NƏTİCƏ VERƏN SAĞLAMLAŞDIRMA
Neft bazarında sabitlik və neftdənkənar bölmənin inkişafı üzrə qəbul edilmiş tədbirlər Azərbaycan hökumətinə iqtisadiyyatda müşahidə olunan staqnasiyadan yaxın perspektivdə qurtulmaqla bağlı ümid verir. Beynəlxalq qurumlar da oxşar mövqe nümayiş etdirirlər; məsələn, «Fitch Ratings» agentliyi 2017-ci il üçün Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 0,2% artacağını proqnozlaşdırır, 2018-ci ildə artım 1,7%-ə bərabər olacaq.
Qeyd edək ki, Azərbaycan hökumətinin özü isə 2017-ci ildə ÜDM-in 1% səviyyəsində artacağını proqnozlaşdırır. Prezident İlham Əliyev bu yaxınlarda bildirib ki, bu il Azərbaycan üçün iqtisadi artım ili olacaq. Artıq ilk iki ayda ÜDM 0,4% artım nümayiş etdirir, özü də yanvar-fevralda qeyri-neft sektorunda artım 5,3% təşkil edib. İlham Əliyevin sözlərinə görə, dünya bazarlarında neftin qiymətinin aşağı düşməsi 2014-2016-cı illərdə Azərbaycan iqtisadiyyatına ciddi zərər vurdu. "Bizim gəlirlərimiz 3-4 dəfə azaldı. Bu, bizdən ötrü ciddi çətinlik yaratdı, amma öhdəsindən gəldik. Biz aşağı neft qiymətləri şəraitində öz iqtisadiyyatımızı yenidən qurmağı bacardıq", - deyə Prezident vurğulayıb.
Özü də sabitləşən neft qiymətləri fonunda büdcə göstəricilərinə düzəlişlərin edilməsini gözləməyə dəyməz. Yada salaq ki, mümkün risklərdən qorunmaq üçün büdcə göstəriciləri üç ssenari üzrə proqnozlaşdırılır - pessimist (neftin barreli $35-dən götürülür), baza ($40) və optimist ($45). Düzdür, parlamentin İqtisadi Siyasət Komitəsinin sədri Ziyad Səmədzadə neftin qiymətinin bir barrelə görə $50-dən yuxarı olacağı şəraitdə büdcə proqnozlarına düzəliş edilə biləcəyini vurğulamışdı, amma ölkə Maliyyə Nazirliyində açıq bildirilib: bu istiqamətdə heç ir hazırlıq işləri görülmür.
Bununla yanaşı, maliyə sektorunda böhran əlamətlərinin qarşısının tam alındığını demək hələ tezdir. Beynəlxalq və yerli ekspertlər ehtimal edirlər ki, bəzi bankların iflası üzündən bank bazarı iştirakçılarının sayı azalacaq. "Biz kapital çatışmazlığı üzündən sektorda təmizlənmənin davam etdiriləcəyini gözləyirik, bu, aktivlərin aşağıkeyfiyyəti və valyuta riskləri ilə bağlıdır", - deyə «Fitch»in analitikləri bildiriblər.
Keçən ilin əvvəlinə «Fitch» tərəfindən qiymətləndirilən 8 bankdan 5-nin, o cümlədən Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB) reytinqləri aşağı düşdü. Bundan başqa, agentlik tərəfindən qiymətləndirilməyən 10 bank lisenziyadan məhrum edildi. Nəticədə, indi bazarda 32 bank qalıb. Requlyatorun vəziyyəti düzəltmək cəhdlərinə baxmayaraq, manatın devalvasiyası Azərbaycanın bank sektoruna təzyiq göstərməkdə davam edir və bankların kapitalın azalması problemi ilə üz-üzə qalırlar.
«Fitch»in Azərbaycan üzrə Bakıda keçirdiyi 6-cı illik görüşdə agentliyin analitikləri bildiriblər ki, keçən il sektorun təmiz zərəri 1,7 mlrd. manat təşkil edib ki, bunun 1,3 mlrd.-ı ABB-nin zərəridir ki, bu da məzənnə fərqi ilə bağlıdır. Özü də bu meyil cari ilin birinci ayında da davam edib - Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının (MBNP) məlumatına görə, 2017-ci ilin yanvarında bankların xalis zərəri 496 mln. manat olub.
