BİR BAREL ÇOX, BİR BAREL AZ…
OPEK-in hasilat kvotasının qaldırılması haqqında qərarı bazar qiymətlərinə önəmli təsir göstərməyəcək
Vaxtaşırı olaraq Neft İxrac Edən Ölkələr (OPEC) Təşkilatının "yaşama qabiliyyəti" haqqında müzakirələr getməsinə baxmayaraq, onun qərarları hələ də enerji bazarlarına ciddi təsir edir və dünya iqtisadiyyatının böyük hissəsini gərginlikdə saxlayır. Bugünkü dünyada neft qiymətləri, demək olar ki, bir çox ölkələrin maliyyə sabitliyinə qısa müddətdə təsir etməyə qadir olan "kütləvi qırğın silahı" kimi bir şeydir. Bu çərçivədə, OPEK və OPEK+ ölkələrinin iyun ayında keçirilmiş sonuncu görüşü zamanı ajiotaj və iri dövlətlərin siyasi təzyiq cəhdləri gözlənilən idi.
Eyni zamanda energetika sahəsində çalışan məmur və ekspertlər hasilat səviyyəsinin 2016-cı ilin sonuna razılaşdırılmış səviyyədən artırmaq barədə qərarın neft qiymətlərinə əhəmiyyətli təsir edəcəyini gözləmirlər. Buna görə də Azərbaycanın 2018-ci il dövlət büdcəsinin dəyişikliklər edilmiş versiyasını yerinə yetirməkdə performans problemi olmamalıdır - dövlət xəzinəsinin gəlirlərinin və xərclərinin yenidən artımı məhz artan neft qiymətlərinə yönəlib.
Ən yaxşı variant
Bazarın gözlənildiyi kimi, kartel iştirakçıları 2018-ci ilin iyul ayından sutkalıq hasilatı 1 milyon barel artırmaq barədə razılığa gəliblər. Düzdür, ekspertlər bildirir ki, bir sıra ixracatçı ölkələr (İraq, Venesuela, Meksika), çox güman ki, istehsal templərini sürətlə artıra bilməyəcəklər və 2018-ci ilin ikinci yarısında real artım sutkada 0,6-0,8 mln. barel təşkil edəcək.
Hər halda, qəbul edilən qərarlar Venesuela, Anqola, Qabon, Ekvatorial Qvineya və Qatarda neft hasilatının ilyarım ərzində müşahidə edilən azalmasını kompensasiya edəcək. Bununla əlaqədar, may ayında OPEK ölkələri neft istehsalını toplam şəkildə 2016-cı ilin dekabr ayında müəyyən edilmiş kvotaların tələb etdiyindən 58% daha çox azaldıblar. Səudiyyənin energetika naziri Xalid əl-Falih bunu belə açıqlayıb ki, OPEK ölkələri hasilatı tələb olunan 1,2 milyon barel əvəzinə 2,2 milyon barel azaldıblar. İyunun 22-23-də əldə olunan razılaşma gündəlik 32,5 milyon barelə bərabər istehsal səviyyəsinə qayıtmağa imkan verir.
Əslində, dünyada istehsal imkanları ilə bağlı vəziyyət son dərəcə asimmetrikdir və demək olar ki, tamamilə Səudiyyə Ərəbistanında cəmlənib. Hazırda krallıq gündəlik hasilatı rahat şəkildə 2 milyon barel artıra bilər. Halbuki İraq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Rusiya və Küveyt günlük hasilatı yalnız 200-300 min barel artırmaq gücünə malikdirlər. Qalan ölkələr isə öz ehtiyat güclərini on minlərlə barellə ölçürlər. Buna görə də, OPEK qərarlarında hər bir ölkənin kvotası ayrıca göstərilmir və gündə "şərti" 1 mln. bareldən bəhs edilir.
Qeyd edək ki, bir növ kartelin iqtisadi şöbəsi rolunu oynayan texniki komitə neft bazarında vəziyyəti təhlil edərək bildirib ki, «dünyada neftə tələbat tempi özünü göstərir və ehtimal edilir ki, bu meyil ilin ikinci yarısında da olduqca güclü qalacaq. Ancaq əgər OPEK və onun müttəfiqləri hasilatı may səviyyəsində qorumağa davam edəcəklərsə, bazarda növbəti altı ay ərzində kəsir yarana bilər», - deyə Komitə tərəfindən təqdim edilmiş hesabatda deyilir.
