Dollarla istehlak kreditlərinin müvəqqəti dayandırılması barədə qərar: müştərilər sevinir, banklar tərəddüd edir
Sirr deyil ki, ötən il manatın ikiqat devalvasiyası nə valyuta sıçrayışına, nə də ardınca nəzarət orqanları tərəfindən kəskin tədbirlərə hazır olan ölkənin bank sektoruna çox ağır təsir etdi.
"Maliyyə və bank sektorunda nəzarət çox vacibdir. Yaxın keçmişdə şahidi olduğumuz kimi, bu sektorda nəzarətin lazımi səviyyədə olmaması bizim maliyyə sistemimiz üçün çoxsaylı problemlər yaratmışdır". - Bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının nümayəndə heyəti ilə görüşündə bildirib. Bununla yanaşı, təcili tədbirlər də, təəssüf ki, heç də səmərəli olmadı. Bundan irəli gələrək, bazara nəzarət edən yeni struktur - Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası - xarici valyutada istehlak kreditlərinin verilməsi və restruktizasiyasına qadağa qoyulması barədə son dərəcə mühüm qərar qəbul edərək, biraylıq müvəqqəti məhdudiyyət müəyyən edib. Bu, yerinə düşən, lakin bəlkə də gec verilən qərardır. Bütövlükdə, son illər Azərbaycanda istehlak kreditləri ilə bağlı vəziyyət, demək olar ki, nəzarətdən çıxıb. Bununla, az qala, gah bütün ticarət obyektləri, avtomobil salonları və s. məşğul olurdular, gah da bazarı müştərinin kredit tarixçəsini detallı şəkildə öyrənmədən, konkret olaraq istehlak məqsədləri üçün verilməyə yönələn kredit xəttinin balansına yüklənmiş müxtəlif mövzulu bank kartları doldururdular. Qeyd edək ki, istehlak kreditlərinin payına bankların məcmu kapitalının böyük hissəsi - 38,1%-i düşür. 2016-cı ilin yanvar ayına görə onların ümumi həcmi 8,07 mlrd. manat (il ərzində 4,5%) təşkil edib.
Devalvasiya və əhalinin gəlirlərinin səviyyəsinin azalması kredit portfelindən yan keçə bilməzdi və dövri olaraq mətbuata bu və ya digər bankda böhran vəziyyətləri barədə məlumatlar sızırdı. Bütün bunlar onunla qurtardı ki, bir çox banklar milli valyutada istehlak kreditlərinin verilməsini dayandırdı və ya dəfələrlə azaltdı; potensial borcalanların dairəsini isə maksimum məhdudlaşdırdılar. Nəticədə, bankın müştərilərinin dəyişlən valyuta məzənnələri fonunda xarici valyutada kredit götürməyə razılaşmaqdan başqa çarələri qalmadı. Hərçənd, Ali Məhkəmənin sədri Ramiz Rzayevin təsdiq etdiyi kimi, ancaq dollar kreditləri təklif etməklə, Azərbaycanda banklar vətəndaşların hüquqlarını pozur. "Düşünürəm, vətəndaş dollarla kredit götürübsə, onu dollarla da qaytarmalıdır. Kredit manatla verilibsə, o, manatla da ödənilməlidir, qayda belədir", - Rzayev bildirib. Onun sözlərinə görə, kreditləri ancaq dollarla təklif etməklə, banklar vətəndaşların hüquqlarını pozur. "Lakin məhkəmə bankların daxili məsələlərinə də qarışa bilməz", - Rzayev qeyd edib.
Təxminən, bu günlərdə fəaliyyətinə başlayan palatanın yuxarıda qeyd edilən qərarı ilk növbədə, bundan sonra manatla borc almaq hüququna məhkəmə qaydasında etiraz edə biləcək potensial kredit alanların xeyrinədir. Lakin yenilik banklarda xüsusi məmnunluq yaratmaya bilər. Axı indi məzənnə dəyişikliklərinin kredit portfelinin "sığortalanması" tamamilə bankların "üzərinə" qoyulub. Ekspert-iqtisadçı Fərhad Əmirbəyovun fikrincə, palatanın bu qərarı bank balanslarına təzyiqi, ancaq çoxaldacaq və bankların valyuta   riskləri artacaq.
