Azərbaycanın pensiya-sığorta sistemini ciddi islahatların növbəti mərhələsi gözləyir
Azərbaycanın pensiya-sığorta sistemində aparılan islahatlar son dərəcə qısa zaman kəsiyində onu dünya standartları səviyyəsinə və inkişaf etmiş ölkələrin nümunəsinə maksimal dərəcədə çatdırmağa imkan verdi. Hazırda bu sahənin inkişaf proqramını ölkənin müasir tarixində ən ciddi uğurlulardan biri hesab etmək olar. Beynəlxalq ekspertlər də tamamilə bununla razıdırlar.
Lakin istər daxili, istərsə də xarici sosial-iqtisadi proseslər əhalinin daha imkansız təbəqəsinin sabit maddi təminatına cavabdeh olan strukturları maliyyə yardımının yeni mexanizmləri üzərində çalışmağa məcbur edir. Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) gələcək islahatlar planı, demək olar ki, hazırdır. Onun müəyyən bəndləri cəmiyyətdə müzakirə mövzusuna çevrilə bilər, amma onların əsas məqsədinə - pensiya-sığorta ödənişlərinin zəmanət verilmiş və dayanıqlı sistemin təmin edilməsi və onların sabit artımı, dəyişiklik zərurətinə diqqət yetirdikdə hər şey aydın olur.
Göz qarşısında olan tərəqqi
"Dünya böhranının nəticələri ilə üzləşən bir çox ölkələr pensiya sistemlərinin maliyyələşdirilməsi və sosial proqramların reallaşdırılmasında ciddi problemlər yaşayırlar. Lakin vaxtında verilən qərar sayəsində, Azərbaycan pensiya-sığorta sisteminin sabitliyini təmin edə bildi", - DSMF sədri Elman Mehdiyev belə hesab edir.
Bunu statistika da təsdiq edir: təkcə 2003-2015-ci illər ərzində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun büdcəsinə daxil olmuş sosial sığorta haqlarının məbləği 9 dəfədən çox artıb; bununla bərabər, əmək pensiyalarının həcmi 9,5 dəfə çoxalıb. Eyni zamanda, pensiya xərclərinin ölkənin ÜDM-ə olan nisbəti yüksəlib. 2003-cü ildə 3,9% təşkil etdiyi halda, 2015-ci ildə 5,1%-ə çatıb. Təbii ki, bütün bunlar ölkədə ciddi iqtisadi inkişaf, orta aylıq əməkhaqqının artımı, daimi yeni iş yerlərinin açılması və sosial ödənişlərə güclü nəzarət fonunda baş verib.
DSMF sədrinin sözlərinə görə, ikinci əsas nailiyyət dünya ölkələri hökumətlərinin gündəliyində olan çox mühüm bir problemin - qlobal yaşlanma fonunda dəyişən demoqrafik tendensiyaların pensiya sisteminə təsirinin uğurla tənzimlənməsidir. Azərbaycanda qurulmuş müasirəsaslı sığorta-pensiya sistemi vasitəsilə əmək fəaliyyəti göstərən 3 mln.-dan çox şəxsin fərdi uçot əsasında bilavasitə öz gələcək pensiya təminatının iştirakçısına çevrilməsinə cəlb etmək mümkün olub. Digər tərəfdən, sığorta-pensiya sistemindəki bir sıra əlavə hüquq və imtiyazların demoqrafik göstəricilərə uyğunlaşdırılması, pensiya hüququ üzrə yaş və staja olan tələbin tənzimlənməsinə dair tədbirlər görülüb.
Onun sözlərinə görə, üçüncü və ən mühüm nailiyyət, mövcud maliyyə imkanlarının ölkə əhalisinin 13,5%-ni təşkil edən pensiyaçılar arasında ədalətli bölgüsünə nail olunmasıdır.
