Çərşənbə axşamı, 03:06
Braziliyada keçirilən XXXI Yay Olimpiya Oyunları Azərbaycan idman tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Planetin ən böyük yarışında idmançılarımız qazanılan 18 medalla yeni rekord müəyyənləşdirdilər.
17 gün davam edən mübarizənin yekununda 28 növdə fəxri kürsüyə yüksələnlərin adına aydınlıq gəlib və 307 qızıl, 307 gümüş və 361 bürünc mükafatçı müəyyənləşib.
Medal sıralanması
Ümumilikdə, 207 ölkədən 87-i medal qazanılıbsa, onlardan 59-u çempionluq sevinci yaşayıb. Rioda himni səslənən ölkələr sırasında Azərbaycan da yer alıb. Cənubi Amerikaya 56 idmançı ilə yollanan Olimpiya yığmamızın qazancı 1 qızıl, 7 gümüş və 10 bürünc medal olub.
Olimpiya Oyunlarında ölkəni təmsil edən idmancıların üçdəbiri medal qazanıb, bu da dünyada ən yaxşı göstəricidir.
Millimizin heyətində taekvondoçu Radik İsayev (+80 kq) birinci, cüdoçular Rüstəm Orucovla (73 kq), Elmar Qasımov (100 kq), güləşçilər Toğrul Əsgərov (65 kq), Xetaq Qazyumovla (97 kq), Mariya Stadnik (48 kq), boksçu Lorenzo Sotomayor (64 kq), kanoeçi Valentin Demyanenko (200 m) ikinci, taekvondoçular Patimat Abakarova (49 kq) ilə Milad Beiqi Harçeqani (80 kq), boksçu Kamran Şahsuvarlı (75 kq), güləşçilər Rəsul Çunayev (66 kq), Sabah Şəriəti (130 kq), Nataliya Sinişin (53 kq), Hacı Əliyev (57 kq), Cəbrayıl Həsənov (74 kq), Şərif Şərifov (86 kq), kayakçı İnna Osipenko-Radomskaya (200 m) isə üçüncü yeri tutub.
Bu, Azərbaycan üçün yeni rekorddur. Komandamız London-2012 ilə müqayisədə medal əyarını yaxşılaşdıra bilməsə də, mükafat və medal qazanılan idman növlərinin sayında rekord müəyyənləşdirib. Əgər 4 il öncə Böyük Britaniyada 10 mükafatı (2-2-6) 3 idman növündə əldə etmişdiksə, bu dəfə 18 medalı 5 idman növündə qazanmışıq. Taekvondo, kanoe və kayakda ilk dəfə fəxri kürsüdə yer almışıq.
Yığmamız bu nəticə ilə mükafat qazanan ölkələr arasında 39-cu pillədə qərarlaşıb. Sabiq SSRİ ölkələri sırasında Rusiya, Özbəkistan, Qazaxıstan, Ukrayna və Gürcüstandan geri qalmışıq. Medal sayına görə siyahıda isə 15-ci yerdəyik və yalnız Rusiya bizdən öndədir.
Siyahını ABŞ öndə bitirib. Onlar 46 qızıl, 37 gümüş və 38 bürünc medal qazanmaqla, həm qızıl həm də ümumi medal sayında hamını qabaqlayıb. Böyük üstünlüklə birinci olan amerikalılar ən yaxın izləyicisi Böyük Britaniyanı 54 medal geridə qoyublar. İlk “üçlük”ü isə Çin qapayıb.
Cüdo dirçəlir
“Rio-2016”da ilk uğurumuz cüdoçulardan gəldi. Yarışa 6 kişi cüdoçu ilə yollanan Azərbaycan millisi Olimpiadada 2 gümüş medal əldə etdi. Rüstəm Orucov 73, Elmar Qasımov 100 kq çəki dərəcəsində finaladək irəlilədi və yalnız həlledici qarşılaşmada uduzaraq ikinciliklə kifayətləndi.
Avropa çempionu Rüstəm Orucovun finalda yapon cüdoçuyla qarşılaşması onun qızıl medal qazanmasına mane oldu. Bununla belə, Orucov sona qədər əzmkar mübarizəylə seçildi. Elmar Qasımov haqqında da eyni fikirləri söyləmək olar. Finala qədər 4 rəqibini sıradan çıxaran qitə birinciliyinin qalibi həlledici görüşdə çex idmançısına uduzdu. Görüş bərabər səviyyədə keçsə də, rəqibin ippon fəndinə düşən Qasımov gümüş medalla kifayətlənməli oldu.
