Azərbaycan Milli Ordusunun qurucularından olmuş Səməd bəy Mehmandarov döyüş meydanından kənarda da strateji düşünə bilirdi
Dünyanın istənilən ordusunda müharibədə özünü suda balıq kimi hiss edən zabitlər var. Onlar sanki müharibə meydanında olmaq üçün dünyaya gəlirlər. Yazıçı Redyard Kiplinqin məşhur bir kəlamı var idi: Vivire est militare ("Yaşamaq savaşmaq deməkdir"). Görkəmli sərkərdə, Azərbaycan Milli Ordusunun yaradıcılarından olmuş general-leytenant Səməd bəy Mehmandarov da belə insanlardan olub. O, sanki sərkərdəlik həyatının zirvəsinə yüksəlmək üçün 25 il hərbi əməliyyatların başlanmasını gözləyib. Mehmandarov ilk dəfə komandirlik istedadı ilə 1900-1901-ci illərdə Rusiya ordusunun Çinə yürüşü zamanı gündəmə gəlib. O, Port-Arturda, Birinci Dünya müharibəsi cəbhəsində vuruşub. Həmin dövrdə o, ali rütbəyə - general rütbəsinə layiq görülmüşdü.
Düşməni qaçmağa vadar etmək
Gələcək general 16 oktyabr 1855-ci ildə Lənkəranda doğulub. Onun atası Mirzə Sadıq bəy Lənkərana Muğan pristavı təyin olunması ilə əlaqədar 1840-cı illərin əvvəllərində Şuşadan köçmüşdü. 1873-cü ildə Mehmandarov Konstantinov hərbi məktəbinə daxil olub. O zaman həmin məktəbin tələbələri yunker adlandırılırdı. 1875-ci ildə məktəbi bitirən Mehmandarov praporşik rütbəsində 1-ci Türküstan artilleriya briqadasına göndərilib və bu briqadanın tərkibində Kokand xanlığındakı döyüşlərdə iştirak edib. Hərbçi ilk mükafatını da burada alaraq III dərəcəli Müqəddəs Svyatoslav ordenilə təltif edilib.
1904-cü ilin may-dekabr aylarında Səməd bəy Mehmandarov Rus-yapon müharibəsində, o cümlədən Port-Arturun müdafiəsi uğrunda savaşda iştirak edib. Bu savaşda fərqləndiyi üçün 1904-cü ildə general-mayor rütbəsi alan Mehmandarova Müqəddəs Georgi ordeni də verilib. Bu faktlar - Rus-yapon müharibəsində iştirakına görə rütbəsinin artırılması və mükafatlar alması - böyük əhəmiyyətə malikdir. Müharibəni ruslar yaponlara uduzmuş, Mehmandarov əsir düşmüş, bəzi generallar isə Port-Arturu əldən verdikləri üçün məhkəməyə verilmişdilər.
Birinci Dünya müharibəsinin başlanması ilə Səməd bəy Mehmandarov Cənub-Qərb cəbhəsinə yerləşdirilmiş 2-ci Qafqaz süvari korpusunun komandiri təyin olunub. Artıq 1914-cü ilin sentyabrında o, III dərəcəli Müqəddəs Georgi ordeni ilə təltif edilib. Bu mükafat ona "Kozenitse döyüşləri zamanı düşmənin güclü atəşi altında diviziyasının ikinci briqadası ilə Visla çayını keçərək 3 gün ərzində bütün yardımdan məhrum halda... çayın sol sahilində duruş gətirə bildiyinə, Almaniyanın qvardiya korpusunun bir neçə hücumunu dəf etdiyinə, düşmənə bir necə güclü zərbə vurduğuna, briqadanın, demək olar ki, hər tərəfdən şiddətli atəşə tutulmasına rəğmən, hücuma keçməsinə görə" verilmişdi ("Qafqaz" qəzeti, Tiflis).
