Rusiyanı strateji tərəfdaş adlandıran Ermənistan vətəndaşlarına rus dilində təhsil almağı qadağan edir
"Tez-tez deyirlər ki, rəqəmlər dünyanı idarə edir", - deyə İohann Volfqanq fon Höte yazırdı: "Ən azından, rəqəmlərin dünyanın necə idarə olunduğunu göstərdiyinə şübhə yoxdur".
Dahi alman nasiri hələ XVIII əsrdə - sənaye inqilabının başlanğıcında və rəqəmsal inqilabdan xeyli əvvəl bizim bugünkü reallığın yaşanacağından xəbər verirdi. Statistikanı bilmədən real vəziyyəti müəyyənləşdirmək, proqnoz vermək, gələcəklə bağlı plan qurmaq mümkün deyil.
Həyat elə gətirmişdi ki, 70 ildən artıq müddətdə 15 müttəfiq respublikadan ibarət vahid dövlətin vətəndaşları ailə, xidmət və digər imkanlar hesabına onu sərbəst şəkildə gəzirdilər. Müxtəlif peşənin mütəxəssisləri və ailələri onlara tələbatın olduğu yerdə işə düzəlirdi. Lakin günlərin birində respublikanın müstəqil yaşamalı olduqları dövran gəldi. Nəticədə, milyonlarla insan vətənlərindən, əcdadlarının torpağından kənarda qaldı. SSRİ-nin, ondan əvvəl isə Rusiya İmperiyasının mirası olan bu durum 20 ildən artıqdır ki, vacib gündəm olaraq qalır. İndi müxtəlif ölkələrin vətəndaşları bir-birlərilə heç də düşmən deyildilər - qətiyyən. Söhbət, sadəcə, harada yaşamağın daha rahat olmasından, böyüməkdə olan nəsil üçün haranın daha perspektivli görünməsindən gedir. 100 minlərlə azərbaycanlı, ukraynalı, özbək, moldovan və erməni özlərini Rusiyada əla hiss edir, gələcəyini bu ölkə ilə əlaqələndirir. Bununla yanaşı, onlar doğma dillərini unutmur, vətənlə əlaqəni kəsmir, çoxsaylı diaspor təşkilatları ilə fəal şəkildə ünsiyyətdə olurlar. Özünü rus və ya rusdilli hesab edən 25 milyon insan hazırda Rusiyadan kənarda, keçmiş SSRİ respublikalarında yaşayır. Bu məqalədə söhbət məhz onlardan, daha dəqiqi, həmin ölkələrə baş çəkmiş müstəqil ekspertlərin hansı nəticələrə gəlmələrindən gedəcək.
Moskvada geniş, bəzi məqamlarına görə nadir sayılacaq tədqiqatın nəticələri açıqlanıb. Söhbət "MDB və Baltikyanı ölkələrin rusdilli əhalisinin vəziyyətinin öyrənilməsi" adlı araşdırmadan gedir. Nəticələri "NGO Acceptare"in prezidenti, hüquq magistri Viktoriya Pavlenko və "Avrasiya" Strateji Araşdırmalar İnstitutunun eksperti Tatyana Borzova təqdim ediblər.
Bir neçə ay ərzində böyük həcmdə statistik məlumatlar, normativ-hüquqi sənədlər öyrənilib, sosioloji sorğular keçirilib, KİV-in, elmi nəşrlərin monitorinqi aparılıb.
Əsas araşdırma mövzuları arasında rus dilindən istifadəni tənzimləyən qanunverici baza, rusdilli mərkəzi və regional KİV-in mövcudluğu, rus dilində tədrisalma imkanları olub.
