Azərbaycan hökuməti iqtisadiyyatın neftdənkənar sektorunun gücləndirilməsi üçün yeni özəlləşdirmə mərhələsinə başlayır
Azərbaycan hökuməti neftdənkənar sektorun ixrac potensialını fəallaşdırmaq  üçün milli iqtisadiyyatın bütün sahələrində  islahatları sürətləndirib. Gömrük və vergi sahələrində köklü islahatlara başlanılıb, dövlət əmlakının özəlləşdirilməsinin yeni mərhələsinə start verilib.  Belə ki, 2016-cı il iyulun 19-da dövlət başçısı İlham Əliyev «Özəlləşdirilmənin sürətləndirilməsi və dövlət əmlakının idarə edilməsinin effektivliyinin artırılması barədə bir sıra tədbirlər haqqında» fərman imzalayıb.  Beləliklə, irimiqyaslı neft-qaz layihələrinin gerçəkləşdirilməsi fonunda son illərdə marağın nəzərəçarpacaq dərəcədə zəiflədiyi bu prosesin üçüncü mərhələsinə rəsmi səviyyədə sanksiya verilib.
İlk mərhələlərin səhvləri
Yada salaq ki, dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi barədə ilk qanun 1995-ci ildə qəbul edilib, özəlləşdirmə prosesinin ən gur vaxtı isə 1997-1998-ci illərdə müşahidə edilib. Həmin dövrdə özəlləşdirmənin Birinci Dövlət Proqramına (1995-1998-ci illər) daxil edilmiş «böyük ümid”lərinin dövlətsizləşdirilməsi gerçəkləşmədi -  SOCAR, Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi, «AzTelekom» və digər nəhəng şirkətlər nə çek hərraclarına, nə də pullu özəlləşdirmə hərraclarına çıxarıldı. Xarici sərmayəçilər daha çox bu səbəb üzündən, Azərbaycanın özəlləşdirmə prosesinə marağı itirdilər və özəlləşdirmə, əsasən, yerli biznesmenləri əhatə etdi.
Məhz ölkədə sahibkarlar sinfinin formalaşdırılması baxımından, özəlləşdirmənin birinci mərhələsini uğurlu saymaq olar - ölkədə rəsmi səviyyədə onminlərlə mülkiyyətçi formalaşdı. Ancaq onların heç də hamısı yeni rollarının öhdəsindən gələ bilmədilər - dövlətdən alınmış obyektlərin çoxu daha sonra tənəzzülə uğradı.
Açıq-aydın göründü ki, çek özəlləşməsi özəl əllərə verilmiş müəssisələrdə  istehsalın dirçəlməsinə imkan verən alət kimi sınaqdan çıxa bilmədi. Çünki yeni sahiblər əvvəlcə əmlakı dəyər-dəyməzinə satdılar, daha sonra özəlləşdirdikləri obyektlərin ərazilərini yaşayış komplekslərinin tikintisi üçün bazara çıxardılar.
Yol verilmiş səhvlər özəlləşdirmənin ikinci mərhələsinin gedişində düzəldilməli idi və 2000-ci ilin avqust ayında «Özəlləşdirmə haqqında» yeni qanun qəbul edildi. Bu zaman başlıca alət keçirilən özəlləşdirmə müsabiqələri olmalı idi. Söhbət ondan gedirdi ki, potensial investor öz üzərinə istehsalın bərpası üzrə öhdəlik götürməli idi və müəyyən maliyyə vəsaiti yatırmalı idi, onun üzərində nəzarət isə birbaşa nəzarət qurumunun əməkdaşları tərəfindən gerçəkləşdirilməliydi.