1915-ci ilin yanvarında Mehmandarov II dərəcəli Müqəddəs Vladimir ordeni, fevralında isə brilyantlarla bəzədilmiş Müqəddəs Georgi silahı ilə mükafatlandırılıb. Peterburqda nəşr olunan "Russkiy İnvalid" qəzeti bu haqda yazırdı: "Rəhmli Əlahəzrət imperator düşmənə qarşı savaşda fərqlənənləri mükafatlandırıb: 21-ci piyada diviziyasının sabiq rəhbəri, hazırda ordu korpusuna komandirlik edən general-leytenant Səməd bəy Sadıq bəy oğlu Mehmandarov 1914-cü il oktyabrın 9-da və 10-da İvanqrad yaxınlığında darmadağın edilmiş alman ordusunu təqib edərkən, ona yardıma gələn Avstriya bölmələrini də darmadağın etdiyinə görə bu mükafata layiq görülmüşdü... 1914-cü il oktyabrın 11, 12 və 13-də o, düşmənin daha üstün olan qüvvəsinin ciddi itki verməsinə nail olub: bizim hərbi birləşmələrin sağ cinahından keçməyə çalışan düşmən bütün cəbhə boyunca geri çəkilməyə məcbur olub. Üstəlik, 1 gün ərzində - 1914-cü il oktyabrın 11-də bizimkilər 1 qərargah zabitini, 16 ober-zabiti, 670 aşağı rütbəli şəxsi əsir götürüb, 1 ədəd pulemyot ələ keçirib".
1915-ci ildə Mehmandarov artilleriya generalı rütbəsi alıb. 1917-ci ildə inqilabın qələbə qazanması ilə general Mehmandarov bütün çar sərkərdələri kimi, bolşeviklər tərəfindən korpus komandanlığından kənarlaşdırılıb. Bir müddət sonra o, Bakıya qayıdıb.
Döyüş qabiliyyətli general
1918-ci ilin mayında Azərbaycanın müstəqilliyini elan etməsindən sonra ölkənin ərazi bütövlüyünün qorunması məsələsi son dərəcə ciddi aktuallıq qazanmışdı. Bu çətin işin öhdəsindən yalnız ölkənin öz silahlı qüvvələrinin yaradılması il gəlmək olardı. 1 noyabr 1918-ci ildə respublikanın Hərbi Nazirliyi yaradılıb. Hərbi nazir vəzifəsi baş nazir Fətəli xan Xoyskiyə həvalə edilib. General Səməd bəy Mehmandarov isə onun köməkçisi, yəni müavini təyin olunub.
Milli Ordunun qurulması son dərəcə çətin daxili və xarici şərtlər fonunda baş verirdi: Avropanın aparıcı dövlətləri Azərbaycanın müstəqilliyini tanımaqdan imtina edir, bolşeviklər ölkə ərazisində - cənubda Muğan respublikası tipli "müstəqil dövlət"lər yaratmağa çalışır, əksinqilabçılar Rusiyanın "bütövlüyünü bərpa etmək" üçün səylərini əsirgəmirdilər. Əsas çətinlik isə ermənilərin Qarabağa və Zəngəzura qarşı iddiaları idi. Bütün bunlar döyüş qabiliyyətli Silahlı Qüvvələrin yaradılmasını zəruri edirdi. Üstəlik, bu iş hərbi əməliyyatların getdiyi bir şəraitdə görülməli idi.
