ŞƏHƏR İÇİNDƏKİ ŞƏHƏRDƏ GƏZİNTİ
Azərbaycan tarixinin, mədəniyyətinin və memarlığının mirvarisi - İçərişəhərdə turizm marşrutunu necə zənginləşdirmək haqqında
Küçələr, aralar, döngələr və dalanlar - bunların hamısı İçərişəhərdir. Bizim sevdiyimiz, hər şeyi xatırladan şəhər: həm İpək Yolu dövrünü, inqilabı, həm Birinci respublikanı, həm də İkinci Dünya müharibəsini, eləcə də birinci və ikinci bumları. Burada xüsusi atmosfer, xüsusi həyat tərzi və ünsiyyət üslubu var. Burada xüsusi insanlar yaşayır: sənətkarlar, ustalar, rəssamlar. Və fərəhlə, sadəcə, "Mən qaladanam", – deyənlər yaşayır. Qaladanam, yəni qala sözündən. Və bütün İçərişəhərdə – gah orada, gah burada çoxsaylı kafe, restoran, suvenir piştaxtaları və mağazalar səpələnib. Bu isə "Avroviziya”dan sonra turistləri bizə cəlb edən zamanın tələbi idi. Şəhərin qonaqlarını daha nə ilə cəlb etmək mümkündür?
Marşrutu zənginləşdirmək vaxtıdır
Müxtəlif turist turları qonaqlarımıza bir birindən fərqli proqramlar təklif edir. Dünyada hazırda daha çox ekskursiyalar tur-kvestlər məşhurlaşmaqdadır. Kiyevdə Andreyevski yamacında və Mixail Bulqakovun ev-muzeyində "Ağ qvardiya" qəhrəmanlarını canlandırırlar, İtaliyada, Pyaçentsanın yanındakı kiçik yaşayış məntəqəsində orta əsr şəhəri oyunu oynayırlar: müvafiq qiymətə siz XIX əsrin kostyumlarında ya hersoq, ya da sadə vətəndaş ola bilərsiniz. Sonra isə sutka ərzində seçdiyiniz personajın həyatını sürə bilərsiniz. Ola bilsin, belə turist kvestləri nə vaxtsa bizdə də olar. Lakin hələlik onlar yoxdur və çox vaxt şəhərdə turyollanışı ilə deyil, “köhnə şəhər”də özü gəzən turistləri görmək mümkündür. Məncə, onların şəhərlə ünsiyyətini hər hansı bir yolla müxtəlifləşdirmək mümkün olardı. Təbii ki, bu gün hər şey barədə İnternetdə oxumaq olar! Lakin başqalarının təcrübəsi göstərdiyi kimi, informasiya canlı bilgilərin verilməsi ilə daha yaxşı yadda qalır!
Vilnüsun yolu ilə
Məsələn, litvalıların da Vilnüsdə “köhnə şəhər”i var. O, Zaraçan Respublikası adlanır, rusca Zareçye Respublikasıdır. Turistlərin bu zonaya daxil olmaları barədə dörd dildə - Litva, ivrit, ingilis və rus dillərində lövhə xəbər verir. İlk baxışdan, bu şəhər elə adi bir şəhərdir. Evlərin qədim tikililəri, daş yolları, kifayət qədər geniş yollar və darısqal döngələr, sənətkarların piştaxtaları və mağazaları. Bizim İçərişəhərin memarlığı daha ekzotik və üslubuna görə, daha müxtəlifdir. Lakin bu respublikaya daxil olanda, o zaman anlayırsınız ki, heyranedici yerə daxil olmusunuz - sənət və yazıçılar, alimlər, şairlər, rəssamlar, bəstəkarları əbədiləşdirilən yaddaş şəhərinə. Orada, hətta küçələr də turistlər üçün ipucu kimi adlandırılıb; məsələn, Ədəbiyyat küçəsi. Siz daxil olur və evin divarlarında Litva ədəbiyyatının tarixinə düşən yazıçıların, filosofların və şairlərin şəkillərini görürsünüz.
