BİR BAREL ÇOX, BİR BAREL AZ…
OPEK-in hasilat kvotasının qaldırılması haqqında qərarı bazar qiymətlərinə önəmli təsir göstərməyəcək
Vaxtaşırı olaraq Neft İxrac Edən Ölkələr (OPEC) Təşkilatının "yaşama qabiliyyəti" haqqında müzakirələr getməsinə baxmayaraq, onun qərarları hələ də enerji bazarlarına ciddi təsir edir və dünya iqtisadiyyatının böyük hissəsini gərginlikdə saxlayır. Bugünkü dünyada neft qiymətləri, demək olar ki, bir çox ölkələrin maliyyə sabitliyinə qısa müddətdə təsir etməyə qadir olan "kütləvi qırğın silahı" kimi bir şeydir. Bu çərçivədə, OPEK və OPEK+ ölkələrinin iyun ayında keçirilmiş sonuncu görüşü zamanı ajiotaj və iri dövlətlərin siyasi təzyiq cəhdləri gözlənilən idi.
Eyni zamanda energetika sahəsində çalışan məmur və ekspertlər hasilat səviyyəsinin 2016-cı ilin sonuna razılaşdırılmış səviyyədən artırmaq barədə qərarın neft qiymətlərinə əhəmiyyətli təsir edəcəyini gözləmirlər. Buna görə də Azərbaycanın 2018-ci il dövlət büdcəsinin dəyişikliklər edilmiş versiyasını yerinə yetirməkdə performans problemi olmamalıdır - dövlət xəzinəsinin gəlirlərinin və xərclərinin yenidən artımı məhz artan neft qiymətlərinə yönəlib.
Ən yaxşı variant
Bazarın gözlənildiyi kimi, kartel iştirakçıları 2018-ci ilin iyul ayından sutkalıq hasilatı 1 milyon barel artırmaq barədə razılığa gəliblər. Düzdür, ekspertlər bildirir ki, bir sıra ixracatçı ölkələr (İraq, Venesuela, Meksika), çox güman ki, istehsal templərini sürətlə artıra bilməyəcəklər və 2018-ci ilin ikinci yarısında real artım sutkada 0,6-0,8 mln. barel təşkil edəcək.
Hər halda, qəbul edilən qərarlar Venesuela, Anqola, Qabon, Ekvatorial Qvineya və Qatarda neft hasilatının ilyarım ərzində müşahidə edilən azalmasını kompensasiya edəcək. Bununla əlaqədar, may ayında OPEK ölkələri neft istehsalını toplam şəkildə 2016-cı ilin dekabr ayında müəyyən edilmiş kvotaların tələb etdiyindən 58% daha çox azaldıblar. Səudiyyənin energetika naziri Xalid əl-Falih bunu belə açıqlayıb ki, OPEK ölkələri hasilatı tələb olunan 1,2 milyon barel əvəzinə 2,2 milyon barel azaldıblar. İyunun 22-23-də əldə olunan razılaşma gündəlik 32,5 milyon barelə bərabər istehsal səviyyəsinə qayıtmağa imkan verir.
Əslində, dünyada istehsal imkanları ilə bağlı vəziyyət son dərəcə asimmetrikdir və demək olar ki, tamamilə Səudiyyə Ərəbistanında cəmlənib. Hazırda krallıq gündəlik hasilatı rahat şəkildə 2 milyon barel artıra bilər. Halbuki İraq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Rusiya və Küveyt günlük hasilatı yalnız 200-300 min barel artırmaq gücünə malikdirlər. Qalan ölkələr isə öz ehtiyat güclərini on minlərlə barellə ölçürlər. Buna görə də, OPEK qərarlarında hər bir ölkənin kvotası ayrıca göstərilmir və gündə "şərti" 1 mln. bareldən bəhs edilir.
Qeyd edək ki, bir növ kartelin iqtisadi şöbəsi rolunu oynayan texniki komitə neft bazarında vəziyyəti təhlil edərək bildirib ki, «dünyada neftə tələbat tempi özünü göstərir və ehtimal edilir ki, bu meyil ilin ikinci yarısında da olduqca güclü qalacaq. Ancaq əgər OPEK və onun müttəfiqləri hasilatı may səviyyəsində qorumağa davam edəcəklərsə, bazarda növbəti altı ay ərzində kəsir yarana bilər», - deyə Komitə tərəfindən təqdim edilmiş hesabatda deyilir.
