Müştəriləri itirmədən sistemi necə möhkəmləndirməli
Bu gün Azərbaycanda başlamış iqtisadi islahatlar prosesi daha nəzərəçarpacaq dərəcədə ölkənin maliyyə-bank sektoruna təsir edib. Son illər ölkənin Mərkəzi Bankı (AMB), bankların məcmu kapitalının minimal tələblərini beşqat artırmaq, konsolidasiya çağırışları və s. yolu ilə bank bazarının keyfiyyətinə təsir edirdi. Lakin ilin əvvəlindən nizamlayıcı daha qəti addımlar atır.
Az olsun, yaxşı olsun
2016-cı il bank sektoru üçün ixtisarlarla başladı. AMB bir-birinin ardınca bazar iştirakçılarının lisenziyalarının ləğvinə start verib. Belə ki, yanvarın 18-dən fevralın 1-dək Mərkəzi Bank 7 bankın lisenziyasını ləğv etdi: bu, "Bank of Azerbaijan", "NBCBank", "United Credit Bank", "Qafqaz İnkişaf Bankı", "Ganjabank", "Atrabank" və "Texnikabank"dır. Lakin, məlum olduğu kimi, bu qərar hətta onların özləri üçün də gözlənilməz olub. Buna görə də bu qərarın ardından bağlanan banklardan biri "NBCBank" digər "tərəfdaşları" ilə birləşmək şərti ilə lisenziyasının qaytarılmasına nail ola bilib. Bu arada, artıq bir sıra kifayət qədər nüfuzlu oyunçular konsolidasiya haqda istəklərini ifadə ediblər və sənədlərlə əsaslandırıblar.
Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmovun dediyi kimi, bu, islahatların ilkin mərhələsidir və sistemi hələlik ödəmə qabiliyyətini itirən banklar tərk ediblər. "Maliyyə sektorunda konsolidasiya problemləri hər zaman diqqət mərkəzində olub. Bağlanan banklara diqqət yetirilsə, onların ölkənin sosial-iqtisadi sistemində rolu böyük deyildi. Əksinə, onlar maliyyə sabitliyi üçün problemlər yarada bilərdilər", - o, bildirib. E. Rüstəmov qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi struktur bəzi banklara konsolidasiya üçün 1 ay vaxt verib.
AMB rəhbəri qeyd edib ki, 2016-cı ilin mühüm vəzifələrindən biri bank sektorunda sabitliyin qorunub saxlanılmasıdır. Belə ki, bu il nizamlayıcının diqqət mərkəzində maliyyə sabitliyi və bank sektorunda səmərəli idarəetmənin saxlanılması üçün keçiriləcək stress-testlər olacaq.
"Mərkəzi Bank iqtisadi artımın dəstəklənməsində maliyyə-bank sektorunun rolunun gücləndirilməsinə imkan verən, o cümlədən iqtisadi subyektlərin kreditə çıxış imkanlarını genişləndirən tədbirləri davam etdirəcək. Nağdsız ödənişlərin inkişafı, elektron ödəniş xidmətlərinin və innovativ ödəniş texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi Mərkəzi Bankın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən olacaq", - o, deyib.
Müştəriləri itirməmək
Hərçənd, bank bazarında oyunçuların azaldılması, prinsipcə, gözlənilən və zəruri idi. Ekspertlərdə tez-tez sual yaranır - bazarda bu dərəcə kəskin və gözlənilməz dəyişikliklər istehlakçıların sektora olan etimadlarının səviyyəsinə nə dərəcədə təsir edəcək. Bu halda çox şey artıq bağlanan bankların əmanətçilərinə Əmanətlərin Sığortalanması Fondundan (ADIF) təzminatların verilməsinin nəticəsinin nə dərəcədə qənaətbəxş olmasından asılı olacaq. Fondun rəhbəri Azad Cavadovun sözlərinə görə, 2016-cı ilin əvvəlindən Azərbaycanda lisenziyası ləğv edilən 6 bankın əmanətçilərinə veriləcək kompensasiyanın ümumi həcmi ilkin hesablamalara görə, 117,2 mln. manatdır. Qeyd etmək lazımdır ki, fond vəziyyətə kifayət qədər sürətlə reaksiya verib - bir sıra banklar üçün depozitlərin qaytarılması prosesinə artıq başlanılıb, şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə KİV-lə iş son dərəcə fəal qurulub.