Siz yaxınlaşıb, məşhur portretə baxa, onun əsərindən bir parça oxuyub, ardınca gedə bilərsiniz. Sonra isə siz bütün zamanların Litva rəssamlarının küçəsinə çıxa bilər və onların portretlərini, işlərini və təsviri incəsənətdə onların konseptual yanaşmasını əks etdirən ifadələrini görə bilərsiniz. Burada qrafika, rəssamlıq, abstraksiya, installasiya, keramika, konseptual incəsənət var. Sonra eyni şəkildə bəstəkarlar və musiqiçilərin küçəsinə çıxa bilərsiniz. Əgər onlar barədə heç nə bilmirsinizsə, o zaman burada divarlarda çoxlu ipucuları var və onlar sizə kimin kim olduğunu və nə ilə məşhur olduqları barədə deyəcəklər.Amma bu da rəssamlar və sənətkarların şəhəri ilə bağlı sizi sevindirə biləcək hər şey deyil! Burada tamamilə açıq şəkildə rəssam-abstraksionistlərin heykəl işlərini, həyətlərin künc-bucaqlarında - "anderqraund" cərəyanının işlərini, ağacla işləyən rəssamların emalatxanalarının açıq qapıları, milli kostyumların hazırlanması üzrə rahat emalatxanalar və s. görə biləcəksiniz. Əgər siz ora axşam vaxtı düşsəniz , o zaman rəssamlar və sənətkarların şəhəri sizə hər şeyin real və qeyri-real olduğu sehrli nağıl kimi görünər. Bu küçələri dolaşarkən, siz "dəlisov gənclər”in küçəsinə gəlib çıxa bilərsiz. Onlara köhnə və üstü qopan divarları "böyük kətanlar" kimi istifadə etməyə icazə verilib. O zaman onlar (divarlar) simalarını dəyişir, yoldan keçən turistlər (elə şəhər sakinlərinin özləri üçün!) bu rəsmlərdəki süjet xəttinin gözəlliyinə heyran qalırlar. Fentezi üslubunda dəlisov işlər, kino qəhrəmanları və ədəbiyyat personajlarının şarları, natürmortlar - Gedeminas qülləsi yaxınlığında, Vilnüsun düz mərkəzində olan Zareçye Respublikasında gəzərkən görmək mümkün olan tam siyahı deyil.
Bizdə yazıçılar olacaqmı?
Bizdə İçərişəhərdə buna bənzəyən Kiçik qala, 84 ünvanında yerləşən rəssam Əli Şəmsin emalatxanasını görmək mümkündür. Onun emalatxanasının yanından heç kim yan ötmür: nə turistlər, nə tanışlar, nə də şəhər sakinləri. Hər kəs daxil olmaq və az da olsa, incəsənət axınında iştirakçı olmaq istəyir. Əli nəhəng ağacın gövdəsini qızın gözəl üzünə "çevrildikdən" bəri, ora daha da maraqlı olub. Burada selfi çəkdirirlər, sadəcə, ağac altında otururlar, sevgililər görüş təyin edirlər. Köhnə şəhərimizin turist marşrutunda nə qədər belə yer var! Nə qədər bina divarlarını və fasadlarını gənc və dəlisov rəssamların bu cür ipucuları ilə örtmək mümkün olardı! Düzdür, İçərişəhər xalqın memarlıq irsinin qoruq zonasıdır, ona görə də çətin ki, bütün divarlarda belə ipucuları asmaq mümkün olsun. Amma hər halda, nə gözəl olardı ki, “köhnə şəhər”in divarları bizə və şəhərimizin qonaqlarına nə cür unikal mədəniyyət irsinə malik olduğumuzu göstərərdi! Müxtəlif əsrlərin şair-filosofları, rəssamları, bəstəkarları, alimləri, müğənniləri, artistləri, yazıçıları, dramaturqları! Litvalılar