Azərbaycanda sabitliyin pozulması cəhdlərini doğru təhlil etmək və ondan düzgün nəticə çıxarmaq lazımdır
Noyabrın 26-da Azərbaycanın hüquq mühafizə orqanları Bakı yaxınlığındakı Nardaran qəsəbəsində genişmiqyaslı əməliyyat keçiriblər. Nəticədə, Taleh Bağırovun rəhbərlik etdiyi, din pərdəsi altında fəaliyyət göstərən ekstremist qruplaşmanın üzvləri saxlanılıb. Əməliyyat zamanı qruplaşma üzvləri silahlı müqavimət göstəriblər, nəticədə, dəstənin 4 üzvü məhv edlib. Hüquq mühafizə orqanları da itki veriblər - 2 polis əməkdaşı öz vəzifə borcunu yerinə yetirərkən həlak olub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə, onlar "Azərbaycan bayrağı" ordeni ilə təltif ediliblər və II Fəxri xiyabanda dəfn olunublar. T.Bağırovun başçılıq etdiyi dəstənin 14 üzvü isə məhkəmənin qərarı ilə həbs olunub.
Azərbaycan Şimali Afrika, Yaxın və Orta Şərqi bürümüş, din pərdəsi altındakı terror fəaliyyəti və ictimai-siyasi sabitliyin pozulmasına yönəlmiş digər cəhdlər kimi tendensiyadan kənarda durmağa çalışır. Başqa ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycanda lazımi qabaqlayıcı tədbirlər görülür və bu cür "dini" qruplar tərəfindən sabitliyin pozulması cəhdləri kökündəcə boğularaq, cinayətin həyata keçməsinə imkan verilmir. Nardaranda da belə olub. Buna baxmayaraq, son illər bu qəsəbədə yaşanan bütün hadisələr kimi, noyabrın 26-da baş vermiş hadisəyə də xüsusi həssaslıqla yanaşılmalıdır.
İlk olaraq problem haqda qısa arayış verək. Bakının Sabunçu rayonundakı şəhər tipli qəsəbə olan Nardaran Bakının 25 km-də yerləşir. Onun əhalisi daim öz dindarlığı ilə seçilib. Bakının qlamur mərkəzindən ilk dəfə buraya düşən xarici turist evlərin və divarların üzərində yazılmış Quran surələri, üzərində dini yazılar olan qara və yaşıl bayraqlar, ənənəvi müsəlman geyimli qadınları və s. görəndə bir anlıq donur. Belə təsəvvür yaranır ki, sən dünyəvi ölkənin paytaxtından qəflətən Dəməşq, Beyrut və ya hansısa başqa Yaxın Şərq şəhərinin küçələrinə düşmüsən. Halbuki sovet illərində nardaranlılar gülçülük təsərrüfatı, xalçaçılıq, özünün südçülük-tərəvəzçilik sovxozu ilə tanınırdı. Bakılılar çimərlik və təzə balıq üçün məhz buraya gəlirdilər. Amma son illər ərzində bu qəsəbə artıq çox pis şöhrət qazanıb - dini dəstələrin qiyamları, kütləvi aksiyalar, hüquq mühafizə orqanları ilə zorakılıq, avtomobillərin yandırılması və hətta, yerli əhalidə haradansa peyda olan odlu silahdan istifadə ilə nəticələnən qarşıdurmalar. Son 15 ildə qəsəbədə bu cür hadisələr tez-tez təkrarlanır. Səbəblərsə müxtəlif olub - qonşu müsəlman ölkələrdəki siyasi hadisələrdən tutmuş, məişət problemlərinədək. Və bütün bunlar dini şüarlar altında yaşanıb. Öz növbəsində hakimiyyət vəziyyəti daha da gərginləşdirməməyə çalışır və durum yalnız lap təhlükəli həddə çatanda proseslərə müdaxilə etməli olur. Buna görə də, əksər ekspertlərin fikrincə, Nardaran bu gün dini faktordan istifadə edərək daxildən və xaricdən Azərbaycandakı sabitliyi pozmağa cəhd edənlər üçün ən münasib məkana çevrilib.