Qazanılan bu 2 gümüş medal cüdo yığmamızı medal sıralamasında Olimpiadanın 12-si edib. Yarışa qatılan 136 ölkədən yalnız 26-sı medal qazana bilib. Azərbaycan postsovet məkanında yalnız Rusiyadan geri qalaraq 2-ci olub. Bu nəticədə millimizin yalnız kişi cüdoçularla təmsil olunması da öz sözünü deyib. Çünki kişilərdən ibarət komandaların medal sıralamasında yığmamız daha yüksək - 6-cı yeri tutub. Ümumi sıralamada olduğu kimi, kişilərin hesabında da Yaponiya 1-ci olub. Asiyalılar ümumilikdə 12 medal qazanıb ki, bunun 7-si kişi, 5-i qadınların hesabındadı. Cüdo yığmamızın Rioda qazandığı 2 gümüş medalı yüksək qiymətləndirmək olar. London-2012-də medalsız qalan milli bu dəfə bizlərə iki final həyəcanı yaşatdı.
Ən yaxşı komanda
Tarixində ilk dəfə Olimpiya Oyunlarında mükafat qazanan teakvondo üzrə Azərbaycan millisi “Rio-2016”da ən yaxşılardan oldu. Braziliyaya 4 idmançı ilə yollanan yığmamız okeanın o tayında 3 medal əldə etməklə taekvondo tariximizdə yeni səhifə açdı.
Taekvondoda ilk Olimpiya medalımızı Patimar Abakarova qazandı, o bürünc mükafata nail oldu.
Sonra onun nailiyyətini Milad Beiqi Harçeqani təkrarladı.
Radik İsayev XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın yeganə qızıl medalının sahibi oldu.
Taekvondoçularımızdan yalnız Fəridə Əzizova (67 kq) vətənə mükafatsız döndü. O da bürünc medal uğrunda döyüşdə uduzaraq, mükafatı son anda əldən verməklə 5-ci yerlə kifayətləndi.
Radik İsayevin finalda niger idmançısı üzərində qələbəsi ölkə idmanı tarixində bir sıra ilklərə səbəb oldu. İlk dəfə olimpiadada Azərbaycan taekvondoçusu final həyəcanı yaşadı. İlk dəfə bu idman növündə qızıl medal qazandıq. Dünya və Avropa çempionu karyerasının ən böyük yarışında da çempion olmaqla kolleksiyasına növbəti mükafatı əlavə etdi.
Azərbaycan yığması bu göstərici ilə “Rio-2016”nın taekvondo yarışlarında 4-cü pillədə qərarlaşdı. Millimiz yalınız Cənubi Koreya, Çin və Böyük Britaniyadan geri qaldı. Avropada 2-ci olan komandamız postsovet məkanında hamıdan öndə yer almaqla diqqəti cəlb etdi.
Asiya təmsilçiləri hərəyə 2 qızıl medal əldə etdi. Ümumi mükafat sayında qabaqladığımız Çin və eyni sayda medal qazandığımız britaniyalılar yalnız əyarlara görə daha öndədi. Qeyd edək ki, taekvondo yarışlarında 63 ölkədən 128 idmançı (64 kişi və 64 qadın) çıxış edib.
XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın boks millisi “Rio-2016”da final həyəcanı yaşayan 12 ölkədən biri olub. Belə ki, 13 medal dəsti uğrunda mübarizə aparan 11 boksçumuzdan biri - Lorenzo Sotomayor (64 kq) həlledici qarşılaşmada qüvvəsini sınamaqla ilkə imza atıb. Bununla, boks tariximizə ilk və hələlik yeganə finalçı kimi düşən idmançımız özbək rəqibinə uduzsa da, gümüş mükafata layiq görülüb.
Daha bir boksçumuz - Kamran Şahsuvarlı da (75 kq) Braziliyadan medalla qayıtdı. Bürünc mükafatçı olan olimpiyaçımız yığmanın hesabına digər medalı yazdırdı.
Nəticədə, Oyunları bir gümüş və 1 bürünclə başa vuran komandamız “Rio-2016”da 10-cu yerə şərik oldu. Kolumbiya ilə eyni göstəriciyə malik ölkəmiz Avropada 4-cü olub. Yalnız Fransa, Rusiya və Böyük Britaniya daha öndə qərarlaşıb.
