MEDAL ÜCÜN İKİ TƏKƏRLƏ
Azərbaycanın şose velosipedi üzrə elit yığması və "Synergy Baku Cycling Project" kontinental komandasının üzvü Maksim Averin bu ilin avqustunda Rio de Janeyroda keçiriləcək 31-ci Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak hüququ əldə edib. Bununla bağlı Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqı (UCİ) tərəfindən Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinə və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasına təsdiq məktubu göndərilib. Maksim Averin 4 illiyin zirvə yarışında ölkəmizi qrup yarışlarında təmsil edəcək.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının reqlamentinə əsasən, Yay Olimpiya Oyunlarından əvvəlki il ərzində velosipedçilər təmsil etdikləri qitələr üzrə klub və yığma səviyyəsində yarışlarda iştirak etməklə, Olimpiadaya lisenziya xalları toplayırlar. 2015-ci ildə "Synergy Baku"nun heyətində bir sıra yarışlarda uğurla çıxış edən Maksim Averin ümumilikdə 158 lisenziya xalı toplayıb ki, bu da Rio-de-Janeyroda qrup yarışlarında mübarizə aparacaq 142 velosipedçi sırasına düşmək üçün yetərli olub.
Məlumat üçün onu da bildirək ki, Maksim Averinin atası, Azərbaycan velosiped məktəbinin yetirməsi, 1978-ci il Dünya Turunun qalibi Aleksandr Averin 1976-cı ildə SSRİ yığma komandasının heyətində Monreal Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edib.
Ölkəmizin trek velosipedi üzrə qadınlardan ibarət yığma komandasının üzvü Olqa İsmayılova da XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edəcək. İdmançımız mötəbər yarışa 2 lisenziya əldə edib. Qadın velosipedçimiz dördilliyin zirvə yarışında ölkəmizi həm sprint, həm də keyrin yarışlarında təmsil edəcək.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının reqlamentinə əsasən, Yay Olimpiya Oyunlarından əvvəlki 2 il ərzində (2014-2015 və 2015-2016-cı illər mövsümü) velosipedçilər dünya və Avropa çempionatları, Dünya Kuboku yarışları da daxil olmaqla iştirak etdikləri bütün turnirlərdə Olimpiadaya lisenziya xalları toplayırlar. Bu müddət ərzində bir sıra yarışlarda uğurla çıxış edən İsmayılova bununla da həm sprint, həm də keyrin növündə Olimpiadada iştirak hüququ əldə edən 27 velosipedçi sırasına düşməyi bacarıb.
Maksim Averin Rio Olimpiadasında iştirak edəcəyini böyük sevinclə qarşılayıb. Təəssüratlarını “R+”la bölüşən idmançı yayda karyerasının ən mötəbər yarışında iştirak etməyə hazır olduğunu bildirib: “Lisenziya qazanmağımda federasiyanın, məşqçilərin və "Synergy Baku Cycling Project" klubunun böyük əməyi oldu. Azərbaycan Olimpiya yığmasının heyətində Rioda çıxış edəcəyimə görə sevinirəm. Hazırda bütün fikrim Olimpiadaya yönəlib. Planetin ən böyük yarışında layiqincə çıxış etmək üçün gecə-gündüz çalışmağa hazıram. Olimpiada idmançılar üçün bayram kimidir. Rio Olimpiadasının iştirakçısı olacağım üçün xoşbəxtəm. Uğurların davamı gəlməlidir. Yüksək səviyyədə iştirak etmək üçün hər cür şəraitimiz var. Sadəcə, özümüzə inanmalıyıq”.
