BİRİ DİGƏRİNİ TAMAMLAYANDA...
Eldar Əhədov Rusiya Yazıçılar İttifaqının üzvü, dörd dəfə «Rusiyanın gümüş qələmi» və «Rusiyanın qızıl qələmi» milli ədəbiyyat mükafatlarının, iki dəfə «Sulh naminə» mükafatının laureatı və bir çox digər ümum-Rusiya müsabiqələrinin mükafatçısıdır. O, «Mənim əlifbam», «Çin yuxu», «Skrijali vetra», «Daş əlifba», «Mənim gözlərimə bax», «Molitva o tebe», «Sevgi kitabı» «Derjavnıy panteon», «Slavənskiy panteon», «Neneükiy panteon» və bir sıra digər kitabların müəllifidir, əsərləri ABŞ, Bolqarıstan, İsrail, Ukrayna Azərbaycanda nəşr edilib.
E. Əhədov Leninqrad Mədən İnstitutunu bitirib. 1986-cı ildən Krasnoyarsk şəhərində yaşayır. Yaradıcı fəaliyyətlə yanaşı, ixtisası üzrə də işləyir.
- Eldar müəllim, şəhərli ola-ola, markşeyder olmağa necə qərar verdiniz?
- 1978-ci ildə Leninqrad Mədən İnstitutuna daxil oldum. Məsələ ondadır ki, o zaman Azərbaycanın rəhbəri Heydər Əliyeviç Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə bir çox gənclərimiz, qızlarımız ali təhsil almaq üçün Sovet İttifaqının ən yaxşı ali məktəblərinə üz tuturdular. 1969-1982-ci illərdə SSRİ-nin ali məktəblərində oxumaq üçün 15 mindən artıq şəxs respublikanı tərk etmişdi. Bu, ölkə rəhbərliyinin Azərbaycan gəncliyinə qayğısının ifadəsi idi. Həmin gənclərin sırasında mən də var idim.
Markşeyder ixtisası olmadan mədən işlərinin təcrübəli şəkildə aparılması, faydalı qazıntıların hasilatı mümkün deyil. Markşeyder bütün yeraltı işlərə istiqamət verir. Sadə dildə desək, qazıntının harada aparılmalı olduğunu göstərir…
- İnstitutu bitirdikdən sonra Azərbaycanda işlədiniz?
- Bəli, Azərbaycan SSR Geologiya İdarəsində işləmişəm. Vaxtımın çoxunu Kiçik Qafqazın dağlıq ərazilərində, Böyük Qafqaz silsiləsində - Şamxor (indiki Şəmkir - müəl.), Balakən, Zaqatala rayonlarında keçirmişəm - həm torpağın üzərində, həm də altında.
- Bəs, necə oldu ki, gedib Sibirə çıxdınız?
- Çox sadə. O zaman SSRİ vahid bir ölkə idi. Ailə qurdum və biz gənc komsomolçu ailə kimi valideynlərimizdən ayrı, müstəqil yaşamaq qərarına gəldik və beləcə, gedib Sibirə çıxdım.
- İsti Bakıdan sonra, qar bürümüş Sibirdə yaşamaq çətin olmadı ki?
- Uşaq vaxtı uzun müddət tatar olan nənəmin yanında, Penza vilayətinin kəndində yaşamışam. Orada qara, xizəkdə gəzməyə öyrəşmişdim. Məktəbi bitirdikdən sonra, Bakının layihə institutlarının birində çalışarkən, Leninqrad institutuna daxil oldum. Onda artıq qara, şaxtaya öyrəşmişdim.
İndinin özündə də Sibirdə çox həmyerlimiz yaşayır. Tümen neftini ilk dəfə aşkar etmiş Fərman Salmanov kimi azərbaycanlılar isə orada yaşamaqla yanaşı, digər millətlərin nümayədələri üçün nümunə idilər.
- Deyirlər, Sibirdəki iki çayı xəritəyə siz salmısınız və onlara sizin adınız verilib...
- Topoqrafik partiyanın rəhbəri idim. Partiyam Sayanın az öyrənilmiş rayonlarının birində işləyirdi. Sibirdə belə bir dağlıq bölgə var. Ərazinin öyrənilməsi zamanı aydın oldu ki, oradakı Teploy çayının iki real qolu xəritədə göstərilməyib. Onları ilk dəfə mən aşkara çıxardığımdan, bu qollara mənim adım verildi.
