London dünya maliyyə mərkəzi statusunu itirə bilər
Avropa İttifaqından çıxmaq barədə qərar qəbul edən Böyük Britaniya rəhbərliyi, eyni zamanda, vahid Avropa bazarına çıxışını qoruyub-saxlamaq üçün əlindən gələni edəcək. Amma eyni zamanda, hər iki tərəfin vətəndaşlarının sərbəst hərəkətinə qismən məhdudiyyət qoyulmasına və ölkənin Aİ-nin büdcəsinə üzvlükhaqqı ödəməməsinə nail olacaq. Fransa və Almaniyanın bu ölkənin keçirdiyi referendumun nəticələrinə uyğun olaraq (Britaniyanın Aİ-dən çıxmasına britaniyalıların 51,9%-i səs verib), İttifaqı tezliklə tərk etmək prosesini sürətləndirmək tələbinə London məhəl qoymayacaq. Kontinental Avropanın aparıcı dövlətlərinin yeganə nail olduqları məsələ - danışıqların ən yaxşı halda, gələn il başlayacağı və Britaniyanın Avropa Şurasında sədrlikdən 2017-ci ilin ikinci yarısında (ölkələrin sədrliyi hər 6 aydan bir dəyişir) imtina edəcəyinə dair təminatıdır.
Britaniyalılar üçün iş yerləri
Şübhəsiz ki, Avropada mühacir böhranı britaniyalıları Avropa Birliyini tərk etmək üçün səs verməyə vadar edən "tətik" oldu. Böyük Britaniya sakinləri daha yüksək maaş axtarışlarında olan Şərqi Avropa ölkələrinin - Polşa, Rumıniya, Bolqarıstan vətəndaşlarının onların iş yerlərini tutmalarından onsuz da narazı idilər. Britaniyanın bir çox şəhərlərində müsəlman məhəllələri olduğu halda, üstəlik, Yaxın Şərqdən gələn mühacirlərin zorla burada qalmaları yerli hakimiyyət orqanlarının əsas dərdinə çevrilib, yerli britaniyalıların səbir kasasını doldurub. Məsələ burasındadır ki, müxtəlif hesablamalara görə, Böyük Britaniyada 3 milyona qədər Avropa İttifaqı vətəndaşı yaşadığı halda, Aİ-nin ərazisində 1,3 mln. çox britaniyalı var. Bundan başqa, Böyük Britaniya əhalisi 2000-ci ilin əvvəlindən 2016-cı ilədək 58,9 milyondan 64, 7 milyon nəfərə qədər artıb. Bu, təxminən, 10%-lik artım deməkdir. Müvafiq olaraq, Böyük Britaniya hakimiyyət dairələrinin Avropa İttifaqının büdcəsinə ödədiyi 10,9 mlrd. avro (ölkə ÜDM-nin, təxminən, 0,5%-i) yerli britaniyalılar üçün yeni iş yerlərinin yaradılması üçün az vəsait deyil.
Münasibətlərin yeni formalarının axtarışında…
Səsvermənin nəticələrinin şoku, Berlin və Parisin London rəhbərliyindən Avropa İttifaqını tərk etməyə dair Lissabon razılaşmasının 50-ci maddəsinə dərhal əməl etmək tələbindən sonra, Böyük Britaniya ilə Avropa İttifaqı ölkələri arasında yeni qarşılıqlı münasibətlərin qurulmasına dair gərgin işə başlanıldı. Əlbəttə ki, bu münasibətlərin necə olacağı, ilk növbədə, Almaniya və Fransa rəhbərliyindən asılıdır - təəccüblü deyil ki, Böyük Britaniyanın yeni Baş naziri Tereza Mey ilk beynəlxalq səfərini (20-21 iyul) məhz bu ölkələrə edib. Görüşün gedişində o, ölkəyə miqrantların daxil olmasının məhdudlaşdırılması, lakin Avropa İttifaqı ilə malların, kapital və xidmətlərin hərəkətində müstəqilliyin saxlanılmasına dair mövqeyini dəqiq şəkildə bildirib. Bununla belə, Tereza Mey birmənalı olaraq bəyan edib ki, Böyük Britaniya Aİ-ni tərk etməsinə dair danışıqlara ancaq 2017-ci ildə başlamaq niyyətindədir. Sual yaranır: nə üçün Fransa və Almaniya Böyük Britaniyanın şıltaqlıqları ilə hesablaşamağa davam edir və indiyədək Londona qəti surətdə “qapı”nı göstərmirlər? Bu, onunla bağlıdır ki, Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqından qəfil çıxması və iqtisadi münasibətlərin pozulması istər Aİ-yə daxil olan ölkələrə, istərsə də “dumanlı Albion”un iqtisadiyyatına zərbə vura bilər. Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqı ölkələri ilə mənfi ticarət saldosu 75 mlrd. avro təşkil edir. Britaniyanın ixrac əməliyyatlarının həcmi 295 mlrd. avro təşkil edirsə, Avropa qitəsindən idxal əməliyyatlarının həcmi isə 370 mlrd. avroya bərabərdir. Bu statistikada rəsmi Londonu narahat edə biləcək yeganə məqam – Aİ ölkələrinin payına ixracın 45%-i və bütün idxal həcminin 53%-i düşməsidir. Əlbəttə, Fransa ilə kəskin münaqişə olacağı halda, rəsmi London qısa zaman kəsiyində və hətta münasib qiymətə Aİ-dən olan idxalına əvəzləyici tapa bilər. Britaniya məhsulları üçün isə yeni bazarlar tapmaq çətin işolacaq.