Ancaq Azərbaycan məmurları həmin dövrdə xarici investorların axtarışı məsələsində «fərasət» göstərməyə başladılar və bu əhvalatlarda baş qəhrəmanlar fərdi kapitalları təqdim etdikləri investisiya təkliflərindən on, bəzən də yüz dəfələrlə kiçik olan biznesmenlər olurdu. Bunun ən parlaq nümunəsi kimi, 2000-ci ilin sentyabr ayında «Azəralüminium» ASC-nin idarəedilməsi üzrə tenderi udmuş «Fondel Metal Participation B.V.» (Hollandiya) şirkətinin investisiya proqramı üzrə 1 milyard dollar təklif etməsini göstərmək olar. Qeyd edək ki, həmin dövrdə tenderdə 124 milyon dollar investisiya təklifi ilə «Russki alümini» (RUSAL) şirkəti də iştirak edirdi və o zamandakı Dövlət Əmlak Komitəsi RUSAL-ı  sonuncu dördüncü yerdə yerləşdirmişdi.
Qeyd etmək lazımdır ki, «milyard dollar barədə nağıl» o dövrdə beynəlxalq bizneslə əlaqəsi olan hər bir kəsə aydın idi. Metal satışı üzrə treyder əməliyyatları ilə məşğul olan və 1999-cu ilin nəticələri üzrə auditor rəyinə görə, 175 milyon dollar dövriyyəyə malik «Fondel» Azərbaycan layihəsinə 1 milyard dollar yatıra bilməzdi. Təbii ki, hollandlar «Azəralüminium» ASC-ni 25 il əvəzində beş ildən cüzi artıq «fırlada» bildilər və 2006-cı ildə «Fondel Metal» ilə müqavilə pozuldu. Azərbaycan, əlbəttə ki,  gücü 100 min ton və dəyəri 250 - 300 milyon dollar səviyyəsində vəd edilən yeni alüminium zavodunin tikintisinə nail ola bilmədi.
Son hesabda, xarici sərmayəçilərlə özəlləşdirilmiş və ya investisiya müsabiqələri ilə idarəetməyə verilmiş  bir sıra başqa müəssisələr üzrə də  müqavilələr pozuldu.  Britaniyanın «Targol Investment Ltd» şirkəti ilə «Azərboru» SC  (keçmiş Sumqayıt Boruyayma Zavodu) üzrə, Türkiyənin «Barmek Holding» şirkəti ilə Bakı, Sumqayıt və şimal rayonlarının elektrikpaylayıcı şəbəkələrinin idarə etməyə verilməsi barədə bağlanmış müqavilələr, həmçinin bir sıra müəssisələr üzrə anlaşmalar da bu cür ləğv edildi.
Çətin vəzifə
Özəlləşdirmənin üçüncü dalğasının əsas prinsipləri sırasında dövlətsizləşdirmə prosesinin şəffaflığı, korporativ idarəetmə üsulları, istehsal prosesinə nou-hau tətbiqi, xarici sərmayəçilərin geniş cəlbi əsas yer tutmalıdır. Əmlak Məsələləri Dövlət  Komitəsi cari ilin avqust ayının 31-də xarici sərmayəçiləri və şirkətləri cəlb etmək üçün «KPMG», «Ernst &Young», «Delloite», «PriceWaterhouseCoopers», «MCKinsey&Company» və «Baker&MCKenzie» kimi beynəlxalq maliyyə institutlarının və konsaltinq şirkətlərinin iştirakı ilə özəlləşdirilməsi nəzərdə tutulan müəssisələrin siyahısının ictimai təqdimatını gerçəkləşdirib. Təqdimat zamanı 10-a yaxın iri dövlət müəssisəsi barədə məlumat təqdim edilib ki, bunların sırasında «Daşkəsən Filizsaflaşdırma», «Bakı Elektroavtomat», «Mingəçevir Texniki Rezin», «Mingəçevir Regenerat» kimi açıqtipli səhmdar cəmiyyətləri (ASC) var.
