Azərbaycan hökuməti əczaçılıq sənayesinin tamkeyfiyyətli inkişafını qarşısına məqsəd qoyub
Hökumətin idxalı əvəz edən istehsalın qurulması üzrə uzunmuddətli strategiyasında önəmli yer əczaçılıq sənayesinə ayrılır. Hər il ölkədə 1 milyard manatlıq dərman preparatı istehlak edildiyi nəzərə alınarsa, bu sahə yetərincə rentabelli ola bilər; nəhayət, yerli istehsal bahalı olmayan, amma keyfiyyətli preparatların bazardakı payını artıra bilər, ölkədə idxalın bahalaşdığı bir şəraitdə bu cür dərmanlara böyük ehtiyac duyulur. Əczaçılıq istehsalının lokallaşdırılması üzrə ilk layihələrdən biri Pirallahı sənaye parkında Rusiya və İran ilə birgə əczaçılıq zavodlarının yaradılması ola bilər.
«Azərbaycanda dərman preparatlarının istehsal sahəsi, demək olar ki, inkişaf etməyib: iqtisadiyyatın bu seqmenti həm özəl bölmənin, həm də dövlətin diqqətindən kənarda qalıb. Bunun nəticəsində ölkə bu gün, demək olar ki, 100% idxaldan asılıdır», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev hökumətin 2016-cı ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının nəticələrinə həsr edilmiş iclasının gedişində bildirib.
Burada qeyd etmək yerinə düşər ki, 1990-cı illərin sonlarında Azərbaycanda dərman idxalından xilas olmaqla bağlı cəhdlər edilib. O cümlədən, ölkədə istehsalın qurulması ilə bağlı Pakistan, İran, Türkiyə, Hindistan və başqa ölkələrin əczaçılıq şirkətləri ilə danışıqlar aparılıb. Amma həmin illərdə ölkənin maliyyə imkanları həddindən məhdud idi və əczaçılıq müəssisələrindəki Sovetdən qalmış köhnə texnologiyaları modernləşdirməyə imkan vermirdi. Özəlləşdirməyə baxmayaraq, yerli fabriklər öz istehsalını dayandırmağa məcbur oldular, çünki xammal bazasından aralı qalmışdılar. Ölkə bazarına axın edən idxal dərmanları isə keyfiyyəti daha aşağı olan yerli məhsulları sıxışdıraraq dövriyyədən çıxardı.
Qeyd etmək yerinə düşər ki, 1990-cı illərdə ölkə daxilində tibbi məhsulların illik istehlakı $60-70 mln. arasında dəyişirdi, bazarın bu cür kiçik tutumu isə ölkənin xarici sərmayəçilər üçün cəlbediciliyini aşağı salırdı. Buna görə də həmin dövrdə əczaçılıq istehsalının lokallaşdırılması üzrə yalnız bir layihə gerçəkləşdirmək mümkün oldu. 1999-cu ildə Bakıda yalnız «Farmsintez» holdinqi yaradılmışdı. Holdinq iki müəssisədən - infuzion preparatlar istehsalçısı «Azərsintez»dən və dərman preparatlarının geniş çeşidinin istehsalçısı olan «Azerfarm»dan ibarət idi. Holdinqin həmtəsisçiləri isə Türkiyənin «Sintez İlac» şirkəti, İranın «Darou Pakhsh» əczaçılıq firması, bir neçə yerli sərmayəçi və bir də Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi idi.
Ancaq daha sonra ölkədə dərman idxalının əvəzlənməsi prosesləri inkişaf etdirilmədi. Dolayısı ilə buna uzun müddət milli valyutanın məzənnəsinin möhkəmləndirilməsi təsir göstərirdi. Möhkəm məzənnə idxal dərmanının ucuzlaşmasına səbəb olurdu və sahibkarların istehsalı birbaşa ölkədə qurmasına marağı aşağı salırdı.