Bu arayışla tanış olduqdan sonra, artıq, ötən həftə qəsəbədə yaşananların xüsusiyyətini anlamaq olar. Haradasa - "Bakı ətrafında" dini motivlə bağlı qarşıdurma haqda eşidəndə ilk olaraq ağla gələn yer Nardarandır. Halbuki ötən həftə baş vermiş hadisənin dinlə və kəndin dinc sakinləri ilə heç bir əlaqəsi olmadığını iddia etmək üçün kifayət qədər əsas var. Hakimiyyətin açıqladığı məlumata əsasən, əməliyyat nəticəsində zərərsizləşdirilmiş şəxslərin üzvü olduqları "Müsəlman İttifaqı" Birliyi nə dini birlik, nə də qeyri-hökumət təşkilatı kimi qeydiyyatdan keçməyib. Yeri gəlmişkən, Dini Qurumlarla iş Üzrə Dövlət Komitəsindən xüsusi olaraq bir faktı vurğulayırlar ki, T.Bağırovun özü nardaranlı deyil. Məlumdur ki, o, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin məzunudur. 2005-2010-cu illərdə İranın Qum şəhərində dini təhsil alıb, 2010-2011-ci illərdə isə dini təhsilini digər İran şəhəri olan Nəcəfdə davam etdirib. Cavan olmasına baxmayaraq, (1984-cü il təvəllüddür), T.Bağırov dəfələrlə məhkum olunub. Məsələn, 6 may 2011-ci ildə qanunsuz kütləvi aksiyada iştirak etdiyinə görə həbs olunan T.Bağırov xuliqanlıq və polis əməkdaşlarına müqavimətdə ittiham olunaraq 1,5 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi. İkinci dəfə isə o, 2013-cü ilin noyabrında həbs olundu və narkotik saxlama və yaymasına görə 2 il müddətinə azadlıqdan məhrum olundu. 2014-cü ilin avqustunda kamerada qadağan olunmuş əşyalar saxladığına görə həbs müddəti daha 4 aylıq uzadılıb. Sonuncu həbsdən əvvəl isə T.Bağırov azadlıqda cəmi bir neçə ay qaldı - o, həbsdən bu il iyulun 30-da çıxmışdı.
Qanlı hadisələrdən dərhal sonra Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi (QMİ) Nardaranda baş verənləri hakimiyyəti ələ keçirmək cəhdi kimi qiymətləndirərək, bunun dinlə heç bir əlaqəsi olmadığını bəyan edib. Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və digər hakimiyyət orqanları, həmçinin ictimaiyyət nümayəndələri də müvafiq bəyanatlarla çıxış ediblər. Bununla yanaşı, onlar, bu hadisələrdə xarici izin olduğunu da istisna etmirlər. "Bu hadisələr xarici və daxili qüvvələr tərəfindən müəyyən siyasi məqsədlərlə hazırlanıb", - deyə QMİ-nin bəyanatında vurğulanır.
Bu "müəyyən məqsədlər" isə hamıya yaxşı bəllidir. Nardarandakı hadisələr Bakıda olduqca vacib beynəlxalq tədbir - Təhsil, Elm və Mədəniyyət məsələləri üzrə İslam Təşkilatı (İSESCO) Baş Konfransının XII sessiyasının keçirildiyi vaxt baş verib. "Müsəlman İttifaqı"nın ölkədə dini faktordan sui-istifadə edərək sabitliyi pozmaq cəhdinin, onlarla müsəlman ölkəsinin yüksəkrütbəli təmsilçilərinin Bakıya toplaşaraq İslam həmrəyliyi məsələlərini, İslamın zorakılıq və terrorla əlaqəsi haqda Qərbdəki səhv təsəvvürləri müzakirə etdiyi bir vaxta təsadüf etməsi təsadüf sayıla bilərmi?
Beynəlxalq ictimai rəydə Azərbaycan sivilizasiyalar arasında dialoqun təşəbbüskarı və siyasi, iqtisadi və dini kataklizmlərin yaşandığı dünyada sabitlik adası kimi xarakterizə olunur. Və bu fakt bir çoxlarını qıcıqlandırır. Bu, konkret olaraq, müxtəlif dini bayraqlar altında fəaliyyət göstərən ekstremist təşkilatların, o cümlədən qonşu regionlarda azğınlıq edən və Azərbaycanı da öz "xəlifət"inə daxil etmək istəyini gizlətməyən "İslam Dövləti" terrorçularının xoşuna gəlmir. Üstəlik, Azərbaycandakı sabitlik və onun müstəqil siyasəti təkcə "İD" təşkilatını deyil, ayrı-ayrı dövlətləri də narahat edir. Özü də bunların arasında müsəlman Şərqdə deyil, xristian Qərbdə yerləşən ölkələr də var. Bu haqda dəfələrlə danışılıb, odur ki, bu faktoru da nəzərdən qaçırmaq olmaz. Yeri gəlmişkən, bu mürəkkəb şəraitdə kənardan alınan dəstək Azərbaycan üçün çox vacibdir. Məsələn, Nardaran hadisələri zamanı Bakıda olan Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlut Çavuşoğlu birmənalı şəkildə bu olayları "terror aktı" adlandırıb.
