HƏR MANAT HESABDADIR
Azərbaycan Hesablama Palatasının dövlət xərclərinin optimallaşdırılması üzrə fəaliyyətinin miqyası yetərincə artıb
Son illərin iqtisadi gerçəklikləri Azərbaycan üçün köklü radikal iqtisadi islahatların zəruriliyini alternativsiz edib. Bunun əsas tələbi, investisiya vektorunu rəqabətədavamlı və ixracyönümlü qeyri-neft bölməsinin formalaşmasına yönəltməkdir. Ancaq yeni iqtisadi kurs dövlətin maliyyə imkanlarının əhəmiyyətli dərəcədə azalması fonunda həyata keçirilir.
Bununla əlaqədar Azərbaycan Hökuməti dövlət maliyyə nəzarəti mexanizmlərini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirərək, artıq üçüncü ildir ki, büdcə vəsaitlərinə ciddi qənaət rejimini həyata keçirir. Bu sahədə işlərin vəziyyəti MDB dövlətlərinin Ali Maliyyə Orqanları Rəhbərləri Şurasının Bakıda keçirilən 17-ci sessiyasında müzakirə olunub.
Artıq üçüncü ildir ki, davam edən enerji böhranının və büdcə gəlirlərinin nəzərəçarpacaq dərəcədə azalmasının fonunda Azərbaycan da bir sıra MDB ölkələri kimi, milli valyutanın devalvasiyası ilə üzləşib. Nəticədə, bu, kreditlərin ödənilməməsi və bank böhranı üçün katalizator rolunu oynadı, inflyasiya templərinin artmasına, tikinti sektorunda və qeyri-neft iqtisadiyyatının bir sıra digər sahələrində azalmaya səbəb oldu.
Bu proseslərin səbəb olduğu maliyyə disbalansını aradan qaldırmaq üçün hökumət maliyyə tənzimləmə qaydalarını sərtləşdirməyə və büdcə xərclərinin strukturunu yenidən nəzərdən keçirməyə məcbur oldu. Büdcə qənaətinin daha bir vacib bir istiqaməti isə dövlət vəsaitlərinin xərclənməsi üzərində maliyyə nəzarətinin ardıcıl şəkildə gücləndirilməsi olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev MDB üzv dövlətləri Ali Maliyyə Nəzarəti Orqanları Rəhbərləri Şurasının Bakıda keçirilən XVII sessiyasının iştirakçıları ilə görüş zamanı bildirib ki, MDB ölkələri keçid və islahatlar dövründə demək olar, eyni problemlərlə üzləşiblər. Onun sözlərinə görə, son illərdə dünyada müşahidə edilən iqtisadi və maliyyə böhranları ilə bağlı proseslər dövlət xərclərinin daha da optimallaşdırılmasını zəruri edir. Bu baxımdan, MDB ölkələrinin maliyyə nəzarəti orqanlarının üzərinə daha çox məsuliyyət düşür.
Azərbaycanda bununla Hesablama Palatası - ölkənin əsas audit orqanı məşğul olur və dövlət maliyyələşməsinin xərclənməsi sahəsində hesabatlılığı və şəffaflığı təmin edir. Böhran dövründə Palatanın fəaliyyətinin miqyası əhəmiyyətli dərəcədə artıb ki, monitorinq fəaliyyətinin əhatə etdiyi dövlət vəsaitlərinin artması da bundan xəbər verir.
