Uşaqların cəlb olunduğu tədris prosesini təkcə öyrədici deyil, həm də əyləncəli edə biləcək təhsil mərkəzi barədə
Praqmatik dövrümüzdə cəmiyyətdə tez-tez təhsilin keyfiyyətindən söz açılır. Qəbul imtahanlarının nəticələrinə əsasən, analitik araşdırmaların qənaətbəxş olmayan yekunları insanda məyusluq hissi doğurur: qacetlərdən asılı nəsil intellektual inkişaf qabiliyyətini və marağını itirir. Belə vəziyyət bir çox ölkələr üçün oxşardır. Ona görə dünya alimləri bu problemini araşdırarkən belə bir qənaətə gəliblər ki, XXI əsrin insanının beyni, belə desək, “quruyur”. İşləməyən hüceyrələr ölməyə başlayır. Alimlər vəziyyəti problemin daxilinə nəzər salaraq, gözdən keçirirlər. Amma biz də uşaqlarımızın bilik səviyyəsinin sürətlə aşağı düşdüyünü görürük. Bəziləri milli təhsil sistemini günahlandırırlar və peşəkar müəllim kadrlarının olmadığını qeyd edirlər. Bolonya tədris sisteminin Sovet təhsil sistemindən yüz dəfə daha pis və uşaqlara sistemləşdirilmiş təhsil vermədiyini düşünənlər isə onun yararsız olduğunu hesab edirlər.
Uşaqlarını xüsusi məktəblərə qoymaqğa maddi imkanları olmayan valideynlərin şikayətləri də olduqca əsaslıdır. Təhsil sistemindəki çatışmazlıqlar uşaqlarımızı öz fikirlərini nə şifahi, nə də yazılı şəkildə bildirməyi bacarmayan, pəltək məxluqlara çevirir. Hətta son dərəcə çoxşaxəli biliklərə malik olanlar da bəzən öz fikirlərini, sadəcə, sözlə ifadə edə bilmirlər. Amma yenə də praqmatikliyə, hər şeyin maliyyə maraqları ilə ölçüldüyü cəmiyyətdə kommersiya münasibətlərinin yeni üslubuna baxmayaraq, qarşılıqlı əlaqələrin bir qədər başqa bir növündən istifadə edən insanlar da var: iş və ideya - hər şeydən üstündür. Bu, peşəkar cəhətdən şövqlü, vətənpərvər, seçdiyi işə sadiq olan insanlardır. Bu cür pedaqoq, öz işini səmimi və sonsuz dərəcədə sevən insanların olması çox yaxşıdır. Uşaqlarımızın nə və necə öyrəndikləri, materialı necə qavradıqları və bu bilikləri həyatda necə istifadə etdiklərinə biganə qalmayan insanlardır.
Oyun maarifləndirmə prosesi kimi...
Hələ yayın əvvəlində Azərbaycan Tarix Muzeyində “Qədim silah” şərti adı altında interaktiv sərgi açılmışdı. Təşəbbüskar qismində muzeyin elmi işçisi Fuad Ağayev və Bakı məktəblərindən birinin tədris hissə müdiri Namiq Rüstəmov çıxış edirdilər. Hər ikisi tarixçidir və hər ikisi qacetlərlə böyüyən nəslin maariflənməsinə biganə olmayan insanlardır. Sərgi sentyabrda da fəaliyyət göstərəcək və Tarix Muzeyinə gələn hər kəs nəinki eksponatlara toxuna, həm də əlində soyuq və odlu silah tuta bilər. Muzeyin unikal kolleksiyasının bir çox hissəsini Yaxın və Orta Şərqin, Cənub-Şərqi Asiyanın və Uzaq Şərqin silahları təşkil edir. İnteraktiv hərəkət tarixçi mütəxəssislərin iştirakı və nəzarəti altında keçiriləcək. Qədim silah - zamanın təsiri nəticəsində paslanmış dəmir deyil. Bu, hər zaman silahdır. Qılınclar, yaraq-əsləhə, bıcaqlar, muşketlər, dəbilqələr - qədim müharibələrin atributlarıdır. Bu da yaşından asılı olmayaraq, həmişə və hər kəsdə böyük maraq oyadır.