«Fitch»in fikrincə, Azərbaycanın maliyyə institutlarının əsas problemlərindən biri depozitlərin dollarlaşması olaraq qalır (2016-cı ilin sonuna 80% olub). Bu da təbii olaraq, monetar siyasətin çevikliyini məhdudlaşdırır və milli valyutada likvidlik çatışmazlığı yaradır.
Bu, ilk növbədə, bankların əsas gəlir mənbəyində - kredit çantasında özünü göstərəcək. Beynəlxalq ekspertlərin fikrincə, 2017-ci ildə bu, 5% azalacaq. Nəticədə, kapitalın məhdudlaşması ilə bağlı banklar yeni problemli kreditlərin sayının artması problemi ilə üzləşə bilərlər. Misal üçün, 2016-cı ildə Azərbaycanın bank sektorunun kredit portfeli
26,6% azalıb. "İşləməyən (vaxtı 90 gündən artıq ötmüş) kreditlərin ümumi portfeldə payı 2016-cı ilin sonunda 21%-ə çatdı. Biz gözləyirik ki, kredit portfelinin 48%-ni təşkil edən valyuta kreditləri 2017-ci ildə portfelin keyfiyyətinə əlavə təzyiq yaradacaq", - deyə «Fitch»in maliyyə təşkilatları üzrə analitik qrupunun direktoru Dmitri Vasilyev vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, sektor 2017-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) transfertləri və dövlət zəmanəti hesabına dəstəyə ehtiyac duyacaq.
Ümumiyyətlə, dollarlaşma problemi yalnız Azərbaycan banklarına xas deyil. Başqa nüfuzlu reytinq agentliyi «Moody`s Investors Service»in ekspertlərinin fikrincə, MDB ölkələrinin banklarının çoxu yüksək valyuta risklərinə yoluxub. Ancaq narahat edən fakt odur ki, Azərbaycan agentliyin yeni siyahısında Ukrayna, Tacikistan və Belarusla birlikdə risqin daha yüksək olduğu ölkələr siyahısına salınıb.
Agentlik ehtimal edir ki, MDB ölkələrində valyuta kreditlərinin həcminin azalması, əsasən, requlyatorların qadağaları ilə bağlıdır: «Bir sıra MDB ölkələrində, o cümlədən Qazaxıstan, Azərbaycan və Ukraynada requlyatorlar ixrac gəlirləri olmayan fərdi və korporativ müştərilərə xarici valyutada kredit verilməsinə müvəqqəti olaraq qadağa qoyublar. Bu, məntiqli, amma böyük ehtimalla, gecikmiş addımdır ki, bu da xarici valyutada verilmiş kreditlərin həcmində özürü açıq biruzə verir. Bundan başqa, çox banklar valyuta kreditlərini yenidən strukturlaşdırdılar və onları milli valyutaya keçirdilər. Bu prosesə kreditin ödəniş vaxtının uzadılması da daxildir. Amma aylıq ödənişlər dəyişməz qaldı", - deyə «Moody`s» analitikləri vurğulayırlar.
Ancaq Azərbaycan hökuməti maliyyə sektorunun perspektivləri ilə bağlı daha optimist əhvaldadır. Ölkənin Baş naziri Artur Rasizadənin fikrincə, «2016-cı ildə qəbul edilmiş məqsədyönlü qərarlar və əvvəlki illərdə toplanmış güclü iqtisadi potensialın düzgün istifadə edilməsi hesabına» vəziyyəti sabitləşdirmək mümkün olub. «Dünya bazarlarında karbohidrogenlərin qiymətinin kəskin şəkildə aşağı düşməsi ölkənin ixrac gəlirlərinin yetərincə azalmasına səbəb oldu və tədiyyə balansında böyük kəsr yaratdı. Bir sıra bankların əlverişsiz işi, sistem əhəmiyyətli Azərbaycan Beynəlxalq Bankının keçmiş rəhbərliyinin cinayətkar fəaliyyəti vəziyyəti daha da mürəkkəbləşdirdi», - deyə o vurğulayıb.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasında (MBNP) əmindirlər ki, bank sektorunun ən ağrılı yeri olan vaxtıkeçmiş kreditlər üzrə də vəziyyət sabitləşdirilib. MBNP-nin şöbə müdiri Rüstəm Tahirovun sözlərinə görə, banklar üçün ilk növbədə, sağlam borclanma və məsuliyyətli kreditləşdirmə çərçivələri müəyyən edilib, bunun hesabına bank - müştəri münasibətlərində keyfiyyətcə yeni mərhələ başlayıb. Bundan başqa, bankların aktivləri qiymətləndirilib və onların qarşısına kapitallaşma ilə bağlı tələblər qoyulub: "Kapitallaşma üzrə tələbləri yerinə yetirməyən bankların lisenziyaları ləğv edilib. Bəzi banklar öz kapitallarını artırıb, başqalarında isə bu proses indi davam edir. Biz kapitallaşma prosesinin tezliklə başa çatdırılmasını