Rusiyanın Suriya cəbhəsi açmaqda məqsədi nədir?
Suriyadakı "xəmir"in xeyli su aparacağı çoxdan bəlli idi. Bu, hələ "ərəb baharı"nın yeni-yeni "çiçəklənməyə" başlandığı dövrlərdə birbaşa və ya dolayısı ilə çox deyilirdi. Sonradan Ukrayna münaqişəsinin ən qaynar mərhələsinin yaşandığı dövrdə də bu barədə danışıqlar səngimirdi. Lakin məhz bu il, daha doğrusu, ilin ortalarına yaxın hadisələr kaleydoskop sürəti ilə inkişaf etməyə başladı - neftin qiyməti bir çox ölkələr üçün hissolunacaq dərəcədə ucuzlaşdı. İranın nüvə proqramı ilə bağlı problem sanki bir anda həllini tapdı, Amerika-İsrail münasibətlərində ciddi soyuqluq yarandı, Yəməndə vəziyyət qarışdı, Bəşər Əsəd ordusu təslim olmağın astanasına gəlib çıxdı, Barak Obama Amerika hərbçilərinin Suriya müxalifətçilərini istər İD-dən, istərsə də hökumət qüvvələrindən qorumaq məqsədilə aviasiyadan istifadəsinə razılıq verdi. Nəhayət, Yaxın Şərq və Şimali Afrika ölkələrindən Avropaya qaçqın axını başlandı...
Bütün bunlarla yanaşı, sentyabrın 30-dan Rusiya Hərbi Kosmik Qüvvələrinin (HKQ) təyyarələri Suriyada "İslam Dövləti" (İD) terrorçularına qarşı əməliyyata başladı. Ruslar düşmənin hərbi texnikasını, yaraqlıların dağlarda idarə olunması üzrə komanda məntəqələrini, rabitə qovşaqlarını, nəqliyyat vasitələrini, silah anbarlarını, ekstremist təşkilatın silah-sursatını və yanacağını bombalamaqdadırlar. Hərbi əməliyyatlar Rusiya Federasiyası Şurasının ölkə prezidentinə Silahlı Qüvvələrdən xaricdə istifadə etmək icazəsi verməsindən cəmi bir neçə saat sonra başlayıb. Əməliyyatların başlanmasına əsas Suriya Prezidenti Bəşər Əsədin rəsmi müraciəti olub. Kremldən bildirirlər ki, yerüstü əməliyyatlardan söhbət getmir və İD-yə qarşı yalnız Hərbi Hava Qüvvələrindən istifadə olunur. Şəxsi heyətdə isə yalnız zabitlər və müqavilə əsasında xidmət edən könüllülür yer alır.
Hər şey nədən başladı?..
Bu il yayboyu Kreml ərəb dövlətləri, Türkiyə və İsraillə danışıqlar aparıb. Avqustun əvvəlində Rusiyanın Xarici işlər naziri Sergey Lavrov Qətərdə Fars körfəzindən olan həmkarlarına və ABŞ dövlət katibi Con Kerriyə, sanki İD-yə qarşı beynəlxalq koalisiyanın yaradılması ideyasının təqdimatını keçirib. Söhbət Vladimir Putinin sentyabrın 28-də BMT tribunasından açıqladığı və Vaşinqtonun qəbul etmədiyi ideyadan gedir. Rusiya, əlbəttə ki, Amerikanın ideya ilə razılaşmayacağını anlyırdı. Lakin artıq Rusiya silahlarının Suriyaya göndərildiyini gizlətmək mümkün deyildi. Avqustun sonu, sentyabrın əvvəlində bu barədə xəbərlərə mətbuatda daha intensiv rast gəlinməyə başlanmışdı. Təxminən, 1 ay əvvəl Rusiyanın xaricdəki əsas ruporu olan "Russia Today" telekanalı ölkənin Müdafiə Nazirliyindəki mənbəyə istinadən, "rus hərbçilərinin İD-yə qarşı savaşa qoşulmasının gündəmdə olmadığını" bildirirdi. Görünür, məsələ gündəmə yalnız Putinin BMT Baş Assambleyasının tribunasına qalxdığı zaman gəlib.
