Azərbaycanda sabitliyin pozulması cəhdlərini doğru təhlil etmək və ondan düzgün nəticə çıxarmaq lazımdır
Noyabrın 26-da Azərbaycanın hüquq mühafizə orqanları Bakı yaxınlığındakı Nardaran qəsəbəsində genişmiqyaslı əməliyyat keçiriblər. Nəticədə, Taleh Bağırovun rəhbərlik etdiyi, din pərdəsi altında fəaliyyət göstərən ekstremist qruplaşmanın üzvləri saxlanılıb. Əməliyyat zamanı qruplaşma üzvləri silahlı müqavimət göstəriblər, nəticədə, dəstənin 4 üzvü məhv edlib. Hüquq mühafizə orqanları da itki veriblər - 2 polis əməkdaşı öz vəzifə borcunu yerinə yetirərkən həlak olub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə, onlar "Azərbaycan bayrağı" ordeni ilə təltif ediliblər və II Fəxri xiyabanda dəfn olunublar. T.Bağırovun başçılıq etdiyi dəstənin 14 üzvü isə məhkəmənin qərarı ilə həbs olunub.
Azərbaycan Şimali Afrika, Yaxın və Orta Şərqi bürümüş, din pərdəsi altındakı terror fəaliyyəti və ictimai-siyasi sabitliyin pozulmasına yönəlmiş digər cəhdlər kimi tendensiyadan kənarda durmağa çalışır. Başqa ölkələrdən fərqli olaraq, Azərbaycanda lazımi qabaqlayıcı tədbirlər görülür və bu cür "dini" qruplar tərəfindən sabitliyin pozulması cəhdləri kökündəcə boğularaq, cinayətin həyata keçməsinə imkan verilmir. Nardaranda da belə olub. Buna baxmayaraq, son illər bu qəsəbədə yaşanan bütün hadisələr kimi, noyabrın 26-da baş vermiş hadisəyə də xüsusi həssaslıqla yanaşılmalıdır.
İlk olaraq problem haqda qısa arayış verək. Bakının Sabunçu rayonundakı şəhər tipli qəsəbə olan Nardaran Bakının 25 km-də yerləşir. Onun əhalisi daim öz dindarlığı ilə seçilib. Bakının qlamur mərkəzindən ilk dəfə buraya düşən xarici turist evlərin və divarların üzərində yazılmış Quran surələri, üzərində dini yazılar olan qara və yaşıl bayraqlar, ənənəvi müsəlman geyimli qadınları və s. görəndə bir anlıq donur. Belə təsəvvür yaranır ki, sən dünyəvi ölkənin paytaxtından qəflətən Dəməşq, Beyrut və ya hansısa başqa Yaxın Şərq şəhərinin küçələrinə düşmüsən. Halbuki sovet illərində nardaranlılar gülçülük təsərrüfatı, xalçaçılıq, özünün südçülük-tərəvəzçilik sovxozu ilə tanınırdı. Bakılılar çimərlik və təzə balıq üçün məhz buraya gəlirdilər. Amma son illər ərzində bu qəsəbə artıq çox pis şöhrət qazanıb - dini dəstələrin qiyamları, kütləvi aksiyalar, hüquq mühafizə orqanları ilə zorakılıq, avtomobillərin yandırılması və hətta, yerli əhalidə haradansa peyda olan odlu silahdan istifadə ilə nəticələnən qarşıdurmalar. Son 15 ildə qəsəbədə bu cür hadisələr tez-tez təkrarlanır. Səbəblərsə müxtəlif olub - qonşu müsəlman ölkələrdəki siyasi hadisələrdən tutmuş, məişət problemlərinədək. Və bütün bunlar dini şüarlar altında yaşanıb. Öz növbəsində hakimiyyət vəziyyəti daha da gərginləşdirməməyə çalışır və durum yalnız lap təhlükəli həddə çatanda proseslərə müdaxilə etməli olur. Buna görə də, əksər ekspertlərin fikrincə, Nardaran bu gün dini faktordan istifadə edərək daxildən və xaricdən Azərbaycandakı sabitliyi pozmağa cəhd edənlər üçün ən münasib məkana çevrilib.
