Müştəriləri itirmədən sistemi necə möhkəmləndirməli
Bu gün Azərbaycanda başlamış iqtisadi islahatlar prosesi daha nəzərəçarpacaq dərəcədə ölkənin maliyyə-bank sektoruna təsir edib. Son illər ölkənin Mərkəzi Bankı (AMB), bankların məcmu kapitalının minimal tələblərini beşqat artırmaq, konsolidasiya çağırışları və s. yolu ilə bank bazarının keyfiyyətinə təsir edirdi. Lakin ilin əvvəlindən nizamlayıcı daha qəti addımlar atır.
Az olsun, yaxşı olsun
2016-cı il bank sektoru üçün ixtisarlarla başladı. AMB bir-birinin ardınca bazar iştirakçılarının lisenziyalarının ləğvinə start verib. Belə ki, yanvarın 18-dən fevralın 1-dək Mərkəzi Bank 7 bankın lisenziyasını ləğv etdi: bu, "Bank of Azerbaijan", "NBCBank", "United Credit Bank", "Qafqaz İnkişaf Bankı", "Ganjabank", "Atrabank" və "Texnikabank"dır. Lakin, məlum olduğu kimi, bu qərar hətta onların özləri üçün də gözlənilməz olub. Buna görə də bu qərarın ardından bağlanan banklardan biri "NBCBank" digər "tərəfdaşları" ilə birləşmək şərti ilə lisenziyasının qaytarılmasına nail ola bilib. Bu arada, artıq bir sıra kifayət qədər nüfuzlu oyunçular konsolidasiya haqda istəklərini ifadə ediblər və sənədlərlə əsaslandırıblar.
Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmovun dediyi kimi, bu, islahatların ilkin mərhələsidir və sistemi hələlik ödəmə qabiliyyətini itirən banklar tərk ediblər. "Maliyyə sektorunda konsolidasiya problemləri hər zaman diqqət mərkəzində olub. Bağlanan banklara diqqət yetirilsə, onların ölkənin sosial-iqtisadi sistemində rolu böyük deyildi. Əksinə, onlar maliyyə sabitliyi üçün problemlər yarada bilərdilər", - o, bildirib. E. Rüstəmov qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi struktur bəzi banklara konsolidasiya üçün 1 ay vaxt verib.
AMB rəhbəri qeyd edib ki, 2016-cı ilin mühüm vəzifələrindən biri bank sektorunda sabitliyin qorunub saxlanılmasıdır. Belə ki, bu il nizamlayıcının diqqət mərkəzində maliyyə sabitliyi və bank sektorunda səmərəli idarəetmənin saxlanılması üçün keçiriləcək stress-testlər olacaq.
"Mərkəzi Bank iqtisadi artımın dəstəklənməsində maliyyə-bank sektorunun rolunun gücləndirilməsinə imkan verən, o cümlədən iqtisadi subyektlərin kreditə çıxış imkanlarını genişləndirən tədbirləri davam etdirəcək. Nağdsız ödənişlərin inkişafı, elektron ödəniş xidmətlərinin və innovativ ödəniş texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi Mərkəzi Bankın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən olacaq", - o, deyib.
Müştəriləri itirməmək
Hərçənd, bank bazarında oyunçuların azaldılması, prinsipcə, gözlənilən və zəruri idi. Ekspertlərdə tez-tez sual yaranır - bazarda bu dərəcə kəskin və gözlənilməz dəyişikliklər istehlakçıların sektora olan etimadlarının səviyyəsinə nə dərəcədə təsir edəcək. Bu halda çox şey artıq bağlanan bankların əmanətçilərinə Əmanətlərin Sığortalanması Fondundan (ADIF) təzminatların verilməsinin nəticəsinin nə dərəcədə qənaətbəxş olmasından asılı olacaq. Fondun rəhbəri Azad Cavadovun sözlərinə görə, 2016-cı ilin əvvəlindən Azərbaycanda lisenziyası ləğv edilən 6 bankın əmanətçilərinə veriləcək kompensasiyanın ümumi həcmi ilkin hesablamalara görə, 117,2 mln. manatdır. Qeyd etmək lazımdır ki, fond vəziyyətə kifayət qədər sürətlə reaksiya verib - bir sıra banklar üçün depozitlərin qaytarılması prosesinə artıq başlanılıb, şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə KİV-lə iş son dərəcə fəal qurulub.