Gənc respublika daxili düşmənlərin öhdəsindən gələ bilir. Əvvəlcə Lənkəran, daha sonra isə bütünlükdə Muğan bir damcı belə, qan axıdılmadan respublikanın nəzarətinə qayıdır. Qarabağda isə ermənilərə sarsıdıcı zərbə vurulur. Lakin şimaldan gələn bolşevik təzyiqinə sinə gərmək mümkün olmur. Cəmi 23 ay mövcud olan ADR süquta uğrayır. Bunun ardınca respublikanın tanınmış siyasi və ictimai xadimləri, generalları və sadəcə, kommunistlərə rəğbəti olmayan şəxslər təqib edilməyə başlanır. Rejimin ilk qurbanlarından biri general Murad Qirey Tlexas olur. O, 1920-ci ilin aprelində Bakının general-qubernatoru postunu tutmuşdu. Bolşeviklər hakimiyyətə gəldikdən cəmi 1 ay sonra onu güllələyirlər.
Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Sovetinin sədri Nəriman Nərimanovun müdaxiləsi olmasaydı, Səməd bəy Mehmandarov da eyni aqibəti yaşayacaqdı. Nərimanov generalı XI Qızıl Ordunun xüsusi şöbəsinin əməkdaşlarının əlindən, sözün əsl mənasında, "qopara bilib". Nərimanovun Leninə Mehmandarov və Əliağa Şıxlinskinin bolşeviklərə "rəğbəti"lə bağlı yazdığı məktub, onların təcrübəsindən, biliyindən Qırmızı Ordunun yaradılmasında istifadə edilə biləcəyi haqda fikirləri hər iki generalın həyatını xilas edib.
İctimai xadim
Səməd bəy Mehmandarov, sadəcə, görkəmli sərkərdə olmayıb. O, sıravi azərbaycanlıların problemlərilə də maraqlanıb. Mehmandarov həmin problemlərin həlli yollarını mətbuat səhifələrində göstərib. Məsələn, onun publisist Əhməd bəy Ağayevlə müsəlmanların inkişafına mane olan səbəblərlə bağlı mübahisəsi məşhurdur. Bu mənada Mehmandarovun 1892-ci ildə Tiflisdə dərc olunan "Qafqaz" qəzetində çap edilmiş "Müsəlmanların geridəqalmışlığının səbəbləri" məqaləsi kifayət qədər maraqlıdır. Həm Ağayev, həm də Mehmandarov müsəlmanların geridə qalmaları haqda danışarkən mədəni sahədə Qərbdən geri qalmağı nəzərdə tutublar.
A. Ağayev fransız alimi Bordo ilə bağlı yazdığı araşdırma yazılarında bildirirdi ki, Qərb geridəqalmışlığı səbəbini islamın təsirilə bağlamaqla böyük səhvə yol verir. O, yazırdı ki, müsəlmanlarla xristianların yaxınlaşmasına müsəlmanların dini yox, kökünü xaç yürüşündən götürmüş "ənənəvi düşmənçilik" mane olur. Ağayevin fikirlərinin birinci hissəsilə razılaşan Mehmandarov isə onun dediklərinin ikinci hissəsilə barışmırdı. O, hesab edirdi ki, müsəlmanların geridə qalmasında məhz dünyanı "müsəlmanlara və qeyri-müsəlmanlara" bölən din böyük rol oynayıb. Mehmandarov deyirdi ki, məhz bu amil müsəlmanlarla xristian avropalılar arasında yadlığa səbəb olub. Din xadimlərinin "yaxınlara sevginin müsəlmanlara sevgi demək olduğu" haqda fikrini qəbul etməyən Mehmandarov məsələnin bu cür qoyuluşundan imtinanı vacib sayırdı. O, insanlar arasında mübahisələrin şəriət qanunları əsasında çözülməsinə də etiraz edirdi. Mehmandarov bildirirdi ki, qanunlar ölkənin təfəkküründən, mənəvi inkişafından xəbər verir. O, XIX əsrdə 7-ci yüzilliyin qanunları ilə yaşamağı anlaya bilmirdi: "Nə qədər ki, müsəlmanlar elmə, biliyə deyil, mövhumata əsaslanacaqlar, müsəlmanlarla xristianlar arasında ziddiyyət davam edəcək".