İstənilən halda, reallıq ondan ibarətdir ki, nə Avropa İttifaqı ölkələrinə, nə də Böyük Britaniyaya sarsılmaq gərək deyil. Müvafiq olaraq, A. Merkelin qeyd etdiyi kimi, britaniyalı Baş nazir Avropa Şurasının masası arxasında əyləşə bilməməsi ilə əlaqədar qarşılıqlı münasibətlərin dəstəklənməsi üçün yeni forma və vasitələr axtaracaq.
Avropadan dünya bank mərkəzinə...
Fransa, İtaliya və ya hətta İspaniyanın çıxması, Böyük Britaniya tərəfindən verilən anoloji qərardan Avropa İttifaqı rəhbərliyi üçün daha böyük problemə səbəb olardı. Və məsələ ondan ibarət deyil ki, Böyük Britaniya ada-dövlət kimi, Avropa proseslərinə daha az inteqrasiya olunub. Vahid Avropa valyutası - avroya keçiddən imtina və milli valyutaya (funt-sterlinq) sadiqlik İngiltərə bankının maksimum müstəqilliyi ilə birlikdə, ölkənin Aİ-dən çıxmasını yüngül şəkildə reallaşdırmağa imkan yaradır.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, Böyük Britaniyanın Avropa Birliyindən çıxması maliyyə şirkətlərinin Londondan getməsi və Avropanın əsas maliyyə mərkəzi statusunun itirilməsi qorxusu yaradır. Hazırkı vəziyyətdə ən pis variantlardan biri, Avropa İttifaqı ilə vahid iqtisadi məkanın itirilməsi hesab edilə bilər ki, nəticədə, britaniyalı şirkətlər “Aİ-nin vahid pasport” hüququndan məhrum olacaqlar. Daha doğrusu, şirkət artıq Avropa İttifaqında qeydiyyatdan keçmiş hesab olunmayacaq və bununla da vahid Avropa bazarının üstünlüklərindən istifadə etmək imkanını itirəcək. Amma Avropa İttifaqı üçün nə qədər təəssüfdoğurucu olsa da, Avropa bankları dünyada əhəmiyyətlərini çoxdan itiriblər. Onlar öz yerlərini ABŞ-ın iri investisiya banklarına veriblər. Bu banklar brexit-in nəticələri açıqlandıqdan sonra, dünya maliyyə mərkəzi kimi, Londona dəstək olduqlarını açıqladılar.
Yeri gəlmişkən, Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqının tərkibindən çıxmaq qərarı Britaniya funt-sterlinqinin dünya ticarətində rolunun güclənməsi üçün yaxşı imkanlar açır. Referendumun nəticələri zamanı bu valyutanın əvvəlcə Amerika dollarına qarşı xeyli zəifləməsinə baxmayaraq, sonradan o, itirdiyi mövqenin böyük hissəsini geri qaytardı. İstənilən halda, referendumun nəticələrinin elan olunduğu gündən bir ay sonra, Böyük Britaniyanın iqtisadiyyatı hər hansı bir ciddi siqnal hiss etmədi. Lakin Britaniya iqtisadiyyatında artım tepmlərinin geriləməsinin əlamətləri olduğu təqdirdə, İngiltərə bankının rəhbəri Mark Karninin sözlərinə görə, bank Avropa İttifaqını tərk etmənin nəticəsindən yaranan neqativ halların yumşaldılması üçün stimullaşdırıcı tədbirlərə əl ata bilər.
Dünya maliyyə mərkəzi yerini dəyişir?
Bu arada Avropa İttifaqı ilə danışıqlar masasında Böyük Britaniyanın olmaması Almaniya və Fransaya Aİ-nin digər ölkələrinə qarşı tələbləri artırmağa imkan verə bilər. Söhbət büdcə kəsri üzrə maliyyə intizamı, Avropa Mərkəzi Bankı tərəfindən bankların fəaliyyətinə nəzarətin sərtləşdirilməsi və başqa məqamlardan gedir.
