QAMÇI və KÖKƏ METODU
Almaniyanın V yurtemberq Krallığının (dahi Şillerin vətəni, hazırda keçmiş krallığın ərazisi paytaxtı Ştutqart olanBaden-Vyurtemberq torpağına aiddir) rəiyyəti olmuş alman kolonistləri Qafqaza ilk dəfə XIX əsrin ilk onilliyinin sonlarında gəliblər. Onların ilk qrupu Tiflis yaxınlığında məskən salıb, ikinci qrupdan olan bir neçə ailə isə uğur axtarışını davam etdirərək,Yelizavetpol (indiki Gəncə) yaxınlığında məskunlaşıb. Bu, 1818-ci ildə baş verib. Bəs XIX əsrin əvvəllərində 500 ailəni doğma diyarlardan imtina edərək, o anadək tanımadıqları ərazilərə, üstəlik, başqa dövlətin ərazisinə yollanmağa nə məcbur edirdi? Yəqin ki, krallıq sakini olan bir çox kəndlini torpaqdan, demək, həm də yaşamaq şansından məhrum etmiş torpaq islahatları. Bununla yanaşı, burada başqa səbəblərin, o cümlədən siyasi, dini xarakterli amillərin rol oynadığı da istisna deyil.
Vahid orqanizm
Beləliklə, indiki Azərbaycanın ərazisinə köşürüldükdən 100 il sonra, almanlar 8 koloniyada məskunlaşırlar:
- Yelenendorf (indiki Göygöl şəhəri);
- Annenfeld (Şəmkir);
- Traubenfeld (Tovuz);
- Yelizavetinka (Ağstafa);
- Georqsfeld (Şəmkir rayonunun Çinarlı qəsəbəsi);
- Alekseyevka (Ağstafa rayonunun Həsənsu kəndi);
- Qrinfeld (Ağstafa rayounun Vurğun qəsəbəsi);
- Eygenfeld (Şəmkir rayonunun İrimaşlı kəndi).
Onların əsas fəaliyyət sahəsi,əlbəttə ki, əkinçilik, daha dəqiq desək, üzümçülük və şərabçılıqidi. Lakin müxtəlif peşələr də almanlar üçün yad deyildi.
Koloniyalar baxımlılığı, təmizliyi, səliqəsi ilə fərqlənirdi. Azərbaycan almanlarının həyatı, fəaliyyəti və məişətinin araşdırılması ilə məşğul olan tədqiqatçı N.A.İbrahimov deyir ki, "koloniya ağılla planlaşdırılmış vahid orqanizm kimi yaşayır və işləyirdi".
Birinci Dünya müharibəsi illərində məhz azərbaycanlıların havadarlığı sayəsində alman koloniyası sağ qala, deportasiyadan qurtula bilib. Halbuki, həmin illərdə Avropada hegemonluq uğrunda yaşadıqları Rusiya ilə həmin kolonistlərin tarixi vətəni - Almaniya vuruşurdu. Rusiya rəhbərliyi onların Rusiya vətəndaşlığından, mülkiyyətindən məhrum edilməsi, Qafqazda daxil olmaqla, hərbi əməliyyatların getdiyi ərazilərdən uzağa, yəni Sibirə sürgünü ilə bağlı Çar fərmanını Azərbaycan almanlarına tətbiq etməmək qərarına gəlmişdi.
1918-ci il mayın 28-də müstəqil Azərbaycan Respublikası elan olunur. Yeni dövlətin parlamentində respublika ərazisində yaşayan bütün millətlərin nümayəndələrinin təmsil olunması nəzərdə tutulurdu. Bu prinsipə əsasən, qanunverici orqanda Azərbaycan almanlarına da 1 yer ayrılır. O zaman bəlkə də Azərbaycan almanları Qafqazda yaşadıqları 100 ildə özlərini ilk dəfə dövlətin tam hüquqlu vətəndaşı hiss etmişdilər. Yeri gəlmişkən, 1919-cu ilin iyununda onlar Azərbaycana köçmələrinin 100 illiyini təntənə ilə qeyd ediblər. Bu münasibətlə alman kolonistlərinə ölkə parlamentinin təbrik teleqramıda ünvanlanmışdı. 1920-ci ilin aprelinə alman kolonistləri güclü və yaxşı inkişaf etmiş kənd təsərrüfatı iqtisadiyyatına malikidilər. Orada əsas yeri, əlbəttə ki, üzümçülük və şərabçılıq tuturdu. Kollektiv təsərrüfatın faydasını artıran kolonistlərin kiçik və orta təsərrüfatları hələ XX əsrin əvvəllərində müştərik kooperativlərdə birləşmişdi. Onların ən məşhuru "Konkordiya" idi.
