TƏLƏB OLUNAN POTENSİAL
Tranzit Yükdaşımaları üzrə Koordinasiya Şurasının yaradılması Azərbaycanın nəqliyyat imkanlarından istifadəni təmin edəcək
Regiondakı geosiyasi dəyişikliklər Azərbaycanın işinə yaraya bilər. Rusiya ilə İran arasında tərəfdaş münasibətlərinin qurulması, Çinin "Böyük İpək Yolu" layihəsində fəallaşması ölkə ərazisindən keçəcək tranzit yükləri ilə əlaqədar Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinə daxilolmaları ciddi şəkildə artıracaq.
İndi Rusiya ilə İran arasında sıx qarşılıqlı münasibətlər üçün də şərait yaranıb. Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin həlli, ona qarşı tətbiq olunmuş sanksiyaların gözlənilən ləğvi İran iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinə investisiyaların yatırılması perspektivini yaradır. Bu, bir sıra beynəlxalq problemlərin, məsələn, Suriya böhranının həllində İranla bənzər mövqeyə sahib olan Rusiya üçün əlavə imkanlar açır.
Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novakın İrana səfərində əsas məqsəd də məhz iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi olub. Səfər çərçivəsində o, İranın iqtisadi blokuna aid nazirliklərin, idarələrin rəhbərləri ilə görüşüb.
Novakın səfəri zamanı tərəflər ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin hazırkı 2 milyard dollardan 10 milyard dollaradək artırılması, birgə investisiyaların yatırılması, layihələrin birlikdə maliyyələşdirilməsi və s. məsələləri müzakirə ediblər.
Nazirin İran Mərkəzi Bankının rəhbəri Valiulla Seyf ilə görüşündə iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi məqsədilə Rusiya-İran müştərək bankının yaradılması məsələsi də müzakirə edilib.
"Mən İran bazarına girməkdə "gecikdiyimiz" barədəki fikirlərlə razı deyiləm. Biz bu işə başqa ölkələrdən xeyli əvvəl başlamışıq və son 2 ildə çox şeyə nail olmuşuq: artıq 40 milyard dollaradək dəyəri olan layihələr siyahısını razılaşdırmışıq", - deyə Rusiyanın energetika naziri qeyd edib.
A. Novak Rusiya-İran əməkdaşlığında əsas istiqamətlər arasında YEK ilə yanaşı, kosmos və nəqliyyat sahələrinə aid avadanlıq və texnikanın İrana tədarükünü, həmçinin dənizçilik, dəmir yolu infrastrukturunun tikintisi kimi sahələri göstərib.
Rusiya ilə İran arasında ticari münasibətləri sürətlə inkişaf etirmək üçün təkmil vəziyyətdə olan infrastruktur zəruridir. Çünki bunsuz hər iki tərəfə yüklərin çatdırılması mümkün deyil. Bu yerdə Azərbaycanın Rusiya ilə İranı birləşdirən vacib nəqliyyat bəndi olmaq üçün bütün imkanları var.
Rusiya ilə İran əməkdaşlığında vacib layihələrdən biri "Şimal-Cənub" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizidir. Bu layihənin fəal iştirakçıları arasında Azərbaycan da var.
Hələ 2004-cü ildə yaradılmış konsorsium Skandinaviya ilə İran arasında Fars körfəzi və İrana çıxışı olan nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasını nəzərdə tuturdu. Artıq 2011-ci ilin ilk yarısında isə Skandinaviya-Baltika-Rusiya-Azərbaycan-İran marşrutu üzrə birbaşa dəmir yolu əlaqəsinin yaradılması planlaşdırılmışdı. O, Avropanın və Asiyanın bir çox ölkələrini ən qısa yolla əlaqələndirməli idi.
Lakin İrana qarşı tətbiq olunmuş sanksiyalar "Şimal-Cənub" dəmir yolunun istismara verilmə müddətini xeyli ləngitdi.
İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin həlli bu məsələyə də öz müsbət təsirini göstərib. Azərbaycanın iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayevin İrana bu yaxınlarda baş tutmuş səfəri zamanı tərəflər sözügedən marşrut üzrə işlərin gücləndiriməsi barədə razılıq əldə ediblər. Onlar layihənin əsas istiqamətlərini də müəyyənləşdiriblər. "Şimal-Cənub" marşrutunun artıq 2016-cı ildə tam gücü ilə işləyəcəyi nəzərdə tutulur.
Gələn il Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istismara veriləcəyi gözlənilir. Bu layihənin reallaşdırılmasına dair razılaşma hələ 2007-ci ilin fevralında imzalansa da, onun istismara verilmə müddəti bir qədər ləngiyib. İndi yalnız dəmir yolunun Türkiyədən keçən hissəsinin tikintisi qalır; son məlumatlara görə, 2016-cı ilin üçüncü rübündə bu yolda qatarların hərəkətinə başlamaq mümkün olacaq.
Azərbaycan vasitəsilə tranzit yüklərinin daşınmasının nə qədər uğurlu alındığını bir pilot layihə vasitəsilə görmək mümkündür: avqustun 3-də Bakıda "Nomadexpress" konteyner qatarının qarşılanma mərasimi keçirilib. Qatar Şihezi (Çin) - Dostık - Aktau limanı (Qazaxıstan) - Ələt limanı - Keşlə (Bakı yaxınlığında qəsəbə) marşrutu üzrə hərəkət edib. O, 3500 kilometrdən artıq məsafəni Qazaxıstan və Xəzər dənizindən keçməklə, 5 sutkaya gəlib. Marşrut "Nurlı jol" yeni iqtisadi siyasəti və "Yeni İpək Yolu" proqramı çərçivəsində açılıb.
"Qazaxıstan Dəmir Yolları" Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti A. Mamin təntənəli mərasimdəki çıxışında bildirib ki, "Trans-Xəzər marşrutu Qazaxıstanla Azərbaycanın Asiya və Avropa arasında tranzit körpüsünə çevrilməsi baxımından böyük potensiala malikdir". Onun sözlərinə görə, Qars-Axalkələk dəmir yolunun istismara verilməsi bu yolla yükdaşımalarının inkişafına böyük impuls olacaq. Mamin onun Trans-Xəzər marşrutunun vacib hissəsinə çevriləcəyini söyləyib.
Ümumiyyətlə, nəqliyyat potensialının inkişafı nəzərə alınmaqla, Qafqaz, Türkiyə və Avropa istiqamətində tranzit həcminin artırılması istiqamətində fəal iş aparılır.
A.Maminin dediyinə görə, region ölkələri arasında proqnozlaşdırılan ticarət dövriyyəsi nəzərə alınarsa, Trans-Xəzər marşrutunun daşıma potensialı 2020-ci ildə 300 min konteynerdən artıq olacaq. O bildirib ki, Çin, Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə "zənciri" razılaşdırılmış şəkildə tam gücü ilə işləyərsə, bu potensial özünü tamamilə doğrulda bilər. Burada söhbət, həmçinin dəmir yollarının, Xəzərin dəniz limanlarının, gəmilərin və terminalların işə qoşulmasından gedir.
Qeyd edək ki, analoji yüklər alternativ marşrutlarla - Bəndər-Abbas (İran) və Poti (Gürcüstan) limanları ilə 25-40 günə daşınır.
Nəqliyyat daşımalarının təşkilində koordinasiyanın vacib olduğunu nəzərə alan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Tranzit Yükdaşımalar üzrə Koordinasiya Şurasının yaradılması haqqında fərman imzalayıb. Bu qurumun yaradılması vacib regional layihənin başlanğıcıdır. Məsələ ondadır ki, ölkənin nəqliyyat sektoru 2016-cı ildən başlayaraq, yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyacaq. Həmin dövrdə Azərbaycanın dəmir yolu Türkiyə və İranla birləşdiriləcək.