Bu polemik məqalələrdə sərkərdə müsəlman qadınların təhsilə cəlb olunması məsələsinə də toxunurdu: "Müsəlmanlarda uşaqların tərbiyəsi anaya həvalə olunur. Uşağı tərbiyə etmək isə öz tərzini ona ötürmək, onu özünə bənzətmək deməkdir. Əsrlərlə alçaldılmış müsəlman qadını uşağa nə verə, hansı fikirləri, hissləri aşılaya bilər?" Mehmandarov "müsəlman qadınları mövcud vəziyyətdən xilas etməyə, ona lazımi biliklər, mənəvi güc verməyə" çağırırdı: "Müsəlmanlar öz qızlarını təhsil ocaqlarına buraxmırlar. Çünki onların beyində bir fikir olur ki, qızları kişilərin qeyri-ciddi baxışlarının obyektinə çevriləcəklər. Bu, onları dəhşətə gətirir. Lakin qızlar üçün xüsusi, yalnız qadınların oxuyacaqları təhsil ocağı yaradılarsa, valideynlər güzəştə gedə bilərlər".
Səməd bəy Mehmandarov Rusiya müsəlmanlarının inkişaf yollarından biri kimi, onların dövlətin həyatında tamhüquqlu iştirakını göstərirdi. O, hesab edirdi ki, bunun üçün imperiyanın bütün müsəlman xalqlarının gəncləri hərbi xidmətə çağırılmalıdır: "Əgər Rusiyada Kazan tatarları Polşa tatarlarından sonra daha savadlı və inkişaf etmiş sayılırlarsa, bunun səbəblərindən biri - tatarların hərbi mükəlləfiyyətə cəlb edilməsidir.
Səməd bəy Mehmandarovun xidmətlərini nəzərə alan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu görkəmli hərbi xadimin 160 illiyinin yüksək səviyyədə keçirilməsilə bağlı sərəncam imzalayıb. Sərəncamda bildirilir ki, "general Səməd bəy Mehmandarov döyüş meydanlarındakı yüksək peşəkarlığı və zabit şərəfinə hədsiz sədaqəti ilə Azərbaycan xalqının hərb salnaməsinə unudulmaz səhifələr yazıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaradılarkən ordu quruculuğu prosesinin bütünlüklə milli zəmin üzərində həyata keçirilməsi, hərbi potensialın məharətlə istiqamətləndirilməsi və konkret tarixi şəraitdə ölkənin ərazi bütövlüyünün, hərbi təhlükəsizliyinin layiqincə təşkil edilməsi məhz onun fəaliyyətinin nəticələridir".

One of the creators of Azerbaijan's national army, Samad-bay Mehmandarov, was not only able to think strategically on the battlefield
In any army in the world there are officers who are in their element when they are fighting in a war. They were born to win honours on the battlefield. "To live is the military" [to live is to fight], to quote the writer Rudyard Kipling. One such person is the outstanding military commander, one of the founders of the Azerbaijan national army, Lieutenant-General Samad-bay Mehmandarov. He appears to have waited almost a quarter of a century for some military action, to get to the top as a military leader. He first got people talking about his talent as a commander during the Russian military's campaign in China in1900-1901. He fought in Port Arthur on the fronts of the First World War. He was awarded the highest rank, that of full artillery general.
Putting the enemy to flight
The future general was born in Lankaran where his father, Mirza Sadig-bay was forced to move from Susa [Shusha] at the beginning of the 1840's owing to his transfer to the position of Mugan district police station. In 1873 he enrolled at the Konstantinov Military College, whose students were called cadets [junkers].
When he graduated from the college in 1875, with the rank of ensign [in the tsarist army], Mehmandarov was dispatched to the First Turkestan Artillery Brigade. While he was serving in that subunit he fought in the battles in Kokand khanate. It was here that he received his first award, the Order of St. Svyatoslav, 3rd degree, for the "hardships and deprivation he had suffered during the campaign against the Matchin mountain people."