Lakin bolşeviklərin hakimiyyətə gəlişi Azərbaycanda alman kolonistlərinin vəziyyətini köklü şəkildə dəyişir. Onların çoxu yeni hakimiyyətin gözündə "sadə xalqın istismarçısı" idi və belə olan təqdirdə, onlarla birdəfəlik üzülüşmək lazım idi. Nəticədə, böyük şərabçılıq müəssisələrinin hamısı milliləşdirilir, onların bazasında sovxozlar yaradılır və bu sovxozlar "Azərşərab" DövlətTrestinin tərkibinə daxil edilir. Bir maraqlı faktı nəzərinizə çatdıraq: mülkiyyətin dəyişdirilməsi ilə bağlı bu qarışıqlıqdan yalnız "Konkordiya" kooperativi sağ-salamat çıxır. Ləğv edilmiş müştərək təsərrüfatlar mülkiyyəti ilə birlikdə onun tərkibinə daxil edilir. Lakin bir neçə il sonra məlum oldu ki, hakimiyyət "Konkordiya"nı yalnız bir müddət rahat buraxıb. Tədqiqatçı S.Zeynalovun məlumatına görə, 1926-cı ildə kooperativ Azərbaycanın 8 alman koloniyasının əhalisinin 96,1%-ni, yəni, mütləq çoxluğunu özündə birləşdirirmiş. Bəlk ədə Azərbaycan almanlarına qarşı miqyaslı cəza tədbirlərinin qarşısını məhz bu amil almışdı.
Talanın başlanğıcı
1926-cı ilin əvvəllərində Fəhlə-Kəndli İnspeksiyası Nazirliyi "Konkordiya" kooperativinin fəaliyyətini yoxlamağa başlayır. Sonda ittiham aktı məhkəməyə göndərilir və 1926-cı il iyulun 25-dən avqustun 3-dək məsələyə Azərbaycan Ali Məhkəməsində baxılır. Məhkəmə sənədlərindən məlum olurki, kooperativin İdarə Heyətinin üzvləri Georgi Georgiyeviç Bekə, Qotliv İvanoviç Qummelə, Lorens Kuna (AzərbaycanParlamentinin sabiq üzvü, alman kolonistlərinin nümayəndəsi - red.), Ernst Qummelə, Adolf Kuna, həmçinin kooperativin üzvləri və əməkdaşları olan Tsayzer Ottoya, Robert Ongenmaxa, Fridrix Reyntenbaxa, Georgiyevski kənd şurasının üzvləri Vilhelm Bekə, Vernar Vakengetrə, Eduard Breyşuya qarşı Cinayət Məcəlləsinin müxtəlif maddələri ilə ittihamlar irəli sürülür. Onların əsas günahı "Konkordiya"nın "Vneştorq" vasitəsilə xaricdəki "Germes" müəssisəsinə göndərilmiş konyak spirtinin satılması, həmçinin oradan kooperativə lazım olan müalicəvi materialların, istehsal avadanlıqları və digər əşyaların alınmasına "Konkordiya"nın xaricdəki nümayəndəsi, koloniyanın Berlində yaşayan sakini Yelenendorf Teodor Qummeli cəlb etmələri imiş. Qummelin müxtəlif tapşırıqları yerinə yetirməsi üçünisə İdarə Heyətinin göstərişi əsasında Moskva vəTiflis nümayəndəliyi vasitəsilə xarici valyuta ilə pul köçürülübmüş. LakinT.Qumelin adına pul köçürmələri banklar deyil, Almaniyanın Moskvadakı səfirliyi və Tiflisdəki konsulluğunun diplomatik kuryerləri vasitəsilə həyata keçirilibmiş. Almaniyaya korrespondensiyalarda kuryerlər vasiləsilə çatdırılırmış. Bu, 1924-cü ilədək davam edib.
İdarə Heyətinin işlərini isə onun daimi sədri Georgi Bek, həmçinin Qotliv Qummel və Lorents Kun aparırdılar. İstintaq onuda müəyyənləşdirir ki, 1921-1923-cü illərdə "Konkordiya"nın İdarə Heyəti məhsulların ölkədən maneəsiz ixracı üçün dövlət və dəmiryolu qurumu nümayəndələrinə şərab, konyak və pul şəklində rüşvət verib. Sənədlərdə həmin xərclər "sürtkü-xərcləri" kimi göstərilibmiş.