"Məsələn, 2014-cü ildən 2016-cı ilədək Palatanın nəzarət fəaliyyəti illər üzrə uyğun olaraq, 3,5 milyard, 4,2 milyard və 5,6 milyard manat vəsaiti əhatə edib. Bizim məqsədimiz dövlət büdcəsinin nəzarət altında saxlanılması səviyyəsində dövlət xərclərinin və maliyyə hesabatlılığının qiymətləndirilməsi üzrə hesabatda (PEFA) göstərilən minimal göstəriciyə (50%) nail olmaqdır və bu göstəricini keçməkdir", - deyə Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, Palata digər ölkələrin, xüsusilə Rusiya və Qazaxıstanın təcrübəsinin təhlili əsasında öz məlumat bazasını işləyib, müvafiq qanunvericilik aktları əsasında pozuntuları və nöqsanları qruplaşdırıb. Bunlar büdcə qanunvericiliyi sahəsini, kapital qoyuluşları (tikinti) sahəsində hüquqi normaları, dövlət mülkiyyəti sahəsini, dövlət büdcəsi gəlirləri və dövlət borcunun hesablanması, toplanması və ödənilməsini, mühasibat uçotu və hesbatlılığı sahəsini, o cümlədən büdcədənkənar fondları, sosial təminat və sosial müdafiə sahələrini əhatə edir.
Nəticələrə görə, 2016-cı il üzrə 825 halda pozuntu və çatışmazlıqlar olduğu aşkar edilib. Onlar daha çox əsaslı təmir və tikinti işlərinin yerinə yetirilməsi, mühasibat uçotunun təşkili və hesabatlılığın təmini, büdcə qanunvericiliyinin tələblərinə riayət edilməsi, eləcə də dövlət satınalmaları və kapital qoyuluşu proseslərini tənzimləyən normativ aktların pozulması ilə bağlıdır.
Dövlət satınalmalarının Azərbaycanın dövlət büdcəsinin bütün xərclərinin təxminən 30% -ni təşkil etdiyini nəzərə alsaq, sonuncu çox vacib məsələdir,
Dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən strukturlarda dövlət satınalmalarının gerçəkləşdirilməsi zamanı rast gəlinən çatışmazlıqlar da xarakterikdir. Satınalma prosedurlarının yerinə yetirilməməsi və ya satınalma metodunun dəyişdirilməsi bir tərəfdən, vəsaitlərin səmərəsiz istifadəsi üçün yol açır, digər tərəfdən, korrupsiya üçün əlverişli şərait yaradır.
Gələcəkdə Azərbaycan Hesablama Palatası üç il bundan əvvəl başladığı səylərini öz fəaliyyətini optimallaşdırmağa və sistemləşdirməyə yönəldəcək. "O cümlədən, Palata 2018-2020-ci illər üçün yeni strateji inkişaf planının hazırlanmasına başlayıb: Bu sənəd konkret məqsədləri, həmçinin müəyyən edilmiş məqsədlərə nail olma dərəcəsini qiymətləndirməyə imkan verən meyarları müəyyən edəcək", - deyə V.Gülməmmədov bildirib.
Azərbaycan Hesablama Palatasının fəaliyyəti sərf olunan büdcə vəsaitlərinin idarə olunması sahəsində nə dərəcədə effektivdir?
V. Gülməmmədovun sözlərinə görə, Azərbaycan Hesablama Palatası tərəfindən dövlət büdcəsinə bərpaolunan vəsaitlər bu strukturun saxlanılması xərclərini bir neçə dəfə üstələyir. " 2014-2016-ci illərdə dövlət büdcəsinə 30,2 mln. manat qaytarılması təmin edilib. Hesablama Palatasının saxlanmasına isə hər il 3,1 milyon manat xərclənib. Yəni qaytarılmış məbləğ bundan 2,8-3,4 dəfə çoxdur. Əgər biz həyata keçirilmiş tədbirlərin maddi dəyərini bərpaolunan pul vəsaitlərinin həcminə əlavə etsək, həmçinin maddi xərclərin azaldılmasını qeyd etsək, bu fərq daha da artar", - deyə Gülməmmədov vurğulayıb.
İnformasiya bazasının göstəricilərinin təhlili göstərir ki, Hesablama Palatasının tələblərinə riayət eləmə dərəcəsi 95%-i keçir, yerinə yetirilməmələr icra üçün müəyyən vaxt tələb edən bəndlərlə bağlıdır.
