UTANMASAN, OYNAMAĞA NƏ VAR Kİ...
Ermənilərin bütün "qədim tarix"i, faktiki olaraq, kompilyasiyadan, müxtəlif xalqların ərazilərinin, tarixinin, mədəniyyətinin, mədəni irsinin mənimsənilməsindən ibarətdir
Ermənistan hökuməti və diasporası başqa xalqlara məxsus milli-mədəni irs nümunələrinin ermənilərə xas irs kimi təqdim olunması cəhdlərini davam etdirir. Bu dəfə Ermənistanın Mədəniyyət Nazirliyi türk xalq rəqsi olan "Köçəri"yə "ilişib". İrəvan bu rəqsin UNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına erməni rəqsi kimi salınmasına çalışır.
UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması Konvensiyasının Hökumətlərarası Komitəsinin noyabrın 30-dan dekabrın 4-dək Namibiyada keçiriləcək 10-cu sessiyasında "Köçəri: Ermənistanda ənənəvi kollektiv rəqs" adlı bu təşəbbüs müzakirəyə çıxarılacaq. Bu barədə informasiya UNESKO-nun saytında yerləşdirilib. Ümumilikdə, sessiyada müxtəlif ölkələrdən 35 təklif nəzərdən keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan dağlıq ərazidə yerləşən Lahıc qəsəbəsinin siyahıya salınmasını təklif edib. O, qədim misgərlik sənətinin nadir məskəni sayılır.
Türk rəqsi ermənilərə necə "keçdi"?
Gözlənildiyi kimi, Ermənistanın "Köçəri" rəqsini UNESKO-nun siyahısına ermənilərin milli sərvəti kimi daxil etdirmək cəhdi Azərbaycanın və digər türk dövlətlərinin narazılığına səbəb olub. Alimlər "Köçəri" rəqsinin erməni rəqsi kimi təqdim edilməsi üçün heç bir elmi və tarixi əsasın olmadığını deyirlər. Türk Dünyası və mədəniyyəti ilə qismən tanış olan insanlar belə, "köçəri" sözünün hansı anlam daşıdığını bilir. Köçərilik isə qədim zamanlardan sırf türk mədəniyyətinin elementi olub.
Hələ 1998-ci ildə alim və yazıçı Robert Qotlib "New York Times" qəzetində "Astaire to Zopy-Zopy adlı məqalə ilə çıxış edib. Məqalədə müxtəlif xalqların rəqsləri və folkloru araşdırılıb. Müəllif yazır ki, "Köçəri" Azərbaycanın "Yallı", "Üçayaq", "Tello", "Qaladan-qalaya" rəqslərinin bir qədər dəyişilmiş formasıdır. Azərbaycan şeirləri və mahnılarında "köç", "köçəri" və bu kökdən olan digər sözlər müxtəlif məna və çalara malikdir. Erməni diində isə "köçəri", "köç" kimi ifadələrin heç bir mənası yoxdur, əgər tələsik düşünülmüş və UNESKO-nun saytına yerləşdirilmiş versiyanı nəzərə almasaq. Erməni tərəfinin quruma ünvanladığı ərizədə deyilir: "Köçəri" qədim erməni kişi rəqslərindən biridir. O, öz əhəmiyyətini minilliklər sonra da itirməyib, üstəlik, erməni xalqının milli və mədəni sərvətinə çevrilib. "Köçəri"nin kökləri Qərbi Ermənistanın Qars və Artvin vilayətlərindən götürülüb. Erməni sözü olan "köçəri" ermənicədən tərcümədə "cəsur kişi" anlamını verir". Ən gülməlisi isə ondan ibarətdir ki, hətta erməni interpretasiyasında belə "cəsur kişi" kimi təqdm olunan "köçəri" sözü iki türk kökündən - "köç-qoç" (cəsur/igid) və "ar" (kişi/ər) ibarətdir. Yəni, bu halda da sözün kökünün, mənasının və variasiyasının erməni dili və ədəbiyyatına heç bir aidiyyəti yoxdur.
Mahmud Kaşğarinin orta əsrlərə aid məşhur "Divani-lüğət-it-türk" lüğətində də sözün kökü olan "köçqoç" "qoyun" anlamı verir; ondan əmələ gəlmiş "köçmək" sözü isə yerini dəyişmək anlamındadır. Göründüyü kimi, bu türk sözü birbaşa mənasında rus dilinə də "köçüb" və burada da eyni məna daşıyır.
