Uşaqların cəlb olunduğu tədris prosesini təkcə öyrədici deyil, həm də əyləncəli edə biləcək təhsil mərkəzi barədə
Praqmatik dövrümüzdə cəmiyyətdə tez-tez təhsilin keyfiyyətindən söz açılır. Qəbul imtahanlarının nəticələrinə əsasən, analitik araşdırmaların qənaətbəxş olmayan yekunları insanda məyusluq hissi doğurur: qacetlərdən asılı nəsil intellektual inkişaf qabiliyyətini və marağını itirir. Belə vəziyyət bir çox ölkələr üçün oxşardır. Ona görə dünya alimləri bu problemini araşdırarkən belə bir qənaətə gəliblər ki, XXI əsrin insanının beyni, belə desək, “quruyur”. İşləməyən hüceyrələr ölməyə başlayır. Alimlər vəziyyəti problemin daxilinə nəzər salaraq, gözdən keçirirlər. Amma biz də uşaqlarımızın bilik səviyyəsinin sürətlə aşağı düşdüyünü görürük. Bəziləri milli təhsil sistemini günahlandırırlar və peşəkar müəllim kadrlarının olmadığını qeyd edirlər. Bolonya tədris sisteminin Sovet təhsil sistemindən yüz dəfə daha pis və uşaqlara sistemləşdirilmiş təhsil vermədiyini düşünənlər isə onun yararsız olduğunu hesab edirlər.
Uşaqlarını xüsusi məktəblərə qoymaqğa maddi imkanları olmayan valideynlərin şikayətləri də olduqca əsaslıdır. Təhsil sistemindəki çatışmazlıqlar uşaqlarımızı öz fikirlərini nə şifahi, nə də yazılı şəkildə bildirməyi bacarmayan, pəltək məxluqlara çevirir. Hətta son dərəcə çoxşaxəli biliklərə malik olanlar da bəzən öz fikirlərini, sadəcə, sözlə ifadə edə bilmirlər. Amma yenə də praqmatikliyə, hər şeyin maliyyə maraqları ilə ölçüldüyü cəmiyyətdə kommersiya münasibətlərinin yeni üslubuna baxmayaraq, qarşılıqlı əlaqələrin bir qədər başqa bir növündən istifadə edən insanlar da var: iş və ideya - hər şeydən üstündür. Bu, peşəkar cəhətdən şövqlü, vətənpərvər, seçdiyi işə sadiq olan insanlardır. Bu cür pedaqoq, öz işini səmimi və sonsuz dərəcədə sevən insanların olması çox yaxşıdır. Uşaqlarımızın nə və necə öyrəndikləri, materialı necə qavradıqları və bu bilikləri həyatda necə istifadə etdiklərinə biganə qalmayan insanlardır.
Oyun maarifləndirmə prosesi kimi...
Hələ yayın əvvəlində Azərbaycan Tarix Muzeyində “Qədim silah” şərti adı altında interaktiv sərgi açılmışdı. Təşəbbüskar qismində muzeyin elmi işçisi Fuad Ağayev və Bakı məktəblərindən birinin tədris hissə müdiri Namiq Rüstəmov çıxış edirdilər. Hər ikisi tarixçidir və hər ikisi qacetlərlə böyüyən nəslin maariflənməsinə biganə olmayan insanlardır. Sərgi sentyabrda da fəaliyyət göstərəcək və Tarix Muzeyinə gələn hər kəs nəinki eksponatlara toxuna, həm də əlində soyuq və odlu silah tuta bilər. Muzeyin unikal kolleksiyasının bir çox hissəsini Yaxın və Orta Şərqin, Cənub-Şərqi Asiyanın və Uzaq Şərqin silahları təşkil edir. İnteraktiv hərəkət tarixçi mütəxəssislərin iştirakı və nəzarəti altında keçiriləcək. Qədim silah - zamanın təsiri nəticəsində paslanmış dəmir deyil. Bu, hər zaman silahdır. Qılınclar, yaraq-əsləhə, bıcaqlar, muşketlər, dəbilqələr - qədim müharibələrin atributlarıdır. Bu da yaşından asılı olmayaraq, həmişə və hər kəsdə böyük maraq oyadır.