Müsbət məqam kimi, bu sənədlərin təkmilləşdirilməsi və optimallaşdırılması üzrə normativ bazanın təhlili və təkliflərin hazırlanması üzrə Palatanın fəaliyyətini aid etmək ola bilər. Xüsusilə, hər il palata boşluqlar və qanunvericiliyə uyğunsuzluqlar barədə hökumətə təkliflər paketi təqdim edir: ümumiyyətlə, 100-dən çox təklif təqdim olunub və onların böyük hissəsi əsasında qanunvericiliyə dəyişikliklər edilib, bir neçə yeni qanun hazırlanıb.
Beləliklə, ölkənin nəzarət ən yüksək qurumu olan Azərbaycan Hesablama Palatası dövlət maliyyə nəzarəti sistemində mühüm rol oynayır və dövlət vəsaitlərinin səmərəli, qənaətli və nəticəli istifadəsini təmin etmək üçün önəmli elementidir. Eyni zamanda, palatanın funksiyalarını və səlahiyyətləri genişləndirmək, onun kadr və texnika potensialını gücləndirmək, dövlət orqanlarında auditor yoxlaması ona "təsir alətləri" və güc vermək üçün bir çox imkanlar var.
Azərbaycan Milli Məclisinin deputatları hesab edirlər ki, maliyyə nəzarətinin gücləndirilməsinə ehtiyac çox yüksəkdir. "Qanunun pozulması, müxtəlif sahələrdə maliyyə pozuntuları büdcəyə böyük ziyan vurur. Vəsaitlərin geri qaytarılması əsas şərtlərdən biridir: cəza nə qədər sərt olursa-olsun, maliyyə vəsaitlərinin qaytarılmaması halında heç bir mənası yoxdur. Bu baxımdan, Azərbaycan Hesablama Palatasının səlahiyyətlərini genişləndirmək lazımdır ", - deyə deputat Siyavuş Novruzov bildirib.
Bəzi millət vəkillərinə görə, Hesablama Palatasının audit zamanı aşkar olunan pozuntuların düzəldilməsinə, hər şeydən öncə, itirilən büdcə pullarının geri qaytarılmasına (kompensasiyasına) nəzarət etməsi üçün ona daha genih səlahiyyətlər verilməlidir.
Bundan başqa, Palatanın dövlət büdcədənkənar fondlarının auditi, həmçinin xarici iqtisadi fəaliyyətin auditinin aparılması ilə bağlı imkanları genişləndirilməlidir.
Bu mənada Rusiyanın təcrübəsi diqqəti çəkir. Bu ilin fevralında Rusiya Federasiyası Hesablama Palatasının səlahiyyətlərini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirən qanun təsdiq olunub. Auditorlar Palatası funksiyalarının digər genişləndirilmələri sırasına dövlətin büdcədənkənar fondlarının büdcələrinin auditi, eləcə də dövlət müqavilələrinin şərtlərinə əməl edilməsinə (xarici ticarət fəaliyyətinə) xarici dövlət auditinin gerçəkləşdirilməsi funksiyalarının genşləndirilməsi daxildir.
Eyni zamanda, yeni qanuna əsasən, Rusiyada auditorların sui-istifadəsi və vəzifələrini düzgün yerinə yetirməməsi üzrə məsuliyyət nəzərdə tutulub.
Belə görünür ki, Azərbaycanda qonşu ölkənin təcrübəsini öyrənməyi faydalı sayırlar. "Azərbaycan və Rusiya hesablama palataları 2018-2021-ci illər üzrə əməkdaşlıq proqramı qəbul edəcəklər: bu proqram iki ölkənin hesablama palatalarının birgə yoxlama tədbirləri keçirməsini əhatə edəcək. 2015-ci ildə biz Azərbaycandan olan həmkarlarımızla əməkdaşlığa dair saziş imzaladıq. Biz yalnız öz təcrübələrimizi bölüşmək deyil, həm də birgə paralel yoxlama tədbirləri keçirmək imkanına malikik. Bizim artıq Xəzər dənizində belə bir təcrübəmiz var ", - deyə Rusiya Hesablama Palatasının sədri Tatyana Qolikova bildirib.
