SİLAHSIZLARLA MÜHARİBƏ
Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlardan sonra, atəşkəs haqqında razılaşmanın əldə olunmasından 1 aydan azca artıq vaxt keçir. Lakin İrəvan qoşunların təmas xəttində gərginliyi artırmaqda davam edir və bununla da əslində, danışıqlar prosesini pozur. Erməni deputatların "DQR"in tanınması ilə bağlı təşəbbüsü də bunun təsdiqidir. Bununla yanaşı, təşəbbüsün tam iflasa uğraması işğalçı ölkə rəhbərliyinin çaşqınlığını bir qədər də  artırıb.
Aprelin əvvəllərində Azərbaycan Ordusu Qarabağ cəbhəsində bir sıra strateji mövqeləri işğaldan azad elədi və bununla da ermənilərin işğal altındakı Qarabağda guya qurduqları müdafiə sisteminin sarsılmaz olduğuna dair təbliğatını darmadağın etdi. Bununla yanaşı, tərəflər atəşkəs haqqında razılığa gəlsələr də, erməni işğalçı ordusu Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqelərini və yaşayış məntəqələrini yenə də atəşə tutmaqda davam edir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev cəbhə xəttinə bu yaxınlarda etdiyi səfəri zamanı deyib: "Ermənistan görəndə ki, təmas xəttində, döyüşdə məğlub olur, bu çirkin əməllərə əl atır. Yenə də mülki əhalini hədəfə götürür, necə ki 1990-cı illərin əvvəllərində olduğu kimi. O vaxt da mülki əhali ilə müharibə aparırdı. Əliyalın əhali ilə müharibə aparmaq böyük hərbi cinayətdir. Ancaq Azərbaycan Ordusu onlara layiqli cavab verdi".
Ermənistanın cinayətkar siyasətinin daha bir sübutu onun tərkibində kimyəvi maddə olan (ağ fosfor) və istifadəsi beynəlxalq konvensiyalarla qadağan edilmiş döyüş sursatlarına əl atmasıdır. Bu cür mərmilər Azərbaycanın Tərtər rayonunun cəbhəyanı kəndində aşkarlanıb. Aydındır ki, erməni işğalçılarının kimyəvi tərkibli kütləvi qırğın silahından istifadəsində məqsəd dinc azərbaycanlı əhalinin məhvidir.
Bununla yanaşı, erməni ordusunun apreldə üzləşdiyi məğlubiyyət Ermənistanda təşvişə səbəb olub. Həmin günlərdə Ermənistan rəhbərliyi təkbətək mübarizədə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qarşısında duruş gətirmək iqtidarında olmadıqlarını aydın şəkildə gördü. Bundan başqa, erməni ictimaiyyəti prezident Serj Sarqsyanın total korrupsiyaya, hökumət əleyhinə istənilən çıxışın zorakılıqla boğulmasına əsaslanan rejiminin bacarıqsızlığına, cinayətkar xarakterinə şahid olub. Sarqsyanın özü isə münaqişənin nizamlanması ilə bağlı danışıqlarda iştirakdan imtina etməkdən daha yaxşı heç nə düşünə bilməyib. Onun ATƏT-in Minsk qrupunun himayəsi altında keçirilən danışıqlara qayıtması üçün irəli sürdüyü şərtləri başqa cür qiymətləndirmək mümkün deyil. Söhbət insidentlərin araşdırılması mexanizminin tətbiqindən, Azərbaycan tərəfinin güc tətbiq etməyəcəyinə dair zəmanətdən gedir. Göründüyü kimi, bu şərtlər status-kvonun qorunub saxlanmasına və Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalının davam etməsinə yönəlib. Bu səbəbdən də onlar Bakı üçün qəbuledilməzdir.
İrəvanın destruktiv mövqeyi özünü bir də Ermənistanın işğalı altında olan Azərbaycan torpaqlarındakı marionet rejimin - "DQR"in tanınması ilə bağlı müzakirələrdə göstərib. Müvafiq layihə Ermənistan parlamentinə təqdim olunmuşdu və onun qəbul ediləcəyi təqdirdə, Dağlıq Qarabağ üzrə sülh prosesinə birdəfəlik son qoyulacağına heç bir şübhə yox idi. Bu perspektivi anlayan, bunun Azərbaycanın dərhal bütün mümkün vasitələrlə müharibəyə başlamasına yol açacağını başa düşən Ermənistan rəhbərliyi prosesi, necə deyərlər, ən maraqlı məqamda dayandırmaq qərarına gəldi. Ermənistan KİV əvvəlcə xəbər verdi ki, hökumətin "Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınması" haqqında qanun layihəsinin müəlliflərindən olan müxalifətçi deputat Zauri Postancyanın da iştirak etdiyi iclasında sənəd bəyənilib. Deputat hökumətin tövsiyəsini müsbət qiymətləndirib və qanun layihəsinin parlamentdə təsdiqləndikdən sonra qüvvəyə minəcəyinə ümidini dilə gətirib.
