HƏR MANAT HESABDADIR
Azərbaycan Hesablama Palatasının dövlət xərclərinin optimallaşdırılması üzrə fəaliyyətinin miqyası yetərincə artıb
Son illərin iqtisadi gerçəklikləri Azərbaycan üçün köklü radikal iqtisadi islahatların zəruriliyini alternativsiz edib. Bunun əsas tələbi, investisiya vektorunu rəqabətədavamlı və ixracyönümlü qeyri-neft bölməsinin formalaşmasına yönəltməkdir. Ancaq yeni iqtisadi kurs dövlətin maliyyə imkanlarının əhəmiyyətli dərəcədə azalması fonunda həyata keçirilir.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Hökuməti dövlət maliyyə nəzarəti mexanizmlərini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirərək, artıq üçüncü ildir ki, büdcə vəsaitlərinə ciddi qənaət rejimini həyata keçirir. Bu sahədə işlərin vəziyyəti MDB dövlətlərinin Ali Maliyyə Orqanları Rəhbərləri Şurasının Bakıda keçirilən 17-ci sessiyasında müzakirə olunub.
Artıq üçüncü ildir ki, davam edən enerji böhranının və büdcə gəlirlərinin nəzərəçarpacaq dərəcədə azalmasının fonunda Azərbaycan da bir sıra MDB ölkələri kimi, milli valyutanın devalvasiyası ilə üzləşib. Nəticədə, bu, kreditlərin ödənilməməsi və bank böhranı üçün katalizator rolunu oynadı, inflyasiya templərinin artmasına, tikinti sektorunda və qeyri-neft iqtisadiyyatının bir sıra digər sahələrində azalmaya səbəb oldu.
Bu proseslərin səbəb olduğu maliyyə disbalansını aradan qaldırmaq üçün hökumət maliyyə tənzimləmə qaydalarını sərtləşdirməyə və büdcə xərclərinin strukturunu yenidən nəzərdən keçirməyə məcbur oldu. Büdcə qənaətinin daha bir vacib bir istiqaməti isə dövlət vəsaitlərinin xərclənməsi üzərində maliyyə nəzarətinin ardıcıl şəkildə gücləndirilməsi olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev MDB üzv dövlətləri Ali Maliyyə Nəzarəti Orqanları Rəhbərləri Şurasının Bakıda keçirilən XVII sessiyasının iştirakçıları ilə görüş zamanı bildirib ki, MDB ölkələri keçid və islahatlar dövründə demək olar, eyni problemlərlə üzləşiblər. Onun sözlərinə görə, son illərdə dünyada müşahidə edilən iqtisadi və maliyyə böhranları ilə bağlı proseslər dövlət xərclərinin daha da optimallaşdırılmasını zəruri edir. Bu baxımdan, MDB ölkələrinin maliyyə nəzarəti orqanlarının üzərinə daha çox məsuliyyət düşür.
Azərbaycanda bununla Hesablama Palatası - ölkənin əsas audit orqanı məşğul olur və dövlət maliyyələşməsinin xərclənməsi sahəsində hesabatlılığı və şəffaflığı təmin edir. Böhran dövründə Palatanın fəaliyyətinin miqyası əhəmiyyətli dərəcədə artıb ki, monitorinq fəaliyyətinin əhatə etdiyi dövlət vəsaitlərinin artması da bundan xəbər verir.
"Məsələn, 2014-cü ildən 2016-cı ilədək Palatanın nəzarət fəaliyyəti illər üzrə uyğun olaraq, 3,5 milyard, 4,2 milyard və 5,6 milyard manat vəsaiti əhatə edib. Bizim məqsədimiz dövlət büdcəsinin nəzarət altında saxlanılması səviyyəsində dövlət xərclərinin və maliyyə hesabatlılığının qiymətləndirilməsi üzrə hesabatda (PEFA) göstərilən minimal göstəriciyə (50%) nail olmaqdır və bu göstəricini keçməkdir", - deyə Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Palata digər ölkələrin, xüsusilə Rusiya və Qazaxıstanın təcrübəsinin təhlili əsasında öz məlumat bazasını işləyib, müvafiq qanunvericilik aktları əsasında pozuntuları və nöqsanları qruplaşdırıb. Bunlar büdcə qanunvericiliyi sahəsini, kapital qoyuluşları (tikinti) sahəsində hüquqi normaları, dövlət mülkiyyəti sahəsini, dövlət büdcəsi gəlirləri və dövlət borcunun hesablanması, toplanması və ödənilməsini, mühasibat uçotu və hesbatlılığı sahəsini, o cümlədən büdcədənkənar fondları, sosial təminat və sosial müdafiə sahələrini əhatə edir.