Bu arayışla tanış olduqdan sonra, artıq, ötən həftə qəsəbədə yaşananların xüsusiyyətini anlamaq olar. Haradasa - "Bakı ətrafında" dini motivlə bağlı qarşıdurma haqda eşidəndə ilk olaraq ağla gələn yer Nardarandır. Halbuki ötən həftə baş vermiş hadisənin dinlə və kəndin dinc sakinləri ilə heç bir əlaqəsi olmadığını iddia etmək üçün kifayət qədər əsas var. Hakimiyyətin açıqladığı məlumata əsasən, əməliyyat nəticəsində zərərsizləşdirilmiş şəxslərin üzvü olduqları "Müsəlman İttifaqı" Birliyi nə dini birlik, nə də qeyri-hökumət təşkilatı kimi qeydiyyatdan keçməyib. Yeri gəlmişkən, Dini Qurumlarla iş Üzrə Dövlət Komitəsindən xüsusi olaraq bir faktı vurğulayırlar ki, T.Bağırovun özü nardaranlı deyil. Məlumdur ki, o, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin məzunudur. 2005-2010-cu illərdə İranın Qum şəhərində dini təhsil alıb, 2010-2011-ci illərdə isə dini təhsilini digər İran şəhəri olan Nəcəfdə davam etdirib. Cavan olmasına baxmayaraq, (1984-cü il təvəllüddür), T.Bağırov dəfələrlə məhkum olunub. Məsələn, 6 may 2011-ci ildə qanunsuz kütləvi aksiyada iştirak etdiyinə görə həbs olunan T.Bağırov xuliqanlıq və polis əməkdaşlarına müqavimətdə ittiham olunaraq 1,5 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi. İkinci dəfə isə o, 2013-cü ilin noyabrında həbs olundu və narkotik saxlama və yaymasına görə 2 il müddətinə azadlıqdan məhrum olundu. 2014-cü ilin avqustunda kamerada qadağan olunmuş əşyalar saxladığına görə həbs müddəti daha 4 aylıq uzadılıb. Sonuncu həbsdən əvvəl isə T.Bağırov azadlıqda cəmi bir neçə ay qaldı - o, həbsdən bu il iyulun 30-da çıxmışdı.
Qanlı hadisələrdən dərhal sonra Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi (QMİ) Nardaranda baş verənləri hakimiyyəti ələ keçirmək cəhdi kimi qiymətləndirərək, bunun dinlə heç bir əlaqəsi olmadığını bəyan edib. Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və digər hakimiyyət orqanları, həmçinin ictimaiyyət nümayəndələri də müvafiq bəyanatlarla çıxış ediblər. Bununla yanaşı, onlar, bu hadisələrdə xarici izin olduğunu da istisna etmirlər. "Bu hadisələr xarici və daxili qüvvələr tərəfindən müəyyən siyasi məqsədlərlə hazırlanıb", - deyə QMİ-nin bəyanatında vurğulanır.
Bu "müəyyən məqsədlər" isə hamıya yaxşı bəllidir. Nardarandakı hadisələr Bakıda olduqca vacib beynəlxalq tədbir - Təhsil, Elm və Mədəniyyət məsələləri üzrə İslam Təşkilatı (İSESCO) Baş Konfransının XII sessiyasının keçirildiyi vaxt baş verib. "Müsəlman İttifaqı"nın ölkədə dini faktordan sui-istifadə edərək sabitliyi pozmaq cəhdinin, onlarla müsəlman ölkəsinin yüksəkrütbəli təmsilçilərinin Bakıya toplaşaraq İslam həmrəyliyi məsələlərini, İslamın zorakılıq və terrorla əlaqəsi haqda Qərbdəki səhv təsəvvürləri müzakirə etdiyi bir vaxta təsadüf etməsi təsadüf sayıla bilərmi?
Beynəlxalq ictimai rəydə Azərbaycan sivilizasiyalar arasında dialoqun təşəbbüskarı və siyasi, iqtisadi və dini kataklizmlərin yaşandığı dünyada sabitlik adası kimi xarakterizə olunur. Və bu fakt bir çoxlarını qıcıqlandırır. Bu, konkret olaraq, müxtəlif dini bayraqlar altında fəaliyyət göstərən ekstremist təşkilatların, o cümlədən qonşu regionlarda azğınlıq edən və Azərbaycanı da öz "xəlifət"inə daxil etmək istəyini gizlətməyən "İslam Dövləti" terrorçularının xoşuna gəlmir. Üstəlik, Azərbaycandakı sabitlik və onun müstəqil siyasəti təkcə "İD" təşkilatını deyil, ayrı-ayrı dövlətləri də narahat edir. Özü də bunların arasında müsəlman Şərqdə deyil, xristian Qərbdə yerləşən ölkələr də var. Bu haqda dəfələrlə danışılıb, odur ki, bu faktoru da nəzərdən qaçırmaq olmaz. Yeri gəlmişkən, bu mürəkkəb şəraitdə kənardan alınan dəstək Azərbaycan üçün çox vacibdir. Məsələn, Nardaran hadisələri zamanı Bakıda olan Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlut Çavuşoğlu birmənalı şəkildə bu olayları "terror aktı" adlandırıb.