İflasa məhkum erməni şousu
Biz artıq UNESKO-nun Mədəni İrsin Qorunması Komitəsinin iclaslarının Ermənistan tərəfindən siyasi şouya çevrilməsinə vərdiş etmişik. UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması Konvensiyasının Hökumətlərarası Komitəsinin 2014-cü il noyabrın 26-da Parisdə keçirilmiş 9-cu iclasında Ermənistanın lavaşla bağlı irəli sürdüyü iddia hər kəsin yadındadır. Xatırladaq ki, ermənilər quruma ərizə ilə müraciət edərək, "ənənəvi erməni çörəyi olan lavaş"ın UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsini istəmişdilər. Bu, Azərbaycan, Türkiyə və İranın narazılığına səbəb olmuş, nəticədə, UNESKO təqdim edilmiş formulu dəyişmiş, onu "Lavaş, ənənəvi çörəyin hazırlanması, məzmunu və görüntüsü Ermənistanda mədəniyyətin ifadəsi kimi" təqdim etmişdir. Bununla da UNESKO komissiyası faktiki olaraq, lavaşın ermənilərin ixtirası olmadığını, sadəcə, özündə Ermənistana aid də mədəniyyəti ifadə etdiyini təsdiqləyib. Bununla da qondarma "erməni lavaşı" ifadəsinin UNESKO səviyyəsində leqallaşdırılmasının qarşısı alınıb.
Elə o zaman azərbaycanlı politoloq Fuad Axundovun təşəbbüsü və dilşünas Elşad Əlilinin köməyi ilə Qafqaz Tarixi Mərkəzi etnolinqvistik "yalan detektoru" layihəsini təqdim edərək, "lavaş", "tütək" və "dolma" sözlərini bu "detektor"dan "keçirmişdi".
Müəyyən olunmuşdu ki, müxtəlif dövrlərdə Avropa və Rusiyada buraxılmış qədim və klassik erməni dili lüğətlərində "lavaş" və "tütək" sözləri ümumiyyətlə yoxdur. "Lavaş" sözünə ilk dəfə 1906-cı ildə erməni müəllif A.S.Daqbaşyan tərəfindən hazırlanmış lüğətdə rast gəlinir. Bu, ermənilərin lavaşı, digər mədəni və mənəvi irs nümunələrini türk xalqlarından xeyli sonralar götürdüklərini bir daha təsdiq edir.
Erməni tarix saxtakarlarının iddia etdikləri "tütək" və "dolma" sözləri ilə bağlı aparılmış araşdırmalar da ortaya bənzər nəticələr çıxarıb. Bundan başqa, "lavaş" sözünə erməni mənbələrində ilk dəfə 1906-cı ildə rast gəlinirsə, "tütək" həmin lüğətdə də yoxdur. Türkdilli lüğətlərdə isə bu sözə lap qədim zamanlardan rast gəlmək mümkündür.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə bu il lavaş UNESKO-da region ölkələrinin - Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, İran və s. birgə irsi kimi təqdim edilib. Təşkilatın qaydalarına və prosedurlarına əsasən, bu məsələyə 2017-ci ildə Hökumətlərarası Komitənin toplantısında baxılacaq.
Azərbaycan meyxanasının sədaları altında erməni rəqsi
Ümumiyyətlə, qeyd etmək lazımdır ki, erməni dilində minlərlə fars, ərəb, türk və digər dillərdən götürülmüş söz var. Azərbaycan ədəbi dilində isə ermənimənşəli bir dənə də olsun, sözə rast gəlinmir. Bundan başqa, erməni ad və soyadlarının 40%-dən çoxu türkmənşəlidirsə, Azərbaycanda ermənimənşəli ad yoxdur.
XIX-XX əsrlərə aid rus etnoqraflarının araşdırmalarına görə, erməni toylarında, tədbirlərində hər zaman sırf türk geyimlərinə, ənənələrinə, mahnı və rəqslərinə rast gəlinib. Bu, indi də belədir. Erməni musiqçiləri belə tədbirlərdə Azərbaycan mahnı və rəqslərini ifa etdiklərini gizlətmirlər. İş o yerə çatıb ki, ermənilər toylarında, hətta ritmik Azərbaycan meyxanası ilə də rəqs edirlər. Bu, əlbəttə ki, region xalqlarının şifahi xalq yaradıcılığı ilə az-çox tanış olan insanlarda gülüş doğurmaya bilməz.