Məhkəmə prosesində ittiham aktındakı bir sıra maddələr təsdiqini tapmır, bəzi epizodlarda isə məhkəmə cinayət tərkibi görmür. Bununla yanaşı, Q.Bek və Q.Qummel 10 il, L.Kunisə 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilirlər. Amma məhkəmə onlara amnistiya tətbiq edir və cəza müddətini yarıyadək azaldır. E.Qummel 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilir, digərlərinə daha az həbs cəzası verilir, 2 nəfər isə ümumiyyətlə, bəraət alır. Beləliklə, alman kolonistlərinə qarşı repressiyaların əsası qoyulur.
Hökumət tezliklə kənd təsərrüfatı sahəsində şəxsi mülkiyyətin ləğvinə başlayır və bu məqsədlə kəndlərdə kollektivləşmə adlı təşəbbüs irəli sürür.
Bununla yanaşı, başsız qalmış "Konkordiya" kooperativi təsərrüfat fəaliyyəti göstəricilərini kəskin şəkildə azaltsa da, kolonistlər kolxoza qoşulmağa heç cür razılaşmırlar. Amma 30-cu illərin əvvəllərində alman koloniyalarında da kollektivləşmə həyata keçirilir. Həmin kolxozlara alman adları verilir; məsələn, iki kolxoz alman kommunistləri Telman və Klara Setkinin şərəfinə adlandırılır, daha bir kolxoza isə"Beynəlmiləl" adı verilir. O dövrdə artıq koloniyaların adlarıda sovet adları ilə əvəzlənmişdi: Yelizavetinka Marks, Georgiyevsk Leninfeld, Yeygenfeld Engelsfeld adlandırılmışdı. Yelenendorf kəndi Xanlar şəhəri, Annenfeld isə Şamxor adlanırdı.
Qamçı üsulu
İndi Mircəfər Bağırovun başçılıq etdiyi Azərbaycan bolşevikləri alman kolonistlərinin özbaşınalığını, azadlığını istəmirdilər. 1934-cü il noyabrın 19-da AKMK Bürosunun (b) iclasında "Alman kəndləri haqqında" məsələ müzakirəyə çıxarılır. Məruzəni MK-nın ikinci katibi Aqrba edir. İclasda bəyan olunur ki, "ASSR-də yaşayan almanlar arasında son zamanlar anti sovet kulak elementləri xüsusilə fəallaşıb və artıq onlar çox zaman aşkar əks-inqilabçı iş aparırlar". Qəbul olunmuş qərarda sovet hakimiyyətinin alman əhalisinin anti sovet fəaliyyətinə qarşı dözümsüzlüyü vurğulanır və onlara xəbərdarlıq edilir: "Bu əməllərin sahibləri inqilab qanunlarının ən sərt tələblərinə uyğun cəzalandırılacaq".
Əhaliyə xariclə əlaqənin tam kəsilməsi, kənardan pul, bağlama və s. qəbul olunmasına son qoyulması təklif edilir. Elə həmin iclasda "Konkordiya" kooperativinin ləğvi ilə bağlı qərar qəbul olunur. Bu, kooperativin "kəndlərdə sovet quruculuğunun məqsədlərinə cavab verməyən, alman əhalinin kollektivləşməsini ləngidən təşkilat olması, antisovet və kulak elementlərinin toplanma mərkəzinə çevrilməsi" ilə əsaslandırılır. Kooperativin bütün mülkiyyəti "Azsovxoztrest"ə verilir. Onun qapadılan bank hesabındakı 4 milyon rubl dövlətin hesabına köçürülür. Partiya və sovet orqanlarına kolxozların alman əhalidən təmizlənməsi tapşırılır. Bundan başqa, rayonların bütün ictimai, təsərrüfat qurumları, o cümlədən mədəniyyət idarələri "kulaklardan, antisovet, yad və düşmən elementləri"dən təmizlənməyə çağırılır. "Keçmişdə iri kapitalist təsərrüfat sahibi olmuş 87 kulak, qatı antisovet elementi ailəsinin (söhbət yalnız almanlardan getmirdi - red.) mülkiyyəti müsadirə olunmaqla, inzibati qaydada həbs düşərgələrinə sürgün edilməsinin vacibliyi..." də bəyan olunur.