Aydındır ki, Suriya məsələsi bir sıra dövlətlərin XİN başçıları səviyyəsində KİV-dən gizli aparılan danışıqlar nəticəsində həllini tapıb. Sadəcə, onun dünyaya bəyan olunması üçün əsas meydan kimi, Baş Assambleya seçilib. Adətən, protokol və deklarativ xarakter daşıyan sessiya bu dəfə bütün dünyanın diqqət mərkəzində idi. Sessiyaya xüsusi səylə hazırlaşan Rusiya əvvəlcədən bütün diqqətləri Putinin edəcəyi çıxışa çəkə bilmişdi. Putin isə Nyu-Yorkdakı çıxışından bir neçə gün əvvəl, müsəlman Yaxın Şərqindəki durumla bağlı mövqeyini açıqlamış, özünü islamın dostu kimi göstərmək üçün, Moskvada Avropanın ən böyük məscidinin açılışını etmişdi. Əsaslı təmir və bərpadan sonra keçirilən açılış mərasiminə müsəlman dünyasının dini və siyasi liderləri də qatılmışdılar.
Müşahidəçilər bildirirdilər ki, Baş Assambleyada yaşanmış Putin-Obama dueli qurumun tarixində ən maraqlı məqamlardan biri olub. Reportyorlar yaşananların ləzzətini çıxarır, prezidentlərin, az qala, hər bir mimikasını lentə köçürməyə çalışırdılar. "Politico" saytının yazdığı kimi, bir məqam intriqanı daha da artırırdı: Putinlə Obama yalnız geosiyasi rəqiblər deyillər. Onların həm də şəxsi olaraq bir-birlərindən xoşu gəlmir. BMT-nin Baş katibi Pan Gi Mun da çalışırdı: o, nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri üçün təşkil olunmuş naharda Putinlə-Obamanı sağında və solunda əyləşdirərək, tost deməyə yollanmışdı. Lakin bütün bunların, sadəcə, tamaşa olduğu məlumdur. Əsas danışıqlar da sonra, qapalı qapılar arxasında keçirilmiş Amerika-Rusiya görüşündə baş tutub. Məsələnin məğzi ondan ibarətdir ki, hər iki tərəf Suriya böhranının həllinin vacibliyini qəbul edir. Sadəcə, onların bu həll yoluna, problemin yaranma səbəblərinə baxışları fərqlidir. Ruslar amerikalılara bir sual ünvanlayır: "Sizin məqsədiniz İD-ni məhv etməkdir, yoxsa Əsədi?". Amerikalılar isə ruslara belə bir sual ünvanlayır: "Siz İD-ni məhv etməyə çalışırsınız, yoxsa Əsədi xilas etməyə?". Maraqlıdır ki, bütün bunlarla yanaşı, hər iki tərəf beynəlxalq hüquqdan danışır. Obama Əsədin diktator olduğunu, öz vətəndaşlarının fundamental hüquqlarını pozduğunu deyir, bu səbəbdən, onun xilasını yolverilməz sayır. Moskva isə Rusiyanın Suriyadakı əməliyyatlarda "iştirakının beynəlxalq hüquqa əsasən, Suriya prezidentinin rəsmi müraciəti əsasında həyata keçirildiyini" bildirir. Bu zaman Moskva Əsədin hələ ki, Suriyanın legitim prezidenti olduğuna diqqət çəkir. ABŞ-ın başçılıq etdiyi koalisiyanın İD-yə qarşı apadığı əməliyyatlara isə nə Suriya hökuməti, nə də BMT TŞ sanksiya verib.
Bununla yanaşı, Kreml iddiaları və ya xarici siyasi hədəfləri üzündən deyil, sırf milli maraqları baxımından hərəkət etdiyini bildirir. Bu mənada, rusların Suriyada başladıqları əməliyyatlar İD-yə üz tutan MDB ölkələri vətəndaşlarının sayının getdikcə artmasından, həmçinin Mərkəzi Asiya tərəfdən mümkün təhlükələrdən qaynaqlanır. Yeri gəlmişkən, İD ilə yanaşı, son zamanlar Əfqanıstanda taliblərin fəallığı da artıb. Beləliklə, Rusiyaya bütün təhlükələrin öhdəsindən sərhədlərindən uzaqda gəlmək daha çox sərf edir. Bu, şübhə doğurmur və əməliyyatlar başlayıb.
