London dünya maliyyə mərkəzi statusunu itirə bilər
Avropa İttifaqından çıxmaq barədə qərar qəbul edən Böyük Britaniya rəhbərliyi, eyni zamanda, vahid Avropa bazarına çıxışını qoruyub-saxlamaq üçün əlindən gələni edəcək. Amma eyni zamanda, hər iki tərəfin vətəndaşlarının sərbəst hərəkətinə qismən məhdudiyyət qoyulmasına və ölkənin Aİ-nin büdcəsinə üzvlükhaqqı ödəməməsinə nail olacaq. Fransa və Almaniyanın bu ölkənin keçirdiyi referendumun nəticələrinə uyğun olaraq (Britaniyanın Aİ-dən çıxmasına britaniyalıların 51,9%-i səs verib), İttifaqı tezliklə tərk etmək prosesini sürətləndirmək tələbinə London məhəl qoymayacaq. Kontinental Avropanın aparıcı dövlətlərinin yeganə nail olduqları məsələ - danışıqların ən yaxşı halda, gələn il başlayacağı və Britaniyanın Avropa Şurasında sədrlikdən 2017-ci ilin ikinci yarısında (ölkələrin sədrliyi hər 6 aydan bir dəyişir) imtina edəcəyinə dair təminatıdır.
Britaniyalılar üçün iş yerləri
Şübhəsiz ki, Avropada mühacir böhranı britaniyalıları Avropa Birliyini tərk etmək üçün səs verməyə vadar edən "tətik" oldu. Böyük Britaniya sakinləri daha yüksək maaş axtarışlarında olan Şərqi Avropa ölkələrinin - Polşa, Rumıniya, Bolqarıstan vətəndaşlarının onların iş yerlərini tutmalarından onsuz da narazı idilər. Britaniyanın bir çox şəhərlərində müsəlman məhəllələri olduğu halda, üstəlik, Yaxın Şərqdən gələn mühacirlərin zorla burada qalmaları yerli hakimiyyət orqanlarının əsas dərdinə çevrilib, yerli britaniyalıların səbir kasasını doldurub. Məsələ burasındadır ki, müxtəlif hesablamalara görə, Böyük Britaniyada 3 milyona qədər Avropa İttifaqı vətəndaşı yaşadığı halda, Aİ-nin ərazisində 1,3 mln. çox britaniyalı var. Bundan başqa, Böyük Britaniya əhalisi 2000-ci ilin əvvəlindən 2016-cı ilədək 58,9 milyondan 64, 7 milyon nəfərə qədər artıb. Bu, təxminən, 10%-lik artım deməkdir. Müvafiq olaraq, Böyük Britaniya hakimiyyət dairələrinin Avropa İttifaqının büdcəsinə ödədiyi 10,9 mlrd. avro (ölkə ÜDM-nin, təxminən, 0,5%-i) yerli britaniyalılar üçün yeni iş yerlərinin yaradılması üçün az vəsait deyil.
Münasibətlərin yeni formalarının axtarışında…
Səsvermənin nəticələrinin şoku, Berlin və Parisin London rəhbərliyindən Avropa İttifaqını tərk etməyə dair Lissabon razılaşmasının 50-ci maddəsinə dərhal əməl etmək tələbindən sonra, Böyük Britaniya ilə Avropa İttifaqı ölkələri arasında yeni qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasına dair gərgin işə başlanıldı. Əlbəttə ki, bu münasibətlərin necə olacağı, ilk növbədə, Almaniya və Fransa rəhbərliyindən asılıdır - təəccüblü deyil ki, Böyük Britaniyanın yeni Baş naziri Tereza Mey ilk beynəlxalq səfərini (20-21 iyul) məhz bu ölkələrə edib. Görüşün gedişində o, ölkəyə miqrantların daxil olmasının məhdudlaşdırılması, lakin Avropa İttifaqı ilə malların, kapital və xidmətlərin hərəkətində müstəqilliyin saxlanılmasına dair mövqeyini dəqiq şəkildə bildirib. Bununla belə, Tereza Mey birmənalı olaraq bəyan edib ki, Böyük Britaniya Aİ-ni tərk etməsinə dair danışıqlara ancaq 2017-ci ildə başlamaq niyyətindədir. Sual yaranır: nə üçün Fransa və Almaniya Böyük Britaniyanın şıltaqlıqları ilə hesablaşamağa davam edir və indiyədək Londona qəti surətdə “qapı”nı göstərmirlər? Bu, onunla bağlıdır ki, Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından qəfil çıxması və iqtisadi münasibətlərin pozulması istər Aİ-yə daxil olan ölkələrə, istərsə də “dumanlı Albion”un iqtisadiyyatına zərbə vura bilər. Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqı ölkələri ilə mənfi ticarət saldosu 75 mlrd. avro təşkil edir. Britaniyanın ixrac əməliyyatlarının həcmi 295 mlrd. avro təşkil edirsə, Avropa qitəsindən idxal əməliyyatlarının həcmi isə 370 mlrd. avroya bərabərdir. Bu statistikada rəsmi Londonu narahat edə biləcək yeganə məqam – Aİ ölkələrinin payına ixracın 45%-i və bütün idxal həcminin 53%-i düşməsidir. Əlbəttə, Fransa ilə kəskin münaqişə olacağı halda, rəsmi London qısa zaman kəsiyində və hətta münasib qiymətə Aİ-dən olan idxalına əvəzləyici tapa bilər. Britaniya məhsulları üçün isə yeni bazarlar tapmaq çətin işolacaq.
İstənilən halda, reallıq ondan ibarətdir ki, nə Avropa İttifaqı ölkələrinə, nə də Böyük Britaniyaya sarsılmaq gərək deyil. Müvafiq olaraq, A. Merkelin qeyd etdiyi kimi, britaniyalı Baş nazir Avropa Şurasının masası arxasında əyləşə bilməməsi ilə əlaqədar qarşılıqlı münasibətlərin dəstəklənməsi üçün yeni forma və vasitələr axtaracaq.
Avropadan dünya bank mərkəzinə...
Fransa, İtaliya və ya hətta İspaniyanın çıxması, Böyük Britaniya tərəfindən verilən anoloji qərardan Avropa İttifaqı rəhbərliyi üçün daha böyük problemə səbəb olardı. Və məsələ ondan ibarət deyil ki, Böyük Britaniya ada-dövlət kimi, Avropa proseslərinə daha az inteqrasiya olunub. Vahid Avropa valyutası - avroya keçiddən imtina və milli valyutaya (funt-sterlinq) sadiqlik İngiltərə bankının maksimum müstəqilliyi ilə birlikdə, ölkənin Aİ-dən çıxmasını yüngül şəkildə reallaşdırmağa imkan yaradır.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, Böyük Britaniyanın Avropa Birliyindən çıxması maliyyə şirkətlərinin Londondan getməsi və Avropanın əsas maliyyə mərkəzi statusunun itirilməsi qorxusu yaradır. Hazırkı vəziyyətdə ən pis variantlardan biri, Avropa İttifaqı ilə vahid iqtisadi məkanın itirilməsi hesab edilə bilər ki, nəticədə, britaniyalı şirkətlər “Aİ-nin vahid pasport” hüququndan məhrum olacaqlar. Daha doğrusu, şirkət artıq Avropa İttifaqında qeydiyyatdan keçmiş hesab olunmayacaq və bununla da vahid Avropa bazarının üstünlüklərindən istifadə etmək imkanını itirəcək. Amma Avropa İttifaqı üçün nə qədər təəssüfdoğurucu olsa da, Avropa bankları dünyada əhəmiyyətlərini çoxdan itiriblər. Onlar öz yerlərini ABŞ-ın iri investisiya banklarına veriblər. Bu banklar brexit-in nəticələri açıqlandıqdan sonra, dünya maliyyə mərkəzi kimi, Londona dəstək olduqlarını açıqladılar.
Yeri gəlmişkən, Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqının tərkibindən çıxmaq qərarı Britaniya funt-sterlinqinin dünya ticarətində rolunun güclənməsi üçün yaxşı imkanlar açır. Referendumun nəticələri zamanı bu valyutanın əvvəlcə Amerika dollarına qarşı xeyli zəifləməsinə baxmayaraq, sonradan o, itirdiyi mövqenin böyük hissəsini geri qaytardı. İstənilən halda, referendumun nəticələrinin elan olunduğu gündən bir ay sonra, Böyük Britaniyanın iqtisadiyyatı hər hansı bir ciddi siqnal hiss etmədi. Lakin Britaniya iqtisadiyyatında artım tepmlərinin geriləməsinin əlamətləri olduğu təqdirdə, İngiltərə bankının rəhbəri Mark Karninin sözlərinə görə, bank Avropa İttifaqını tərk etmənin nəticəsindən yaranan neqativ halların yumşaldılması üçün stimullaşdırıcı tədbirlərə əl ata bilər.