Lakin manatın devalvasiyası və dərman idxalının bahalaşması şəraitində Azərbaycanda əczaçılıq istehsalının qurulması layihələri yenidən iqtisadi səmərəlilik qazanır. Özü də ötən illər ərzində daxili dərman preparatları bazarının tutumu dinamik olaraq artıb və hazırda 1 mlrd. manatı ötür. Ölkəni lazımi həcmdə əlverişli qiymətlərlə təklif edilən dərmanlarla təmin etməyin vacibliyini anlayan Azərbaycan hökuməti əczaçılıq sənayesinin inkişafı üçün ölkəyə sərmayə və texnologiyalar cəlb etməyi qarşısına məqsəd qoyub.
«Bu gün dərman istehsalı sahəsində idxalın əvəz edilməsinin genişləndirilməsi məqsədi ilə hökumətə müvafiq tapşırıqlar verilib və bir sıra xarici şirkətlərlə danışıqlar aparılır. Sərmayəçilərdə bu sahəyə maraq az deyil, çünki Azərbaycan bazarı yetərincə tutumludur, əhalinin sayı isə 10 milyona yaxınlaşır və dinamika müsbətdir», - deyə Prezident İlham Əliyev vurğulayıb.
Prezidentin sözlərinə görə, İqtisadiyyat Nazirliyi Səhiyyə Nazirliyi ilə birlikdə artıq bir ildən çoxdur ki, bu məsələ üzərində işləyir, dərman preparatlarının lokallaşdırılması üzrə ciddi proqram hazırlanır və ölkədə tamkeyfiyyətli sənaye klasteri yaradılmalıdır. O cümlədən, cari ildə əczaçılıq fabriklərinin tikintisi üzrə bir sıra layihələrin gerçəkləşdirilməsinə də başlanılıb.
Belə ki, noyabrın əvvəlində Pirallahı Sənaye Parkında birgə Rusiya - Azərbaycan layihəsi kimi gerçəkləşdirilən «Hayat Pharm» əczaçılıq zavodunun bünövrəsinin qoyulması mərasimi baş tutub. İmzalanan sazişə əsasən, layihədə Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin (AİŞ) payı 10%-dir. Digər iştirakçılardan «Vita-A» MMC-nin və Rusiyanın «R-Pharm» şirkətinə daxil olan «AR-Pharm» MMC-nin isə hər birinin payına 45% düşür. Zavodun tikintisi mərhələli şəkildə aparılacaq və sərmayələrin həcmi $74 mln. səviyyəsində qiymətləndirilir.
"Azərbaycan - Rusiya birgə əczaçılıq zavodu 2020-ci ildə tam gücü ilə fəaliyyətə başlayajaq. Bu ilin axırından başlayaraq, logistik infrastruktur yaradılması istiqamətində işlər görüləcək, gələn ildən isə istehsal sahələrinin yaradılması üzrə işlərə başlanılacaq. Bu layihə həm idxaldan asılılıqdan xilas olmaq baxımından, həm də iqtisadiyyatın neftdəkkənar bölməsində şaxələndirmə baxımından çox önəmlidir", - deyə Ş. Mustafayev Pirallahı Sənaye Parkında zavodun bünövrəsini qoyarkən vurğulayıb.
O cümlədən, birinci mərhələdə 2016-2018-ci illərdə sahəsi 5 min kv.m olan iri logistika mərkəzinin yaradılması planlaşdırılır. Onun ardınca 2017-2020-ci illərdə iki komponentdən ibarət istehsalat kompleksi istifadəyə veriləcək: hazır dərman formalarının qablaşdırılması üzrə müəssisə, həmçinin dərman (həblər, kapsullar və farmsubstansiyalar) istehsalı qurulacaq. Bu müddət ərzində dərmanların keyfiyyətinə nəzarət üçün laboratoriyanın tikintisi də planlaşdırılır.
İlkin mərhələdə zavod 58 beynəlxalq patentsiz çeşiddə 89 tip dərman vasitəsi buraxacaq. Müəssisənin illik gücü 500 milyon həb və kapsul buraxmağa imkan yaradacaq. «Hayat Pharm» zavodunda müxtəlif əczaçılıq qruplarının, o cümlədən onkoloji, göbələk əleyhinə, qusma əleyhinə, virus əleyhinə preparatların, eləcə də İİV infeksiyasının terapiyası, əsəb sisteminin, kardiovaskulyar, əzələ-sümük və tənəffüs sistemlərinin müalicəsi üçün nəzərdə tutulmuş vasitələrin, antibiotiklərin, diabet əleyhinə dərmanların, həmçinin rentgenə kontrast vasitələrin və maqnit-rezonans müayinəsi üçün vasitələrin buraxılması nəzərdə tutulur.