Hesablama Palatasının səlahiyyətlərinin genişləndirilməsindən danışanda, Avropa ölkələrinin və bir sıra post-sovet ölkələrinin təcrübəsinə  müraciət etmək daha məsləhətli olardı. Bu ölkələrdə ali audit qurumları vətəndaş cəmiyyəti ilə sıx əməkdaşlıq edirlər, həmçinin dövlət maliyyəsinin bütün istiqamətlərini audit etmək hüququna mailkdirlər. Eləcə də arbitraj funksiyaları yerinə yetirir və konsaltinq xidmətləri təmin etmək hüququna malikdirlər.
Avropanın və bir sıra xarici ölkələrin maliyyə nəzarəti strukturları öz fəaliyyətlərini Lima Bəyannaməsinin prinsipləri əsasında həyata keçirməyə can atırlar. Bu bəyannamənin baza prinsipi audit təşkilatlarının nəzarət etdikləri təşkilatlardan tam müstəqilliyidir. Həmçinin audit təşkilatı kənar təsirlərdən müdafiə olunmalı, nəzarət orqanları üzvlərinin tam müstəqilliyi təmin edilməlidir.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, Azərbaycanın müsbət xarici təcrübəni mənimsəməsi əsas məqsədə - dövlət auditin aparılması zamanı maksimum səmərəliliyi və şəffaflığı təmin etməyə imkan yaradar.

The Accounts Chamber of Azerbaijan has considerably expanded the scope of activities to optimize the state expenditures
The economic realities of recent years call for unprecedented radical economic reforms in Azerbaijan. The key point is to ensure a shift of investments to the competitive and export-oriented non-oil cluster of economy. However, the new economic course is implemented amidst the significantly reduced financial capabilities of the state. The government of Azerbaijan has been introducing strict budget saving regime for three consecutive years and have significantly strengthened the financial control mechanisms. All these issues were discussed during the recent 17th session of the Council of Heads of Supreme Audit Institutions of the CIS countries.
Amidst the ongoing energy crisis and a noticeable reduction of budget revenues, Azerbaijan had to devaluate its national currency, like a number of other CIS countries. This has eventually increased the volume of credit non-payments, accelerated the banking crisis and inflation, and negatively influenced the construction and a number of other sectors of the non-oil economy. To overcome the financial imbalance, the government had to tighten the financial regulations, as well as to review the structure of budget expenditures. Another, important area of ​​budgetary savings was a consistent increase in financial control over the expenditures of public funds.
As the President of Azerbaijan Ilham Aliyev said at the meeting with the participants of the 17th session of the Council of the Heads of Supreme Audit Institutions of the CIS member states, the countries of the Commonwealth encountered similar problems in this transitional period of reforms. According to him, the ongoing global processes associated with the economic and financial crises call for the optimization of government spending. Undoubtedly, the financial control authorities of the CIS countries have the greatest responsibility under these circumstances.
In Azerbaijan, the Accounts Chamber is the main audit body of the country, which ensures accountability and transparency in the field of spending state finances. During the crisis period, the Chamber has significantly expanded the scope of activities, as indicated by the increased volume of public funds involved in monitoring. "For example, in 2014-2016, the Chamber audited ₼3.5, ₼4.2 and ₼5.6 billions of public funds, respectively. Our goal is to reach the minimum coverage indicator (50%) for the budget funds, as specified in the Public Expenditure and Financial Accountability (PEFA) report, and even to exceed this figure," said the Chairman of the Accounts Chamber of Azerbaijan Vugar Gulmammadov.
According to Mr. Gulmammadov, the Chamber has developed its own information base grouping the violations and shortcomings in compliance with relevant regulatory acts developed on the analysis of the experience of other countries, in particular Russia and Kazakhstan. This also includes budget legislation, legal norms on capital investments (construction), state property, calculation, collection and payment of revenues to the state budget, as well as the state debt, accounting and reporting, extrabudgetary funds, social security and social protection. Thus, the Chamber identified 825 cases of violations and shortcomings in 2016. The most common ones include the areas associated with the overhaul repair and construction works, accounting management and reporting, compliance with the requirements of budget regulations, as well as the violation of the requirements of regulatory acts governing the public procurement and capital investments.