Yeri gəlmişkən, ermənilərin öz daxilində də səmimi, həqiqətin gözünə düz baxan, başqalarına məxsus irsin mənimsənilməsinin əleyhinə olan mütəxəssislər az deyil. "Mən əsl Azərbaycan muğamlarını böyük zövqlə dinləyir, onların müğənnilərinin ifasından həzz alırdım. Azərbaycan muğamlarının erməni variantına interpretasiyası isə adamın ürəyini bulandırır! Nəyə görə biz Azərbaycan muğamını erməni xalq musiqisi kimi təqdim etməliyik?!" - deyə İrəvan Kukla Teatrının bədii rəhbəri Ruben Babayan Ermənistanın "Novoye vremya" qəzetinin bu barədə sualını cavablandırarkən bildirib: "Bundan başqa, biz həmin musiqiləri korlayır, onu saxta şəklə salırıq... Korlayır, özümüzünkü kimi təqdim edir, üstəlik, bizi küçük kimi başımızdan tutub, nəcisə soxanda hələ bir hiddətlənirik də...".
Əlbəttə ki, erməni tərəfi özünün söz oyununun fırıldaq olduğunu yaxşı bilir. Məhz bu səbəbdən, Ermənistanın Mədəniyyət naziri Asmik Poqosyan UNESKO-da Azərbaycanın müqaviməti ilə qarşılaşacaqlarını indidən etiraf edir. Nazir deyir ki, "Azərbaycan "Köçəri" rəqsinin türk rəqsi olduğunu iddia edir". Bununla yanaşı, ermənilər saxtakarlıqdan, başqalarına məxsus olanı öz adlarına çıxmaq siyasətindən imtina etməyi də düşünmürlər. Bu səbəbdən, Azərbaycan, yəqin ki, növbəti dəfə UNESKO tribunasından erməni yalanını ifşa etməli olacaq.

THEY STEAL MUSIC, TOO
How the "ancient" history of the Armenians consists of modifications and the appropriation of the land, history, culture and spiritual heritage of different peoples
Author: Rizvan Huseynov, director of the Centre for the History of the Caucasus, associate professor of the branch of UNESCO/UNITWIN Baku
The Armenian authorities and their diaspora continue in their efforts to present the ethnic and cultural heritage of other peoples as their own. This time, the Armenian Ministry of Culture has taken a stab at the Turkish folk dance, the Kocari. Yerevan is proposing to include this dance in the list of UNESCO Intangible Cultural Heritage as Armenian.
At the tenth session of the UNESCO Inter-governmental Committee of the Convention on the Protection of Intangible Cultural Heritage, which takes place in Namibia from 30 November to 4 December, this initiative will be considered under the heading: "Kocari: a traditional collective dance in Armenia". A report on this has been posted on UNESCO's website. A total of 35 proposals from different countries will be considered at the session.
Incidentally, Azerbaijan has proposed the inclusion of the mountain village of Lahic in the list of UNESCO'S intangible cultural heritage as a unique centre of ancient copper craftsmanship.
How has a Turkish dance suddenly "migrated" and become Armenian?
As one would come to expect, Armenia's attempt to include the Kocari dance in the UNESCO list as an element of Armenian national heritage caused outrage in Azerbaijan and other Turkic countries. Academics caution that there are no scientific or historical grounds for presenting the Kocari dance as Armenian. Anyone with the slightest knowledge of the Turkic world and culture knows that "Kocari", translated from Turkic languages, means "nomadic" or "nomad" and has from ancient times been an element of purely Turkic culture.
Back in 1998, the academic and writer Robert Gottleib published an article "Astaire to Zopy-Zopy" in the "New York Times" in which, researching the dances and folklore of different countries, he wrote that the Kocari is a modification of the Azerbaijani dance "yally", as well as "uchayag", "tello" and "galadangalaya": "… as Azerbaijani folk dance (''One type of yally has various forms known as kochari, uchayag, tello, and galadangalaya; another type is a dance mixed with games called gazy-gazy, zopy-zopy, and chopu-chopu") "In Azerbaijani poetry and songs the words "koc", "Kocari" and other derivations of this root have various semantic interpretations and shades of meaning. However, in the Armenian language expressions and idioms containing "Kocari" and "koc" will not have any sense or meaning…unless you consider the version that was hurriedly concocted and posted on the UNESCO website. The Armenians' application to UNESCO points out that "the Kocari is an ancient Armenian men's folk dance. Thousands of years later, it has not lost its significance and has even become part of the ethnic and cultural heritage of the Armenian people. The Kocari takes its origins from the regions of Kars and Artvin in western Armenia. Ethnically Armenian, 'Kocari' translates literally as 'brave man'." The funniest thing is that even in the Armenian interpretation of "brave man" the word "Kocari" consists of two Turkic roots - "koc/qoc" (bold/brave) and "ar" [also "er" in Turkish] (man/male). In other words, here, too, neither the root of the word nor its meaning and variations bears any relationship to Armenian language and culture.