Əhalinin banklara olan etimadının artırılması üçün qanunvericilikdə məbləğindən asılı olmayaraq, bütün əmanətlərin tam sığortalanmasını nəzərdə tutan dəyişikliklər qəbul edilib. Əvvəl sığorta sistemi əhalinin 30 min manata qədər və illik 12%-dən yüksək olmayan məbləğini əhatə edirdi. Lakin əmanətin valyutasından asılı olaraq differensiallaşan əmanətlərin faizləri üzrə məhdudiyyətlər saxlanılacaq. Bu yeniliklərin məhz bank sektoruna etimadın yüksək səviyyəsinin saxlanılması üçün faydalılığına heç kim şübhə etmir, onlar da elə bu məqsədlə qəbul ediliblər. Lakin burada başqa məsələ çıxır. A. Cavadovun etiraf etdiyi kimi, lisenziyaları ləğv edilən bankların əmanətçilərinə kompensasiyaların ödənişindən sonra və onların hamısı sığorta hal hesab edilərlərsə, fondun sığorta ehtiyatları 132 mln.-dan 14,7 mln.-dək azalacaq. Elman Rüstəmovun hesablamalarına görə isə əhalinin banklarda əmanəti 9,3 mlrd. manatı ötür. Aydındır ki, bütün banklar bağlanmayacaq, əgər qərar daha 3-4 bank üzrə qəbul edilərsə, ADIF-in vəsaiti yetəcəkmi?
Məlum olduğu kimi, burada da təşviş üçün səbəb yoxdur. "Fond təqvim ödənişlərini almaqda davam edəcək. Fond birinci rüb ərzində, təxminən, 7 mln. manat, il ərzində isə, təxminən, 30 mln. manat alacaq. Bundan başqa, qanunvericiliyə əsasən, vəsaitlərimiz bitərsə, biz Mərkəzi Bankdan və ya dövlətdən kredit ala bilərik. Bu halda qanuna əsasən, banklar tərəfindən təqvim ödənişləri ildə sığortalanmış əmanətlərin həcminin 0,5%-dən 0,8%-dək artırılacaq", - A. Cavadov qeyd edib.
Bir sözlə, bank sektorundan "üz döndərməyə" səbəb yoxdur. Ələlxüsus da, qeyd edək ki, bank əmanətləri üzrə vətəndaşların faiz gəlirlərinin vergiyə cəlb edilməsi zamanı vergi tətillərinin tətbiqini nəzərdə tutan Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklər edilib.
Bundan başqa, dəyişikliklər dividendlər, diskontlar formasında gəlirlər və investisiya qiymətli kağızlar üzrə faiz gəlirlərinin də vergidən azad olunmasını nəzərdə tutur. E. Rüstəmovun sözlərinə görə, Azərbaycanda bank sektoru bütövlükdə sabitdir və yüksək göstəricilərlə səciyyələnir. "Banklarda likvidliyin səviyyəsi, təxminən, 5 mlrd. manat təşkil edir. Hazırda isə Azərbaycanda kapitalın adekvatlığı 14% təşkil edir ki, bu, 8%-lik beynəlxalq normadan yüksəkdir", - o, əlavə edib.
Vahid nizamlayıcı
Ekspertlər bu günlər yaradılan Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasını təkcə bank sektorunun deyil, bütövlükdə ölkənin maliyyə sektorunun inkişafı üçün əlavə müsbət rol oynayacağını da qeyd edirlər. Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin fərmanına əsasən, bu ictimai hüquqi şəxs qiymətli kağızlar bazarı, investisiya fondları, sığorta, kredit təşkilatları və ödəniş sistemləri fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılması, tənzimlənməsi və nəzarət edilməsi məqsədilə yaradılıb.
Həmçinin palatanın funksiyalarında pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinin qarşısının alınması sahəsində nəzarət sisteminin təkmilləşdirilməsini, həmçinin bu sahələr üzrə nəzarət sisteminin şəffaflığını və çevikliyini təmin etməkdir. Fərmana əsasən, bir ay ərzində dövlət başçısı tərəfindən palatanın nizamnaməsi, strukturu və işçilərinin sayı müəyyən ediləcək. Bu andan Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi, Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidməti və Mərkəzi Bankı yanında Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin fəaliyyəti dayandırılacaq. Qısaca ifadə etsək - yeni struktur ölkənin maliyyə bazarının vahid nizamlanmasını təmin edəcək. "Bu cür prinsip qlobal maliyyə mərkəzlərində uğurla tətbiq olunur və palata öz fəaliyyətində məhz bu mütərəqqi beynəlxalq təcrübəni rəhbər tutacaq", - İqtisadi İslahatlar üzrə AR Prezidentinin Köməkçisi Xidmətinin məlumatında qeyd edilir.
