Azərbaycanın ticarət tərəfdaşları qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması üzrə səyləri dəstəkləməyə hazırdırlar
Azərbaycan hökumətinin builki iqttisadi siyasətinin başlıca iqtisadi mövzusunun yerli malların xaricə ixracının dəstəklənməsi olduğunu sanmaq daha doğru olardı. Bu istiqamətdə son qərar kimi, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın rəqəmsal ticarətdə bir xab kimi mövqelərinin gücləndirilməsi və xarici ticarət əməliyyatlarının genişləndirilməsi barədə fərmanını göstərmək olar. Əlverişlidir ki, Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşları da qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması üzrə, hətta qarşılıqlı hesablaşmanın milli valyutaya keçirilməsinə qədər, bütün səyləri dəstəkləməyə hazırdırlar.
Rəqəmsal ticarət xabı
Artıq öncədən qeyd etdiyimiz kimi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən işə salınmış www.azexport.az internet-portalı Azərbaycanın potensial ixracatçıları üçün ciddi alətə çevrilməyi vəd edir. www.azexport.az-un missiyası Azərbaycan mənşəli məhsullar haqqında məlumat hazırlamaq, onları xarici və daxili bazarlarda satmaq üçün əlverişli platformalarda yerləşdirməkdir.
Bu zaman resurs maksimum dərəcədə sadələşdirilib ki, ölkənin bütün regionlarında müxtəlif təhsil və bacarıqlara malik iş adamları ondan yararlana bilsin. Həmçinin, o, Alibaba tipli iri elektron ticarət meydançalarına çıxış imkanlarına malikdir ki, Azərbaycan üçün unikal olan bu imkan dünyanın istənilən yerindəki potensial alıcının Azərbaycan məhsullarına çıxışına şərait yaradır. Dövlət başçısının yeni fərmanına görə, dörd ay ərzində azexport.az-da "Azərbaycanın rəqəmsal ticarə xabı " (Digital Trade Hub of Azerbaijan) yaradılmalıdır. O, Azərbaycanda sahibkar kimi qeydiyyatdan keçmiş şəxslərə elektron formada sənədlər, həmçinin xarici biznes tərəfdaşlarla müqavilələr tərtib etmək və imzalmaq imkanı yaradacaq, həmçinin real vaxt rejimində transsərhəd elektron xidmətləri göstərmək üçün şərait yaradacaq. Bundan başqa, elektron ticarət qaydası ilə satılan malların ixracı üçün icazələrin verilməsi qaydası da maksimum sadələşdirilir.
Qeyd edək ki, azexport.az resursu orta və kiçik sahibkarların ixrac əməliyyatlarına cəlbi üzrə indiyə kimi boş olan yeri uğurla tutur ki, bu da sözügedən sahələrin inkişafının dəstəklənməsi üçün həddindən önəmlidir. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, portalın yaradılması dünyada Azərbaycan məhsullarına tələbatı yetərincə artırıb. "Hər həftə bu portalın vasitəsilə bizə yerli məhsul üçün $10 mln.-a yaxın sifariş daxil olur. Bu, Azərbaycan məhsullarına yüksək marağı nümayiş etdirir", - deyə o vurğulayıb. Resursun işə salınmasından sonra keçən iki ay ərzində göstəricilərin təhlilinə əsasən Azərbaycan məhsulları üçün ən çox sifariş Çin, Rusiya, Ukrayna, Türkiyə, İran, bir sıra Avropa ölkələri və ərəb dövlətlərindən daxil olur. "Ən çox maraq qida və kənd təsərrüfatı məhsulları, müxtəlif növ içkilər və mebel doğurur. Bundan başqa, manatın məzənnəsinin dünya valyutalarına nisbətən aşağı düşməsi bir sıra məhsulların rəqabət qabiliyyətini artırıb. Əgər əvvəllər toyuq əti və yumurtası kimi məhsullara tələbat az idisə, indi bizə böyük sayda sifarişlər daxil olur", - deyə V. Qasımlı vurğulayır.
Valyuta ittifaqı
Sirr deyil ki, kənd təsərrüfatı məhsulları Azərbaycanın neftdənkənar ixracının əsasında durur. Buna görə, ticarət missiyalarının və görüşlərin çoxu onun sürətli artımının stimullaşdırılması məsələsinin ətrafında fokuslanır. Burada başlanğıc üçün qeyd edək ki, keçən ilin yekunlarına görə, Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı Türkiyə olub və dövriyyə $2,3 mlrd. təşkil edib. Bu, ümumi ticarət dövriyyəsinin 13,09%-inə bərabər olub, həmçinin ixrac və idxal, demək olar ki, bərabər paylara malik olub. Bu baxımdan, iki ölkənin yuxarı iqtisadi eşalon məmurlarının birgə ticarət layihələrində maraqlı olmalarının səbəbi tamamilə aydın görünür.