Sərgiyə giriş ödənişli olacaq, lakin əcdadlarımızın silahına baxmaq, toxunmaq və əldə tutmaq, nə vaxtsa bu silahı döyüşçünün tutduğunu təsəvvür etmək imkanını istənilən hər kəsə - təqdim edəcəklər. İnsanların sərgiyə girişi normalaşdırılmış şəkildə olacaq. Eksponatlarla bu cür interaktiv qarşılıqlı iş - yüksək ehtiyat və diqqət tələb edir. Bu oyunsayağı təhsil prosesi zamanı uşaqlar (elə böyüklər də!) məktəbdə darıxdırıcı və maraqsız görünən maarifləndirici məlumatlar əldə edəcəklər. Oyunun bu şərtləri nəinki maraq oyadır, həmçinin yaddaşı da fəallaşdırır. Bu zaman tarix elmi artıq darıxdırıcı, boz və maraqsız elm olmur. Və arxeologiya da, numizmatika da və mifologiya da böyük və kifayət qədər maraqlı elmin - tarixin bir hissəsi olacaq. Bu, Namiq Rüstəmovun sözügedən elmlərə maraq oyatmaq məqsədilə düşündüyü daha bir üsuldur!
İntellektualların klubu
Əslində, bu, klub deyil. Bu, “Alternativ” adlı elm mərkəzidir. Niyə məhz alternativ? Çünki tədris üsulu dövlət məktəblərində tətbiq olunandan çox fərqlənir. “Alternativ"in yaradılması fikrini pedaqoq, metodist, fikirlər generatoru, əyani və kiçik, orta məktəb yaşında olan uşaqlar üçün oyun vəsaitlərinin yaradıcıs Namiq Rüstəmov düşünüb. Bir dəfə fikir verib ki, uşaqların tarix dərsi zamanı gözləri işıldamır. Onda Namiq Rüstəmov fikirləşib: bunu sinifdə deyil, muzeydə, zaldan-zala keçərək, uşaqların diqqətini daş, dəmir, Tunc dövrü kimi müxtəlif zamanların əyani əşyalarına cəmləşdirsək, necə olar?
Yaxud da verilən fotofraqmentlə eksponatın axtarışı təşkil edilsə; məsələn, şagird eksponatın kiçik hissəsi olan fotonu götürür, bu ipucu vasitəsilə o, bütün eksponatı tapmalı və eksponatın mənsub olduğu zaman - dövr barədə bütün bildiklərini danışmalıdır. Bu ideya ilə tarixçi muzeyin direktoru Nailə xanım Vəlixanlıya müraciət edib və onun simasında yaradıcı və maraqlı insanın umduğu dəstəyi alıb. Beləliklə, uşaqlar məktəbdə interaktiv lövhələr əvəzinə, muzeydə interaktiv məkan və kitabdakı məlumatla işləmək bacarığı əldə ediblər.
Uşaqlara valideynləri yüngül açılıb-bağlanan masalar alıblar və onlarla birgə pedaqoqun maraqlı hekayələrinin arxasınca zaldan-zala keçirlər. Tarix də onlar üçün reallığa çevrilib. Bu da muzey işçilərinin çoxunun bu və ya digər şəkildə iştirak etdiyi böyük layihə yolunda ilk addım oldu. Çünki indi, dörd il keçəndən sonra, bu, ümumi bir iş olub. “Alternativ” ümumi humanitar mövzuya meyilliliyə malikdir və onu daimi olaraq 27-ci, 56-cı və Namiq Rüstəmovun dərs dediyi məktəblərin şagirdləri ziyarət edirlər.
Təhsil mərkəzində məşğələlərlə paralel olaraq, təşəbbüskar müəllimlər, həmçinin Rus Mədəniyyət İnformasiya Mərkəzini ziyarət edən tələbələr və böyük siniflərin şagirdlərinə seminarlar təşkil edirlər. Bu dərslərə təkcə tələbələr deyil, həmçinin müəllimlər, valideynlər, muzey əməkdaşları da gəlirlər. Layihə “İncəsənət barədə söhbətlər” adlandırılıb. Yay tətili öncəsi bir neçə seminarda, ehtimala görə, əslən Qazaxdan olan azərbaycanlı Vasili Vereşaginə, arxeoloq və rəssam İvan Şeblıkinə, şair Mirzə Ələkbər Sabirə və heykəltəraş Yakov Keylixisə həsr olunan materiallar araşdırılıb. Tədbirin tarixi barədə muzeyin saytı və feysbuk vasitəsilə elan verilir. Ona görə də arzu edənlər hər zaman qoşula bilərlər !