"Bankarın aktivləri manatda formalaşacaq, belə ki, kreditlər milli valyutada veriləcək. Valyuta öhdəlikləri isə qalacaq və nəticə etibarilə, onlar üzrə risklər də artacaq. Belə çıxır ki, əhalinin riskləri azalacaq, banklarınkı isə artacaq. Belə bir sual yaranır: banklara nə vaxt kömək etməyə başlayacaqlar? Palata banklara kömək etmək üçün maliyyə vəsaitlərinə malik deyil. Onların kreditorları son instansiyada Mərkəzi Bankdır", - F. Əmirbəyov bildirib.
Bununla yanaşı, bir sıra bank ekspertlərinin fikrincə, problemli kreditlərin portfelində bu gün məhz dollarla olan kreditlər "ağır yük" kimi qalır. "Manatla borcu olan müştəri gecikmə ilə də olsa, onu qaytarmağa çalışır. Dollarla isə çox vaxt onların həcminin milli valyutada böyük olması və gəlirlərinin olmamasına əsaslanaraq, sadəcə, ödəməkdən imtina edirlər", - ekspertlərdən biri deyib.
"Devalvasiyadan sonra Azərbaycanın bank sektoru" adlı dərc edilmiş hesabatda "Fitch Ratings" Reytinq Agentliyinin qiymətləndirmələrinə görə, Azərbaycan banklarında 90 günü ötmüş işləməyən kreditlərin (problemli kreditlər) xüsusi çəkisi 2014-cü ildəki 8,3%-ə qarşı 2015-ci ilin nəticələrinə görə, 9,5% təşkil edib. Bununla yanaşı, 2016-cı ilin nəticələrinə əsasən, bu göstəricilərin artma riskləri mövcuddur. "Fitch" həm də hesab edir ki, Azərbaycan banklarının aktivlərinin keyfiyyəti restruktrizasiya kreditlərinin (2015-ci ilin yekununda, təxminən, 15%) payının yüksək olması ilə bağlıdır. Bütün bunlar Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının qərarına haqq qazandırır. Bu və ya digər şəkildə, Palatadan məlumat verilib ki, struktur verilən qərarın təsirinin müəyyən edilməsi məqsədilə artıq bazarın monitorinqinə başlayıb və sonrakı addımlar bu analizin nəticələrinə əsasən atılacaq.
Bununla yanaşı, palata yerli bankların likvidliyi və kapital mövqelərinin zəifləmə tendensiyasının qaldığını etiraf edir. Vəziyyətin yaxşılaşması üçün banklar restruktrizasiya və digər preventiv tədbirlər görməyə başladı. "Lakin mövcud mənfi tendensiyalar davam edir", - palatada qeyd ediblər.
Yeri gəlmişkən, F.Əmirbəyovun qeyd etdiyi kimi, xarici valyutada istehlak kreditlərinin qadağan edilməsinin əhəmiyyətli səbəbi Azərbaycanda pul tədavülünün həddindən artıq dollarlaşmasıdır. "Depozitlərə görə bizdə əmanətlərin artıq 80%-i dollarladır, kreditlər üzrə isə (aktiv) 70%-dən yüksəkdir. Bu, yaxşı fakt deyil. Bu qərar say göstəricisində dollarlaşmaya güclü təsir etməsə də, bazara işarə verəcək ki, tənzimləyici vədlərdən konkret hərəkətə keçib", - F. Əmirbəyov bildirib.
"Fitch Ratings"in maliyyə təşkilatları üzrə dirketoru Dmitri Vasilyev də bu fikirdədir. "Əsasən, kreditlərin dollarlaşması aktivlərin keyfiyyətinə təsir edir. Çünki əksər borcalanların gəlirləri xarici valyutada deyil. Sektorun dollarlaşması son dərəcə yüksəkdir və artmağa davam edəcək.
Bankların öhdəlikləri aktivlərlə müqayisədə daha çox dollarlaşıb. Ona görə öz portfellərində dollar kreditlərinin payını artırmağa məcbur olacaqlar. Bu, bizim yaxın bir neçə ilə olan gözləntilərimizdir", - o, hesab edir.