Sosioloji sorğuların gedişində məlum olub ki, MDB ölkələrinin rusdilli əhalisi Rusiya tərəfindən xüsusi dəstək hiss etmir. Azərbaycana dair məlumatlar açıqlanmayıb, bu da narazı olanların sayının həddindən artıq az olduğunu düşünməyə əsas verir. Bu göstərici üzrə ən yüksək nəticələr isə bu respublikalardadır: Moldovada 80%, Ukraynada 73%, Qırğızıstanda 72%, Ermənistanda 71%, Qazaxıstanda 70%, Gürcüstanda 69%. Söhbət ölkədə Sovet İttifaqı dönəmindən yaşayan yaşlı nəslə köməkdən, mədəni əlaqələrdən, rus dilində təhsil proqramlarından, gənclər proqramlarından, həmyerlilərin hüquqlarına riayət olunmasına nəzarətdən gedir.
İnsanlar cəmiyyətdəki durumlarından, hökumətin və ətrafdakıların onlarla davranışından razı deyillərsə, təbii ki, baş götürüb gedirlər. 1997-2014-cü illərin statistikası göstərir ki, Ermənistan ölkəni tərk etmiş rusdilli əhalinin sayına görə ilk yerdədir - 64%. İkinci yerdə Qırğızıstan (54%), üçüncü pillədə Moldova (50%) gəlir. Sonrakı yerləri Qırğızıstan (44%), Gürcüstan (40%), Tacikistan (36%), Azərbaycan (35-36%), Özbəkistan (32%), Ukrayna (32%-dən az), Latviya (28%), Estoniya və Litva (hərəyə 27%) tuturlar.
Ermənistan hesabatda rusdilli əhaliyə qarşı ayrı-seçkiliyin son dərəcə yüksək olduğu yeganə ölkə olaraq göstərilir. Üstəlik, bu ayrı-seçkilik həm dövlət, həm də məişət səviyyəsində müşahidə olunur. Ekspertlər apardıqları araşdırmanın Ermənistanla bağlı nəticələrindən o qədər təəccübləniblər ki, mətbuat konfransının əsas hissəsini məhz bu məsələyə həsr ediblər.
Ölkəyə yollanmazdan əvvəl onun qanunverici bazası öyrənilib, bəyan olunanla real vəziyyət arasındakı fərq yerində müqayisə olunub. Tədqiqatçıların sözlərinə görə, bu araşdırma zamanı "qızıl orta"ya Azərbaycanda və Baltikyanı ölkələrdə rast gəlinib. Lakin onlar bu bənzərliyin şərti olduğunu da bildirirlər. Azərbaycanda rusdilli əhalinin hüquqi vəziyyəti yüksəkdir və bu, reallıqla üst-üstə düşür. Baltikyanı ölkələrdə isə həm onların hüquqları daha azdır, reallıq da həmçinin.
Bu cür "qızıl orta", məsələn, Ermənistanda yoxdur. "Ermənistandakı durum bizim üçün niyə şok oldu? Çünki onun rəsmi ərizəsi, təxminən, Azərbaycanla eyni səviyyədə olduğu halda, rusdilli əhalinin faktiki hüquqi durumu bundan çox aşağı səviyyədə idi. Sovet illərində Ermənistan monoetnik respublika olub, bütün digər millətlərin nümayəndələrini məhv edib, sıxışdırıb və özünə tabe edib. İndisə vəziyyət sözün əsl mənasında acınacaqlıdır. Bu gün Ermənistan faktiki olaraq, monodövlətdir və "kim erməni deyilsə, ərazimizi tərk etsin" siyasəti yürüdür", - deyə "NGO Acceptare"in prezidenti bildirib.