Dünya maliyyə mərkəzi yerini dəyişir?
Bu arada Avropa İttifaqı ilə danışıqlar masasında Böyük Britaniyanın olmaması Almaniya və Fransaya Aİ-nin digər ölkələrinə qarşı tələbləri artırmağa imkan verə bilər. Söhbət büdcə kəsri üzrə maliyyə intizamı, Avropa Mərkəzi Bankı tərəfindən bankların fəaliyyətinə nəzarətin sərtləşdirilməsi və başqa məqamlardan gedir.
Hazırda bir çox eskpertlərdə sual yaranır: Böyük Britaniyanın çıxması avrozona ölkələrinin bank sistemlərinə necə təsir göstərəcək? Avropa Mərkəzi Bankının İdarə Şurası (AMB) iyulun 21-də keçirilən iclasının nəticələrinə əsasən, baza faiz dərəcəsinin rekord aşağı səviyyədə (0%), depozitlər üzrə dərəcəni isə 0,4% səviyyəsində saxladı. AMB-nin rəhbəri Mario Draqi bildirib ki, zərurət yaranacağı təqdirdə, bazara yardım etməyə hazırdır, lakin hələlik, əlavə alətlərin müzakirə olunmasına ehtiyac yoxdur. Qeyd edək ki, AMB inflyasiyanın səviyyəsini ortamüddətli perspektivdə 2%-dan aşağı həddə saxlamağı düşünür. Daha doğrusu, AMB Avropa İttifaqı məkanında banklara konkret təhlükənin olmasını görmür. Bundan başqa, Aİ rəhbərliyi üzv ölkələrin büdcə kəsrləri üzərində nəzarəti gücləndirəcək. Belə ki, bu rəqəm 3%-dən çox olmamalıdır. Müvafiq olaraq, Avropa İttifaqının maliyyə sabitliyi üçün İspaniyadakı vəziyyət, brexit-dən daha çox təhlükəlidir. 2015-ci ildə İspaniyada büdcənin kəsri Aİ ilə razılaşdırılmış 4,2% əvəzinə, 5,1% təşkil edib. Cari ildə İspaniyada hələ də hökumət qurulmayıb, büdcə kəsri ilə vəziyyət isə yaxşılaşmayıb. Uyğun olaraq, qarşıda Aİ-nin 2,2 mlrd. avro həcmində cəriməsi, daha sonra isə defolt görünür.
Və nəhayət, yaxın vaxtlarda kontinental Avropanın Londonun əvəzinə yeni maliyyə mərkəzi əldə edəcəyi tamamilə mümkündür. Xüsusən, iyulun 7-də London Fond Birjası (London Stock Exchange Group - LSEG) səhmdarlarının səs çoxluğu ilə Frankfurt Fond Birjası (“DeutscheBoerse” AG) ilə birləşmək qərarı qəbul edilib. Anlaşmanın şərtlərinə uyğun olaraq, “DeutscheBoerse”nin səhmdarları birləşdirilmiş şirkətə 54,4%, LSEG isə 45,6% paya malik olacaq. Bununla da Avropada qiymətli kağızlar bazarında ən iri operator yaradılacaq.
Yeri gəlmişkən, məhz Frankfurt Londonu tərk etmək istəyən bankirlər üçün əvəzetmə ola bilər. Beləcə, Böyük Britaniya Baş naziri Avropa İttifaqının rəhbərliyi ilə kapitalın azad hərəkət etməsi barədə razılığa nail ola bilməsə, məhz Frankfurt Avropanın maliyyə paytaxtı adına iddia edəcək.
İstənilən halda, Avropa İttifaqında vəziyyətin necə olacağı Böyük Britaniya ilə ancaq gələn il başlayacaq danışıqlardan asılıdır.

