BİRİ DİGƏRİNİ TAMAMLAYANDA...
Eldar Əhədov Rusiya Yazıçılar İttifaqının üzvü, dörd dəfə «Rusiyanın gümüş qələmi» və «Rusiyanın qızıl qələmi» milli ədəbiyyat mükafatlarının, iki dəfə «Sulh naminə» mükafatının laureatı və bir çox digər ümum-Rusiya müsabiqələrinin mükafatçısıdır. O, «Mənim əlifbam», «Çin yuxu», «Skrijali vetra», «Daş əlifba», «Mənim gözlərimə bax», «Molitva o tebe», «Sevgi kitabı» «Derjavnıy panteon», «Slavənskiy panteon», «Neneükiy panteon» və bir sıra digər kitabların müəllifidir, əsərləri ABŞ, Bolqarıstan, İsrail, Ukrayna Azərbaycanda nəşr edilib.
E. Əhədov Leninqrad Mədən İnstitutunu bitirib. 1986-cı ildən Krasnoyarsk şəhərində yaşayır. Yaradıcı fəaliyyətlə yanaşı, ixtisası üzrə də işləyir.
- Eldar müəllim, şəhərli ola-ola, markşeyder olmağa necə qərar verdiniz?
- 1978-ci ildə Leninqrad Mədən İnstitutuna daxil oldum. Məsələ ondadır ki, o zaman Azərbaycanın rəhbəri Heydər Əliyeviç Əliyevin şəxsi təşəbbüsü ilə bir çox gənclərimiz, qızlarımız ali təhsil almaq üçün Sovet İttifaqının ən yaxşı ali məktəblərinə üz tuturdular. 1969-1982-ci illərdə SSRİ-nin ali məktəblərində oxumaq üçün 15 mindən artıq şəxs respublikanı tərk etmişdi. Bu, ölkə rəhbərliyinin Azərbaycan gəncliyinə qayğısının ifadəsi idi. Həmin gənclərin sırasında mən də var idim.
Markşeyder ixtisası olmadan mədən işlərinin təcrübəli şəkildə aparılması, faydalı qazıntıların hasilatı mümkün deyil. Markşeyder bütün yeraltı işlərə istiqamət verir. Sadə dildə desək, qazıntının harada aparılmalı olduğunu göstərir…
- İnstitutu bitirdikdən sonra Azərbaycanda işlədiniz?
- Bəli, Azərbaycan SSR Geologiya İdarəsində işləmişəm. Vaxtımın çoxunu Kiçik Qafqazın dağlıq ərazilərində, Böyük Qafqaz silsiləsində - Şamxor (indiki Şəmkir - müəl.), Balakən, Zaqatala rayonlarında keçirmişəm - həm torpağın üzərində, həm də altında.
- Bəs, necə oldu ki, gedib Sibirə çıxdınız?
- Çox sadə. O zaman SSRİ vahid bir ölkə idi. Ailə qurdum və biz gənc komsomolçu ailə kimi valideynlərimizdən ayrı, müstəqil yaşamaq qərarına gəldik və beləcə, gedib Sibirə çıxdım.
- İsti Bakıdan sonra, qar bürümüş Sibirdə yaşamaq çətin olmadı ki?
- Uşaq vaxtı uzun müddət tatar olan nənəmin yanında, Penza vilayətinin kəndində yaşamışam. Orada qara, xizəkdə gəzməyə öyrəşmişdim. Məktəbi bitirdikdən sonra, Bakının layihə institutlarının birində çalışarkən, Leninqrad institutuna daxil oldum. Onda artıq qara, şaxtaya öyrəşmişdim.
İndinin özündə də Sibirdə çox həmyerlimiz yaşayır. Tümen neftini ilk dəfə aşkar etmiş Fərman Salmanov kimi azərbaycanlılar isə orada yaşamaqla yanaşı, digər millətlərin nümayədələri üçün nümunə idilər.
- Deyirlər, Sibirdəki iki çayı xəritəyə siz salmısınız və onlara sizin adınız verilib...
- Topoqrafik partiyanın rəhbəri idim. Partiyam Sayanın az öyrənilmiş rayonlarının birində işləyirdi. Sibirdə belə bir dağlıq bölgə var. Ərazinin öyrənilməsi zamanı aydın oldu ki, oradakı Teploy çayının iki real qolu xəritədə göstərilməyib. Onları ilk dəfə mən aşkara çıxardığımdan, bu qollara mənim adım verildi.
