UTANMASAN, OYNAMAĞA NƏ VAR Kİ...
Ermənilərin bütün "qədim tarix"i, faktiki olaraq, kompilyasiyadan, müxtəlif xalqların ərazilərinin, tarixinin, mədəniyyətinin, mədəni irsinin mənimsənilməsindən ibarətdir
Ermənistan hökuməti və diasporası başqa xalqlara məxsus milli-mədəni irs nümunələrinin ermənilərə xas irs kimi təqdim olunması cəhdlərini davam etdirir. Bu dəfə Ermənistanın Mədəniyyət Nazirliyi türk xalq rəqsi olan "Köçəri"yə "ilişib". İrəvan bu rəqsin UNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına erməni rəqsi kimi salınmasına çalışır.
UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması Konvensiyasının Hökumətlərarası Komitəsinin noyabrın 30-dan dekabrın 4-dək Namibiyada keçiriləcək 10-cu sessiyasında "Köçəri: Ermənistanda ənənəvi kollektiv rəqs" adlı bu təşəbbüs müzakirəyə çıxarılacaq. Bu barədə informasiya UNESKO-nun saytında yerləşdirilib. Ümumilikdə, sessiyada müxtəlif ölkələrdən 35 təklif nəzərdən keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan dağlıq ərazidə yerləşən Lahıc qəsəbəsinin siyahıya salınmasını təklif edib. O, qədim misgərlik sənətinin nadir məskəni sayılır.
Türk rəqsi ermənilərə necə "keçdi"?
Gözlənildiyi kimi, Ermənistanın "Köçəri" rəqsini UNESKO-nun siyahısına ermənilərin milli sərvəti kimi daxil etdirmək cəhdi Azərbaycanın və digər türk dövlətlərinin narazılığına səbəb olub. Alimlər "Köçəri" rəqsinin erməni rəqsi kimi təqdim edilməsi üçün heç bir elmi və tarixi əsasın olmadığını deyirlər. Türk Dünyası və mədəniyyəti ilə qismən tanış olan insanlar belə, "köçəri" sözünün hansı anlam daşıdığını bilir. Köçərilik isə qədim zamanlardan sırf türk mədəniyyətinin elementi olub.
Hələ 1998-ci ildə alim və yazıçı Robert Qotlib "New York Times" qəzetində "Astaire to Zopy-Zopy adlı məqalə ilə çıxış edib. Məqalədə müxtəlif xalqların rəqsləri və folkloru araşdırılıb. Müəllif yazır ki, "Köçəri" Azərbaycanın "Yallı", "Üçayaq", "Tello", "Qaladan-qalaya" rəqslərinin bir qədər dəyişilmiş formasıdır. Azərbaycan şeirləri və mahnılarında "köç", "köçəri" və bu kökdən olan digər sözlər müxtəlif məna və çalara malikdir. Erməni diində isə "köçəri", "köç" kimi ifadələrin heç bir mənası yoxdur, əgər tələsik düşünülmüş və UNESKO-nun saytına yerləşdirilmiş versiyanı nəzərə almasaq. Erməni tərəfinin quruma ünvanladığı ərizədə deyilir: "Köçəri" qədim erməni kişi rəqslərindən biridir. O, öz əhəmiyyətini minilliklər sonra da itirməyib, üstəlik, erməni xalqının milli və mədəni sərvətinə çevrilib. "Köçəri"nin kökləri Qərbi Ermənistanın Qars və Artvin vilayətlərindən götürülüb. Erməni sözü olan "köçəri" ermənicədən tərcümədə "cəsur kişi" anlamını verir". Ən gülməlisi isə ondan ibarətdir ki, hətta erməni interpretasiyasında belə "cəsur kişi" kimi təqdm olunan "köçəri" sözü iki türk kökündən - "köç-qoç" (cəsur/igid) və "ar" (kişi/ər) ibarətdir. Yəni, bu halda da sözün kökünün, mənasının və variasiyasının erməni dili və ədəbiyyatına heç bir aidiyyəti yoxdur.
Mahmud Kaşğarinin orta əsrlərə aid məşhur "Divani-lüğət-it-türk" lüğətində də sözün kökü olan "köçqoç" "qoyun" anlamı verir; ondan əmələ gəlmiş "köçmək" sözü isə yerini dəyişmək anlamındadır. Göründüyü kimi, bu türk sözü birbaşa mənasında rus dilinə də "köçüb" və burada da eyni məna daşıyır.