Əlverişli dəhliz
Bununla yanaşı, OPEK-in iyun iclasında olduqca uzun müzakirələr getdi, mübahisələr və intriqaların ən yüksək səviyyədə olması son qərarların daha da dərin əsaslı olmasını göstərir. Əsas səbəb iqtisadidir: 2014-2016-cı illər böhranını əvəz edən yüksək neft qiymətləri səthi baxışdan, əlbəttə ki, bütün neft istehsal edən dövlətlər üçün bir qurtuluş kimi görünür. Ancaq məhz böhran nəzarətsiz qiymət artımının ölkələrin iqtisadi inkişafı üçün necə mənfi bir amilə çevrildiyini göstərdi. Yada salaq ki, yalnız OPEK ölkələri və Rusiya, Meksika, Qazaxıstan kimi dövlətlərin daxil olduğu bir sıra qeyri-OPEK ölkələrinin 2016-cı ilin sonuna neft hasilatını 1,8 milyon barel azaltmaq barədə razılığa gəldikdən sonra Brent tipli xam neftin qiyməti 2016-cı ilin sonunda qeydə alınmış bir barelə görə 45 $ səviyyəsindən yüksəldi və 2018-ci ilin may ayında 80 dolları keçdi.
Eyni zamanda həm ekspertlər, həm də bazar iştirakçıları düşünür ki, 60-75 dollar arasındakı dəyişiklik optimaldır və qiymətin bundan sonrakı artımı istehlakçılara zərər verə bilər. "Düşünürəm ki, bəli, biz qiymətləri aşağı səviyyədə tutmalıyıq, çünki yüksək qiymətlər istehlakçılara zərər vurur",- deyə BP-nin rəhbəri Robert Dudli bazarda daha çox neftə ehtiyac duyulması ilə bağlı suala cavab verərkən jurnalistlərə bildirib. Onun sözlərinə görə, ilin sonuna qədər BP öz büdcəsində neft qiymətini barelə görə 55-65 dollar səviyyəsində saxlayır.
Rusiyanın "LUKoil" şirkətinin prezidenti Vahid Ələkbərov üçünsə neftin optimal qiyməti 75 dollardır. «Hesab edirəm ki, balans barel üçün 75 $ və artıq bu yoxlanılıb»,- deyə o bildirib və əlavə edib ki, bu qiymətdə neft istehsalçıları onun qiymətinin kəskin azalmasından qorxmadan xammal hasilatını artırmağa başlaya bilərlər. «Əgər hasilatın artması qiymətə təsir edərsə, bu, qısa müddət ərzində ola bilər. Orta müddətli dövrdə isə, bu, bərpa olunacaq. Çünki dünyada neft istehlakı artır və kommersiya ehtiyatları sürətlə azalır", - deyə Ələkbərov bildirib.
Əslində, neft qiymətlərinin yüksək səviyyədə olması dünya istehlakçılarına alternativ yanacaqlara və ya bərpa olunan enerji mənbələrinə keçməyə məcbur edərək dünya üzrə tələbata zərbə vurur. Bu risk artıq Beynəlxalq Energetika Agentliyinin son sahə hesabatında öz əksini tapıb, hesabatda bu il üzrə neft tələbatının proqnozlaşdırılan artımı 100 min barel/s azalıb. Həm də ənənəvi xammal təchizatçıları istəmirlər ki, onların bazar payını cari qiymətlərdə özlərini rahat hiss edən şist neft istehsalçıları tutsun.
Siyasi rakurs
Lakin tamamilə iqtisadi amillərdən əlavə, neft qiymətləri həmişə ətrafda baş verən siyasi intriqaları da izləyir. Xüsusilə də, İranın karbohidrogen ixracatına qarşı ABŞ sanksiyalarının bərpası dünya bazarından sutkada, təxminən, 1 milyon barel nefti aradan çıxardı. Buna görə də, İranın Vyana görüşlərində kvotanın artımına qarşı sərt bir şəkildə çıxış etməsinin səbəbi aydın olur. ABŞ sanksiyalarının qaytarılmasından sonra İranın payı, təxminən, iki dəfə azaldı. Bu da o deməkdir ki, kvotaların artması ilə ölkələr faktiki olaraq İranın payını bölüşdürəcəklər.
