MEDAL ÜCÜN İKİ TƏKƏRLƏ
Azərbaycanın şose velosipedi üzrə elit yığması və "Synergy Baku Cycling Project" kontinental komandasının üzvü Maksim Averin bu ilin avqustunda Rio de Janeyroda keçiriləcək 31-ci Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak hüququ əldə edib. Bununla bağlı Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqı (UCİ) tərəfindən Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinə və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasına təsdiq məktubu göndərilib. Maksim Averin 4 illiyin zirvə yarışında ölkəmizi qrup yarışlarında təmsil edəcək.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının reqlamentinə əsasən, Yay Olimpiya Oyunlarından əvvəlki il ərzində velosipedçilər təmsil etdikləri qitələr üzrə klub və yığma səviyyəsində yarışlarda iştirak etməklə, Olimpiadaya lisenziya xalları toplayırlar. 2015-ci ildə "Synergy Baku"nun heyətində bir sıra yarışlarda uğurla çıxış edən Maksim Averin ümumilikdə 158 lisenziya xalı toplayıb ki, bu da Rio-de-Janeyroda qrup yarışlarında mübarizə aparacaq 142 velosipedçi sırasına düşmək üçün yetərli olub.
Məlumat üçün onu da bildirək ki, Maksim Averinin atası, Azərbaycan velosiped məktəbinin yetirməsi, 1978-ci il Dünya Turunun qalibi Aleksandr Averin 1976-cı ildə SSRİ yığma komandasının heyətində Monreal Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edib.
Ölkəmizin trek velosipedi üzrə qadınlardan ibarət yığma komandasının üzvü Olqa İsmayılova da XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak edəcək. İdmançımız mötəbər yarışa 2 lisenziya əldə edib. Qadın velosipedçimiz dördilliyin zirvə yarışında ölkəmizi həm sprint, həm də keyrin yarışlarında təmsil edəcək.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının reqlamentinə əsasən, Yay Olimpiya Oyunlarından əvvəlki 2 il ərzində (2014-2015 və 2015-2016-cı illər mövsümü) velosipedçilər dünya və Avropa çempionatları, Dünya Kuboku yarışları da daxil olmaqla iştirak etdikləri bütün turnirlərdə Olimpiadaya lisenziya xalları toplayırlar. Bu müddət ərzində bir sıra yarışlarda uğurla çıxış edən İsmayılova bununla da həm sprint, həm də keyrin növündə Olimpiadada iştirak hüququ əldə edən 27 velosipedçi sırasına düşməyi bacarıb.
Maksim Averin Rio Olimpiadasında iştirak edəcəyini böyük sevinclə qarşılayıb. Təəssüratlarını “R+”la bölüşən idmançı yayda karyerasının ən mötəbər yarışında iştirak etməyə hazır olduğunu bildirib: “Lisenziya qazanmağımda federasiyanın, məşqçilərin və "Synergy Baku Cycling Project" klubunun böyük əməyi oldu. Azərbaycan Olimpiya yığmasının heyətində Rioda çıxış edəcəyimə görə sevinirəm. Hazırda bütün fikrim Olimpiadaya yönəlib. Planetin ən böyük yarışında layiqincə çıxış etmək üçün gecə-gündüz çalışmağa hazıram. Olimpiada idmançılar üçün bayram kimidir. Rio Olimpiadasının iştirakçısı olacağım üçün xoşbəxtəm. Uğurların davamı gəlməlidir. Yüksək səviyyədə iştirak etmək üçün hər cür şəraitimiz var. Sadəcə, özümüzə inanmalıyıq”.