- Maraqlıdır, özünüzdə markşeyderliklə şairliyi birləşdirməyə necə nail olursunuz? Axı, bunlar tamamilə fərqli sahələrdir…
- Bunun biri digərini tamamlayır. Günümü kabinetdə keçirən şərqşünas olsaydım, gördüklərimi görməz, yaşadıqlarımı yaşamazdım. Həyat təcrübəmdən öyrəndiyim həyatı öyrənə bilməzdim. Mənə ən səriştəli oxucularla belə, eyni səviyyədə ünsiyyət saxlamağa imkan verən məhz bunlardır.
- Çoxdan yazırsınız?
- 1968-ci ildən - 8 yaşımdan.
- Yazıçılıq əməyi sizin üçün nədir?
- Yazıçılıq əməyi ərköyünlük yox, əsl əməkdir. O, şıltaqlıq, naz etmək deyil.
- İlk «senzor»unuz kim olub?
- Mənim senzorum olmayıb, müəllimlərim olub və onlar təcrübələrindən mənə çox şey öyrədiblər. Onlar mənə doğru yolu öyrətməyib, sadəcə, istiqamət veriblər. Əlbəttə ki, bu, Səməd Vurğunun məşhur tərcüməçisi Vladimir Qafarov və tanınmış uşaq şairi Mixail Yasnov idi. Onlar mənim Bakı və Leninqradda iştirak etdiyim ədəbi dərnəklərə rəhbərlik edirdilər. O zaman mən Bulat Okudjava və Mixail Dudinlə yazışırdım, dahi Süleyman Rüstəmlə ünsiyyətdə idim… Sonradan Viktor Astafyev və Timur Zülfüqarov kimi dünyasəviyyəli yazıçılarla ünsiyyət həyatımda dərin iz qoydu.
- Eldar müəllim, nə zaman yazırsınız? İstədiyiniz an?
- Çalışıram, «yalnız o zaman yaz ki, yazmaya bilmirsən» prinsipinə əməl edim.
- Bir gündə müəyyən həcmdə yazmaq üçün özünüsü «stula bağlayırsınızmı»?
- Heç vaxt. Amma xoşbəxtlikdən, uzunmüddətli işsizlik də olmayıb.
- Nədən ilham alırsınız?
- Yaşamaq sevgisindən.
- Bəs, stupor olurmu?
- Xeyr. Bürcüm su ünsürüdür. Su axır, maneələrin ətrafından keçir, yaxud üzərindən aşır.
- Yazmaq üçün fantaziyadan başqa nə tələb olunur?
- Səbir və sevgi.
- Yazıçı kimi sizin üçün ən böyük mükafat nədir?
- Oxucular.
- Eldar müəllim, çoxlu sayda mükafatınız var. Onlara necə yanaşırsınız?
- Həyatın unudulmaz anlarına yanaşdığım kimi. Onların hər birinin arxasında nəhəng emosional bir təbəqə, qat dayanır.
- Hazırda nəyin üzərində işləyirsiniz?
- Planlar çoxdur. Ötən il 12 kitabım çıxıb. Bu il nə qədər yazacağımı bilmirəm. Yazılmalı olan mövzular isə var və olacaq. Bu məsələdə mövhumatçı deyiləm. Lakin söz verdimsə, mütləq yazmalıyam. Çünki sözümə hörmət edirəm. Yaradıcılıq isə elə prosesdir ki, hansısa öhdəlikdən yox, sevgidən baş verir.

КОГДА ОДНО ДОПОЛНЯЕТ ДРУГОЕ
Эльдар Ахадов - член Союза писателей России, четырежды лауреат национальных литературных премий "Серебряное перо Руси", "Золотое перо Руси", "На благо мира" - дважды - в прозе и поэзии, множества других всероссийских литературных конкурсов. Он автор книг "Моя азбука", "Вещий сон", "Скрижали ветра", "Каменная азбука", "Посмотри мне в глаза", "Молитва о тебе", "Державный пантеон", "Славянский пантеон", "Ненецкий пантеон", "Книга любви" и многих других. Его произведения изданы в США, опубликованы в Болгарии, Израиле, Украине, Азербайджане.
Э.Ахадов окончил Ленинградский горный институт. С 1986 года живет в Красноярске. Помимо творческой деятельности работает по специальности.
- Эльдар муаллим, как вы, городской парень, решили стать маркшейдером?