1934-cü il dekabrın 14-də Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Şurası ""Konkordiya" kooperativi sistemində sui-istifadə hallarına, kooperativin İdarə Heyəti tərəfindən maliyyə və əmək fəaliyyəti sahəsində qanunların pozulmasına dair materiallar əsasında" hökumət komissiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edir. Komissiyaya "Konkordiya"nın İdarə Heyəti və ümumilikdə, sistemin "hərtərəfli yoxlanılması" tapşırılır.
Azərbaycan rəhbərliyinin almanlar da daxil olmaqla, "antisovet elementləri"n respublikadan sürgün olunması təşəbbüsü Moskva tərəfindən "anlayış"la qarşılanır. 1934-cü il dekabrın 25-də ÜKP (b) MK Siyasi Bürosu Siyasi Büro üzvləri arasında sorğu ilə, yəni, məsələni iclasda müzakirə etmədən, "Antisovet elementlərinin Azərbaycandan sürgün olunması haqqında" qərar qəbul edir. Bununla da AKP MK (b)-nin xahişi yerinə yetirilir və Xalq Daxili İşlər Komissarlığına (XDİK) "adları sadalanan şəxslərin mülkiyyəti müsadirə olunmaqla, inzibati qaydada Azərbaycandan həbs düşərgələrinə sürgününün sanksiyalaşdırılması" tapşırılır. Qərar alman kolonistlərinə də şamil olunur. XDİK-nin Məxfi Siyasi Şöbəsinin (MSŞ) məlumatına görə, "6/ІV-35 il tarixində Azərbaycanın Nərimanov (indiki Göygöl - müəllif), Şamxor (Şəmkir), Qazax və Tovuz rayonlarından kulak və antisovet elementi olan 72 alman ailəsi - (ümumi sayları 273 nəfər) Belbalt xüsusi kombinat qəsəbəsinə göndəriliblər".
Qeyd edə ki, Belomor-Baltika Kombinatı eyni adlı kanalın və ona bitişik ərazilərin istifadə olunması məqsədilə yaradılmışdı. Buraya kanalın istismarı, gəmilərdən istifadə, kanalda Su-Elektrik Stansiyasının tikintisi, meşələrin istifadəsi vəs. daxilidi.
Kökə üsulu
Beləliklə, Azərbaycanın ən yaxşı kənd təsərrüfatı müəssisələrindən birini, bəlkə də birincisini məhv edən, rəhbərliyini həbsə atan, arzuolunmaz şəxsləri sürgünə göndərən, kooperativin qalıqlarından əhəmiyyətsiz kolxozlar yaradan bolşevik rəhbərliyi öz fikrincə, alman kolonistlərinin, əsasən, gənclərin sosialist quruculuğuna cəlbi istiqamətində tədbirlər görməyə başlayır.
1936-cı il fevralın 17-də Telman adına kolxozun komsomol təşkilatının katibi Robert Kriger birinci katib Mircəfər Bağırov ilə söhbət etmək üçün MK-ya dəvət olunur. Qeyd edək ki, o dövrdə bu şərəfə nadir adamlar layiq görülürdü. MK-ya bir qayda olaraq, rayon, nazirlik, iri təşkilat rəhbərləri çağırılırdı - əksər hallarda onları partiya və ya hökumətin hansısa tapşırığını yerinə yetirmədiyi üçün danlayırdılar. İndi isə respublikanın zəhmli rəhbəri alman kolonistlərinin nümayəndəsi olsa da, gənc bir şəxslə söhbətləşəcəkdi. Bəs, respublika rəhbəri ilə kolxozun gənclər təşkilatının nümayəndəsi nə barədə danışacaqdılar?
Söhbətə R. Kriger başlayır. O, alman gənclərinin ümumrespublika toplantısının keçiriləcəyinə dair ilyarım əvvəl verilmiş vədə əməl olunmamasından şikayətlənir. Kriger bildirir ki, ötən dövr ərzində kolxoza bir çox məsul şəxs təşrif buyursa da, məsələdə irəliləyişə nail olunmayıb: "Halbu- ki, bütün bu müddət ərzində biz var qüvvəmizlə toplantıya hazırlaşmışıq". O, kolxozda "14 komsomolçunun iştirak etdiyi yaxşı bir caz orkestrinin yaradıldığını" da deyir. Kriger Bağırovu Yeleninfordda Gənclər evinin tikilməsi təşəbbüsündən də xəbərdar edir. "Hələ ötən il yoldaş Şahbazov (xalq maarif komissarı - red.) bizə 5000 rublluq kitabxana vəd etsə də, vədinə hələ də əməl etməyib. Odur ki, kitablarımız yoxdur", - deyə Kri-ger bildirir: "Bizə vəd olunmuş stadion, paraşüt qülləsi, klub, sürücülük kursu da yoxdur, almandilli qəzetlərlə bağlı vəziyyət pisdir".