"Rusiya ilə münasibətlərdə bu yaxınlarda baş vermiş böhran Türkiyənin kənd təsərrüfatı ixracında problem yaratdı. Amma bu həm də bizim üçün dərs oldu ki, ixrac bazarları şaxələndirilməlidir. Bu gün Türkiyə Avropada ən iri kənd təsərrüfatı sahəsinə malikdir və sektorda $59,4 mlrd.-lıq məhsul istehsal edilir. Türkiyə 192 ölkəyə 1 680 adda $17 mlrd.-lıq kənd təsərrüfatı məhsulu ixrac edir. Amma bu rəqəmlər bizim üçün yetərli deyil və mən düşünürəm ki, Azərbaycanla birlikdə biz çox şey edə bilərik", - deyə Türkiyənin ərzaq, kənd təsərrüfatı və heyvandarlıq naziri Faruk Çelik bildirib. Beləliklə, Türkiyə Azərbaycana üçüncü ölkələrə birgə kənd təsərrüfatı məhsulları ixracı təşkil etməyi təklif edir. Çelikin bildirdiyi kimi, Türkiyə Avropa və Yaxın Şərqə, Azərbaycan isə Rusiya və Orta Asiyaya çıxış imkanına malikdir, buna görə Ankara və Bakı arasında effektiv qarşılıqlı əlaqə qurmaq mümkündür. Türkiyə və Azərbaycanın əməkdaşlıq səviyyəsi üçüncü ölkələrin bazarlarında birlikdə fəaliyyət göstərməyə imkan yaradır. Ancaq preferensial, yəni imtiyazlı ticarət haqqında sazişin bağlanmasından sonra Azərbaycan və Türkiyənin ticari-iqtisadi münasibətlərində tamamilə yeni səhifə başlaya bilər. Türkiyənin elm, sənaye və texnologiyalar naziri Faruk Özlünün İstanbulda Türkiyə - Azərbaycan - Gürcüstan formatında keçirilmiş V biznes-forumda dediyi kimi, bu, Azərbaycanla-Türkiyə arasında milli valyutada qarşılıqlı ticarət həcmlərinin artımına gətirəcək. «2016-cı ildə Türkiyənin xarici ticarət əməliyyatlarının 6,5%-i milli valyutada aparılıb. Qarşılıqlı ticarətdə milli valyutaya keçilməsi biznesmenləri xarici maliyyə amillərindən və dolların məzənnəsinin dəyişməsindən xilas edəcək», - deyə o vurğlayıb. Qeyd edək ki, keçən ilin sonlarından Türkiyənin İqtisadiyyat Nazirliyi Azərbaycan, Gürcüstan, Qırğızıstan və İraq kimi ölkələrlə ticarət dövriyyəsinin dollar və avro ilə deyil, milli valyutalarla aparılması barədə danışıqlara başlayıb. Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan isə qeyd edib ki, Rusiya, İran və Çin liderlərinə bu ölkələrlə ticarət dövriyyəsinin milli valyutalarla aparılması barədə təkliflə müraciət edib. Onun sözlərinə görə, həmkarları onun təklifini dəstəkləyiblər.
Dollardan imtina
Ümumiyyətlə, ticarət tərəfdaşından bu cür təklifin gəlməsi ilk dəfə deyil. Başqa qonşu ölkələr - Rusiya və İran artıq neçə ildir ki, milli valyuta ilə qarşılıqlı hesablaşmaları genişləndirməyi və ümumi ticarət dövriyyəsində onların payını üstün vəziyyətə gətirməyi təklif edirlər. İran Mərkəzi Bankının bu yaxınlarda dolların rəsmi statistikada istifadə edilməsinin dayandırılması barədə verdiyi açıqlama İran və Azərbaycanın milli valyuta ilə hesablaşmaya keçməsi barədə təklifi gücləndirib. Çünki İran Mərkəzi Bankının başçısı Vəliullah Seyf bildirib ki, İran yeni ilin başlanğıcından (İran təqvimi ilə yeni il martın 20-dən başlayır) maliyyə və statistika hesabatlarında dolları başqa dünya valyutası ilə əvəz edə bilər, ya da hesablamalarda bir neçə valyutadan istfiadə oluna bilər.
Maliyyə dairələrində olan mənbə bildirir ki, Azərbaycan və İran arasında hesablaşmalarda milli valyutalara keçilməsi barədə müəyyən təklif protokolu mövcuddur, amma Bakı və Tehran arasındakı danışıqlar hələ konkret nəticələr verməyib. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, 2016-cı ildə İranla Azərbaycan arasından ticarət dövriyyəsi $210,76 mln. təşkil edib ki, bunun $49,68 mln.-u Azərbaycan məhsullarının İrana ixracı ilə bağlıdır.