bu cür məlumatı zərrə-zərrə toplayırdılar . Bizdə mədəniyyət irsimiz faiz dərəcəsi ilə daha çoxdur! Niyə də bunu vizuallaşdırmayaq? Təsəvvür edin: siz qonaqlarla şəhərdə gəzirsiniz və gəzinti marşrutunuzboyu yazıçıların və şairlərin divarı peyda olur! Burada da sitatlar vasitəsilə Odlar Yurdunda yaradıcı fikrin bütün inkişaf yolu əks olunub: Nizamidən müasirliyə qədər! Sonra isə başqa küçəyə dönürsünüz və orada “Məşhur bakılılar” divarını görürsünüz! Növbəti küçə - “Rəssamlar və heykəltəraşlar!”. Və ya “Azərbaycan hökmdarlarının geneloji ağacı?!”. Və bütün hökmdarların sülalələrinin tarixi gözünüz qarşısında duracaq! Hər halda, Şirvanşahlar Sarayı ansamblının divarında görmək mümkün olan daşların üzərində “Burada Mikayıl” olub yazılarından daha yaxşıdır. Bu cür gəzinti marşrutları təkcə şəhər qonaqları üçün deyil, özümüzə də maraqlı olacaq. Hamımız mədəniyyətimizin tarixini bu qədərmi yaxşı bilirik? Bu gün dünyada, təəssüf ki, Şekspiri Nizamidən daha çox oxuyurlar...

ПРОГУЛКА ПО ГОРОДУ В ГОРОДЕ
О том, как можно разнообразить туристический маршрут в жемчужине азербайджанской истории, культуры и архитектуры - Ичери шэхэр
Улицы, улочки, закоулки, переулки и тупички - это всё Ичери шэхэр. Город, который мы любим, город, который помнит всё: и времена Шелкового пути, и революцию, и первую республику, и Вторую мировую, первый и второй нефтяной бумы. Здесь особая атмосфера, особый уклад жизни и стиль общения. Здесь живут особенные люди: ремесленники, мастеровые, художники. И те, кто просто с гордостью говорит: "Я - крепостной". Крепостной - от слова "крепость". И по всему внутреннему городу - то тут, то там - разбросаны многочисленные кафе, ресторанчики, сувенирные лавки и магазинчики. А это уже веление времени, которое после "Евровидения" привлекло к нам многочисленных туристов. Чем же можно еще привлечь гостей города?
Пора разнообразить маршрут
Различные туристические туры предлагают нашим гостям разнообразные программы. В мире сейчас все более популярными становятся экскурсионные туры-квесты. В Киеве на Андреевском спуске и в Доме-музее Михаила Булгакова разыгрывают историю героев "Белой гвардии", в Италии, в маленьком населенном пункте близ Пьяченцы, играют в средневековый город: в костюмах XIX века за соответствующую сумму вы можете стать или герцогом, или простолюдином. А потом в течение суток вести жизнь того персонажа, которого выбрали. Возможно, когда-нибудь такие туристические квесты появятся и у нас. Но пока их нет, и нам все чаще приходится видеть туристов не по турпутевке, а самостоятельно разгуливающих по Старому городу. Думается, что можно было бы как-то разнообразить их опыт общения с городом. Конечно, сегодня обо всем можно прочесть в Интернете! Но как показывает чужой опыт, информация гораздо лучше запоминается, если подается при помощи наглядного пособия!