İstənilən halda, Azərbaycan müxtəlif bəhanələrlə ölkədə sabitliyi pozmaq cəhdlərilə ilk dəfə deyil üzləşir və indiyədək dəfələrlə, xüsusilə də müstəqilliyin ilk illərində, bundan da böyük miqyaslı hadisələrin qarşısı uğurla alınıb. Hakimiyyət Azərbaycanda dini sabitliyi pozmaq cəhdlərinin heç bir nəticə verməyəcəyinə əmindir, çünki bu cür zərərli ideyaların daşıyıcılar əhalinin dəstəyini ala bilmir. Amma ümumilikdə ölkədə vəziyyətin sabit olmasına rəğmən, Konstitusiyaya əsasən dövlətin dindən ayrı olduğu dünyəvi Azərbaycanda bu istiqamətdə dövlət nəzarətini gücləndirmək məqsədilə bir sıra addımların atılması zəruridir. Nardaranda baş verən hadisələrin əsl motivləri və səbəblərini istintaq müəyyən edəcək, bu olaylar dərindən analiz edilməli və müvafiq nəticələr çıxarılmalıdır. Yeri gəlmişkən, bu itiqamətdə artıq vacib addımlar atılacaq. Məsələn, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi din azadlığı sahəsində qanunvericiliyi sərtləşdirmək istiqamətində müəyyən təşəbbüslər hazırlayır. Söhbət yeni qaydanın tətbiq olunmasından gedir - bundan sonra ölkədə dini fəaliyyətlə baza təhsilini yalnız vətəndə almış şəxslər məşğul ola biləcəklər, xaricdə təhsil almış və beyni zərərli ideyalarla zəhərlənmiş şəxslərə isə belə imkan verilməyəcək. Komitə sədri Mübariz Qurbanlının sözlərinə görə, müvafiq təkliflər paketi yaxın vaxtlarda Milli Məclisə təqdim olunacaq.

Попытки дестабилизировать ситуацию в Азербайджане нуждаются в верном анализе и надлежащих выводах
Правоохранительные органы Азербайджана провели 26 ноября масштабную спецоперацию в бакинском поселке Нардаран, в результате которой были задержаны члены действовавшей под прикрытием религии экстремистской группировки во главе с Талехом Багировым. В ходе операции члены группировки оказали вооруженное сопротивление, вследствие чего четыре члена банды были ликвидированы. Потери понесли и органы правопорядка - двое сотрудников полиции погибли при исполнении служебных обязанностей. Распоряжением президента Азербайджана Ильхама Алиева их представили к высокой награде - ордену "Азербайджанское знамя" и похоронили со всеми почестями на второй Алее почетного захоронения. Позднее решением суда 14 задержанных членов банды во главе с Т.Багировым были арестованы.
Азербайджан старается отгородиться от охватившей сегодня обширный регион Северной Африки, Ближний и Средний Восток опасной тенденции использования религии в качестве прикрытия для совершения терактов и прочих попыток дестабилизации общественно-политической ситуации. В отличие от других стран, в Азербайджане за счет упредительных мер попытки дестабилизации ситуации со стороны таких псевдорелигиозных групп пресекаются в зародыше, до претворения преступных замыслов в жизнь. Так случилось и в Нардаране. Тем не менее, произошедшее 26 ноября стоит от этих случаев особняком. Как и любое событие, происходившее в последние годы в этом месте.
Небольшое отступление. Нардаран - поселок городского типа в Сабунчинском районе Баку, расположенный в 25 км к северу от центра столицы Азербайджана. Население этого поселка всегда было известно своей религиозностью. Непросвещенный турист, попавший сюда впервые, особенно из гламурного центра Баку, недоумевает при виде исписанных сурами из Корана придорожных домов и заборов, черных и зеленых флагов с надписями религиозного содержания, женщин в традиционных мусульманских одеяниях. Ощущение, будто внезапно попадаешь в пригород Дамаска, Бейрута или какого-либо другого ближневосточного города, но никак не столицы светской республики. Между тем в советский период Нардаран славился своим цветоводством, ковроткачеством, продукцией молочно-овощеводческого совхоза. Сюда бакинцы ездили на пляж и за свежей рыбой. Однако в последние годы за этим поселком закрепилась печальная слава. Бунты религиозно настроенных групп, массовые акции, противостояния с правоохранительными органами, завершающиеся насилием, поджогами машин и даже применением непонятно откуда взявшегося у некоторых местных жителей огнестрельного оружия. За последние полтора десятка лет подобных событий в поселке произошло немало. Поводы различные - от политических событий в соседних мусульманских странах до обыденных бытовых проблем. И все это под религиозными знаменами. Впрочем, власти стараются лишний раз не накалять ситуацию и вмешиваются, лишь когда демарши приобретают опасный характер.
По этим причинам, как утверждают многие эксперты, именно Нардаран является самым удобным местом для тех, кто внутри и за пределами страны пытается дестабилизировать ситуацию в Азербайджане, особенно используя фактор религии.
Это отступление важно для того, чтобы понять специфику событий минувшей недели.