Bununla yanaşı, R. Kriger kolonistlərin kulakların sürgününü müsbət qarşıladıqlarını, "Konkordiya" dövrü ilə müqayisədə, kolxozdan daha çox qazandıqlarını söyləyir. Bu, şübhəsiz ki, respublika rəhbərinin xoşuna gəlir. Bağırovun yaşlı əhali arasında mədəni-maarifçilik işi ilə bağlı sualını Kriger belə cavablandırır: "Bu sahədə vəziyyət daha da pisdir". Bu cavabdan Bağırov belə qənaətə gəlir ki, "alman əhalisi ilə işin yaxşılaşdırılması istiqamətində hər hansı irəliləyişə nail olunmayıb". Sonda Bağırov Kri-gerə qaldırdığı bütün məsələlərin həllini tapacağını vəd edir.
1936-cıilin aprelində MK kolxozların alman gəncləri arasında iş aparılması məsələsini müzakirə edir və müvafiq təkliflər hazırlayır. Orada Krigerin Bağırovla görüşdə qaldırdığı məsələlər də əksini tapır; məsələn, Gənclər evinin təşkili, respublika nəşriyyatında "Lenins-Veq" ("Leninyolu") qəzetinin çapının bərpası, onun redaksiyasının Nərimanov rayonundan Bakıya köçürülməsi, dotasiya olaraq, 45 min rublun ayrılması, Yelenendorf və Qrinfelddə klubların yenidən təchiz edilməsi, kitabların ayrılması, kolxozlarda radio nöqtələrinin qurulması və s. tapşırıqlar verilir. Avqustda isə Bakıda alman gənclərinin 4 günlük toplantısı keçirilir. Toplantıda bütün iştirakçılara patefon və plastinkalar paylanılır. Sentyabrda isə 2 alman kolxozunun hərəsinə 1 yük avtomobili verilir.
Qamçı metodunun yekun mərhələsi
Lakin alman gəncləri sosialist cəmiyyətinin lətafətindən uzun müddət zövq ala bilmir. 1941-ciil oktyabrın 8-də SSRİ-nin xalq daxili işlər komissarı L.Beriya Dövlət Müdafiə Komitəsinə, İ.Stalinə müraciət edir: "Gürcüstan, Azərbaycan və Ermənistan SSR-də 48 375 alman əhalisi, o cümlədən 29 609 kənd sakini, 372 Ümum-Rusiya Kommunist Partiyası (b) üzvü və üzvlüyə namizəd, 1077 Ümumittifaq Lenin Kommunist Gənclər İttifaqı üzvü yaşayır. Xalq Daxili İşlər Komissarlığının operativ qeydiyyatında 1842 nəfər antisovet və şübhəli element kimi qeyd olunub. Gürcüstan, Azərbaycan və Ermənistanda yaşayan almanlar tərəfindən anti sovet fəaliyyətinin qarşısını almaq üçün SSRİ XDİK operativ qeydiyyatda antisovet və şübhəli element kimi göstərilmiş şəxslərin həbsini, yerdə qalan 46 533 almanın isə Qazaxıstan SSR-ə sürgününü məqsədəuyğun sayır".
Dövlət Müdafiə Komitəsi bu müraciətə elə həmin gün müsbət cavab verir: "Gürcüstan SSR-dəki 23 580, Azərbaycan SSR-dəki 22 741 və Ermənistan SSR-dəki 212 alman köçürülsün".
SSRİ XDİK-in 1941-ci ilin sentyabrından 1942-ci il yanvarın 1-dək olan dövr ərzində köçürülmüş almanlarla bağlı siyahısında göstərilir ki, qeyd olunan dövrdə 779 459 nəfər, o cümlədən, Azərbaycandan 23 593 nəfər köçürülüb.
Qeyd edək ki, 1939-cu il yanvarın 17-də təşkil olunmuş əhalinin siyahıya alınması zamanı Azərbaycanda milliyyətcə alman olan 23 133 nəfərin yaşadığı məlum olmuşdu. Rəqəmlərdən görünür, deportasiya respublikada yaşayan bütün alman əhaliyə tətbiq edilib.