Əhalinin banklara olan etimadının artırılması üçün qanunvericilikdə məbləğindən asılı olmayaraq, bütün əmanətlərin tam sığortalanmasını nəzərdə tutan dəyişikliklər qəbul edilib. Əvvəl sığorta sistemi əhalinin 30 min manata qədər və illik 12%-dən yüksək olmayan məbləğini əhatə edirdi. Lakin əmanətin valyutasından asılı olaraq differensiallaşan əmanətlərin faizləri üzrə məhdudiyyətlər saxlanılacaq. Bu yeniliklərin məhz bank sektoruna etimadın yüksək səviyyəsinin saxlanılması üçün faydalılığına heç kim şübhə etmir, onlar da elə bu məqsədlə qəbul ediliblər. Lakin burada başqa məsələ çıxır. A. Cavadovun etiraf etdiyi kimi, lisenziyaları ləğv edilən bankların əmanətçilərinə kompensasiyaların ödənişindən sonra və onların hamısı sığorta hal hesab edilərlərsə, fondun sığorta ehtiyatları 132 mln.-dan 14,7 mln.-dək azalacaq. Elman Rüstəmovun hesablamalarına görə isə əhalinin banklarda əmanəti 9,3 mlrd. manatı ötür. Aydındır ki, bütün banklar bağlanmayacaq, əgər qərar daha 3-4 bank üzrə qəbul edilərsə, ADIF-in vəsaiti yetəcəkmi?
Məlum olduğu kimi, burada da təşviş üçün səbəb yoxdur. "Fond təqvim ödənişlərini almaqda davam edəcək. Fond birinci rüb ərzində, təxminən, 7 mln. manat, il ərzində isə, təxminən, 30 mln. manat alacaq. Bundan başqa, qanunvericiliyə əsasən, vəsaitlərimiz bitərsə, biz Mərkəzi Bankdan və ya dövlətdən kredit ala bilərik. Bu halda qanuna əsasən, banklar tərəfindən təqvim ödənişləri ildə sığortalanmış əmanətlərin həcminin 0,5%-dən 0,8%-dək artırılacaq", - A. Cavadov qeyd edib.
Bir sözlə, bank sektorundan "üz döndərməyə" səbəb yoxdur. Ələlxüsus da, qeyd edək ki, bank əmanətləri üzrə vətəndaşların faiz gəlirlərinin vergiyə cəlb edilməsi zamanı vergi tətillərinin tətbiqini nəzərdə tutan Vergi Məcəlləsinə dəyişikliklər edilib.
Bundan başqa, dəyişikliklər dividendlər, diskontlar formasında gəlirlər və investisiya qiymətli kağızlar üzrə faiz gəlirlərinin də vergidən azad olunmasını nəzərdə tutur. E. Rüstəmovun sözlərinə görə, Azərbaycanda bank sektoru bütövlükdə sabitdir və yüksək göstəricilərlə səciyyələnir. "Banklarda likvidliyin səviyyəsi, təxminən, 5 mlrd. manat təşkil edir. Hazırda isə Azərbaycanda kapitalın adekvatlığı 14% təşkil edir ki, bu, 8%-lik beynəlxalq normadan yüksəkdir", - o, əlavə edib.
Vahid nizamlayıcı
Ekspertlər bu günlər yaradılan Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasını təkcə bank sektorunun deyil, bütövlükdə ölkənin maliyyə sektorunun inkişafı üçün əlavə müsbət rol oynayacağını da qeyd edirlər. Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin fərmanına əsasən, bu ictimai hüquqi şəxs qiymətli kağızlar bazarı, investisiya fondları, sığorta, kredit təşkilatları və ödəniş sistemləri fəaliyyətinin lisenziyalaşdırılması, tənzimlənməsi və nəzarət edilməsi məqsədilə yaradılıb.