Nəticələrə görə, 2016-cı il üzrə 825 halda pozuntu və çatışmazlıqlar olduğu aşkar edilib. Onlar daha çox əsaslı təmir və tikinti işlərinin yerinə yetirilməsi, mühasibat uçotunun təşkili və hesabatlılığın təmini, büdcə qanunvericiliyinin tələblərinə riayət edilməsi, eləcə də dövlət satınalmaları və kapital qoyuluşu proseslərini tənzimləyən normativ aktların pozulması ilə bağlıdır.
Dövlət satınalmalarının Azərbaycanın dövlət büdcəsinin bütün xərclərinin təxminən 30% -ni təşkil etdiyini nəzərə alsaq, sonuncu çox vacib məsələdir,
Dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən strukturlarda dövlət satınalmalarının gerçəkləşdirilməsi zamanı rast gəlinən çatışmazlıqlar da xarakterikdir. Satınalma prosedurlarının yerinə yetirilməməsi və ya satınalma metodunun dəyişdirilməsi bir tərəfdən, vəsaitlərin səmərəsiz istifadəsi üçün yol açır, digər tərəfdən, korrupsiya üçün əlverişli şərait yaradır.
Gələcəkdə Azərbaycan Hesablama Palatası üç il bundan əvvəl başladığı səylərini öz fəaliyyətini optimallaşdırmağa və sistemləşdirməyə yönəldəcək. "O cümlədən, Palata 2018-2020-ci illər üçün yeni strateji inkişaf planının hazırlanmasına başlayıb: Bu sənəd konkret məqsədləri, həmçinin müəyyən edilmiş məqsədlərə nail olma dərəcəsini qiymətləndirməyə imkan verən meyarları müəyyən edəcək", - deyə V.Gülməmmədov bildirib.
Azərbaycan Hesablama Palatasının fəaliyyəti sərf olunan büdcə vəsaitlərinin idarə olunması sahəsində nə dərəcədə effektivdir?
V. Gülməmmədovun sözlərinə görə, Azərbaycan Hesablama Palatası tərəfindən dövlət büdcəsinə bərpaolunan vəsaitlər bu strukturun saxlanılması xərclərini bir neçə dəfə üstələyir. " 2014-2016-ci illərdə dövlət büdcəsinə 30,2 mln. manat qaytarılması təmin edilib. Hesablama Palatasının saxlanmasına isə hər il 3,1 milyon manat xərclənib. Yəni qaytarılmış məbləğ bundan 2,8-3,4 dəfə çoxdur. Əgər biz həyata keçirilmiş tədbirlərin maddi dəyərini bərpaolunan pul vəsaitlərinin həcminə əlavə etsək, həmçinin maddi xərclərin azaldılmasını qeyd etsək, bu fərq daha da artar", - deyə Gülməmmədov vurğulayıb.
İnformasiya bazasının göstəricilərinin təhlili göstərir ki, Hesablama Palatasının tələblərinə riayət eləmə dərəcəsi 95%-i keçir, yerinə yetirilməmələr icra üçün müəyyən vaxt tələb edən bəndlərlə bağlıdır.
Müsbət məqam kimi, bu sənədlərin təkmilləşdirilməsi və optimallaşdırılması üzrə normativ bazanın təhlili və təkliflərin hazırlanması üzrə Palatanın fəaliyyətini aid etmək ola bilər. Xüsusilə, hər il palata boşluqlar və qanunvericiliyə uyğunsuzluqlar barədə hökumətə təkliflər paketi təqdim edir: ümumiyyətlə, 100-dən çox təklif təqdim olunub və onların böyük hissəsi əsasında qanunvericiliyə dəyişikliklər edilib, bir neçə yeni qanun hazırlanıb.
Beləliklə, ölkənin nəzarət ən yüksək qurumu olan Azərbaycan Hesablama Palatası dövlət maliyyə nəzarəti sistemində mühüm rol oynayır və dövlət vəsaitlərinin səmərəli, qənaətli və nəticəli istifadəsini təmin etmək üçün önəmli elementidir. Eyni zamanda, palatanın funksiyalarını və səlahiyyətləri genişləndirmək, onun kadr və texnika potensialını gücləndirmək, dövlət orqanlarında auditor yoxlaması ona "təsir alətləri" və güc vermək üçün bir çox imkanlar var.