Medal sayında 1-ci yeri isə Özbəkistan tutub. Kuba kimi nəhənglə eyni sayda qızıl medal qazanan asiyalılar digər mükafatlarda onları qabaqlayıb. Fransa isə siyahıda 3-cü olub. Ümumilikdə, 19 ölkə üzvləri medala yiyələnib.
Boksçularımızdan medal ümidlərimiz Albert Səlimov və Teymur Məmmədov səviyyələrindən aşağı çıxış ediblər. Hər ikisi mübarizəni erkən mərhələdə dayandırmaqla qələbə əldə edə bilməyib.
Güləşçilərin medal rekordu
Başa çatan Rio Yay Olimpiya Oyunları Azərbaycan güləş tarixində yeni səhifə açdı. Pəhləvanlarımız dördilliyin zirvə yarışında indiyə qədərki olimpiya oyunlarından fərqli olaraq ən çox sayda medal qazandı. "Dördillik"də mübarizə aparan 14 güləşçimizdən 9-u Vətənə medalla qayıtmaqla rekord müəyyənləşdirdi. Medallardan 3-nün əyarı gümüş, 6-cı isə bürünc oldu.
Yarışların ilk üç günündə mübarizə aparan yunan-Roma güləşçilərimiz Rəsul Çunayev (66 kq) və Sabah Şəriətinin (130 kq) timsalında bürünc medala yiyələndi. Baş məqşçi Cəmşid Xeyrabadi, böyük məşqçi Nurəddin Rəcəbov və məşqçi Akif Əliyevin rəhbərliyi ilə 5 bahadırla çıxış edən yığmamız 2 bürünc medal qazandı və Dünya Güləş Birliyinin ənənəvi reytinq sıralamasında 3-cü nəticə göstərdi.
Qadın güləşçilərin yarışında 3 idmançı ilə təmsil olunduq. Baş məşqçi Semyon Çteryovun rəhbərliyi ilə çıxış edən güləşçilərimiz 1 gümüş və 1 bürünc medal qazandı. Mariya Stadnik (48 kq) yalnız finalda uduzaraq gümüş medala yiyələnsə də, Nataliya Sinişin (53 kq) bürünc medalı boynuna asdı. Sözsüz ki, bu mənada Stadnikin qızıla bərabər gümüş medalı haqda şərh verməmək olmur. Final görüşünün başa çatmasına 3 saniyə qalmış fəndə düşən idmançımız yapon rəqibinə uduzmaqla çempionluq şansını əldən verdi. Mükafatlandırma mərasimində göz yaşlarına hakim ola bilməyən Mariyanı sonradan Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax sakitləşdirdi.
Ümumilikdə, qadın yığmamızın çıxışı uğurlu alındı. 1 gümüş və 1 bürünc medalla qadın güləş yığmamız Dünya Güləş Birliyinin ənənəvi reytinq sıralamasında 4-cü yeri tutdu.
Yarışların son 3 günündə mübarizə aparan "sərbəstlər"imiz güləş tariximizdə yeni bir səhifə yazdı. Baş məşqçi Saypulla Absaidov və böyük məşqçi Firdovsi Umudovun rəhbərliyi ilə 6 idmançı ilə təmsil olunan sərbəst güləş millimiz 5 medal - 2 gümüş və 3 bürünc medal qazandı. Gümüş medalları Toğrul Əsgərov (65 kq) və Xetaq Qazyumov (97 kq), bürünc medalları isə Hacı Əliyev (57 kq), Cəbrayıl Həsənov (74 kq) və Şərif Şərifov (86 kq) əldə etdi. Qazanılan medalların sayına və Dünya Güləş Birliyinin tərtib etdiyi ənənəvi reytinq sıralamasına görə yığmamız bütün komandaları qabaqlayıb və ilk sırada qərarlaşdı.
Güləşçilərimiz Rio-de-Janeyroda məhz bu növdə qazanılan medalların sayına görə Rusiya ilə ilk sıranı bölüşdülər - hərəyə 9 medal.
