TƏLƏB OLUNAN POTENSİAL
Tranzit Yükdaşımaları üzrə Koordinasiya Şurasının yaradılması Azərbaycanın nəqliyyat imkanlarından istifadəni təmin edəcək
Regiondakı geosiyasi dəyişikliklər Azərbaycanın işinə yaraya bilər. Rusiya ilə İran arasında tərəfdaş münasibətlərinin qurulması, Çinin "Böyük İpək Yolu" layihəsində fəallaşması ölkə ərazisindən keçəcək tranzit yükləri ilə əlaqədar Azərbaycanın Dövlət Büdcəsinə daxilolmaları ciddi şəkildə artıracaq.
İndi Rusiya ilə İran arasında sıx qarşılıqlı münasibətlər üçün də şərait yaranıb. Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin həlli, ona qarşı tətbiq olunmuş sanksiyaların gözlənilən ləğvi İran iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrinə investisiyaların yatırılması perspektivini yaradır. Bu, bir sıra beynəlxalq problemlərin, məsələn, Suriya böhranının həllində İranla bənzər mövqeyə sahib olan Rusiya üçün əlavə imkanlar açır.
Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novakın İrana səfərində əsas məqsəd də məhz iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi olub. Səfər çərçivəsində o, İranın iqtisadi blokuna aid nazirliklərin, idarələrin rəhbərləri ilə görüşüb.
Novakın səfəri zamanı tərəflər ikitərəfli ticarət dövriyyəsinin hazırkı 2 milyard dollardan 10 milyard dollaradək artırılması, birgə investisiyaların yatırılması, layihələrin birlikdə maliyyələşdirilməsi və s. məsələləri müzakirə ediblər.
Nazirin İran Mərkəzi Bankının rəhbəri Valiulla Seyf ilə görüşündə iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi məqsədilə Rusiya-İran müştərək bankının yaradılması məsələsi də müzakirə edilib.
"Mən İran bazarına girməkdə "gecikdiyimiz" barədəki fikirlərlə razı deyiləm. Biz bu işə başqa ölkələrdən xeyli əvvəl başlamışıq və son 2 ildə çox şeyə nail olmuşuq: artıq 40 milyard dollaradək dəyəri olan layihələr siyahısını razılaşdırmışıq", - deyə Rusiyanın energetika naziri qeyd edib.
A. Novak Rusiya-İran əməkdaşlığında əsas istiqamətlər arasında YEK ilə yanaşı, kosmos və nəqliyyat sahələrinə aid avadanlıq və texnikanın İrana tədarükünü, həmçinin dənizçilik, dəmir yolu infrastrukturunun tikintisi kimi sahələri göstərib.
Rusiya ilə İran arasında ticari münasibətləri sürətlə inkişaf etirmək üçün təkmil vəziyyətdə olan infrastruktur zəruridir. Çünki bunsuz hər iki tərəfə yüklərin çatdırılması mümkün deyil. Bu yerdə Azərbaycanın Rusiya ilə İranı birləşdirən vacib nəqliyyat bəndi olmaq üçün bütün imkanları var.
Rusiya ilə İran əməkdaşlığında vacib layihələrdən biri "Şimal-Cənub" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizidir. Bu layihənin fəal iştirakçıları arasında Azərbaycan da var.
Hələ 2004-cü ildə yaradılmış konsorsium Skandinaviya ilə İran arasında Fars körfəzi və İrana çıxışı olan nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasını nəzərdə tuturdu. Artıq 2011-ci ilin ilk yarısında isə Skandinaviya-Baltika-Rusiya-Azərbaycan-İran marşrutu üzrə birbaşa dəmir yolu əlaqəsinin yaradılması planlaşdırılmışdı. O, Avropanın və Asiyanın bir çox ölkələrini ən qısa yolla əlaqələndirməli idi.
Lakin İrana qarşı tətbiq olunmuş sanksiyalar "Şimal-Cənub" dəmir yolunun istismara verilmə müddətini xeyli ləngitdi.
İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin həlli bu məsələyə də öz müsbət təsirini göstərib. Azərbaycanın iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayevin İrana bu yaxınlarda baş tutmuş səfəri zamanı tərəflər sözügedən marşrut üzrə işlərin gücləndiriməsi barədə razılıq əldə ediblər. Onlar layihənin əsas istiqamətlərini də müəyyənləşdiriblər. "Şimal-Cənub" marşrutunun artıq 2016-cı ildə tam gücü ilə işləyəcəyi nəzərdə tutulur.
Gələn il Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun istismara veriləcəyi gözlənilir. Bu layihənin reallaşdırılmasına dair razılaşma hələ 2007-ci ilin fevralında imzalansa da, onun istismara verilmə müddəti bir qədər ləngiyib. İndi yalnız dəmir yolunun Türkiyədən keçən hissəsinin tikintisi qalır; son məlumatlara görə, 2016-cı ilin üçüncü rübündə bu yolda qatarların hərəkətinə başlamaq mümkün olacaq.
