Azərbaycan Milli Ordusunun qurucularından olmuş Səməd bəy Mehmandarov döyüş meydanından kənarda da strateji düşünə bilirdi
Dünyanın istənilən ordusunda müharibədə özünü suda balıq kimi hiss edən zabitlər var. Onlar sanki müharibə meydanında olmaq üçün dünyaya gəlirlər. Yazıçı Redyard Kiplinqin məşhur bir kəlamı var idi: Vivire est militare ("Yaşamaq savaşmaq deməkdir"). Görkəmli sərkərdə, Azərbaycan Milli Ordusunun yaradıcılarından olmuş general-leytenant Səməd bəy Mehmandarov da belə insanlardan olub. O, sanki sərkərdəlik həyatının zirvəsinə yüksəlmək üçün 25 il hərbi əməliyyatların başlanmasını gözləyib. Mehmandarov ilk dəfə komandirlik istedadı ilə 1900-1901-ci illərdə Rusiya ordusunun Çinə yürüşü zamanı gündəmə gəlib. O, Port-Arturda, Birinci Dünya müharibəsi cəbhəsində vuruşub. Həmin dövrdə o, ali rütbəyə - general rütbəsinə layiq görülmüşdü.
Düşməni qaçmağa vadar etmək
Gələcək general 16 oktyabr 1855-ci ildə Lənkəranda doğulub. Onun atası Mirzə Sadıq bəy Lənkərana Muğan pristavı təyin olunması ilə əlaqədar 1840-cı illərin əvvəllərində Şuşadan köçmüşdü. 1873-cü ildə Mehmandarov Konstantinov hərbi məktəbinə daxil olub. O zaman həmin məktəbin tələbələri yunker adlandırılırdı. 1875-ci ildə məktəbi bitirən Mehmandarov praporşik rütbəsində 1-ci Türküstan artilleriya briqadasına göndərilib və bu briqadanın tərkibində Kokand xanlığındakı döyüşlərdə iştirak edib. Hərbçi ilk mükafatını da burada alaraq III dərəcəli Müqəddəs Svyatoslav ordenilə təltif edilib.
1904-cü ilin may-dekabr aylarında Səməd bəy Mehmandarov Rus-yapon müharibəsində, o cümlədən Port-Arturun müdafiəsi uğrunda savaşda iştirak edib. Bu savaşda fərqləndiyi üçün 1904-cü ildə general-mayor rütbəsi alan Mehmandarova Müqəddəs Georgi ordeni də verilib. Bu faktlar - Rus-yapon müharibəsində iştirakına görə rütbəsinin artırılması və mükafatlar alması - böyük əhəmiyyətə malikdir. Müharibəni ruslar yaponlara uduzmuş, Mehmandarov əsir düşmüş, bəzi generallar isə Port-Arturu əldən verdikləri üçün məhkəməyə verilmişdilər.
Birinci Dünya müharibəsinin başlanması ilə Səməd bəy Mehmandarov Cənub-Qərb cəbhəsinə yerləşdirilmiş 2-ci Qafqaz süvari korpusunun komandiri təyin olunub. Artıq 1914-cü ilin sentyabrında o, III dərəcəli Müqəddəs Georgi ordeni ilə təltif edilib. Bu mükafat ona "Kozenitse döyüşləri zamanı düşmənin güclü atəşi altında diviziyasının ikinci briqadası ilə Visla çayını keçərək 3 gün ərzində bütün yardımdan məhrum halda... çayın sol sahilində duruş gətirə bildiyinə, Almaniyanın qvardiya korpusunun bir neçə hücumunu dəf etdiyinə, düşmənə bir necə güclü zərbə vurduğuna, briqadanın, demək olar ki, hər tərəfdən şiddətli atəşə tutulmasına rəğmən, hücuma keçməsinə görə" verilmişdi ("Qafqaz" qəzeti, Tiflis).