Tranzit yüklərin Azərbaycan ərazisindən dəmir yolu və dəniz nəqliyyatı ilə daşınması zamanı "bir pəncərə" prinsipindən istifadə olunmalıdır. Bu prinsipin tətbiqinə nəzarətin həyata keçirilməsi Koordinasiya Şurasına həvalə edilib.
Azərbaycanın İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinə isə 2 ay ərzində dəmir yolu, dəniz və s. vasitəsilə tranzit yükdaşımaları xidmətlərinə görə tariflərin hazırlanaraq prezidentə təqdim olunması tapşırılıb.
Azərbaycanın Tranzit Yükdaşımalar üzrə Koordinasiya Şurası yalnız Azərbaycanın nazirlik və qurumlarının işinin koordinasiyası ilə məşğul olmayacaq. O, xarici ölkələrin nazirlikləri, xarici şirkətlərlə yükdaşımalarının tarifləri ilə bağlı danışıqlar da aparacaq.
Beləliklə, "Şimal-Cənub" və "Şərq-Qərb" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri ilə yükdaşımalarının sürətlə artması nəinki bu işdən dövlət büdcəsinə əlavə yüz milyonlarla dolların daxil olmasına şərait yaradacaq, həm də ölkənin qeyri-neft sektorunda yeni iş yerlərinin açılmasına imkan verəcək.

ВОСТРЕБОВАННЫЙ ПОТЕНЦИАЛ
Создание Координационного совета по транзитным грузоперевозкам обеспечит транспортные возможности Азербайджана
Автор: Фуад АЛИЕВ Баку
Азербайджан может заметно выиграть от смены геополитической ситуации в регионе. Налаживание партнерских отношений между Россией и Ираном, активизация Китаем проекта "Великий Шелковый путь" могут заметно повысить поступления в бюджет Азербайджана от предстоящих транзитных грузов по территории страны.
Именно сейчас складываются условия для тесных взаимоотношений между Россией и Ираном. Решение проблем с ядерной программой Ирана и предстоящая отмена санкций открывают перспективы инвестирования в различные сферы экономики ИРИ. Для России это создает дополнительные возможности в свете схожести позиций в урегулировании ряда международных проблем, в частности сирийского кризиса.
Именно цель расширения экономического сотрудничества преследовал визит в Иран министра энергетики РФ Александра Новака, где он провел встречи с главами министерств и ведомств экономического блока ИРИ.
В рамках визита обсуждались вопросы увеличения двустороннего торгового оборота с нынешних $2 млрд. до $10 млрд., совместного инвестирования и финансирования проектов и т.д.
В ходе переговоров с главой Центробанка Ирана Валиуллой Сейфом обсуждался вопрос создания совместного российско-иранского банка для углубления экономического сотрудничества.
"Я не согласен с тем, что мы "опаздываем" с приходом на иранский рынок. Мы начали эту работу гораздо раньше других стран, и в последние два года удалось добиться многого: мы уже согласовали список проектов на сумму до $40 млрд.", - отметил министр энергетики РФ.
Среди основных направлений взаимодействия России и Ирана А.Новак, помимо ТЭК, выделил поставки российского оборудования и технологий в сферах связи, космоса, транспорта, в том числе морского, а также в строительстве железнодорожной инфраструктуры.
Столь стремительное развитие торговых отношений между Россией и Ираном трудно будет развивать без отлаженной инфраструктуры, по которой грузы должны доставляться в обе страны. Азербайджан имеет все возможности, чтобы стать важным транспортным связующим звеном между Россией и Ираном, с учетом стремительного развития российско-иранских отношений.
Одним из важных проектов сотрудничества между Россией и Ираном является международный транспортный коридор (МТК) Север - Юг, в котором активное участие принимает Азербайджан.
Организованный еще в 2004 году международный консорциум предусматривал создание транспортного коридора из Скандинавии в Иран с выходом в Персидский залив и Индию. В первой половине 2011 года ожидалось прямое железнодорожное сообщение по маршруту Скандинавия - Прибалтика - Россия - Азербайджан - Иран, который по кратчайшему пути должен был связать многие европейские и азиатские страны.
