BİZDƏ SƏRBƏST PEŞƏ SAHİBLƏRİNƏ QAPILAR HƏMİŞƏ AÇIQDIR
Postneft iqtisadi modelinə keçidlə bağlı aparılan islahatlar fonunda, Azərbaycanın əmək bazarında son zamanlar yeni trend peda olub. Muzdlu ödənişli birdəfəlik işlərə tələb artır. Bu barədə «R+»a Bakının peşə məsləhəti şirkətlərinin birindən bildiriblər. Söhbət, əsasən, müxtəlif ev işlərindən, mənzillərin yığışdırılmasından, sadə kuryer xidmətlərindən, ofisiant işindən, tikinti-təmir xidmətləri göstərilməsindən gedir. Bu işin əsas üstünlüyü pulun tez qazanılmasıdır və sifarişin istənilən əlavə şərti işçinin gəlirini artırır.
Birdəfəlik işlərə və fərdi əmək fəaliyyətinə tələb, bütünlükdə, həm də ona görə artır ki, çətin iqtisadi durum üzündən bir sıra sektorlarda iş yerlərinin sayı azalıb. Buna görə də sosial şəbəkədə birgünlüyə və ya bir neçə saatlığa istənilən sahə üzrə usta, bərbər, repetitor tapmağa yardım edən elanlar peyda olub. «Heç də həmişə xüsusi peşəyə malik olmaq lazım deyil, əsas məsələ başqalarının görmək istəmədiyi işlərdən yapışmaq lazımdır», - deyə şirkətdə bildirirlər.
Xəzinə ölkə ilə yaşayır, ölkə də xəzinə ilə
Fərdi xidmətlərin populyarlığının artmasına təsir edən önəmli amillərdən biri də, ölkədə yetərincə əlverişli vergi şəraitinin yaradılmasıdır. Hələ də bir çox fəaliyyət növü vergi tutulmasından kənardır. Bu, adətən, sərbəst peşə adlandırılan peşələrə aiddir. İndi isə onlara qarşı fiziki şəxslər üçün aylıq fiksə edilmiş sadə vergi tətbiq ediləcək.
Vergi Məcəlləsinə 2017-ci ildən qüvvəyə minmiş düzəlişlərə görə, toy musiqiçiləri, müğənnilər və rəqqaslar, məsələn, ayda 30 manat fiksə edilmiş vergi ödəməlidirlər. Fotoqraf və operatorlardan da bu məbləğ tutulacaq (buraya toy çəkilişi ilə yanaşı, istənilən foto və video fəaliyyəti, fotosessiyalar daxildir, yalnız fotostudiya istisnadır). Çəkməçilər və pinəçilər hər ay cəmi 5 manat, məişət texnikası, orqtexnika təmirçiləri, saatsazlar, dayələr, baxıcılar, özəl sürücülər, təmizləyicilər, bağbanlar, aşpazlar və gözətçilər ayda 10 manat, oymaçılar 20 manat ödəyəcəklər.
Bundan başqa, verginin hesablanması zamanı əmsal da tətbiq ediləcək: Bakı və ətraf kəndlərdə əmsal 2-yə, Sumqayıt, Gəncə və Xırdalan şəhərlərində 1,5-ə, Abşeron rayonunda, Naxçıvan, Şirvan, Mingəçevir, Yevlax, Şəki və Naftalan şəhərlərində 1-ə, başqa rayonlarda, şəhər və qəsəbələrdə 0,5-ə vurulur. Bu, o deməkdir ki, vergi üçün nəzərdə tutulmuş məbləğ göstərilən əmsala vurulmalıdır. Yəni Bakıda müğənni ayda 60 manat, Sumqayıtda 45 manat, Şəkidə 30 manat, qalan rayonlarda isə 15 manat pul ödəməlidir. Uşaqları evdə və ya məktəbdə hazırlayan repetitorlar da sadələşdirilmiş vergi ödəyəcəklər. Ehtimal olunur ki, o da 30 manat təşkil edəcək.