1915-ci ilin yanvarında Mehmandarov II dərəcəli Müqəddəs Vladimir ordeni, fevralında isə brilyantlarla bəzədilmiş Müqəddəs Georgi silahı ilə mükafatlandırılıb. Peterburqda nəşr olunan "Russkiy İnvalid" qəzeti bu haqda yazırdı: "Rəhmli Əlahəzrət imperator düşmənə qarşı savaşda fərqlənənləri mükafatlandırıb: 21-ci piyada diviziyasının sabiq rəhbəri, hazırda ordu korpusuna komandirlik edən general-leytenant Səməd bəy Sadıq bəy oğlu Mehmandarov 1914-cü il oktyabrın 9-da və 10-da İvanqrad yaxınlığında darmadağın edilmiş alman ordusunu təqib edərkən, ona yardıma gələn Avstriya bölmələrini də darmadağın etdiyinə görə bu mükafata layiq görülmüşdü... 1914-cü il oktyabrın 11, 12 və 13-də o, düşmənin daha üstün olan qüvvəsinin ciddi itki verməsinə nail olub: bizim hərbi birləşmələrin sağ cinahından keçməyə çalışan düşmən bütün cəbhə boyunca geri çəkilməyə məcbur olub. Üstəlik, 1 gün ərzində - 1914-cü il oktyabrın 11-də bizimkilər 1 qərargah zabitini, 16 ober-zabiti, 670 aşağı rütbəli şəxsi əsir götürüb, 1 ədəd pulemyot ələ keçirib".
1915-ci ildə Mehmandarov artilleriya generalı rütbəsi alıb. 1917-ci ildə inqilabın qələbə qazanması ilə general Mehmandarov bütün çar sərkərdələri kimi, bolşeviklər tərəfindən korpus komandanlığından kənarlaşdırılıb. Bir müddət sonra o, Bakıya qayıdıb.
Döyüş qabiliyyətli general
1918-ci ilin mayında Azərbaycanın müstəqilliyini elan etməsindən sonra ölkənin ərazi bütövlüyünün qorunması məsələsi son dərəcə ciddi aktuallıq qazanmışdı. Bu çətin işin öhdəsindən yalnız ölkənin öz silahlı qüvvələrinin yaradılması il gəlmək olardı. 1 noyabr 1918-ci ildə respublikanın Hərbi Nazirliyi yaradılıb. Hərbi nazir vəzifəsi baş nazir Fətəli xan Xoyskiyə həvalə edilib. General Səməd bəy Mehmandarov isə onun köməkçisi, yəni müavini təyin olunub.
Milli Ordunun qurulması son dərəcə çətin daxili və xarici şərtlər fonunda baş verirdi: Avropanın aparıcı dövlətləri Azərbaycanın müstəqilliyini tanımaqdan imtina edir, bolşeviklər ölkə ərazisində - cənubda Muğan respublikası tipli "müstəqil dövlət"lər yaratmağa çalışır, əksinqilabçılar Rusiyanın "bütövlüyünü bərpa etmək" üçün səylərini əsirgəmirdilər. Əsas çətinlik isə ermənilərin Qarabağa və Zəngəzura qarşı iddiaları idi. Bütün bunlar döyüş qabiliyyətli Silahlı Qüvvələrin yaradılmasını zəruri edirdi. Üstəlik, bu iş hərbi əməliyyatların getdiyi bir şəraitdə görülməli idi.
Gənc respublika daxili düşmənlərin öhdəsindən gələ bilir. Əvvəlcə Lənkəran, daha sonra isə bütünlükdə Muğan bir damcı belə, qan axıdılmadan respublikanın nəzarətinə qayıdır. Qarabağda isə ermənilərə sarsıdıcı zərbə vurulur. Lakin şimaldan gələn bolşevik təzyiqinə sinə gərmək mümkün olmur. Cəmi 23 ay mövcud olan ADR süquta uğrayır. Bunun ardınca respublikanın tanınmış siyasi və ictimai xadimləri, generalları və sadəcə, kommunistlərə rəğbəti olmayan şəxslər təqib edilməyə başlanır. Rejimin ilk qurbanlarından biri general Murad Qirey Tlexas olur. O, 1920-ci ilin aprelində Bakının general-qubernatoru postunu tutmuşdu. Bolşeviklər hakimiyyətə gəldikdən cəmi 1 ay sonra onu güllələyirlər.
Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin sədri Nəriman Nərimanovun müdaxiləsi olmasaydı, Səməd bəy Mehmandarov da eyni aqibəti yaşayacaqdı. Nərimanov generalı XI Qızıl Ordunun xüsusi şöbəsinin əməkdaşlarının əlindən, sözün əsl mənasında, "qopara bilib". Nərimanovun Leninə Mehmandarov və Əliağa Şıxlinskinin bolşeviklərə "rəğbəti"lə bağlı yazdığı məktub, onların təcrübəsindən, biliyindən Qırmızı Ordunun yaradılmasında istifadə edilə biləcəyi haqda fikirləri hər iki generalın həyatını xilas edib.
İctimai xadim
Səməd bəy Mehmandarov, sadəcə, görkəmli sərkərdə olmayıb. O, sıravi azərbaycanlıların problemlərilə də maraqlanıb. Mehmandarov həmin problemlərin həlli yollarını mətbuat səhifələrində göstərib. Məsələn, onun publisist Əhməd bəy Ağayevlə müsəlmanların inkişafına mane olan səbəblərlə bağlı mübahisəsi məşhurdur. Bu mənada Mehmandarovun 1892-ci ildə Tiflisdə dərc olunan "Qafqaz" qəzetində çap edilmiş "Müsəlmanların geridəqalmışlığının səbəbləri" məqaləsi kifayət qədər maraqlıdır. Həm Ağayev, həm də Mehmandarov müsəlmanların geridə qalmaları haqda danışarkən mədəni sahədə Qərbdən geri qalmağı nəzərdə tutublar.
A. Ağayev fransız alimi Bordo ilə bağlı yazdığı araşdırma yazılarında bildirirdi ki, Qərb geridəqalmışlığı səbəbini islamın təsirilə bağlamaqla böyük səhvə yol verir. O, yazırdı ki, müsəlmanlarla xristianların yaxınlaşmasına müsəlmanların dini yox, kökünü xaç yürüşündən götürmüş "ənənəvi düşmənçilik" mane olur. Ağayevin fikirlərinin birinci hissəsilə razılaşan Mehmandarov isə onun dediklərinin ikinci hissəsilə barışmırdı. O, hesab edirdi ki, müsəlmanların geridə qalmasında məhz dünyanı "müsəlmanlara və qeyri-müsəlmanlara" bölən din böyük rol oynayıb. Mehmandarov deyirdi ki, məhz bu amil müsəlmanlarla xristian avropalılar arasında yadlığa səbəb olub. Din xadimlərinin "yaxınlara sevginin müsəlmanlara sevgi demək olduğu" haqda fikrini qəbul etməyən Mehmandarov məsələnin bu cür qoyuluşundan imtinanı vacib sayırdı. O, insanlar arasında mübahisələrin şəriət qanunları əsasında çözülməsinə də etiraz edirdi. Mehmandarov bildirirdi ki, qanunlar ölkənin təfəkküründən, mənəvi inkişafından xəbər verir. O, XIX əsrdə 7-ci yüzilliyin qanunları ilə yaşamağı anlaya bilmirdi: "Nə qədər ki, müsəlmanlar elmə, biliyə deyil, mövhumata əsaslanacaqlar, müsəlmanlarla xristianlar arasında ziddiyyət davam edəcək".