"Ümumilikdə, pensiyaların orta aylıq məbləği hazırda pensiyaçılar üçün yoxsulluq həddini 1,7 dəfə üstələyir, halbuki 2003-cü ildə bu göstərici yoxsulluq həddindən 2 dəfə aşağı məbləğlə ifadə olunurdu. 2003-2015-ci illər ərzində əmək pensiyalarının orta aylıq məbləği 9,5 dəfə artıb", - deyə E. Mehdiyev "Azərbaycanda pensiya təminatı sistemində islahatların aktuar qiymətləndirilməsi" mövzusunda keçirilən təqdimat zamanı məlumat verib.
Qeyd edək ki, 2006-cı ildən "Əmək pensiyaları haqqında" qanuna uyğun olaraq, sosial sığortanın personifikasiya edilmiş (fərdi) uçot sisteminə keçid həyata keçirilir. Bu zaman fərdi hesablar açılır və sistemə cəlb olunan şəxslərin ödənişləri toplanır. Hazırda Azərbaycanda icbari sosial sığorta məbləğinin dərəcəsi iki mənbədən formalaşır: işəgötürənlər üçün əməyin ödənilməsi fondunun 22%-i, işçilər üçün hesablanmış əməkhaqqının 3%-i miqdarında müəyyən edilib.
Yeni pensiyaçılar problemi
Lakin görünən tərəqqiyə baxmayaraq, gələcəkdə pensiya-sığorta sisteminin maliyyə dayanıqlılığına ciddi təsir göstərə biləcək müəyyən boşluqlar var. "Unutmamalıyıq ki, icbari sosial sığorta haqqı ödəyən vətəndaşlar müəyyən vaxtdan sonra öz pensiyalarını istəyəcəklər. Lakin biz bu vəsaitləri, büdcədən gələn transfertlərlə birgə əhalinin pensiya təminatına yönəldirik; məsələn: 1992-ci ilə qədər əhalinin bəzi güzəştli kateqoriyalarına verilən pensiya haqları kimi. Bu xərclərin toplanan sosial sığorta haqları ilə heç bir əlaqəsi yoxdur, buna baxmayaraq, biz bütün bunları icbari sosial sığorta haqları hesabına toplanan vəsaitlər sayəsində maliyyələşdiririk. Belə çıxır ki, pensiya-sığorta sistemində yeni pensiyaçılar üçün perspektivdə maliyyə çatışmazlığı problemi ilə üzləşə bilərik", - E. Mehdiyev qeyd edib.
Digər problem - sığorta haqlarını daha çox ödəyən vətəndaşların sığorta yığımları, daha az sığorta haqları ödəyən vətəndaşların təminatına yönəldilir. Toplanılan sığorta haqlarının ancaq 50%-i fərdi hesablarda qeydə alınır, qalan hissəsi az sosial sığorta haqqı ödəmiş insanların pensiya təminatına yönəldilir. Təbii ki, bu çox sosial sığorta haqqı ödəyən insanların pensiya-sığorta sisteminə marağını azaldır, belələri əməkhaqqının tam leqallaşdırılmasında maraqlı olmurlar. Yəni sosial ədalətlilik prinsipinin pozulması göz önündədir.
Bununla yanaşı, məhz DSMF-in bu boşluqları qeyd edib qabartması faktı, artıq onların tezliklə aradan qaldırılacağına ümidləri artırır - Dövlət Fondu pensiya islahatlarının yeni mərhələsi barədə məlumat verib. Onların keçirilməsinin zəruriliyini DSMF-in çoxdankı tərəfdaşı - Dünya Bankı (DB) da dəstəkləyib. DB-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Larisa Leşenkonun sözlərinə görə, pensiya sistemi yaşlı əhalinin gəlirlərinin düzgün bölüşdürülməsini təmin etməli, onların pensiyaya çıxdıqdan sonra ağır vəziyyətdə olmasına imkan verməyən sistem yaratmalıdır. "İcbari sosial sığortanın məbləğinin dərəcəsi dəyişdirilməzsə, gələcəkdə dövlət fondunun sosial sığorta xərcləri gəlirlərini üstələyə və sistem dayanıqlılığını təmin etməyə bilər. Bu məsələ mütləq həll edilməlidir, çünki gələcəkdə bu maliyyə problemlərinə səbəb ola bilər", - L. Leşenko bildirib.