Vergi sistemində daha bir prinsip var. Əgər sən pul qazanırsansa, Vergilər Nazirliyində qeydiyyatdan keçməli və vergi ödəməlisən (qeydiyyatdan 1 günə keçmək mümkündür). Əgər məlum olsa ki, fiziki şəxs qeydiyyatdan keçmədən gəlir əldə edir, onda onu cərimələyirlər. Amma xərclərin bəyan edilməsi sistemi olmadığından, çox vaxt Vergilər Nazirliyinə qeyri-leqal gəlirlərin olub-olmadğını sübut etmək çox çətin idi. Yuxarıda göstərilən tədbirlərin məqsədi hesablana bilməyən gəlirləri nə cürsə leqallaşdırmaqdır; məsələn, müğənnilər çoxminlik qonorarlar alırdılar, amma vergi ödəmirdilər, nazirlik üçün onların gəlirlərini sübut eləmək çox çətin idi. İndi isə nə qədər qazanmağın barədə məlumat verməyə dəyməz, ayda 30 manatını (Bakıda 60 manat), yəni ildə 360 manatını ödə və nə qədər istəyirsən qazan.
Əksər ekspertlər bu cür «leqallığa» keçidi tamamilə ədalətli sayırlar. «Pedaqoqlar məktəb direktorunun cibini dodurmaqdansa, büdcəyə pul ödəyərlər ki, bu da son nəticədə məktəbə müsbət təsir göstərər», - deyə təhsil sahəsində ekspert Məlahət Mürşüdlü bildirir.
«Əslində, fiksə edilmiş verginin tətbiqi müsbət amildir. Bu, hər cür differensiallaşmanın tamamilə olmamasından yaxşıdır. Yəni əvvəllər şərt hamı üçün eyni idi - təmizləyici xidməti göstərilməsi üzrə firması olan sahibkar ildə 200 min manatdan az qazanırdısa, sadələşmiş vergi ödəyirdi. Bu, doğru deyildi, çünki ilkin şərtlə fərqli idi. Yəni indi birincilər əvvəlki kimi ödəməkdə davam edəcəklər, amma fərdi təmizləyicilər də hər ay müəyyən rüsum ödəyəcəklər», - deyə iqtisadçı Toğrul Maşallı vəziyyəti şərh edir.
Məhsul dənə ilə götürülür, vergi sünbüllə verilir?
Bununla yanaşı, əmək bazarındakı çətinliklər üzündən çoxları, sadəcə, «ayaqüstə durmağa» çalışırlar. İstər-istəməz tələb azalır, xərclər isə artır. «Mən gündəliyə çalışan işçiyəm, bazarlarda, ev təmirlərində çörəkpulu qazanıram. Mənim işim daimi deyil, bu gün iş var, sabah yoxdur. Ayda bir neçə gün iş tapıram, indi vergi də ödəməliyəm, mən nə qədər qazanıram?» - deyə Saməddin Əliyev bildirir.
«Mən ayda 5 ütü təmir edirəm, 50 manat qazanıram. Əgər onun 2-ni vergiyə verim, bəs ailəmi nə ilə dolandıraram?» - deyə məişət texnikası təmiri ilə məşğul olan Əhməd də Saməddinin sözlərini təkrarlayır.
Qadın bərbəri Yaqut isə Bakıya rayondan gəlib. O, burada onyaşlı oğlu ilə yaşayır, kirayədə qalır və işləyir. «Bundan başqa, mənim özümə bərbərxana açmağa pulum yoxdur, qazandığım pulun yarısını obyektin sahibinə verirəm. Biz şəhər mərkəzindən uzaqda yerləşən bir rayonda, metrodan aralı bir yerdə işləyirik, bizim qiymətlər çox aşağıdır: bir saç düzümü 3 manatdır. Hələ ev kirəsi vermək lazımdır. Mən vergini necə verəcəyəm?» - deyə o soruşur.