İflasa məhkum erməni şousu
Biz artıq UNESKO-nun Mədəni İrsin Qorunması Komitəsinin iclaslarının Ermənistan tərəfindən siyasi şouya çevrilməsinə vərdiş etmişik. UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Qorunması Konvensiyasının Hökumətlərarası Komitəsinin 2014-cü il noyabrın 26-da Parisdə keçirilmiş 9-cu iclasında Ermənistanın lavaşla bağlı irəli sürdüyü iddia hər kəsin yadındadır. Xatırladaq ki, ermənilər quruma ərizə ilə müraciət edərək, "ənənəvi erməni çörəyi olan lavaş"ın UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsini istəmişdilər. Bu, Azərbaycan, Türkiyə və İranın narazılığına səbəb olmuş, nəticədə, UNESKO təqdim edilmiş formulu dəyişmiş, onu "Lavaş, ənənəvi çörəyin hazırlanması, məzmunu və görüntüsü Ermənistanda mədəniyyətin ifadəsi kimi" təqdim etmişdir. Bununla da UNESKO komissiyası faktiki olaraq, lavaşın ermənilərin ixtirası olmadığını, sadəcə, özündə Ermənistana aid də mədəniyyəti ifadə etdiyini təsdiqləyib. Bununla da qondarma "erməni lavaşı" ifadəsinin UNESKO səviyyəsində leqallaşdırılmasının qarşısı alınıb.
Elə o zaman azərbaycanlı politoloq Fuad Axundovun təşəbbüsü və dilşünas Elşad Əlilinin köməyi ilə Qafqaz Tarixi Mərkəzi etnolinqvistik "yalan detektoru" layihəsini təqdim edərək, "lavaş", "tütək" və "dolma" sözlərini bu "detektor"dan "keçirmişdi".
Müəyyən olunmuşdu ki, müxtəlif dövrlərdə Avropa və Rusiyada buraxılmış qədim və klassik erməni dili lüğətlərində "lavaş" və "tütək" sözləri ümumiyyətlə yoxdur. "Lavaş" sözünə ilk dəfə 1906-cı ildə erməni müəllif A.S.Daqbaşyan tərəfindən hazırlanmış lüğətdə rast gəlinir. Bu, ermənilərin lavaşı, digər mədəni və mənəvi irs nümunələrini türk xalqlarından xeyli sonralar götürdüklərini bir daha təsdiq edir.
Erməni tarix saxtakarlarının iddia etdikləri "tütək" və "dolma" sözləri ilə bağlı aparılmış araşdırmalar da ortaya bənzər nəticələr çıxarıb. Bundan başqa, "lavaş" sözünə erməni mənbələrində ilk dəfə 1906-cı ildə rast gəlinirsə, "tütək" həmin lüğətdə də yoxdur. Türkdilli lüğətlərdə isə bu sözə lap qədim zamanlardan rast gəlmək mümkündür.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə bu il lavaş UNESKO-da region ölkələrinin - Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, İran və s. birgə irsi kimi təqdim edilib. Təşkilatın qaydalarına və prosedurlarına əsasən, bu məsələyə 2017-ci ildə Hökumətlərarası Komitənin toplantısında baxılacaq.
Azərbaycan meyxanasının sədaları altında erməni rəqsi
Ümumiyyətlə, qeyd etmək lazımdır ki, erməni dilində minlərlə fars, ərəb, türk və digər dillərdən götürülmüş söz var. Azərbaycan ədəbi dilində isə ermənimənşəli bir dənə də olsun, sözə rast gəlinmir. Bundan başqa, erməni ad və soyadlarının 40%-dən çoxu türkmənşəlidirsə, Azərbaycanda ermənimənşəli ad yoxdur.
XIX-XX əsrlərə aid rus etnoqraflarının araşdırmalarına görə, erməni toylarında, tədbirlərində hər zaman sırf türk geyimlərinə, ənənələrinə, mahnı və rəqslərinə rast gəlinib. Bu, indi də belədir. Erməni musiqçiləri belə tədbirlərdə Azərbaycan mahnı və rəqslərini ifa etdiklərini gizlətmirlər. İş o yerə çatıb ki, ermənilər toylarında, hətta ritmik Azərbaycan meyxanası ilə də rəqs edirlər. Bu, əlbəttə ki, region xalqlarının şifahi xalq yaradıcılığı ilə az-çox tanış olan insanlarda gülüş doğurmaya bilməz.