Название "Нардаран" приходит первым на ум, когда появляется информация, что "где-то в Баку" произошло противостояние с религиозной подоплекой. Между тем есть немало оснований полагать, что произошедшее в минувший четверг не имеет ничего общего с религией и мирным населением этого села.
По данным властей, объединение "Мусульманский союз", куда входят члены обезвреженной в Нардаране группировки, не имеет регистрации ни как религиозное объединение, ни как неправительственная организация. Кстати, в Госкомитете по работе с религиозными структурами подчеркивают тот факт, что лидер обезвреженной группировки Талех Багиров не является нардаранцем. Известно, что он выпускник Азербайджанского государственного экономического университета. В 2005-2010 гг. получил религиозное образование в иранском городе Кум. С 2010-го по май 2011 года он продолжил свое религиозное образование в иракском городе Наджаф. Т.Багиров при всей своей молодости (он родился в 1984 году) уже был неоднократно судим. В частности, был арестован за участие в незаконной акции протеста 6 мая 2011 года и осужден на 1,5 года лишения свободы по обвинению в хулиганстве и оказании сопротивления сотрудникам полиции, находящимся при исполнении служебных обязанностей. Второй раз Талех Багиров был осужден в ноябре 2013 года и приговорен к двум годам лишения свободы по обвинению в хранении и сбыте наркотиков. В августе 2014 года, после обвинения в хранении запрещенных предметов в СИЗО, срок был увеличен на четыре месяца. До нынешнего ареста на свободе Т.Багиров успел побывать всего несколько месяцев - он вышел из тюрьмы 30 июля этого года.
Сразу после произошедшего Управление мусульман Кавказа (УМК) расценило события в Нардаране как попытку захвата власти и решительно отвергло стремление связать их с религией. Соответствующие заявления сделали и Госкомитет по работе с религиозными организациями, другие органы власти, а также общественность. Наряду с этим все они не исключают наличие внешнего следа в произошедшем. "Эти события организованы внешними и внутренними силами с определенными политическими целями", - говорится в заявлении УМК.
Впрочем, эти "определенные цели" достаточно очевидны. События в Нардаране произошли в период проведения в Баку важного мероприятия - XII сессии Генеральной конференции Исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО). Посему сложно считать простым совпадением предпринятую "Мусульманским союзом" попытку дестабилизировать ситуацию в стране с использованием религиозного фактора именно в тот момент, когда высокопоставленные представители десятков стран мусульманского мира обсуждали меры по усилению исламской солидарности, а также доказательства ошибочности мнения на Западе о связи ислама с насилием и террором. В международном общественном мнении Азербайджан позиционируется как инициатор диалога между цивилизациями и островок стабильности в подверженном политическим, экономическим и религиозным катаклизмам окружающем мире, и это явно вызывает раздражение у многих. В частности, это явно не нравится действующим под религиозными знаменами экстремистским объединениям, включая бесчинствующих в соседних регионах террористов "Исламского государства", не скрывающего намерения включить Азербайджан в состав своего "халифата". Наряду с этим стабильность в Азербайджане и его независимая политика не по нраву не только "Исламскому", но и многим признанным государствам, причем не только на мусульманском Востоке, но и христианском Западе. Об этом тоже говорилось не раз, и этот фактор также нельзя исключать. Кстати, немаловажное значение имеет получение Азербайджаном в этот непростой период поддержки со стороны. Отметим, что министр иностранных дел соседней Турции Мевлют Чавушоглу, который тоже находился в Азербайджане в период событий в Нардаране, однозначно назвал эти события "терактом".
В любом случае, к попыткам дестабилизации ситуации под любыми предлогами Азербайджану не привыкать, и в республике, особенно в первые годы ее независимости, неоднократно были успешно пресечены гораздо более масштабные попытки такого рода. Власти утверждают о бесперспективности попыток подорвать религиозную стабильность в Азербайджане, поскольку носители таких вредных идейне имеют широкой поддержки у населения. Тем не менее, при всей благополучности в целом ситуации в стране, необходимы определенные шаги для усиления государственного контроля над ситуацией в светском Азербайджане, где государство по Конституции отделено от религии.
Истинные обстоятельства и мотивы произошедшего в Нардаране предстоит прояснить следствию, эти события нуждаются в верном анализе и надлежащих выводах. Кстати, в свете последних событий уже планируются важные шаги в этом направлении. В частности, Госкомитет по работе с религиозными организациями планирует инициировать ужесточение законодательства в сфере свободы вероисповедания. Речь идет о введении правила, по которому религиозной деятельностью в Азербайджане может заниматься только тот, кто получил соответствующее базовое образование на родине, а не за рубежом и не успел нахвататься вредных идей. По словам главы госко-митета Мубариза Гурбанлы, пакет соответствующих предложений будет направлен в Милли меджлис в ближайшее время.