Keçid dövründə iş yerləri problemi yalnız işçiləri deyil, həm də işəgötürənləri narahat edir. Hazırda bütün sahibkarlar onsuz da qalxmış xərcləri azaltmağa çalışırlar. Əksəriyyəti birdəfəlik müqavilələr bağlayır və yaxud autsorsinq axtarır, yəni kənar şəxsləri ştat işçisi kimi rəsmiləşdirməyərək, onlarla xidmət göstərilməsi üçün fərdi müqavilələr bağlamağa üstünlük verir.
Əmək bazarının perspektivləri necədir və vəziyyəti necə düzəltmək olar? Ekspertimizin sözlərinə görə, vergi qanunvericiliyində son dəyişikliklərlə bağlı bir çox yerli şirkətlər verdikləri əmək haqlarını leqallaşdırmağa məcbur olacaqlar. Əgər əvvəllər rəsmi olaraq, 150 manat yazıb real 400-500 manat verirdilərsə, indi verdikləri real məbləği rəsmi olaraq göstərəcəklər; ya da daha böyük məbləğ göstərəcəklər. Bununla da ehtimal edirəm ki, şirkətlər autsorsinqə keçəcəklər, yəni artıq işçi götürməyəcəklər, fərdi əmək müqavilələri bağlayacaqlar, yəni götürülən işçi vergisini və sosial ödənişini özü verəcək. Başqa sözlə, fərdi peşə sahiblərinin sayı artacaq.
Hökumət, prinsipcə, artıq pensiya yaşının artırılması üzrə layihə təklif edib (bu, gənc mütəxəssislərin işədüzəltmə məsələsini bir qədər çətinləşdirər, amma şirkətlərin işinə müsbət təsir edər). Hökumətin təklifləri arasında sosial sığorta yükünün yenidən bölüşdürülməsi də var (hazırda sosial fonda verginin 22%-i işəgötürən tərəfindən, 3%-i işçi tərəfindən ödənilir, bu bölgünün 17% və 8%-ə dəyişdirilməsi təklif edilir) və s. Amma bunun gerçəkləşdirilməsi üçün əmək bazarında, ilk öncə, iqtisadi fəallığın artırılması vacibdir. İqtisadçıların fikrincə, vergi mühitinin yaxşılaşdırılması və sadalanan başqa tədbirlərin gerçəkləşdirilməsinə həm də valyuta bazarının müşahidə edilən liberallaşması dəstək verəcək.

FREELANCERS ARE WELCOME
A new trend is emerging in the labor market of Azerbaijan amidst the reforms associated with the transition to post-oil economic model in recent years. The demand for piecework workers is growing. This was reported to R+ at one of the consulting companies in Baku. Such jobs include mainly various housework jobs, simple courier services, working as a waiter, small construction and repair services. The main advantage here is quick money, and any additional orders increases the income of employees.
The demand for one-time works and self-employment as a whole is increasing also because the number of jobs has decreased due to difficult economic situation in certain sectors. Ads in social media help to find the master of any profile: a hairdresser, tutor and builder for a day or even a few hours. "You do not need to have specific skills. It is important that you take up the work that others do not like", says the company management.
Interdependence and complementarity between the taxes and public services
An important factor in the growing popularity of private services is the creation of relatively favorable tax conditions. Until now, many of the activities that we are used to refer to as “freelance jobs” were not taxable. Now, however, they will be imposed simple fixed monthly tax rates for individuals.
According to amendments to the Tax Code effective since 2017, musicians, singers and dancers performing at wedding parties have to pay a fixed rate of ₼30 per month. The photographers and cameramen (this includes not only wedding photography but also any photo- and video production, photosessions, etc. with the exception of photographic studios). Shoemakers and repair shops will pay a monthly fee of only ₼5; repairmen of household appliances, office equipment, watchmakers, nannies, nurses, private chauffeurs, cleaners, gardeners, cooks and security guards will be taxed - ₼10, and engravers - ₼20 per month.
