Çərşənbə axşamı, 03:14
Azərbaycanın aqrar sektorunun inkişafının yeni strategiyası yüksək ixrac potensialına malik bir sıra ənənəvi sahələrin əlavə maliyyələşdirilməsini nəzərdə tutur. Pambıqçılıq, üzümçülüyün və tütün istehsalının sürətlə inkişafı ilə birgə ipəkçiliyin xammal və texniki bazasının dirçəldilməsi və son məhsulun - ipək parçaların istehsalının artırılmasına dair bir sıra tədbirlər planlaşdırılır.
Azərbaycanda ipəkçiliyin, təxminən, 1500 il yaşı var.  Çində istehsal edilmiş ipək parçaların Avropaya göndərildiyi Böyük İpək Yolunda strateji mövqe tutaraq, Azərbaycan Şərq ölkələri arasında ipək lifi və parçalarının istehsal sirlərini mənimsəyən ilk dövlətlərdən biri olub.  Bu sahə Şirvan regionu, habelə Şəki, Gəncə və Şuşa şəhərlərində daha sürətli inkişafa nail olub.
XX əsrdə sənaye inqilabı, xüsusən 1931-ci ildə SSRİ-də ən iri kombinatın Şəkidə inşa olunması, istehsalın həcmini artıraraq, ipəkçilik sahəsini sənaye inkişafı yoluna keçirdi. Sahənin inkişafının zirvəsi ötən əsrin 60-70-ci illərinə təsadüf edir: həmin dövrdə "Şəki-İpək" kombinatı ilə birgə baramaaçma fabriki fəaliyyət göstərirdi, baramaqurdu toxumunun yetişdirilməsi ilə 7 ixtisaslaşmış müəssisə məşğul olurdu. Respublikada iki seleksiya - damazlıq stansiyası, habelə təxminən, 80 barama yığımı və ilkin emalı məntəqəsi fəaliyyət göstərirdi. Xammal bazasının genişləndirilməsi məqsədilə 15 rayonda min hektarlarla tut bağları salınmışdı. İpək istehsalı artdıqca, daha çox xammala ehtiyac duyulurdu və tut ağacları təkcə Şirvan, Gəncə və Şəki regionunda deyil, həmçinin Zaqatala, Balakən, Ağdaş, Qax və Qəbələ rayonlarında əkilirdi.
Ən yaxşı dövrdə Azərbaycanda xam baramanın istehsal həcmi ildə 20 min tonu üstələyib, respublikada istehsal edilən saplar isə İttifaqın 80 toxuculuq müəssisəsinə tədarük olunurdu. İstehsal həcminə görə Özbəksitandan sonra ikinci yeri tutan Azərbaycan ipək lifi və parçaların sayına görə lider idi. İpək parçalar Yaponiya, İsveçrə, İtaliya və dünyanın bir çox dövlətlərinə ixrac olunurdu.
SSRİ-nin dağılması və mərkəzləşdirilmiş maliyyələşmə və texniki dəstəyin itirilməsi ilə yerli ipəkçilik daha ucuz olan Asiya istehsalçılarının məhsulları ilə rəqabətə tab gətirmədi və postsovet məkanında ənənəvi satış bazarlarını çox tez itirdi. 1990-cı illərin sonunda torpaq islahatları dövründə torpaq və kolxoz əmlakının bölünməsi bir çox müəssisələrin və ipəkçilik sahəsinin mühüm infrastruktur elementlərinin tənəzzülünü sürətləndirdi. Kiçik fermer təsərrüfatlarının imkanları barama istehsalının tam texnoloji silsiləsini sərbəst təmin etməyə imkan vermirdi. Bundan başqa, həmin vaxt bir çox səbəblərə görə, tut ağacları üçün ayrılmış böyük sahələr məhv oldu. Bu isə xammal bazasını xeyli azaltdı. Nəticədə, istehsalın həcmi ilbəil azalaraq, 2000-ci ilin sonuna 57 tona, 2014-cü ildə isə 10 tona düşüb.
2004-2008-ci illərdə regionların sosial-iqtisadi inkişafı dövlət proqramının reallaşdırılması dövründə ölkədə yerli ipəkçiliyin dirçəlməsi üçün tədbirlər görülüb, habelə sahənin inkişafının xüsusi proqramının reallaşdırılması start götürüb. 2005-ci ildə "Şəki-İpək" kombinatı səhmdar cəmiyyətə çevrilərək özəlləşdirilib, daha sonra onun texnoloji təkmilləşdirilməsi həyata keçirilib. Sonrakı 5 ildə yem bazasının genişləndirilməsi cəhdləri icra olunub, lakin Özbəkistan və Çindən gətirilən və ölkənin bir sıra rayonlarında əkilən qələmlərin böyük əksəriyyəti məhv olub.
