Bolşeviklərin hakimiyyətə gəlişindən sonrakı ilk aylarda araşdırma aparılmadan hər kəs həbs olunur, yalnız bundan sonra onlara hansı ittihamı irəli sürmək haqqında düşünülürdü
1920-ci il aprelin sonlarında Azərbaycanda hakimiyyətə gələn bolşeviklər ölkə vətəndaşlarının kütləvi həbsini həyata keçirməyə başladılar. Həmin illərin arxiv materiallarından bu prosesin hansı məntiqlə apardığını anlamaq çətindir. Məsələ ondadır ki, bolşevikər kimliyindən asılı olmayaraq, hər kəsi həbsə atırdılar - keçmiş parlamentarilər və hökumət üzvləri, hərbçilər və polislər, sıravi vətəndaşlar və əcnəbilər. Hakimiyyət hər yanda «əks-inqilab» görürdü. Bəzi hallarda insanlar ən absurd ittihamlarla həbs olunurdular. Bolşeviklərin ilk hədəfi isə şübhəsiz ki, Azərbaycan Demokratik Respublikasının devrilmiş hökumətində yer almış siyasətçilər idilər.
1920-ci il mayın 5-də Xalq Ədliyyə komissarı Əliheydər Qarayev Ali İnqilab Tribunalının (AİT) sədri Teymur Əliyevə yazırdı: «Yoldaş, keçmiş hökumət üzvlərinin cinayətləri ilə bağlı araşdırmaların aparılması üçün yaradılmış Föqəladə Komissiyanın sədri səlahiyyətlərini öz üzərinizə götürməyinizi təklif edirəm».
O dövrdə siyasi partiyalar olan Müsavat Partiyasının və «İttihad»ın liderləri Məmməd Əmin Rəsulzadə ilə Qara bəy Qarabəyov, Parlament üzvləri Abuzər bəy Rzayev və Bəhram bəy Vəzirov, Gəncənin qubernatoru Xudadat bəy Rəfibəyli, nazirlər Səməd bəy Mehmandarov və Rəşid bəy Kaplanov, qoşun başçıları Əliağa Şıxlinski və Əbdülhəmid bəy Qaytabaşı, həmçinin bir çox digər şəxslər həbs olunmuşdular. Onlardan bəziləri Nəriman Nərimanovun himayəsi sayəsində azadlığa çıxa bilmişdisə, başqaları sürgün olunmuş, digərləri güllələnmişdi. Amma saxlanılanlar arasında nədəsə günahlandırılması mümkün olmayanlar da var idi. Belə şəxslər bir neçə ay həbsxanada saxlanıldıqdan sonra, azadlığa buraxılırdılar. Bolşeviklərin arzuolunmaz şəxslərlə necə «mübarizə apardıqlarını» aşağıda təqdim edəcəyimiz faktlar açıq şəkildə ortaya qoyur.
«Tapşırıqla həbs olunub»
1920-ci il mayın 23-də Əliheydər Qarayevin şəxsi göstərişi ilə ADR Parlamentinin sabiq üzvü, Müsavat Partiyasının yaradıcılarından biri Məmməd Əmin Rəsulzadənin əmisioğlu Məmməd Əli Rəsulzadə həbs edilərək, Bayıl həbsxanasına salınır. Arxiv materialları arasında belə məzmunlu bir sənədə rast gəlinir: «Qərar. 1920-ci il iyunun 22-də mən, Azərbaycan Sovet Sosialist Respublikası Ali İnqilab Tribunasının müstəntiqi Aleksandroviç, Azər. Res. parlamentinin keçmiş üvü Rəsulzadə ilə bağlı şifahi tapşırığı nəzərdən keçirdim. Ali İnqilab Tribunalının İstintaq şöbəsinin rəhbəri Klokovun qətnaməsinə əsasən, Məmməd Əli Rəsulzadənin əks-inqilabçılığı ilə bağlı ilkin istintaqa başlanılması üçün bütün əsaslar var». Sənədin mətnindən də göründüyü kimi, müstəntiq «şifahi tapşırığı» nəzərdən keçirməklə, ilkin istintaqa başlanılması üçün «kifayət qədər əsaslar» tapıb. Beləliklə, həbsdən 1 ay sonra istintaqa başlanılması haqqında qərar qəbul edilib. Lakin qərardan da göründüyü kimi, həbs və istintaqın başlanılması üçün heç bir əsas olmayıb. Saxlanılan şəxsin həbsxanaya salınması zamanı yaradılan müttəhimin qeydiyyat vərəqəsində də yazılırdı ki, «Rəsulzadə uzun müddət, 1920-ci il aprelin 28-dək cinayətkar fəaliyyətlə məşğul olub». Yəni, onun «günah”ı Müsavat Partiyasına sadiqliyi imiş.