Sadəcə - PROST
DB-nin əsas iqtisadçısı Zoran Anuşiç də təsdiq edib ki, bankın PROST modeli əsasında keçirdiyi simulyasiya göstərib ki, yaxın zamanlarda Azərbaycanda pensiya islahatları keçirilməsə, bu, istər maliyyə, istərsə də sosial sahədə qısamüddətli və uzunmüddətli problemlərə gətirib çıxara bilər. O, izah edib ki, PROST modeli vasitəsilə əhalinin gözlənilən uzunömürlülüyü, ölkənin gələcək makroiqtisadi göstəriciləri, sistemdə istər sığortanın prinsiplərinə əsaslanan, istərsə də icbari dövlət sosial sığorta haqqı ilə əlaqəsi olmayan pensiya öhdəlikləri, habelə gələcək pensiyaçı və sığortaçıların sayı proqnozlaşdırılır. Odur ki, Z. Anuşiçin sözlərinə görə, islahatlar aparılmasa, tədricən, pensiyaların nisbi miqdarı azalacaq, pensiya sahəsində defisit isə artacaq. Bunun baş verməməsi üçün DB-nin baş iqtisadçısı bir sıra tədbirlər irəli sürüb. Bunlara DSMF-in gəlirlərin artırılması, ikincisi, xərclərin azaldılması daxildir.
Məhz PROST modeli əsasında aparılan tədqiqatlar Azərbaycanın pensiya sisteminin gələcək inkişafının üç əsas istiqamətini müəyyən etməyə imkan verib. Birincisi, pensiya təminatında sığorta prinsiplərinin gücləndirilməsini və toplanan pensiya öhdəlikləri ilə yığılan maliyyə vəsaitlərinin balanslaşdırılmış tarazlığının təmin edilməsini nəzərdə tutur. Hazırda ödənilən cəmi sığorta haqqının yarısının fərdi hesablarda qeydiyyata alınması bu islahat tədbirini yüksək əməkhaqqından sosial sığorta haqları ödəyən şəxslərə münasibətdə daha aktual edir. Gələcəkdə isə bununla bağlı tövsiyə edilir ki, pensiya kapitalının formalaşmasında fərdi hesablarda ödənilən sosial sığorta haqları tam məbləğdə nəzərə alınsın.
İkinci istiqamət dövlətin öhdəlikləri ilə pensiya sistemi öhdəliklərinin maliyyə mənbələrinin fərqləndirilməsini əhatə edir. Burada sığorta-pensiya sisteminin əlavə sərbəst vəsaitlərə malik olması və bunun pensiyaçıların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə yönəldilməsi hədəflənir.
Könüllü sosial sığortanın tətbiqi əsasında icbari dövlət sosial sığortasından əlavə təminata imkan verən mexanizmlərin formalaşdırılması islahatların üçüncü vacib istiqamətini təşkil edir. Söhbət qeyri-dövlət pensiya institutlarının inkişaf etdirilməsindən gedir ki, bununla da vətəndaşların pensiya təminatının gücləndirilməsinə əlavə imkanların yaradılması nəzərdə tutulur. Lakin E. Mehdiyevin etiraf etdiyi kimi, məhz bu, qarşıdakı islahatlar çərçivəsində daha mürəkkəb proses kimi görünür. "Bu sahəyə dair qəbul ediləcək qanun layihəsində könüllü sosial sığorta haqlarının toplanması mexanizmləri, vəsaitlərin dövriyyəsindən əldə edilən gəlirlərin fərdi uçotunun aparılması, idarəedici şirkətlərə olan tələblər, investisiya qaydaları, qeyri-dövlət pensiya fondlarının yaradılması və fəaliyyətinin təşkili və s. məqamlar öz əksini tapmalıdır", - o, izah edib.