Sərgiyə giriş ödənişli olacaq, lakin əcdadlarımızın silahına baxmaq, toxunmaq və əldə tutmaq, nə vaxtsa bu silahı döyüşçünün tutduğunu təsəvvür etmək imkanını istənilən hər kəsə - təqdim edəcəklər. İnsanların sərgiyə girişi normalaşdırılmış şəkildə olacaq. Eksponatlarla bu cür interaktiv qarşılıqlı iş - yüksək ehtiyat və diqqət tələb edir. Bu oyunsayağı təhsil prosesi zamanı uşaqlar (elə böyüklər də!) məktəbdə darıxdırıcı və maraqsız görünən maarifləndirici məlumatlar əldə edəcəklər. Oyunun bu şərtləri nəinki maraq oyadır, həmçinin yaddaşı da fəallaşdırır. Bu zaman tarix elmi artıq darıxdırıcı, boz və maraqsız elm olmur. Və arxeologiya da, numizmatika da və mifologiya da böyük və kifayət qədər maraqlı elmin - tarixin bir hissəsi olacaq. Bu, Namiq Rüstəmovun sözügedən elmlərə maraq oyatmaq məqsədilə düşündüyü daha bir üsuldur!
İntellektualların klubu
Əslində, bu, klub deyil. Bu, “Alternativ” adlı elm mərkəzidir. Niyə məhz alternativ? Çünki tədris üsulu dövlət məktəblərində tətbiq olunandan çox fərqlənir. “Alternativ"in yaradılması fikrini pedaqoq, metodist, fikirlər generatoru, əyani və kiçik, orta məktəb yaşında olan uşaqlar üçün oyun vəsaitlərinin yaradıcıs Namiq Rüstəmov düşünüb. Bir dəfə fikir verib ki, uşaqların tarix dərsi zamanı gözləri işıldamır. Onda Namiq Rüstəmov fikirləşib: bunu sinifdə deyil, muzeydə, zaldan-zala keçərək, uşaqların diqqətini daş, dəmir, Tunc dövrü kimi müxtəlif zamanların əyani əşyalarına cəmləşdirsək, necə olar?
Yaxud da verilən fotofraqmentlə eksponatın axtarışı təşkil edilsə; məsələn, şagird eksponatın kiçik hissəsi olan fotonu götürür, bu ipucu vasitəsilə o, bütün eksponatı tapmalı və eksponatın mənsub olduğu zaman - dövr barədə bütün bildiklərini danışmalıdır. Bu ideya ilə tarixçi muzeyin direktoru Nailə xanım Vəlixanlıya müraciət edib və onun simasında yaradıcı və maraqlı insanın umduğu dəstəyi alıb. Beləliklə, uşaqlar məktəbdə interaktiv lövhələr əvəzinə, muzeydə interaktiv məkan və kitabdakı məlumatla işləmək bacarığı əldə ediblər.
Uşaqlara valideynləri yüngül açılıb-bağlanan masalar alıblar və onlarla birgə pedaqoqun maraqlı hekayələrinin arxasınca zaldan-zala keçirlər. Tarix də onlar üçün reallığa çevrilib. Bu da muzey işçilərinin çoxunun bu və ya digər şəkildə iştirak etdiyi böyük layihə yolunda ilk addım oldu. Çünki indi, dörd il keçəndən sonra, bu, ümumi bir iş olub. “Alternativ” ümumi humanitar mövzuya meyilliliyə malikdir və onu daimi olaraq 27-ci, 56-cı və Namiq Rüstəmovun dərs dediyi məktəblərin şagirdləri ziyarət edirlər.
Təhsil mərkəzində məşğələlərlə paralel olaraq, təşəbbüskar müəllimlər, həmçinin Rus Mədəniyyət İnformasiya Mərkəzini ziyarət edən tələbələr və böyük siniflərin şagirdlərinə seminarlar təşkil edirlər. Bu dərslərə təkcə tələbələr deyil, həmçinin müəllimlər, valideynlər, muzey əməkdaşları da gəlirlər. Layihə “İncəsənət barədə söhbətlər” adlandırılıb. Yay tətili öncəsi bir neçə seminarda, ehtimala görə, əslən Qazaxdan olan azərbaycanlı Vasili Vereşaginə, arxeoloq və rəssam İvan Şeblıkinə, şair Mirzə Ələkbər Sabirə və heykəltəraş Yakov Keylixisə həsr olunan materiallar araşdırılıb. Tədbirin tarixi barədə muzeyin saytı və feysbuk vasitəsilə elan verilir. Ona görə də arzu edənlər hər zaman qoşula bilərlər !
Pedaqogika - yaradıcılıqdır
Qədim Yunanıstanda pedaqoq (qədim yunanca “uşağı ötürən”) Afina ailələrində 7 yaşdan böyük uşaqlara baxmalı olan qula deyirdilər. Pedaqoqun vəzifələri sırasına yetirmənin fiziki və mənəvi təhlükələrdən qorunması, uşaq məktəbə daxil olana qədərsə, ona bilik öyrətmək daxil idi. Deyirlər ki, pedaqoqlar yetişmirlər, onlar sadəcə doğulurlar. Yəqin belədir. Lakin təkcə təhsil vermək, biliklərini başqalarına ötürmək, savadsızlığı aradan qaldıraraq, maarifləndirmək yetərli deyil. Burada ağlın və ürəyin işi də vacibdir. Bir də maarifləndirmə fikrinə böyük istək də olmalıdır.