İlkin qiymətləndirməyə görə, Azərbaycanın əczaçılıq bazarında «Hayat Pharm»ın payı 2025-ci ildə 6%-ə, istehsal həcmləri isə $70 mln.- çatacaq.
Perspektivdə «Hayat Pharm»da istehsal edilmiş məhsulların Gürcüstana, İrana, Türkiyəyə, Almaniyaya, İsveçrəyə, Ukraynaya, Mərkəzi Asiya dövlətlərinə ixracı planlaşdırılır.
«Tezliklə Azərbaycan qonşu dövlətlərin, o cümlədən İranın əczaçılıq bazarlarına çıxmaq üçün çox cəlbedici xaba çevrilə bilər. Bununla da yaradılmış birgə əczaçılıq müəssisəsi yalnız Azərbaycanın dərmana olan daxili tələbatını ödəməklə qalmayacaq, həmçinin ölkədən qeyri-xammal ixracatının inkişafına da imkan yaradacaq», - deyə zavodun bünövrəsinin qoyulması mərasimində "R-Farm" şirkətlər qrupunun direktorlar şurasının sədri Aleksey Repik bildirib.
Ancaq «Hayat Pharm» Pirallahı sənaye parkında yaradılan və ölkədə əczaçılıq istehsalının lokallaşması mərkəzi rolu verilən tək müəssisə olmayacaq. Yaxın zamanlarda burada daha bir birgə əczaçılıq müəssisəsinin bünövrəsi də qoyulacaq.
Konkret olaraq, söhbət dərman preparatlarının istehsalı zavodunun tikintisi üzrə Azərbaycan-İran layihəsindən gedir. Layihə AİŞ, «Azersun Holding» və İranın «Darou Pakhsh» şirkəti arasında müqavilə əsasında gerçəkləşdirilir. Birgə müəssisədə payın 49%-i İran tərəfinə məxsus olacaq. Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin payı 25%, «Azersun Holding»inki isə 26% təşkil edəcək.
İki il ərzində tikilməsi planlaşdırılan birgə müəssisədə 150-dən çox adda dərman preparatının buraxılması planlaşdırılır. Onların sırasında ürək-damar dərmanları, ağrıkəsicilər, antibiotiklər və vitaminlər olacaq. İlkin mərhələdə istehsal edilən məhsul yerli bazarda satılacaq, ancaq perspektivdə ixrac da mümkün olacaq.
«Hazırda biz İran, Türkiyə və bir sıra Avropa ölkələri ilə birgə dərman istehsalı sahəsində əməkdaşlıq barədə danışıqlar aparırıq. Azərbaycan yaxın zamanlarla daha bir neçə əczaçılıq zavodunun tikintisinə başlayacaq», - deyə bu yaxınlarda Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, müxtəlif təyinatlı zavodların yaradılması ölkədə istehsal edilən dərmanların siyahısını genişləndirəcək. «Bu gün biz lokallaşdırması nəzərdə tutulan preparatların siyahısını genişləndirmək üçün müxtəlif tədqiqatlar aparırıq, bazardakı tələbatı təhlil edirik ki, ölkədə istehsal edilən dərmanların çeşidi mümkün qədər geniş olsun", - deyə Ş. Mustafayev vurğulayıb.
İl ərzində ənənəvi olaraq əczaçılıq istehsalının güclü olduğu Xorvatiya, Macarıstan və Polşanın sahibkarları və dövlət qurumları ilə də birgə dərman istehsalı yaratmaq imkanları müzakirə olunub.