Azərbaycan vasitəsilə tranzit yüklərinin daşınmasının nə qədər uğurlu alındığını bir pilot layihə vasitəsilə görmək mümkündür: avqustun 3-də Bakıda "Nomadexpress" konteyner qatarının qarşılanma mərasimi keçirilib. Qatar Şihezi (Çin) - Dostık - Aktau limanı (Qazaxıstan) - Ələt limanı - Keşlə (Bakı yaxınlığında qəsəbə) marşrutu üzrə hərəkət edib. O, 3500 kilometrdən artıq məsafəni Qazaxıstan və Xəzər dənizindən keçməklə, 5 sutkaya gəlib. Marşrut "Nurlı jol" yeni iqtisadi siyasəti və "Yeni İpək Yolu" proqramı çərçivəsində açılıb.
"Qazaxıstan Dəmir Yolları" Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti A. Mamin təntənəli mərasimdəki çıxışında bildirib ki, "Trans-Xəzər marşrutu Qazaxıstanla Azərbaycanın Asiya və Avropa arasında tranzit körpüsünə çevrilməsi baxımından böyük potensiala malikdir". Onun sözlərinə görə, Qars-Axalkələk dəmir yolunun istismara verilməsi bu yolla yükdaşımalarının inkişafına böyük impuls olacaq. Mamin onun Trans-Xəzər marşrutunun vacib hissəsinə çevriləcəyini söyləyib.
Ümumiyyətlə, nəqliyyat potensialının inkişafı nəzərə alınmaqla, Qafqaz, Türkiyə və Avropa istiqamətində tranzit həcminin artırılması istiqamətində fəal iş aparılır.
A.Maminin dediyinə görə, region ölkələri arasında proqnozlaşdırılan ticarət dövriyyəsi nəzərə alınarsa, Trans-Xəzər marşrutunun daşıma potensialı 2020-ci ildə 300 min konteynerdən artıq olacaq. O bildirib ki, Çin, Qazaxıstan, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə "zənciri" razılaşdırılmış şəkildə tam gücü ilə işləyərsə, bu potensial özünü tamamilə doğrulda bilər. Burada söhbət, həmçinin dəmir yollarının, Xəzərin dəniz limanlarının, gəmilərin və terminalların işə qoşulmasından gedir.
Qeyd edək ki, analoji yüklər alternativ marşrutlarla - Bəndər-Abbas (İran) və Poti (Gürcüstan) limanları ilə 25-40 günə daşınır.
Nəqliyyat daşımalarının təşkilində koordinasiyanın vacib olduğunu nəzərə alan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Tranzit Yükdaşımalar üzrə Koordinasiya Şurasının yaradılması haqqında fərman imzalayıb. Bu qurumun yaradılması vacib regional layihənin başlanğıcıdır. Məsələ ondadır ki, ölkənin nəqliyyat sektoru 2016-cı ildən başlayaraq, yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyacaq. Həmin dövrdə Azərbaycanın dəmir yolu Türkiyə və İranla birləşdiriləcək.
Tranzit yüklərin Azərbaycan ərazisindən dəmir yolu və dəniz nəqliyyatı ilə daşınması zamanı "bir pəncərə" prinsipindən istifadə olunmalıdır. Bu prinsipin tətbiqinə nəzarətin həyata keçirilməsi Koordinasiya Şurasına həvalə edilib.
Azərbaycanın İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinə isə 2 ay ərzində dəmir yolu, dəniz və s. vasitəsilə tranzit yükdaşımaları xidmətlərinə görə tariflərin hazırlanaraq prezidentə təqdim olunması tapşırılıb.
Azərbaycanın Tranzit Yükdaşımalar üzrə Koordinasiya Şurası yalnız Azərbaycanın nazirlik və qurumlarının işinin koordinasiyası ilə məşğul olmayacaq. O, xarici ölkələrin nazirlikləri, xarici şirkətlərlə yükdaşımalarının tarifləri ilə bağlı danışıqlar da aparacaq.
Beləliklə, "Şimal-Cənub" və "Şərq-Qərb" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri ilə yükdaşımalarının sürətlə artması nəinki bu işdən dövlət büdcəsinə əlavə yüz milyonlarla dolların daxil olmasına şərait yaradacaq, həm də ölkənin qeyri-neft sektorunda yeni iş yerlərinin açılmasına imkan verəcək.

The creation of the coordinating council on transit cargo transportation will secure the transport capacity of Azerbaijan
Author: Fuad ALIYEV Baku
Azerbaijan could significantly benefit from the change of the geopolitical situation in the region. The establishment of partnerships between Russia and Iran and the revitalization of the Great Silk Road project by China can significantly increase revenues in the budget of Azerbaijan from the upcoming transit of goods across the country.
Right now, all conditions are right for close relations between Russia and Iran. The settlement of problems related to Iran's nuclear programme and the upcoming lifting of sanctions offer prospects for investing in different sectors of the Iranian economy. For Russia, this creates additional opportunities in the light of the similarity of positions on the settlement of a number of international issues, in particular the Syrian crisis.
