ƏN YAXŞI ÜÇLÜKDƏ SAĞ HÜCUMÇU
Əslində, onun təqdimata ehtiyacı yoxdur. Azərbaycan futbol tarixinin ən parlaq simalarından biri, "Neftçi" və SSRİ yığmasının sabiq futbolçusu Kazbek Tuayevin adı hər zaman dillər əzbəri olub. Sovetlər dönəmində hamı qitədə ən güclü trio - Anatoli Banişevski, Eduard Markarov və Kazbek Tuayevin futbol məharətinə heyran olmuşdu. Və bu üçlükdə sağ hücümçu mövqeyində oynayan Tuayev çox qol vurudu.
Bu il Azərbaycan futbolunun canlı əfsanəsi Kazbek Tuayev 75 yaşını qeyd edir. "R+" tanınmış futbolçu və məşqçi ilə görüşərək, onunla tarixə nəzər salmağa çalışdı.
- Deyirlər, Kazbek Tuayev məclis adamıdır. Yəqin, ad gününüzü təmtəraqlı keçirdiniz...
- Əlbəttə, yox. Dostlarla məclisdə oturmağı çox sevirəm. Amma ad günü keçirmirəm. Yəni ailəvi qeyd etmişik. Təmtəraqlı qeyd etməyin əleyhinəyəm. Ona görə yalnız ailə üzvlərimlə birgə olduq. Sözsüz, təbrik edənlər çox oldu. Hər birinə təşəkkür edirəm.
- Ötən illərə nəzər salarkən, ilk olaraq yadınıza nə düşür?
- Yada salmağa xatirələr çoxdur; "Neftçi"də futbolçu kimi qazandığımız uğurlar. Sonra məşqçi kimi işləyəndə əldə olunan çempionluqları unutmaq olmaz. SSRİ yığmasında oynadığımız illər hər zaman yadımdadır. İndi futbolçulara oyundan sonra forma dəyişməyə icazə verirlər. O zaman buna icazə yox idi. Formalar sonradan inzibatçıya təhvil verilirdi. İlk dəfə SSRİ yığmasının formasını geyinəndə onu soyunmaq istəmirdim. Çox xoşbəxt idim.
- Əfsanəvi qapıçı Lev Yaşin deyirdi ki, onun üçün ən qorxulu hücumçu Kazbek Tuayevdir. Yaşinin fikrincə, siz son saniyəyə qədər topu hara vuracağınızı özünüz də bilmirdiniz...
- (Gülür) Bilirsiniz, Yaşin niyə elə deyib? Çünki onun qoruduğu qapıya ən çox mən qol vurmuşam. Dəqiq yadımda deyil, təxminən, 5-6 dəfə onu məyus etmişəm. 1962-ci ildə Moskva "Dinamo"su ilə oynayırdıq. 0:1 hesabı ilə uduzurduq, sonradan matç heç-heçə başa çatdı: 2:2. Həmin oyunda iki dəfə Yaşinin qapısına yol tapdım. Bir epizodda yaxşı ötürmə aldım, bilmədim, topu komanda yoldaşıma ötürüm, yoxsa birbaşa vurum. Nəticədə, birbaşa qapıya vurdum və qol oldu. Yaşin yerində qaldı.
- Siz eyni zamanda, Anatoli Banişevski ilə bir komandada olmusunuz. Banişevskini digər fufbolçulardan nə fərqləndirirdi?
- Anatoli ilahi istedad idi. 20 yaşında milli komandanın hücumçusu olmaq hər insana nəsib olmur. Dünya Çempionatının bürünc medalını qazanmışdı. Banişevski rəqiblər üçün "qorxulu yuxu" olurdu. Oyun zamanı başla çox yaxşı oynayırdı. Sadəcə, penalti zərbələrini vurmağı sevmirdi. Çünki onda alınmırdı.
- Tofiq Bəhramovu necə xatırlayırsınız?
- Həyatda yumşaq insan olsa da, meydanda sərt hakim idi. Qaydanı pozana güzəştə getməzdi. Son illər hər dəfə ona eyni sualı verirdilər: "1966-cı ildə Dünya Çempionatının finalında mübahisəli epizodda qol var idi, ya yox?". Bəhramov artıq əvvəlcədən deyirdi ki, baxın, indi yenə həmin oyunu soruşacaqlar.
- Bəhramov nə cavab verirdi?
- Tofiq zarafat edirdi. Deyirdi, nə fərqi var? Əsas odur ki, şahzadə əlimi sıxdı. Bir də bütün tədbirlərdə "Qızıl fit"i göstərirdi. Həmin il bizim üçün uğurlu oldu. "Neftçi" SSRİ çempionatında bürünc medal qazandı. Bəhramov Dünya Çempionatının finalını idarə etdi. O zaman çoxlu sayda tədbirdə iştirak edirdik. Tofiq hər yerə qızıl fiti aparırdı.