İstənilən halda, Azərbaycan müxtəlif bəhanələrlə ölkədə sabitliyi pozmaq cəhdlərilə ilk dəfə deyil üzləşir və indiyədək dəfələrlə, xüsusilə də müstəqilliyin ilk illərində, bundan da böyük miqyaslı hadisələrin qarşısı uğurla alınıb. Hakimiyyət Azərbaycanda dini sabitliyi pozmaq cəhdlərinin heç bir nəticə verməyəcəyinə əmindir, çünki bu cür zərərli ideyaların daşıyıcılar əhalinin dəstəyini ala bilmir. Amma ümumilikdə ölkədə vəziyyətin sabit olmasına rəğmən, Konstitusiyaya əsasən dövlətin dindən ayrı olduğu dünyəvi Azərbaycanda bu istiqamətdə dövlət nəzarətini gücləndirmək məqsədilə bir sıra addımların atılması zəruridir. Nardaranda baş verən hadisələrin əsl motivləri və səbəblərini istintaq müəyyən edəcək, bu olaylar dərindən analiz edilməli və müvafiq nəticələr çıxarılmalıdır. Yeri gəlmişkən, bu itiqamətdə artıq vacib addımlar atılacaq. Məsələn, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi din azadlığı sahəsində qanunvericiliyi sərtləşdirmək istiqamətində müəyyən təşəbbüslər hazırlayır. Söhbət yeni qaydanın tətbiq olunmasından gedir - bundan sonra ölkədə dini fəaliyyətlə baza təhsilini yalnız vətəndə almış şəxslər məşğul ola biləcəklər, xaricdə təhsil almış və beyni zərərli ideyalarla zəhərlənmiş şəxslərə isə belə imkan verilməyəcək. Komitə sədri Mübariz Qurbanlının sözlərinə görə, müvafiq təkliflər paketi yaxın vaxtlarda Milli Məclisə təqdim olunacaq.

THE DISTURBING CASE OF NARDARAN
Attempts to destabilise the situation in Azerbaijan need genuine analysis and fitting conclusions to be drawn
On 26 November the Azerbaijani law-enfor-cement bodies carried out a large-scale special operation in the Baku township of Nardaran, as a result of which members of an extremist group led by Tale Bagirov, acting under the guise of religion, were detained. During the operation members of the group put up armed resistance, as a consequence of which four members of the gang were killed. Two police officers were also killed while carrying out their duties. By a decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev, they were presented with the supreme award - the order of the Azerbaijani Banner and buried with all honours in the second Avenue of Honorary Burial. Later, by a decision of the court, the 14 members of the gang who were detained, headed by Bagirov, were arrested.
Azerbaijan is trying to isolate itself from the dangerous trend of the use of religion as a guise for carrying out terrorist acts and other attempts to destabilize the socio-political situation which have today gripped a vast region of North Africa and the Middle and Near East. Unlike other countries, by taking preventive measures Azerbaijan has nipped attempts by such pseudo-religious groups to destabilize the situation and carry out their criminal designs in the bud. This is what happened in Nardaran. Nevertheless, what happened here on 26 November, like any other event in this area in recent years, was an isolated incident.
A slight digression: Nardaran is a township in Baku's Sabuncu District, 25 kilometres north of the Azerbaijani capital's centre. The population of this township is well known for its commitment to religion. An ordinary tourist visiting here for the first time, especially from Baku's glitzy centre, is amazed at the sight of the town's houses and fences covered with verses from the Koran, black and green flags with religious content and women in traditional Muslim dress. There is a feeling one has suddenly entered a suburb of Damascus, Beirut or some other Middle Eastern city, not the capital of a secular republic. However, in Soviet times Nardaran was famed for its horticulture and the output from its dairy and vegetable-growing state farm. Bakuvians would come here to the beach and for its fresh fish. However, in recent years this township has gained notoriety: riots of religiously minded groups, mass unrest, stand-offs with the police ending in violence, cars set on fire and even the use of fire arms that the local inhabitants somehow managed to obtain. There have been a number of such events in the township in the last 15 years or so.
