Fəridə MƏMMƏDOVA: «Vokalı öyrənmək, yəqin ki, musiqi alətində ifadan daha çətindir»
Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti, tanınmış müğənni Fəridə Məmmədova həm də təbii istedad, yüksək intellekt və baxış açıqlığı ilə çuğlaşmış qeyri-adi və gözəl görkəmi ilə seçilir. Bütün bunlara onu yeni formasiya musiqiçisi adlandırmağa imkan verir. Hər hansı bir primadonna şıltaqlığı olmadan özünə qarşı tələbkar davranaraq, özünü tamamilə peşə fəaliyyətinə həsr edərək, o, yaradıcılığının gerçəkləşdirilməsinə mane olan artıq hər şeyi özündən uzaqlaşdırır. Almaniya və Fransa, Çexiya və Hollandiya, Avstriya və İsveçrə, Türkiyə və Monqolustan, Rusiya və Qazaxıstan, Litva və Ukrayna kimi ölkələrdə xarici festivallarda iştirak edib və solo konsertlər verib - özü də, bu, onun qastrolda olduğu ölkələrin tam siyahısı deyil. Yeni il tətilindən sonra Fəridə xanımla görüşə bildik.
- Fəridə xanım, nə vaxtdan oxumağa başlamısınız?
- Necə deyərlər, mən həmişə oxumuşam. Uşaqlığımda ilk dəfə bizim teatrın səhnəsində Verdinin «Riqoletto» operasını eşidən zaman bu mənim üçün emosional sarsıntı oldu. Bülbül adına xüsusi orta musiqi məktəbinin fortepiano sinfində oxuyan zaman müəllimlərim dəfələrlə mənə vokalla məşğul olmağı məsləhət görürdülər. Yadımdadır, 15 yaşımda məktəb tədbirlərindən birində mən ilk dəfə qəflətən "Karmen" operasından fransızca Habaneri oxuduqdan sonra peşəkar dairələrdə mənim opera müğənnisi olacağımı deyirdilər. Amma ən böyük öncəgörmə atamdan gəlirdi və doğulanda mənim adımı türk yazıçısı Rəşad Nuri Güntəkinin "Çalıquşu" romanının baş qəhrəmanının şərəfinə Fəridə qoymuşdu. Atam Kamal Məmmədov Musiqili Komediya Teatrında dirijor işləyirdi, amma təəssüf ki, dünyadan erkən getdi, foto, afişa və bukletlərdən başqa yadımda onunla bağlı heç bir xatirə qalmayıb. Anam incəsənət adamı olmasa da, mənim tam keyfiyyətli musiqi təhsili almağım üçün hər cür şərait yarada bilmişdi. Məktəbi bitirdikdən sonra mən Bakı Musiqi Akademiyasına (BMA) daxil oldum, bir istisna kimi eyni zamanda iki fakültəyə - fortepiano və vokal siniflərinə qəbul olundum. Bakıdakı təhsildən sonra mən müntəzəm olaraq Avropaya məşğələlərə və master-klasslara gedirdim. Mənim həyatımda mühüm yaradıcılıq mərhələsi 2000-ci ildə Bülbül adına İkinci Beynəlxalq müsabiqədə iştirakım oldu, mən qalib gəldim və bu, mənim üçün yeni üfüqlər açdı, münsiflər heyətinin sədri, SSRİ xalq artisti İrina Arxipovadan mən əsl xeyir-dua aldım.
- Karyeranız sonra necə inkişaf etdi?
- Mən hər şeylə maraqlananam, həmişə nəsə öyrənirəm, risk etməyi və özümü yeni janrlarda, obrazlarda sınamağı sevirəm. Bu il 20 illiyi tamam olan opera fəaliyyəti, ifa etdiyim çox sayda rollar və premyera tamaşaları ilə yanaşı, mən daima öz repertuarımı kamera janrında da genişləndirirəm, solo proqramlarla çıxış edirəm, həm ölkəmizdə, həm də xaricdə beynəlxalq festivallara dəvət alıram.