Xarici ticarət əməliyyatları çərçivəsində Rusiya ilə qarşılıqlı hesablaşmalarda milli valyutadan artıq istifadə edilib, amma bu elə də nəzərəçarpacaq qədər olmayıb. Qeyd edək ki, 2015-ci ildə Rusiya prezidenti Vladimir Putin bütün MDB ölkələrinə Birlik fəzasında Amerika dollarının istifadəsindən imtina etməyə və qiymətləri yalnız milli valyutalarla təyin etməyə çağırmışdı. Amma hələ ki, bu ideyanın gerçəkləşdirilməsi üzrə real irəliləyiş yoxdur. Məsələ bundadır ki, bir sıra ekspertlər bu cür cəhdlərin yalnız siyasi gediş olduğunu düşünürlər. Belə düşünənlər müəyyən mənada haqlıdırlar, həqiətən MDB ölkələrinin heç birinin, hətta Rusiyanın belə valyutasının dollar, avro və başqa dünya valyutaları qədər çəkisi və möhkəmliyi yoxdur. Bu gün həmin valyutların məzənnəsi bütünlükdə onların dollara və avroya qarşı dəyişməsi əsasında müəyyən edilir. Uyğun olaraq, hələ ki, dünya valyutalarına bağlanmadan milli valyutalarda qarşılıq hesablaşmaların işlək mexanizmini təsəvvür etmək çətindir.
Həmçinin, bu gün Azərbaycanın əsas ixrac məhsulu neftdir və o da dollara satılır, yəni ölkənin ticarət dövriyyəsinin valyuta səbətinin əsas təşkiledicisi kimi Amerika valyutası çıxış edir. Ölkənin pul-kredit siyasəti və valyuta bazarında məzənnə dəyişiklikləri məhz bu amilə əsaslanır. Mənzərənin önəmli şəkildə dəyişdirilməsi məhz bu sahədə köklü islahatlar tələb edir.
Başqa tərəfdən, ekspertlər hesab edir ki, milli valyutalarda qarşılıqlı hesablaşmalara savadlı keçid dollardan asılılığı yetərincə azaldar və Azərbaycan manatını gücləndirər. Amma bu, yalnız neftdənkənar ticarət dövriyyəsinin enerji resurslarının ticarəti ilə ayaqlaşmasından sonra mümkün ola bilər. Buna görə, bu cür keçidlər çox dəqiq təhlil və proqnozlaşdırma tələb edir. Əsas odur ki, Azərbaycan qarşısında duran bir nömrəli problemin öhdəsindən gələ bilsin və neftdən kənar məhsulların ixrac satışlarını ciddi şəkildə artırmağa nail olsin.

Trading partners ready to support Azerbaijan's efforts on mutual trade turnover increase
This year, the main focus of Azerbaijan’s economic policy will be the promotion of export growth. Thus, President Ilham Aliyev has recently made his final decision by signing a decree on additional measures to strengthen Azerbaijan's position as a trade hub and the digital expansion of foreign trade operations.
The good news is that Azerbaijan’s main trade partners are ready to support the efforts on increasing mutual trade turnover up to the transition to the settlements with the local currency.
Digital Trade Hub
As mentioned above, the Internet portal www.azexport.az launched by the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications is a promising major tool tailored for the potential Azerbaijani exporters. Its mission is to provide information about local products and a platform for profitable selling of these products in both local and international markets.
This web-resource is maximally simplified so as to make regional entrepreneurs with different levels of education and skills capable of using it effectively. At the same time, it has unique capacity to provide access to the largest electronic trading platforms such as Alibaba, which makes the Azerbaijani products available for potential buyers anywhere in the world.
According to the recent presidential decree, azexport.az section shall include a section Azerbaijan’s Digital Trade Hub within the coming four months. It should allow individuals registered in Azerbaijan as entrepreneurs, complete and sign electronic documents including agreements with their foreign business partners, as well as providing cross-border electronic services in real time. In addition, the web-portal will make the procedure for the authorization of exports of goods sold through e-commerce much simpler.
It is noteworthy that azexport.az confidently meets the demand for export operations of medium and small businesses, which is essential in encouraging the development of this sphere.
According to the Director of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications Vusal Gasimli, azexport.az has significantly increased the demand for Azerbaijani products in the world. “Every week through this portal we are receiving orders for local products worth about $10 million. This shows the great interest in Azerbaijani goods”. The analysis of data for the past two months since the launch of the website indicates that the largest number of orders for Azerbaijani commodities come from China, Russia, Ukraine, Turkey, Iran, as well as a number of European and Arab countries.