Xammal çatışmazlığı (tut ağacı yarpaqları), istehsalın tam dövrəsiniin təmin olunması ilə bağlı, xüsusən zəruri barama həcminin istehsalındakı çətinliklər Şəki müəssisəsini istehsalın daha sadələşdirilmiş sxeminə keçməyə məcbur etdi. Beləliklə, 2007-2009-cu illərdə kombinat Özbəksitan və İrandan quru barama alaraq, lif istehsalının fasiləsiz dövrəsini təmin edib. Lakin yeddi il əvvəl başlamış iqtisadi böhran ipək parçalarına olan tələbatın azalmasına səbəb olub, buna görə də dünya bazarlarında quru baramaya olan yüksək tələbat kəskin azalıb. Bu isə Şəki istehsalçılarını xammalın idxalında iqtisadi faydadan (səmərədən) məhrum edib. Nəticədə, son dövrdə xammal çatışmazlığı ucbatından, Şəki kombinatının baramasarıma sexi fəaliyyəti vaxtaşırı olaraq dayandırmalı olub.
Lakin son illər dünya bazarında ipək məhsullarına tələbatın artım tendensiyası müşahidə edilir: 2012-ci ildən 2015-ci ilə kimi ipəyin dünya üzrə istehsal həcmi, təxminən, 153 mindən 202 min metr tonu üstələyib.  Bu gün ipək xammalı və parçalarının iri istehsalıçısı Çindir. Onun payına bazarın təklifinin, təqribən, 70%-i düşür. Daha sonra 15%-lə Hindistan, 3%-lə Özbəkistan, 2,5%-lə Braziliya siyahıda irəliləyir. Qalan istehsal həcmlərini isə Tailand, Şimali və Cənubi Koreya, Yaponiya, İran, Tacikistan, Pakistan və İndoneziya - bütövlükdə dünyanın 40 dövləti təmin edir. Azərbaycan iqtisadiyyatının neftdənsonrakı inkişafının reallıqları gələcəkdə rəqabətədavamlı məhsulların - ipək saplar, parçalar, hazır geyimi dünya bazarlarına çıxarmaqla, ipəkçilik sahəsinin istehsalının tam dövriyəsinin bərpasını məqsəduyğun edir.
“Təəssüf ki, keçmişdə geniş vüsət almış ipəkçilik sahəsi son illər tamamilə tənəzzülə uğradı. Lakin indi ipəkçiliyin dirçəlməsi üçün dövlət səviyyəsində ən qəti addımlar atılır”, - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib. Dövlət başçısının sözlərinə görə, 2015-ci ildə təkcə bir rayonda – Şəkidə cəmi 232 kq baramaqurdu əldə edilmişdi. Lakin 2016-cı ildə görülən stimullaşdırıcı tədbirlər nəticəsində, 25 rayonda iki aydan az müddətdə 70,7 ton xam barama istehsalını təşkil etmək mümkün olub. Bu, ötənilki nəticələrdən 300 dəfə yüksək göstəricidir.
Fermerlər üçün mühüm təkan alış qiymətinin, demək olar ki, üçqat yüksəldilməsi oldu: əgər bir müddət əvvəl ipəkqurudunun kiloqramı 3 manata satılırdısa, indi onun qiyməti 8 manat təşkil edir.
Məlum olduğu kimi, ipək istehsalı üçün xammalın hazırlanması son dərəcə sərfəlidir. Ən əsası xərci tez bir zamanda çıxan məşğulluqdur. Belə ki, yumurtadan çıxan tırtıl artıq 40 gündən sonra barama hörür. Müvafiq olaraq xammalın istehsalına cəlb olunmuş minlərlə kəndli təqribən 45 günə 560 min manatdan artıq gəlir əldə edə bilib. Gələcəkdə Kənd Təsərrüfatı Nazirlyinin hazırladığı qanun layihəsi nəzərə alınmaqla, bu gəlir daha da artacaq. Həmin qanun xam baramanın hər kiloqramı üçün 2 manat həcmində subsidiya verilməsi və istehsalçılara ipəkqurdunun pulsuz paylanmasını nəzərdə tutur.
“Bu, hələ başlanğıcdır və yaxın illərdə əsasən xammal bazasının genişlənməsi hesabına bu mühüm sahədə istehsalın sürətli artımını gözləyirik. Mən maraqlanmışam və verilən məlumata görə, Azərbaycanda 354 min tut ağacı var. Amma bizim planlarımıza görə payız mövsümündə 1 mln. 600 min tut tingi əkilməlidir”, - deyə Prezident bildirib. Onun sözlərinə görə, bu, nəticə etibarilə barama istehsalını 2019-cu ildə 1300 tona qaldıracaq.