Azərbaycan Olimpiya yığmasında Olimpiadanın ikiqat mükafatçısı Rövşən Bayramovun mükafatsız qalması azarkeşləri üzdü. Yarımfinala qədər bütün rəqiblərini məğlub edən dünya çempionumuz finalın bir addımlığında büdrədi. Məğlubiyyəti unuda bilməyən Bayramov bürünc medal uğrunda görüşdə də uğursuzluq yaşadı. Toğrul Əsgərovun ardıcıl ikinci Olimpiada da medal qazanması xüsusi qeyd edilməlidir. Gəncəli pəhləvan 4 il ərzində iki dəfə zədələnsə də, Rio-da adını mükafatçılar sırasına yazdırmağı bacardı.
1996-cı ildə Atlantada 1 gümüş, 2000-ci il Sidney Olimpiadasında 1 qızıl, 2004-cü ildə Afinada 1 qızıl, 2008-ci il Pekin Olimpiadasında 2 gümüş, 2 bürünc, ümumilikdə 4 medal, 2012-ci ildə Londonda 2 qızıl, 2 gümüş, 3 bürünc olmaqla yekunda 7 medal qazanan güləşçilərimiz Rio Olimpiya Oyunlarında 3 gümüş və 6 bürünc olmaqla ümumilikdə 9 medal qazandı və güləş tariximizdə yeni bir səhifə açdı.
Statistikaya nəzər salsaq görərik ki, güləşçilərimizin 4 illiyin zirvə yarışında qazandıqları medalların sayında hər dəfə artım müşahidə olunur. Bu dəfə yeganə çatışmayan qızıl medal oldu. İnanırıq ki, gələcəkdə güləşçilərimiz daha böyük əzmkarlıq nümayiş etdirərək qazanılan medalların keyfiyyətinin daha da yaxşılaşıdırılması üçün əllərindən gələni edəcək, həmişə olduğu kimi bayrağımızı yüksəldəcək, himnimizi səsləndirəcəklər.
Rio Olimpiadasında Azərbaycan idmançıları yeni idman növü - avarçəkmədə ilk medallarını qazandılar. Azərbaycan təmsilçisi İnna Osipenko-Radomskaya kayak yarışlarında uğurla çıxış edərək finişə üçüncü çatmaqla bürünc medala layiq görüldü. Həlledici yürüş Yeni Zelandiyadan Liza Karrinqtonun qələbəsi ilə başa çatıb. O, 4 il öncə olduğu kimi yenə Olimpiya çempionu olub. Yeni Zelandiya təmsilçisi 200 m məsafəni yeni Olimpiya rekordu ilə qət edib - 39,864 san. Təmsilçimiz İnna liderdən 0,537 san geri qalıb.
Yığmamızın liderlərindən Valentin Demyanenko 200 metr məsafəyə yürüş zamanı fəxri kürsünün ikinci pilləsinə qalxdı. Həlledici mərhələ Yuri Çebanın qələbəsi ilə başa çatdı. O, finiş xəttini yeni Olimpiya rekordu - 39,279 saniyəyə qət etdi. Həmyerlisindən 0,214 saniyə geri qalan kanoeçimiz gümüş medalla kifayətləndi. İlk "üçlüyü" İsak Keyroş Dos Santos (Braziliya) tamamlayıb - 39,628 saniyə.
Olimpiadanın rekordları
Braziliyada keçirilən Olimpiada bir sıra maraqlı faktlarla yadda qalacaq. Əfsanəvi amerikalı üzgüçü Maykl Felps Rio Olimpiadasından sonra karyerasına rəsmən son qoyduğunu açıqladı.
Felps 4 il öncə də analoji çıxışla diqqət çəkmiş, lakin sonradan fikrini dəyişmişdi. Amma 31 yaşlı idmançı bu dəfə bir daha üzgüçülüyə qayıtmayacağını açıqlayıb. O, bundan sonra qolf oynayacağını vurğulayıb: “Karyeramı bu cür bitirdiyim üçün çox xoşbəxtəm. Bundan sonra qolfla məşğul olacağam. Artıq ailəmlə vaxt keçirəcəm və günəşdən həzz alacağam”.
Qeyd edək ki, Braziliyada keçirilən Yay Olimpiya Oyunlarını 5 qızıl və 1 gümüş medalla başa vuran Maykl Felps karyerası ərzində Olimpiadalarda 23 qızıl, 3 gümüş və 2 bürünc medal qazanıb. O, həm də 27 qat dünya çempionudur.
ABŞ olimpiadalarda ardıcıl 2-ci, tarixində 17-ci dəfə medal sayında birinci oldu. Rio 2 böyük yubileylə də əlamətdar olub. ABŞ tarixində 1000-ci qızılı və 2500-cü medalı qazanıb.