Həmçinin palatanın funksiyalarında pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinin qarşısının alınması sahəsində nəzarət sisteminin təkmilləşdirilməsini, həmçinin bu sahələr üzrə nəzarət sisteminin şəffaflığını və çevikliyini təmin etməkdir. Fərmana əsasən, bir ay ərzində dövlət başçısı tərəfindən palatanın nizamnaməsi, strukturu və işçilərinin sayı müəyyən ediləcək. Bu andan Qiymətli Kağızlar üzrə Dövlət Komitəsi, Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidməti və Mərkəzi Bankı yanında Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin fəaliyyəti dayandırılacaq. Qısaca ifadə etsək - yeni struktur ölkənin maliyyə bazarının vahid nizamlanmasını təmin edəcək. "Bu cür prinsip qlobal maliyyə mərkəzlərində uğurla tətbiq olunur və palata öz fəaliyyətində məhz bu mütərəqqi beynəlxalq təcrübəni rəhbər tutacaq", - İqtisadi İslahatlar üzrə AR Prezidentinin Köməkçisi Xidmətinin məlumatında qeyd edilir.
AMB sədri E. Rüstəmovun sözlərinə görə, bu konsolidasiyaya beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq qərar verilib. "Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının yaradılması maliyyə bazarlarında vahid siyasət və vahid tənzimləmə standartları rejimini həyata keçirməyə imkan yaradacaq", - o, hesab edir. Bununla belə, E. Rüstəmov vurğulayıb ki, bu istiqamətdə Mərkəzi Bankın da öz funksiyalarını həyata keçirməsi asanlaşacaq: "Çünki Mərkəzi Bankın maliyyə sabitliyinin təmin olunması funksiyası ləğv olunmayıb və əvvəlki formada qalıb. Maliyyə sektorunda, xüsusi ilə maliyyə sabitliyinin yaradılmasına birgə çalışacağıq".
Qeyd edilir ki, şəffaflığın təmin edilməsi üçün Palata kollegial idarəçilik prinsipləri ilə idarə olunacaq, bu zaman əməliyyat və maliyyə müstəqilliyi prinsipləri əsas götürüləcək. Bu şəkildə, maliyyə-bank bazarının bir sıra iştirakçıları üçün islahatlar nə qədər ağrılı olsa da, bu, böhran təlatümü şərtlərində ümumi sabitliyin saxlanılmasının yeganə yoludur.

How to strengthen the system and not to lose customers
The process of economic reform launched in Azerbaijan has the most noticeable impact on the financial and banking sector today.
In recent years, the Central Bank has influenced the quality of the banking market by a fivefold increase in the minimum requirements for the total capital of banks, calls for consolidation, etc. But since the beginning of the year, the regulator has taken more decisive action.
Better fewer, but better
2016 began for the banking sector with cuts. The CBA began to revoke the licences of the market participants one after another. For example, from 18 January to 1 February, the Central Bank cancelled the licences of seven banks: Bank of Azerbaijan, NBCBank, United Credit Bank, Caucasus Development Bank, Ganjabank, Atrabank and Texnikabank, and, as it turned out, sometimes even unexpectedly for themselves. Therefore, after this decision, one of the closed banks - NBCBank - managed to get its licence back on condition of merger with other "partners". By the way, quite a few influential players have already expressed a desire and supported with documents their intention to consolidate.
The chairman of the Central Bank board, Elman Rustamov, said that this is only the initial stage of reform, and so far, the system has been left by banks that have lost their solvency. "The problems of consolidation in the financial sector have always been the centre of attention. If you pay attention to the banks that closed, their role in the socioeconomic system of the country was low. On the contrary, they could create problems for financial stability," he said. Rustamov noted that the entity he heads has given some banks one month to consolidate.
The CBA chief noted that one of the important tasks for 2016 will be to maintain the stability of the banking sector. So, this year the regulator will focus on stress tests that will be carried out to preserve financial stability and good governance in the banking sector.
"The Central Bank will continue measures that will strengthen the role of the financial and banking sector in supporting economic growth and to increase the access of economic entities to credits. One of the CBA's priorities will be the development of non-cash payments, expansion of electronic payment services and innovative payment technologies," he said.