Лондон может потерять статус мирового финансового центра
Сегодня уже очевидно, что руководство Великобритании, приняв решение о выходе из Европейского союза, приложит все усилия для сохранения своих позиций по доступу на единый европейский рынок, но при этом добьется частичного ограничения свободы передвижения граждан обеих сторон и откажется от взносов страны в бюджет ЕС. Требование Франции и Германии ускорить выход Великобритании из Европейского союза в соответствии с результатами референдума по членству страны в Евросоюзе (за выход страны из ЕС проголосовали 51,9% британцев) будет проигнорировано Лондоном. Единственное, чего добились ведущие страны материковой Европы, - заверений о том, что в лучшем случае переговоры начнутся в будущем году и Великобритания откажется от председательства в Европейском совете во второй половине 2017 года (председательство стран меняется через каждые шесть месяцев).
Рабочие места для британцев
Несомненно, иммиграционный кризис в Европе стал тем "спусковым крючком", который заставил британцев проголосовать за выход из Евросоюза. Жители Великобритании и без того были недовольны тем, что их рабочие места занимают граждане из стран Восточной Европы - Польши, Румынии, Болгарии в поисках более высоких зарплат. И навязывание еще мигрантов из стран Ближнего Востока, когда появление мусульманских кварталов во многих городах Великобритании уже стало головной болью местных властей, переполнило чашу терпения местных британцев.
Дело в том, что, по разным оценкам, в Великобритании проживают до трех миллионов граждан Евросоюза, в то время как на территории ЕС насчитывается не более 1,3 млн. британцев. При этом население Великобритании с начала 2000 года увеличилось с 58,9 млн. до 64,7 млн. человек к 2016 году, или почти на 10%. Соответственно, властям Великобритании вносимые в бюджет Евросоюза 10,9 млрд. евро (около 0,5% от ВВП страны) будут не менее нужны для создания новых рабочих мест для британцев.
Поиск новых форм отношений
После шока от результатов голосования и требований от руководства Лондона со стороны Берлина и Парижа немедленно задействовать статью 50 Лиссабонского соглашения о выходе из Евросоюза началась кропотливая работа по выстраиванию новых взаимоотношений между Великобританией и странами Европейского союза. Конечно, какими будут эти отношения, в первую очередь зависит от руководителей Германии и Франции - неудивительно, что новый премьер-министр Великобритании Тереза Мэй свой первый международный визит (20-21 июля) совершила именно в эти страны.
В ходе встреч она четко определила позиции по ограничению въезда мигрантов в страну, но при сохранении свободы перемещения товаров, капиталов и услуг с Евросоюзом. При этом Тереза Мэй однозначно заявила, что Великобритания собирается начать переговоры о выходе из ЕС лишь в 2017 году. Возникает вопрос, почему Франция и Германия продолжают считаться с капризами Великобритании и до сих пор категорично не указывают Лондону "на дверь"?
Это связано с тем, что резкий выход Великобритании из Евросоюза и разрыв экономических связей могут больно ударить как по странам, входящим в ЕС, так и экономике туманного Альбиона. У Великобритании со странами Евросоюза отрицательное торговое сальдо на сумму 75 млрд. евро - если британский экспорт составляет 295 млрд. евро, то импорт из континентальной Европы достигает 370 млрд. евро. Единственное, что может беспокоить официальный Лондон в данной статистике, что на страны ЕС приходятся 45% экспорта и 53% от всего импорта. Конечно, в случае резкого конфликта с той же Францией официальному Лондону удастся в короткий срок и даже по приемлемой цене заменить импорт от ЕС, сложнее будет найти новые рынки для британской продукции.
В любом случае реальность такова, что ни странам Евросоюза, ни Великобритании не нужны потрясения. Соответственно, как отметила А.Меркель, в связи с тем, что британский премьер не сможет сидеть за столом Европейского совета, будут найдены новые формы и средства для поддержания взаимоотношений.
От европейского к мировому банковскому центру
Выход Франции, Италии или даже Испании вызвал бы для руководства Евросоюза больше проблем, чем аналогичное решение со стороны Великобритании. И речь здесь не о том, что Великобритания как островное государство менее интегрирована в европейские процессы. Отказ от перехода на единую европейскую валюту - евро и приверженность национальной валюте - фунту стерлингов вкупе с максимальной самостоятельностью Банка Англии позволяют безболезненно осуществить выход страны из ЕС.