Bundan əlavə, İraq da kvotanın artırılmasına qarşı idi, çünki öz xarici siyasətində çox şeydə İran yönümlüdür. Nəhayət, Venesuela da sazişi tənqid etdi, çünki neftin qiymətinin artması, indiki hökumətin uzun sürən böhrandan çıxışının, demək olar ki, tək yoludur və kvota artımı, artıq qeyd olunduğu kimi, bazara əks istiqamətdə təsir etməlidir.
Rusiyanın mövqeyinə gəlincə, ekspertlər onu "ən radikal və sirli" kimi qiymətləndiriblər. Belə ki, 2016-cı ildə Rusiya neft istehsalını azaltmazdan öncə, kifayət qədər uzun müddət bazarlıq aparmışdı, halbuki OPEK-i belə bir addım atmağa yetərincə fəal çağırırdı. 2018-ci ilin əvvəlində istehsal kvotalarının artırılması müzakirə edilən zaman Rusiya bu ssenariyə qarşı çıxdı, aşağı qiymətlərin yeni dövr başlamasından qorxdu. İndi ruslar sadəcə ölkələr üçün kvotanın artırılması üçün çıxış etməklə qalmadılar. Moskvanın danışıqlarda mövqeyi hasilatın sutkada 1,5 milyon barel artırılması olub, bu da 2016-cı il kvotalarından, demək olar ki, tam imtina deməkdir.
Rusiya özü bu vəziyyəti "qiymətləri süni şəkildə üstələməmək" kimi dəyərləndirir, çünki bu, hər kəsə zərər vura bilər. Daha böyük izah faktiki olaraq Vyanada Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiya danışıqlarını aparanlar tərəfindən açıqlandı:
«OPEK +» müvəqqəti birlikdən daha böyük quruma çevrilə bilər. Məsələ bundadır ki, iclasdan bir qədər əvvəl, iki ölkə neft bazarında sabitliyə məsuliyyətlə bağlı ikitərəfli saziş hazırlamaq barədə razılığa gəliblər ki, bu, balanslı bazara nail olunmasına əsaslanacaq.
Xatırladaq ki, Ər-Riyad kvotaların artması üçün əsas lobbiçiyə çevrilib, çünki hasilatına məhdudiyyətindən ən çox zərər çəkən ölkə Səudiyyə Ərəbistanı olub. Krallıq bir sıra sosial proqramları məhdudlaşdırmalı və digər gəlir mənbələrinə yönəlməli olmuşdu.
«Bloomberg»in məlumatına görə, «OPEK+»a nəzarətə nail oluna bilməyəcəyini anlayan Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı «OPEK+» neft hasilatını məhdudlaşdırma müqaviləsində iştirak edən neft ixracatçılarını yeni bir analoji struktura dəvət etməyə hazırlaşırlar. Yeni təşkilatın yeganə fərqi odur ki, iri neft istehsalçılarının onda daha çox səsi olacaq ki, bunlar da, əlbəttə, Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanıdır. OPEK-də bunun tərsinə olaraq "bir ölkə - bir səs" prinsipi fəaliyyət göstərir. Ancaq mütəxəssislər, hələ ki, hadisələrin bu inkişaf ssenarisinə skeptik yanaşırlar və ixracatçıların kütləvi şəkildə yeni təşkilata daxil olacağına inanmırlar.
Digər tərəfdən yenə «Bloomberg»ə istinadən xəbərlər yayılıb ki, OPEK-dən neft istehsalını gündə 1 milyon barel artırmağı ABŞ istəyib. Ümumiyyətlə, ABŞ prezidenti Donald Tramp iclasa qədər iki dəfə «Twitter»dən OPEK-in siyasətindən və neft qiymətlərinin yüksəlməsindən narazılığını ifadə etmişdi. Sitatlar: "Təbii ki, OPEK köhnə əməlinə qayıdıb. Neft qiymətləri süni olaraq qaldırılıb və çox yüksək qaldırılıb! Bu, yaxşı deyil və qəbul edilə bilməz!"
Ekspertlərin fikrincə, bu şərhlər və əlavə neft haqqında xahiş Bill Klintonun prezidentliyinin ikinci dövründə enerji naziri işləmiş Bill Riçardsonun OPEK-ə etdiyi güclü müdaxilələrə bənzəyir, Riçardson 2000-ci ildə OPEK-in iclasının ortasında Səudiyyə Ərəbistanı nazirinə zəng edərək neft hasilatının artırılmasını xahiş etmişdi. Agentlik yazır ki, həmin müdaxilə kartelin digər üzvlərini hiddətləndirmişdi, Səudiyyə Ərəbistanı və İran arasında düşmənçiliyin artmasına səbəb olmuşdu.