Məsələ başqadır: Vaşinqton və Moskva Nyu-Yorkda razılığa gəliblər, yoxsa Yaxın Şərq üzərində təyyarələrinin toqquşmasının bütün dünyanı cəhənnəmə çevirə biləcəyini anladıqları üçün, sadəcə, bir-birlərini məlumatlandırıblar? "Hesab edirəm ki, prezident Obama Putinin demək istədiklərini eşitdi", - deyə Lavrov danışıqlardan sonrakı açıqlamasında bildirib. Şübhəsiz, Putin də Obamanın ona demək istədiklərini eşidib. Pentaqonla Rusiya Müdafiə Nazirliyi arasında birbaşa kanalın yaradılması bu fikri təsdiqləyir. Məlumatda bildirilir ki, kanal Rusiya hərbçiləri ilə ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi koalisiya arasında münaqişənin önlənməsi üçün yaradılıb. Bundan başqa, Bağdadda İD ilə mübarizədə informasiya mübadiləsi mərkəzi də işə başlayıb. O, Rusiya, Suriya, İraq və İran hərbçilərinin iştirakı ilə fəaliyyət göstərir və bu, hər halda, amerikalıların razılığı ilə baş verib.
Yeni "Əfqan?"
Maraqlıdır ki, Rusiyanın bombardmana başlamasından bir neçə saat sonra, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri CNN telekanalına müsahibəsində gözlənilməz bəyanatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, "Vaşinqton Suriyada hakimiyyətin yüngül şəkildə ötürülməsi"nə qarşı deyil və Bəşər Əsədin dərhal istefa verməsini tələb etmir. Bu, həqiqətən də ABŞ-ın ritorikasında gözlənilməz dəyişiklikdir. Kerri Rusiyanın Suriya münaqişəsinin həllinə cəlbinin ABŞ üçün "imkan" olduğunu da bildirib. Bunun fonunda amerikalı, həmçinin rusiyalı ekspertlər arasında bir versiya daha populyardır: Rusiya Suriyada heç də gücünü nümayiş etdirmir, əslində o, ABŞ-ın toruna düşüb. Belə düşünən ekspertlər hesab edirlər ki, Rusiyanın neftin ucuzlaşması və sanksiyalarla üzləşdiyi bir şəraitdə, sərhədlərindən kənarda hərbi münaqişəyə cəlb olunması məhz onun üçün qurulmuş tələ ola bilər və sonda, Suriyanın Moskva üçün ikinci Əfqanıstana çevriləcəyi istisna deyil. Amerikalar isə bu arada öz strategiyaları barədə böyük təntənə ilə danışırlar: biz regionu tərk etmək istəyirdik, oraya qoşun yeritməmək üçün yollar axtarırdıq və sonda bu yolu tapdıq - indi bizim əvəzimizə Rusiya özünü oda vuracaq, sonrasına isə baxarıq...
Lakin Suriyada söhbət, sadəcə, vətəndaş müharibəsindən, ənənəvi hakimiyyət-müxalifət savaşından getmir. Orada hər kəsə düşmən olan üçüncü qüvvə də var və bütün həngamə məhz onun ətrafında baş verir. Bu baxımdan, belə çıxır ki, ABŞ ya Rusiyanın reaksiya göstərmək məcburiyyətində qalacağı təhlükəni bilərəkdən yaradıb, ya da mövcud təhlükədən ustalıqla istifadə edib. Putinin bunu anlayıb-anlamadığı bəlli deyil. Lakin o, BMT-nin tribunasından səsləndirdiyi bəyanatında bildirib ki, terrorçuları primitiv səfeh hesab etmək qorxuludur və hələlik kimin-kimdən istifadə etdiyi bilinmir. Suriya məsələsində naməlum olan məqamlar həqiqətən çoxdur. Hər halda, baş verənlərə diqqətlə nəzər saldıqda, belə təəssürat yaranır ki, İD-nin mövcudluğu hər kəsə sərf edir. ABŞ məhz bu təşkilatın köməyi ilə çoxdan sevdiyi (hər halda, başqaları belə düşünürlər) vəziyyətlə üz-üzə qalıb - idarəolunan xaos. Beləliklə, amerikalılar məqsədlərinə nail olurlar və indi onlar Rusiyanı da tələyə sala biliblər. Digər tərəfdən, Rusiya İD-nin köməyi ilə Suriyaya legitim şəkildə girmək imkanı qazanıb. İndi o, guya Əsədi, Suriyanı və bütünlükdə, Yaxın Şərqi terrorçulardan xilas etməyə çalışdığını göstərir. Əslində, Moskva bununla Aralıq dənizi regionunda özü üçün güclü meydan yaradır, xaricdəki yeganə dəniz bazasını xilas edir və bununla da Rusiya Donanmasının Qara dənizdə "dustaq" qalmamasını təmin edir.
