ZİBİLLİYİN ƏHƏMİYYƏTİ
Zibilin çeşidlənməsi sisteminin qaydaya salınması üçün həm qanunverici aktlara, həm də cərimələrə ehtiyac var
Bir neçə il əvvəl Bakının rəssamlıq qalereyalarının birində müasir incəsənət üzrə ixtisaslaşmış iranlı rəssamın sərgisi keçirilmişdi. Sərgidə əsas diqqət dünyada zibilin həcminin artmasına yönəldilmişdi. Bəzi instalyasiyalarda atılmış məişət əşyaları və tullantılarının kompozisiyası yaradılmışdı. Reallıqda isə tullantılardan istifadə məsələsi ona yanaşıldığından daha ciddi problemdir. Bu, bir tərəfdən, ekologiya və sağlamlığa zərər olan böyük tullantı təpəciklərinin yığılıb-qalması ilə bağlı problemi həll edirsə, digər yandan da təbii resursların tükənməyə doğru getdiyi bir dövrdə, istifadə olunan enerjiyə ciddi şəkildə qənaət edilməsinə imkan verir.
Tullantılardan istifadə zərurəti
Dünyada bu problemin aktuallığını artıran amillərdən biri də azömürlü, bir dəfə istifadə üçün nəzərdə tutulmuş məişət əşyalarının, qabların daha çox istehsal edilməsidir. Bunlar əksər hallarda sintetik materiallardan hazırlanır. Zibilliklərdə toplanıb qalmış tullantıların ziyanı çox böyükdür. Tullantıların atılması üçün boş, əhalinin yaşamadığı ərazilərdən və ya xüsusi çalalardan istifadə olunsa da, onların yaxınlıqdakı yaşayış məntəqələrinin sakinlərinə mənfi təsirini inkar etmək mümkün deyil - miazma, çirkab suları, çürümə nəticəsində ətrafa yayılan qazlar, xüsusilə metan istixana effektinə yol açır. Bundan başqa, aydındır ki, zibilliklər üçün kifayət qədər böyük məkanlara ehtiyac var. Bunun öhdəsindən isə hətta inkişaf etmiş ölkələr belə, hər zaman gələ bilmir. Bir çox hallarda tullantı təpəciklərinin məhv edilməsi üçün zibil yandırılır. Bu, elektrik enerjisinin əldə edilməsi üçün lazım olan istiliyi yaradır, lakin tullantılara od vurulması zamanı ətrafa çox sayda zərərli maddələr yayılır. Onlardan biri son dərəcə möhkəm birləşmə olan dioksinlərdir. Bu maddə ətraf mühitə inanılmaz dərəcədə mənfi təsir göstərə bilər. Odur ki, tullantıların utilizasiyası və təkrar istifadəsi sabahın yox, bu günün tendensiyasıdır.
Problem yeni deyil. Hələ qədim zamanlarda insanlar qida tullantılarından istifadə edərək, onlardan kompost, gübrə əldə ediblər.
Hazırda bu problemdən ciddi narahatlıq keçirən bir çox Avropa ölkəsi artıq bir neçə ildir, məişət tullantılarından təkrar istifadə ilə bağlı layihələr həyata keçirir; məsələn, İsveçdə bərk tullantıların, təxminən, 4%-i zibilliyə atılır. Qalanları ya təkrar istifadəyə yönəldilir, ya da elektrik enerjisinin alınması və suyun qızdırılması məqsədilə yandırılır.
Bu məsələdə dövlət nəzarəti çox vacib məqamdır - dövlət bir tərəfdən, müəssisənin qanunverici bazasını tənzimləyir, digər tərəfdən güzəştlər sistemi vasitəsilə təkrar xammaldan istifadə edən texnologiyaları stimullaşdırır.
Utilizə sxemi
Təkrar xammala makulatura (istənilən kağız tullantılar, qablar, parçalar və s.), şüşə (şüşə qablar və digər şüşə tullantılar), metal qırıntılar, kimyəvi preparatlar, rezin, elektronika, plastik kütlələr, tikinti tullantıları (kərpic, beton) aiddir.