Bu polemik məqalələrdə sərkərdə müsəlman qadınların təhsilə cəlb olunması məsələsinə də toxunurdu: "Müsəlmanlarda uşaqların tərbiyəsi anaya həvalə olunur. Uşağı tərbiyə etmək isə öz tərzini ona ötürmək, onu özünə bənzətmək deməkdir. Əsrlərlə alçaldılmış müsəlman qadını uşağa nə verə, hansı fikirləri, hissləri aşılaya bilər?" Mehmandarov "müsəlman qadınları mövcud vəziyyətdən xilas etməyə, ona lazımi biliklər, mənəvi güc verməyə" çağırırdı: "Müsəlmanlar öz qızlarını təhsil ocaqlarına buraxmırlar. Çünki onların beyində bir fikir olur ki, qızları kişilərin qeyri-ciddi baxışlarının obyektinə çevriləcəklər. Bu, onları dəhşətə gətirir. Lakin qızlar üçün xüsusi, yalnız qadınların oxuyacaqları təhsil ocağı yaradılarsa, valideynlər güzəştə gedə bilərlər".
Səməd bəy Mehmandarov Rusiya müsəlmanlarının inkişaf yollarından biri kimi, onların dövlətin həyatında tamhüquqlu iştirakını göstərirdi. O, hesab edirdi ki, bunun üçün imperiyanın bütün müsəlman xalqlarının gəncləri hərbi xidmətə çağırılmalıdır: "Əgər Rusiyada Kazan tatarları Polşa tatarlarından sonra daha savadlı və inkişaf etmiş sayılırlarsa, bunun səbəblərindən biri - tatarların hərbi mükəlləfiyyətə cəlb edilməsidir.
Səməd bəy Mehmandarovun xidmətlərini nəzərə alan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu görkəmli hərbi xadimin 160 illiyinin yüksək səviyyədə keçirilməsilə bağlı sərəncam imzalayıb. Sərəncamda bildirilir ki, "general Səməd bəy Mehmandarov döyüş meydanlarındakı yüksək peşəkarlığı və zabit şərəfinə hədsiz sədaqəti ilə Azərbaycan xalqının hərb salnaməsinə unudulmaz səhifələr yazıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradılarkən ordu quruculuğu prosesinin bütünlüklə milli zəmin üzərində həyata keçirilməsi, hərbi potensialın məharətlə istiqamətləndirilməsi və konkret tarixi şəraitdə ölkənin ərazi bütövlüyünün, hərbi təhlükəsizliyinin layiqincə təşkil edilməsi məhz onun fəaliyyətinin nəticələridir".

Мыслить стратегически один из создателей Национальной армии Азербайджана Самед бек Мехмандаров мог не только на поле боя
В любой армии мира есть офицеры, стихией которых является война. Они как бы рождены, чтобы завоевывать почести на поле брани. Vivire est militare - говорил писатель Редьярд Киплинг. "Жить - значит воевать". К числу таких людей относился выдающийся военачальник, один из создателей Национальной армии Азербайджана, генерал-лейтенант Самед бек Мехмандаров. Почти четверть века он как будто ждал начала военных действий, чтобы во всем величии взойти на полководческий Олимп. В первый раз он заставил говорить о своем командирском таланте во время похода российских войск в Китай в 1900-1901 годах. Сражался в Порт-Артуре, на фронтах Первой мировой войны. Он удостоился высшего звания - полный генерал артиллерии.
Обратить противника в бегство
Будущий генерал родился 16 октября 1855 года в Лянкяране, куда отец его Мирза Садыг бек в связи с назначением на должность муганского пристава вынужден был переселиться из Шуши в начале 1840-х годов. В 1873-м он поступил в Константиновское военное училище, воспитанников которого называли юнкерами. По окончании училища в 1875 году Мехмандаров в чине прапорщика был направлен в 1-ю Туркестанскую артиллерийскую бригаду. В составе этого подразделения он принял участие в боях в Кокандском ханстве. Здесь же получил первую награду - орден Св.Святослава III степени за "труды и лишения, понесенные в походе против матчинских горцев".
В мае-декабре 1904 года Самед бек Мехмандаров участвовал в Русско-японской войне, в том числе в обороне Порт-Артура. За отличия в этой кампании в 1904 году он был удостоен воинского звания генерал-майор и награжден орденом Св.Георгия. Эти факты - повышение в звании и присуждение награды за участие в Русско-японской войне имеют большую значимость - ту войну Россия японцам проиграла, Мехмандаров попал в плен, а некоторые генералы были преданы суду за сдачу Порт-Артура.