Некоторые эксперты считают, что выход Великобритании из Евросоюза грозит уходом финансовых компаний из Лондона и потерей статуса главного финансового центра Европы. В данном случае одним из наихудших вариантов может считаться потеря единого экономического пространства с Евросоюзом, в результате которого британские компании лишатся права "единого паспорта ЕС". То есть компания уже не будет считаться зарегистрированной в Евросоюзе и тем самым потеряет право воспользоваться преимуществами единого европейского рынка.
Однако, как бы это ни было прискорбно для Евросоюза, европейские банки давно потеряли свое значение в мире, уступив место крупнейшим инвестиционным банкам США, которые сразу после результатов Brexit высказались в поддержку Лондона как мирового финансового центра.
Кстати, решение о выходе Великобритании из Евросоюза открывает неплохие перспективы для усиления роли в мировой торговле британского фунта стерлингов. Несмотря на то, что курс британской валюты на результатах референдума вначале заметно ослабел по отношению к американскому доллару, в дальнейшем он вернул значительную часть утраченных позиций.
В любом случае после месяца со дня оглашения итогов референдума экономика Великобритании не почувствовала каких-либо серьезных сигналов. Впрочем, если будут признаки замедления темпов роста в британской экономике, то, по словам главы Банка Англии Марка Карни, банк может прибегнуть к стимулированию для смягчения негатива от последствий выхода из Евросоюза.
Мировой финансовый центр переместится?
Между тем отсутствие за столом переговоров Европейского союза Великобритании может позволить Германии и Франции заметно "закрутить гайки" по отношению к другим странам - участницам ЕС. Речь идет о финансовой дисциплине по бюджетному дефициту, ужесточению контроля над деятельностью банков со стороны Европейского центрального банка и других моментах.
В настоящее время у многих экспертов возникает вопрос: как выход Великобритании скажется на банковской системе стран еврозоны?
По итогам прошедшего 21 июля заседания Совет управляющих Европейского центрального банка (ЕЦБ) сохранил базовую процентную ставку на рекордно низком уровне - 0%, а ставку по депозитам - на уровне минус 0,4%. Глава ЕЦБ Марио Драги заявил, что ЕЦБ в случае необходимости готов поддержать рынок, но пока нет необходимости обсуждения дополнительных инструментов. Отметим, что ЕЦБ собирается удерживать инфляцию на уровне ниже 2% в среднесрочной перспективе. То есть ЕЦБ пока не видит конкретных угроз банкам на пространстве Евросоюза.
Кроме того, руководство ЕС ужесточит контроль над бюджетным дефицитом стран-членов, который не должен превышать 3%. Соответственно куда большую угрозу для финансовой стабильности Евросоюза представляет ситуация в Испании, а не Brexit. Так, в 2015 году в Испании дефицит бюджета составил 5,1% вместо обговоренных ЕС 4,2%. В текущем году в Испании до сих пор нет правительства, а ситуация с бюджетным дефицитом не улучшилась и, соответственно, на горизонте замаячил штраф ЕС на сумму 2,2 млрд. евро, а далее и дефолт.
И, наконец, вполне вероятно, что континентальная Европа в ближайшее время может получить взамен Лондона новый финансовый центр. В частности, 7 июля акционеры Лондонской фондовой биржи (London Stock Exchange Group - LSEG) подавляющим большинством голосов одобрили слияние с Франкфуртской фондовой биржей (Deutsche Boerse AG). В соответствии с условиями сделки акционеры Deutsche Boerse получат порядка 54,4% в объединенной компании, а LSEG - 45,6%, и будет создан крупнейший в Европе оператор рынка ценных бумаг.
Кстати, именно Франкфурт может стать заменой для банкиров, желающих покинуть Лондон. Тем самым, если премьер-министру Великобритании не удастся договориться с руководством Евросоюза о свободном перемещении капитала, то именно Франкфурт будет претендовать на титул финансовой столицы Европы.
Но в любом случае, какой окажется ситуация в Евросоюзе, будет зависеть от переговоров с Великобританией, старт которым будет дан лишь в следующем году.