Bundan başqa, Əsədin rəhbərlik etdiyi Suriyanın "itirilməsi" Qətərə bu ölkənin ərazisi ilə Türkiyəyə və ya Yunanıstana birbaşa qaz kəməri çəkmək imkanı yaradacaq. Qətər artıq indi Aİ bazarlarının əsas tədarükçülərindən biridir. Bunun "Qazprom"a necə baha başa gələ biləcəyini söyləmək belə, artıq olardı. Moskvanın Qərblə Ukrayna böhranı ilə bağlı danışıqlarda "stavkanı" artırması da istisna deyil.
Putin riskli oyun oynayır. Bəs amerikalılar da bu cür oynamağa qərar versələr? Amerika tələsi ilə bağlı versiya həqiqət deyilsə, onda belə çıxır ki, artıq "axsaq ördək" adlandırılan Obama administrasiyası Suriyada aşkar qətiyyətsizlik göstərib. ABŞ-da artıq seçki marafonu start götürüb və bu yarışın iştirakçıları arasında hazırkı şəraitdə Obamadan daha cəsarətli qərarlar verə biləcək şəxslər kifayət qədərdir. Barak Obamanın özü də Nyu-Yorkdakı çıxışı zamanı bildirib ki, lazım gələcəyi təqdirdə, ABŞ dostlarına dəstəyi əsirgəməyəcək.
Qorxulu siqnallar isə artıq Rusiyanın ilk zərbələrindən sonra ortaya çıxıb. "Wall Street Journal" və bir sıra digər KİV Amerikadakı, o cümlədən Pentaqondakı mənbələrə istinadən, Rusiya təyyarələrinin yalnız İD-nin mövqelərini yox, qiyamçıların (o cümlədən, MKİ təlimatçılarının rəhbərliyi ilə hazırlıq keçmiş döyüşçülərin) nəzarətində olan əraziləri də bombaladığına dair məlumatlar yayıb. ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, Almaniya, Türkiyə, Qətər və Səudiyyə Ərəbistanı Rusiyanın Suriya münaqişəsinə müdaxiləsindən "birgə narahatlıq"larını ifadə ediblər. Onlar Rusiya aviasiyasının, xüsusilə Hama, Homs və İdlib rayonlarına endirdiyi zərbələrdən narahatlıq keçirirlər. Moskva isə Amerikadan hava əməliyyatları üçün təmiz səmanın təmin olunmasını, Amerika hərbi təyyarələrinin oradan çıxarılmasını tələb edib. ABŞ, əlbəttə ki, bu tələblərə əməl etmək fikrində deyil və elə həmin gün Amerika təyyarələri İD-nin Hələbdəki mövqelərinə zərbələr endirib. Doğrudur, ABŞ və Rusiya terrorçuların mövqelərinin bombardmanı zamanı bir-birlərinə mane olmamaları üçün yuxarıda qeyd etdiyimiz rabitə kanalı vasitəsilə əlaqə saxlayırlar. Yəni onların arasında müəyyən koordinasiya var. Lakin Rusiya-ABŞ toqquşması təhlükəsi qalmaqdadır. Söhbət yalnız səmada toqquşmadan yox, yerdə də yol verilə biləcək yanlışlıqlardan gedir. Moskva əməliyyata başladığı ilk gündən dinc insanların ölümünə səbəb olmaqda günahlandırılıb. Məsələyə dərhal münasibət bildirən Rusiya XİN bunu "informasiya müharibəsi" adlandırıb. Amma bu "dinc sakin"in yerində hər an hansısa amerikalı təlimatçı və ya məsləhətçi də ola bilər...