Lakin Ermənistan XİN vəziyyəti tamamilə fərqli təqdim edib. Xarici işlər nazirinin müavini Şavarş Koçaryanın sözlərinə görə, bu məsələ ilə bağlı yekun qərar hələ qəbul olunmayıb, parlament isə "hadisələrini inkişafını izləyən", "həmçinin xarici amilləri nəzərə alan" prezidentin və hökumətin təlimatını gözləməlidir. Nəticədə, qalmaqallı qanun layihəsi Ermənistan parlamentinin növbədənkənar iclasının gündəliyinə daxil edilmədi.
Bəs Ermənistan XİN rəsmisinin qeyd etdiyi "xarici amillər" nədən ibarətdir? O, xüsusilə ATƏT-in Minsk qrupuna həmsədrlik edən ABŞ, Rusiya və Fransanın mövqeyini nəzərdə tutur - onlar anlayırlar ki, İrəvanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərdəki tanınmamış qurumu tanıması sülh prosesinin iflası demək olacaq və Qarabağ müharibəsinin dərhal bərpası ilə nəticələnəcək.
Hər halda, Rusiya və ABŞ-ın xarici siyasət idarədərinin rəhbərləri Sergey Lavrov ilə Con Kerrinin ikitərəfli müzakirələr zamanı Qarabağ münaqişəsinə böyük diqqət ayırmaları, onu dünyanın ən aktual probelmlərindən biri kimi qiymətləndirmələri göstərir ki, onlar Cənubi Qafqazda böyük yanğın perspektivindən narahatdırlar. İrəvan məhz bu səbəbdən, "DQR"in tanınması kimi ehtiyatsız addımı atmaması üçün sərt xəbərdarlıqlar alır. Məsələn, Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Ceyms Uorlik xatırladıb ki, "Dağlıq Qarabağın müstəqilliyini heç bir dövlət tanımır" və onun yekun statusu münaqişənin hərtərəfli həlli kontekstində müəyyənləşdiriləcək. Buraya işğal olunmuş ərazilərin Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılması da daxildir.
Qarabağ nizamlanmasında əsas moderator rolunu oynamağa çalışan Rusiyanın mövqeyi daha çox diqqət cəlb edir. Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov kifayət qədər çoxmənalı şəkildə bildirib ki, ermənilərin "DQR"in tanınması ilə bağlı qanun layihəsi Moskva ilə müzakirə olunmayıb. Bununla yanaşı, o, deyib ki, Moskva "münaqişə tərəflərinin son dərəcə zərif olan barışığı poza, ümumilikdə, Dağlıq Qarabağda gərginli-yin artmasına yol aça biləcək addımlardan qaçacağına" inanır.
Rusiyanın XİN başçısı Sergey Lavrov da kifayət qədər aydın mövqe ortaya qoyub. Lavrovun sözlərinə görə, onun bu yaxınlarda İrəvana, həmçinin Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyanın Moskvaya səfəri zamanı İrəvan münaqişənin sülh yolu ilə həllinə sadiq olduğunu təsdiqləyib. Lavrovun fikrincə, bu, "Qarabağın statusunun birtərəfli şəkildə deyil, ümumi razılaşma kontekstində müəyyənləşəcəyi" deməkdir.
Bu mənada qeyd etmək lazımdır ki, erməni siyasətçiləri "Dağlıq Qarabağın tanınması" təşəbbüsü ilə güman ki, Rusiynın məsələyə reaksiyasını da yoxlamağa çalışıblar. Görünür, onlar bunu müəyyənləşdirə biliblər: Moskva ermənilərə bu məsələdə həmrəylik gözləməyin artıq olduğunu izah edib, çünki "DQR"in tanınması Moskvanın vasitəçilik səylərinə də zərbə vurardı. Üstəlik, bu səylər Rusiyanın Cənubi Qafqazda nüfuzunu artırması məsələsi ilə də əlaqəlidir.
Amma baş tutmayan "Dağlıq Qarabağın tanınması" tarixçəsində ən maraqlı məqam İrəvanın bu addımın mümkün fəsadları qarşısındakı qorxusudur. Ermənistan bu səs-küylü, lakin iflasa məhkum qanun layihəsi təşəbbüsü ilə danışıqlar prosesinin gedişinə də təsir göstərməyə çalışdı. Burada iki variant ola bilər: birincisi, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulmasını labüd edən danışıqlar prosesinin pozulması, ikincisi, danışıqlar prosesinin bərpa olunacağı təqdirdə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin aprel uğurlarından sonra ciddi sarsıntı almış İrəvanın mövqelərinin gücləndirilməsi. Lakin İrəvanın "Dağlıq Qarabağın tanınması"na dair, əslində, dəyərsiz olan bu "sənəd"i rədd etməsinin əsas səbəbi məhz Bakının artan hərbi qüdrətidir.