- Maraqlıdır, özünüzdə markşeyderliklə şairliyi birləşdirməyə necə nail olursunuz? Axı, bunlar tamamilə fərqli sahələrdir…
- Bunun biri digərini tamamlayır. Günümü kabinetdə keçirən şərqşünas olsaydım, gördüklərimi görməz, yaşadıqlarımı yaşamazdım. Həyat təcrübəmdən öyrəndiyim həyatı öyrənə bilməzdim. Mənə ən səriştəli oxucularla belə, eyni səviyyədə ünsiyyət saxlamağa imkan verən məhz bunlardır.
- Çoxdan yazırsınız?
- 1968-ci ildən - 8 yaşımdan.
- Yazıçılıq əməyi sizin üçün nədir?
- Yazıçılıq əməyi ərköyünlük yox, əsl əməkdir. O, şıltaqlıq, naz etmək deyil.
- İlk «senzor»unuz kim olub?
- Mənim senzorum olmayıb, müəllimlərim olub və onlar təcrübələrindən mənə çox şey öyrədiblər. Onlar mənə doğru yolu öyrətməyib, sadəcə, istiqamət veriblər. Əlbəttə ki, bu, Səməd Vurğunun məşhur tərcüməçisi Vladimir Qafarov və tanınmış uşaq şairi Mixail Yasnov idi. Onlar mənim Bakı və Leninqradda iştirak etdiyim ədəbi dərnəklərə rəhbərlik edirdilər. O zaman mən Bulat Okudjava və Mixail Dudinlə yazışırdım, dahi Süleyman Rüstəmlə ünsiyyətdə idim… Sonradan Viktor Astafyev və Timur Zülfüqarov kimi dünyasəviyyəli yazıçılarla ünsiyyət həyatımda dərin iz qoydu.
- Eldar müəllim, nə zaman yazırsınız? İstədiyiniz an?
- Çalışıram, «yalnız o zaman yaz ki, yazmaya bilmirsən» prinsipinə əməl edim.
- Bir gündə müəyyən həcmdə yazmaq üçün özünüsü «stula bağlayırsınızmı»?
- Heç vaxt. Amma xoşbəxtlikdən, uzunmüddətli işsizlik də olmayıb.
- Nədən ilham alırsınız?
- Yaşamaq sevgisindən.
- Bəs, stupor olurmu?
- Xeyr. Bürcüm su ünsürüdür. Su axır, maneələrin ətrafından keçir, yaxud üzərindən aşır.
- Yazmaq üçün fantaziyadan başqa nə tələb olunur?
- Səbir və sevgi.
- Yazıçı kimi sizin üçün ən böyük mükafat nədir?
- Oxucular.
- Eldar müəllim, çoxlu sayda mükafatınız var. Onlara necə yanaşırsınız?
- Həyatın unudulmaz anlarına yanaşdığım kimi. Onların hər birinin arxasında nəhəng emosional bir təbəqə, qat dayanır.
- Hazırda nəyin üzərində işləyirsiniz?
- Planlar çoxdur. Ötən il 12 kitabım çıxıb. Bu il nə qədər yazacağımı bilmirəm. Yazılmalı olan mövzular isə var və olacaq. Bu məsələdə mövhumatçı deyiləm. Lakin söz verdimsə, mütləq yazmalıyam. Çünki sözümə hörmət edirəm. Yaradıcılıq isə elə prosesdir ki, hansısa öhdəlikdən yox, sevgidən baş verir.

WHEN ONE COMPLEMENTS THE OTHER
Eldar Ahadov is a member of the Union of Writers of Russia, four-time winner of the national literary prizes "The Silver Pen of Russia", "The Golden Pen of Russia", "For the good of the world" (twice in prose and poetry) and many other Russian literary contests. He is the author of the books "My alphabet", "Prophetic Dream", "Tables of Wind", "Stone alphabet", "Look into my eyes", "Praying for you", "Sovereign pantheon", "Slavic pantheon", "Nenets pantheon", "Book of love" and many others. His works have been published in the United States, Bulgaria, Israel, Ukraine and Azerbaijan.