Bu günə qədər mənim iş dəftərçəmə Azərbaycan müəlliflərinin əsərləri qarışıq, barokko dövrünün opera və kamera klassikasından avanqarda qədər çox şey daxildir. Tez-tez ölkəmizdə indiyə kimi səslənməyən əsərlərə müraciət edirəm ki, bu, ictimaiyyətdə böyük maraq oyadır. Həm də mono tamaşaları, performans elementli konsertləri və ya az sayda ifaçısı olan layihələri sevirəm. Məsələn, bir zaman pianoçu Salman Qəmbərov ilə birgə gerçəkləşdirdiyimiz «Lieder Leaders» layihəsi - klassika ilə cazın sintezi böyük uğur gətirdi, biz layihə ilə bir neçə dəfə xaricdə olduq. Mənim son işlərimdən biri "Gəzinti" ("Sevgi əhvalatı") tamaşası olub - rejissor Rauf Məmmədov idi, fortepiano partiyasını Gülşən Ənnağıyeva ifa edib. Premyera Moskvada, Meyerhold Mərkəzində gerçəkləşdi. Tamaşa alman - Avstriya ekspressionizmi mahnılarına əsaslanırdı. Tapdalanmış qadının əhvalatı - onun həyat və taleyi haqqında musiqi monoloqu idi, biri səhnədə, digəri isə videoproeksiyalarda olan iki paralel idi.
- Siz digər ölkələrin müəllimlərinin vokalistlərlə necə məşğul olması barədə eşitmisiniz, bir çox master-klasslarda iştirak etmisiniz, lütfən, qərb təhsil sisteminin xüsusiyyətləri haqqında danışın.
- Vokalı öyrətmək musiqi aləti ilə müqayisədə daha çətindir, çünki səs tellərini adi gözlə görmək mümkün deyil, pedaqoqdan böyük təcrübə, səbir və həssas dinləmə tələb olunur ki, yeni başlayan müğənni düzgün əzələ refleksləri qazana bilsin. Vokal konsertmeysterinin - kouçun rolu da çox vacibdir. Mən müəyyən bir üslublu əsərlərin üzərində dar profil mütəxəssislərinin işləməsini sevirəm, hər birindən müəyyən ifa xüsusiyyətləri öyrənmək olur. Açıq dərslər sistemi, tələbələrin digər müəllimlərin dərslərində iştirakı, təhsilə demokratik yanaşma və əvəzsiz xeyirxahlıq da mühümdür.
- Siz özünüz də tədris fəaliyyəti ilə məşğulsunuz...
- Bəli. Artıq bir neçə ildir ki, Bülbül adına məktəbdə vokalçılara dərs keçirəm, bu il məni BMA-nın solo ifa kafedrasına dərs keçməyə dəvət ediblər, orada mən vokal ansamblına rəhbərlik edirəm - tələbələrə səhnə tərəfdaşı ilə qarşılıqlı davranış sənətini, bir-birini dinləyə bilmək qabiliyyətini öyrədirəm.
- Bizə yeni bir əsəri öyrənmə prosesini necə işlədiyiniz barədə danışın?
- İlk növbədə, bu, musiqi və poetik mətnin müstəqil və hərtərəfli təhlilidir, daha sonra konsertmeyster və dirijor ilə birlikə interpretasiya və üslub xüsusiyyətləri üzərində iş gəlir. Mən, adətən, məşq prosesini diktofona yazıram ki, özümü eşitmək imkanım olsun və müəyyən səviyyədə özünütənqidlə nüansları cilalaya bilim. Çox şadam ki, bu illər boyu mənimlə həmfikir olan çoxsaylı həmkarlar və peşəkarlar komandası yaranıb. Onlarla ünsiyyət qarşılıqlı zənginləşdirir.
- Uzun illərdir xarici səfirliklərlə sıx əməkdaşlıq edirsiniz, mədəniyyət tədbirlərinə qatılırsınız...