The last one is very important, given that the state purchases make up about 30% of all budget expenditures of Azerbaijan. The shortcomings in public procurement are also characteristic for the institutions financed from the state budget. A failure to comply with procurement procedures or a change in the method of procurement contributes to inefficient use of funds and creates favorable conditions for corruption.
In the future, the Accounts Chamber of Azerbaijan will intensify the efforts started three years ago to optimize and systemize its activities. "In particular, the Chamber has started developing a new strategic development plan for 2018-2020. This document will outline specific goals, as well as the criteria to enable the assessment of the extent to which the goals have been achieved," said Gulmammadov.
How effective is the Accounts Chamber of Azerbaijan in controlling the over-spending of budget funds?
According to V. Gulmammadov, the state funds recovered by the Chamber many times exceed the expenses for the maintenance of this structure. "In 2014-2016, the Accounts Chamber returned a total of ₼30.2 million to the state budget, while an average of ₼3.1 million were spent on the maintenance of the Chamber. Thus, the recovered amount was 2.8-3.4 more than the amount spent for the maintenance. If we add the material cost of the implemented measures to the amount of recovered funds, as well as reduced material costs, this difference will be even greater," said Gulmammadov.
Analysis of indicators of the information base shows that the degree of implementation of recommendations proscribed by the Chamber exceeds 95%. The unperformed recommendations require some time for accomplishment.
Positive aspects can also be attributed to the activities of the Chamber on the analysis of the regulatory framework and the development of proposals for the improvement and optimization of these documents. In particular, the Chamber annually submits a package of proposals to the government related to the identified gaps and inconsistencies in the legislation: overall, more than 100 proposals were submitted, and most of them were amended to legislation, and several new legislative acts were prepared.
Thus, as the highest control institution of the country, the Accounts Chamber of Azerbaijan plays an important role in state financial control and ensures rational, economical and efficient use of public funds.
At the same time, there are many opportunities to expand the functions and powers of the Chamber, to strengthen its human and technical potentials, to give it "leverage" and greater opportunities for auditing state structures.
The members of parliament (Milli Majlis) believe that the need for strengthening financial control is very high. "Legal and financial violations in various areas cause huge damage to the budget. Return of funds is one of the main conditions: no matter how severe the punishment is, if financial allowances do not return to the budget, there is no sense. Therefore, it is necessary to expand the powers of the Accounts Chamber of Azerbaijan," said MP Siyavush Novruzov. According to a number of MPs, the Accounts Chamber should be given greater powers to control the correction of violations identified during the audit, and above all, the audit of lost budget funds.
In this context, the experience of Russia is noteworthy. In February 2017, the Russian Duma ratified a law that considerably expands the powers of the Accounts Chamber of the Russian Federation. Among other things, the functions of the Chamber for the audit of state non-budgetary funds have been expanded, as well as the implementation of external state audit for the facts of compliance of legal entities with the terms of state contracts (foreign economic activities). At the same time, the new law establishes a responsibility of auditors for abuses and improper performance of their duties.
Apparently, studying the experience of the neighboring country is useful for Azerbaijan. "The Accounts Chambers of Azerbaijan and Russia will adopt a program of cooperation for 2018-2021. This program will cover joint control measures by the audit chambers of the two countries. We signed an agreement on cooperation with our colleagues in Azerbaijan in 2015. We have the capacity not only to exchange experience, but also to conduct joint parallel control measures. We already had such experience on the Caspian Sea," said the Chairman of the Accounts Chamber of Russia Tatyana Golikova.
As for the expansion of the powers of the Accounts Chamber, it would also be appropriate to refer to the experience of European states and other countries in the post-Soviet space where the highest audit structures work closely with civil society and are entitled to audit all areas of public finances, as well as provide advisory services. The financial control structures in Europe and a number of other foreign countries carry out their activities based on the principles of the Lima Declaration, which provides for maximum independence of control bodies from the organizations they audit, prevention of extraneous influence, and independence of members of the supervisory bodies. Some experts believe that the implementation of positive foreign experience in Azerbaijan will ensure the maximum efficiency and transparency in state audit services.