Yamaykalı atlet Useyn Bolt çempionluq sayını 9-a çatdırmaqla, atletikada ən çox Olimpiya qızılı qazanan idmançılara şərik olub. O, finlandiyalı Paavo Nurmi və amerikalı Karl Lyusa çatıb.
Üç ölkə tarixində ilk dəfə medal qazanıb. Fici yığması reqbi-7-də (kişilər), iordaniyalı Əhməd Abuqauş (68 kq) taekvondo yarışlarında, kosovalı Maylinda Kelmendi (52 kq) cüdoçuların mübarizəsində qızıl medal qazanıb.
Rioda 27 dünya rekordu qeydə alınıb. Üzgüçülük və ağırlıqqaldırmada hərəsində 8, velosiped idmanında 7, atletikada 3 və kamandan oxatmada 1 belə göstərici rəsmiləşib.
Efiopiyalı Almaz Aynasmaşed 23 illik dünya rekordunu qıraraq, 10 000 m məsafəyə qaçışda yeni nailiyyət əldə edib.
Çinli U Minsya suyatullanmada ən çox Olimpiya çempionluğu yaşayan idmançı olub. O, Rioda 5-ci qızılını qazanmaqla bunu rəsmiləşdirib.
Qadınlardan ibarət Böyük Britaniya velosiped yığması eyni yarışda 3 dəfə dünya rekordu vurub.
XXXI Yay Olimpiya Oyunlarının gedişini dünya əhalisinin təxminən yarısı fəal şəkildə izləyib. Bu rəqəm 3,7 milyarda bərabərdi.

EVERY THIRD ATHLETE IS A MEDALIST
The 31st Summer Olympic Games held in Brazil are inscribed in the history of Azerbaijani sport in golden letters. Our athletes have set a new record by winning 18 medals in total.
At the end of 17 days of competition, the juries have identified the holders of 307 gold, 307 silver, and 361 bronze medals, the athletes competing in 28 sports.
Medal standings
The medals were awarded to representatives of 87 of 207 countries participating in the event. 59 of them had experienced the joy of the championship. Azerbaijan was among the countries, which had a privilege of playing the hymn of the country in Rio. The patriotic Olympic team had travelled to South America with 56 athletes, won 1 gold, 7 silver, and 10 bronze medals. In fact, every third athlete representing the country at the Olympics won a medal, which is the best result in the world.
Radik Isayev (+80 kg) won the first place in taekwondo, judoists Rustam Orujov (73 kg) and Elmar Gasimov (100 kg), the wrestlers Togrul Asgarov (65 kg), Khetag Gazyumov (97 kg) and Maria Stadnik (48 kg ), the boxer Lorenzo Sotomayor (64 kg), canoeist Valentin Demyanenko (200 m) - the second, the taekwondokas Patimat Abakarova (49 kg) and Milad Beigi Harchegani (80 kg), the boxer Kamran Shahsuvarly (75 kg), the wrestlers Rasul Junaev (66 kg), Sabah Shariati (130 kg), Natalia Sinishin (53 kg), Haji Aliyev (57 kg), Jabrail Hasanov (74 kg), and Sharif Sharifov (86 kg) and the kayak-rower Inna Osypenko-Radomska (200 m) - the third place.
This is a new record for Azerbaijan. Although the team has not improved the equity of medals since the London Olympics, it has set a record in the number of medals in the sports represented. Four years ago in the UK, Azerbaijan had won 10 medals (2-2-6) in three sports. This time, however, we have 18 medals in five sports. For the first time in history, the national athletes had topped the podium in taekwondo, canoeing, and kayaking.
Azerbaijan took the 39th place in general medal standings lagging behind the following post-Soviet countries in the quality of medals: Russia, Uzbekistan, Kazakhstan, Ukraine, and Georgia. But Azerbaijan is only behind Russia according to the number of medals won – the 15th place.
The USA finished the competition in the first place. Having won 46 gold, 37 silver, and 38 bronze medals, the American athletes are ahead of everyone in the overall medal standings and are far ahead of the closest runner, the UK, which has a total of 54 medals. China was the third leading country.
Judo rising
The national judokas were our first successful athletes in Rio winning 2 silver medals. Rustam Orujov (73 kg) and Elmar Gasimov (100 kg) reached the finals, losing only in the playoffs.