Yeri gəlmişkən, ermənilərin öz daxilində də səmimi, həqiqətin gözünə düz baxan, başqalarına məxsus irsin mənimsənilməsinin əleyhinə olan mütəxəssislər az deyil. "Mən əsl Azərbaycan muğamlarını böyük zövqlə dinləyir, onların müğənnilərinin ifasından həzz alırdım. Azərbaycan muğamlarının erməni variantına interpretasiyası isə adamın ürəyini bulandırır! Nəyə görə biz Azərbaycan muğamını erməni xalq musiqisi kimi təqdim etməliyik?!" - deyə İrəvan Kukla Teatrının bədii rəhbəri Ruben Babayan Ermənistanın "Novoye vremya" qəzetinin bu barədə sualını cavablandırarkən bildirib: "Bundan başqa, biz həmin musiqiləri korlayır, onu saxta şəklə salırıq... Korlayır, özümüzünkü kimi təqdim edir, üstəlik, bizi küçük kimi başımızdan tutub, nəcisə soxanda hələ bir hiddətlənirik də...".
Əlbəttə ki, erməni tərəfi özünün söz oyununun fırıldaq olduğunu yaxşı bilir. Məhz bu səbəbdən, Ermənistanın Mədəniyyət naziri Asmik Poqosyan UNESKO-da Azərbaycanın müqaviməti ilə qarşılaşacaqlarını indidən etiraf edir. Nazir deyir ki, "Azərbaycan "Köçəri" rəqsinin türk rəqsi olduğunu iddia edir". Bununla yanaşı, ermənilər saxtakarlıqdan, başqalarına məxsus olanı öz adlarına çıxmaq siyasətindən imtina etməyi də düşünmürlər. Bu səbəbdən, Azərbaycan, yəqin ki, növbəti dəfə UNESKO tribunasından erməni yalanını ifşa etməli olacaq.

ВОРОВАТЬ, ТАК С МУЗЫКОЙ
Вся "древняя" история армян фактически состоит из компиляций, присвоения земель, истории, культуры, духовного наследия разных народов
Власти Армении и зарубежная диаспора продолжают стремиться выдавать в качестве своих образцы национально-культурного наследия других народов. В этот раз Министерство культуры Армении замахнулось на тюркский народный танец "Кочари". Ереван предлагает внести этот танец в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО как армянский.
На 10-й сессии Межправительственного комитета Конвенции о защите нематериального культурного наследия ЮНЕСКО (UNESCO), которая состоится в Намибии с 30 ноября по 4 декабря, данная инициатива будет рассмотрена под названием "Кочари: традиционный коллективный танец в Армении". Информация об этом размещена на сайте ЮНЕСКО. В общей сложности на сессии будет рассмотрено 35 предложений от разных стран.
Отметим, что Азербайджан в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО предложил внести высокогорный поселок Лагич как уникальный центр древнего медного ремесла.
Как тюркский танец "перекочевал" в Армению?
Как и следовало ожидать, попытка Армении внести в список ЮНЕСКО танец "Кочари" в качестве элемента армянского национального достояния вызвала негодование в Азербайджане и в других тюркских странах. Ученые предупреждают, что нет никаких научных и исторических оснований для того, чтобы представлять танец "Кочари" как армянский. Даже мало-мальски знакомый с тюркским миром и культурой человек знает, что "Кочари" в переводе с тюркских языков означает "кочевой", "кочевник" и издревле является элементом сугубо тюркской культуры.
Еще в 1998 году ученый и писатель Роберт Готлиб опубликовал в газете New York Times статью Astaire to Zopy-Zopy, в которой, исследуя танцы и фольклор разных народов, пишет, что "Кочари" является разновидностью азербайджанского танца "Яллы", как и танцы "Учайаг", "Телло", "Галадан галая".
В азербайджанских стихах и песнях слова "коч", "кочари" и другие производные этого корня имеют различные смысловые значения и оттенки. Между тем как в армянском языке словесные обороты и идиомы с "кочари", "коч" не будут иметь никакого значения и смысла… ну если не считать версию, которую наспех придумали и выставили на сайт ЮНЕСКО. В заявке армянской стороны в ЮНЕСКО указывается: "Кочари - один из древнейших армянских народных мужских танцев. Спустя тысячелетия он не утратил своего значения, более того, стал национальным и культурным достоянием армянского народа. "Кочари" берет свои истоки из областей Карс и Артвин Западной Армении. Являясь этнически армянским, "Кочари" дословно переводится как "храбрый мужчина". Самое смешное, что даже в армянской интерпретации "храбрый мужчина" слово "кочари" состоит из двух тюркских корней - "коч/гоч" (смелый/храбрый) и "ар" (мужчина/муж). То есть и в этом случае ни сам корень слова, ни его смысловая нагрузка и вариации не имеют никакого отношения к армянскому языку и культуре.
В известном средневековом словаре Махмуда Кашгари "Диван лугат ат-турк" корень слова "коч/гоч" означает - "баран"; а производное от него "кочмек" - "кочевать". Как видим, это тюркское слово в прямом смысле перекочевало и в русский язык, в котором несет ту же смысловую нагрузку.