Lakin Vyana qərarlarına baxdıqda bu dəfə ABŞ-ın mövqeyinin tam nəzərə alındığını görmək olur. Bundan əlavə, analitiklər hesab edir ki, Trampın İran üzrə qərarları sərt olaraq qalacaqsa, böyük ehtimalla 2018-ci ilin sonunda «OPEK+» istehsalı daha da artıracaq.
Azərbaycan büdcədə neftin qiymətini artırır
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan neft istehsal edən ölkələrdən biri kimi «OPEK+» formatında baş verən bütün proseslərin fəal iştirakçısıdır. Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2019-cu ildə təşkilatın nazirlər toplantısı Bakıda keçiriləcək.
Kvotaların artırılması ilə bağlı məsələdə ölkəmizin mövqeyinə gəldikdə isə, energetika naziri Pərviz Şahbazovun sözlərinə görə, bəzi əsas istehsal ölkələrində hasilatın kəskin azalması və bazarda çıxışa gözlənilən məhdudiyyətlər, eləcə də «upstream» (hasilat, mədən daxili daşıma və karbohidrogenlərin ilkin emalı) sektorunda cəlbediciliyi son illərdə neft qiymətlərinin aşağı olması səbəbindən itirilməsi transmilli şirkətlər üçün gələcəkdə neftə olan qlobal tələbatı qarşılamaqda çətinlik vəd edir. Şahbazov vurğulayıb ki, «OPEK +» çərçivəsində əməkdaşlıq enerji bazarında yeni balans və neft sənayesinin ehtiyaclarına uyğun olaraq yeni investisiyaların təmin edilməsi üçün vacibdir.
Buna görə də Azərbaycan bundan sonra da neft istehsalçısı və ixracçısı ölkələrin maraqlarına uyğun olaraq neft bazarının inkişafına dəstək verməyə hazırdır. «OPEK +» ilə müqavilə üzrə öz öhdəliklərini artıqlaması ilə həyata keçirən Azərbaycan, kvotalara uyğun olaraq neft hasilatı həcmlərinin unifikasiyası üzrə ümumi prosesə öz töhfəsini verir" - deyə Pərviz Şahbazov OPEK və «OPEK+» arasında imzalanmış "Əməkdaşlıq Bəyannaməsi"ni şərh edərkən bildirib.
Bununla belə, «OPEK+»in kvotalar üzrə qərarı Azərbaycanın neft hasilatı sənayesinə elə də ciddi təsir etmir: dünya neft "qazan"da ölkəni payı həlledici rol oynamağa imkan vermir. Məsələnin başqa tərəfi kimi, neft amilindən çox asılı olan Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün qərarın neft qiymətlərinə təsiri, əlbəttə ki, çox vacibdir. Ötən illərdə baş verən böhranın nəticələrini xatırlamaq kifayətdir: manatın devalvasiyası, bankların iflası, iş fəallığının azalması və s. Ona görə də, əlbəttə ki, Azərbaycan bu gün sabit neft qiymətlərinin sabit saxlanmasının tam tərəfdarıdır.
Özü də, hökumət dövlət büdcəsi gəlirlərini və xərclərini 2018-ci ilin ikinci yarısından başlayaraq ilkin proqnoza nisbətən təxminən 10% artırılmasına hazırlaşır. Bu, əsas iqtisadi sənəddə götürülmüş neft qiymətinin artırılması hesabına mümkün olur: neftin qiyməti barel üçün 45 dollardan 55 dollara qaldırılır. Bununla yanaşı, neftin yüksək qiymətləri Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə köçürmələri artırmağa imkan verir.
Bir sözlə, bir neft istehsalçısı və neftlə bağlı iqtisadiyyata malik ölkə kimi Azərbaycan üçün əlverişlidir ki, yanacağın qiyməti yalnız yuxarı səviyyəyə qalxmaqla kifayətlənməsin, həm də bu səviyyədə saxlanıla bilsin. Buna görə də, kartelin bazarın sabitliyini təmin edə biləcək istənilən qərarı bizi razı salmaqda davam edəcək.

A BARREL MORE, A BARREL LESS...
Despite regular heated debates about the viability of the Organisation of the Petroleum Exporting Countries (OPEC), its decisions still have a significant impact on energy markets and keep the national economies in suspense. Today, oil prices are sort of “weapons of mass destruction” capable to affect financial stability of most countries in a short period of time. Therefore, the hype and attempts of political pressure from the big powers before the June meetings of OPEC and OPEC+ were expected.