Rusdilli əhalinin Ermənistandan köçməyə başlamasının əsas səbəbi 1993-cü ildə qəbul olunmuş qanundur. Söhbət erməni dilinə dövlət dili statusunun verilməsini nəzərdə tutan qanundan gedir. Bu qanunun qəbulundan sonra ölkədə tədrisin rus dilində aparıldığı bütün dövlət məktəbləri bağlanıb - yalnız Lori vilayətinin Fioletovo kəndindəki məktəb istisna olmaqla. İndi Rusiyaya məxsus hərbi bazanın yerləşdiyi Gümrüdə rus məktəbi də var. Yerli ermənilər uşaqlarının orada təhsil alması üçün müxtəlif hiylələrə əl atırlar. Bundan başqa, İrəvanda özəl slavyan məktəbi fəaliyyət göstərir. Orada illik təhsilhaqqı 90 dollardır. Vəssalam! Ölkədə bundan başqa rus məktəbi yoxdur. Söhbət yalnız rus dilində təhsil verən siniflərdən gedə bilər. Bu da 1410 məktəb arasında yalnız 40-da mövcuddur. Amma bu siniflərə də arzulayan hər kəsin övladı gedə bilmir. Onlarda yalnız etnik rusların, Rusiya vətəndaşlarının, qaçqınların və ya qarışıq ailələrin uşaqları təhsil ala bilər.
Məktəblərdəki "dil məsələsi"nə nəzarəti Ermənistan hökuməti yanında Dil üzrə Dövlət Təftişi həyata keçirir. Tədqiqat müəlliflərinin bildirdiyinə görə, bu qurum rus siniflərində təhsil alan erməni uşaqlarını məcburi şəkildə erməni məktəblərinə keçirir. Rusiyanın Ermənistandakı səfiri Anatoli Dryukov bu qurumun fəaliyyətini orta əsrlərə xas inkvizasiya ilə müqayisə edib. Bəzi erməni ailələri 6-7 il Rusiyada yaşadıqdan sonra vətənə qayıtdıqda belə, uşaqlarını rus siniflərinə qoya bilmirlər - səbəb onların erməni olmasıdır. Ermənistanda rus dilinə münasibəti "Modus vivendi" mərkəzinin rəhbəri Ara Papanyanın fikirləri də açıq şəkildə nümayiş etdirir: "Məgər, aydın deyil ki, Puşkinin və Tumanyanın nağılları ilə böyümüş ermənilər tamamilə fərqli ermənilərdir?"
Mən bu yaxınlarda bənzər tarixçəni BBC-dən də eşitmişəm: erməni ailəsi övladını rus sinfinə vermək üçün hiyləyə əl atmalı olub - ona Rusiya vətəndaşlığı olan uzaq qohumunun qəyyumluq etdiyini göstərib. Verilişdə bildirilirdi ki, bu, yeganə belə hal deyil.
İrəvan Dövlət Universitetinin professoru Araik Arutyunyan əmindir ki, Ermənistanda xarici dilli məktəblərə qadağa qoyulması məcburi atılmış addımdır. Professor bunu belə əsaslandırır ki, xarici məktəblər fəaliyyət göstərərsə, onlar yaxşı maliyyələşəcək, bu isə yerli məktəblərə mənfi təsir göstərəcək. "Çünki dövlətimiz müəllimlərə yüksək əməkhaqqı vermək iqtidarında deyil. Demək, bütün yaxşı mütəxəssislər sadəcə xarici məktəblərə üz tutacaq", - deyə o, qeyd edib.
Bu, bəlkə də, dövlətin maraqlarını müdafiə etmək kimi qəbul edilə bilər, əslində isə vətəndaşların haqlarının pozulmasıdır.
Bütün bunlara rəğmən, güman ki, ictimaiyyətin təzyiqi ilə Ermənistanın Təhsil Nazirliyi 2010-cu ildə ölkədə xarici dillərdə təhsil verən məktəblərin açılmasını nəzərdə tutan qanun layihəsi hazırlayıb. Amma bu qanuna əsasən ölkədə 5 il ərzində cəmi 2 xarici məktəb açılıb və onların hər ikisi ingilis dilində tədris verir.