Hazırda bir çox eskpertlərdə sual yaranır: Böyük Britaniyanın çıxması avrozona ölkələrinin bank sistemlərinə necə təsir göstərəcək? Avropa Mərkəzi Bankının İdarə Şurası (AMB) iyulun 21-də keçirilən iclasının nəticələrinə əsasən, baza faiz dərəcəsinin rekord aşağı səviyyədə (0%), depozitlər üzrə dərəcəni isə 0,4% səviyyəsində saxladı. AMB-nin rəhbəri Mario Draqi bildirib ki, zərurət yaranacağı təqdirdə, bazara yardım etməyə hazırdır, lakin hələlik, əlavə alətlərin müzakirə olunmasına ehtiyac yoxdur. Qeyd edək ki, AMB inflyasiyanın səviyyəsini ortamüddətli perspektivdə 2%-dan aşağı həddə saxlamağı düşünür. Daha doğrusu, AMB Avropa İttifaqı məkanında banklara konkret təhlükənin olmasını görmür. Bundan başqa, Aİ rəhbərliyi üzv ölkələrin büdcə kəsrləri üzərində nəzarəti gücləndirəcək. Belə ki, bu rəqəm 3%-dən çox olmamalıdır. Müvafiq olaraq, Avropa İttifaqının maliyyə sabitliyi üçün İspaniyadakı vəziyyət, brexit-dən daha çox təhlükəlidir. 2015-ci ildə İspaniyada büdcənin kəsri Aİ ilə razılaşdırılmış 4,2% əvəzinə, 5,1% təşkil edib. Cari ildə İspaniyada hələ də hökumət qurulmayıb, büdcə kəsri ilə vəziyyət isə yaxşılaşmayıb. Uyğun olaraq, qarşıda Aİ-nin 2,2 mlrd. avro həcmində cəriməsi, daha sonra isə defolt görünür.
Və nəhayət, yaxın vaxtlarda kontinental Avropanın Londonun əvəzinə yeni maliyyə mərkəzi əldə edəcəyi tamamilə mümkündür. Xüsusən, iyulun 7-də London Fond Birjası (London Stock Exchange Group - LSEG) səhmdarlarının səs çoxluğu ilə Frankfurt Fond Birjası (“DeutscheBoerse” AG) ilə birləşmək qərarı qəbul edilib. Anlaşmanın şərtlərinə uyğun olaraq, “DeutscheBoerse”nin səhmdarları birləşdirilmiş şirkətə 54,4%, LSEG isə 45,6% paya malik olacaq. Bununla da Avropada qiymətli kağızlar bazarında ən iri operator yaradılacaq.
Yeri gəlmişkən, məhz Frankfurt Londonu tərk etmək istəyən bankirlər üçün əvəzetmə ola bilər. Beləcə, Böyük Britaniya Baş naziri Avropa İttifaqının rəhbərliyi ilə kapitalın azad hərəkət etməsi barədə razılığa nail ola bilməsə, məhz Frankfurt Avropanın maliyyə paytaxtı adına iddia edəcək.
İstənilən halda, Avropa İttifaqında vəziyyətin necə olacağı Böyük Britaniya ilə ancaq gələn il başlayacaq danışıqlardan asılıdır.

DISPLACEMENT OF AXIS
Today it is obvious that by deciding to withdraw from the European Union, the UK leadership will make every effort to ensure it has a guaranteed access to the single European market but at the same time ensure partial restrictions on the freedom of movement for citizens on both sides and refuse to pay contributions to the EU budget. London will ignore the requirement announced by France and Germany to speed up the process of withdrawal from the European Union in accordance with the results of the referendum on country's membership in the European Union (51.9% of Britons voted for the leave). The only thing that the leading countries of continental Europe could achieve were the assurances that in the best case the negotiations would begin next year and the UK would give up presidency of the European Council in the second half of 2017 (the presidency changes every six months).
Jobs for the British
Certainly, the immigration crisis in Europe has become the "trigger" that made the British vote for the leave from the EU. The UK nationals have already been dissatisfied that their jobs were occupied by the citizens of the Eastern European countries - Poland, Romania, Bulgaria. While the migrants from the Middle East coupled with the emergence of Muslim neighborhoods in many cities across the UK has become a headache of the local authorities, this was the last straw for local nationals.
According to various estimates, up to three million citizens from the EU countries live the UK, while there are no more than 1.3 million British nationals in the EU. At the same time, the population of the UK since 2000 has increased from 58.9 to 64.7 million in 2016, which makes nearly 10%. Thus, €10.9 billion (about 0.5% of GDP) paid to the European Union budget will be essential for the UK authorities to create new jobs for the British.