Azərbaycan Milli Məclisinin deputatları hesab edirlər ki, maliyyə nəzarətinin gücləndirilməsinə ehtiyac çox yüksəkdir. "Qanunun pozulması, müxtəlif sahələrdə maliyyə pozuntuları büdcəyə böyük ziyan vurur. Vəsaitlərin geri qaytarılması əsas şərtlərdən biridir: cəza nə qədər sərt olursa-olsun, maliyyə vəsaitlərinin qaytarılmaması halında heç bir mənası yoxdur. Bu baxımdan, Azərbaycan Hesablama Palatasının səlahiyyətlərini genişləndirmək lazımdır ", - deyə deputat Siyavuş Novruzov bildirib.
Bəzi millət vəkillərinə görə, Hesablama Palatasının audit zamanı aşkar olunan pozuntuların düzəldilməsinə, hər şeydən öncə, itirilən büdcə pullarının geri qaytarılmasına (kompensasiyasına) nəzarət etməsi üçün ona daha genih səlahiyyətlər verilməlidir.
Bundan başqa, Palatanın dövlət büdcədənkənar fondlarının auditi, həmçinin xarici iqtisadi fəaliyyətin auditinin aparılması ilə bağlı imkanları genişləndirilməlidir.
Bu mənada Rusiyanın təcrübəsi diqqəti çəkir. Bu ilin fevralında Rusiya Federasiyası Hesablama Palatasının səlahiyyətlərini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirən qanun təsdiq olunub. Auditorlar Palatası funksiyalarının digər genişləndirilmələri sırasına dövlətin büdcədənkənar fondlarının büdcələrinin auditi, eləcə də dövlət müqavilələrinin şərtlərinə əməl edilməsinə (xarici ticarət fəaliyyətinə) xarici dövlət auditinin gerçəkləşdirilməsi funksiyalarının genşləndirilməsi daxildir.
Eyni zamanda, yeni qanuna əsasən, Rusiyada auditorların sui-istifadəsi və vəzifələrini düzgün yerinə yetirməməsi üzrə məsuliyyət nəzərdə tutulub.
Belə görünür ki, Azərbaycanda qonşu ölkənin təcrübəsini öyrənməyi faydalı sayırlar. "Azərbaycan və Rusiya hesablama palataları 2018-2021-ci illər üzrə əməkdaşlıq proqramı qəbul edəcəklər: bu proqram iki ölkənin hesablama palatalarının birgə yoxlama tədbirləri keçirməsini əhatə edəcək. 2015-ci ildə biz Azərbaycandan olan həmkarlarımızla əməkdaşlığa dair saziş imzaladıq. Biz yalnız öz təcrübələrimizi bölüşmək deyil, həm də birgə paralel yoxlama tədbirləri keçirmək imkanına malikik. Bizim artıq Xəzər dənizində belə bir təcrübəmiz var ", - deyə Rusiya Hesablama Palatasının sədri Tatyana Qolikova bildirib.
Hesablama Palatasının səlahiyyətlərinin genişləndirilməsindən danışanda, Avropa ölkələrinin və bir sıra post-sovet ölkələrinin təcrübəsinə  müraciət etmək daha məsləhətli olardı. Bu ölkələrdə ali audit qurumları vətəndaş cəmiyyəti ilə sıx əməkdaşlıq edirlər, həmçinin dövlət maliyyəsinin bütün istiqamətlərini audit etmək hüququna mailkdirlər. Eləcə də arbitraj funksiyaları yerinə yetirir və konsaltinq xidmətləri təmin etmək hüququna malikdirlər.
Avropanın və bir sıra xarici ölkələrin maliyyə nəzarəti strukturları öz fəaliyyətlərini Lima Bəyannaməsinin prinsipləri əsasında həyata keçirməyə can atırlar. Bu bəyannamənin baza prinsipi audit təşkilatlarının nəzarət etdikləri təşkilatlardan tam müstəqilliyidir. Həmçinin audit təşkilatı kənar təsirlərdən müdafiə olunmalı, nəzarət orqanları üzvlərinin tam müstəqilliyi təmin edilməlidir.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, Azərbaycanın müsbət xarici təcrübəni mənimsəməsi əsas məqsədə - dövlət auditin aparılması zamanı maksimum səmərəliliyi və şəffaflığı təmin etməyə imkan yaradar.