Bu sahədə Yaponiya ilə də əməkdaşlıq yetərincə perspektivli görünür. O cümlədən, Yaponiyanın «Nipro Pharma» və JGC şirkətlərinin təmsilçilərinin Azərbaycana bu yaxınlarda etdikləri səfərin gedişində onların müəssisələrinin Azərbaycanda lokallaşdırılması məsələləri müzakirə olunmuşdu.
«Zavodun tikintisi barədə qərar verməzdən öncə biz Azərbaycandan olan tərəfdaşlarla birlikdə ayrı-ayrı dərman növlərinə olan tələbatı və onların istehsalının lokallaşdırılmasının məqsədə uyğunluğunu müəyyən etmək üçün tədqiqatlara başladıq», - deyə «Nipro Pharma» şirkətinin vitse-prezidenti Satoşi Kavamura bildirib.
Onun sözlərinə görə, bazarın tədqiqatı üçün, ən azı, bir il lazım gələcək, bundan sonra biznes-plan tutulacaq ki, bu, zavodun tikintisinə imkan yaradacaq. Müsbət qərar əldə edilərsə, Yapoinya şirkəti Azərbaycanda «Nipro Pharma» brendinin 300-dən çox adda dərmanının istehsalını qura bilər. Qonşu ölkələrə ixrac imkanları da istisna edilmir, ancaq Satoşi Kavamuranın dediyinə görə, bu, məhsulun yüksək keyfiyət parametrlərinə riayət edilməsi, həmçinin daha ucuz qablaşdırma materiallarından istifadə etməklə maya dəyərinin aşağı salınması hesabına mümkündür.
«Biz istehsal edilən preparatların ixracını planlaşdırırıq. Buna görə bizim üçün prioritet məsələlərdən biri dərman vasitələrinin keyfiyyətidir. Əgər yüksək keyfiyyətli dərman preparatları istehsal edilməzsə, biz onları ixrac edə bilmərik. Əlbəttə, Azərbaycanda istehsalatın daha ucuz olacağını güman etmək mümkündür. Amma burada başqa amillər də var. Xammal və qablaşdırma materialları xaricdən gətiriləcək. Buna görə biz Azərbaycana daha ucuz qablaşdırma materiallarının gətirilməsini öyrənirik. Əgər biz bununla bağlı öz məqsədlərimizə çata biləriksə, onda bazara daha ucuz qiymətə dərman təklif edə bilərik», - deyə «Nipro Pharma» şirkətinin vitse-prezidenti vurğulayıb.
Bütünlükdə, bir çox ekspertlərin fikrincə, Azərbaycanda əczaçılıq istehsalının lokallaşdırılması proqramının uğuru bir sıra amillərdən asılıdır. Lokallaşmış istehsalçılara dövlət dəstəyi kimi farmsubstansiyaların, qablaşdırma materiallarının və başqa tamamlayıcı vasitələrin ölkəyə gətirilməsinə gömrük güzəştlərinin tətbiq edilməsi gözlənilir. İdxal substansiyalardan dərman istehsalının və qablaşdırılmasının reallaşdırılması mərhələsindən sonra ölkədə kimyəvi komponentlərin hazırlanmasını da nəzərdə tutan tam istehsal dövrəsinin gerçəkləşdirilməsinin vacibliyi ortaya çıxa bilər. Belə olan halda farmsubstansiyaların istehsalçıları üçün güzəşt mexanizmlərinin tətbiq edilməsi daha məqsədə uyğun olardı.
Yerli əczaçılıq istehsalının inkişafı üçün stimullaşdırıcı tədbirlərdən biri də istehsalçıların dövlət satınalmaları yolu ilə dəstəklənməsi sayıla bilər, bu zaman prioritet yerli dərman preparatlarına verilməlidir. Əczaçılıq istehsalının lokallaşdırılması üzrə dövlət proqramı gerçəkləşdirən qonşu Rusiya bu yolla irəliləmək niyyətindədir.

The Azerbaijani government sets out to overhaul pharmaceutical industry
The pharmaceutical industry is one of the long-term priorities of the government aimed at developing import-substituting industries. Given the annual domestic consumption of pharmaceuticals (about ₼1 billion), the industry could be quite profitable. The local production would significantly increase the market share of low-cost but high-quality products, which the population needs even more after a rise in price of imported products. One of the first projects for the development of national pharmaceutical production would be the creation of joint pharmaceutical plants with Russia and Iran at the Pirallahy Industrial Park.