The visit to Iran by Russian Energy Minister Aleksandr Novak was aimed precisely at expanding economic cooperation. In Iran, he held meetings with ministers and heads of economic agencies.
During the visit, the sides discussed issues of increasing bilateral trade from the current 2bn to 10bn dollars, joint investment and financing of projects, etc.
During the talks with the head of the Central Bank of Iran, Valiollah Seyf, the sides discussed the creation of a joint Russian-Iranian bank to deepen economic cooperation.
"I do not agree that we are late in arriving at the Iranian market. We started this work long before other countries, and in the last 2 years, we have achieved a lot: we have already agreed on a list of projects worth up to 40bn dollars," the Russian minister of energy said.
Among the main directions of cooperation between Russia and Iran, Novak, besides trade and economic cooperation, highlighted deliveries of Russian equipment and technology in the fields of communications, space and transport, including marine transport, as well as in the construction of railway infrastructure.
It will be difficult to ensure the rapid development of trade relations between Russia and Iran without a well-functioning infrastructure, by which goods should be delivered to both countries. Azerbaijan has all opportunities to become an important transport link between Russia and Iran, given the rapid development of Russian-Iranian relations.
One of the important projects of cooperation between Russia and Iran is the North-South international transport corridor, in which Azerbaijan takes an active part.
An international consortium organized in 2004 called for the creation of a transport corridor from Scandinavia to Iran with access to the Persian Gulf and India. In the first half of 2011, a direct rail connection was expected between Scandinavia, the Baltic States, Russia, Azerbaijan and Iran, which was supposed to link many European and Asian countries by the shortest route possible.
But sanctions against Iran significantly delayed the commissioning of the North-South railway.
The settlement of the issue of Iran's nuclear programme had a positive impact on this corridor. During a recent visit to Iran by Azerbaijani Minister of Economic Development Sahin Mustafayev, the sides agreed to intensify work on the route and identified key areas and projects. It is expected that the North-South route will start work at full stretch in 2016.
Also, the Baku-Tbilisi-Kars is expected to be launched next year. The start of this route was somewhat delayed - the agreement on the construction of the line was signed in February 2007. Now it remains only to carry out work on the territory of Turkey; According to recent reports, trains are scheduled to begin operating by the third quarter of 2016.
The success of transit cargo through Azerbaijan can be seen in a pilot project when Baku hosted a ceremony on 3 August to welcome the Nomadexpress container train Shihezi (China) - Dostyk - Aktau (Kazakhstan) - Alat - Kesla (vicinity of Baku, Azerbaijan).
The container train covered more than 3,500 km through Kazakhstan and the Caspian Sea in 5 days. This route was opened within the framework of the Nurly Zhol new economic policy and the New Silk Road programme.
The president of JSC Kazakhstan Railways, A. Mamin, stressed at the ceremony that "the Trans-Caspian route has great potential for the establishment of Azerbaijan and Kazakhstan as a transit bridge between Asia and Europe". According to him, a huge impetus to the development of freight traffic on this line will be given by the commissioning of the Kars-Akhalkalaki railway, which will become an important part of the Trans-Caspian route.
Taking into account the development of transit potential, active work is under way to increase transit volumes in the direction of the Caucasus, Turkey and Europe.
According to Mamin, given the projected turnover between the countries of the region, the potential of traffic by the trans-Caspian route by 2020 is estimated at over 300,000 containers. This potential, he said, can be fully realized with the coordinated work of the whole multimodal chain of China, Kazakhstan, Azerbaijan, Georgia and Turkey, including railways, Caspian Sea ports, shipping lines, terminals and a competitive pricing policy.
Similar goods were transported on alternative routes for 25-40 days through the ports of Bandar Abbas (Iran) and Poti (Georgia).
Given the importance of coordination in the organization of transport, Azerbaijani President Ilham Aliyev ordered the creation of a coordinating council for transit cargo transportation. The establishment of this council is the start of an important regional process as the transport sector of the country will enter a new stage in its development starting from 2016, taking into account the connection of Azerbaijani railways to Turkey and Iran.
A "single window" principle should be applied in the process of carrying transit goods through the territory of Azerbaijan by means of railway and maritime transport.
The authority to monitor the implementation of the "single window" principle is handed over to the Coordinating Council of the Azerbaijan Republic.
The Azerbaijani Ministry of Economic Development has been instructed to prepare and submit within two months tariffs for transit cargo transportation by railway, sea transport, etc. to the president.
The coordinating council of Azerbaijan for transit cargo transportation will address not only issues of coordinating the work of Azerbaijani ministries and agencies, but also negotiate freight rates with foreign ministries and foreign companies.
Thus, the rapid growth of cargo transportation by the North-South and East-West international transport corridor will not only make it possible to replenish state coffers with additional revenues worth hundreds of millions of dollars from the transit of goods, but also create new jobs in the non-oil sector of the country.