At the same time, both energy officials and experts do not expect that decisions taken to increase production to the levels stipulated in the agreement reached at the end of 2016 will have a significant impact on oil prices. Accordingly, there should not be any problems in the implementation of the amended version of Azerbaijan’s state budget for 2018, as the growth of revenues and expenditures of the state treasury was focused precisely on the increase in the price of oil.
Optimal option
As the market expected, OPEC member states agreed to increase production 1 million barrels per day (bpd) starting from July 2018. Although experts indicate that a number of exporting countries such as Iraq, Venezuela, and Mexico are likely to be unable to rapidly increase production, in the second half of 2018 the real increase will be 0.6-0.8 million bpd.
Anyway, the decisions compensate for the decline in oil production in Venezuela, Angola, Gabon, Equatorial Guinea, and Qatar that occurred over the past year and a half. Therefore, in May 2018, OPEC members reduced oil production by 58% more than required by December 2016 quotas. As explained by the Saudi Energy Minister Khalid al-Falih, OPEC members cut production by 2.2 million barrels instead of 1.2 million barrels. The agreements reached on June 22-23 make it possible to return to the production level of 32.5 million bpd.
In fact, global production opportunities are extremely asymmetric and almost completely concentrated in Saudi Arabia. Currently, the kingdom can produce more than 2 million bpd, while Iraq, the UAE, Russia, and Kuwait have free capacities of 200-300 thousand bpd each. Untapped capacities in the rest of the countries reach tens of thousands barrels only. Therefore, OPEC decisions do not specify quotas of each country, rather they include “nominal” 1 million bpd.
To justify this approach, the OPEC Technical Committee, which is a kind of economic department of the cartel, analysed the situation in the oil market and stated that “the global oil demand is set to stay strong in the second half of 2018. However, if OPEC and its allies continue to produce at May levels then the market could be in deficit for the next six months,” the report says.
Profitable corridor
Meanwhile, OPEC meetings held in June were preceded by rather lengthy discussions, disputes, intrigues at the highest level, which suggests a deeper underlying reason for final decisions.
The main reason is economic. Certainly, high oil prices, which replaced the crisis of 2014-2016, seem to be a salvation for all oil-producing states. But it is this crisis that once again demonstrated how uncontrollable price growth becomes a negative factor for the economic development of countries. It is suffice to recall that only when OPEC and a number of non-OPEC countries, including Russia, Mexico, Kazakhstan, agreed to reduce oil production by 1.8 million bpd at the end of 2016, the price of Brent oil rose from $45 per barrel prior to the deal to more than $80 in May 2018.
At the same time, both experts and market participants consider the $60-75 corridor to be the most optimal and indicate that further price increases could have a detrimental effect on consumers. “I think we really need to keep prices low, because high prices are hitting consumers,” the head of BP, Robert Dudley, told journalists when asked if the market needs more oil. According to him, until the end of the year, BP retains in its budget the price of oil at $55-65 per barrel.
According to the president of the Russian LUKoil Vahid Alekberov, the optimal price for oil is $75 per barrel. “I believe that the price of $75 per barrel is a balance that is already groped,” he said adding that at this price, oil producers can start increasing their production without fear of a sharp decline. “If the production increase affects for a short period of time, it will recover in the medium term because oil consumption in the world is growing, and commercial reserves are rapidly declining,” Alekberov said.
In fact, high oil prices negatively affects the global demand forcing consumers to switch to alternative fuels or renewable energy sources. This risk has already been reflected in the latest industry report of the International Energy Agency, in which the projected growth in oil demand this year was reduced by 100 thousand bpd. Also traditional suppliers of raw materials do not want their market share to be occupied by slate oil producers, who already feel comfortable at current prices.
Political perspective
Nevertheless, in addition to purely economic factors, oil prices are always accompanied by political intrigues. In particular, the resumption of US sanctions on the export of Iranian hydrocarbons removed about 1 million bpd from the world market. Therefore, it is understandable why Iran at the meetings in Vienna so vehemently opposed the increase in quotas. After the return of US sanctions, Iran's share fell almost twice. This means that with the current increase in quotas, countries will actually share the fate of Iran.
Iraq was also against this approach, as its foreign policy is largely oriented toward Iran. Finally, Venezuela also criticized the agreement because rising oil prices remain almost the only way out of the protracted crisis under the current government, and the growth of quotas, as already mentioned, should affect the market in the opposite direction.