“The pharmaceutical industry in Azerbaijan is in a poor state. This segment of the national economy has not received a due attention from both the private and government sectors. As a result, we are 100% dependent on imports”, said President Ilham Aliyev at the government session on the results of socioeconomic development in the first half of 2016.
In the late 90s, there were some attempts in Azerbaijan to overcome the dependence on pharmaceutical imports. In particular, the government has negotiated with specialist companies in Pakistan, Iran, Turkey, India, etc. trying to establish the production in the country. However, at that time the financial state of Azerbaijan was very limited. It was not possible to upgrade outdated technology inherited from the Soviet pharmaceutical companies. Despite privatization, domestic plants had to suspend production, as they have been cut off from the source of raw materials. The Azerbaijani market was flooded with imported drugs, which have quickly replaced less quality local products.
The annual domestic consumption of medical products in 90s was limited to some $60-70 million, and the small market size reduced Azerbaijan's attractiveness for foreign investors.
Therefore, it was able to implement only one project on pharmaceutical production at that time. In 1999, the holding Farmsintez was established in Baku and consisted of two companies. One of them, Azersintez, was manufacturing intravenous fluids, while the other one, Azerfarm, was producing a wide range of pharmaceutical products. The co-founders of the holding were a Turkish company Sintez-Ilac, an Iranian pharmaceutical company Darou Pakhsh, a few local investors and the Azerbaijani Ministry of Health.
Later, the development of national pharmaceuticals industry has declined. This was indirectly influenced by a long period of strengthening the position of the national currency, contributing to the cheapening of imports and the reduced interest of entrepreneurs in local production.
Today, however, amidst the devaluation of the national currency and the rising import prices, localization projects in Azerbaijan regain economic viability. This is especially relevant now, as the capacity of domestic pharmaceutical market is growing rapidly. Currently it reaches more than ₼1 billion. Understanding the significance of the situation, the national government aims at attracting investments and technology for the development of local pharmaceutical industry.
“The government has been duly instructed to expand import substitution activities for the production of medicines. We are negotiating with several foreign companies to achieve this. The investors are interested in developing this industry, as the Azerbaijani market is quite big for a population of approximately 10 million people. We have a positive dynamics”, noted President Aliyev.
According to the President, the ministries of economy and health have been on top of this issue for more than a year. The government is drafting a serious program to ensure domestic production of pharmaceuticals. The country must have a full-fledged industrial cluster. In particular, a number of projects for the construction of pharmaceutical plants were launched in 2016.
So, a groundbreaking ceremony of a joint Russian-Azerbaijani pharmaceutical plant, Hayat Pharm, was held in early November at the Pirallahy Industrial Park. Under the agreement, Azerbaijan Investment Company (AIC) owns a 10% share in this joint venture. The rest of shareholders, Vita-A LLC and AR-Pharm LLC (a subsidiary of the Russian company R-Pharm), will have 45% of shares. The plant will be constructed in stages. Total investments are estimated at $74 million.
“The joint Azerbaijani-Russian pharmaceutical plant will reach full production capacity in 2020. The infrastructure construction will start by the end of this year. The construction of production sites will be launched next year. This project is very important, as it will help to reduce dependence on imports, and to diversify non-oil economy of the country”, said the Azerbaijani Minister of Economy, Shahin Mustafayev, at the groundbreaking ceremony.
In particular, the largest logistics center covering an area of ​​5,000 sq. m. will be constructed at the first stage (2016-2018). A production complex, consisting of two plants for packaging and manufacturing the pharmaceuticals (tablets, capsules and substances) will be commissioned in 2017-2020. It is also planned to build a laboratory for quality control of pharmaceuticals.