CARROT AND STICK METHOD
The first German colonists - subjects of the Kingdom of Wцrttemberg in Germany (birthplace of the great Schiller, now the territory of the former kingdom is part of the state of Baden-Wцrttemberg with its capital in Stuttgart) arrived in the Caucasus at the end of the first decade of the 19th century. The first group decided to settle near Tiflis, and a few families from the second group moved on in search of fortune and chose a spot for settlement near Yelizavetpol, now Ganca. That was in 1818. What prompted about 500 families to leave their homes at the beginning of the 19th century and move to hitherto unknown lands in another state? Apparently, it was a land reform, in which many farmers of the kingdom lost their land and, therefore, their source of livelihood. There may have been other reasons, including those of political and religious nature.
A single body
Whatever it was, a hundred years after moving to the territory of present Azerbaijan, the Germans settled in eight colonies: Helenendorf (now Goygol) Annenfeld (Samkir), Traubenfeld (Tovuz), Jelisawetinka (Yelizavetinka, Agstafa), Georgsfeld (the village of Cinarli in Samkir District), Alexejewka (Alekseyevka, the village of Hasan-Su in Agstafa District), Grцnfeld (the village of Vurgun in Agstafa District) and Eichenfeld (the village of Irimasli in Shamkir District). The main activity of the Germans was, of course, farming or more specifically, viticulture and winemaking. However, they were no strangers to various crafts. The colonies stood out for their tidiness, cleanliness and neatness. According to the researcher of the life, working and living conditions of Azerbaijani Germans, N. A. Ibrahimov, "the colony lived and worked as a reasonably planned single organism".
Thanks to the support of Azerbaijanis, the German colony survived and was not subjected to deportation during World War I, when Russia, of which the colonists were citizens, and Germany, the historic homeland of the colonists, clashed on the battlefields for the right of hegemony in Europe. Supreme power in Russia decided not to apply to the Azerbaijani Germans the tsarist decree to deprive them, Russian nationals, of their property and expel them into the interior of the country, i.e., Siberia from areas of military operations, to which the Caucasus belonged.
On 28 May 1918, the independent Azerbaijan Republic was proclaimed. The parliament of the new state envisaged the representation of all the nationalities living in the republic. Based on this principle, the Azerbaijani Germans were allocated one seat in the legislative assembly of the Azerbaijan Republic. Perhaps for the first time in the 100 years of living in the Caucasus, the Azerbaijani Germans became full citizens of the state. By the way, in June 1919 they celebrated the centenary of their moving to Azerbaijan. On this occasion, the parliament sent a greeting telegram to the German colonists. By April 1920, the German colonists had a firmly established and well-developed agricultural economy, the main place in which, of course, was occupied by viticulture and winemaking. Realizing the benefits of collective farming and small and medium-sized farms, the colonists organized a number of cooperatives in the early 20th century, and the most famous of them was the Concordia cooperative. The rise of Bolsheviks to power radically changed the position of the German colonists in Azerbaijan. In the eyes of the new government, many of them looked like "exploiters of the common people" and had to be finished off once and for all. All more or less large wineries were nationalized, and on their basis, state farms, which were a part of the Azervino public trust, were established. Strange but true: in all of these troubles with the change of ownership forms, only the Concordia cooperative survived. It was joined by farms that were previously part of disbanded companies. However, as it turned out after a few years, the authorities had left Concordia alone only for the time being. According to the researcher S. Zeynalova, in 1926, the cooperative united 96.1 per cent of the population of the eight German colonies of Azerbaijan, i.e., almost an absolute majority of the colonists. Perhaps, this limited a major punitive campaign against the Germans in Azerbaijan.