Bu vəziyyətdə Azərbaycan bir daha qəti şəkildə göstərdi ki, münaqişə yalnız onun ərazi bütövlüyü prinsipinə əməl olunmaqla çözülə bilər. Və əgər Ermənistan problemin beynəlxalq hüquqa uyğun, Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən dinc nizamlanmanın əsas prinsiplərindən biri kimi təqdim olunan bu variant əsasında həllindən imtina edirsə, Bakı əzəli torpaqlarını istənilən yolla azad etmək hüququnu özündə saxlayır. Xoşbəxtlikdən o, bunun üçün lazımi potensiala malikdir və 1 ay əvvəlki döyüşlər də bunu təsdiqlədi. Bu mənada, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin mayın 9-da səsləndirdiyi fikri xatırlatmaq yerinə düşərdi: "Builki Qələbə günü Azərbaycanda xüsusi ruh yüksəkliyi ilə qeyd edilir. Bildiyiniz kimi, keçən ayın əvvəlində Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti silahlı təxribatı nəticəsində Ordumuz uğurlu əks-hücum əməliyyatı keçirib. İşğal olunmuş torpaqlarımızın bir hissəsi əks-hücum əməliyyatı nəticəsində işğalçılardan azad edilib, təmas xəttindəki mövqelərimiz daha da möhkəmlənib. Bu gözəl tarixi və parlaq qələbə münasibətilə bir daha bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm. Aprel döyüşləri dövlətimizin və ordumuzun gücünü, xalqımızın birliyini, həmrəyliyini nümayiş etdirib".

WAR AGAINST THE UNARMED
It has been just over a month since the moment a cease-fire agreement was reached following large-scale military action in the Azerbaijani territories occupied by Armenia. However, Yerevan continues to escalate tension on the contact line between troops and, effectively, undermines the negotiating process. Convincing proof of this is the initiative of Armenian parliamentarians to recognize the so-called "NKR" [self-styled "Nagornyy Karabakh republic"]. However, the complete failure of the initiative only reinforced the state of extreme confusion that the occupying country's leadership is in.
In early April, the Azerbaijani army liberated a number of strategic positions at the Karabakh front, thus proving the futility of the Armenian propaganda about the allegedly impregnable defence system organized by the invaders in the occupied Karabakh. Despite a cease-fire agreement, Armenian occupying troops continued to shell populated areas and positions of the Azerbaijani Armed Forces. Azerbaijani President Ilham Aliyev rightly pointed out during a recent visit to the front line: "When Armenia sees that it loses a combat, it resorts to dirty provocations. Just like in the early 1990s, it chooses civilians as a target again. Back then, too, Armenia waged war against civilians. Waging war against unarmed people is a major war crime. But the Azerbaijani army has given an adequate response to the Armenians."
Further proof of Armenia's criminal policy is a piece of chemical ammunition (white phosphorus) that has been found in a frontline village in Azerbaijan's Tartar District. The ammunition is banned by international conventions. Obviously, the Armenian occupiers use chemical mass destruction ammunition in order to kill Azerbaijani civilians. Meanwhile, the April defeat of the Armenian army caused a panic in Armenia, whose leadership clearly saw for itself its inability to confront the powerful armed forces of Azerbaijan, as the saying goes, one on one. In addition, the Armenian public clearly saw the inadequacy and criminal nature of President Serzh Sargsyan's regime, which is based on all-out corruption and a violent suppression of any anti-government actions. Sargsyan himself did not come up with anything better to do than refuse to have further negotiations on the Karabakh conflict settlement. There is no other description for the conditions that he put forward for Armenia's return to dialogue under the auspices of the OSCE Minsk Group. Those conditions suggest, in particular, the introduction of incident investigation mechanisms and guarantees of non-use of force by Azerbaijan. As you can see, these conditions are aimed at maintaining the status quo and a continued Armenian occupation of Azerbaijani territories, and therefore they are unacceptable for Baku by default.
The destructive nature of Yerevan's policy manifested itself in the latest discussion on the recognition of the "NKR" - the puppet regime in Azerbaijan's territories that are occupied by Armenia. A bill to this effect was submitted to the Armenian parliament, and there was no doubt that, if adopted, it would definitively have eliminated the Nagornyy Karabakh peace process. Yerevan realized that this prospect was fraught with Azerbaijan immediately starting a liberation war with all relevant consequences for Armenia, and it decided to stop the process of "recognition", as the saying goes, at the most interesting moment.