Pedaqogika - yaradıcılıqdır
Qədim Yunanıstanda pedaqoq (qədim yunanca “uşağı ötürən”) Afina ailələrində 7 yaşdan böyük uşaqlara baxmalı olan qula deyirdilər. Pedaqoqun vəzifələri sırasına yetirmənin fiziki və mənəvi təhlükələrdən qorunması, uşaq məktəbə daxil olana qədərsə, ona bilik öyrətmək daxil idi. Deyirlər ki, pedaqoqlar yetişmirlər, onlar sadəcə doğulurlar. Yəqin belədir. Lakin təkcə təhsil vermək, biliklərini başqalarına ötürmək, savadsızlığı aradan qaldıraraq, maarifləndirmək yetərli deyil. Burada ağlın və ürəyin işi də vacibdir. Bir də maarifləndirmə fikrinə böyük istək də olmalıdır.
“Təhsilin mahiyyəti maraqlı və məzmunlu insan olmaqdır. Və dərsə getməzdən əvvəl özümə hər dəfə sual verirəm: bu məlumat onlara həyatda necə kömək edəcək? Cavab varsa - deməli, mənim etdiyimin mənası da var...”, - deyə Namiq Rüstəmov bildirir.
Muzeyin kiçik elmi işçisi Fuad Əliyevlə tarixçi-pedaqoq Namiq Rüstəmov arasında yaxşı yaradıcı tandem yaranıb. Onlar təkcə savadsızlığın aradan qaldırılmasına və böyüyən nəslin dünyabaxışının genişlənməsinə, eyni zamanda, zövq, sevgi, axtarışlar və maarifləndirmə coşqusunun yaradılmasına yönələn unikal informasiya proqramları yaratmaqla bir-birini çox yaxşı tamamlayırlar. Bu, asan missiya deyil və onu öz çiynində Konfusinin “Müəllimin vəzifəsi - şagirdin düşüncələrinə yeni perspektivlər açmaqdır” ifadəsinə uyğun olan ictimai tapşırığı tamamilə dəqiq müəyyən edən iki müəllim daşıyır.
Perspektivlər, planlar və arzular...
“Alternativ" və “İncəsənət barədə söhbətlər"in perspektivində çoxlu müxtəlif mövzular var. Amma bundan əlavə, yeni tədris ilinin əvvəlində Tarix Muzeyinin bazasında “Geniş format” adlı kinoklub dərslərinin keçirilməsi də planlaşdırılır. Artıq Rejissorlar Gildiyası ilə danışıqlar aparılıb və təxmini planlar tərtib edilib. İnteraktiv hərəkətin tətbiqi ilə “Silah otağı” layihəsi yenidən işləniləcək. Bu arada istəyənlər təbərzinlə və ya əlində muşketlə selfi çəkib, sonradan onu feyzbukda yerləşdirə bilərlər. İnteraktiv oyunlar muzeydə sentyabrda davam etdiriləcək. Onların strukturu intellekti inkişaf etdirən “Ford Boyard” televiziya oyununun üslubu əsasında yaradılacaq. Üstəlik, onların natiqlik sənəti üzrə seminarlar təşkil etmək arzuları da var...
Gördüyümüz kimi, planlar, layihələr və arzuların sayı çoxdur. Onlar qazanc üçün deyil, çünki bütün bu məşğələlər şövq və yaradıcılıq prosesinə olan sevgi üzərində qurulub.