Əlverişli dəhliz
Bununla yanaşı, OPEK-in iyun iclasında olduqca uzun müzakirələr getdi, mübahisələr və intriqaların ən yüksək səviyyədə olması son qərarların daha da dərin əsaslı olmasını göstərir. Əsas səbəb iqtisadidir: 2014-2016-cı illər böhranını əvəz edən yüksək neft qiymətləri səthi baxışdan, əlbəttə ki, bütün neft istehsal edən dövlətlər üçün bir qurtuluş kimi görünür. Ancaq məhz böhran nəzarətsiz qiymət artımının ölkələrin iqtisadi inkişafı üçün necə mənfi bir amilə çevrildiyini göstərdi. Yada salaq ki, yalnız OPEK ölkələri və Rusiya, Meksika, Qazaxıstan kimi dövlətlərin daxil olduğu bir sıra qeyri-OPEK ölkələrinin 2016-cı ilin sonuna neft hasilatını 1,8 milyon barel azaltmaq barədə razılığa gəldikdən sonra Brent tipli xam neftin qiyməti 2016-cı ilin sonunda qeydə alınmış bir barelə görə 45 $ səviyyəsindən yüksəldi və 2018-ci ilin may ayında 80 dolları keçdi.
Eyni zamanda həm ekspertlər, həm də bazar iştirakçıları düşünür ki, 60-75 dollar arasındakı dəyişiklik optimaldır və qiymətin bundan sonrakı artımı istehlakçılara zərər verə bilər. "Düşünürəm ki, bəli, biz qiymətləri aşağı səviyyədə tutmalıyıq, çünki yüksək qiymətlər istehlakçılara zərər vurur",- deyə BP-nin rəhbəri Robert Dudli bazarda daha çox neftə ehtiyac duyulması ilə bağlı suala cavab verərkən jurnalistlərə bildirib. Onun sözlərinə görə, ilin sonuna qədər BP öz büdcəsində neft qiymətini barelə görə 55-65 dollar səviyyəsində saxlayır.
Rusiyanın "LUKoil" şirkətinin prezidenti Vahid Ələkbərov üçünsə neftin optimal qiyməti 75 dollardır. «Hesab edirəm ki, balans barel üçün 75 $ və artıq bu yoxlanılıb»,- deyə o bildirib və əlavə edib ki, bu qiymətdə neft istehsalçıları onun qiymətinin kəskin azalmasından qorxmadan xammal hasilatını artırmağa başlaya bilərlər. «Əgər hasilatın artması qiymətə təsir edərsə, bu, qısa müddət ərzində ola bilər. Orta müddətli dövrdə isə, bu, bərpa olunacaq. Çünki dünyada neft istehlakı artır və kommersiya ehtiyatları sürətlə azalır", - deyə Ələkbərov bildirib.
Əslində, neft qiymətlərinin yüksək səviyyədə olması dünya istehlakçılarına alternativ yanacaqlara və ya bərpa olunan enerji mənbələrinə keçməyə məcbur edərək dünya üzrə tələbata zərbə vurur. Bu risk artıq Beynəlxalq Energetika Agentliyinin son sahə hesabatında öz əksini tapıb, hesabatda bu il üzrə neft tələbatının proqnozlaşdırılan artımı 100 min barel/s azalıb. Həm də ənənəvi xammal təchizatçıları istəmirlər ki, onların bazar payını cari qiymətlərdə özlərini rahat hiss edən şist neft istehsalçıları tutsun.
Siyasi rakurs
Lakin tamamilə iqtisadi amillərdən əlavə, neft qiymətləri həmişə ətrafda baş verən siyasi intriqaları da izləyir. Xüsusilə də, İranın karbohidrogen ixracatına qarşı ABŞ sanksiyalarının bərpası dünya bazarından sutkada, təxminən, 1 milyon barel nefti aradan çıxardı. Buna görə də, İranın Vyana görüşlərində kvotanın artımına qarşı sərt bir şəkildə çıxış etməsinin səbəbi aydın olur. ABŞ sanksiyalarının qaytarılmasından sonra İranın payı, təxminən, iki dəfə azaldı. Bu da o deməkdir ki, kvotaların artması ilə ölkələr faktiki olaraq İranın payını bölüşdürəcəklər.
Bundan əlavə, İraq da kvotanın artırılmasına qarşı idi, çünki öz xarici siyasətində çox şeydə İran yönümlüdür. Nəhayət, Venesuela da sazişi tənqid etdi, çünki neftin qiymətinin artması, indiki hökumətin uzun sürən böhrandan çıxışının, demək olar ki, tək yoludur və kvota artımı, artıq qeyd olunduğu kimi, bazara əks istiqamətdə təsir etməlidir.