In May-December 1904 Samad-bay Mehmandarov took part in the Russo-Japanese war, including in the defence of Port-Arthur. He received a distinction in the 1904 campaign with the award of the military title of major general and the Order of St. George. The facts - his promotion in rank and the presentation of the award for his participation in the Russo-Japanese war - were highly significant, since Russia was defeated by the Japanese in that war. Mehmandarov was taken prisoner and some generals were prosecuted for surrendering Port Arthur.
From the beginning of the First World War Samad-bay Mehmandarov was appointed commander of the 2nd Caucasus Cavalry Corps which was operating on the South-Western front. In September 1914 he had already been awarded the Order of St. George Third Degree for managing to get his division's brigade across the river Wisla under heavy enemy fire, and succeeded in standing firm with that brigade on the left bank of the river, repulsing a number of attacks by the German guards' corps, inflicting serious bayonet attacks with his units and himself going over to the offensive, in spite of the fact that his brigade was coming under heavy fire from literally all sides" ("Kavkaz" newspaper, Tiflis).
In January 1915 S. Mehmandarov was awarded the Order of St. Vladimir Second Degree, with a sword and in February he was presented with the St. George weapon studded with diamonds. The St. Petersburg newspaper "Russkiy Invalid" ["Russian Invalid"] wrote: "His Highness Most Gracious the Emperor has presented the following awards for distinction in combating the enemy to the following: former head of the 21st infantry division, currently commander of the army corps, Lieutenant-General Samad-bay Sadig-bay Mehmandarov for pursuing the defeated German army corps outside Ivangrad on 9 and 10 October 1914 and came up against the superior Austrian forces along the line of the Polichno-Bogushinskiy forest; the German army was were hastening to seize the flank of our military forces, but with a number of bayonet incursions and a decisive offensive, personally being present among the troops on the ground, clearly putting his own life in danger repeatedly, he stopped the enemy advance and sent it into flight with a single strike at its flank.
On 11, 12 and 13 October 1914, he rebuffed the repeated attempts of the enemy's superior forces, causing the enemy great losses as they went round the right flank of our troops, and forcing the enemy to hastily retreat all along the front. Moreover, in a single day, 11 October 1914, we took prisoner one staff officer, 16 senior officers, 670 lower-ranking officers and one machine-gun." In 1915 he was made general of the artillery. With the victory of the revolution in 1917 General Mehmandarov, like all the tsarist military leaders, was removed from command of the corps by the Bolshevik soldiers. He returned to Baku some time later.
A competent general
After the proclamation of Azerbaijan's independence in May 1918 a serious need arose to defend the country's territorial integrity. This difficult task could only be resolved by setting up its own armed forces. The Defence Ministry was established on 1 November 1918. Prime Minister Fatali Xan Xoyski was appointed defence minister. General Samad-bay Mehmandarov was appointed his aide, i.e. his deputy.
The building up of the Azerbaijani army took place in unbelievably difficult domestic and foreign political circumstances. These consisted of the refusal of the leading European states to recognise Azerbaijan's independence, their intervention in the state's internal affairs, the attempts by remnants of the Bolsheviks to set up independent states like the Mugan Republic in the south of Azerbaijan, and the attempts by the White Guards to restore the integrity of Russia. But the main difficulty was the Armenians' claims to [Nagornyy] Karabakh and Zangezur. All this dictated the need to set up battle-ready armed forces literally in the midst of the military operations,
The young republic was able to cope with the internal enemies. Both Lankaran and then Mugan were returned to the republic's lap without a single drop of blood being spilled. The Armenians were dealt a decisive defeat in Karabakh. But Azerbaijan did not manage to withstand the Bolshevik pressure from the north. The Azerbaijan Democratic Republic fell, after only existing for 23 months, and persecutions of eminent political and public figures and generals and simply those who did not sympathise with the communists followed. General Murad Girey Tlekhas, who occupied the post of governor general of the Baku military district in April 1920 was one of the regime's first victims. He was executed by firing squad a month after the Bolsheviks came to power.