По пути Вильнюса
Вот, к примеру, у литовцев в Вильнюсе тоже есть Старый город. Он называется Зарачанская Республика. По-русски - Республика Заречье. О том, что туристы входят в его зону, предупреждает указатель, на котором сделана надпись на четырех языках: литовском, иврите, английском и русском. На первый взгляд город как город. Древние постройки домов, брусчатка, довольно широкие улочки и узкие переулки, лавчонки и магазинчики ремесленников. Архитектура нашего Ичери шэхэр гораздо экзотичнее и разнообразнее по стилям. Но когда вы попадаете внутрь этой республики, то понимаете, что оказались в удивительном месте - городе искусств и увековеченной памяти о писателях, ученых, поэтах, художниках, композиторах. Там даже улицы названы как подсказки для туристов. Например, улица Литературы. Вы входите и видите расположенные на стенах домов портреты писателей, философов и поэтов, вошедших в историю литовской культуры. Вы можете подойти, рассмотреть портрет знаменитости, прочесть изречение из его труда и пойти дальше. А потом оказаться на улице литовских художников всех времен и тоже увидеть их портреты, работы и изречения, отображающие их концептуальный взгляд в изобразительном искусстве. Здесь графика, живопись, абстракция, инсталляция, керамика, концептуальное искусство. Потом вы точно так же можете попасть на улицу композиторов и музыкантов. Если вдруг окажется, что не знали о них ничего, то здесь полно шпаргалок на стенах, которые и подскажут, и расскажут, кто есть кто и чем славен. Но и это не всё, чем может удивить и порадовать город художников и мастеров! Здесь в совершенно открытой форме вы можете видеть парящие в воздухе скульптурные работы художников-абстракционистов, в закоулках двориков - работы направления "андеграунд", распахнутые двери мастерских художников, работающих по дереву, уютные мастерские по изготовлению национального костюма и т.д. Если вы попали туда вечером, то город художников и мастеров покажется вам чудной сказкой, где все реально и нереально. Блуждая по этим улочкам, вы можете забрести на улицу "дерзких молодых", которым здесь позволено использовать старые, облупившиеся стены, как "большие полотна". И тогда они (стены) преображаются, выдавая прогуливающимся туристам (да и самим горожанам!) потрясающей красоты и мысли сюжеты! Дерзкие работы в стиле фэнтези, шаржи на киногероев и литературных персонажей, натюрморты - это неполный перечень того, что вы можете увидеть, прогуливаясь по городу Республики Заречье, в самом центре Вильнюса, недалеко от башни Гедеминаса.
Здесь будут писатели?
У нас в Ичери шэхэр что-то подобное можно увидеть на фасаде мастерской художника Али Шамси, что по улице Малая Крепостная, 84. И мимо его мастерской не проходит никто: ни знакомые, ни туристы, ни горожане. Всем хочется зайти и хоть ненадолго стать причастным к потоку творчества. А с тех пор, как Али "превратил" ствол огромного дерева в прекрасное лицо девушки, там стало еще интереснее. Здесь снимают селфи, просто сидят под деревом, влюбленные назначают свидания. А сколько у нас таких мест на туристических маршрутах Старого города! Сколько стен и фасадов домов, которые можно было бы "прикрыть" подобного рода шпаргалками и работами молодых и дерзких художников! Правда, Ичери шэхэр - это заповедная зона архитектурного наследия народа и, скорее всего, не на всех стенах можно развешивать такие шпаргалки. И всё же. Как было бы здорово, если бы стены Старого города напоминали нам и рассказывали гостям нашего города, каким уникальным богатством культурного наследия мы владеем! Поэты-философы разных веков, художники, композиторы, ученые, певцы, артисты, писатели, драматурги! Литовцы подобную информацию собрали по крупицам и сделали это ненавязчивым месседжем, отправленным в пространство времени. У нас в процентном отношении культурного наследия гораздо больше! Почему же его не визуализировать? Ну представьте: вот вы идете с гостями по городу и по ходу вашего прогулочного маршрута возникает стена писателей и поэтов! И здесь посредством цитат отражен весь путь развития творческой мысли в Стране огней: от Низами до современности! Потом сворачиваете на другую улицу и там видите стену "Знаменитые бакинцы"! Следующая улица - "Художники и скульпторы"! Или - "Генеалогическое древо правителей Азербайджана"?! И история всех правящих династий предстанет перед вашими глазами! Всё лучше, чем выдолбленные на камнях надписи типа "Здесь был Микаил", что можно видеть на стене ансамбля Дворца Ширваншахов. Такого рода прогулочные маршруты могут оказаться интересными не только гостям нашего города, но и нам самим. Все ли из нас хорошо знают историю нашей культуры? Сегодня, к сожалению, в мире больше читают Шекспира, чем Низами…