2012-ci ildə Azərbaycanda Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodu istismara verilib. O, fəaliyyətə 2012-ci il dekabrın 19-da başlayıb. "Təmiz şəhər" ASC-nin məlumatına görə, sözügedən zavod texnoloji gücünə görə, Şərqi Avropa və MDB ölkələrinin ən nəhəng zavodlarından sayılır. Elə həmin dövrdə "Təmiz şəhər"in Məişət Tullantılarının Çeşidlənməsi Zavodu da istismara verilib. Zibillərin yığımına gəlincə, ASC-nin mətbuat katibi Vüqar Babayevin "R+" jurnalına bildirdiyinə görə, onu Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin xidmətləri həyata keçirir. Daha sonra yığılmış tullantılar çeşidlənmə zavoduna çatdırılır. Orada tullantılar çeşidlərə ayrılır: istifadəyə yararlı xammal müvafiq müəssisələrə göndərilir, yararsız zibillər isə yandırılır. "Biz ikinci dərəcəli tullantıları presləyir və zavodlara göndəririk; məsələn, metallar əlvan və qara metallar zavoduna, makulatura və bütün kağız tullantılar kağız istehsalı ilə məşğul olan müəssisələrə göndərilir. İstifadəyə yararsız olan tullantılar isə Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavoduna göndərilir", - deyə V. Babayev qeyd edib. Onun sözlərinə görə, presləmədən sonra zibilin həcmi 10 dəfə azalır. Onların yandırılması nəticəsində ildə 100 000-dək mənzili qızdıra biləcək elektrik enerjisi əldə edilir: "Bu, Azərbaycanın hər hansı böyük rayonunun istiliyə olan tələbatının ödənilməsi deməkdir".
Utilizə və ya yandırılmaya uyğun gəlməyən tullantılar - elektronika, köhnə, ərimiş və ya korlanmış batereyalar da baxımsız qalmır. "Təmiz şəhər" ASC-dən verilən məlumata görə, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Qala qəsəbəsində "Təmiz Qala" adlı pilot layihə həyata keçirilir. İyulda orada "Tullantıdan-sənətə" adlı dördüncü beynəlxalq sərgi təşkil olunub. Bu cür sərgilərin təşkilində əsas məqsəd insanlar arasında maarifləndirmə işi aparmaqla, onlara tullantıların çeşidlənməsini öyrətmək, həmçinin onları lazımsız israfçılıqdan çəkindirməkdir. Bu sərgidə "Təmiz şəhər"də tullantılardan hazırlanmış müxtəlif incəsənət əsərləri və instalyasiyalar da nümayiş etdirilir.
İstifadə olunmuş batareyalarla bağlı problem də az önəm daşımır. Onlar bir tərəfdən, ekologiyaya ziyan vurur, digər tərəfdən batareyaların tərkibindəki ağır metallar orqanizmdə yığılıb-qalma xüsusiyyətinə malikdir. Onların bu xüsusiyyəti insanda müxtəlif ağır xəstəliklərə səbəb ola bilir. Bununla yanaşı, batareyalardakı qalvanik elementlər təkrar emal baxımından qiymətli materialdır.
Təkrar emal olunmuş məhsulları kimə satmalı?
Sovet İttifaqı illərində yaşamış insanlar, yəqin ki, nadir və populyar bədii ədəbiyyat nümunələri müqabilində makulaturanın yığımı ilə bağlı çağırışları xatırlayırlar. Bundan başqa, həmin illərdə şüşə qabların qəbul məntəqələrinin qarşısındakı növbələr, orta məktəblərdə metal qırıqlarının yığımı da çoxlarının yaddaşında olar. Təəssüf ki, bu gün belə tədbirlərə nadir hallarda rast gəlinir. İndiki dövrdə bu cür tədbirlər keçirilirsə belə, onlar daha çox epizodik xarakter daşıyır; məsələn, bu ilin yazında "ASAN xidmət" "Hər kağızı bir yarpağa dəyişək" adlı aksiya keçirib. Aksiya çərçivəsində Bakıxanov qəsəbəsində yerləşən xidmət məntəqəsi makulatura təqdim etməklə, əvəzində, ağac tingi əldə etmək mümkün idi.