Beləliklə, tədqiqat müəllifləri ortaya çıxan paradoksa diqqət çəkir: bir yandan Ermənistan Rusiyanı strateji tərəfdaş adlandırır, digər tərəfdən vətəndaşlarına rus dilində təhsil almağı qadağan edir. Bu qadağanın nəticəsi isə tamamilə qanunauyğundur - Analitik İnformasiya Mərkəzinin statistikasına görə, bu gün Ermənistanda əhalinin cəmi 23%-i rus dilini bilir.
Ekspert Tatyana Borzova mətbuat konfransında Azərbaycana və Ermənistana səfərilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb. "Mən Azərbaycana gedərkən haraya getmək istədiyimi, taksi çağırmağı öyrənmişdim. Lakin oraya çatdıqda gördüm ki, hər kəs rusca danışır. Bu, məni çox təəccübləndirdi - Azərbaycana təşəkkürlər", - deyə o, qeyd edib. Ermənistana səfər isə Borzovada tam əks təəssürat yaradıb: "Mətbuatla tanış olduqdan sonra Ermənistanda ən azı sevinclə qarşılanacağımızı düşünürdük. Ermənistanda gördüklərim isə mənim üçün əsl şok oldu. Amerikada belə, özümü Ermənistandakı kimi hiss etməmişdim. İnanın ki, Amerikada rusdilli insan tapmışdım və o, getməli olduğum yolu mənə izah etmişdi. Ermənistanda isə bu sahədə böyük problemlər yaşadım. Çaş-baş qaldım və azdım. Üstəlik, orada o qədər pis münasibətlə qarşılaşdım ki, Ermənistandan şok içərisində qayıtdım".
Ermənistan daim Rusiyanı özünün müttəfiqi, dostu adlandırsa da, onların rus dilinə münasibəti hər zaman pis olub. Bunu "İnterfaks-Azərbaycan"a Azərbaycan Prezidentinin Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov Ermənistanda rusdilli əhalilə bağlı vəziyyəti şərh edərkən bildirib. "Bu gün keçmiş SSRİ-nin digər üzvlərilə müqayisədə "dost" Ermənistanda rusdilli əhalinin sayı ən aşağı həddədir - təxminən, 5 min. Rusiya ilə münasibətləri yumşaq desək, yaxşı olmayan Gürcüstanda rusdilli əhalinin sayı 50 minə, NATO üzvü olan Baltikyanı ölkələrdə, təxminən, 1 milyona çatır", - deyə F.Axundov qeyd edib.
MDB və Baltikyanı ölkələrdə rusdilli əhalinin vəziyyətilə bağlı məruzədə rəqəmlər də yer alır - müqayisəli cədvəllər, diaqramlar, sorğu nəticələri.
Orada proqnoz da var - Rusiya rəhbərliyi həmyerlilərini və rus dilinə marağı fəal şəkildə dəstəkləməzsə, 10 il sonra rusdilli diaspor yalnız yaşlı insanlardan ibarət olacaq, Puşkinin, Çexovun dili isə əksər gənclər üçün yad bir dilə çevriləcək.

THE ARMENIAN PARADOX
At the same time it names Russia a strategic partner, Armenia forbids its citizens from getting a Russian-language education
Author: Canqir HUSEYNOV Moscow
"They often say that numbers run the world," wrote Goe-the, "but there is at least no doubt that numbers show how it is run." The great German writer as far back as the eighteenth century, at the dawn of the Industrial Revolution and far before the Digital Revolution, predicted the reality in which we live. Without a knowledge of statistics it is now impossible to determine the real state of affairs, make predictions, or plan for the future.