Rusiyanın mövqeyinə gəlincə, ekspertlər onu "ən radikal və sirli" kimi qiymətləndiriblər. Belə ki, 2016-cı ildə Rusiya neft istehsalını azaltmazdan öncə, kifayət qədər uzun müddət bazarlıq aparmışdı, halbuki OPEK-i belə bir addım atmağa yetərincə fəal çağırırdı. 2018-ci ilin əvvəlində istehsal kvotalarının artırılması müzakirə edilən zaman Rusiya bu ssenariyə qarşı çıxdı, aşağı qiymətlərin yeni dövr başlamasından qorxdu. İndi ruslar sadəcə ölkələr üçün kvotanın artırılması üçün çıxış etməklə qalmadılar. Moskvanın danışıqlarda mövqeyi hasilatın sutkada 1,5 milyon barel artırılması olub, bu da 2016-cı il kvotalarından, demək olar ki, tam imtina deməkdir.
Rusiya özü bu vəziyyəti "qiymətləri süni şəkildə üstələməmək" kimi dəyərləndirir, çünki bu, hər kəsə zərər vura bilər. Daha böyük izah faktiki olaraq Vyanada Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiya danışıqlarını aparanlar tərəfindən açıqlandı:
«OPEK +» müvəqqəti birlikdən daha böyük quruma çevrilə bilər. Məsələ bundadır ki, iclasdan bir qədər əvvəl, iki ölkə neft bazarında sabitliyə məsuliyyətlə bağlı ikitərəfli saziş hazırlamaq barədə razılığa gəliblər ki, bu, balanslı bazara nail olunmasına əsaslanacaq.
Xatırladaq ki, Ər-Riyad kvotaların artması üçün əsas lobbiçiyə çevrilib, çünki hasilatına məhdudiyyətindən ən çox zərər çəkən ölkə Səudiyyə Ərəbistanı olub. Krallıq bir sıra sosial proqramları məhdudlaşdırmalı və digər gəlir mənbələrinə yönəlməli olmuşdu.
«Bloomberg»in məlumatına görə, «OPEK+»a nəzarətə nail oluna bilməyəcəyini anlayan Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı «OPEK+» neft hasilatını məhdudlaşdırma müqaviləsində iştirak edən neft ixracatçılarını yeni bir analoji struktura dəvət etməyə hazırlaşırlar. Yeni təşkilatın yeganə fərqi odur ki, iri neft istehsalçılarının onda daha çox səsi olacaq ki, bunlar da, əlbəttə, Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanıdır. OPEK-də bunun tərsinə olaraq "bir ölkə - bir səs" prinsipi fəaliyyət göstərir. Ancaq mütəxəssislər, hələ ki, hadisələrin bu inkişaf ssenarisinə skeptik yanaşırlar və ixracatçıların kütləvi şəkildə yeni təşkilata daxil olacağına inanmırlar.
Digər tərəfdən yenə «Bloomberg»ə istinadən xəbərlər yayılıb ki, OPEK-dən neft istehsalını gündə 1 milyon barel artırmağı ABŞ istəyib. Ümumiyyətlə, ABŞ prezidenti Donald Tramp iclasa qədər iki dəfə «Twitter»dən OPEK-in siyasətindən və neft qiymətlərinin yüksəlməsindən narazılığını ifadə etmişdi. Sitatlar: "Təbii ki, OPEK köhnə əməlinə qayıdıb. Neft qiymətləri süni olaraq qaldırılıb və çox yüksək qaldırılıb! Bu, yaxşı deyil və qəbul edilə bilməz!"
Ekspertlərin fikrincə, bu şərhlər və əlavə neft haqqında xahiş Bill Klintonun prezidentliyinin ikinci dövründə enerji naziri işləmiş Bill Riçardsonun OPEK-ə etdiyi güclü müdaxilələrə bənzəyir, Riçardson 2000-ci ildə OPEK-in iclasının ortasında Səudiyyə Ərəbistanı nazirinə zəng edərək neft hasilatının artırılmasını xahiş etmişdi. Agentlik yazır ki, həmin müdaxilə kartelin digər üzvlərini hiddətləndirmişdi, Səudiyyə Ərəbistanı və İran arasında düşmənçiliyin artmasına səbəb olmuşdu.
Lakin Vyana qərarlarına baxdıqda bu dəfə ABŞ-ın mövqeyinin tam nəzərə alındığını görmək olur. Bundan əlavə, analitiklər hesab edir ki, Trampın İran üzrə qərarları sərt olaraq qalacaqsa, böyük ehtimalla 2018-ci ilin sonunda «OPEK+» istehsalı daha da artıracaq.