Təəssüf ki, şəhərdə şüşə qabların qəbulu məntəqəsi də yoxdur. Bakıda fəaliyyət göstərən pivə zavodlarından birinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Nadejda Kudravseva isə deyir: "Bizim şirkətimiz artıq illərdir, məhsul buraxılışında istifadədən sonra, yığılmış şüşə qablardan yararlanır. Bu, bizə istər yeni alınan şüşələrin həcminin optimallaşdırılmasına imkan verir, həm də ekoloji baxımdan faydalıdır. Bizim ayrıca butulka qəbulu məntəqəmiz yoxdur. Qabları bizə kontragent gətirir. Şirkətimizin istifadə etdiyi butulkaların 20-25%-ni təkrar istifadə olunan qablar təşkil edir".
Lakin bu təcrübə bir halda uğurlu sayıla bilər ki, kontragent butulkalar zibil qutularından yığılmasın - bu halda onlar çirkli və sınıq olur.
Qeyd edilən pivə zavodu artıq istifadə olunmuş xammaldan yararlanan yeganə qurum deyil. Bir sıra müəssisələr təqdirəlayiq təşəbbüslə çıxış edərək, öz ofislərində makulatura yığımını həyata keçirir. Toplanmış makulatura təkrar kağız və karton istehsalı ilə məşğul olan müəssisələrə verilir. Qeyd edək ki, 1 ton makulatura kəsilməkdən xilas olunmuş 10 ağac, 2000 kvt elektrik enerjisi və 200 kubmetr suya qənaət deməkdir.
Bir daha çeşidləmə haqqında
Göründüyü kimi, belə demək olarsa, qlobal təşəbbüs Azərbaycanda işləyir. Lakin bu yerdə biz əsas problemlə üzləşirik: axı, tullantıların effektiv təkrar emalı üçün əvvəlcə onlar çeşidlənməlidir. Çoxlarınız, yəqin ki, İçərişəhərin girişində, metro stansiyasının düz yanında düzülmüş müxtəlif rəngli zibil qutularını görmüsünüz. Onların üzərində hansı növ zibilin hansı qutuya atılmalı olduğunu dəqiqliklə göstərən işarələr var: qida məhsulları tullantıları üçün qutu ayrıdır, plastik tullantılar üçün ayrı və s. İçərişəhər sakinləri üçün, hətta iki hissədən ibarət xüsusi zibil vedrələri də qoyulub: ərzaq və qeyri-ərzaq məhsulları üçün. Lakin təşəbbüs bundan o yana keçməyib və şəhərin bütün digər zibil yeşikləri ümumidir. Onlara həm qida tullantıları atılır, həm plastik butulkalar, həm də sıradan çıxmış məişət əşyaları. Bu qutulardakı tullantıların yığışdırılması ilə məşğul olan zibil maşınları ən müxtəlif mənşəli tullantıları eyni "iştah"la udur. Vüqar Babayevin sözlərinə görə, tullantılar onlara qarışıq halda çatır. "Əlbəttə ki, idealda tullantılar ilkin mərhələdə, məişət mərhələsində çeşidlənməlidir. Biz onları çeşidləsək də, bizə gəlib-çatanadək qarışıq olması tullantıların keyfiyyətinə mənfi təsir göstərir; məsələn, qarpız suyunun islatdığı kağız artıq təkrar emala yaramır. Təəssüf ki, bu məsələ bizim səlahiyyətimizdə deyil", - deyə V. Babayev qeyd edib.
Odur ki, tullantıların ilkin mərhələdə çeşidlənməsi çox vacib və aktual məsələdir. Amma bundan da aktual problem var. Söhbət əhalini öz zibillərini, heç olmasa, zibil qutularınadək daşımağa öyrətməkdən gedir. Bakıda biz bu sahədə müəyyən zəncirvari reaksiyanın şahidi oluruq - əgər zibil qutularının yanında yerə atılmış bir butulka varsa, az qala, hər kəs əlindəki zibili qutuya deyil, kənara atmağa başlayır.
Avropa ölkələrində, ABŞ-da tullantıların çeşidlənməsi adi vətəndaşlardan başlayır. Əks təqdirdə, onun daha effektiv təkrar emalı mümkün deyil. Bəzi ölkələrdə hər evin qarşısında müxtəlifrəngli zibil qutuları qoyulur: qida tullantıları üçün ayrı, kağız, makulatura və şüşə üçün ayrı. Bir sıra ölkələrdə isə zibildaşıyan maşınlar müxtəlif növ tullantıları həftənin müxtəlif günlərində yığırlar.