It so happened that for more than seventy years the citizens of a single country made up of fifteen republics could freely move across its limitless expanses for family, work-related, or other reasons. Specialists from various professions and their families settled down where they were needed. There came a time when the republics decided to begin life on their own. As a result, millions of people ended up outside the state borders of their homelands, the lands of their ancestors. This legacy of the USSR, and the Russian Empire before that, continues to remain an important issue even more than twenty years later. People who are now citizens of different countries have by no means become enemies to one another - not in the least. The issue is where it is more comfortable to live and where they see a brighter future for the coming generation. Hundreds of thousands of Azerbaijanis, Ukrainians, Uzbeks, Moldovans, and Armenians are perfectly happy in Russia and see their future in that country. At the same time they do not forget their language, do not lose their ties with their homeland, and are a part of countless diaspora organizations. Twenty-five million people who consider themselves Russians or Russian-speakers currently live outside of Russia in the countries of the former Soviet Union. They are the topic of this article. Or, to be more precise, the topic of this article is the findings of independent experts who have been to these countries.
In Moscow there was a presentation of the findings of a wide-ranging and in many ways one-of-a-kind report "An Analysis of the Status of Russian-Speaking Citizens in the Countries of the CIS and Baltic States," presented by the president of the NGO Ac-ceptare, Master of Law Victoria Pavlenko and expert from the Eurasia Institute of Strategic Research Tatiana Borzova.
Over several months a large number of statistical and legal regulatory documents were analysed, sociological surveys taken, and media and academic publications dissected.
Among the primary topics of research was the presence of a legislative base regulating the functional domains of the Russian language, the use of Russian in state-wide and regional media, and the ability to study in Russian-language-medium classrooms.
Through sociological surveys it became clear the Russian-speaking population of the Commonwealth of Independent States (CIS) does not really feel any support from Russia. Data from Azerbaijan was not presented, which leads one to think that only a miniscule percentage of respondents were dissatisfied. The highest numbers for this field were in the follow republics: Moldova (80 per cent), Ukraine (73 per cent), Kyrgyzstan (72 per cent), Armenia (71 per cent), Kazakhstan (70 per cent), Georgia (69 per cent). Within this field were included cultural ties, educational programs in Russian, youth programmes, monitoring that the rights of Russians and Russian-speakers were protected, and aid to the elderly who have lived within a country since Soviet times.
If people are dissatisfied with their position in society and how the authorities and their neighbours treat them, they naturally leave. Statistics from 1997 to 2014 show that Armenia occupies first place for the percentage of Russian-speakers among all emigrants - 64 per cent. In second place is Kazakhstan, at 54 per cent, followed by Moldova (50 per cent), Kyrgyzstan (44 per cent), Georgia (40 per cent), Tajikistan (36 per cent), Azerbaijan (35-36 per cent), Uzbekistan (32 per cent), Ukraine (less than 32 per cent), Latvia (28 per cent), Estonia (27 per cent), and Lithuania (27 per cent).
Armenia is named in the report and is the only country in the CIS where discrimination against the Russian-speaking population is fairly great. This discrimination takes place both at the state level and in everyday life. Experts were so shocked by the results of their research on the situation in Armenia that they devoted a large part of their press conference to talking about it.
Before visiting the country, experts studied its legislation, and once there compared the de jure and de facto. Researchers found that the two matched the most in Azerbaijan and the Baltic states. The similarity between these countries, however, is only relative. In Azerbaijan the language rights of the Russian-speaking population are great, which is reflected in everyday life. In the Baltic states rights are much less impressive, and reality matches those rights.
There is no such correlation in Armenia, for example. "Why were we shocked about Armenia? Because the official declarations were at about the level of those of Azerbaijan, but the actual situation with language rights is very low. Even in Soviet times Armenia was an ethnically monolithic republic, which destroyed and forced out all other ethnicities and subjugated them to Armenians. Now the situation is truly pitiful. Today Armenia is a de facto single-ethnicity state that keeps a policy of 'If you're not Armenian, please leave our territory," said the president of NGO Acceptare.