Bundan başqa, sığorta haqlarını ödəyərək, pensiya kapitalını minimum miqdarından çox toplayan şəxslər üçün staj tələbinin ləvğ edilməsi təklif edilir. Xatırladaq ki, qüvvədə olan qanunvericiliyə görə, əmək pensiyası almaq hüququna malik olmaq üçün minimal staj müəyyən edilib. Bu, vətəndaşların nə qədər sığorta haqları ödəmələrindən asılı olmayaraq ümumi tələbdir.
"Hazırda fərdi hesablarda icbari sosial sığorta haqlarının ancaq 50%-i toplanılır. İslahatlar nəticəsində, bu göstəricinin 100%-ə qədər çatdırılması planlaşdırılır. Bu şəkildə, sığorta haqları, ödəyicilərin fərdi hesablarında tam şəkildə toplanacaq. Təyin edilmiş pensiyanın sığorta kapitalına bağlanması daha yüksək pensiya ayırmağa imkan verəcək. Bu da öz növbəsində, pensiyaçıların sosial müdafiəsini gücləndirməyə imkan verəcək", - Dövlət fondunun rəhbəri bildirib.
İslahatlar paketinə əmək fəaliyyətini davam etdirəcək əlillərin pensiya təminatının yaxşılaşdırılması təklifləri daxildir - onlara əlilliyə görə əmək pensiyasının baza hissəsi ilə yanaşı, onun sığorta hissəsinin də ödənilməsi planlaşdırılır. Həmçinin vəfat etmiş hərbi qulluqçuların ailə üzvlərinə verilən əlavənin cəmi məbləğinin minimum həddinin 80 faizə qaldırılması imkanları hazırda müzakirə olunur. Qüvvədə olan qanunvericiliyə görə, həmin rəqəm ayrı-ayrı kateqoriyalara aid hərbi qulluqçular üzrə 35-50% olaraq müəyyən edilib.
Bu müsbət dəyişikliklərlə yanaşı, DSMF daha bir bənd təklif edir - pensiya yaşının artırılması. Fond rəhbəri bunu pensiyaya çıxma yaşını və istehsalatda peşəkar fəaliyyət müddətini uyğunlaşdırmaq zərurəti ilə əsaslandırıb. "Bu gün büdcə təşkilatlarında maksimal əməkqabiliyyətli yaş həddi 65-dir. Lakin bizdə pensiya yaşı xeyli aşağıdır (kişilərdə 63, qadınlarda 60 yaş). Təbii ki, bu müəyyən uyğunsuzluq doğurur", - E. Mehdiyev əmindir. Lakin onun bu bəyanatından sonra, ekspertlər cəmiyyət üçün son dərəcə həssas məsələyə diqqətlə yanaşmağı və yekun nəticəni açıqlamazdan öncə, demoqrafik, iqtisadi və sosial tendensiyalar baxımından daha dərin tədqiqatlar aparmağı təklif ediblər.
Bununla yanaşı, E. Mehdiyevin Azərbaycanda pensiya islahatlarının pensiyaçıların gələcək sosial müdafiəsinin möhkəmlənməsi məqsədlərinə xidmət edəcəyinə dair vədi, ekspertlərin fikirlərinin eşidiləcəyi ilə bağlı ümidləri artırır. Lakin ədalət naminə qeyd edək ki, DSMF bu vaxta qədər bütün maraqlı tərəflərin rəylərinə diqqətlə yanaşıb. Məhz buna görə də bütün yeni sənədlər qəbul edilməzdən öncə ictimai müzakirəyə çıxarılır. Həyata keçirilən islahatların maksimal səmərəliliyi bununla təmin edilir.