Qeyd edək ki, bununla da Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanan idmançılarımızın sayı 35-ə çatıb. İsmayılovadan öncə Maksim Averin (velosiped idmanı), Maksim Şemberev (üzgüçülük) Patimat Abakarova (49 kq), Fəridə Əzizova (67 kq), Milad Beigi Harçeqani (80 kq), Radik İsayev (hamısı taekvondo, +80 kq), Oleq Stepko (idman gimnastikası), Marina Durunda (bədii gimnastika), Nazim Babayev (üçtəkanla tullanma), Hayle İbrahimov (5000 m), Anna Skidan (hər üçü atletika, çəkicatma), İnna Osipenko-Radomskaya (kayak, 500 m və 200 m), Valentin Demyanenko (kanoe, 200 m), Aleksandr Aleksandrov - Boris Yotov (akademik avarçəkmə, 200 m), Yuri Meqliç (kanoe-slalom), Elvin Məmişzadə (52 kq), Albert Səlimov (boks, 60 kq), Pərviz Bağırov (hamısı boks, 69 kq), Elvin Mürsəliyev (75 kq), Sabah Şəriəti (130 kq), Rövşən Bayramov (59 kq), Saman Təhmasibi (hamısı yunan-Roma güləşi, 85 kq), Mariya Stadnik (48 kq), Anjela Doroqan (53 kq), Yuliya Ratkeviç (qadın güləşi, 58 kq), Toğrul Əsgərov (65 kq), Məhəmmədhacı Xatiyev (86 kq), Xetaq Qazyumov (97 kq) və Camaləddin Məhəmmədov (sərbəst güləşmə, 125 kq) Olimpiadada iştirak hüququ qazanıb. Bununla yanaşı, kişilərdən ibarət ağırlıqqaldırma millimiz 4 vəsiqəyə sahib olub.
Gənclərvə İdmannazirininmüavini İsmayıl İsmayılov R+açıqlamasında qarşıdakı aylarda lisenziyalarısayınıartacağını bildirib. Onun sözlərinə görə, Riodakı iştirakçılarımızın sayı 2012-ci ildə Londondakı təmsilçilərimizdən az olmamalıdır: “Hazırda proqnoz vermək düzgün olmaz. Boksda, cüdoda, gimnastikada yeni lisenziyalar gözləyirik. Rioya vəsiqə uğrunda mübarizə davam edir. Bildiyiniz kimi, cüdoçuların lisenziyaları mayın sonunda dəqiqləşir. Gimnastlar və boksçular Olimpiadaya vəsiqələrin sayını artıra bilərlər. Əsas məqsəd, ən azı, 4 il əvvəl Londondakı Olimpiadaya qazandığımız lisenziyaların sayını təkrarlamaqdır. Digər tərəfdən, bizim üçün əsas kəmiyyət deyil, keyfiyyətdir. Planetin ən böyük yarışında Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək vacibdir. Ona görə Olimpiya yığmamız xüsusi proqram üzrə hazırlığı davam etdirir”.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan nümayəndə heyətinin 2016-cı il Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarındakı geyimlərinin hazırlanması üçün Avropanın məşhur moda evinə sifariş verilməyəcək. Gənclər və İdman Nazirliyindən “R+”a verilən məlumata görə, bu dəfə geyimlər İtaliyanın moda evlərinin birində tikiləcək. Amma geyimlər yüksək keyfiyyəti ilə seçiləcək. Qeyd edək ki, 2012-ci il London Yay Olimpiya Oyunlarında geyimlər dünyaşöhrətli dizayner Ermanno Scervinonun adını daşıyan moda evində hazırlanmışdı.

CHASING A MEDAL ON TWO WHEELS
A member of Azerbaijan’s elite cycle-racing team and the “Synergy Baku Cycling Project” continental team, Maksim Averin, has won the right to take part in the 31st Summer Olympic Games which are to be held in Rio de Janeiro in August this year. In this connection, the International Union of Cyclists (UCI) has sent a letter of confirmation to the National Olympic Committee of Azerbaijan and to the Azerbaijani Cycling Federation. Maksim Averin is to represent his country in the group competitions in these, the world’s most prestigious games.
In keeping with the rules of the International Cycling Federation, sportsmen earn licence points entitling them to enter into the Olympic Games by taking part in club-level competitions and knock-out rounds throughout the continents that they represent, a year before the start of the Games. Having performed successfully as part of the “Synergy Baku Cycling Project” in a series of competitions in 2015, Maksim Averin gained 158 licence points. This was sufficient for him to be one of the 142 cyclists who will take part in the group competitions in [the Brazilian city of] Rio de Janeiro.