As for Russia, the experts rated its position as “the most radical and mysterious.” In 2016, Russia bargained long enough before cutbacks in oil production, although it actively called on OPEC demanding such a measure. At the beginning of 2018, when talks began about increasing the quotas for production, Russia was against this scenario, fearing a new round of falling prices. This time however, Russians were not supporting just the increase of quotas for the countries. Moscow's negotiating position was an increase in production to 1.5 million barrels, which in fact means an almost complete rejection of the 2016 quotas.
Russia describes this situation as an effort not to “overstate prices artificially,” since it can strike everyone. Another explanation was actually voiced by the negotiators of Saudi Arabia and Russia at the meeting in Vienna: OPEC+ could become something more than a temporary union.
In fact, shortly before the meeting, both countries agreed to prepare a bilateral agreement on responsibility for the stability of the oil market, which will be based on their common desire for a balanced market.
Riyadh has become the main lobbyist for increasing quotas, as Saudi Arabia suffers the most from the restriction of production. The Kingdom had to limit a number of social programs and reorient itself to other sources of income.
According to Bloomberg, understanding that it will not be possible to gain control over OPEC+, Russia and Saudi Arabia are going to invite oil exporters from the OPEC+ oil production limitation agreement to a new similar structure. The only difference of the new organization will be the fact that large oil producers such as Russia and Saudi Arabia will receive more votes in it, in contrast to OPEC, where the principle “one country - one vote” applies.
However, experts are still sceptical about this scenario and believe that not many exporters will join the new organization.
On the other hand, according to Bloomberg, the US asked OPEC to increase oil production by 1 million bpd. However, before the OPEC meeting, President Donald Trump has twice expressed his dissatisfaction with the OPEC policy and rising oil prices: “Looks like OPEC is at it again. Oil prices are artificially very high! No good and will not be accepted!” According to experts, these tweets and the request for additional oil are among the strongest interventions in OPEC affairs since Bill Richardson, the energy secretary in Bill Clinton's administration, who telephoned the Saudi minister during the OPEC meeting in 2000 asking to increase oil production. Intervention has infuriated the other members of the cartel, exacerbating the split between Saudi Arabia and Iran.
But judging by the decisions adopted in Vienna, this time the US position was fully taken into account... Moreover, analysts note that if Trump's decisions on Iran remain tough, OPEC + will very likely further increase production at the end of 2018.
Azerbaijan to increases oil price in state budget
It should be noted that Azerbaijan, as one of the oil-producing countries, is an active participant in all processes taking place within OPEC+. Moreover, the 2019 ministerial meeting of the organization will be held in Baku on the initiative of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
According to Azerbaijani Energy Minister Parviz Shahbazov, sharp decline in oil production in some major producer countries and the expected restrictions on market access, as well as the loss of attractiveness of the upstream sector for transnational companies due to low oil prices in recent years “promise” difficulties in meeting the global oil demand. Cooperation in OPEC+ is important for ensuring a new balance in energy market and for new investments in line with the needs of the oil industry, P. Shahbazov said.
Therefore, Azerbaijan is ready to continue supporting the development of the oil market in line with the interests of the oil producing and exporting countries. “Azerbaijan, which has fulfilled its obligations under the agreement with OPEC+, is contributing to the overall process for unifying oil production in accordance with quotas,” P. Shakhbazov said commenting on the signing of the “Declaration of Cooperation” between OPEC and OPEC+ member states.
However, it is clear that the OPEC+ decision on quotas do not affect the oil industry of Azerbaijan seriously: its share in the global oil market does not have a decisive role. But it may influence on oil prices, which is an extremely important issue for Azerbaijani economy, which depends heavily on the oil factor. It is suffice to recall the consequences of the crisis of previous years: devaluation of manat, bankruptcy of banks, decline in business activity, etc. Therefore, Azerbaijan is completely up for maintaining stable oil prices.
Moreover, the government is going to adjust the state budget from the second half of 2018 to an increase of almost 10% compared to the initial forecast. This is due to the growth in oil prices, which was laid down in the main economic document: from $45 to $55 per barrel. In addition, high oil prices make it possible to increase transfers from the State Oil Fund to the state budget.
In short, as a producer and a country with an oil-dependent economy, Azerbaijan is interested in high oil prices and hopes that they will remain at this level. Therefore, we will support any decision of the cartel if it ensures the stability of the oil market.