2 gün sonra - iyunun 22-də Rəsulzadə Aleksandroviç tərəfindən dindirilir. O bildirir ki, 35 yaşı var, ailəlidir, ixtisasca jurnalistdir, 2 övladı var, rus-tatar məktəbinin 4 sinfini bitirib, Müsavat Partiyasının üzvüdür, Novxanı kəndində bağ evi var və 1918-ci ildə orada qalıb, 1918-1920-ci illərdə «Açıq söz» qəzetini buraxıb, ADR Parlamentinin üzvü olub. Rəsulzadə deyib ki, 1907-ci ildə o, siyasi cinayətkar kimi həbs edilib.
İttiham aktı ilə tanışlıqdan sonra isə Rəsulzadə ona qarşı irəli sürülmüş ittihamları qəbul etmədiyini, parlamentdə yer aldığı dövrdə Müsavat fraksiyasının üzvü olduğunu və bir müddət onun katibliyini həyata keçirdiyini söyləyib: «Fraksiyanın sədri Məmməd Əmin Rəsulzadə olub. Mən katib vəzifəsini tutanadək Birjevoy küçəsində (indiki Ü.Hacıbəyov) hökumət tipoqrafiyasına rəhbərlik etmişəm. Parlamentdə Fəhlə Məsələləri üzrə komitədə çalışmışam. Komitənin sədri əvvəlcə Karaşarov, daha sonra Qarayev olub. Parlamentin və fraksiyanın ümumi iclaslarında iştirak etmişəm. Parlamentin ümumi toplantılarında çıxış etməmişəm. Deyəcəyim başqa heç nə yoxdur».
Təxminən, 2 il həbsxanada saxlanılan Məmməd Əli Rəsulzadə 1920-ci il iyulun 18-də amnistiyaya düşərək azadlığa çıxır. Bu dövrdə ona qarşı irəli sürülmüş ittihamları sübuta yetirmək mümkün olmur.
«Əks-inqilabçı»
İyunun 18-də ADR Parlamentinin sabiq üzvü Bəhram bəy Vəzirov Cəbrayıl qəzasının Qaryagin kəndindəki şəxsi evində həbs olunub. Həbs edilərkən zaman Vəzirovun 62 yaşı olub. O, «İttihad» Partiyasının üzvü, partiyanın parlament fraksiyasının iştirakçısı idi. Bəhram bəy Vəzirova qarşı standart ittiham irəli sürülmüşdü - əks-inqilabçı. Onunla birlikdə qardaşı oğlu Surxay bəy Vəzirov da həbs edilmişdi. Halbuki, o, heç zaman siyasi fəaliyyətlə məşğul olmamışdı - Surxay bəy Vəzirovun heç ibtidai təhsili də olmayıb və o, bütün həyatı boyu əkinçilik edib.
Vəzirovlar XI Qızıl Ordunun Hərbi İnqilab Şurası yanında Xüsusi İdarə tərəfindən həbs ediliblər (tanınmış Semyon Pankratovun idarəsi - red.). Həbsdən bir ay sonra aparılmış dindirmə Ümumrusiya Fövqəladə Komitəsinin əməkdaşı İvan Aslamazov tərəfindən aparılıb. B.Vəzirov müstəntiqin siyasi əqidəsi ilə bağlı sualına cavabında bildirib ki, o, «Azərbaycanda bütün partiyaların birləşməsinin, bütün sinifərin maraqlarını müdafiə edən ümumi proqramın hazırlanmasının tərəfdarıdır». Vəzirov ona qarşı irəli sürülmüş ittihamları qəbul etməyib: «Mən özümü günahkar saymıram və hansı səbəbə həbs olunduğumu bilmirəm. Gəncədə sovet hakimiyyətinə qarşı qiyam zamanı mən evimdə olmuşam və oradan insanların qaçqın düşməsinədək bu barədə heç nə bilməmişəm. Aprelin 1-dən o vaxtadək evdə olmuşam, odur ki, Bərdə, Tərtər ətrafında yaşananlarda, o cümlədən digər yerlərdə baş verənlərin heç birində iştirak etməmişəm. Qızıl Ordu Qaryaginə yaxınlaşdığı zaman həmin yerlərdən qaçqın düşmüş insanlar Qızıl Ordunun əməlləri, yerli əhaliyə münasibətindəki dəhşətlərdən danışırdılar. Deyirdilər ki, Qızıl Ordunun üzvləri hər kəsi vurur: qadınları, uşaqları, qocaları, həmçinin soyğunçuluq, zorlama və digər əməllər törədirlər. Qaryagin əhalisi kim hara bacarırsa qaçıb. Mən də belə etmişəm».