Вовлечение детей в образовательный процесс может быть не только познавательным, но и развлекательным
01.09.2016
В наш прагматичный век все чаще и чаще возникают в обществе разговоры о качестве образования. Неутешительные результаты аналитических исследований по итогам вступительных экзаменов повергают в уныние: поколение зависимости от гаджетов утратило интерес и способность к интеллектуальному развитию. Ситуация, общая для многих стран. Поэтому ученые мира, исследуя эту проблему, пришли к выводу, что мозг человека XXI века, мягко говоря, "усыхает". Незадействованные работой клетки начинают отмирать. Это - ученые. Они ситуацию рассматривают изнутри проблемы. Но ведь и мы замечаем, как стремительно падает уровень знаний наших детей. Одни обвиняют систему отечественного образования и называют отсутствие профессиональных педагогических кадров, другие - бесполезность Болонской образовательной системы, которая, по их мнению, во сто крат хуже советской и систематизированных знаний детям не дает.
Нарекания родителей, не имеющих материальной возможности отдавать своих детей в специализированные школы, вполне обоснованы. Недостатки в системе образования превращают наших детей в косно-язычных существ, не умеющих выразить свою мысль ни устно, ни письменно. И даже те, кто обладает довольно разносторонними знаниями, зачастую просто не умеют выра-зить свою мысль словами.
И все же, несмотря на прагматичность, на новый стиль коммерческих отношений в обществе, где все измеряется финансовыми интересами, есть люди, которые вопреки этому исповедуют несколько иной стиль взаимоотношений: дело и идея - превыше всего. Это профессионально увлеченные, патриотично настроенные, преданные избранному делу люди. И хорошо, если такими людьми оказываются педагоги, люди, беззаветно и бескорыстно влюбленные в свою профессию. Те, кому не все равно, как и чему учатся наши дети, как усваивают материал и как эти знания применяют в жизни.
Игра как процесс просвещения
Еще в начале лета в Музее истории Азербайджана открылась интерактивная выставка под условным названием "Древнее оружие". Инициаторами стали младший научный сотрудник музея Фуад Агаев и завуч одной из частных школ Баку Намик Рустамов. Оба - историки, оба - неравнодушные люди, которые постоянно работают над проблемой: как у поколения, выросшего на гаджетах, пробудить интерес к процессу просвещения. Выставка также будет функционировать в сентябре, и каждый, пришедший в Музей истории, получит возможность не только дотронуться до экспонатов, но и подержать в руках холодное и огнестрельное оружие. Большую часть уникальной коллекции музея составляет оружие Ближнего и Среднего Востока, Юго-Восточной Азии и Дальнего Востока. Интерактивное действие будет происходить в присутствии и под наблюдением специалистов-историков. Древнее оружие - это не проржавевшее от времени железо. Это - оружие. Мечи, доспехи, ножи, мушкеты, шлемы - атрибуты древних войн. А это, независимо от возраста, всегда и у всех вызывает повышенный интерес. Выставка будет платной, но право посмотреть, потрогать и подержать в руках оружие наших предков, представляя, что когда-то его держала рука воина, предоставят всем желающим. Доступ лиц на выставку будет всегда нормированным. Такое интерактивное взаимодействие с экспонатами требует повышенного внимания и осторожности. А в процессе этого игрового обучения дети (да и взрослые тоже!) получат ту просветительную информацию, которая в школе кажется скучной и совсем неинтересной. При таких условиях игры возникает не только интерес, но и активизируется память. Историческая же наука в этот момент перестает быть предметом скучным, сухим и неинтересным. И окажется, что и археология, и нумизматика, и мифология - это составляющие одной большой и крайне интересной науки - истории. Это еще один прием, который придуман Намиком Рустамовым, чтобы пробудить настоящий интерес к этим наукам!