Ümumiyyətlə, Rusiya Suriyada bir çox problemlə üzləşəcək və ABŞ istədiyi təqdirdə, bu işə "öz töhfəsini" verəcək. Kerri CNN telekanalına sentyabrın 30-da verdiyi müsahibəsində bildirib ki, Moskva Bəşər Əsədin Ələvi hakimiyyətinə dəstəyi davam etdirərsə, Yaxın Şərq ölkələri ilə problemlər yaşayacaq. O, fikrini həmin ölkələrin əksəriyyətində sünni əhalinin çoxluq təşkil etməsi ilə əsaslandırıb. Kerri hesab edir ki, bu halda, Rusiya cihadçıların da hədəfinə çevrilə bilər. Yeri gəlmişkən, "The New York Times" bundan cəmi bir sutka sonra, Suriyanın "Ceyş əl-islam" ("İslam ordusu") qruplaşmasının Rusiyaya müharibə elan etdiyinə dair məlumat yayıb. Qəzetin yazdığına görə, bu qruplaşma Səudiyyə Ərəbistanı tərəfindən maliyyələşdirilir. Bu yerdə o da qeyd olunur ki, İD-nin fundamental müxalifəti 2013-cü ilin payızında Suriyada məhz ər-Riyadın təşəbbüsü ilə yaradılıb. İndi o, həm İD-yə, həm də Əsədə qarşı mübarizə aparır.
Bu arada, Səudiyyə Ərəbistanının BMT-dəki daimi nümayəndəsi Abdulla əl-Muallimi Baş Assambleyadakı çıxşında Moskvadan bombardmanların dayandırılmasını tələb edib. O, Rusiya təyyarələrinin dinc əhalini bombaladığını bildirib.
Bəs İD-nin mövqelərinə, hətta güclü hava zərbələri terrorçuların zərərsizləşdirilməsi üçün kifayət edəcəkmi? Rusiya mətbuatının özü bu sualın cavabını axtararkən, Putinin bir müddət əvvəl Misirin "əl-Əhram" qəzetinə müsahibəsində səsləndirdiyi fikri xatırladır: Kremlin saytında da dərc olunmuş müsahibədə Putin yalnız hava zərbələri ilə terror təhlükəsinin aradan qaldırılmasının mümkün olmadığını bildirmişdi. İndi isə o, Suriyada yerüstü əməliyyatların keçirilməyəcəyini deyir. Hər halda, İD ilə mübarizənin uğurlu olması üçün onun maliyyə mənbələri qapadılmalıdır. Bunun üçün isə yerlərdə effektiv fəaliyyət tələb olunur. Bundan başqa, İD yalnız Suriyada yox, məsələn, həm də İran ərazisində məskunlaşıb. Yenə də hər şey Rusiyanın yekun hədəflərindən və imkanlarından, bu işdə onun müttəfiqlərinin olub-olmayacağından, həmçinin ABŞ-ın dostlarını qorumaq üçün nə qədər uzağa getməyə hazır olmasından asılıdır.

Why has Russia opened the Syrian front?
It has long been clear that everything will come down to Syria. This was directly and indirectly spoken about when the Arab Spring was only beginning to blossom, and later, when the conflict in Ukraine entered its hot phase. However, towards the middle of this year the events started to unfold with kaleidoscopic speed: the fall in oil prices felt by many countries, an unexpectedly rapid settlement of the crisis caused by the Iranian nuclear programme, tangible chilling in the US-Israeli relations, developments in Yemen, reports that Bashar al-Assad's troops were about to surrender, Barack Obama's authorization to use US military aircraft to protect the Syrian opposition from both the Islamic State (IS) and the government troops, and finally a massive flow of refugees from the Middle East and North Africa to Europe...
Since 30 September, aircraft of the aerospace forces (ASF) of the Russian Federation have been conducting an operation against the IS terrorist group in Syria - the airstrikes are carried out on military hardware and equipment, the militants' command control posts in the mountains, communication centres, vehicles, as well as arms, munitions and fuel stores of the extremist organization. The military operation began just a few hours after the Federation Council of the Russian Federation had permitted President Putin to use Russian armed forces abroad. The reason for the operation was a formal appeal of Syrian President Bashar al-Assad. The Kremlin assures that land operations are out of the question and that solely the air force will be used and, as far as the personnel are concerned, only officers and volunteers from among contract servicemen.
The Kremlin negotiated with Arab countries, Turkey and Israel throughout last summer. In early August, in Qatar, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov presented to his colleagues from the Gulf states and US Secretary of State John Kerry the idea of an international coalition against the IS - that very idea which was announced by Vladimir Putin from the UN rostrum on 28 September, and which Washington clearly could not accept. Moscow knew it. But eventually, the transfer of Russian arms to Syria was no longer possible to hide, and rumours about it began to leak ever more insistently to the media in late August and early September. A month ago, Russia's main foreign mouthpiece, the Russia Today TV channel, quoted a source in the Russian Defence Ministry as saying that "the issue of participation of the Russian military in the fight against the IS has not even been raised". That is, until Putin mounted the rostrum of the UN General Assembly.