In addition, a zonal coefficient will be applied to the above fee when calculating the tax rate: Baku and surrounding villages - ₼2, Sumgayit, Ganja and Khirdalan - ₼1.5, in the villages of Absheron, Nakhchivan, Shirvan, Mingachevir, Yevlakh, Sheki and Naftalan - ₼1, other districts, cities, settlements - ₼0.5. This means that the amount of tax shall be multiplied by this coefficient. That is, singers performing at weddings in Baku will pay a monthly fee of ₼60, in Sumgait - ₼45, in Shaki - ₼30, and other areas - ₼15. Tutors teaching at homes or schools will also have to pay simplified tax expected to be ₼30.
According to the national tax system, if you earn you must be registered with the Ministry of Taxes, which takes 1 day. If a person receives income and is not registered, he will be fined. But due to absence of any declaration system of the Ministry of Taxes, it is often difficult to prove the presence of illegal income. The objective of these measures is to somehow legalize undocumented income. For example, it was difficult for the Ministry of Taxes to tax singers with incomes of thousands of manats and not paying taxes. From now on, it is not obligatory to declare the amount of earnings – you can pay ₼30 (₼60 in Baku) per month or ₼360 per year and earn as much as you can. Most experts believe this transition to "legality" is fair. "Instead of paying to the school prinicpal, the teacher will pay to the budget, which ultimately have a positive impact on the school as a whole", says education expert Malahat Murshudlu.
"In fact, the introduction of a flat tax is a positive factor. This is better than the absence of any differentiation at all. Previously, both the owner of business providing housekeeping services and a self-employed house cleaner had to pay a simplified tax, if they earned less than ₼200 thousand per year. This is wrong since the initial conditions are different. Now the businesses will continue pay this amount while the self-employed house cleaners only a certain fee on a monthly basis", commented the economist Togrul Mashalli.
Pay hardly earned money easily?
Due to difficulties in the labor market, many people have to literally struggle for their jobs. The demand falls and costs rise. "I am an unskilled worker earning for living in the markets or doing repairs. I have unstable working conditions. If I work a few days a month but still have to pay this tax, what can I earn?" says Samaddin Aliyev.
"I fix five irons a month and earn fifty manats for this job. If I have to pay twenty of them in taxes, how can I feed my family? " says repairman Ahmed.
A hairdresser Yagut arrived to Baku from one of the districts. She lives with her son and and rents an apartment in the city. "I have no money to open my own barber shop, I have to pay half of earned to the owner. We are located in an area far from the city center and not even close to the metro. My income is also very low: a haircut costs three manats only. I also need to rent an apartment. How will I pay the tax? " she asks.
The problem of employment concerns not only employees but also employers in transition period. Now, all employers strive to reduce costs, which are already risen. Most of them conclude contracts or are looking for outsourcing (i.e prefer to enter into individual service contracts with third parties without formalizing them as full-time employees).
What are the prospects of the labor market and how can the situation be improved? According to our experts, due to recent changes in tax law, many local companies have to legalize salaries. Previously, the officially registered salary was ₼150, and ₼400-500 was paid unofficially but now the companies will be required to formally indicate the amount paid or indicate higher amounts. Therefore, it is likely that the companies will do more outsourcing, i.e. will no longer hire workers but conclude individual labor contracts, when the employees will have to pay their own taxes, social benefits, etc. In other words, the number of freelancers will increase.
The government, in principle, have proposed projects to raise the retirement period (which can somewhat complicate the employment problem for young professionals but will have positive impact on corporate business), redistribution of social security burden (currently 22% of the Social Fund deductions is paid by the employer and 3% by the employee. It is planned to change these figures respectively, 17 and 8%), and more. But to make this work, it is of utmost importance to increase economic activity. According to economists, apart from improving the tax environment and other measures listed, liberalization of the currency market will also contribute to this.