Lakin bazarın dollarlaşmasına baxmayaraq, Azərbaycan banklarının Mərkəzi Bankın hərracları vasitəsilə xarici valyutanın alış həcminin azalması müşahidə edilir. Belə ki, yanvarda hər hərracda, orta hesabla, 144,56 mln. dollar alınırdısa, martda analoji göstərici 48,23 mln. dollar (2 dəfə azalma) təşkil edib. Banklar Assosiasiyasının rəhbəri Zakir Nuriyevin sözlərinə görə, bu, dollara olan tələbatın istər banklar, istərsə də əhali tərəfindən azalması ilə bağlıdır. Belə ki, banklar, əsasən, müştərilərinin tələbatlarına əsaslanaraq valyuta alırlar. "Bankdaxili əməliyyatlarda öz tələbatlarını ödəmək üçün banklar hərraclarda xarici valyuta almır. Belə zərurət xarici kreditlər üzrə öhdəliklər və ya bankın valyuta mövqelərinin bərpa olunması zəminində yaranır. Qalan bütün hallarda banklar iqtisadiyyat subyektləri və öz müştərilərindən daxil olan sorğulara əsaslanaraq, xarici valyuta əldə edir", - Z. Nuriyev bildirib.
Aprelin əvvəlində AMB-nin 2015-ci ilin may-iyun aylarından bəri ilk dəfə valyuta hərraclarında dollar alışını yeniləməsi və 400 min dollar əldə etməsini daha bir müsbət siqnal hesab etmək olar. Bundan başqa, martda Mərkəzi Bankın sərəncamında olan valyuta rezervləri fevral ayı ilə müqayisədə 0,98% artaraq, 4,06 mlrd. dollara çatıb. "Dollarla istehlak kreditlərinin verilməsinə qoyulan qadağa bu müsbət tendensiyaların aktivləşməsinə kömək edə biləcəkmi?" - sualı hələlik açıq qalır. İstənilən halda, bugünkü reallıq belədir ki, yardım təkcə potensial kreditalıcılarına deyil, bilvasitə kredit institutlarına da artıq gərəklidir. Axı, kredit portfelinin mühüm dərəcədə azalması onların bəzilərinin biznesinin məhvinə gətirib çıxara bilər. Bu isə prosesin obyektivliyinə rəğmən, bütövlükdə bazar üçün və ayrılıqda ona etimadın yüksəldilməsi baxımından heç də müsbət siqnal deyil.

The decision to temporarily suspend the issuing of consumer loans in dollars: customers are happy, banks are doubtful
It is no secret that the double devaluation of the manat last year hit the country's banking sector worst because it was not prepared either for a leap in the exchange rate or for the subsequent tough measures by the regulatory bodies. "Regulation is very important in the financial and banking sectors. As we have seen in the recent past, the lack of proper regulation in this sector has created numerous problems for our financial system," President Ilham Aliyev noted recently at a meeting with representatives of the American Chamber of Commerce in Azerbaijan.
Unfortunately, however, by no means all the urgent measures taken have proved effective. This being the case, the new structure regulating the market - the Financial Market Supervisory Chamber - in taking a very important decision to ban the issue and restructuring of consumer loans in foreign currency, established a temporary limit of one month. This was a timely, not to say overdue, decision. Generally speaking, the consumer loans situation in Azerbaijan has virtually gone out of control in Azerbaijan in recent years. Sometimes just about all retail outlets, car showrooms, and so on, have got involved in this, sometimes the market has been saturated by all kinds of thematic credit cards with an approved credit balance, specifically for consumer purposes, issued without a careful study of the customer's credit history. It should be pointed out that consumer loans account for the major portion of the overall credit portfolio of the banks - 38.1 per cent. As of January 2016 their volume was 8.07bn manats (an increase over the year of 4.5 per cent).
Devaluation and a reduction in the level of personal incomes obviously affected credit portfolios and reports filtered through the press from time to time about crisis situations at various banks. It all ended with many banks virtually suspending or drastically reducing the issue of consumer loans in the national currency and the circle of potential borrowers was fully constricted. As a consequence, all the banks' customers could do was to agree to a loan in foreign currency in the context of fluctuating exchange rates. Although, the chairman of the Supreme Court, Ramiz Rzayev, claimed, by offering only loans in dollars banks in Azerbaijan are infringing citizens' rights. "I believe that if a citizen has taken out a loan in dollars, it should be returned to him in dollars. If the loan was issued in manats, it should then be redeemed in manats. It is a rule," Rzayev said. He said that by offering loans exclusively in dollars the banks were infringing citizens' rights. "But the courts cannot interfere in the internal affairs of banks," Rzayev pointed out.