PRINCIPLE OF JUSTICE
Reforms in the pension insurance system of Azerbaijan have allowed it to come as close as possible to international standards and the model of advanced states in a relatively short period of time. As of today, the programme for development in this area can be described as one of the most successful ones in the history of this country and international experts entirely agree with this.
However, social and economic processes, both internal and external, are forcing agencies in charge of providing steady material assistance to the most vulnerable strata of the population, to work on new mechanisms for financial support. The plan for further reforms of the State Social Protection Fund (SSPF) is practically ready. Some of its items may become a subject for debate in society. However, given that their ultimate goal is to provide a guaranteed and stable system of pension insurance payments and their steady growth, the need for reforms becomes obvious.
Evident progress
"Many countries faced with the effects of the world crisis have serious problems with funding their pension systems and implementing their social programmes. However, thanks to timely decisions, Azerbaijan has managed to provide stability for its pension insurance system," said SSPF Chairman Elman Mehdiyev.
This statement is corroborated by statistics: in 2003-15 alone, revenues to the state budget of the country from insurance contributions increased more than nine times, while the size of retirement pensions increased by a factor of 9.5. At the same time, the share of pension payments in GDP also grew from 3.9 per cent in 2003 to 5.1 per cent in 2015. That was taking place against a backdrop of impressive economic growth in this country with wages growing in size, new jobs being created and strengthening control over social contributions.
The SSPF chair sees the second major achievement in successfully managing the impact on the country's pension system of demographic trends against the backdrop of global aging, one of the most important challenges facing governments all over the world. So, by building a modern pension insurance system, Azerbaijan has managed to involve more than three million working people in the process of providing self-sufficiency in retirement. On the other hand, measures were taken to align a number of additional rights and benefits with demographic indicators; decisions were taken on regulation of requirements to retirement age and length of service.
The third and most important achievement, he said, is the settlement of the issue of equitable distribution of financial resources among the country's pensioners who account for 13.5 per cent of Azerbaijan's population. "In general, the average size of monthly pensions is 1.7 times above the poverty line, while in 2003, this figure was twice below the poverty line. During the 2003-15 period, the average monthly pension was increased by a factor of 9.5," said E.Mehdiyev at a presentation on "Actuarial Valuation of Pension Reforms in Azerbaijan".
Note that, since 2006, in compliance with the law "On retirement pensions", the country has introduced a personalized (individual) social insurance record keeping system in which individual bank accounts are opened to accumulate contributions from persons involved in the system. The current rate of compulsory social insurance contributions in Azerbaijan is formed from two sources: 22 per cent contributions are made by the employer from the company's payroll and 3 per cent from the employee's pay.
New pensioners' problems
However, despite obvious prog-ress, there are certain problems that may have a serious impact on the financial stability of the pension insurance system in the future. "We should not forget that citizens paying compulsory social insurance premiums will after a while come for their pensions. But we are channelling these funds, along with transfers from the state budget, into pensions for the population, for instance, the payment of pensions awarded to some privileged categories of the population before 1992. Despite the fact that such expenditures have nothing to do with social insurance, we pay all that from funds made from compulsory social insurance contributions," E.Mehdiyev explained. It appears that we are going to have a shortage of funds for new pensioners in the future.
Another problem is that insurance charges from citizens paying larger premiums are used to provide for citizens paying smaller premiums. Only 50 per cent of insurance charges are registered in individual accounts. The rest of them are used to provide for citizens paying smaller premiums. Naturally enough, this has an impact on how much workers are interested in having legal wages and citizens paying larger contribution are interested in paying their premiums on time. So there is an obvious violation of the principle of social justice.
At the same time, the very fact that the SSPF itself is pointing out and emphasizing these flaws gives hope for their speedy elimination. The State Fund has announced a new stage of pension reforms. The need for them has been emphasized by the Fund's long-standing partner - the World Bank. According to Larisa Leshchenko, director of the WB office in Azerbaijan, the pension system should be able to ensure the proper distribution of the elderly population's incomes, to create a system that will not allow the elderly population to live in distress after retirement. "If we do not change the rate of contributions to compulsory social insurance, the expenditures of the State Social Protection Fund may exceed its revenues in the future and the system will be unable to ensure stability. This issue must be settled without fail or else it may lead to financial problems in the future," L.Leshchenko said.