The Japanese athlete was better in the finals and had won away the gold medal from our European champion Rustam Orujov. But it is worth noting that Orujov had selflessly fought to the very end of the competition. The same is true for Elmar Gasimov. Knocking out four strong contenders before the finals, the European champion lost to the Czech athlete Krpálek in the final battle. Although both athletes were equally strong, Gasimov was thrown on ippon having satisfied with a silver award.
The national judo team had the 12th place in the Olympics with these two silver medals. Only 26 of 136 participating countries won medals in the competition. Among the countries of the former Soviet Union, Azerbaijan was the second country behind only Russia. The fact that the national team was represented by men judokas only (6th place) had influences the overall results. The Japanese athletes were the best the same as in the overall standings. In total, the Japanese won 12 medals (men 7 and women 5 medals). The two silver medals won in Rio are a great success since our team was left without medals in the 2012 London Olympics.
The best team
One of the best in Rio in 2016 was Azerbaijan's taekwondo team, which has won an Olympic medal first time in the country’s history. The team was represented by 4 athletes in Brazil and won 3 medals, having written a new page in the history of national taekwondo.
Our first Olympic taekwondo medalist with a bronze medal is Patimat Abakarova. Later, Milad Beigi Harchegani has also took the third place in the competition.
Radik Isayev, who won the only gold medal of Azerbaijan at the 31st Summer Olympic Games, achieved the highest result. The only taekwondoka left without a medal was only Farid Azizov (67 kg), who lost the victory at the last moment, taking the 5th place.
Radik Isayev’s victory in the finals over the Nigerien athlete is a significant event in the history of the national sport. For the first time, the Azerbaijani taekwondoka has reached the finals winning the gold medal in taekwondo. Radik Isayev is a world and European champion, who has added yet another award to his collection.
Our taekwondo team ranked the 4th in Rio 2016 lagging behind only the national teams of South Korea, China, and the UK. The national team, which is ranked the 2nd in Europe, has attracted worldwide attention being ahead of all the teams from the former Soviet Union.
The Asian athletes won 2 gold medals. The Chinese team, which has fewer medals than the Azerbaijani national team and the British team with the same number of medals, were ahead only by the equity of medals. The taekwondo competitions had 128 athletes (64 men and 64 women) from 63 countries.
The national boxing team was one of the 12 countries, which contended at the finals of the 31st Olympic Games. One of our 11 boxers contending for 13 sets of medals, Lorenzo Sotomayor (64 kg), has reached the final stage of the competition for the first time in the history of the Azerbaijani boxing. He, however, lost to the boxer from Uzbekistan and was awarded a silver medal.
The boxer Kamran Shahsuvarly (75 kg) returned from Brazil with a bronze medal.
With 1 silver and 1 bronze medals, our boxers shared the 10th place with the team of Colombia. Among the European teams, our team was ranked the 4th, behind only France, Russia, and the UK. Uzbekistan was ranked the first in overall standings. Having won an equal number of gold medals with the renowned Cuban boxers, the Uzbek athletes were ahead of them by the quality of medals. France was ranked the third best boxing team. In total, 19 countries won Olympic medals.
Our boxers Albert Salimov and Teymur Mammadov performed less than expected. They both stopped the competition at early stage.
Wrestles’ medal record
The Rio Summer Olympic Games opened a new page in the history of Azerbaijani wrestling. The national athletes have won the largest number of medals. Of the 14 wrestlers, nine returned home as Olympics medalists: 3 silver and 6 bronze medals.
Greco-Roman wrestlers Rasul Chunaev (66 kg) and Sabah Shariati (130 kg) won the bronze medals during the first 3 days of competition. With two bronze medals, our national team of 5 athletes coached by Jamshid Heyrabadi, Nuraddin Rajabov, and Akif Aliyev was ranked the third in the traditional ranking of the Union of World Wrestling.
As for the female wrestlers, our team was represented by three athletes, two of whom have won medals. Losing only in the finals, Mariya Stadnik (48 kg) won the silver medal of the Olympics, and Natalia Sinishin (53 kg) won the bronze medal. It should be noted that Stadnik lost just 3 seconds before the end of the round to her Japanese rival. During the awarding ceremony, Maria could not hold back her tears and was comforted by the President of the International Olympic Committee Thomas Bach.
The overall performance of the national women's team was successful. It was ranked the 4th in the traditional ranking of the Union of World Wrestling.