Beginning of defeat
At the beginning of 1926, the activity of Concordia was checked by the Ministry of Workers and Peasants Inspections. The indictment was forwarded to the court. The case was heard in the Supreme Court of Azerbaijan from 25 July to 3 August 1926. The materials of the court show that charges of committing crimes under various articles of the Criminal Code were brought against members of the main board of the cooperative, Georg Georgiyevich Beck, Gottlieb Ivanovich Hummel, Lorenz Kuhn (former member of the Azerbaijani parliament who represented the German colonists - author), Ernst Hummel, Adolf Kuhn, members and staff of the same cooperative Zeiser Otto, Robert Ongemach, Frederick Reitenbach, members of the Georgiyev village council, Wilhelm Beck, Werner Wackengert and Edward Breisch. Their main guilt was that a resident of the Helenendorf colony, Theodor Hummel, who was living in Berlin, was invited as a representative of Concordia abroad for the sale of cognac alcohol sent by Concordia to the Hermes society abroad through Vneshtorg and for the purchase of medical materials, production tools and other items for the needs of the cooperative. And for the implementation of various instructions, Hummel was paid in foreign currency through the Moscow and Tiflis representative offices on behalf of the Main Board. However, transfers to Hummel were made not through banks but through diplomatic couriers of the German embassy in Moscow and the consulate in Tbilisi. Correspondence to Germany was also sent through couriers. This was the case until 1924. The affairs of the Main Board were managed by its permanent chairman Georg Beck, as well as by Gottlieb Hummel and Lorenz Kuhn. The investigation also revealed that from 1921 to 1923, to ensure the smooth export of products, the Concordia board gave bribes to public and railway departments in the form of wine, cognac and money. The documents described these costs as "lubricants".
During the trial, several counts of the charges were not confirmed while in some episodes, the court found no corpus delicti. Nevertheless, Beck and Hummel were sentenced to 10 and Kuhn - to 8 years in prison. However, the court amnestied and halved the sentence. Hummel got 6 years in prison and the other defendants - lesser sentences while two were acquitted altogether. Thus, repression against the German colonists was launched...
Soon the authorities began to eliminate private property in agriculture and to that end, initiated a process called collectivization in the village.
Meanwhile, the headless Concordia cooperative sharply reduced the rate of economic activity, but the colonists still did not want to join a collective farm. However, collectivization was carried out in the German colonies in the early 1930s. The collective farms were given German names. For example, two of the collective farms were given the names of German communists - Thalmann and Clara Zetkin. One more farm was named after International. Until that, the colonies had already been given Soviet-style names: Yelizavetinka became Marksovkaya, Georgiyevsk - Lenin-feld and Eichenfeld - Engelsfeld. The village of Helenendorf was renamed Xanlar and Annenfeld - Samxor.
The stick method
Azerbaijani Bolsheviks headed by Mir Cafar Bagirov did not want to tolerate the willfulness and independence of German colonists. The 19 November 1934 meeting of the Bureau of the Central Committee of the ACP (B) considered the issue of German villages. The report was made by the second secretary of the Central Committee, Agrba. The meeting stated that "among the German population living in the ASSR, anti-Soviet kulak elements, who often lead open counter-revolutionary activities, have become especially active in the recent period". The resolution that was adopted noted the intolerance of Soviet power towards anti-Soviet actions on the part of the German population and issued a warning "that these actions will be punished to the full extent of revolutionary law". The population was invited to completely sever ties with foreign countries, stop receiving money, parcels, etc. The same meeting decided to liquidate the Concordia cooperative as an organization that "does not correspond to the tasks of socialist construction in the village and brakes the collectivization of the German population, which has become a centre of anti-Soviet and kulak elements". All the property of the cooperative was handed over to Azsovkhoztrest. Upon liquidation, the bank account of the cooperative had 4m roubles, which were converted to state revenue. Party and government authorities were urged to purge the collective farms with a German population, as well as all Soviet, public and business organizations and cultural institutions of districts from "kulak, anti-Soviet, alien and hostile elements". They recognized "the need to deport in administrative order 87 families (not just Germans - author) of kulaks, malicious anti-Soviet elements, who owned large capitalist farms in the past, to concentration camps with confiscation of property...". And on 14 December 1934, the Council of People's Commissars of the Azerbaijan SSR, "on the basis of available materials about abuses in the system of the Concordia cooperative and violations committed by the Board of Concordia in the field of financial laws and the work of the cooperative", decided to establish a government commission "for a comprehensive survey of the activities of the board and the entire system of the Concordia cooperative".
The initiative of the Azerbaijani leadership with respect to the expulsion of "anti-Soviet elements", including the Germans, from the republic was received with "understanding" in Moscow. On 25 December 1934, the Politburo of the Central Committee of the CPSU (b), by interviewing members of the Politburo, i.e. the question was not discussed at a meeting, decided on "The expulsion of anti-Soviet elements from Azerbaijan", satisfied the request of the Central Committee of the ACP (B) and suggested that the NKVD "authorize the expulsion of the above persons from Azerbaijan in administrative order to concentration camps with confiscation of property". This decision concerned the German colonists too. Thus, according to the Secret-Political Department of the NKVD (the SPD was a subdivision of the OGPU - the United State Political Directorate - the predecessor of the KGB, which was part of the NKVD - author). "6/IV-35, from eight German colonies of Narimanov (now Goygol District - author) Samxor (Samkir), Qazax and Tovuz districts of Azerbaijan, 72 families of kulaks and malicious anti-Soviet elements - 273 Germans - were evicted and sent to special settlements of Belbal-tkombinat". The White Sea-Baltic plant was established for the construction of a canal with the same name and surrounding regions, including for the operation of the canal, maintenance of ships, construction of a hydropower plant on the dams of the canal, construction of roads, the development of forests and so on.