gözləyirik", - deyə R.Tahirov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, banklar problemli kreditlər üzrə rezervlər yaradılmasına yetərincə vəsait ayırdıqlarına görə, məhz bu fakt nəticədə onların gəlirlərinin azalmasına və çox vaxt kapital itkisinə səbəb olur. Likvidliyə gəldikdə isə, bu, indi banklarda artıq vəziyyətdədir. "Palata periodik olaraq stress-testlər keçirir və likvidliklə bağlı vəziyyət keçən ilin sentyabr ayı ilə müqayisədə daha sabitdir. Bu müddət ərzində banklar xarici öhdəlikləri azaltmaq imkanı qazanıblar və xarici borc, təxminən, 20% azalıb", - deyə R.Tahirov bildirib.
Ekspertlərin fikrincə, maliyyə bazarında dollarlaşmanın zəifləməsini yalnız manatın məzənnəsinin uzun müddət sabitləşməsindən sonra gözləmək olar. Yerli ekspertlərdən fərqli olaraq, bu məsələdə beynəlxalq analitiklər daha optimist çıxış edirlər. Belə ki, «Fitch» hesab edir ki, 2017-ci ildə manatın orta illik məzənnəsi 1,76 manat/$1 səviyyəsində, 2018-ci ildə isə 1,7 manat/$1 dollar səviyyəsində qərarlaşacaq ki, bu da cari məzənnəyə (1,72 manat/$1) yaxındır. Yəni hələ ki, təlatümlər və yeni devalvasiya görünmür. Uyğun olaraq, bank sahəsində sağlamlaşma prosesinin fəallaşmasını, həmçinin biznesin canlanmasını, bütünlükdə isə inflyasiyanın azalması ilə yanaşı, əksər makroiqtisadi göstəricilərin düzəlməsini gözləmək mümkündür.

Author: Nurlana GULIYEVA Baku
Stability in the oil market and the measures to develop the non-oil sector have significantly encouraged the Azerbaijani government in overcoming stagnation in the near future. A similar opinion is shared by international organizations. For example, Fitch Ratings forecasts 0.2% and 1.7% GDP growth for the national economy in 2017 and 2018, respectively.
In fact, the government of Azerbaijan forecasts the GDP growth of 1% only in 2017. President Ilham Aliyev believes that Azerbaijan will experience economic growth this year. During the first two months of 2017, GDP growth had an increase of 0.4%, while it was 5.3% in January-February in the non-oil sector. The decline in global oil markets in 2014-2016 caused serious damage to the national economy. "Our revenues declined by 3-4 times, which was a serious challenge for us but we have nevertheless managed to rebuild our economy under these harsh conditions," said the president.
However, one should not expect the adjustment of budgetary indicators due to stabilized oil prices. After all, the existing budget was developed based on three scenarios in order to protect against possible risks: worst-case (if the oil price drops to $35 per barrel), basic ($40) and best-case ($45). Although the chairman of the parliamentary committee on economic policy, industry and entrepreneurship, Ziyad Samedzadeh, allows for adjusting budget figures in the event of oil price increase to $50 per barrel, the Finance Ministry has clearly stated: no preparatory work is being implemented in this direction.
It is still too early to expect the end of existing financial crisis. International and local experts predict that the number of actors in banking sector will decrease due to bankruptcy. "We expect that the purge in this sector will continue due to insufficient capital, low asset quality and currency risks," Fitch analysts say. At the beginning of last year, the ratings of five of the eight banks assessed by Fitch, including the largest bank of the country, have declined. In addition, the regulator revoked the licenses of 10 banks not rated by the agency. There are 32 banks in the banking sector today. Despite the regulator's attempts to rectify the situation, the devaluation of manat still pushes the banking sector of Azerbaijan, and banks are facing continued capital decline.