Freestylers also achieved good results at the Olympics. Azerbaijan was represented by a team of six athletes coached by Shaypulla Absaidov and Firdovsi Umudov. As a result, our wrestlers won 2 silver and 3 bronze medals. Silver winners were Togrul Asgarov (65 kg) and Khetag Gazyumov (97 kg); our bronze medalists were Haji Aliyev (57 kg), Dzhabrail Hasanov (74 kg), and Sharif Sharifov (86 kg). In the ranking of the Union of World Wrestlers, our team was the best by the numbers of medals won.
With 9 medals, our wrestlers shared the first place with the wrestlers from Russia.
Our fans were disappointed fans that two-time Olympic medalist Rovshan Bayramov was not able to get any award. Having won all of his competitors before going to the semi-finals, our world champion could not the final stage of competition. He could not forget his defeat and failed the battle for the bronze medal. It is necessary to mention that Togrul Asgarov won his second medals at the Olympic Games. Although the native of Ganja, Asgarov, received two injuries in the last 4 years, he was able to become one of the winners of the Rio Games.
In 1996, our wrestlers won 1 silver medal in Atlanta, 1 gold medal at the 2000 Olympic Games in Sydney and the 2004 Games held in Athens, respectively, 2 silver and 2 bronze medals in Beijing in 2008, and 2 gold, 2 silver, and 3 bronze medals (7 medals) at the 2012 Olympics in London. Thus, with 9 medals (3 silver and 6 bronze) awarded at the Rio Olympic Games, they have written a new page in the history of national wrestling.
If we look at the statistics, it becomes clear that at the most prestigious quadrennial competitions, our athletes have increased the number of medals won from one competition to another. This time we won only one gold medal. We believe that in the future our wrestlers will show even greater urgency to enhance the quality of medals in order to elevate our flag and thus please all of us.
Rowing Sports
Our athletes won the first medal in a new kind of sports, the rowing. Our sprint-kayaker Inna Osypenko-Radomska came to finish the third (200 m) winning the bronze medal. The race was won by Carrington, who, like 4 years ago, became the champion. The representative of New Zealand has completed a distance of 200 meters setting a new Olympic record - 39.864 seconds. Inna was behind her by 0.537 seconds.
In canoeing (200 m), one of the leaders of the Azerbaijani national team Valentin Demyanenko was ranked the second. The decisive stage was won by the Ukrainian Yuri Cheban, who crossed the finish line with a record time of 39.279 seconds. Our canoeist was behind Cheban to 0,214 seconds. The Brazilian Queiroz Dos Santos was the third with a score of 39.628 seconds.
Olympic Records
The Olympic Games held in Brazil will be remembered for a number of interesting facts.
The legendary swimmer Michael Phelps has made an official announcement about his retirement after the Olympics. Although Phelps made a similar statement 4 years ago, he has later changed his mind. This time, however, the 31-year-old swimmer said that he would no longer appear on the water path. Now, he is going to play golf. "That’s a happy end for my career. Now I will play golf spending more time with my family and enjoying the sun", said Phelps.
Note that Phelps, who won 5 gold and 1 silver medals at the Rio Games, won 23 gold, 3 silver, and 2 bronze Olympic medals. He is also a 27-time world champion.
The US tops the charts as the second-time consecutive winner by the number of medals, the 17-time winner in the history of Olympics.
For the US, the Rio 2016 is significant since they won the 1000th gold medal and the 2500th medal in the overall standings.
With 9 Olympic champion titles, the Jamaican athlete Usain Bolt has repeated the achievement of Paavo Nurmi of Finland and Carl Lewis of USA.
Three countries won medals for the first time in their history: the Fiji national rugby team, the Jordanian taekwondoka Ahmad Abugaush (68 kg), and the judoka Maylinda Kelmendi (52 kg) from Kosovo won the gold medals.
27 world records were officially registered in Rio. 8 records in swimming and weightlifting, 7 in cycling, 3 in athletics, and 1 in archery.
Almaz Ayana broke the 23-year-old world record in the women's run for 10,000 meters.
The Chinese Wu Minxia became the most titled athlete in diving. In Rio, he secured this achievement by winning his fifth gold medal.
The British women’s cycling team has updated the world record three times during the same competition.
The progress of the 31st Olympic Games was actively watched by 3.7 billion people worldwide, which is almost half the world's population.