- Bu il parlaq konsertlərdən biri yunan və amerikan müğənnisi, XX əsrin görkəmli opera müğənnilərindən biri olan Mariya Kallasın şərəfinə Yunanıstan səfirliyi tərəfindən təşkil edilmiş xatirə axşamı oldu. Bu il bu böyük şəxsiyyətin ölümünün 40 illiyi qeyd edilir. Mənim payıma da Dövlət Simfonik Orkestri ilə birlikdə (dirijor E.Quliyev idi) Kallasın repertuarından məşhur ariyaların birini ifa etmək şərəfi və böyük məsuliyyəti düşmüşdü. Bundan əlavə, bizim konsert filarmoniya salonundan Avropa Günü çərçivəsində Avropa Birliyinin Avropa Günü çərçivəsində Lənkəranda olan nümayəndə heyəti üçün birbaşa yayımlanırdı.
- Digər ölkələrə tez-tez olan səfərlərinizdə nələr xüsusi cəlb edir?
- Səfər hər zaman digər ölkələrin və xalqların mədəniyyəti, incəsənəti və tarixi ilə tanış olmaq imkanıdır. Muzeylər, abidələr, məbədlər və görməli yerlər - mənim yaddaşımda həm qədim Efesi xarabalıqları, həm Monqolustandakı buddist monastırları, həm Qente kilsəsi, həm də Drezden qalereyası eyni coşqu ilə canlanır…
- Boş vaxtınızı necə keçirirsiniz?
- Mən nadir olan istirahət və təklik saatlarını kitab oxumağa və özünü təhsilə həsr etməyə çalışıram. Gənc yaşlarımdan mən tarix, ədəbiyyat və xarici dillər ilə maraqlanıram, bir neçə xarici dildə yetərincə sərbəst danışıram və oxuyuram. Bundan əlavə, mən artıq yeddi ildir ki, bal rəqsləri ilə məşğul oluram, bu da mənə əlavə enerji verir.
- 2018-ci il də gəldi, bu ildən nə gözləyirsiniz?
- Düşündüyüm yaradıcılıq planlarının həyata keçməsini, peşəkar inkişaf və yeni perspektivlər gözləyirəm. Fürsətdən istifadə edərək, bütün oxucularınıza yeni ildə sağlamlıq, rifah və xoşbəxtlik, xalqımıza firavanlıq arzulayıram.

The soloist of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater, famous singer Farida Mammadova has an unusual and beautiful appearance combined with her natural giftedness, high intelligence and broad-mindedness. She is a musician of the new generation. Demanding to herself without any oddities of the prima donna and completely engaged in professional activities, she is away from all the unnecessary things that hinders her creative activity.
Farida Mammadova is a regular of many foreign festivals and solo concerts held in Germany and France, the Czech Republic, the Netherlands, Austria, Switzerland, Turkey, Mongolia, Russia, Kazakhstan, Lithuania, and Ukraine. This is not the whole list of countries she has toured. We have met her after the New Year holidays.
Farida-khanim, when did you start singing?
I have always sang. My first emotional shock in childhood was Verdi's Rigoletto, which I have watched in our theater. When I studied the piano at the Bulbul Music School, my teachers have repeatedly told me that I had to think about singing seriously. When I was 15 years old, I suddenly started singing Habanera from Carmen in French at one of the events held in our school. After this, the professionals prophesized to me the fate of an opera singer. But the main prophecy came from my father, who gave me my birth name in honor of the main character of the Turkish writer Reşat Nuri Güntekin’s novel Çalıkuşu (The Wren). Kamal Mammadov, my father, had worked as a conductor at the Musical Comedy Theatre but, unfortunately, he died in younger age and I do not have any memories of him except photographs, posters, and booklets. My mother has created all the necessary conditions to provide me with musical education. After graduation, I entered the Baku Music Academy (BMA) and, as an exception, I was admitted to two faculties (piano and vocal) simultaneously. I have later graduated BMA with honors. After studying in Baku, I have attended various classes and master classes in Europe. An important creative stage in my life was the participation at the 2nd International Bulbul Competition in 2000, where I became a laureate. This event has opened up new horizons for me. The chairperson of the jury, the People's Artist of the USSR Irina Arkhipova wished me all the best in my future career.