PROST simulation
The World Bank's chief economist Zoran Anusic has also confirmed that simulations conducted by the WB based on the PROST model have shown that unless Azerbaijan carries out pension reform in the near future, it may lead to short-term and long-term problems both in the fiscal and social spheres. He explained that the PROST model is used to forecast population's life expectancy, a country's future macroeconomic indicators, the size of pension obligations in a system, both based on insurance principles and without compulsory state social insurance contributions, and the number of future pensioners and insurers.
Thus, according to Z.Anusic, delays in reforms could gradually decrease the relative size of pensions and give rise to a pension deficit. To avoid this, the WB economist proposed a number of measures. One group of them is designed to increase the revenues and the other to reduce the expenditures of the SSPF.
The PROST-based research has helped identify three major areas for further development of the pension system in Azerbaijan. The first one is to strengthen insurance principles in the pension system and conduct reforms that ensure a balance between collected funds and pension obligations. Currently, half the size of social premiums is entered in individual bank accounts and this makes these reforms more relevant for those paying social premiums from higher wages. In this context, it is recommended for the future to enter the entire amount of social insurance payments in individual bank accounts.
The second important area involves separation of sources of finance for state obligations and for those of the pension system. That will help provide additional spare funds and use them to strengthen social protection for pensioners.
Point three in the reforms is to form mechanisms for additional social security through the use of voluntary social insurance. We are speaking about the development of non-state pension institutions that will help create additional opportunities to strengthen citizens' pension insurance. According to SSPF head E.Mehdiyev, this is the most complicated process in the forthcoming reforms. "The draft law to be adopted in this area should reflect mechanisms for collecting voluntary social insurance premiums, for individual record keeping on income from turnover, requirements to management companies, rules for investing, establishment of private pension funds and organizing their activity as well as other points," he explained.
In addition, it is proposed to cancel minimum length of service for persons who have saved more than minimum pension capital by paying insurance contributions. Let it be recalled that, according to the current legislation, one is supposed to work a minimum number of years to become eligible for a retirement pension. This is a general requirement irrespective of the size of citizens' insurance contributions.
"Only 50 per cent of contributions to compulsory social insurance are accumulated in individual accounts at present. After the reforms, this figure will increase to 100 per cent. Thus, payments will be fully accumulated in the individual accounts of payers. Binding granted pensions to insurance capital will enable us to set higher pensions, which in turn will provide an opportunity to strengthen the social protection of pensioners," the State Fund director said.
The reform package also includes suggestions on improving pension support for handicapped people who continue working. In addition to the basic part of their disability retirement pension, it is also planned to pay them the insurance part. The possibility is also being discussed of raising the minimum size of supplementary pension to members of the families of deceased military servicemen up to 80 per cent from today's 30-35 per cent (depending on the category of military servicemen).
In addition to these obviously positive changes, the SSPF offers one more point: to increase the retirement age. The State Fund director gives reasons saying that it is necessary to align the retirement age and the upper age limit for employment. "Today, state employees are allowed to work until the age of 65 years, whilst the specified retirement age is low enough (63 for men and 60 for women). Of course, this creates a kind of inconsistency," E.Mehdiyev said. However, after his statement, experts called to be more careful with this sensitive issue in society and to conduct more in-depth studies considering demographic, economic and social trends before making public a final decision.
At the same time, E.Mehdiyev's promise that pension reforms in Azerbaijan will serve to further strengthen social protection for pensioners give hope that expert opinion will be heard. It is fair to say though that the SSPF has so far been very careful about reactions from all interested parties. This is the reason why all new documents are submitted for public debate before their approval. This ensures maximum efficiency of the reforms.