- 1966-cı ildə qazanılan bürünc medalla bağlı çoxlu sayda şayiə var. Rusiya mediasına müsahibəsində o vaxt Kiyev klubunun futbolçusu olan Serebyannikov, Xmelniçki deyir ki, həmin oyunda bilərəkdən uduzublar. Çünki "Neftçi" buna görə onlara pul təklif edib...
- (Gülür) Belə yalanlar hər zaman olub. Pul söhbəti, ümumiyyətlə, olmayıb. Biz Kiyev klubunun futbolçuları ilə tanış idik. Söhbət zamanı belə təklif oldu: "Oyunu verə bilərsiniz, verin. Yox, onda özümüz oynayacağıq". Vəssalam. O zaman "Neftçi"də Markarov, Banişevski və mən əsas futbolçular olmuşuq. Biz isə heç vaxt belə yolla getməzdik. Sonda danışıq olmadı, "Neftçi" bu oyuna final kimi çıxdı və qələbə qazandı.
- Siz həm də AFFA İcraiyyə Komitəsinin üzvüsünüz. Hazırda Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Robert Prosineçkidir. Onun işini necə qiymətləndirirsiniz?
- Prosineçkini müzakirə edərkən İcraiyyə Komitəsinə 25 namizəd verilmişdi. Azərbaycan millisində çalışmaq istəyənlər çox idi. Fikrimcə, biz düzgün qərar qəbul etdik. Prosineçki ailəsini Bakıya gətirib. Bütün çempionat oyunlarını izləyir. İlk ilində milli pis oynamadı. Gələn il daha yaxşı olmalıdır. Bizim futbolumuzu başa düşür. Nəsə aydın olmayanda öyrənir. Berti Foqtsdan daha yaxşıdır. Alman tam fərqli idi. Mentalitetimizi başa düşmürdü. Onun vaxtında komanda 90 dəqiqə müdafiə olunurdu.
- 75 yaşınız tamam oldu. Kazbek Tuayev bundan sonra təklif olarsa, məşqçilik etmək istər?
- Artıq yaş özünü göstərir. Mən yenə də AFFA-da çalışıram. Eyni zamanda, uşaq futbol məktəbinə rəhbərlik edirəm. İndi gənclərə şərait yaratmaq lazımdır. Hərçənd bəzən nostalji adamı geri qaytarmaq istəyir.
- İndiki məşqçilərdən kimin işini fərqləndirərdiniz?
- Qurban Qurbanovu qeyd edərdim. Vaxtı ilə rəhbərliyim altında çıxış edib. Qurban yaxşı oğlandır. Yaxşı futbolçu olub, indi də layiqli məşqçidir. Samir Əliyevə inanmaq lazımdır. Azərbaycanda yaxşı məşqçilər çoxdur. Sadəcə, onlara güvənmək və etibar etmək vacibdir. Dəstək olmasa, məşqçi heç nə edə bilməz. Legioner məşqçilərə şans veririk. Özümüzünkülərdən isə dərhal çempionluq istəyirik.
- 75 yaşlı Kazbek Tuayevin ən böyük arzusunu bilmək olar?
- Arzum çoxdur. Amma özümə aid olan arzular da var. İlk olaraq, hamıya cansağlığı arzu edərdim. İstərdim, futbolumuz daha da inkişaf etsin. Əlbəttə, çox istərdim ki, Azərbaycan millisi "Avro-2020"nin final mərhələsində mübarizə aparsın və biz Bakıda millimizə dəstək olaq.
TUAYEV HAQQINDA
Kazbek Tuayev 13 noyabr 1940-cı ildə Bakının Ələt qəsəbəsində dünyaya gəlib. Futbolçu karyerasının böyük hissəsini "Neftçi"də keçirib, həmçinin "Spartak" (Nalçik) və "Spartak" (Vladiqafqaz) komandalarında çıxış edib. SSRİ millisinin heyətində 1964-cü ildə Avropa Çempionatının gümüş mükafatçısı, "Neftçi"də isə SSRİ Çempionatının bürünc mükafatçısı olub.
Baş məşqçi qismində isə K.Tuayev "Spartak" (Vladiqafqaz), "Xəzər Lənkəran", "Neftçi", "Klub Afriken" (Tunis), "Tərəqqi", "Azneftyağ", "Turan" (Tovuz) və Azərbaycan millisində çalışıb. Baş məşqçi kimi, bir dəfə "Turan"la, 3 dəfə isə "Neftçi" ilə Azərbaycan çempionu olub. 2 övladı var. Böyük oğlu Sergey Rusiyanın paytaxtı Moskvada, digər övladı Aleksandr isə Kanadada yaşayır.

OUTSIDE-RIGHT IN THE TOP THREE
On his 75th birthday Kazbek Tuayev talks to R+ about playing with Banishevskiy and Makarov - Neftci's great trio
He needs no introduction. Everyone knows one of the most outstanding individuals in the history of Azerbaijani football, Kaz-bek Tuayev, who played for Neftci (Baku) and the USSR. In Soviet times everyone remembers the strongest trio on the continent - Anatoliy Bani-shevskiy, Eduard Markarov and Kazbek Tuayev. And Tuayev, who played on the right wing in this threesome, contrived to score many goals in this position.