Göstərilən iri müəssisələrdən başqa, özəlləşdirmənin üçüncü mərhələsində hərraca paytaxtda və ölkənin regionlarında fəaliyyət göstərən 190 dövlət müəssisəsi və obyekti çıxarılıb. Bu sırada milli iqtisadiyyatın mədən, kimya, metallurgiya, maşınqayırma sənayesi, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və s. kimi sahələrini əhatə edən 75 ASC-nin səhmlərinin nəzarət zərfinin 30%-i də özəlləşdirməyə çıxarılıb. Özəlləşdirməyə çıxarılmış qalan əmlakın sırasında 9 kiçik dövlət müəssisəsi, həmçinin nəqliyyat vasitələri (avtomobillər, vertolyotlar) da var.
Özəlləşdirmə prosesinin şəffaflığının təminindən ötrü hərraclarda iştirak üçün ərizələr elektron formada qəbul edilir. Bundan başqa, xarici sərmayəçilər hərraclarda on-line rejimdə iştirak etmək imkanları əldə ediblər. Mətbuat və ictimaiyyət təmsilçiləri də eyni formatda sövdələşmələri müşahidə edə bilərlər.
Ancaq bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, xarici sərmayəçilərin öz vəsaitlərini inkişaf etməkdə olan ölkələrə həvəslə yatırması üçün dünya iqtisadiyyatı 2008-2009-cu illərdə baş vermiş beynəlxalq maliyyə böhranından sonra, hələ yetərincə möhkəmlənməyib. Bununla belə, Azərbaycan son onillər boyunca xarici sərmayəçilərlə neft-qaz sahəsində irimiqyaslı layihələr gerçəkləşdirərək, etibarlı tərəfdaş kimi dayanıqlı hörmət qazanıb. Uyğun olaraq, əldə edilmiş təcrübə, həmçinin lazımi güzəştlərin təqdim edilməsi imkanları ölkəyə xarici sərmayəçilərin cəlb edilməsi üçün özəlləşmənin üçüncü mərhələsində də istifadə edilməlidir.
Lakin iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsinin uğurlu inkişafına yalnız iri layihələrə xarici sərmayələr hesabına çatmaq çətin olacaq - yerli iş dairələrinin regionlarda müəssisələrin dirçəldilməsinə iri vəsaitlər yatırması da çox vacibdir.
O cümlədən, tam istehsal dövrəsini təmin etməyə hazır olan müəssisələrin yaradılması da lazımdır; məsələn, pambıq və barama yetişdirilməsi hazır məhsul istehsalına qədər davam etdirilməlidir. Başqa sözlə, Azərbaycan hökumətinin planlarının uğurları yerli sərmayəçilər tərəfindən təmin edilə bilər. Yəni özəlləşdirmə və biznesin təşkili məsələlərində onlar üçün daha yüksək dəstək rejimi yaratmaq vacibdir.

ATTEMPT NUMBER THREE
The government has speeded up reforms in all spheres of the national economy to improve the export potential of the non-oil sector. Drastic reforms in the customs and tax systems have been initiated after the launch of the new stage of privatization of state property. On July 19, 2016, President Ilham Aliyev issued a decree “On some measures for the acceleration of privatization and improvement of efficiency of state property.” Thus, the third stage of this process was officially initiated after several years of weakening interest due to implementation of large-scale oil and gas projects.
Errors of the first stages
The first law on privatization of state property was adopted in 1995 and the peak of privatization process was observed in 1997-1998. At that time, the promised decentralization of “blue-chip companies” included in the first State Program (1995-1998) did not happen: the giants of national economy such as SOCAR, Caspian Shipping Company, AzTeleKom, etc. had not been listed neither on check nor cash auctions. Therefore, foreign investors have lost interest in the privatization process, with the focus shifted mainly to local businesses. Evaluating the situation from this point of view, thanks to the first stage of privatization, a new class of entrepreneurs, literally tens of thousands of SME owners, has successfully emerged in the country. However, not all of them could cope with new challenges: most of the repurchased entities have subsequently fell into disrepair. There was a discernible trend indicating that the voucher privatization could not become a reliable tool for revival of production capacities transferred to private enterprises. So, the new owners had initially sold off the property, and later the acquired territories for the construction of residential complexes.