How has your career developed since?
I am very curious and I study constantly. I like challenges and try myself in new genres and images. In addition to various opera performances (this year is my 20th year on stage!) and a large number of performed roles and premieres, I constantly expand my repertoire also in the chamber genre. I perform solo programs; receive invitations to international festivals both in Azerbaijan and abroad. To date, my record of accomplishments includes opera and chamber classics from baroque to avant-garde, including the works of Azerbaijani authors. I often perform the works that have never been performed in our country. I also like solo performances, concerts with performance elements or projects with a small number of performers. We had a great success, for instance, with a collaborative project with pianist Salman Gambarov called Lieder Leaders, a synthesis of classics and jazz, which we have performed several times abroad. One of my last works was the play Walk also known as A Story of Love directed by Rauf Mammadov and played on piano by Gulshan Annagiyeva. The premiere took place in Moscow, at the Meyerhold Center. The play is based on the songs of German-Austrian expressionism. It is a story of a restless soul, a musical monologue of a woman about her life and destiny; two parallels - one on stage, the other one on video projections.
You have seen and heard how teachers from other countries are working with vocalists. You have participated in many master classes. Can you tell us about the peculiarities of the Western system of training?
It is probably harder to teach singing than playing a musical instrument, because the vocal cords are not visible to the naked eye and the teacher needs a lot of experience, patience and sensitive hearing to help the beginning singer to find appropriate muscle reflexes. The role of the vocal accompanist is also important. I like it when the specialists of a narrow profile are engaged in works of a certain style, each of which can manifest the specifics of the performance. The system of open lessons, presence of other teachers in the class, democratic approach to learning, and indispensable benevolence are important factors of education.
You are also teaching, are not you?...
I am. For several years, I have been teaching vocalists at the Bulbul Music School. Starting from this, I have been a visiting teacher at the department of solo singing at BMA, where I lead a vocal ensemble. I teach students the art of interacting with stage partners and the ability to listen to each other.
How do you learn new works?
I usually start with a thorough analysis of the musical and poetic part of the work. Then, together with my accompanist and conductor, we work on the interpretation and stylistic features of the work. I usually record the rehearsal on my portable recorder to be able to hear myself from the side and polish the nuances with a certain amount of self-criticism. I am very glad that for many years a large team of like-minded people - colleagues and professionals - has formed around me. Communication and working with them is mutually enriching.
For many years, you have been closely working with foreign embassies taking part in various cultural events. Can you give some examples?
One of the brightest concerts this year was the commemorative event dedicated to the Greek and American singer, one of the greatest opera singers of the 20th century, Maria Callas, organized by the Greek Embassy. This year marks the 40th anniversary of the death of this outstanding personality. I have a huge responsibility and am honored to perform the most famous arias from the Callas repertoire with the State Symphony Orchestra conducted by E. Guliyev. In addition, our concert was broadcast live from the Philharmonic Hall in Baku for the EU delegation, which at that time was in Lankaran as part of the Days of Europe.
What do you find particularly attractive during your frequent trips to other countries?
Any trip is always an opportunity to get acquainted with the culture, art and history of other countries and peoples. Museums, architectural monuments, temples and picturesque places… I still keep vivid memories of the ruins of ancient Ephesus, Buddhist monasteries in Mongolia, the Ghent Cathedral in Belgium, and the Dresden Gallery in Germany...
How do you spend your leisure time?
I seldom have free time, which I usually try to devote to reading and self-education. Since my childhood, I am fond of history, literature, and foreign languages. I can speak and read in a few fluently. In addition, I have studied ballroom dancing for seven years, which gives me an additional charge of energy.
What do you expect from this year?
The implementation of my creative plans, professional growth and new perspectives. Seizing this opportunity, I would like to wish all of your readers health, prosperity and happiness in the New Year, prosperity to our people.