B.Vəzirov bir müddət Araz çayının bir neçə kilometrliyində yerləşən «Zobucuq» adlanan əraziyə köçmüşdü. Bu, istintaq tərəfindən gizlənməyə cəhd kimi qiymətləndirilmişdi.
B.Vəzirovun ifadəsi ilə qane olmayan, onun günahını sübut edəcək dəlillər əldə etməyən müstəntiq Aslamazov yerli sakinləri dindirmək qərarına gəlir. Amma burada da onu məyusluq gözləyir - heç kəs Bəhram bəyin əleyhinə ifadə vermir. Bunu yalnız yerli qəza milisinin rəisi Ağayev edir. Lakin müstəntiq «müttəhimin bəy nəslindən olduğunu, varlı sinfə mənsubluğunu» nəzərə alaraq, belə qənaətə gəlir ki, «Bəhram bəy Vəzirovun son nəfəslərinədək fəhlə-kəndli ordusu ilə mübarizə aparmaq niyyətində olan əks-inqilabçılarla əlaqələrinə şübhə yoxdur».
Surxay bəyə gəlincə, ona qarşı erməni-azərbaycanlı toqquşmasında iştirak ittihamı irəli sürülür. Vəzirovların işi istintaqın davam etdirilməsi üçün XI Qızıl Ordunun Süvari diviziyası yanında 3 nömrəli Xüsusi İdarəyə göndərilir.
Məsələ «İttihad»dadır
1920-ci il iyulun 31-də XI Qızıl Ordunun Hərbi İnqilab Şurası yanında Xüsusi İdarənin hərbi müstəntiqi Romanov Vəzirovların işi ilə bağlı yekun qərar çıxarır. O, B.Vəzirovu həm də «İttihad» partiyasına mənsub olmaqda, bu partiyanın parlament fraksiyasında yer almaqda günahlandırır. Romanov hesab edib ki, ««İttihad» partiyası Türkiyədəki gənctürklər konstitusion-monarxiya partiyasıdır. Bu partiya sırf Almaniya imperializminin maraqlarından çıxış edir. Partiyanın ilhamvericisi II Vilgelm olub. Türkiyədə partiyanın yaradıcısı və təbliğçisi gənc türklərin rəhbəri Ənvər Paşadır, onların Azərbaycandakı nümayəndəsi isə Nuru Paşa. Sonuncuların məqsədi bütün islam dünyasının Türkiyənin hakimiyyəti altında birləşdirilməsi və böyük Türkiyənin yaradılmasıdır».
Romanov Vəzirovların işini XI Qızıl Ordunun Xüsusi İdarəsinə, oradan isə hökmün çıxarılması üçün AİT-ə bu rəylə göndərib.
16 avqust 1920-ci ildə B.Vəzirov Azərbaycan AİT-in İstintaq Komissiyasına müraciət edərək dindirilməsini və zaminə buraxılmasını istəyir. Cavab almayan Vəzirov sentyabrın əvvəlində eyni xahişlə AİT-in rəhbərinə müraciət ünvanlayır. Sentyabrın 13-də müstəntiq Musabəyova həbsdə olan Vəzirovların 48 saat ərzində dindirilməsi tapşırılır. Vəzirovlara əvvəlcədən irəli sürülmüş əks-inqilabçılıqla bağlı ittihamlarla razılaşan Musabəyov işi öz icraatına götürür. 1920-ci il oktyabrın 23-də o, B.Vəzirova qarşı yeni ittiham irəli sürür - o, «kommunistlərə düşmən münasibətdə olan parlamentdə və hökumətdə yer alıb». Yenidən dindirilən Qaryaginin adi sakinləri əvvəlki ifadələrini təsdiqləyirlər. Oktyabrın 31-də iş məhkəməyə göndərilir. 1921-ci il fevralın 8-də AİT Vəzirovlara qarşı irəli sürülmüş ittihamları nəzərdən keçirir, onları sübuta yetirəcək dəlillər olmadığından, cinayət işinin dayandırılmasına dair qərar çıxarır.