“Təhsilin mahiyyəti maraqlı və məzmunlu insan olmaqdır. Və dərsə getməzdən əvvəl özümə hər dəfə sual verirəm: bu məlumat onlara həyatda necə kömək edəcək? Cavab varsa - deməli, mənim etdiyimin mənası da var...”, - deyə Namiq Rüstəmov bildirir.
Muzeyin kiçik elmi işçisi Fuad Əliyevlə tarixçi-pedaqoq Namiq Rüstəmov arasında yaxşı yaradıcı tandem yaranıb. Onlar təkcə savadsızlığın aradan qaldırılmasına və böyüyən nəslin dünyabaxışının genişlənməsinə, eyni zamanda, zövq, sevgi, axtarışlar və maarifləndirmə coşqusunun yaradılmasına yönələn unikal informasiya proqramları yaratmaqla bir-birini çox yaxşı tamamlayırlar. Bu, asan missiya deyil və onu öz çiynində Konfusinin “Müəllimin vəzifəsi - şagirdin düşüncələrinə yeni perspektivlər açmaqdır” ifadəsinə uyğun olan ictimai tapşırığı tamamilə dəqiq müəyyən edən iki müəllim daşıyır.
Perspektivlər, planlar və arzular...
“Alternativ" və “İncəsənət barədə söhbətlər"in perspektivində çoxlu müxtəlif mövzular var. Amma bundan əlavə, yeni tədris ilinin əvvəlində Tarix Muzeyinin bazasında “Geniş format” adlı kinoklub dərslərinin keçirilməsi də planlaşdırılır. Artıq Rejissorlar Gildiyası ilə danışıqlar aparılıb və təxmini planlar tərtib edilib. İnteraktiv hərəkətin tətbiqi ilə “Silah otağı” layihəsi yenidən işləniləcək. Bu arada istəyənlər təbərzinlə və ya əlində muşketlə selfi çəkib, sonradan onu feyzbukda yerləşdirə bilərlər. İnteraktiv oyunlar muzeydə sentyabrda davam etdiriləcək. Onların strukturu intellekti inkişaf etdirən “Ford Boyard” televiziya oyununun üslubu əsasında yaradılacaq. Üstəlik, onların natiqlik sənəti üzrə seminarlar təşkil etmək arzuları da var...
Gördüyümüz kimi, planlar, layihələr və arzuların sayı çoxdur. Onlar qazanc üçün deyil, çünki bütün bu məşğələlər şövq və yaradıcılıq prosesinə olan sevgi üzərində qurulub.

A training center, where the involvement of children in educational process can be both informative and entertaining
In our pragmatic age, the discussions about the quality of education are getting increasingly popular. The disappointing results of analytical studies concerning the results of entry examinations are discouraging: the generation raised on gadgets has lost the interest and the capacity for intellectual development. The situation is common to many countries. Therefore, the scientists exploring the problem came to a conclusion that the human brain of the XXI century “shrinks”, to say the least. The unused cells start to die. This is what the scientists claim. They look deep into the inner aspects of the problem. On the other hand, we can notice a rapid decline in the level of knowledge of our children. Some accuse the national education system and complain about the lack of professional teaching staff, the others complain about the futility of the Bologna education system, which is a hundred times worse than the Soviet one and does not provide for systematic approach to education process.
The criticism of parents, who do not have financial opportunities to educate their children at special schools, are well grounded. The deficiencies in the education process make our children more like inarticulate creatures who cannot even express their thoughts either orally or in writing. And even those who have a fairly comprehensive knowledge, often do not know how to express their thoughts in words.
And yet, in spite of pragmatism and the new style of commercial relations where everything is measured by financial interests, there are people with somewhat different style of relationship: the business and the idea is above all for them. These are professionally enthusiastic and patriotic people devoted to the cause. It is even better, when such people are the teachers – the people wholeheartedly and unselfishly in love with their profession. Those who do care how and what they teach our children paying particular attention to how the children perceive the taught subject and apply it in real life.
Playing as education process
In the early summer, an interactive exhibition codenamed “The ancient weaponry” opened at the Museum of History. The initiators were the junior researcher of the Museum Mr. Fuad Aghayev and the head teacher of one of the private schools of Baku Mr. Namig Rustamov. Both are historians, and both are caring people who constantly work on the problem of awaking interest of the generation grown up on the gadgets in the education process. The exhibition will last until the end of September. So, anyone visiting the Museum of History will be able not only to touch the exhibits but also to hold cold steel and firearms. Most of the museum's unique collection of weapons is from the Middle East, Southeast Asia, and the Far East. The interactive activity will take place under the supervision of expert historians. The ancient weaponry is not the pieces of iron rusted with time. This is a weapon. Swords, armor, knives, muskets, helmets – all are the attributes of the ancient wars. Regardless of age, the weapons are always perceived with great interest. This will be a paid exhibition but everybody will be able to see, to touch, and to hold the weapons of our ancestors. Access to the exhibition will always be limited. Such interactivity with the exhibits requires special attention and care. Both the children and adults will get educational information thanks to interactive learning process that seems boring and uninteresting at school. Not only this interactivity is a game of interest but it also activates the memory. At this point, history as a science ceases to be a dull, dry and uninteresting subject anymore. As a result, the archeology, numismatics, and mythology will be parts of a big and very interesting science called History. This is another technique invented by Namig Rustamov to awaken interest in the sciences!