The main reason that the Russian-speaking population began to emigrate from Armenia was the adoption of the 1993 law making Armenian a state language. All state schools with classes taught in Russian closed, with the exception of one - in the village of Fioletovo in Lori oblast. In Gyumri, where a Russian military base is located, there is also a Russian school, and local Armenians resort to various schemes to have their children study at it. In Yerevan there is also a private Slavic school, where tuition is ninety dollars a year. That's it - there are no other schools, only classes in which the Russian language is taught. Out of 1410 schools operating in Armenia, only 40 have such Russian classes. However, not all who want to can make it into even those classes. Only ethnic Russians, Russian citizens, refugees, or children from mixed marriages have the right to education in them.
The purity of classrooms is strictly monitored by the Armenian government's State Inspectorate for Lan-guage, which, as the report states, forcibly transfers Armenian children studying in Russian classes into Armenian classes. Russian ambassador to Armenia Anatoliy Dryukov compared the inspectorate's actions regarding language to a medieval inquisition. Some Armenian families cannot get their children into Russian classes after returning from a six- or seven-year stay in Russia simply because their children are Armenian. The frank words of Ara Papanian, head of the centre Modus Vivendi, speak volumes: "Isn't it obvious that a child who grows up with Pushkin's fairy tales and a child who grows up with Tumanyan's fairy tales will be different Armenians?"
I recently heard a telling story on the BBC: to get their child into a Russian class, an Armenian family resorted to a trick - they made a distant relative with Russian citizenship their child's legal guardian. The broadcast said this was not the only case like that.
The move to ban foreign-language schools in Armenia is made from necessity, asserts Yerevan State University Professor Araik Arutyunyan, who says they will be well-financed and local schools would suffer because of that fact. "Since the government is unable to pay teachers large salaries, all the good professionals will simply go over to foreign schools," he believes. Touching concern for the government, but it harms citizens.
Nevertheless, and likely due to public demand, in 2010 the Armenian Ministry of Education wrote a law providing for the opening of schools with foreign languages as the medium of instruction. Admittedly, under this law only two foreign-language schools, both of them English, have opened in five years.
Thus there is a paradox, the authors of the report hold. On the one hand, Armenia calls Russia a strategic partner, but on the other hand, it forbids its citizens from getting an education in which Russian is the language of classroom. The result of this ban is natural - according to statistics from the Information Analysis Centre, today only 23 per cent of Armenia's population speaks Russian.
Expert Tatiana Borzova spoke at the press conference about her impressions from travelling in Azerbaijan and Armenia. "As I travelled in Azerbaijan, I studied how to say where I needed to go, how to order a taxi in Azeri. But when I arrived, it turned out that everyone spoke Russian. That came as surprise to me. Thank you very much, Azerbaijan," she said, stressing that her trip to Armenia gave her exactly the opposite impression. "Reading the media, from Armenia I expected, as a minimum, to be met with open arms. When I saw Armenia today, it was a shock for me. In America I didn't feel like I did in Armenia. You won't believe it, but in America I found a Russian-speaking person who told me how to get somewhere. In Armenia I had a big problem with that - I got confused and lost. The attitude was so bad, that when I came back from Armenia I was in a state of shock."
Despite the fact that Armenians call Russia their ally and friend, their attitude toward the Russian language has always left something to be desired, said Fuad Axundov, head of the sector of the Azerbaijani Presi-dent's administration, commenting on the plight of the Russian-speaking population in Armenia. Today in "friendly" Armenia lives the smallest number of ethnically Russian citizens of any former Soviet country - approximately five thousand. In Georgia, whose relations with Russia - to put it lightly - leave much to be desired, the Russian population numbers fifty thousand people, and in the Baltic States, which are members of NATO, have Russian populations totalling approximately one million," said Axundov.
The report on the position of Russian-speaking citizens in countries of the CIS and Baltic states is full of figures - comparative charts, and diagrams, and survey results.
It also has a prediction - if the leadership of the Russian Federation does not actively support ethnic Russians and interest in the Russian language, in ten years the Russian-speaking diaspora will largely consist of the older generation, and the language of Pushkin and Chekhov will not be understood by most young people.