In the first months after coming to power, the Bolsheviks initially arrested everyone indiscriminately, and only then, did they look for something to accuse them of
Author: Mirabbas Mammadov Baku
After coming to power in late April 1920, the Azerbaijani Bolsheviks launched a large-scale campaign to arrest citizens in the country. Moreover, studying the archival cases of those years, it is impossible to understand the logic in this matter. Everyone was put in custody - former parliamentarians and members of government, military and police officers, ordinary citizens and foreigners. The authorities saw "counterrevolution" everywhere. They acted on the principle of "whoever is not with us is against us". Sometimes people were arrested and punished for the most absurd reasons. Undoubtedly, politicians of the ousted government of the Azerbaijan Democratic Republic were targeted by the Bolsheviks first of all.
On 5 May 1920, People's Commissar of Justice Ali Heydar Qarayev wrote to the chairman of the Supreme Revolutionary Tribunal (SRT), Teymur Aliyev: "I invite you, comrade, to assume the duties of chairman of the Extraordinary Commission formed to investigate the abuses of members of the former government." The leaders of political parties such as Musavat, Mammad Amin Rasulzada, and Ittihad, Qara Qarabayov, MPs Abuzar Rzayev and Bahram Vazirov, the governor of Ganja, Xudadat Rafibayli, ministers Samad Mehmandarov and Rasid Kaplanov, generals Ali Aga Sixlinski and Abdulhamid Qaytabasi, as well as many others were arrested. Their fates developed differently. Some was freed thanks to the intervention of Nariman Narimanov and others were sent to camps or executed. But there were those who could not be blamed for anything. In such cases, after spending a few months in jail, they were released. How the Bolsheviks "fought" unwanted persons is proved by the facts stated below.
"Arrested on personal instructions"
On 23 May 1920, on the personal orders of Ali Heydar Qarayev, a former member of the ADR parliament, one of the founders of the Musavat Party and cousin of Mammad Amin Rasulzada - Ali Mammad Rasulzada - was arrested and put in the Bayil prison. Archival materials have the following document: "Resolution. On 22 June 1920, I, an investigator of the Supreme Revolutionary Tribunal of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic, Aleksandrovich, considered a verbal order on Rasulzada, former member of parliament of the Azerbaijan Republic, and taking into account that there are ample grounds for starting a preliminary investigation against Mammad Ali Rasulzada on charges of counterrevolution, according to the resolution of the head of the Investigations Department of the Supreme Revolutionary Tribunal, Klokov." As can be seen from the text of the document, the investigator considered a "verbal order" and found "ample grounds" to start a preliminary investigation. Thus, the decision to initiate an investigation was made after a month after his arrest. However, as follows from the resolution, there was no reason for the arrest and for starting an investigation. The registration card of the suspect, which served as the accompanying document when the prisoner was put in jail, says that "Rasulzada was engaged in criminal activity for a long time, until 28 April 1920". That's to say Rasulzada's "guilt" was his membership of the Musavat party.
Two days later, on 22 June, Rasulzada was questioned by Aleksandrovich. In response to the investigator's questions, he said that he was 35 years old, married, a journalist by profession, had two children, had attended four grades at the Russian-Tatar school and was a member of the Musavat Party, had a cottage in the village of Novxani, where he stayed under Bolshevik rule in 1918, in 1918-1920 he published Aciq Soz newspaper and was a member of the ADR parliament. In 1907, he was kept in prison as a political criminal, he said.
After reading the indictment decision, Rasulzada said that he did not consider himself guilty and pointed out that, as a member of parliament, he was in the Musavat fraction and was its secretary for some time. "The chairman of the fraction was Mammad Amin Rasulzada. Before assuming the post of secretary, I ran the government printing house on Birzhevaya (now Uzeyir Hacibayov) street. In the parliament, I worked at the committee on the labour question. The committee chairman was Karasharov and then Qarayev. I took part in the general meetings of the parliament and in the general meetings of the faction. I did not address the general meetings of the parliament. I have nothing more to add," he told the investigator.