AMB sədri E. Rüstəmovun sözlərinə görə, bu konsolidasiyaya beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq qərar verilib. "Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının yaradılması maliyyə bazarlarında vahid siyasət və vahid tənzimləmə standartları rejimini həyata keçirməyə imkan yaradacaq", - o, hesab edir. Bununla belə, E. Rüstəmov vurğulayıb ki, bu istiqamətdə Mərkəzi Bankın da öz funksiyalarını həyata keçirməsi asanlaşacaq: "Çünki Mərkəzi Bankın maliyyə sabitliyinin təmin olunması funksiyası ləğv olunmayıb və əvvəlki formada qalıb. Maliyyə sektorunda, xüsusi ilə maliyyə sabitliyinin yaradılmasına birgə çalışacağıq".
Qeyd edilir ki, şəffaflığın təmin edilməsi üçün Palata kollegial idarəçilik prinsipləri ilə idarə olunacaq, bu zaman əməliyyat və maliyyə müstəqilliyi prinsipləri əsas götürüləcək. Bu şəkildə, maliyyə-bank bazarının bir sıra iştirakçıları üçün islahatlar nə qədər ağrılı olsa da, bu, böhran təlatümü şərtlərində ümumi sabitliyin saxlanılmasının yeganə yoludur.

Как укрепить систему и не потерять клиентов
Стартовавший в Азербайджане процесс экономических реформ на сегодня заметнее всего сказался на финансово-банковском секторе страны. Центробанк АР в последние годы влиял на качество банковского рынка путем пятикратного повышения минимальных требований к совокупному капиталу банков, призывов к консолидации и т.д. Но с начала года регулятор предпринимает более решительные действия.
Лучше меньше, да лучше
2016 год начался для банковского сектора с сокращений. ЦБА стал одну за другой отзывать лицензии участников рынка. Так, с 18 января по 1 февраля Центробанк аннулировал лицензии 7 банков: это Bank of Azerbaijan, NBCBank, United Credit Bank, Кавказский банк развития, Ganjabank, Atrabank и Texnikabank. Причем, как выяснилось, даже порой неожиданно для них самих. А посему вслед за этим решением одному из закрывшихся банков - NBCBank удалось добиться возврата лицензии с условием объединения с другими "партнерами". К слову, уже ряд достаточно влиятельных игроков также выразили желание и документально подкрепили намерения о консолидации.
Как заявил председатель правления Центробанка Эльман Рустамов, это только начальный этап реформ, и пока систему покинули банки, утратившие платежеспособность. "Проблемы консолидации в финансовом секторе всегда были в центре внимания. Если обратить внимание на закрывшиеся банки, то их роль в социально-экономической системе страны была невелика. Наоборот, они могли бы создать проблемы для финансовой стабильности", - сказал он. Э.Рустамов отметил, что возглавляемая им структура дала некоторым банкам срок в один месяц на консолидацию.
Глава ЦБА заметил, что одной из важных задач на 2016 год будет сохранение стабильности банковского сектора. Так, в этом году в центре внимания регулятора будут стресс-тесты, которые станут проводиться для сохранения финансовой устойчивости и эффективного управления в банковском секторе.
"Центробанк продолжит меры, которые позволят усилить роль финансово-банковского сектора в поддержке экономического роста, а также по расширению доступа субъектов экономики к кредитам. В числе приоритетов ЦБА также будут развитие безналичных расчетов, расширение внедрения услуг электронных платежей и инновационных технологий оплаты", - сказал он.
Не потерять клиентов
Хотя процесс сокращения игроков на банковском рынке был, в принципе, ожидаем и необходим, эксперты стали все чаще задаваться вопросом, насколько столь резкие и неожиданные изменения на рынке скажутся на уровне доверия к сектору у потребителей.
В данном случае очень многое будет зависеть от того, насколько удовлетворительным будет итог возмещения вкладчикам уже закрывшихся банков компенсаций из Фонда страхования вкладов (ADIF). По словам главы фонда Азада Джавадова, общий объем компенсаций вкладчикам 6 банков в Азербайджане, чьи лицензии были аннулированы с начала 2016 года, по предварительным данным, оценивается в 117,2 млн. манатов. Надо сказать, что фонд достаточно быстро отреагировал на ситуацию - уже начат процесс возврата депозитов для ряда банков, достаточно активно построена работа со СМИ в целях обеспечения прозрачности.