Bu tapşırığın yerinə yetirilməsi üçün ən mühüm məqsəd – barama qurdunun tırtılları üçün yem bazasının inkişafıdır. Onlar ancaq tut ağacının yarpaqları ilə qidalanırlar. Yüz kq xam barama alınması üçün  ipəkqurdları, təxminən, 1 ton tut ağacı yarpağı yeməlidirlər.
Tut ağacının quraqlığa və nisbətən soyuğa davamlılığına baxmayaraq, bu bitkinin yaxşı böyüməsi və bar verməsi üçün qrunt sularının səthə yaxın olmayan münbit torpaq lazımdır. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin mütəxəssisləri tut ağacı üçün daha münasib olan Azərbaycanın iyirmi rayonunda əkinin təşkil edilməsini təklif edir. Bu yaxınlarda qurum yeni tut bağlarının salınması üçün tut tinglərinin alınmasına dair müsabiqə elan edib. Əkinin aparılması və yeni plantasiyalara Çinin “ShandongGuangtongSilkworm” şirkəti (Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin bu yaxınlardakı qalibi) qulluq edəcək. Çin şirkəti tut bağlarının salınması üçün ən aparıcı aqrar texnologiyanın tətbiqini təmin etməyi öhdəsinə götürüb. Gələcəkdə isə onlarla tut ipək qurdu yumurtalarının birgə istehsalını təşkil etmək nəzərdə tutulub. Hələ ki, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ipək qurdu yumurtalarının idxalını Çin və İranın hesabına təmin edir. Daha sonra isə onlar Qax ipəkçilik stansiyasında inkubasiya dövrü keçirlər.
Sahənin inkişafının növbəti, mühüm mərhələsi ölkədə bütün istehsalat zəncirinin yaradılmasını – ipək qurdunun yetişdirilməsindən istehsalına və ipək-xammalının emalı, ondan parça hazırlanması və hazır məhsulun tikilməsini nəzərdə tutub. Mütəxəssislərin fikrincə, ölkədə təkcə ipək parçaların – yüksək əlavə dəyərə malik son məhsulun istehsalını təmin edən obyektlərin tikilməsi ipək lifinin ixracındansa, daha böyük gəlir gətirər.

A broad resource base for sericulture industry is formed in Azerbaijan
The new strategy for developing the agrarian sector of Azerbaijan provides for additional funding of a number of traditional industries with high export potential. Along with the intensive development of cotton-growing, viticulture, and tobacco production, it is planned to take a number of measures to revive the raw-material and technical base of sericulture and to increase the production of the final product - silk fabrics.
The history of sericulture in Azerbaijan dates back to one and a half thousand years ago. Occupying a strategic location along the Silk Road, through which the silk fabrics produced in China were exported to Europe, Azerbaijan was among the first countries of the East, which had mastered the secrets of the production of silk fibers and fabrics. The greatest intensity of this industry was recorded in Shirvan region, as well as in the cities of Sheki, Ganja, and Shusha.
The industrial revolution of the twentieth century, in particular the construction of the largest plant in Sheki back in 1931, had raised the scope of sericulture to industrial levels, increasing the production volumes. The peak of development was during the 60s-70s of the last century. At that time, there were two operating plants - "Sheki-Ipek" and the Ordubad plant in Nakhchivan, specialised in unraveling cocoons. There were 7 specialized companies in Azerbaijan producing silkworm grains, two selective-breeding stations, as well as about 80 units for the collection and primary processing of cocoons. Thousands of hectares of new mulberry orchards were gardened to expand the raw-material base in 15 regions of the country. The growth of silk production required more raw materials, and mulberry trees were planted not only in Shirvan region, Ganja and Sheki, but also in Zagatala, Balakan, Aghdash, Gakh and Gabala regions.
At peak periods, the volume of production of raw cocoons in Azerbaijan exceeded 20 thousand tons per year, and the silk thread was supplied to 80 weaving factories of the Union. It is worth mentioning that despite ranking the second after Uzbekistan in terms of production volumes, Azerbaijan was the leader in quality silk fibers and fabrics exported to Japan, Switzerland, Italy and many other nations of the world.
With the collapse of the Soviet Union and the loss of central funding and technical support, the domestic sericulture was not able to compete with cheaper products from Asian manufacturers and very quickly lost traditional markets in the former Soviet Union. The land reforms and the collapse of collective farming at the end of the 1990s has accelerated the decline of many businesses and important infrastructure elements of the sericulture industry. Small farmers were not able to independently provide full technological cycle for the production of cocoons. Also, huge areas reserved under the mulberry orchards were lost at that period for various reasons, which has significantly reduced the resource base. As a result, the diminishing production volumes reached 57 tons of raw cocoons in 2000 and maximum of 10 tons in 2014.