Armenian media first reported that the country's government held a meeting, to which it even invited opposition MP Zaruhi Postanjyan, one of the authors of the bill on "recognition of Nagornyy Karabakh's independence", and approved the product of her lawmaking. She welcomed the government's recommendation, expressing hope that the bill would go into force after parliament endorsed it.
However, the Armenian Foreign Ministry presented the situation in a completely different way. According to Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan, the final decision on this issue is yet to be taken, and parliament needs to await instructions from the president and the government who "watch the situation" and take into account "foreign factors, among other things". As a result, the controversial bill was not included on the agenda of an extraordinary session of the Armenian parliament.
But what are those "foreign factors" mentioned by the Armenian Foreign Ministry person? He meant, in particular, the position of the co-chair countries of the OSCE Minsk Group - the USA, Russia and France, who are aware that recognition by Yerevan of the self-proclaimed entity in Azerbaijan's occupied territories would mean the collapse of the peace process and immediately lead to a resumption of the Karabakh war. The fact that the Russian and US foreign ministers - Sergey Lavrov and John Kerry - are paying increasingly more attention to the Karabakh conflict in the course of bilateral discussions and considering it to be one of the most urgent global problems speaks of their concern about the prospect of a large fire in the South Caucasus. This is why Yerevan is getting clear warnings about the unacceptability of such a rash move as recognition of the self-proclaimed "NKR".
The US co-chair, James Warlick, recalled that "no country recognizes Nagornyy Karabakh" and the final status of Nagornyy Karabakh would be determined within the context of a comprehensive settlement of the conflict, which would also include the return of the occupied territories to Azerbaijan.
Even more indicative is the position of Russia, which seeks to play chief moderator for the Karabakh settlement. The Kremlin press secretary, Dmitriy Peskov, very pointedly made it clear that the Armenian bill on the recognition of the "NKR" had not been discussed with Moscow. He also confirmed Russia's expectation that "the parties to the conflict will avoid any steps that could disrupt the rather fragile cease-fire and lead to an overall escalation of tension in Nagornyy Karabakh".
Equally convincing was Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. He recalled that during his recent visit to Yerevan and the visit by Armenian Foreign Minister Edvard Nalbandyan to Moscow, the Armenians clearly confirmed their commitment to a peaceful settlement. This means, Lavrov concluded, that "Karabakh's status is to be determined within the context of common agreement, and not unilaterally".
In this regard, it should be pointed out that one more reason why Yerevan politicians initiated the "recognition of Nagornyy Karabakh" was apparently to try and find out how Russia would react to such a nimble piece of Armenian lawmaking. It seems they did find out: Russia made it clear that Armenia should not count on its solidarity on this matter because a possible recognition of the self-proclaimed "NKR" would deal a blow to Moscow's mediation efforts. Especially as those efforts are clearly tied to the issue of maintaining and expanding Russia's influence in the South Caucasus.
However, the most important thing in the story with the failed "recognition of Nagornyy Karabakh" is Yerevan's fear of the consequences of this possible move. Armenia came up with the initiative with the controversial but unsuccessful bill in order to, among other things, influence the further course of the negotiating process. Armenia did not exclude two options either: option one being a complete disruption of the negotiating process that inevitably promises the Karabakh settlement a cessation of the Armenian occupation of Azerbaijani territories, and option two being the strengthening - in the event of a resumption of the negotiating process - of Yerevan's positions, which were seriously shattered after the April successes of the Azerbaijani Armed Forces. However, it was the growing military might of Baku that was the chief reason for Yerevan withdrawing the effectively worthless "document" on "recognition of Nagornyy Karabakh".
In the current situation, Azerbaijan once again makes it clear that the settlement of the conflict is only possible on the basis of the principle of territorial integrity. If Armenia is refusing to resolve the problem on the basis of this principle that is in line with international law and is proposed by the co-chairs of the Minsk Group as one of the most fundamental principles towards a peaceful settlement of the conflict, Azerbaijan reserves the right to liberate its lands in any manner. Fortunately, it possesses all the necessary capacity to do so, something that the large-scale fighting a month ago proved.
It is relevant here to cite statements made by Azerbaijani President Ilham Aliyev on 9 May: "This Victory Day is celebrated in Azerbaijan with special elation. As a result of another armed provocation by Armenia against Azerbaijan at the beginning of last month, our army carried out a successful counteroffensive operation in Karabakh. As a result of the operation, we liberated part of our occupied land from the invaders and reinforced even further our positions on the contact line. I would like once again to congratulate from the bottom of my heart the people of Azerbaijan on this historic and brilliant victory. The fighting in the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict zone demonstrated the might of the Azerbaijani army and the unity of the nation."