Для увеличения доверия населения к банкам были приняты изменения в законодательство, предусматривающие полное страхование всех вкладов независимо от суммы. Ранее система страхования охватывала вклады населения на сумму до 30 тыс. манатов и по ставке не выше 12% годовых. При этом будет сохранено ограничение по процентам на вклады, которые будут дифференцированы в зависимости от валюты вклада.
В полезности этих новшеств именно для сохранения высокого уровня доверия к банковскому сектору никто не сомневается, с этой целью они и были приняты. Но тут возникает другой вопрос. Как признался сам А.Джавадов, после выплаты компенсаций вкладчикам банков, чьи лицензии аннулированы, и в случае если все они будут признаны страховыми случаями, страховые резервы фонда сократятся со 132 млн. до 14,7 млн. манатов. По оценкам же Эльмана Рустамова, вклады населения в банках превышают 9,3 млрд. манатов. Понятно, что все банки закрыты не будут, но хватит ли у ADIF средств, если решение будет принято еще по 3-4 банкам?
Как оказалось, и тут поводов для паники нет. "Фонд продолжит получать календарные выплаты. В течение первого квартала фонд получит около 7 млн. манатов, в течение года - около 30 млн. манатов. Кроме того, согласно законодательству, если наши средства закончатся, мы можем взять кредиты у Центробанка или у государства. В таком случае, согласно закону, календарные выплаты со стороны банков тоже будут увеличены с 0,5% от объема застрахованных вкладов до 0,8% в год", - сказал А.Джавадов.
Словом, поводов "отворачиваться" от банковского сектора нет. Тем более что, напомним, внесены изменения и в Налоговый кодекс, предусматривающие применение налоговых каникул при налогообложении процентных доходов граждан по банковским вкладам. Кроме этого изменения предполагают также освобождение от уплаты налога с доходов в виде дивидендов, дисконтов и процентных доходов по инвестиционным ценным бумагам.
По словам Э.Рустамова, банковский сектор в Азербайджане в целом стабилен и характеризуется высокими показателями. "Уровень ликвидности в банках составляет около 5 млрд. манатов. В настоящее время адекватность капитала в Азербайджане составляет 14%, что выше 8-процентной международной нормы", - добавил он.
Единый регулятор
Эксперты указывают также на дополнительную положительную роль для развития не только банковского, но и в целом финансового сектора страны созданной на днях Палаты надзора за финансовыми рынками. Отметим, что, согласно указу президента Азербайджана Ильхама Алиева, данное публичное юридическое лицо создано с целью лицензирования, регулирования и контроля деятельности рынка ценных бумаг, инвестфондов, страховых и кредитных организаций и платежных систем. Также в функциях палаты значатся усовершенствование системы контроля в сфере противодействия легализации денежных средств или другого имущества, полученного преступным путем, и финансирования терроризма, а также обеспечение прозрачности и гибкости системы контроля в этих сферах. Согласно указу, в течение месяца со стороны главы государства будут определены устав, структура и состав правления палаты. С этого момента будет прекращена деятельность Госкомитета по ценным бумагам, Госслужбы по страховому надзору при Минфине и Службы финмониторинга при ЦБА.
Если сформулировать коротко - новая структура обеспечит единое регулирование финансового рынка страны. "Подобный принцип с успехом применяется в глобальных финансовых центрах, и палата в своей деятельности будет руководствоваться именно этим прогрессивным международным опытом", - отмечается в сообщении службы помощника президента АР по вопросам экономических реформ.
По словам главы ЦБА Э.Рустамова, на данную консолидацию решились, опираясь на международный опыт. "Создание Палаты по контролю за финансовыми рынками позволит перейти к режиму единой политики и единых стандартов регулирования на финансовых рынках", - считает он. При этом Э.Рустамов подчеркнул, что в этом направлении также упростится процесс осуществления Центробанком своих функций: "Так как функция обеспечения финансовой стабильности ЦБА не ликвидирована и остается в прежней форме. Мы приложим совместные усилия для создания финансовой стабильности".
Отмечается, что для обеспечения прозрачности палата будет управляться в соответствии с коллегиальными принципами управления и за основу будут приниматься принципы операционной и финансовой независимости.
Таким образом, насколько бы болезненными ни были реформы для ряда участников финансово-банковского рынка, это единственный путь сохранения общей стабильности в условиях кризисных волнений.