At the 6th annual meeting of Fitch in Azerbaijan, the analysts of the agency stated that last year net losses of the sector amounted to 1.7 billion manat, while about 1.3 billion of them accounted for net losses of IBA, which are related to losses from exchange rate differences. And the trend continued in the first month of this year - only in January 2017, net losses of banks, according to the Financial Markets Supervisory Chamber (FMSC), amounted to 496 million manats.
According to Fitch, a high level of dollarization of deposits (80% by the end of 2016) continues to remain one of the main problems of Azerbaijan's financial institutions, which, naturally, limits the flexibility of monetary policy and creates a lack of liquidity in national currency.
This, in turn, is reflected in the main source of bank profits, the loan portfolio. According to international experts, it will decrease by 5% in 2017. As a result, banks may face an increase in the number of new risky loans due to capital constraints. For comparison, in 2016, the loan portfolio of the national banking sector decreased by 26.6%. "The share of non-performing loans (overdue more than 90 days) in the total portfolio reached 21%, as of the end of 2016, and we expect that foreign currency loans, which account for 48% of the loan portfolio, will put additional pressure on portfolio quality in 2017", said Fitch’s Director of financial institutions analytical group, Dmitry Vasiliev. According to him, in 2017, this sector will need support through transfers from the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) and state guarantees.
However, the problem of dollarization has affected not only the national banks. According to experts of another influential rating agency, Moody's, the majority of banks in the CIS countries are still exposed to high currency risks. However, it is alarming that Moody’s has listed Azerbaijan as one of the countries with the highest risks - along with Ukraine, Tajikistan and Belarus.
The agency believes that the reduction in the volume of foreign currency loans in the CIS countries is mainly due to prohibitions by regulators: "Regulators in a number of CIS countries, including Kazakhstan, Azerbaijan and Ukraine, have banned temporarily the issuance of loans in foreign currency to individual and corporate clients that do not have export earnings. This is a reasonable but rather late decision, which is clearly visible in terms of the volume of loans issued in foreign currency. In addition, many banks have restructured foreign currency loans and transferred them to the national currency. This process includes extending the maturity of loans. But monthly payments remained unchanged," note Moody’s analysts.
However, the government of Azerbaijan is highly optimistic as far as the prospects of the national financial sector is concerned. According to Prime Minister Artur Rasizadeh, the situation was stabilized thanks to "targeted measures taken in 2016 and the appropriate use of strong economic potential accumulated in previous years." "The sharp decline in hydrocarbon prices in world markets has led to a significant reduction in the country's export earnings and caused a large deficit in the balance of payments. The unsatisfactory progress of a number of banks, as well as the criminal activities of the former leadership of a systemically important International Bank of Azerbaijan have further complicated the situation," said Mr. Rasizadeh.
The Financial Markets Supervisory Chamber (FMSC) believes that the situation has stabilized on overdue loans: the most serious problem of the banking sector. According to the head of the FMSC department, Rustam Tahirov, first of all, the banks have established a framework for healthy borrowing and responsible lending, which has brought a qualitatively new stage in relations between banks and customers. In addition, the assets of banks were assessed and the requirements for capitalization were set: "The licenses of banks that failed to fulfill the capitalization requirements have been canceled, some banks increased their capital, in others this process is ongoing. We expect an early completion of the capitalization process," said R. Tahirov.
According to Tahirov, sufficient funds to create reserves for problem loans eventually leads to reduction of bank profits and often leads to capital losses. As for liquidity, it is now in excess in banks. "Our Chamber periodically conducts stress tests, and the liquidity situation became more stable compared to September 2009. During this time, banks were able to reduce external liabilities, and foreign debt decreased by about 20%," R. Tahirov said.
According to experts, the weakening of the dollarization of financial market can be expected after the long-term stabilization of manat’s exchange rate. However, contrary to local experts, international analysts are more optimistic. Thus, Fitch believes that the average annual rate of manat to the dollar for 2017 will be around 1.76 manats, in 2018 - 1.7 manats, which is close to the current rate (1.72 manats / $1). That is, there are no shocks or a new devaluation on the horizon. Consequently, we can expect activation of the recovery process in the banking sector, as well as business revitalization, and, in general, rectification of the majority of macroeconomic indicators, including lower inflation.