Но санкции в отношении Ирана заметно отодвинули сроки ввода в эксплуатацию железной дороги Север - Юг. Решение вопроса ядерной программы ИРИ положительно отразилось и на этом коридоре. В ходе недавнего визита министра экономического развития Азербайджана Шахина Мустафаева в Иран стороны договорились активизировать работы по маршруту, определили основные направления и проекты. Ожидается, что уже в 2016 году маршрут Север - Юг полноценно заработает.
Также в следующем году ожидается запуск железной дороги Баку - Тбилиси - Карс. Процесс запуска этого маршрута несколько затянулся - соглашение о строительстве линии было подписано еще в феврале 2007 года. Сейчас осталось лишь проведение работ на территории Турции; по последним данным, начало движения поездов намечено к третьему кварталу 2016 года.
Успешность перевозок транзитных грузов через Азербайджан можно проследить по пилотному проекту, когда 3 августа в Баку состоялась церемония встречи контейнерного поезда Nomadexpress Шихези (КНР) - Достык - порт Актау (РК) - порт Алят - Кешля (окрестность Баку АР).
Контейнерный поезд проделал путь в более чем 3500 км через Казахстан и Каспийское море за 5 суток. Данный маршрут открыт в рамках реализации новой экономической политики "Нурлы жол" и программы "Новый Шелковый путь".
Президент АО "НК "Казахстанские железные дороги" А.Мамин, выступая на торжественной церемонии, подчеркнул, что "Транскаспийский маршрут имеет огромный потенциал для становления Казахстана и Азербайджана транзитным мостом между Азией и Европой". По его словам, огромный импульс развитию грузоперевозок по этой линии придаст ввод в эксплуатацию железной дороги Карс - Ахалкалаки, которая станет важной составной частью Транскаспийского маршрута.
С учетом развития транзитного потенциала ведется активная работа по увеличению транзитных объемов в направлении стран Кавказа, Турции и Европы.
По утверждению А.Мамина, учитывая прогнозируемый товарооборот между странами региона, потенциал перевозок Транскаспийского маршрута к 2020 году оценивается в более чем 300 тысяч контейнеров. Данный потенциал, подчеркнул он, может быть полностью реализован при согласованной работе всей мультимодальной цепочки Китая, Казахстана, Азербайджана, Грузии и Турции, включая железные дороги, каспийские морские порты, судоходные линии и терминалы и конкурентную тарифную политику.
Отметим, что аналогичные грузы перевозились по альтернативным маршрутам за 25-40 дней через порты Бендер-Аббас (Иран) и Поти (Грузия).
Учитывая важность координации в организации транспортных перевозок, президент Азербайджана Ильхам Алиев распорядился создать Координационный совет по транзитным грузоперевозкам. Создание этого совета является началом важного регионального процесса, так как транспортный сектор страны, начиная с 2016 года, вступит в новый этап своего развития с учетом соединения азербайджанских железных дорог с Турцией и Ираном.
При перевозке транзитных грузов через территорию Азербайджана посредством железных дорог и морского транспорта должен применяться принцип "единого окна".
Полномочия по осуществлению контроля за применением принципа "единого окна" передаются Координационному совету АР. Министерству экономики и промышленности Азербайджана поручено в течение двух месяцев подготовить и предоставить президенту тарифы на услуги по транзитным грузоперевозкам посредством железных дорог и морского транспорта и т.д.
Координационный совет по транзитным грузоперевозкам Азербайджана будет решать вопросы не только координации работ азербайджанских министерств и ведомств, но и вести переговоры о тарифах на грузоперевозки с зарубежными министерствами и иностранными компаниями.
Таким образом, стремительный рост грузоперевозок по международным транспортным коридорам Север - Юг и Восток - Запад позволит не только пополнить государственную казну дополнительными доходами в сотни миллионов долларов от транзита грузов, но и создать новые рабочие места в ненефтяном секторе страны.