At the first stage, the plant will produce 89 types of medicines under 58 international-recognized nonproprietary names. The annual capacity of the plant will reach 500 million tablets and capsules. Hayat Pharm is expected to manufacture medicines of various pharmaceutical groups, including oncological, anti-fungal, anti-emetics, anti-viral drugs (such as for the treatment of HIV), medicines for the treatment of diseases of the nervous, cardiovascular, musculoskeletal and respiratory systems, antibiotics, medicines for diabetes as well as radiopaque agents and agents for MRT examinations.
According to preliminary estimates, Hayat Pharm’s share in the pharmaceutical market of Azerbaijan will reach 6% in 2025 with production volume of $70 million. In the long term, Hayat Pharm’s products will be exported to Georgia, Iran, Turkey, Germany, Switzerland, Ukraine and the Central Asian countries.
“In the near future, Azerbaijan can become a very attractive hub for accessing the pharmaceutical markets of neighboring countries, including Iran. Thus, the establishment of a joint pharmaceutical company will not only provide domestic needs of Azerbaijan in pharmaceuticals, but will also contribute to the development of non-oil exports of the country”, said the CEO of R-Pharm, Alexey Repik, at the groundbreaking ceremony.
By the way, Hayat Pharm is not the only enterprise established at the Pirallahy Industrial Park to assist in localizing the national pharmaceutical industry. Yet another joint plant will be established here in the near future. This will be a joint Azerbaijani-Iranian plant operating under the agreement between AIC, Azersun Holding and the Iranian company, Darou Pakhsh. The Iranian side will own about 49% of shares of the joint venture. The rest of the shares will be divided between Azerbaijan Investment Company (25%) and Azersun Holding (26%). After a two-year construction period, the joint venture is expected to produce more than fifty types of medicines, including cardiovascular, analgesic, antibiotics and vitamins. Initially, the manufactured products will be designed for the local market, but can be exported in the long term.
“Currently we are negotiating with Iran, Turkey and a number of European countries regarding joint production of pharmaceuticals. The construction of several pharmaceutical plants will soon begin in Azerbaijan. They will expand the list of medicines produced in the country. Today, we are carrying out various researches, analyzing the market demand to expand the range of products subject to domestic production as much as possible”, said the Minister of Economy, Shahin Mustafayev.
During 2016, the government has discussed the possibility of establishing joint production facilities for pharmaceuticals with entrepreneurs and the government authorities of Croatia, Hungary, Poland, namely the traditionally producers of pharmaceutical products.
Also, a collaboration with Japan seems to be very promising. In particular, during the recent visit to Azerbaijan, the representatives of Japanese companies Nipro Pharma and JGC have discussed localization prospects in Azerbaijan. “Prior to making a decision about the plant construction, we, together with our partners in Azerbaijan, have made some researches to determine the demand for certain types of medicines and the feasibility of localization. The market study will take at least one year. Then, we will draft a business plan for the construction of the plant”, said Vice-President of Nipro Pharma, Satoshi Kawamura.
In case of a positive decision, the Japanese company can set up the production of about 300 types of medicines under Nipro Pharma’s brand names in Azerbaijan. It is also possible to export the products to neighboring markets. However, according to Satoshi Kawamura, this will depend on the compliance with the parameters of high-quality products, as well as the possibility of reducing production costs by supplying cheaper packaging materials, etc.
“We plan to export the manufactured products. Therefore, our priority is the quality of pharmaceuticals. We cannot export them unless we have high-quality products. Of course, we can say that the production in Azerbaijan will be cheaper. However, there are other factors. For example, raw materials, packaging materials will be imported from abroad. Then we will study the delivery of cheaper packaging materials to Azerbaijan. If we achieve our objectives, we can offer our products to the market at lower prices”, said Mr. Kawamura.
In general, according to many experts, the success of the localization program in Azerbaijan depends on several factors.
So, in order to support the localized producers, the government is expected to provide customs privileges on import of pharmaceutical substances, packaging materials and other components. In the future, after the production and packaging of drugs from imported substances, it may be necessary to realize the full production cycle providing for the production of chemical components in the country. In this case, the introduction of a mechanism of subsidies for producers of pharmaceutical substances would be justified. The support of producers through state procurement mechanism would also stimulate the development of local pharmaceutical production. That is the way Russia has chosen for the implementation of the state program for localization of pharmaceutical production.