In Mahmud al-Kashgari's celebrated medieval dictionary "Diqan Lugat at-Turk", the root of the word "koc/qoc" means "ram", and the derivative from it "kocmek" means "to roam". As we can see, this Turkic word, in the literal sense, has "roamed" to the Russian language, in which it bears the same meaning.
A doomed Armenian show
We have become accustomed to Armenia turning meetings of the UNESCO committee on the protection of cultural heritage into a politically motivated show. We can all recall how at the 9th session of the inter-governmental committee of the UNESCO Convention on the Protection of Intangible Cultural Heritage, held in Paris on 26 November, 2024, Armenia submitted an application to include "lavash [lavas] as a traditional Armenian bread" in the Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity. This incurred displeasure in Azerbaijan, Turkey and Iran, as a result of which UNESCO altered the wording to "lavash - a traditional bread as an expression of culture in Armenia". The UNESCO commission virtually admitted that lavash wasn't a purely Armenian invention but is an element of culture in Armenia. Thus, an attempt to legalize at UNESCO level the concocted term "Armenian lavash" was thwarted.
At the same time, spearheaded by the Azerbaijani political expert, Fuad Axundov, and with the assistance of the linguist Elsad Alili, the Centre for the History of the Caucasus devised a kind of ethno-linguistic "lie detector" to translate the words "lavash", "duduk" and "dolma".
It was established that in old dictionaries of the Armenian and Classical Armenian language - grabar - that were published in various periods in Europe and Russia, the words "lavash" and "duduk" are nowhere to be found. The word "lavash" is mentioned for the first time in a dictionary published in 1906 by the Armenian author, A.S. Dagbashyan. This once again reaffirms the arguments that it was much later that the Armenians adopted from the Turkic peoples lavash and other items of cultural and spiritual heritage.
Research into the words "duduk" and "dolma", to which the Armenian falsifiers of history lay claim, yielded similar results. Moreover, whereas the word "lavash" is encountered for the first time in an Armenian source in 1906, even an Armenian dictionary says nothing about "duduk". And all these words have been recorded in Turkic-language sources since ancient times.
Incidentally, at Azerbaijan's initiative, lavash was presented this year to UNESCO as the joint heritage of all the countries of the region: Azerbaijan, Georgia, Turkey, India, and others. According to the rules and procedures of the organization, this question will be examined at a session of the Inter-governmental Committee in 2017.
Armenian dances to the Azerbaijani meyxana
It should be pointed out that the Armenian language contains several thousand words borrowed from the Persian, Arabic, Turkic and other languages, whereas in Azerbaijani literary language, for example, there isn't a single word borrowed from Armenian. Moreover, over 40 per cent of Armenian first names and surnames are of Turkic origin, whereas there are no words of Armenian origin in Azerbaijani.
According to research carried out by Russian ethnographers in the 19th-20th centuries, it was strictly Turkic rites, customs, songs and traditions that were always carried out at Armenian weddings and other celebrations. And little has changed today. Armenian musicians make no secret of the fact that they play Azerbaijani songs and dances at celebrations. Things have reached a point where at weddings the Armenians even dance rhythmic Azerbaijani quatrains - the meyxana, which merely causes amusement among those who have only a slight knowledge of the oral folk arts of the peoples of the region.
Incidentally, there are quite a few honest experts among the Armenians themselves who are calling for the truth to be faced and to reject the appropriation of the heritage of others. "It was with immense satisfaction that I listened to real Azerbaijani mugams and I was delighted with the way they were sung. But the interpretation of Azerbaijani mugams in the Armenian style is quite nauseating! Why do we have to present Azerbaijani mugams as Armenian folk music?!" the artistic director of the Yerevan Puppet Theatre, Ruben Babayan, asks, replying to questions put by the Armenian newspaper "New Times".
"What is more, we are spoiling this music by presenting it in surrogate form…We are tainting it by presenting it as our own, and what's more we get angry when people rub our noses in the dirt like puppies," Ruben Babayan retorted.
Of course, the Armenians themselves know perfectly well that their attempts to juggle with words are a big con. That is why Armenia's Culture Minister Asmik Pogosyan is now confident that at the UNESCO session they will encounter opposition from Azerbaijan which, she says, "claims that the Kocari is a Turkic dance". However, the Armenians have no intention of giving up their policy of falsification and appropriation of other people's heritage. That is why Azerbaijan will clearly once again have to expose another Armenian lie from the UNESCO platform. Let's just hope Yerevan doesn't get roused again.