Клуб интеллектуалов
На самом деле это не клуб. Это учебный центр под названием "Альтернатива". Почему именно альтернатива? Да потому, что форма преподавания разительно отличается от той, которая утверждена в государственных школах. Идея о создании "Альтернативы" пришла Намику Рустамову - педагогу, методисту, генератору идей, разработчику наглядных и игровых пособий для детей младшего и среднего школьного возрастов. Как-то он обратил внимание на то, что у детей не загораются глаза на уроках истории. И тогда подумал: а если то же самое рассказывать не в классе, а в музее, переходя из зала в зал и обращая внимание детей на наглядные пособия разных эпох: каменный век, железный, бронзовый? Или же поиски экспонатов по выданному фотофрагменту? К примеру, ученик получает фото, на котором небольшой фрагмент всего экспоната. Вот по этой подсказке он и должен найти весь экспонат и рассказать все, что знает о времени и эпохе, к которым и принадлежит экспонат. С этой идеей историк отправился к директору музея Наиле ханым Велиханлы, в чьем лице нашел ту поддержку, которую может оказать человек творческий, неравнодушный, заинтересованный. Так дети получили вместо интерактивных досок в школе интерактивное пространство в музее и умение работать с информацией в книге. Родители купили легкие складные стульчики, с которыми дети кочевали из зала в зал за увлекательными рассказами педагога. И история для них стала реальностью. Это было началом, первым шагом на пути к большому проекту, в котором так или иначе задействованы многие сотрудники музея. Потому что теперь, по прошествии 4 лет, это стало общим делом. "Альтернатива" имеет общегуманитарную тематическую направленность и ее на постоянной основе посещают ученики 27-й, 56-й школ, а также той, где преподает Намик Рустамов. Параллельно с занятиями в учебном центре преподаватели-энтузиасты проводят еще и семинары для старшеклассников и студентов, посещающих Информационный центр русской культуры. На эти занятия приходят не только учащиеся, но и педагоги, родители, сотрудники музея. Проект назван "Беседы об искусстве". На нескольких семинарах, предшествующих летним каникулам, были исследованы материалы, посвященные художнику Василию Верещагину, бабка которого предположительно была азербайджанкой из селения Газах, археологу и художнику Ивану Щеблыкину, поэту Мирзе Алекперу Сабиру и скульптору Якову Кейлихису. О времени проведения сообщается через сайт музея и Фейсбук. Так что желающие всегда могут присоединиться!
Педагогика - это творчество
В Древней Греции педагогом (древнегреч. - "ведущий ребенка") был раб, уходу которого в афинских семействах поручались мальчики с семилетнего возраста. В обязанности педагога входила охрана воспитанника от физических и нравственных опасностей, а до поступления мальчика в школу - и элементарное обучение грамоте.
Говорят, что педагогами не становятся. Ими просто рождаются. Наверное, это так и есть. Но одного желания учить, передавать свои знания другим, просвещать, избавляя от безграмотности, - мало. Здесь важна работа ума и сердца. А еще - ежесекундное желание нести свет просветительской мысли детям.
"Суть образования заключается в том, чтобы стать интересным, содержательным человеком. И прежде чем отправиться на занятия к детям, я всегда задаю себе вопрос: чем эта информация поможет им в жизни? Если есть ответ - значит, есть и смысл в том, что я делаю…", - рассказывает Намик Рустамов.
Между младшим научным сотрудником музея Фуадом Алиевым и педагогом-историком Намиком Рустамовым образовался хороший творческий тандем. Они прекрасно дополняют друг друга, создавая уникальные информационные программы, призванные не только ликвидировать незнание и расширять кругозор подрастающего поколения, но еще и прививать вкус, любовь и страсть к познанию, поиску, просвещению. Это непростая миссия, и ее свято несут на своих плечах два учителя, абсолютно точно определившие свою общественную задачу, которая соответствует утверждению Конфуция "Задача учителя - открывать новую перспективу размышлениям ученика".
Планы и мечты
В перспективе работы "Альтернативы" и "Бесед об искусстве" много разнообразных тем. Но помимо этого,в начале нового учебного года на базе Музея истории Азербайджана планируется открыть занятия киноклуба под названием "Широкий формат". Уже проведены переговоры с Гильдией режиссеров и разработаны примерные планы. Будет доработан проект "Оружейная комната" с применением интерактивного действия. Кстати! Желающие смогут сделать селфи, запечатлев себя с алебардой наперевес или, скажем, с мушкетом в руках, чтобы потом выложить в Фейсбук. Интерактивные игры в музее будут продолжены в сентябре. Структура их будет создана по типу интеллектуально развивающей телеигры "Форд Боярд". А еще у них есть мечта проводить семинары по ораторскому искусству...
Как видим, планов, проектов и мечтаний много. Не корысти ради, ибо все эти занятия построены на энтузиазме и любви к творческому процессу, но ради просветительской гуманной идеи, ради тех, кто придет в эту жизнь после нас, и ради тех, кто сегодня с восторгом смотрит на своих учителей, желая следовать за ними в поисках своего пути, своего места в жизни…