There are various reasons for this - from political events in neighbouring Muslim countries to daily domestic issues - and all of this under the banners of religion. However, the authorities always try not to enflame the situation and intervene only when the protests become dangerous.
Many experts say that this is why Nardaran is the most convenient place for those within and outside the country who are trying to destabilize the situation in Azerbaijan, especially using the factor of religion.
This digression is important in order to understand the specific nature of the events of last week.
The name Nardaran first comes to mind when there are reports that "somewhere in Baku" there has been a confrontation with a religious undertone. However, there are many reasons to believe that what happened last Thursday had nothing to do with religion and the peaceful inhabitants of this township.
According to the authorities, the Muslim Alliance, which takes in members of a gang that has become inactive in Nardaran, has no registration either as a religious association or as a non-government organization. Incidentally, the State Committee for Work with Religious Organizations stresses the fact that the leader of an inactive group, Tale Bagirov, is not from Nardaran. He is known to have graduated from the Azerbaijani State Economic University and in 2005-2010 he received a religious education in the Iranian city of Qom. From 2010 to May 2011 he continued his religious education in the Iraqi city of Najaf. Bagirov offended several times in his youth (he was born in 1984). In particular, he was arrested for taking part in an illegal protest on 6 May 2011 and sent to prison for 18 months on a charge of hooliganism and showing resistance to the police while carrying out their duties. Bagirov was arrested for a second time in November 2013 and given two years in prison for possessing and selling drugs. In August 2014, after being charged with possessing banned substances at a detention centre, his term was extended by four months. Bagirov managed to spend only a few months in freedom before his latest arrest - he was released from prison on 30 July this year.
Immediately after this the Caucasian Muslims Board (CMB) described the events in Nardaran as an attempt to seize power and flatly rejected attempts to link them with religion. The State Committee for Work with Religious Organizations, other power bodies and the public, too, made similar statements. At the same time, none of them discount a foreign trace in these events. "These events were organized by exterior and interior forces with definite political objectives," the CMB's statement says.
However, these "definite objectives" are quite obvious. The events in Nardaran occurred at a time when an important event - the 12th session of the general conference of the Islamic organization for questions of education, science and culture (ISESCO) - was being held in Baku. Therefore, it is difficult to regard as a simple coincidence the attempt by Muslim Alliance to destabilize the situation in the country by using the religious factor precisely at a time when senior representatives of dozens of countries in the Muslim world were discussing measures to strengthen Islamic solidarity, as well as the fallacy of the opinion in the West of the link between Islam and violence and terrorism. In international public opinion Azerbaijan portrays itself as an initiator of a dialogue between civilizations and an island of stability in a world exposed to political, economic and religious cataclysms, and this has long since angered many people. Specifically, this is clearly not to the liking of extremist organizations operating under religious banners, including the rampant terrorists of Islamic State in neighbouring regions, who make no secret of their intentions to include Azerbaijan in their "cali-phate". At the same time, stability in Azerbaijan and its independent policy is not to the liking not just of IS but also many recognized states, and not just in the Muslim world, but in the Christian West, too. This has been mentioned more than once, and this factor should not be discounted. Incidentally, the support Azerbaijan has received from outside at this difficult time is of some importance. The foreign minister of neighbouring Turkey, Mevlut Cavusoglu, who was also in Azerbaijan at the time of the events in Nardaran, said these events were clearly a "terrorist act".
In any event, Azerbaijan is not accustomed to attempts to destabilize the situation under any pretexts and many more large-scale attempts of this nature have been successfully thwarted on many occasions, especially in the early years of the republic's independence. The authorities maintain that attempts to undermine religious stability in Azerbaijan are pointless, because those who harbour such destructive ideas do not have the broad support of the population. Nevertheless, while the situation in the country may be generally favourable, certain steps are needed to strengthen state control over the situation in secular Azerbaijan where, according to the Constitution, the state is separate from religion.
The true circumstances and motives behind what happened in Nardaran are up to the investigation to explain and these events need to be properly analyzed and the correct conclusions made. Incidentally, in the light of recent events, important steps are already being planned in this direction. Specifically, the State Committee for Work with Religious Organizations plans to initiate a tightening of the law on freedom of religion. It is a question of introducing a regulation whereby religious activity in Azerbaijan may be carried out only by one who has received the appropriate basic education in the country, but not abroad, and has not picked up harmful ideas. According to the head of the state committee, Mubariz Qurbanli, a package of proposals on this score will be sent to the Milli Maclis very soon.