Intellectuals Club
In fact, it is not a club. It is a training center called “Alternative”. Why alternative? Because the form of teaching is very different from that adopted at public schools. Namig Rustamov is a teacher, a trainer, a generator of ideas, a developer of visual and game manuals for junior and secondary school children who originally proposed the idea of “alternative” approach in learning. Once he had noticed that children are not interested in the lessons of history. And then thought: what if the same subject is not taught in class but in the museum, where the children can go from one room to another paying attention to the visual aids of different ages: stone age, iron age, bronze age? Or search for items issued as photofragments. For example, the student receives a photo of a small fragment of the entire exhibit. It is a tip for a puzzle he must collect to identify the whole exhibit and tell all he knows about the time and era to which the exhibit belongs. Having this in mind, the historian visited the director of the museum Naila Velikhanli, a creative person not indifferent to history, who supported Namig. So, instead of interactive whiteboards at the school, the children had an interactive space in the museum and the ability to work with information provided in the books. The parents bought lightweight folding chairs, which children took from one room to another listening to fascinating stories of the teacher. And the story became a reality for them. That was the beginning, the first step on the way to a big project, which involved the museum staff – after 4 years, it has become a common cause for them too. “Alternative” has a general humanitarian thematic focus, and it is visited on a regular basis by the pupils of schools nos. 27, 56 and the one where Namig Rustamov works as a teacher. Parallel to studies at the training center, the enthusiast instructors hold seminars for high school students and the students attending the Russian Cultural Information Centre. Not only the students attend these lessons but also the teachers, parents, and the museum staff. The project is called “Conversations About Art”. At several workshops preceding the summer vacations, the project has investigated historical materials on the artist Vasily Vereshchagin, whose grandmother was supposedly from an Azerbaijani village in Gazakh, the archaeologist and artist Ivan Shcheblykin, the poet Mirza Alakbar Sabir, and the sculptor Jacob Keylikhis. The visiting hours are available at the website of the museum and the project’s Facebook page. You are always welcome to join!
Teaching is a creative process
In ancient Greece, a pedagogue (from Ancient Greek, “leading the child”) was a servant whom the Athenian families entrusted caring of their boys starting from the age of seven. It was the responsibility of the pedagogue to protect the pupil from physical and moral hazards, and teach him basic literacy until the pupil was enrolled to school.
It is said that one cannot become a pedagogue. Pedagogues are born. Perhaps this is true. But a simple desire to teach, to transmit knowledge to others, to educate eliminating the illiteracy is not enough. It is important to make the mind and heart work in unison.
“The essence of education is to become an interesting and informed man. Before going to school, I always ask myself the question: how this information will help them in life? If there is an answer, there is a meaning in what I'm doing”, says Namig Rustamov.
The junior researcher Fuad Aliyev and the historian Namig Rustamov have formed a good creative tandem. They complement each other, creating a unique information program designed to not only eliminate ignorance and expand horizons of the younger generation, but also to impart taste, love and passion for knowledge, search, education. This is not an easy mission, which is sacredly implemented by these two pedagogues, who have precisely determined their public goal corresponding to the statement of Confucius. “The task of a teacher is to open a new perspective for student’s thoughts”.
Prospects, plans and dreams
“Alternative” and “Conversations About Art” have a lot of different topics to explore in perspective. But beyond that, at the beginning of the new school year, it is scheduled to open a cinema club “Wide Format” under the auspices of the Azerbaijan History Museum. The project leaders had already held talks with the Guild of Directors and have developed some sketches of the future project. The project “Armory Room” will be modified with the use of interactive activities. By the way, anyone can make a selfie with a halberd or a musket in his hands putting it later on Facebook. Interactive games in the museum will be continued in September. Their structure will be designed based on the intellectual game show “Ford Boyard”. And they have a dream to hold seminars on public speaking ...
As you can see, there are a lot of plans, projects and dreams. It is not for personal gain, since all of these classes are made on the enthusiasm and love of the creative process, but for the sake of education of humane ideas, for the sake of those who will come in this life after us, who are enthusiastically looking at their teachers willing to follow them to find their own way and place in this life...