After nearly two months in prison, M. A. Rasulzada was released under an amnesty on 18 July 1920, although his guilt was not proven.
"Unconditional counterrevolutionary"
On 18 June, a former member of the ADR parliament, Bahram Vazirov, was arrested at his home in the village of Karyagino in Cabrayil District. At the time of his arrest, he was 62. He was a member of the Ittihad party and a member of the fraction of this party while in parliament. And he also faced the standard charges - a counterrevolutionary. At the same time as Bahram Vazirov, his nephew Surxay Vazirov was arrested. He had never engaged in political activity and did even have home education. He was a ploughman all his life.
The Vazirovs were arrested by the special department of the Revolutionary Military Council of the 11th Red Army (the department of famous Semyon Pankratov). The interrogation, which took place a month after the arrest, was conducted by the officer of the All-Russian Extraordinary Committee (Cheka), Ivan Aslamazov. In response to the investigator's question about his political beliefs, Vazirov said that he was "a supporter of the unity of all parties in Azerbaijan and a common programme that protects the interests of all classes". He pleaded not guilty: "I do not feel any guilt, and I do not know why I have been arrested. During the Ganca uprising against Soviet rule, I was at home and did not know anything about the uprising in Ganca until refugees arrived from there. Since 1 April, I have been at home, so I have not participated in the events near Barda, Tartar and other places. When the Red Army approached Karyagino, refugees from those places said such horrible things about the actions and attitude of the Red Army towards the local population. They said that the Red Army attacked everyone indiscriminately: women, children, old people, they robbed and raped people and so on. The population of Karyagino fled in all directions. I did the same."
Vazirov temporarily moved to his estate Zobucuh, which was a few kilometres from the Araz River. This was seen by the investigation as an attempt to escape. Not satisfied with Vazirov's testimony and with no evidence of his guilt, investigator Aslamazov decided to question locals. But he was disappointed again – none of those questioned testified against Bahram. Only the head of the local district police, Agayev, testified against Vazirov. Nevertheless, "taking into account the noble origin of the arrested and his affiliation with the wealthy class", the investigator concluded that "Bahram Vazirov definitely had a close relationship with a handful of counterrevolutionaries, who had decided to fight the workers' and peasants' army to the last breath". With regard to Surxay, he was charged with involvement in Armenian-Azerbaijani clashes. Vazirov's case was sent to Special Section №3 at the Cavalry Division of the 11th Red Army for further investigation.
It is all Ittihad's fault
On 31 July 1920, the military investigator of the special department of the Revolutionary Military Council of the 11th Red Army, Romanov, issued a final ruling on the case of Vazirov. He also recognized Vazirov as a member of the Ittihad party and the parliamentary faction of the party. According to Romanov, Ittihad is a constitutional monarchist party of the Young Turks in Turkey. It worked entirely in the interests of German imperialism. The inspirer of this party was Wilhelm II. The promoter and founder of the Ittihad party in Turkey is Enver Pasha, the head of the Young Turks, whose slogan was unity and progress, and a staunch representative of Ittihad and Unity and Progress in Azerbaijan is Nuru Pasha. The aim of the latter was to unite the entire Islamic world under Turkish rule and create the great Turkey of Murad's times. "With this conclusion, Romanov sent Vazirov's case to the special section of the 11th army and from there to the Supreme Revolutionary Tribunal for the verdict.
On 16 August 1920, Vazirov asked the investigative commission of the Azerbaijani SRT to interrogate him as soon as possible and release him on bail. Receiving no answer, he submitted the same request to the chairman of the SRT in early September. On 13 September, investigator Musabayov was asked to interrogate the arrested Vazirovs within 48 hours. Investigator Musabayov agreed with the previous charge of counterrevolution against Vazirov and started dealing with the case. On 23 October 1920, he charged Vazirov with "being a member of parliament in the government hostile to the communists". Once again, ordinary residents of Karyagino were questioned and confirmed their previous testimony. On 31 October, the case was referred to the court. On 8 February 1921, the SRT considered the charges brought against the Vazirovs and, recognizing the lack of corpus delicti in their actions, decided to drop the case against them.