The implementation of the State Program on socio-economic development of regions in 2004-2008 was marked with a series of measures to revive the domestic sericulture industry and the implementation of a special state program aimed at developing the industry. In 2005, "Sheki-Ipek" was privatized as a joint-stock company and technologically upgraded. In the next five years, there were attempts to expand the forage resources but the cultivation of plants imported from Uzbekistan and China and planted in various areas of the country was unsuccessful.
Shortage of raw materials (mulberry leaves), difficulties with organizing full production cycle forced owners of the Sheki companies to search for more simplified production schemes. Thus, in 2007-2009, the factory purchased the dry cocoon from Uzbekistan and Iran, thus ensuring a continuous cycle of fiber production. But the global economic crisis started seven years ago has provoked a slowdown in demand for silk fabrics, whereby the oversupply of dry cocoon in the world markets has decreased, depriving manufacturers of the Sheki factory to import raw materials. Due to the shortage of raw materials, the reeling machines of the Sheki factory have been periodically stopped during the last period.
However, the global market trend for silk products is increasing: the global silk production has increased from 153 million to more than 202 thousand metric tons in 2012-2015. Today, China is the largest producer of raw silk and fabrics, which accounts for almost 70% of the market supply. Followed by India (15%), Uzbekistan (3%), and Brazil (2.5%), the remaining volumes are produced by businesses in Thailand, North and South Korea, Japan, Iran, Tajikistan, Pakistan, Indonesia, as well as about 40 countries of the world.
The realities of post-oil economy of Azerbaijan call for the revival of a full-cycle sericulture industry. This will be followed by the export of competitive products such as silk, fabrics, pret-a-porter garments to international markets.
"Unfortunately, the sericulture industry hugely developed in the past has come to a complete halt in recent years. Today, however, drastic measures are taken to revive the industry at the national level", said the Azerbaijani President Ilham Aliyev. According to him, only 232 kg of silkworm cocoons were produced in Sheki in 2015. However, as a result of measures taken in 2016, the production increased to 70.7 tons of raw cocoons in 25 districts in less than two months, which is 300 times more than in 2015. The most important incentive for farmers was an almost threefold increase in the purchase price: if the kilogram of silkworm cocoon was purchased for 3 manats before, today it is purchased for 8 manats. As it turns out, the production of raw materials is very profitable, as a caterpillar hatched from an egg begins to spin a cocoon after 40 days. Accordingly, thousands of villagers involved in the production of raw materials for approximately 45 days were able to earn more than 560 thousand manats. In the future, these earnings will increase even more, given the recent bill proposed by the Ministry of Agriculture to provide subsidies in the amount of 2 manats per kilogram of raw cocoons and free distribution of silkworm egg to the producers.
"This is only the beginning. In the coming years, we expect rapid growth of production in this important sector, in particular by expanding the raw material base. According to reports, there are about 354 thousand mulberry trees in Azerbaijan but according to our plans some 1.6 million mulberry seedlings should be planted in this autumn", said the president. According to him, this should increase the production of silkworm cocoons to 1.3 thousand tons in 2019.
The critical goal is to develop forage resources for moth caterpillars feeding exclusively on mulberry leaves. To obtain 100 kg of raw silk cocoons, they have to eat about one ton of mulberry leaves. Despite drought- and frost-resistance of mulberry trees, they need fertile soil without access to groundwater. Agriculture experts suggest planting mulberry trees in two dozen regions of Azerbaijan, which are the most suitable for the cultivation. Recently, the Ministry of Agriculture has announced a tender for the purchase of mulberry seedlings in order to garden new mulberry orchards. The experts of the Chinese company Shandong Guangtong Silkworm were the winners of the recent tender announced by the Ministry of Agriculture. They will be responsible for the planting and care of the new plantations. The Chinese company has ensured the use of the most advanced agricultural technologies for the cultivation of mulberry gardens, and will jointly produce silkworm eggs in the future. Meanwhile, the Ministry of Agriculture is importing silkworm eggs from China and Iran, which subsequently undergo a period of incubation at the Gakh sericulture station.
The next and the important stage of development provides for the establishment of entire production chain - from silkworm breeding to production and processing of raw silk, fabrics and the manufacturing of finished products. According to experts, only the establishment of necessary capacities for the production of silk fabrics and final products with high added-value will provide higher returns than the export of silk fiber.