Azerbaijani soccer legend Kazbek Tuayev recently celebrated his 75th birthday. Talking to R+, he shared his memories of playing for Neftci and the USSR.
- People say that Kazbek Tuayev likes his food. I expect you spent your birthday with lots of friends?
- I like eating with friends but I don't celebrate my birthdays. I don't care for big functions. I celebrated my birthday with my family. Of course, there were lots of congratulations and I thank everyone for them.
- What comes to mind first when you think about the past?
- There's a lot to remember - my success as a player at Neftci and then winning the championship as a trainer was unforgettable. I have good memories of playing in the USSR national team. For example, nowadays players are allowed to exchange shirts, but in those days we handed over our shirts to the managers after a game. When I first donned the shirt of the Soviet national team, I was so happy I didn't want to take it off.
- The legendary goalkeeper Lev Yashin said the most dangerous striker for him was Kazbek Tuayev, because he himself didn't know which way the ball was going to go.
- Do you know why Yashin said that? I scored more goals against him than anyone else. I don't remember exactly but he conceded about 5 or 6 goals against me. We were playing Dinamo (Moscow) in 1962. Although we were losing 0-1, the game ended in a 2-2 draw and I scored both the goals past Yashin. In one move I received a good pass, but until the last moment I wasn't sure whether to shoot or pass to a colleague. In the end, I shot and scored. Yashin didn't even move.
- You also played with Anatoliy Banishevskiy. In what way was he different from other players?
- Anatoliy had a lot of talent. Not everyone gets to put on the national team's shirt at the age of 20. He won a bronze medal at the World Cup. He was a "nightmare" to play against. He was very good with his head, and he loved to take penalties but never got the chance.
- What are your memories of Tofiq Bahramov?
- He was a gentle man, although this never showed on the field. He never forgave those who broke the rules. In his last years he was asked just the one question: "Was it a goal in the 1966 World Cup final?" Bahramov said beforehand that he would again be asked about this game.
- And what did Bahramov say?
- Tofiq was joking. He said: what difference does it make? The main thing is the Queen shook my hand. And at every event he would show his "gold whistle". That was a successful year for us. Neftci came third in the USSR championship and Bahramov was an official at the World Cup final.
- There are also a lot of rumours about the bronze in the USSR championship. Dinamo (Kiev) players Serebriannikov and Khmelnitsky said in interviews that they deliberately lost to Neftci because the Bakuvians offered them money.
- There are always rumours like that. It wasn't a question of money at all. We knew the players at the Kiev club. We had a discussion: "You can give the game away, but if you don't want to we'll win ourselves." Neftci's main players at the time were Markarov, Bani-shevskiy and myself. We would never agree to fix a game. Neftci eventually reached the final and won.
- You are also a member of the executive committee of the AFFA [Association of Football Federations of Azerbaijan]. How do you assess the work of the Azerbaijani national team's chief coach, Robert Prosinecki?
- When we were choosing a coach, the executive committee discussed 25 candidates. Lots of people wanted to work with the national side. I think we made the right choice. Prosinecki has brought his family with him to Baku. He watches all games in the championship. The national team has played quite well in his first year, and next year will be better. He understands our football and he learns if there is something he doesn't understand. He's better than Bertie Vogts. The German didn't understand our mindset at all. When he was in charge the team would defend for the whole 90 minutes.
- Would you agree to become a coach if you got the offer?
- I'm not of that age yet. I work at the AFFA and I'm head of the children's soccer school, but now it's time to give way to the youngsters, although sometimes nostalgia pulls me back.
- Who would you single out among today's coaches?
- I would choose Qurban Qurbanov. He's worked for me. He was a fine player and is now a respected coach. We must have faith in Samir Aliyev. There are a lot of good coaches in Azerbaijan. They must be trusted and given a chance. Without support no coach can do anything. We give a chance to foreign coaches, but we want our own to win the championship straightaway.
- What is Kazbek Tuayev's main dream at the age of 75?
- I have a lot of wishes. First of all, I wish for good health. I would like to see our football develop and I would very much like to see Azerbaijan reach the final stages of Euro2020 and we in Baku support our national side.
ABOUT TUAYEV
Kazbek Tuayev was born on 13 November 1940 in the Bakuvian village of Alat. He spent most of his career at Neftci, but also played for Spartak (Vladikavkaz) and Spartak (Nalchik). With Neftci, he was a bronze medallist of the USSR Championship, and as a member of the USSR national side a silver medallist at the European Championships.
Tuayev also has a lot of experience as a coach. He has led the Azerbaijani clubs Neftci, Xazar-Lankaran, Turan, Taraqqi and Azneftyag and the Tunisian Club Afriken.
As a coach, he has been champion of Azerbaijan four times - once with Turan (in 1994) and three times with Neftci.