НА СЧЕТУ КАЖДЫЙ МАНАТ
Экономические реалии последних лет сделали безальтернативной для Азербайджана необходимость коренной экономической реформы. Ее главным посылом стало смещение инвестиционного вектора на формирование конкурентоспособного и экспорт-ориентированного ненефтяного кластера. Однако новый экономический курс реализуется в условиях заметно сократившихся финансовых возможностей государства. В связи с этим правительство Азербайджана уже третий год внедряет режим строгой экономии бюджетных средств, заметно усилив механизмы государственного финансового контроля. О положении дел в данной сфере зашла речь в ходе состоявшейся недавно в Баку XVII сессии Совета руководителей высших органов финансового контроля стран СНГ.
На фоне продолжающегося уже третий год энергетического кризиса и заметного сокращения бюджетных доходов Азербайджан, как и ряд государств СНГ, столкнулся с девальвацией национальной валюты. Она в итоге стала катализатором кредитных неплатежей и банковского кризиса, а также привела к росту темпов инфляции, спаду в строительном и ряде других секторов ненефтяной экономики. Чтобы преодолеть вызванный этими процессами финансовый дисбаланс, правительство было вынуждено ужесточить правила финансового регулирования, а также пересмотреть структуру бюджетных расходов. Другим, не менее важным направлением бюджетной экономии стало последовательное усиление финансового контроля над расходованием госсредств.
Как сказал на встрече с участниками XVII сессии Совета руководителей высших органов финансового контроля государств - членов СНГ президент Азербайджана Ильхам Алиев, страны Содружества в этот переходный период реформ столкнулись, можно сказать, с одинаковыми проблемами. По его словам, процессы, связанные с наблюдающимися в последние годы в мире экономическим и финансовым кризисами, делают необходимой еще большую оптимизацию госрасходов, и с этой точки зрения наибольшая ответственность ложится на органы финансового контроля стран СНГ.
В Азербайджане этим занимается Счетная палата - главный аудиторский орган страны, обеспечивающий отчетность и прозрачность в области расходования госфинансов. В кризисный период масштабы деятельности палаты заметно возросли, о чем свидетельствует увеличившийся охват госсредств, вовлеченных в контрольные мероприятия. "Так, например, с 2014 по 2016 год контрольной деятельностью палаты были охвачены 3,5 млрд., 4,2 млрд. и 5,6 млрд. манатов соответственно. Наша цель - достичь минимального показателя (50%) в степени охвата госбюджета контролем, указанного в отчете по оценке госрасходов и финансовой подотчетности (PEFA), и превзойти этот показатель", - отметил председатель Счетной палаты Азербайджана Вугар Гюльмамедов.
По его словам, на основе анализа опыта других стран, в частности России и Казахстана, Счетная палата разработала собственную информационную базу, сгруппировав нарушения и недостатки на основании соответствующих законодательных актов. В том числе бюджетного законодательства, правовых норм в области капитальных вложений (строительства), госсобственности, подсчета, сбора и выплаты доходов в госбюджет и госдолга, бухгалтерского учета и отчетности, в сфере внебюджетных фондов, социального обеспечения и социальной защиты. Согласно результатам, за 2016 год было выявлено, что в 825 случаях имели место нарушения и недостатки. Среди них наиболее часто встречающиеся - при выполнении капитальных ремонтно-строительных работ, организации бухгалтерского учета и обеспечении отчетности, соблюдении требований бюджетного законодательства, а также нарушения требований нормативных актов, регулирующих процесс госзакупок и капитальных вложений.
Последнее весьма важный момент, если принять во внимание тот факт, что госзакупки составляют примерно 30% всех расходов госбюджета Азербайджана. Недостатки, допущенные в ходе осуществления госзакупок, также являются характерными, встречающимися в финансируемых из госбюджета структурах. И если несоблюдение процедур закупок или изменение метода закупок, с одной стороны, открывает путь для нерационального использования средств, то с другой - создает благоприятные условия для коррупции.
В дальнейшем Счетная палата Азербайджана приложит начатые три года назад усилия по оптимизации и систематизации своей деятельности. "В частности, палата приступила к разработке нового стратегического плана развития на 2018-2020 годы: этот документ обозначит конкретные цели, а также критерии, посредством которых можно будет оценить степень достижения поставленных целей", - отметил В.Гюльмамедов.