- В 1978 году я поступил в Ленинградский горный институт. Дело в том, что по личной инициативе руководителя Азербайджана Гейдара Алиевича Алиева многие юноши и девушки направлялись из республики в лучшие вузы Советского Союза для получения высшего образования. Всего за 1969-1982 годы для учебы в ведущих вузах СССР было направлено более 15 тысяч человек. Это было воплощением заботы руководителя республики об азербайджанской молодежи. В числе этой молодежи был и я. Маркшейдер - специальность, без которой невозможны квалифицированное ведение горных работ и добыча полезных ископаемых. Маркшейдер задает направление всем подземным работам, проще говоря, показывает, где копать или бурить...
- После окончания института вы работали в Азербайджане?
- Да, я работал в Управлении геологии Азербайджанской ССР маркшейдером комплексной топогеодезической партии, много времени находился в горной местности на Малом Кавказе и Большом Кавказском хребте - в Шамкирском, Балакенском, Загатальском районах - на земле и под землей.
- Как вы оказались в Сибири?
- Очень просто. Это была одна страна - СССР. Я женился, и мы, молодожены-комсомольцы, решили жить самостоятельно - отдельно от моих и ее родителей. Так и оказались в Сибири.
- Нетрудно ли было жить в заснеженной Сибири после теплого Баку?
- В детстве я долгое время находился у своей бабушки-татарки в деревне в Пензенской области, видел снег, катался на санках, а потом, после окончания школы и года работы в одном из бакинских проектных институтов, поступил в ленинградский вуз. Так что и к снегам, и к морозам был привычен. Да и сейчас в Сибири живет много моих земляков, а такие азербайджанцы, как Фарман Салманов, первооткрыватель тюменской нефти, не просто жили, а были примером для представителей других национальностей, первопроходцами.
- Говорят, что вы нанесли на карту две реки в Сибири, которые названы вашим именем.
- Я работал начальником топографической партии. Моя партия вела работы в одном из малоосвоенных районов Саян. Есть такая горная страна в Сибири. При обследовании территории выяснилось, что два реально существующих притока реки Теплой на картах отсутствуют. Поскольку первым на местности их обнаружил я, им и дали мое имя.
- Интересно, как вам удается совмещать в себе маркшейдера и поэта? Ведь это разные призвания.
- Одно дополняет другое. Был бы я просто кабинетным филологом, никогда не увидел бы того, что видел, не прошел бы через то, через что прошел, не познал бы мир на своем жизненном опыте, который позволяет мне общаться с самыми искушенными читателями на равных.
- Как давно вы стали писать?
- С 1968 года, с восьми лет.
- Писательский труд - это…
- Писательский труд - это именно труд, а не баловство, не прихоть и не каприз.
- Кто был вашим первым "цензором"?
- У меня не было цензоров. Были учителя, которые многое мне дали из своего опыта, щедро делясь им, не поучая, но подсказывая верную дорогу. Конечно, это и знаменитый переводчик Самеда Вургуна - Владимир Кафаров, и известный детский поэт Михаил Яснов, руководившие литобъединениями, в которых я участвовал в Баку и Ленинграде. Я переписывался тогда с Булатом Окуджавой и Михаилом Дудиным, общался с великим Сулейманом Рустамом… Позднее глубокий след в моей жизни оставило непосредственное общение с такими писателями мирового уровня, как Виктор Астафьев и Тимур Зульфикаров.
- Эльдар муаллим, пишете тогда, когда вам этого хочется?
- Стараюсь следовать принципу "пиши только тогда, когда не можешь не писать".
- Делаете ли себе поблажки или "привязываете себя к стулу", чтобы в день написать определенное количество слов?
- Никогда такого не делал, но и длительных простоев, к счастью, не было.
- Что вдохновляет вас писать?
- Любовь к жизни.
- А бывает ли ступор?
- Нет. По знаку Зодиака я принадлежу к стихии воды. Вода течет, а препятствия огибает… либо просачивается сквозь них.
- Чего, кроме фантазии, требует писательский труд?
- Терпения и любви.
- Что для вас, писателя, является самой большой наградой?
- Читатели.
- Эльдар муаллим, у вас большое количество наград. Как вы относитесь к ним?
- Как к памятным вехам жизни. За каждой - огромный эмоциональный пласт.
- Над чем вы сейчас работаете?
- Планов очень много. В прошлом году у меня вышли 12 книг. Сколько удастся написать в этом - не знаю, но о чем писать - есть и будет. Я не суеверный в этом отношении, но если скажу, обязан буду написать, потому что слово свое уважаю, а творчество - такой процесс, который происходит не по обязанности, а по любви к нему.