Ahadov graduated from the Leningrad Mining Institute. He has been living in Krasnoyarsk since 1986. In addition to creative activity, he also works by his speciality.
-Eldar, how did you, a city boy, decide to become a mine surveyor?
- In 1978, I enrolled in the Leningrad Mining Institute. The thing is that on the personal initiative of the Azerbaijani leader Heydar Aliyev, many young men and women were sent from the republic to the best universities of the Soviet Union for higher education. In total, more than 15,000 people were sent to the leading universities of the Soviet Union for education in 1969-1982. It was the embodiment of the care of the republic's leader about Azerbaijani youth. I was among these young people. A mine surveyor is a speciality, without which it's impossible to conduct mining operations and extract minerals. A mine surveyor sets the pace of all underground work, in other words, he shows where to dig or drill...
- Did you work in Azerbaijan after graduation?
- Yes, I worked in the Department of Geology of the Azerbaijani SSR as a surveyor of the complex topographic and geodetic party, and I spent a lot of time in the highlands of the Lesser Caucasus and in the Greater Caucasus Mountain Range - in Samxor, Balakan, Zaqatala – on the ground and under the ground.
- How did you end up in Siberia?
- Very simple. It was one country - the Soviet Union. I married, and we, newlywed Komsomol members, decided to live on our own - separately from my and her parents. So we ended up in Siberia.
- Was it not difficult to live in snowy Siberia after warm Baku?
- As a child, I spent a lot of time with my Tatar grandmother in a village in the Penza region, saw the snow, went sledding, and then, after graduating from school and a year of work in one of the Baku project institutes, I entered Leningrad University. So I was used to snow and frost. And a lot of my fellow countrymen still live in Siberia, Azerbaijanis like Farman Salmanov, the discoverer of Tyumen oil, not just lived, but were an example for other nationalities. They were pioneers.
- They say that you put two rivers in Siberia on the map, and they now bear your name.
- I worked as head of the topographic party. My party led operations in one of the underdeveloped areas of Sayany. There is such a mountainous region in Siberia. When we examined the area, it turned out that two actual tributaries of the Teplaya River were not on the map. Since I was the first to find them in the area, they were given my name.
- I wonder how you manage to be a surveyor and a poet at the same time. These are different vocations.
- One complements the other. I would just be an office philologist, would never have seen what I saw, wouldn't have gone through what I went through, wouldn't have known the world on my life experience that allows me to communicate with the most sophisticated readers on an equal footing.
- How long have you been writing?
- Since 1968. Since I was eight.
- A writer's work is...
- A writer's work is work, not self-indulgence, a whim or caprice.
- Who was your first "censor"?
- I didn't have censors. There were teachers who gave me a lot from their own experience, generously sharing it, not teaching, but suggesting the right path. Of course, this is the famous translator of Samad Vurgun - Vladimir Qafarov, well-known children's poet Mikhail Yasnov, who led literary groups, of which I was a member in Baku and then in Leningrad. I corresponded with Bulat Okudzhava and Mikhail Dudin, communicated with great Suleyman Rustam ... Later, direct contact with such world-class writers as Viktor Astafyev and Timur Zulfuqarov left a deep trace in my life.
- Eldar, do you write when you want it?
- I try to follow the principle "write only when you can't help writing".
- Do you indulge yourself or "bind yourself to the chair" to write a certain number of words a day?
- I've never done that, but fortunately, there have been no long downtimes either.
- What inspires you to write?
- Love of life.
- Do you ever have a stupor?
- No. According to the sign of the zodiac, I belong to the element of water. Water flows and bends around obstacles ... or seeps through them.
- What other than imagination does a writer's work require?
- Patience and love.
- What is the greatest reward for you as a writer?
- Readers.
- Eldar, you have a large number of awards. How do you feel about it?
- They are like memorable milestones of life. There is a huge emotional formation behind each of them.
- What are you working on now?
- There are a lot of plans. Last year I published 12 books. How many will I be able to write this year - I don't know, but there is, and will be, something to write about. I'm not superstitious in this regard, but if I say, I'll be obliged to write because I respect my word, and creativity is a process which happens not out of obligation, but out of love.