С началом Первой мировой войны Самед бек Мехмандаров был назначен командиром 2-го Кавказского кавалерийского корпуса, действовавшего на Юго-Западном фронте. Уже в сентябре 1914 года он был удостоен ордена Св.Георгия III степени за то, что " …в период Козеницких боев, под сильным огнем противника, переправился со второй бригадой своей дивизии через реку Висла и в течение трех дней, отделенный от всякой поддержки рекой без всяких переправ, удержался с названной бригадой на левом берегу реки, отбивая ряд атак гвардейского германского корпуса, нанося своими частями могучие штыковые удары и сам переходя в наступления, несмотря на то, что бригада буквально со всех сторон расстреливалась жестоким огнем" (газета "Кавказ", Тифлис).
В январе 1915 года С.Мехмандаров был награжден орденом Св.Владимира II степени с мечами, в феврале - Георгиевским оружием, украшенным бриллиантами. Вот что писала по этому поводу петербургская газета "Русский Инвалид": "Государь император Всемилостивейше пожаловал за отличие в делах против неприятеля: бывшему начальнику 21-й пехотной дивизии, ныне командиру армейского корпуса генерал-лейтенанту Самед беку Садых беку Мехмандарову за то, что 9 и 10 октября 1914 года, преследуя в составе корпуса разбитую под Иванградом германскую армию и встретив на линии Полично-Богуцинский лес шедшие ей на выручку превосходные австрийские силы, стремящиеся охватить фланг нашего боевого расположения, рядом штыковых ударов и решительным наступлением, лично находясь в боевой линии войск и неоднократно подвергая жизнь свою явной опасности, остановил движение противника и ударом во фланг обратил его в бегство. 11, 12 и 13 октября 1914 года отразил c большим уроном для неприятеля неоднократные попытки превосходных сил его обойти правый фланг нашего боевого порядка, принудив противника к поспешному отступлению по всему фронту, причем за один день - 11 октября 1914 года нами были взяты в плен 1 штаб-офицер, 16 обер-офицеров, 670 нижних чинов и 1 пулемет". В 1915 году он был произведен в генералы от артиллерии. С победой революции 1917 года генерал Мехмандаров, как и все царские военачальники, был отстранен солдатами-большевиками от командования корпусом. Через некоторое время он вернулся в Баку.
Боеспособный генерал
После провозглашения независимости Азербайджана в мае 1918 года со всей остротой возникла необходимость защиты территориальной целостности страны. А решить эту трудную задачу можно было лишь созданием собственных вооруженных сил. 1 ноября 1918 года было учреждено Военное министерство. Должность военного министра была закреплена за премьер-министром Фатали Ханом Хойским. Его помощником, т.е. заместителем был назначен генерал Самед бек Мехмандаров.
Строительство национальной армии происходило в неимоверно трудных внутри- и внешнеполитических условиях. Это отказ ведущих европейских государств признать независимость Азербайджана, их вмешательство во внутренние дела государства, попытки остатков большевиков создать на территории страны "независимые государства" вроде Муганской республики на юге Азербайджана; попытки белогвардейцев "восстановить целостность" России. Но основную трудность представляли притязания армян на Карабах и Зангезур. Все это диктовало необходимость создания боеспособных вооруженных сил буквально в ходе боевых действий.
Справиться с внутренними врагами молодая республика сумела. Без единой капли крови Лянкяран, а затем вся Мугань были возвращены в лоно республики. В Карабахе армянам были нанесены сокрушительные поражения. Однако противостоять большевистскому напору с севера Азербайджану не удалось. АДР пала, просуществовав 23 месяца. Начались гонения на видных политических и общественных деятелей, генералов и на тех, кто просто не сочувствовал коммунистам. В числе первых жертв режима пал генерал Мурад Гирей Тлехас, занимавший в апреле 1920 года пост генерал-губернатора Бакинского укрепрайона. Он был расстрелян через месяц после прихода большевиков к власти.