The blunders had to be rectified during the second stage of privatization. The new law “On privatization” was adopted in August 2000. In this case, the main tool was investment competitions: potential investors would take over the financial responsibility for the restoration of production while the control over the production would be placed upon the staff of the supervisory authority.
However, in search of foreign investors, the Azerbaijani officials of that period have failed to find proper entrepreneurs, who sometimes owned investment capital with net worth tens or hundreds times lower than that the investment proposals they had presented for review. The most striking example of such a negligence was a billion-dollar proposal by Dutch company Fondel Metal Participation B.V., which won the tender on the management of Azeraluminium OJSC in September 2000. The Russian company RUSAL, with an investment proposal of $124 million, was also taking part in the tender. The Ministry of State Property ranked RUSAL the fourth favourable company.
Anyone reasoning in international trade and business was aware that the “tale about billion dollars” was clearly a prank. Indeed, Fondel, which was engaged in metal trading operations with a total declared turnover of $175 million, could not invest $1 billion into an Azerbaijani project by the end of 1999.
Eventually, the Dutch had managed to steer Azeraluminium for a little more than five years, as the contract with Fondel Metal was terminated in 2006. Azerbaijan could not get the promised construction of a new aluminum plant worth $250-300 million and with an annual capacity of 100 thousand tons.
Ultimately, a number of enterprises privatized or managed by foreign investors under the investment competition rules had terminated contracts with their owners including the British Targol Investment Ltd (privatized Azerboru JSC, the former Sumgayit Pipe Mill), the Turkish Barmek Holding owning power distribution networks in Baku, Sumgayit and northern regions, and other companies.
A difficult challenge
The third stage of privatization must be governed by the following main principles: transparent deregulation process, corporate governance practices, introduction of know-how in production processes and a broader attraction of foreign investors.
On August 31, the management of the State Committee for Property Affairs held a public presentation on privatized enterprises to attract foreign investors and companies. The participants included a number of international financial institutions and consulting firms such as KPMG, Ernst & Young, Delloitte, PriceWaterhouseCoopers, McKinsey & Co. and Baker & McKenzie.
The presentation provided information about ten large state-owned enterprises including joint-stock companies (JSC) Daşkəsən Filizsaflaşdırma, Bakı Elektroavtomat, Mingəçevir Texniki Rezin, and Mingəçevir Regenerat.
In addition to these large-scale enterprises, 190 state enterprises and entities operating both in Baku and the regions (including a 30% controlling stake of 75 join-stock companies covering various sectors of the national economy such as mining, chemistry, metallurgy, machine-building industry, agriculture, construction, transport, etc.) have also been exhibited as part of the third stage of privatization auctions. The rest of the property consists of 89 small state-owned enterprises, as well as some vehicles (cars and helicopters).
In order to ensure transparency of the privatization process, the applications for participation in auctions will be accepted electronically. In addition, foreign investors have had an opportunity in participate in auctions in on-line mode. The press and public representatives will be able to observe the bidding process online.
It should be recognized that the world economy has not yet fully revived after the international financial crisis of 2008-2009 to make sure that foreign investors are willing to invest in developing countries.
It is obvious that over the past decade, Azerbaijan has become a reliable partner of foreign investors with regard to the implementation of large-scale oil and gas projects. Accordingly, to attract more foreign investors, the government must use the lessons learnt and provide necessary incentives during the third phase of privatization.
However, foreign investment policy applied on large-scale projects is not enough for the successful development of non-oil sector of the economy. It is necessary that local businesses begin to invest heavily in the revival of enterprises in the regions.
In particular, it is important to establish enterprises ready to cover full cycle of production, e.g. starting from the production of cotton and silkworm cocoons to finished products. That means local investors, who need preferential government support in the matters of privatization and the establishment of businesses, can guarantee the success of government plans.