Do not lose customers
Although the process of reducing the number of players on the banking market was, in principle, expected and required, experts are increasingly wondering how such sharp and unexpected changes on the market will affect the level of confidence in the sector by consumers.
In this case, much will depend on how satisfactory is the result of compensation to depositors of banks that have already closed from the Deposit Insurance Fund (ADIF). According to the Fund director Azad Cavadov, the total amount of compensation to depositors of the six banks in Azerbaijan, whose licences have been revoked since the beginning of 2016, according to preliminary data, is estimated at 117.2m manats. It must be said that the Fund quickly reacted to the situation - the process of returning deposits for a number of banks has already started and active work is under way with the media in order to ensure transparency.
To increase public confidence in the banks, changes were made to the legislation stipulating full insurance for all deposits regardless of their amount. Previously, the insurance system covered deposits worth up to 30,000 manats or with a rate of no more than 12 per cent a year. At the same time, restrictions on interest on deposits, which will be differentiated depending on the deposit currency, will be maintained.
No one doubts the usefulness of these innovations for maintaining a high level of confidence in the banking sector, and they have been adopted precisely to this end. But this raises another question. Cavadov himself admitted that after the payment of compensation to depositors of banks whose licences were revoked, and if they are all found to be insured incidents, the insurance reserves of the fund will be fall from 132m to 14.7m manats. According to Elman Rustamov, the population's deposits in banks exceed 9.3bn manats. It is clear that all banks will not be closed, but will ADIF have enough funds if a decision is made about another 3-4 banks?
As it turned out, there is no reason to panic here. "The Fund will continue to receive calendar payments. During the first quarter, the Fund will receive about 7m manats, and during the year - about 30m manats. In addition, according to the law, if our money runs out, we can take loans from the Central Bank or from the state. In this case, according to the law, calendar payments from banks also will be increased from 0.5 per cent of the total amount of insured deposits to 0.8 per cent a year," Cavadov said.
In short, there are no reasons "to turn away" from the banking sector. All the more so changes have been made to the Tax Code, providing for the application of tax holidays while taxing citizens' interest revenues on bank deposits. In addition, the changes will also involve exemptions from taxes on incomes in the form of dividends, discounts and interest incomes on investment securities.
According to Rustamov, the banking sector in Azerbaijan as a whole is stable and is characterized by high rates. "The level of liquidity in banks is about 5bn manats. Currently, the adequacy of capital in Azerbaijan is 14 per cent, which is higher than the 8-per-cent international norm," he added.
A single regulator
Experts also point to the more positive role of the chamber to monitor financial markets, created a few days ago, for the development of not only banking but also the whole financial sector of the country. It must be noted that, according to the decree of Azerbaijani President Ilham Aliyev, the relevant public entity was created for the purpose of licensing, regulating and supervising the activities of the securities market, investment funds, insurance companies, credit institutions and payment systems. Also, the functions of the chamber include the improvement of control systems in the sphere of combating the legalization of money or other property obtained in a criminal way and financing of terrorism, as well as ensuring the transparency and flexibility of the control system in these areas. According to the decree, the head of state will determine the statute, the structure and composition of the board of the chamber within a month. From that moment, the activity of the State Committee for Insurance Monitoring under the Ministry of Finance and the Financial Monitoring Service under the CBA will be discontinued.
If formulated shortly, the new structure will provide a unified regulation of the financial market. "This principle is successfully applied in global financial centres, and in its work, the chamber will be guided by this progressive international experience," the service of the assistant to the president of Azerbaijan for economic reforms says in a report.
According to CBA chief Rustamov, they decided on this consolidation based on international experience. "The creation of the house to monitor financial markets will allow a shift to a common policy and common standards of regulation on the financial markets," he said. At the same time, Rustamov noted that in this area the implementation by the Central Bank of its functions will also be facilitated: "As the CBA's function of ensuring financial stability has not been eliminated and remains in the same form, we will make joint efforts to create financial stability."
It is noted that in order to ensure transparency, the house will be managed in accordance with the principles of collegial governance, and principles of operational and financial independence will be taken as a basis.
Thus, no matter how painful the reforms are for a number of participants in the financial and banking market, it is the only way to maintain overall stability at a time of crisis.