Qeyd edək ki, bununla da Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanan idmançılarımızın sayı 35-ə çatıb. İsmayılovadan öncə Maksim Averin (velosiped idmanı), Maksim Şemberev (üzgüçülük) Patimat Abakarova (49 kq), Fəridə Əzizova (67 kq), Milad Beigi Harçeqani (80 kq), Radik İsayev (hamısı taekvondo, +80 kq), Oleq Stepko (idman gimnastikası), Marina Durunda (bədii gimnastika), Nazim Babayev (üçtəkanla tullanma), Hayle İbrahimov (5000 m), Anna Skidan (hər üçü atletika, çəkicatma), İnna Osipenko-Radomskaya (kayak, 500 m və 200 m), Valentin Demyanenko (kanoe, 200 m), Aleksandr Aleksandrov - Boris Yotov (akademik avarçəkmə, 200 m), Yuri Meqliç (kanoe-slalom), Elvin Məmişzadə (52 kq), Albert Səlimov (boks, 60 kq), Pərviz Bağırov (hamısı boks, 69 kq), Elvin Mürsəliyev (75 kq), Sabah Şəriəti (130 kq), Rövşən Bayramov (59 kq), Saman Təhmasibi (hamısı yunan-Roma güləşi, 85 kq), Mariya Stadnik (48 kq), Anjela Doroqan (53 kq), Yuliya Ratkeviç (qadın güləşi, 58 kq), Toğrul Əsgərov (65 kq), Məhəmmədhacı Xatiyev (86 kq), Xetaq Qazyumov (97 kq) və Camaləddin Məhəmmədov (sərbəst güləşmə, 125 kq) Olimpiadada iştirak hüququ qazanıb. Bununla yanaşı, kişilərdən ibarət ağırlıqqaldırma millimiz 4 vəsiqəyə sahib olub.
Gənclərvə İdmannazirininmüavini İsmayıl İsmayılov R+açıqlamasında qarşıdakı aylarda lisenziyalarısayınıartacağını bildirib. Onun sözlərinə görə, Riodakı iştirakçılarımızın sayı 2012-ci ildə Londondakı təmsilçilərimizdən az olmamalıdır: “Hazırda proqnoz vermək düzgün olmaz. Boksda, cüdoda, gimnastikada yeni lisenziyalar gözləyirik. Rioya vəsiqə uğrunda mübarizə davam edir. Bildiyiniz kimi, cüdoçuların lisenziyaları mayın sonunda dəqiqləşir. Gimnastlar və boksçular Olimpiadaya vəsiqələrin sayını artıra bilərlər. Əsas məqsəd, ən azı, 4 il əvvəl Londondakı Olimpiadaya qazandığımız lisenziyaların sayını təkrarlamaqdır. Digər tərəfdən, bizim üçün əsas kəmiyyət deyil, keyfiyyətdir. Planetin ən böyük yarışında Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək vacibdir. Ona görə Olimpiya yığmamız xüsusi proqram üzrə hazırlığı davam etdirir”.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan nümayəndə heyətinin 2016-cı il Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunlarındakı geyimlərinin hazırlanması üçün Avropanın məşhur moda evinə sifariş verilməyəcək. Gənclər və İdman Nazirliyindən “R+”a verilən məlumata görə, bu dəfə geyimlər İtaliyanın moda evlərinin birində tikiləcək. Amma geyimlər yüksək keyfiyyəti ilə seçiləcək. Qeyd edək ki, 2012-ci il London Yay Olimpiya Oyunlarında geyimlər dünyaşöhrətli dizayner Ermanno Scervinonun adını daşıyan moda evində hazırlanmışdı.

ЗА МЕДАЛЬЮ НА ДВУХ КОЛЕСАХ
Член элитной сборной Азербайджана по шоссейным гонкам и континентальной команды Synergy Baku Cycling Project Максим Аверин завоевал право участвовать в XXXI летних Олимпийских играх, которые пройдут в августе этого года в Рио-де-Жанейро. Международный союз велосипедистов (UCI) направил в связи с этим письмо с подтверждением в адрес Национального олимпийского комитета Азербайджана и в Азербайджанскую федерацию велосипедного спорта. Максим Аверин представит страну в групповых состязаниях на этих самых престижных соревнованиях в мире.
Согласно регламенту Международного союза велосипедистов, спортсмены зарабатывают лицензионные очки на Олимпиаду, участвуя за год до ее начала в соревнованиях на уровне клубов и сборных по континентам, которые они представляют. Успешно выступив в составе Synergy Baku в 2015 году в ряде соревнований, Максим Аверин набрал 158 лицензионных очков. Этого оказалось достаточно, чтобы попасть в число 142 велосипедистов, которые будут бороться в Рио-де-Жанейро в групповых соревнованиях.