“The greatest interest are food and agricultural products, various kinds of drinks and furniture. In addition, the devaluation of Manat increased the competitiveness of selected commodities. If earlier the demand for products such as poultry meat and eggs was small, currently we receive a large number of orders”, said V.Gasimli.
The currency union
It is no secret that agricultural production  the basis of non-oil exports of Azerbaijan. Therefore, many trade missions and meetings are focused on stimulation of its rapid growth. Last year, the main trade partner of Azerbaijan was Turkey with a turnover of $2.3 billion (13.09% of total turnover) with almost equal shares of exports and imports. It is clear why high-ranked officials of both countries are willing to joint commercial projects. “The recent crisis in relations with Russia has created problems in agricultural exports of Turkey. But it was a lesson for us to diversify export markets. Today, Turkey's agricultural sector is the largest in Europe, with a production of $59.4 billion. Turkey exported 1680 types of agricultural products to 192 countries ($17 billion) but these figures are not sufficient for us, and I believe that together with Azerbaijan we can do more”, said the Turkish Minister of Food, Agriculture and Livestock Faruk Celik. Thus, Turkey offers Azerbaijan to jointly export agricultural products to the third countries. Turkey has access to Europe and the Middle East, while Azerbaijan - to Russia and Central Asia, where one can create effective cooperation between Ankara and Baku. Cooperation between Turkey and Azerbaijan allows to work together in third markets.
However, a new page in trade and economic relations between Azerbaijan and Turkey can begin after the adoption of a preferential trade agreement. In his statement at the 5th business forum attended by representatives from Turkey - Azerbaijan – Georgia in Istanbul, the Turkish Minister of Science, Industry and Technology Faruk Ozlu said that this would lead to an increase in bilateral trade volume between Turkey and Azerbaijan in national currency. “In 2016, 6.5% of foreign trade operations were carried out in Turkey in the national currency. Switching to national currencies in mutual trade will protect businesses from external financial factors and fluctuations of the dollar”.
At the end of 2016, the Turkish Ministry of Economy launched negotiations on the implementation of trade with countries such as Azerbaijan, Georgia, Kyrgyzstan and Iraq in national currencies. The Turkish President Recep T. Erdogan said that he appealed to the leaders of Russia, Iran and China with a proposal on the implementation of the trade turnover with these countries in national currencies. According to him, colleagues supported this proposal.
Abandoning of the dollar
Such a proposal from the trading partner is not a precedent. Other neighboring countries such as Russia and Iran have offered the expansion of transactions in national currencies up to the amount of their predominance in the total turnover long ago.
For example, the recent announcement by the Central Bank of Iran to terminate the use of the dollar in official statistics intensified speculation about the transition between Iran and Azerbaijan in national currency calculations. Thus, the Governor of the Iranian Central Bank Valiollah Seif said that since the beginning of the new year (Iranian calendar year starts on March 20), Iran will replace the dollar in financial and statistical reports to other world currencies or can use multiple currencies in calculations.
According to financial sources, there is a certain protocol for proposals for the transition to payments in national currency between Azerbaijan and Iran but talks between Baku and Tehran have not yet yielded concrete results. According to the State Customs Committee, the trade turnover between Azerbaijan and Iran in 2016 amounted to $210.76 million, of which $49.68 million is the export of Azerbaijani commodities to Iran.
International trade transactions with Russia in national currencies are already in use but their share is not significant. In 2015, the Russian President Vladimir Putin offered to stop using the US dollar in all CIS countries quoting transactions in national currencies only. But the real progress of this idea is insignificant.
In fact, similar attempts are seen by a number of experts politically motivated. In some ways they are right. Indeed, the currency of any of the CIS countries, even Russia, has not yet the “weight” and the strength of the dollar, euro and other world currencies. That is, today, a course in relation to these currencies is determined in general on the basis of their fluctuations against the dollar and the euro. Accordingly, it is difficult to imagine an effective mechanism of mutual settlements in national currencies without reference to world currencies.
Meanwhile, Azerbaijan’s main export product is still oil, which is sold in dollars. It is the main component of the basket of currencies of Azerbaijan’s trade turnover. It is based on this factor, monetary policy of the country and exchange rate fluctuations in foreign exchange market. A significant change in the pattern will require a radical revision in this area.
On the other hand, according to experts, if implemented properly, settlements in national currency can significantly weaken the dependence on the US dollar and strengthen the Azerbaijani manat. This is possible only if the non-oil trade is able to “compete” with the trade volume of energy resources.
Therefore, such transitions require a very careful analysis and forecasting. For the moment being, Azerbaijan’s main challenge is to ensure significant increase in the volume of export sales of non-oil products.