Evidently, the Syrian issue was discussed during discreet diplomatic talks invisible to the media, at the level of foreign affairs ministries and military departments of a number of states, but it was the General Assembly that was chosen as a venue for presenting one's arguments to the world. While usually it is rather ceremonial and declarative in nature, this time the session of the United Nations was at the centre of attention all over the world. Russia was preparing for it especially carefully, fuelling interest in Putin's speech in advance. A few days before his address in New York, in which Putin presented his vision of the situation in the Muslim Middle East, he had taken care to show himself as a friend of Islam - namely, he opened one of Europe's largest mosques in Moscow after its restoration. The opening ceremony was attended by spiritual and political leaders of the Muslim world.
Observers have concurred that a verbal duel between Putin and Obama at the General Assembly was one of the most spectacular moments witnessed by the walls of the United Nations. Reporters relished what was happening, thoroughly analyzing the behaviour and facial expressions of the presidents. The situation was agitated by the fact that, as noted by the Politico website, Putin and Obama are not just geo-political rivals; they are people who cannot stand each other on a personal level. Ban Ki-moon apparently got it wrong, too, when he seated Putin and Obama on either side of himself at a dinner for the heads of the delegations and then moved away to give a toast. However, we must not forget that this is just a show. A true discussion took place later, during the US-Russia meeting behind closed doors.
Essentially, it boils down to the following: both sides agree on the need to resolve the crisis in Syria, but they have different views on how the crisis was stirred up and in what ways it can be solved. The Russians ask the Americans: are you trying to defeat the IS or Assad? The Americans ask the Russians: are you trying to defeat the IS or save Assad? What is most interesting, both sides are referring to international law. Obama said that Assad is a dictator who violated the fundamental rights of his citizens, and therefore he should not be saved. In turn, Moscow reasons that Russia's participation in the operation in Syria "is based on international law, in accordance with the official request of the president of the Syrian Arab Republic (SAR)", who still remains a legitimate ruler. Meanwhile, the US-led coalition against the IS is sanctioned by neither the government of Syria nor the UN Security Council. The Kremlin also maintains that it is not driven by ambition or foreign policy objectives, but exclusively by its national interests. From this point of view, the operation in Syria is justified by the concern about the increasing number of citizens of the Russian Federation and CIS countries who joined the IS, as well as by a possible threat from Central Asia. By the way, in addition to the IS, the Taliban that is still in existence has increased its activity in Afghanistan recently. Thus, it is more advantageous for Russia to deal with all the threats as far away from its borders as possible. It is hard to argue with this consideration, and the operation began.
The question is, were Washington and Moscow really negotiating in New York or were they simply notifying each other of their actions, knowing that their clash in the skies over the Middle Eastern country can turn into hell for the rest of the world? "I believe President Obama has heard what President Putin had to say," Lavrov noted after the meeting. No doubt, Putin has also heard what Obama wanted to tell him. This assumption is supported by the fact that the Pentagon and Russia's Defence Ministry have established a direct communication line to avoid conflicts between the Russian military and the US-led international coalition. Furthermore, an information centre has been set up in Baghdad to coordinate the fight against the Islamic State, with the participation of military experts from Russia, Syria, Iraq and Iran, which could not have possibly happened without the approval of the Americans.
Another Afghanistan?
It is noteworthy that a few hours after Russia commenced its airstrikes, US Secretary of State John Kerry all of a sudden stated, during his interview with CNN, that the United States was not against a "smooth transition" of power in Syria and would not call for the immediate resignation of Bashar al-Assad. This was an unexpected change in Washington's rhetoric. Kerry also called Russia's involvement in the resolution of the Syrian conflict a possible "opportunity" for the United States. Given these transformations, there is a popular view shared by many American and Russian experts that Russia, in fact, is not showing its strength in Syria but rather has been caught in the net spread by the United States: it got involved in a military conflict that is far from its borders, against the backdrop of falling oil prices and sanctions, and Syria can thus become another Afghanistan for the Kremlin. Americans speak about their strategy with an air of triumph: we wanted to get away from the region, we were looking for ways not to send troops there, and we found them. Now Russia will pull our chestnuts from the fire, and then we shall see.