Обреченное на провал армянское шоу
Мы уже привыкли к тому, что заседания комитета ЮНЕСКО по охране культурного наследия превращаются со стороны Армении в политически ангажированное шоу. Еще у всех на памяти, как на проходившем 26 ноября 2014 года в Париже 9-м заседании Межправительственного комитета Конвенции о защите нематериального культурного наследия ЮНЕСКО Армения подала заявку на включение в Репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества "лаваша как традиционного армянского хлеба". Это вызвало недовольство в Азербайджане, Турции и Иране, в результате чего ЮНЕСКО изменила указанную формулировку на "лаваш - традиционный хлеб как выражение культуры в Армении". Фактически комиссия ЮНЕСКО признала, что лаваш не является сугубо армянским изобретением, а представляет собой элемент культуры в Армении. Тем самым была пресечена попытка легализации на уровне ЮНЕСКО выдуманного термина "армянский лаваш".
Тогда же по инициативе азербайджанского политолога Фуада Ахундова и при содействии лингвиста Эльшада Алили Центр истории Кавказа разработал этакий этнолингвистический "детектор лжи", через который были проведены слова "лаваш", "дудук" и "долма".
Было установлено, что в старых словарях армянского и классического армянского языка - грабар, выпущенных в различные периоды в Европе и России, слова "лаваш" и "дудук" вовсе отсутствуют. Впервые слово "лаваш" упоминается лишь в словаре, изданном в 1906 году армянским автором А.С.Дагбашяном. Это еще раз подтверждает доводы о том, что армяне значительно позже переняли у тюркских народов лаваш и другие образцы культурного и духовного наследия.
Схожие результаты дали и исследования слов "дудук" и "долма", на которые претендуют армянские фальсификаторы истории. Более того, если слово "лаваш" впервые в армянском источнике встречается в 1906 году, о "дудуке" молчит даже этот армянский словарь. Тогда как в тюркоязычных источниках все эти слова фиксируются с древности.
Кстати, по инициативе Азербайджана в этом году лаваш был представлен в ЮНЕСКО как совместное наследие всех стран региона: Азербайджана, Грузии, Турции, Ирана и др. Согласно правилам и процедурам организации, этот вопрос будет рассмотрен на заседании Межправительственного комитета в 2017 году.
Армянские танцы под азербайджанскую мейхану
В целом, надо отметить, что в армянском языке есть несколько тысяч заимствованных слов из персидского, арабского, тюркского и других языков. Тогда как, к примеру, в азербайджанском литературном языке нет ни одного армянского заимствования. Более того, свыше 40% армянских имен и фамилий имеют тюркское происхождение, между тем как в азербайджанском нет имен армянского происхождения.
Согласно исследованиям русских этнографов XIX-XX веков, на армянских свадьбах, торжествах всегда исполнялись сугубо тюркские обряды, обычаи, песни и традиции. Мало что изменилось и в наши дни. Армянские музыканты не скрывают, что на торжествах исполняют азербайджанские песни и танцы. Дело дошло до того, что на свадьбах армяне танцуют даже под ритмические азербайджанские четверостишия - мейхана, что вызывает лишь усмешку у тех, кто хоть мало-мальски разбирается в устном народном творчестве народов региона.
Кстати, немало честных специалистов и среди самих армян, которые призывают смотреть правде в глаза и отказаться от присваивания чужого наследия. "Я с огромнейшим удовольствием слушал настоящие азербайджанские мугамы и восхищался исполнением их певцов. Но интерпретация азербайджанских мугамов в армянском варианте просто вызывает тошноту! Почему мы должны выдавать азербайджанские мугамы как армянскую народную музыку?!" - вопрошает художественный руководитель Ереванского кукольного театра Рубен Бабаян, отвечая на вопросы армянской газеты "Новое время".
"Более того, мы портим эту музыку, подаем ее в суррогатном виде… Портим, выдаем за свое, да еще и возмущаемся, когда нас, как щенков, тыкают мордой в мочу", - резко выразился Рубен Бабаян.
Конечно, сама армянская сторона прекрасно понимает, что ее попытки жонглировать словами - афера чистой воды. Именно поэтому министр культуры Армении Асмик Погосян уже сейчас уверена, что на сессии ЮНЕСКО они столкнутся с противодействием Азербайджана, который, по ее словам, "утверждает, что "Кочари" является тюркским танцем". Однако отказываться от своей политики фальсификации и присвоения чужого достояния армянская сторона не собирается. Посему Азербайджану, видимо, вновь придется разоблачать очередную армянскую ложь с трибуны ЮНЕСКО. Только пусть потом в Ереване не возмущаются.