Avropanın bir çox ölkəsində yalnız tullantıların çeşidlənməsi və düzgün utilizə ilə ekologiyanın qayğısına qalmırlar. Orada tullantıların mümkün qədər az olmasına da diqqət yetirilir; məsələn, bizdə geniş istifadə olunan, hər bir marketə səxavətlə paylanılan polietilen kisələr, Avropada pulla satılır. Bu səbəbdən, əksər insanlar mağazaya gedərkən özləri ilə parça kisə (sovet dövrünün zənbilləri kimi) götürürlər. Bundan başqa, həmin ölkələrdə kiçik qutularda olan məhsulların satışı stimullaşdırılır.
Toxunduğumuz bir çox məsələlər mental məsələlərdir. Onların isə məlum olduğu kimi, qısa zamanda dəyişdirilməsi mümkün deyil. Odur ki, ekoloji layihələrin uğurla həyata keçirilməsi üçün dövlət tənzimlənməsi vacibdir. Burada söhbət həm qanunverici aktlardan, həm də pozuntulara görə cərimələrin tətbiqi ilə təşviq və cəzalandırmadan gedir.

To bring order to the system of waste sorting, legislative acts and penalties are needed
A few years ago, an exhibition of an Iranian artist specializing in contemporary art was held in one of the galleries of Baku. The main focus of the exhibition was to draw attention to the growing volume of litter in the world. A number of installations represented compositions from discarded household items and appliances. In fact, the problem of waste disposal is more serious than people think. Apart from the fact that it helps to solve the problem of waste piling up, which causes significant harm to the environment and health, waste disposal in an era of dwindling natural resources helps to save the lion's share of the energy consumed.
Disposal as a necessity
The urgency of this problem in the world is also increasing with the growth in the production of short-lived, disposable household items and packaging - often from synthetic materials. Damage from rubbish accumulating in the dumps is enormous. Although deserted areas or pits are used dumps, their impact on nearby communities cannot be denied - the miasma, waste water and evaporation of gases produced during the decomposition, particularly methane, which leads to the greenhouse effect. In addition, obviously, dumps require fairly large areas that even developed countries cannot always afford. Often, to eliminate debris, rubbish is burned. This makes it possible to generate the heat required for power, but as the waste burns, many harmful substances are released, and very persistent compounds - dioxins - may cause irreparable damage to the environment. Therefore, the recycling and reuse of litter and waste is a trend not even for tomorrow, but already for today.
The situation is not new. Even in ancient times people recycled household food waste, turning it into compost and fertilizers. Many European countries, seriously concerned about this issue, have been successfully implementing projects for the reuse of waste for several years. For instance, in Sweden only 4 per cent of municipal solid waste is sent to landfills. Everything else is either recycled or burned to generate electricity and heat water.
The crucial issue of waste recycling is state control, which regulates the legal framework of this enterprise and with the help of a system of benefits, stimulates technologies that use secondary raw materials or partly consist of waste.
Recycling scheme
Secondary raw materials include waste paper (any paper, including packaging, textiles, etc.), glass (glass containers and other glass waste), scrap metal, chemicals, rubber, electronics, plastics and construction waste (bricks, concrete).
An incinerator was commissioned in Azerbaijan in 2012. On 19 December 2012, the plant was put into operation. According to JSC Tamiz Sahar, by its technological capacity the plant is considered one of the largest in Eastern Europe and CIS countries. In the same period, a waste sorting plant under the jurisdiction of Tamiz Sahar was put into operation. As far as rubbish collection is concerned, a representative of the company press service, Vuqar Babayev, told R+ that it is being carried out by services of the executive authorities of Baku. Then it is delivered to the waste sorting plant. There it is separated into different sorts: usable materials are sent to enterprises that use it, while unusable materials are burned. "We press recycled raw materials and send them to plants, for example, metals are sent to plants for ferrous and nonferrous metals, waste paper and all paper - for the production of paper. We burn the waste that cannot be used in the incinerator," the representative of Tamiz Sahar told us. According to him, after burning waste, its volume is reduced by 10 times, and electricity generated in a year is able to cater for a 100,000 homes. "For your reference, it is the approximate size of any large district of Azerbaijan," Babayev said.