Samad-bay Mehmandarov would have met the same fate, had it not been for the intervention of the chairman of the Council of People's Commissars, Nariman Narimanov. Narimanov literally tore Mehmandarov out of the hands of the staff of the security services' department of the Eleventh Red Army. His letter to Lenin on Mehmandarov's "feelings of sympathy", like those of Ali Aga Sixlinski, for the Bolsheviks and the advantage of using their experience and knowledge in setting up the Red Army saved the lives of both generals.
Public figure
Samad-bay Mehmandarov was not only an outstanding military leader, but he also took an interest in the pressing problems affecting rank and file Azerbaijanis and wrote in the press about ways of solving these problems. For example, we know of his arguments with the publicist Ahmad-bay Agayev regarding the reasons why Muslim development was hindered. "The reasons for the backwardness of Muslims" was published in the Tiflis newspaper "Kavkaz" in 1892.
When talking about the backwardness of Muslims, both Agayev and Mehmandarov had in mind how they lagged behind the West in a cultural sense.
In his articles devoted to the studies of the French scholar Bordot, A. Agayev wrote that the West is profoundly mistaken when it attributes the backwardness to Islam. In his view, the "traditional enmity" starting from the crusades and not the religion of Muslims was preventing a rapprochement between Muslims and Christians. Agreeing with Agayev in the first part of his assertion, S. Mehmandarov disputes the truth of the second part.
In his view, it was the Muslim clerics who had contributed considerably this backwardness by dividing up the world into "a Muslim and non-Muslim world" and thereby alienating Muslims and Christians who were mostly Europeans. Mehmandarov thought that the assertions of the clerics who believed that "love for those close to you meant love solely for Muslims" was mistaken and proposed rejecting this formulation of the issue.
Mehmandarov was against resolving disputes on the basis of religious laws. He pointed out that the laws gave one an idea of the extent of a country's mental and spiritual development and wondered how one could live according to the laws of the 7th century in the 19th century. The contradictions between Muslims and Christians would remain as long as the Muslims were guided by religious prejudices rather than by the "light of science and knowledge".
In these controversial articles the military leader also touched upon the issue of Muslim women acquiring an education. "Mothers are concerned with the education of children in Muslim families, but bringing up children means allowing them to develop their own individuality for themselves. What kind of feelings and thoughts can be instilled in Muslim women who have been humiliated and deprived of individuality for centuries?" In posing these questions, Mehmandarov called for "the Muslim woman to be 'removed from her current position and provided with the necessary reserves of knowledge and moral strength'".
"Muslims are not putting their daughters into educational establishments, solely because their daughters might become the objects of the immodest stares of strange men which horrifies them, but they would be willing to make concessions if special educational establishments were organised in which women could study." S. Mehmandarov saw conscription into military service for the young me of all the Muslim peoples in the empire as one of the ways of promoting the development of Muslims in Russia and their participation in the life of the state with equal rights.
"Whereas the Kazan Tatars are considered in Russia to be relatively well educated and developed, second to the Polish Tatars, one of the reasons for this is conscription into the army which these Tatars have been a part of for a long time now, he noted.
Taking into account the services of Samad-bay Mehmandarov, Azer-baijani President Ilham Aliyev has instructed that top-notch events be organised to mark the 160th anniversary of the outstanding military leader's birth.
The instruction states in particular that "Samad-bay Mehmandarov who exhibited great professionalism on the battlefield and endless loyalty to the rank of officer, has written unforgettable pages in the military chronicles of the Azerbaijani people. It is thanks to him that a national army was created when the Azerbaijan Democratic Republic was founded and thanks to his competent, purposeful military ability and his efficient organisation of security to ensure territorial integrity and the safety of the military in specific historical circumstances."