Насколько же эффективна деятельность Счетной палаты Азербайджана в сфере контроля над расходованием бюджетных средств?
По мнению В.Гюльмамедова, средства, восстановленные Счетной палатой Азербайджана в государственном бюджете страны, многократно превышают расходы на содержание этой структуры. "В 2014-2016 годах в госбюджет был обеспечен возврат в общей сложности 30,2 млн. манатов, тогда как на содержание Счетной палаты в среднем ежегодно расходовалось 3,1 млн. манатов, то есть восстановленная сумма в 2,8-3,4 раза больше этой суммы. Если мы добавим материальную стоимость осуществленных мероприятий к сумме восстановленных средств, а также уменьшенные материальные затраты, то эта разница будет еще больше", - отметил В.Гюльмамедов.
Анализ показателей информационной базы показывает, что степень исполнения предписаний Счетной палаты превышает 95%, а неисполненная часть связана с пунктами, требующими определенного времени для исполнения.
К позитивным моментам можно также отнести деятельность Палаты по анализу нормативно-правовой базы и разработке предложений по усовершенствованию и оптимизации этих документов. В частности, палата ежегодно представляет правительству страны пакет предложений, связанный с выявленными пробелами и несоответствиями в законодательстве: в целом было представлено свыше 100 предложений и на основе большей их части были внесены изменения в законодательство, подготовлено несколько новых законодательных актов.
Таким образом, будучи высшей контрольной структурой страны, Счетная палата Азербайджана играет важную роль в системе государственного финансового контроля и является важным звеном в обеспечении рационального, экономного и результативного использования государственных средств.
В то же время существует немало возможностей для расширения функций и полномочий палаты, усиления ее кадрового и технического потенциалов, наделения ее "рычагами давления" и большими возможностями для аудиторской ревизии госструктур.
Потребность в усилении финансового контроля весьма велика, полагают депутаты Милли меджлиса Азербайджана. "Нарушение закона, финансовые нарушения в различных сферах наносят огромный вред бюджету. Возвращение средств является одним из главных условий: каким бы строгим ни было наказание, если финансовые присвоения не возвращаются, от этого нет никакого толка. В этой связи необходимо расширить полномочия Счетной палаты Азербайджана", - считает депутат Сиявуш Новрузов. По мнению ряда депутатов Милли меджлиса, Счетная палата должна быть наделена большими полномочими для контроля над исправлением выявленных в ходе аудита нарушений, и прежде всего над соблюдением возврата (компенсации) утраченных бюджетных средств.
В данном контексте примечателен опыт России, где в феврале текущего года был утвержден закон, заметно расширивший полномочия Счетной палаты РФ. В числе прочего расширены функции Палаты по аудиту бюджетов государственных внебюджетных фондов, а также по осуществлению внешнего госаудита за соблюдением юридическими лицами условий госконтрактов (внешнеэкономическая деятельность). В то же время, согласно новому закону, в России установлена ответственность аудиторов за злоупотребления и ненадлежащее исполнение своих обязанностей. Судя по всему, в Азербайджане считают полезным изучение опыта соседней страны. "Счетные палаты Азербайджана и России примут программу сотрудничества на 2018-2021 годы: эта программа охватит проведение счетными палатами двух стран совместных контрольных мероприятий. В 2015 году мы с коллегами из Азербайджана подписали соглашение о сотрудничестве. Мы обладаем возможностями не просто обмениваться опытом, но и проводить совместные параллельные контрольные мероприятия. У нас уже был такой опыт по Каспийскому морю", - полагает председатель Счетной палаты России Татьяна Голикова.
Говоря о расширении полномочий Счетной палаты, было бы также уместным обратиться к опыту государств Европы и ряда стран постсоветского пространства, где высшие аудиторские структуры тесно взаимодействуют с гражданским обществом и наделены правом аудита всех направлений государственных финансов, а также выполняют функции арбитража и оказывают консультационные услуги. Структуры финансового контроля в Европе и ряде других зарубежных стран стремятся осуществлять свою деятельность на основе принципов Лимской декларации, базовым принципом которой является максимально полная независимость контрольных органов от проверяемых ими организаций, защищенность от постороннего влияния, независимость членов контрольных органов. Ряд экспертов полагают, что имплементация положительного зарубежного опыта в Азербайджане позволит добиться главного - обеспечить максимальную эффективность и прозрачность при проведении государственного аудита.