The search for new forms of relations
After the shock of the election results and the demand of London from Berlin and Paris to activate immediately the Article 50 of the Lisbon Treaty to withdraw from the European Union, a painstaking work on building new relations between Britain and the European Union countries has begun. Certainly, the quality of these relations firstly depends on the leaders of Germany and France - it is not surprising that the new British prime minister Theresa May has made her first international visit (20-21 July) to these two countries.
During her meetings, she has made clear that the number of migrants into the country must be limited but the freedom of movement of goods, capital and services with the EU must be maintained. Thus, Mrs. May has stated unequivocally that the United Kingdom was going to start negotiations on the withdrawal from the EU only in 2017. The question is why France and Germany continue to appease the vagaries of the UK without saying categorically “No” to London?
The reason is simple – a sharp leave of the Britain from the European Union and the severance of economic ties can hit both the EU countries and the economy of Albion. The trade deficit between the UK and the EU countries amounts to €75 billion – the British exports equals to €295 billion versus €370 billion imports from continental Europe. The only thing that may disturb London statistically is that the EU accounts for 45% of exports and 53% of total imports. Of course, in case of a sharp conflict with France, official London will be able to replace the imports from the EU in the short term and even at a reasonable cost but it will much difficult to find new markets for the British products.
In any case, the reality is that neither the EU countries, nor the UK do need any shock. As noted by chancellor Merkel, since the British prime minister will not be able to chair the European Council, some new forms and means to maintain the existing relations will be found.
From European to global banking center
The withdrawal of France, Italy or even Spain would have created more problems for the EU leadership than a similar decision by the UK. This is not about the fact that the United Kingdom, as an island nation, is less integrated in the European processes. Failure to accept a single European currency (euro) and a commitment to the national currency (pound sterling) combined with maximum independence of the Bank of England allows painless implementation of the country's withdrawal from the EU.
Some experts believe that the British leave will also mean the leave of financial institutions from London and the loss of London’s existing status of the main European financial center. In this case, one of the worst options would be the loss of a single economic environment within the European Union, in which the British companies would have been denied the right to hold “a single EU passport”. That is, such companies will not be registered in the EU, and lose the right to take advantage of the single European market.
However, no matter how it was unfortunate for the European Union, European banks have long since lost importance in the world, giving way to the largest US investment banks, which immediately after the announcement of the referendum results have supported London as a global financial center.
By the way, the decision to withdraw from the European Union opens up good prospects for bolstering the role of the British pound sterling in global trading. Despite the fact that the British currency has considerably weakened against the US dollar after the announcement of the referendum results, it has regained significant portion of the loss following the events.
In any case, after a month from the date of announcement of the referendum results, the British economy has not suffered from any significant changes. However, if there are symptoms of a slowdown in the British economy, then, according to Mark Carney of the Bank of England, the financial institution still can stimulate the economy to mitigate the negative consequences of the leave.
Will the World Financial Center move?
Meanwhile, the absence of the UK behind the negotiations table of the European Union would allow France and Germany to notably "tighten the screws" for other EU member states including but not limited to the introduction of fiscal measures concerning the budget deficit, tight control by the European Central Bank over the banking activities.
Currently, many experts ask: how the leave will affect the banking system within the Eurozone?
On July 21, the Governing Council of the European Central Bank (ECB) announced that it maintained the benchmark interest rate at a record low of 0% and the deposit rate at minus 0.4%. ECB President Mario Draghi said that the Bank was ready to support the market if necessary but there was no need to discuss additional financial tools. Note that the ECB is going to keep inflation below 2% in the medium term, which means that it does not see any specific threat to EU banks.
In addition, the EU will tighten control over the budget deficits of member countries, which must not exceed 3%. Accordingly, a far greater threat to the financial stability of the European Union is the situation in Spain, and not the Brexit. For example, in Spain, the budget deficit amounted to 5.1% instead of the EU approved 4.2% in 2015. There is still no government in Spain while the situation with the budget deficit did not improve this year. Consequently, this may mean that the EU will apply fines totaling €2.2 billion followed by the default.
Finally, it is likely that continental Europe may soon get a new financial center instead of London. In particular, on July 7, the shareholders of the London Stock Exchange (London Stock Exchange Group - LSEG) overwhelmingly approved the merger with the Frankfurt Stock Exchange (Deutsche Börse AG). In accordance with the terms of this transaction, the shareholders of Deutsche Börse will receive about 54.4% of the shares of the combined company, and LSEG will get 45,6%, hence, creating Europe's largest securities market operator.
By the way, Frankfurt may be a substitute for the bankers who want to leave London. Thus, if the British prime minister will not be able to negotiate with the leadership of the EU on the free movement of capital, the title of Europe's financial capital will go to Frankfurt.
In any case, the future of the EU will largely depend on the negotiations with Great Britain starting only in the next year.