Интересно, что отец Максима Аверина, воспитанник азербайджанской велосипедной школы, победитель мирового тура 1978 года Александр Аверин, участвовал в составе сборной СССР в 1976 году в Олимпийских играх в Монреале.
Примет участие в XXXI летних Олимпийских играх и член сборной Азербайджана по гонке на велотреке Ольга Исмаилова. Спортсменка завоевала олимпийские лицензии по двум дисциплинам - спринт и кейрин.
По регламенту Международного союза велосипедистов спортсмены набирают лицензионные очки на всех турнирах, включая чемпионаты мира и Европы, Кубок мира, в которых принимают участие за два года до Олимпийских игр (сезоны 2014/2015 и 2015/2016 гг.). Успешно выступив в этих сезонах в ряде соревнований, Исмаилова сумела попасть в число 27 велосипедисток, завоевавших право участвовать в Олимпиаде по двум видам соревнований.
Известие о своем участии в Олимпиаде Максим Аверин встретил с большим воодушевлением. В интервью R+ спортсмен заявил о готовности принять участие в самом престижном соревновании в своей спортивной карьере: "В завоевании лицензии большая заслуга федерации, тренеров и клуба Synergy Baku Cycling Project. Рад, что в Рио буду выступать в составе сборной Азербайджана. Сейчас все мои мысли направлены на Олимпиаду. Готов тренироваться днем и ночью, чтобы достойно выступить на самых крупных соревнованиях планеты. Олимпиада для спортсменов - праздник. Счастлив быть участником Олимпиады в Рио. Успехи надо развивать. У нас есть все условия для того, чтобы выступить на высоком уровне. Просто надо верить в себя". Таким образом, число азербайджанских спортсменов, завоевавших лицензии на Олимпийские игры в Бразилии, достигло 35.
До велосипедистов права участвовать в Олимпиаде добились Максим Шемберев (плавание), таэквондисты Патимат Абакарова, Фарида Азизова, Милад Беиги Харчегани и Радик Исаев, Олег Степко (спортивная гимнастика), Марина Дурунда (художественная гимнастика), Назим Бабаев (тройной прыжок), Хайле Ибрагимов (бег на 5000 м), Анна Скидан (метание молота), Инна Осипенко-Радомская (гребля, каяк, 500 и 200 м), Валентин Демьяненко (каноэ, 200 м), Александр Александров - Борис Йотов (академическая гребля, 200 м), Юрий Меглич (каноэ-слалом), боксеры Эльвин Мамишзаде, Альберт Сялимов и Парвиз Багиров, борцы греко-римского стиля Эльвин Мурсалиев, Сабах Шариати, Ровшан Байрамов и Саман Тахмасиб, борцы-женщины Мария Стадник, Анжела Дороган и Юлия Раткевич, борцы вольного стиля Тогрул Алескеров, Магомедгаджи Хатиев, Хетаг Газюмов и Джамаладдин Магомедов. Кроме того, еще 4 лицензии завоевала наша мужская сборная тяжелоатлетов.
В интервью R+ заместитель министра молодежи и спорта Исмаил Исмаилов заявил, что количество лицензий в предстоящие месяцы увеличится. По его словам, скорее всего в Рио Азербайджан будут представлять столько же спортсменов, сколько и на Лондонской Олимпиаде 2012 года: "Давать сейчас прогнозы будет неверно. Борьба за путевки в Рио продолжается. Как вам известно, лицензии дзюдоистов уточняются до конца мая. Увеличить количество лицензий могут гимнасты и боксеры. Главная наша цель, как минимум, повторить предыдущий показатель 4-летней давности в Лондоне. С другой стороны, главное не количество, а качество. Важно достойно представить Азербайджан на самом крупном соревновании планеты. Поэтому наша олимпийская сборная продолжает подготовку к Олимпиаде по специальной программе".
К слову, Азербайджан не будет заказывать одежду для своей делегации на Олимпийских играх 2016 года в Рио-де-Жанейро в знаменитом европейском доме моды. Как сообщили R+ из Министерства молодежи и спорта, на этот раз одежда будет сшита в одном из домов моделей в Италии. Но вместе с тем она будет отличаться высоким качеством. Отметим, что для летней Олимпиады 2012 года в Лондоне одежда спортсменов была изготовлена Домом моды всемирно известного дизайнера Эрмано Скервино.