But the conflict in Syria is not merely a civil conflict; it is not just a traditional conflict between the authorities and the opposition there. There is a third force in the country, which is recognized as the enemy of all other sides and which is the cause of all the fuss. From this it follows that the United States either deliberately created a threat to which Russia was forced to respond or skilfully took advantage of the existing threat. Speaking from the UN rostrum, Putin said, consciously or not, that it is dangerous to consider terrorists primitive fools, and it is not yet clear who uses whom. Indeed, there are too many unknowns in the Syrian equation. At a closer look, it turns out that everybody benefits from the existence of the Islamic State. Through the agency of the IS, the United States has got what it really likes (or what it is said to like) - controlled chaos. This is the way the US used to achieve its goals and managed to lure Russia into a trap. On the other hand, thanks to the IS, Russia has got the opportunity to legitimately get into Syria and, pretending that it was going to rescue Assad, Syria and the entire Middle East from the terrorists, create a fortified beachhead on the Mediterranean Sea thereby saving its only overseas base and ensuring that the Russian navy will not be locked up in the Black Sea. Not to mention the fact that the loss of Assad's Syria may allow Qatar to build a direct gas pipeline through the Syrian territory to Turkey or Greece. Qatar is already one of the largest gas suppliers to the EU market, and there is no need to explain what this means for Gazprom. It cannot be ruled out that Moscow raises the stakes in the negotiations with the West over the Ukraine crisis.
Putin is playing risky, but what if the Americans start playing in the same way? If the assumption about the "American trap" is incorrect, then it turns out that the administration of President Obama, who had long been called a "lame duck", was obviously indecisive on Syria. In the meantime, the United States has already entered the election campaign, and there are many politicians among the main hopefuls who would in the present circumstances have acted much more decisively than Barack Obama. Nevertheless, speaking in New York, Obama stressed that the US would not hesitate in protecting its friends, if need be. Alarm bells sounded after the first Russian airstrikes when Wall Street Journal and a number of other media wrote, citing US officials including those in the Pentagon, that Russian aircraft bombed not only IS positions but also the territory controlled by the rebels including those trained by CIA instructors. The United States, Great Britain, France, Germany, Turkey, Qatar and Saudi Arabia collectively "expressed serious concern" with regard to Russia's intervention in the Syrian conflict, especially in connection with the strikes of the Russian ASF on rebel-held areas in the Hama, Homs and Idlib provinces. At the same time, the Russian Federation demanded that the United States should ensure clear skies for air operations and withdraw all US military aircraft. The Americans, of course, would not even think to do such a thing and delivered their own strikes against the IS positions in Aleppo on the same day. Even so, the US and Russia started to coordinate their actions through the above communication line so as not to interfere with each other's strikes against terrorists in Syria. In other words, there is some kind of coordination, but the risk of a conflict still remains - not only in the sky, but also as a result of errors on the ground. Moscow was charged with the deaths of civilians from the very first day, which was called by the Russian Foreign Ministry an "information war". However, there may well be a US instructor or adviser instead of a "civilian"...
Russia will be faced with many challenges in Syria, and the United States may contribute to this situation, should it wish to do so. Thus, John Kerry said, in an interview with CNN on 30 September, that if Moscow continues to support Assad's Alawite government, it is going to have problems with Middle Eastern countries, a majority of which are populated by Sunnis, and it can also become a target for jihadists. On the very next day, The New York Times reported that the Syrian group Jaish al-Islam (Army of Islam) had declared war on Russia. The newspaper notes that Jaish al-Islam is allegedly funded by Saudi Arabia, adding that the fundamentalist opposition to IS was founded in Syria in the autumn of 2013 on Riyadh's initiative, and that its militants are fighting both against the IS and against Assad. Meanwhile, in his speech at the UN General Assembly, permanent representative of Saudi Arabia to the UN Abdullah al-Moualimi demanded that Moscow stop the bombing, believing that Russian aircraft bombed civilians.
Will even powerful airstrikes against the IS be enough to suppress the terrorists? Russian media recall that not so long ago, in his interview with the Egyptian newspaper Al-Ahram published on the Kremlin's website, Putin shared his view that airstrikes alone could not cope with the threat of terrorism. Now Putin assures that there will be no ground operation in Syria. However, for the fight against the IS to be successful, it is necessary to block the sources of their funding, and for that we need effective actions on the ground. Furthermore, the Islamic State is present not only in Syria but also in Iraq, for example. Once again, everything will depend on the ultimate goals and capabilities of Russia, on whether or not it will have allies, and on how far the United States is willing to go to protect its friends.