The waste that is not subject to disposal or incineration - electronics, old batteries, melted or damaged - will not remain neglected. According to the JSC, with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the pilot project "Clean Qala" is being carried out in the village of Qala. In July, the fourth international exhibition "From waste into art" was held there. The main purpose of such exhibitions is educational work designed to teach people how to sort litter and keep them from unnecessarily wasting resources. In this exhibition, "Tamiz Sahar" presents various works of art and installations made from waste.
The problem of used batteries is also important. On the one hand, they cause irreparable damage to the environment, and the heavy metals contained in them tend to accumulate in the body, leading to serious diseases. But at the same time, the voltaic element available in the battery is a valuable material for recycling.
Where to take the waste?
Those who lived in the Soviet Union, of course, remember numerous calls to collect waste paper, for which it was possible to get rare and popular books, the long queues at points that accepted glass containers, and the initiative to collect scrap metal imposed on all schools. Unfortunately, such initiatives are rare now, and if they exist, they are more often sporadic. For example, in the spring of this year, the ASAN Service came up with the initiative "Exchange paper for a tree". As part of this campaign, it was necessary to bring waste paper to the point of the service located in the village of Bakixanov and receive a seedling instead. Unfortunately, there are no points that accept glass bottles in the city either. However, Nadezhda Kudryavtseva, head of the press service of at a brewery in Baku, says: "Our company has been using circulating glass bottles for its products for many years. This not only allows us to optimize the volume of purchases of new bottles, but is also favourable in terms of ecology. We have no collection point of our own, and supplies are carried out by our contractor. Recycled glass containers comprise about 20-25 per cent of all bottles used by our company." Of course, it is successful if the contractor does not have to "catch" bottles from garbage cans, often dirty and broken.
But the above brewery is not the only one that uses recycled materials in its work. A number of companies show commendable social initiative and collect waste paper in their offices. Then this paper is handed over to a recycling plant for paper and cardboard. One tonne of waste paper is 10 trees saved from being cut down, 2,000 kW of electricity and 200 cubic metres of water saved.
And again on sorting
As can be seen, the global, so to speak, initiative works in Azerbaijan. But here we are faced with the primary problem: in order for waste to be recycled effectively, it must be sorted first. Meanwhile, this is the greatest difficulty. Many people must have seen large colourful trash cans placed at the entrance to the Old City, right outside the metro station. They have clear labelling indicating what kind of rubbish should be put in each box: food waste separately and plastic and other debris separately. Residents of the Old City were even given special bins with two compartments: for food and non-food waste. But later, this initiative did not continue, while all other litter points in the city flaunt their "diverse" composition, containing the remains of yesterday's dinner, plastic bottles and broken household items. Refuse collectors that empty these swarms every day with the same "appetite" absorb waste of various origins. According to Vuqar Babayev, they receive rubbish in a concentrated form. "Of course, ideally, waste should be sorted in the primary stage," he says. "We sort the rubbish, but when different things mix, its quality is lost. For example, the paper, in which a wet watermelon was wrapped, is already unsuitable for recycling. But, unfortunately, this issue is beyond our jurisdiction."
Therefore, the work on the primary sorting of waste is very important and relevant, but another problem is even more urgent - to teach people to take their rubbish at least to the dustbin. On the example of our city, we are witnessing a kind of chain reaction syndrome - if a bottle lies around the dustbin, it will accumulate a whole mountain of the same bottles in a short time.
In Europe and the USA, the sorting of rubbish begins at the level of ordinary citizens, and it cannot be otherwise if the aim is its most effective processing. In some countries, there are boxes of different colours in front of each house - for a strictly defined type of waste: food waste, paper, waste paper and glass. In some other countries, refuse collectors take out different kinds of rubbish on different days of the week.
In many European countries, care about the environment draws attention not only to the proper sorting and disposal of waste, but also reduction of waste. For example, usual plastic bags generously given away in any, even the most run-down, shop are sold in Europe. Therefore, going to the store, most people grab a cloth bag (the analogue of the Soviet string bags). In addition, the sale of products in small packages is stimulated.
Many of the issues raised here are issues of mentality, which, as you know, cannot be eradicated in a short time. Therefore, government regulation, which includes both a system of laws and incentives with the help of rewards and punishments in the form of fines for violations, is necessary for the successful implementation of environmental projects.