The carrot method
Thus, destroying one of the best, if not the best, agricultural enterprises, arresting its leaders, expelling unwanted persons from the country and establishing dysfunctional collective farms on the ruins of the cooperative, the Bolshevik leadership of Azerbaijan began taking measures aimed, in their opinion, at involving the German colonists, mostly young people, in socialist construction.
On 17 February 1936, the secretary of the Komsomol organization of the Thalmann collective farm, Robert Krieger, was invited to the Central Committee of the party for a conversation with the first secretary Mir Cafar Bagirov. Few people had such an honour at that time. The Central Committee, as a rule, invited the heads of districts, ministries and major organizations to give them a dressing-down for failure to fulfill some decisions of the party or the government. And now there is such a thing - the formidable head of the republic himself will speak heart to heart with a young man, a representative of the German colonists. So what did the heads of the republic and a collective farm youth organization talks about?
The conversation was started by Krieger, who complained that the republican meeting of the German youth, promised 18 months ago, had not been held. According to him, during this period the farm was visited by many responsible comrades, but there was no progress: "During this time, we intensively prepared for the meeting." He said that the farm had organized "a decent jazz band which had 14 people, members of the Komsomol". Krieger also informed Bagirov about the initiative to build a Youth House in the Helenendorf. "Last year Comrade Sahbazov (People's Commissar of Education - author) promised us a library worth 5,000 roubles, but he has not fulfilled his promise yet, so we have no books," he added. "We have no promised stadium, parachute tower, club and driving courses, and the newspaper in German is weak," he continued. At the same time, Krieger said that the colonists welcomed the eviction of kulaks and earn more at the collective farm than in Concordia. Of course, the head of the republic liked this. Asked by Bagirov about cultural and educational work among the adult population, Krieger said: "It's even worse there." From this answer Bagirov came to the conclusion that "there was no change in the sense of improving work among the German population". At the end, Bagirov assured Krieger that all the issues raised by them will be solved.
In April 1936, the Central Committee discussed the work among the German collective farm youth and developed appropriate proposals. They reflected the issues raised by Krieger during the conversation with Bagirov. Specifically, instructions were given regarding the organization of the House of Youth, the reorganization of Lenins-Weg (Lenin's way) newspaper into a national publication and the relocation of its office from Narimanov District to Baku, allocation of 45,000 roubles for subsidies, re-equipment of clubs in Helenendorf and Gr?nfeld, the delivery of books, installation of radio sets in collective farms, etc. In August, a 4-day meeting of the German youth was held in Baku. All participants were presented with a gramophone and plates. In September, two German collective farms were given one lorry each.
The final stick method
However, the German youth did not enjoy the pleasures of a socialist society for long. On 8 October 1941, People's Commissar of Internal Affairs Beria appealed to the State Defence Committee and Stalin: "In the Georgian, Azerbaijan and Armenian SSR, there is a German population of 48,375 people, including a rural population of 29,609 people, 372 members and candidates of the CPSU (b) and 1,077 Komsomol members. Some 1,842 people are on the NKVD records as anti-Soviet and doubtful elements. In order to prevent anti-Soviet work on the part of Germans living in the Georgian, Azerbaijan and Armenian SSR, the NKVD considers it appropriate to arrest those on the record as anti-Soviet and doubtful elements and resettle the rest of the German population numbering 46,533 people to the Kazakh Soviet Socialist Republic." The "go-ahead" of the State Defence Committee was received on the same day: "To resettle the German population from the Georgian SSR - 23,580 people, the Azerbaijan SSR - 22,741 people and the Armenian SSR - 212 people." An NKVD note on the eviction of Germans from September 1941 to 1 January 1942 states that during this period, 799,459 people were resettled, including 23,593 from Azerbaijan. It should be noted that, according to the 17 January 1939 census, 23,133 persons of German nationality lived in Azerbaijan. As can be seen from these figures, the entire German population of the republic was deported.