In other words, this decision by the chamber, which took up office literally the other day, benefits, first and foremost, potential borrowers who henceforth will be able to contest in the courts their right to receive a loan in manats. However, the banks are not particularly impressed by this innovation, because now "insuring" a credit portfolio against fluctuations in the exchange rate has been placed totally "on the shoulders" of the banks. In the opinion of economics expert Farhad Amirbayov, this decision by the chamber will only put more pressure on bank balances and the banks' currency risks will increase.
"The banks' assets will be drawn up in manats because loans will be issued in the national currency, but exchange commitments will remain and, consequently, risks on them will increase. It turns out that people's risks will be reduced, but the banks' will increase. The question arises: when will they start to help the banks? The chamber doesn't possess the finances to help the banks, and at the end of the day the Central Bank is their creditor," Amirbayov said.
However, according to a number of banking experts, it is dollar loans that are today a "heavy load" in the portfolio of problem loans. "Whereas clients try, albeit with delay, to repay their manat debts, dollars are frequently simply refused on the pretext that their share in the national currency has increased, but the recipients' income hasn't," one expert said.
According to estimates of the Fitch Ratings agency, which were published in a report entitled "Azerbaijan's banking sector after devaluation", the ratio of non-performing loans with an expiry period of 90 days in Azerbaijani banks at the end of 2015 was 9.5 per cent, compared with 8.3 per cent in 2014. Furthermore, there are risks that this figure will increase by the end of this year. So Fitch believes that the quality of assets of Azerbaijan's banks is deteriorating because of the high proportion of restructured loans (about 15 per cent at the end of 2015). All this justifies the decision of the Financial Market Supervisory Chamber.
Be that as it may, the chamber has said that it has already started monitoring the market in order to determine the impact of this decision, and any further action will be taken as a result of this analysis. However, the chamber also recognizes a continuation of the trend towards a weakening of the positions of liquidity and capital of the country's banks. In order to improve the situation the banks have begun to carry out the restructuring of loans and other preventive measures. "However, despite this, the negative trends continue," the chamber emphasizes.
Incidentally, a second, but nonetheless important reason for the ban on consumer loans in foreign currency, Amirbayov said, is the inordinate dollarization of the money supply in Azerbaijan. "About 80 per cent of deposits are in dollars and over 70 per cent of (active) loans. That's not very good news. Even if this decision does not have a strong impact on dollarization in numerical terms, then it will give a signal to the market that the regulator has switched from promises to specific action," Amirbayov said.
Dmitriy Vasilyev, Fitch Ratings' director for financial organizations, has the same view. "Among other things, the dollarization of loans affects the quality of assets because many borrowers don't have incomes in foreign currency. Dollarization of the sector is quite high and it will continue to grow. The dollarization of the liabilities of banks is higher than that of their assets. Therefore banks will have to increase the share of dollar-denominated loans in their portfolios. That's what we can expect over the next few years," he believes.
However, with all this dollarization of the market there has been a reduction in the volume of purchase of foreign currency by Azerbaijani banks via Central Bank auctions. Whereas in January the banks acquired on average 144.56 million dollars at each auction, the figure for March was 48.23 million dollars (a reduction of almost double). According to Zakir Nuriyev, head of the Azerbaijan Banks Association, this is linked with the reduction in demand for the dollar by the banks and the public. So, in the main the banks are purchasing foreign currency based on their customers' demands. "In order to satisfy their own requirements in inter-bank operations, the banks are not buying foreign currency at auction. This requirement is manifesting itself when undertaking commitments in foreign loans or restoring the bank's foreign currency positions. In all other cases the banks are purchasing foreign currency based on requests from businesses and their clients," Nuriyev said.
The fact that at the beginning of April the CBA, for the first time since May-June 2015, resumed purchasing dollars at a foreign currency auction and acquired 400,000 dollars may be regarded as another positive signal. Furthermore, in March foreign currency reserves at the disposal of the Central Bank increased by 0.98 per cent compared with February to 4.06 billion dollars. Whether the ban on the issue of consumer loans in dollars will help to activate these positive trends is at the moment an open question. In any event, today's circumstances are such that it is not only potential borrowers who need support, but actually also the loan institutions. After all, a significant reduction in the credit portfolio could lead to a collapse of business for some of them, and this, despite all the objectivity of this process, is by no means a positive signal for the market in general and from the point of view of increasing confidence in it in particular.