It is interesting that Maksim Averin’s father, Alexander Averin, who was also trained in the Azerbaijani cycling school and was a World Tour winner in 1978, was a member of the USSR team at the Olympic Games in Montreal [Canada] in 1976 too.
Olga Ismayilova, a member of the track cycling team, will take part in the 31st Olympic Games. This sportswoman won her Olympic licence points in two disciplines, sprint and keirin.
According to International Cyclist Union regulations, sportsmen collect licence points in three tournaments in all types of sports, including in World and European Championships and the World Cup, in which they take part two years before the Olympic Games (the 2014/2015 and 2015/2016 seasons). Having performed successfully in a number of competitions in these seasons, Ismayilova was able to gain a place among the 27 cyclists who won the right to take part in the Olympic Games in two types of competitions.
Maksim Averin welcomed the news that he could take part in the Olympic Games with great enthusiasm. In an interview with Regionplus, the sportsman stated that he was ready to participate in such a prestigious competition in his sports career: “It is largely to the credit of the federation, coaches and the “Synergy Baku Cycling Project” that I have gained the licence. Now all my thoughts are focused on the Olympic Games. I am ready to train day and night in order to give a fitting performance at the planet’s major competitions. For sportsmen the Olympic Games are a festive occasion, so I am happy to be taking part in the Rio Olympics. Successes need encouragement. All our requirements are being met so that we can give a high-spec performance. We just need to believe in ourselves.”
Thus, the number of Azerbaijani sportsmen who have gained licences to take part in the Olympic Games in Brazil has reached 35.
Before the cyclists, the following sportsmen gained the right to take part in the Olympic Games: Maxim Shemberev (swimming); Patimat Abakarova, Farida Azizova, Milad Beigi Harchegani and Radik Isayev (taekwondo); Oleg Stepko (sports gymnastics); Marina Durunda (rhythmic gymnastics); Nazim Babayev (triple jump); Hayle Ibrahimov ( long-distance track athlete, 5,000 metres); Anna Skidan (athletics, hammer); Inna Osypenko-Radomska (sprint kayaking, 500 and 200 metres); Valentin Demyanenko (flatwater canoeing, 200 metres); Aleksandr Aleksandrov-Boris Yotov (university rowing, 200 metres); Yury Meglich (canoeing-slalom); Elvin Mamiszada, Albert Salimov and Parviz Bagirov (boxing); Elvin Mursaliyev, Sabah Shariati, Rovsan Bayramov and Saman Tahmasib (Greco-Roman wrestling); Maria Stadnik, Anzhela Dorogan and Yuliya Radkevich (women’s wrestling); Togrul Asgarov, Magomedgadji Khatiyev, Hetag Gazyumov and Ca-maladdin Magomedov (free-style wrestling). Besides this, our men’s heavy athletics team has also won another four licences.
In an interview with Regionplus, the deputy minister of youth and sport, Ismayil Ismayilov, stated that the number of licences will go up in the coming months. He said that it is most likely that just as many sportsmen will represent Azerbaijan in Rio as in the 2012 London Olympics: “It would not be right to make forecasts at the present time, since the battle to gain access to Rio is ongoing. As you know, the judokas’ licences will be determined at the end of May. The gymnasts and boxers may boost the number of licences they gain. Our main aim is to at least reproduce the previous figures of four years ago in London. It is important to represent Azerbaijan in a worthy manner at the most important competition on the planet. Therefore our Olympic team is continuing to pursue a special training programme in readiness for the Olympics.”
Incidentally, Azerbaijan is not going to order the outfits for its delegation at the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro from a well-known European fashion house. The Ministry of Youth and Sport has reported to Regionplus that this time the outfits will be made at one of the fashion houses in Italy, but at the same time, it will be of exceptional quality. It is noteworthy that the sportsmen’s outfits for the 2012 Summer Olympics in London were made by the fashion house of the world famous designer Ermanno Scervino.