И если бы не вмешательство председателя Совета народных комиссаров Азербайджанской ССР Наримана Нариманова, не избежал бы такой же участи и Самед бек Мехмандаров. Нариманов буквально вырвал генерала из рук сотрудников особого отдела XI Красной армии. Его письмо Ленину о "сочувствии" Мехмандарова, равно как и Али Аги Шихлинского, большевикам и пользе использования их опыта и знаний в деле создания Красной армии спасло жизнь обоим генералам.
Общественный деятель
Самед бек Мехмандаров был не только выдающимся полководцем. Ему не были чужды также насущные проблемы рядовых азербайджанцев, о путях решения которых он высказывался на страницах печати. К примеру, известна его полемика с публицистом Ахмед беком Агаевым относительно причин, мешающих развитию мусульман. В этом смысле интересна его статья "Причины отсталости мусульман", опубликованная в тифлисской газете "Кавказ" в 1892 году. Говоря об отсталости мусульман, и Агаев, и Мехмандаров имели в виду отсталость в культурном отношении от Запада.
В своих статьях, посвященных исследованиям французского ученого Бордо, А.Агаев писал, что Запад глубоко ошибается, когда причину отсталости объясняет влиянием ислама. По его мнению, сближению мусульман и христиан мешает "традиционная вражда", начало которой восходит к крестовым походам, а не религия мусульман. Соглашаясь с А.Агаевым в первой части утверждения, С.Мехмандаров оспаривает верность второй части. На его взгляд, немалую роль в этой отсталости сыграло именно мусульманское духовенство, которое делило мир на "мусульманский и немусульманский", и тем самым приложило руку к отчуждению между мусульманами и христианами-европейцами. Мехмандаров считал ошибочным утверждения духовных лиц, считавших, что "любовь к ближнему означает любовь лишь к мусульманину", и предлагал отказаться от такой постановки вопроса.
Мехмандаров выступал и против разрешения споров между людьми на основе религиозных законов. Он  указывал, что законы дают представление о степени умственного и духовного развития страны и недоумевал, как в XIX веке можно жить по законам VII столетия. Противоречия между мусульманами и христианами останутся до тех пор, пока мусульмане "вместо света науки и знания будут руководствоваться  религиозными предрассудками".
В этих полемических статьях военачальник затронул также вопрос приобщения мусульманок к просвещению. "Воспитание детей у мусульман предоставлено заботам матери, но воспитывать детей - значит придавать им собственный образ, собственное подобие. Что же может дать, какие мысли и чувства может внушить женщина-мусульманка, веками униженная и обезличенная?" Задаваясь этим вопросом, Мехмандаров призывал "вывести мусульманку из ее настоящего положения, снабдить ее необходимым запасом знаний и нравственных сил". "Мусульмане не отдают своих дочерей в учебные заведения, потому что одна мысль, что их дочери могут сделаться предметами нескромных взглядов посторонних мужчин, приводит их в ужас, но они пошли бы на уступки, если бы для их дочерей были устроены особые учебные заведения, в которых учились бы женщины".
Один из путей развития мусульман России, их полноправного участия в жизни государства С.Мехмандаров видел в призыве на воинскую службу юношей всех мусульманских народов империи. "Если казанские татары считаются в России, после польских татар, относительно более образованными и развитыми, то одною из причин тому воинская повинность, которую татары эти отбывают с давних пор", - отмечал он.
Учитывая заслуги генерала Самед бека Мехмандарова, президент Азербайджана Ильхам Алиев распорядился на высоком уровне организовать мероприятия, посвященные 160-летию выдающегося военного деятеля.
В распоряжении, в частности, говорится, что "Самед бек Мехмандаров высоким профессионализмом на полях сражений и беспредельной верностью чести офицера вписал незабываемые страницы в военную летопись азербайджанского народа. Именно его заслугой являются претворение в жизнь в целом на национальной основе процесса строительства армии при создании Азербайджанской Демократической Республики, умелая направленность военного потенциала и умелая организация безопасности территориальной целостности, военной безопасности в конкретных исторических условиях".