and the circus in parallel. I have two brothers and a sister. My sister went to a children's circus studio, and I had to take her to school, where I became attached to the circus. By the way, my sister chose a different profession later and graduated from the Law Institute. My younger brother Uzeyir works in the famous Cirque du Soleil. Our father died very early and, unfortunately, didn't see our achievements and successes in the profession. My mom and sister live in Ganca. I'm eternally grateful to my mother for always supporting us in all endeavours. Thanks to her, our family has always been very friendly and well-organized, and even in different parts of the earth, we're always together.
- What's the complexity of your profession?
- I think that not only in my profession, but in any other profession the most difficult thing is to maintain professional skills. But, by and large, if a man does what he likes, then he overcomes any difficulties with ease. I love my job and always approach it with great responsibility and soul. Well, maybe, the only downside of my profession that you have to travel a lot around the world, always "sitting on suitcases". But even in these shortcomings I find pluses.
- Your personal victories and successes in this profession?
- The performance, in which I worked in 2005, took first place at the International Edinburgh Theatre Festival. I had a chance to take part in the Festival International Du Cirque De Massy inFrance. My brother and I won special prizes from the jury and the city. But the real reward for the artist is the love of the audience. This is a victory! My family believes in me, and it gives me more strength and desire to achieve the goal.
- You worked on the tightrope and free wire. Which is easier? This question is to help the readers to realize the danger of your job...
- The rope is an equilibristics tool, a taut rope in a horizontal or inclined position. The wire is a circus tool. There are several types of it: a taut one, which is 9-11 metres long, a wire stretched between two pedestals; a loose one - a strengthened eight-metre cable between two masts; a double or triple wire - cables strung in parallel. There is nothing easy in any of them. Just a different balancing technique. If on the taut wire you have to keep your feet, on the loose wire it is necessary to keep the wire under yourself. And both require long and hard training.
- You live and work in Spain. What are the advantages and complexity of life in this country?
- At the moment, I officially live in Germany and Russia. Man is able to settle down anywhere in the world. Everything depends on the priorities in life. Personally, my priority is work and family. I want to wish everyone to overcome all difficulties easily and find benefits for themselves in them! I'm currently working on a completely new number, which has no analogues. I believe that everything will go well and I'll be able to show it to the audience soon.
- Your brother Uzeyir is participating in the American television show America's Got Talent. Have you also thought of taking part in it next year?
- If I'm offered to take part in a TV show, then, of course, I won't reject it or any other job offer. I like everything new and unknown. I love to experiment on stage and work on new and unusual numbers.
- Who came up with the unusual image of the amusing conductor during the performance on the Russian TV show "Minute of Fame"?
- Knowing my emotionality, my friends, wonderful circus artists Dmitriy and Yelena Artemyevs, advised the image of the mad conductor. I will always be grateful to them for this idea, through which I continue to please myself and others.
- Oqtay, what do you think should be done for circus art in Azerbaijan to begin to develop?
- I think that first of all the attitude of my people to circus art must change. And to this end, Azerbaijani viewers should see more high-quality circus performances that deserve admiration. I support the idea that the brightest stars of the world circus perform in Baku so that the audience can see the circus art of different countries. In general, Azerbaijan needs global projects aimed at the development of circus art. It's necessary to extend educational activities - training of artists, development of the creative potential of employees, training of administrative staff for circus entities, as well as specialized training in administering and managing the circus business, advertising, marketing in the circus and more.