Azərbaycan büdcədə neftin qiymətini artırır
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan neft istehsal edən ölkələrdən biri kimi «OPEK+» formatında baş verən bütün proseslərin fəal iştirakçısıdır. Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2019-cu ildə təşkilatın nazirlər toplantısı Bakıda keçiriləcək.
Kvotaların artırılması ilə bağlı məsələdə ölkəmizin mövqeyinə gəldikdə isə, energetika naziri Pərviz Şahbazovun sözlərinə görə, bəzi əsas istehsal ölkələrində hasilatın kəskin azalması və bazarda çıxışa gözlənilən məhdudiyyətlər, eləcə də «upstream» (hasilat, mədən daxili daşıma və karbohidrogenlərin ilkin emalı) sektorunda cəlbediciliyi son illərdə neft qiymətlərinin aşağı olması səbəbindən itirilməsi transmilli şirkətlər üçün gələcəkdə neftə olan qlobal tələbatı qarşılamaqda çətinlik vəd edir. Şahbazov vurğulayıb ki, «OPEK +» çərçivəsində əməkdaşlıq enerji bazarında yeni balans və neft sənayesinin ehtiyaclarına uyğun olaraq yeni investisiyaların təmin edilməsi üçün vacibdir.
Buna görə də Azərbaycan bundan sonra da neft istehsalçısı və ixracçısı ölkələrin maraqlarına uyğun olaraq neft bazarının inkişafına dəstək verməyə hazırdır. «OPEK +» ilə müqavilə üzrə öz öhdəliklərini artıqlaması ilə həyata keçirən Azərbaycan, kvotalara uyğun olaraq neft hasilatı həcmlərinin unifikasiyası üzrə ümumi prosesə öz töhfəsini verir" - deyə Pərviz Şahbazov OPEK və «OPEK+» arasında imzalanmış "Əməkdaşlıq Bəyannaməsi"ni şərh edərkən bildirib.
Bununla belə, «OPEK+»in kvotalar üzrə qərarı Azərbaycanın neft hasilatı sənayesinə elə də ciddi təsir etmir: dünya neft "qazan"da ölkəni payı həlledici rol oynamağa imkan vermir. Məsələnin başqa tərəfi kimi, neft amilindən çox asılı olan Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün qərarın neft qiymətlərinə təsiri, əlbəttə ki, çox vacibdir. Ötən illərdə baş verən böhranın nəticələrini xatırlamaq kifayətdir: manatın devalvasiyası, bankların iflası, iş fəallığının azalması və s. Ona görə də, əlbəttə ki, Azərbaycan bu gün sabit neft qiymətlərinin sabit saxlanmasının tam tərəfdarıdır.
Özü də, hökumət dövlət büdcəsi gəlirlərini və xərclərini 2018-ci ilin ikinci yarısından başlayaraq ilkin proqnoza nisbətən təxminən 10% artırılmasına hazırlaşır. Bu, əsas iqtisadi sənəddə götürülmüş neft qiymətinin artırılması hesabına mümkün olur: neftin qiyməti barel üçün 45 dollardan 55 dollara qaldırılır. Bununla yanaşı, neftin yüksək qiymətləri Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə köçürmələri artırmağa imkan verir.
Bir sözlə, bir neft istehsalçısı və neftlə bağlı iqtisadiyyata malik ölkə kimi Azərbaycan üçün əlverişlidir ki, yanacağın qiyməti yalnız yuxarı səviyyəyə qalxmaqla kifayətlənməsin, həm də bu səviyyədə saxlanıla bilsin. Buna görə də, kartelin bazarın sabitliyini təmin edə biləcək istənilən qərarı bizi razı salmaqda davam edəcək.

БАРРЕЛЕМ БОЛЬШЕ, БАРРЕЛЕМ МЕНЬШЕ…
Несмотря на периодически разгорающиеся споры о "жизнеспособности" Организации стран - экспортеров нефти (ОПЕК), ее решения все еще существенно влияют на энергетические рынки и держат в напряжении экономики большей части мира. Цены на нефть в сегодняшнем мире - почти "оружие массового поражения", способное за короткий период повлиять на финансовую стабильность большинства стран. В этом контексте предшествующие последним июньским заседаниям ОПЕК и ОПЕК+ ажиотаж и попытки политического давления со стороны крупных держав были ожидаемы.
Вместе с тем и энергетические чиновники, и эксперты пока не ожидают значительного влияния на нефтяные цены принятых решений об увеличении добычи до уровня, предусмотренного соглашением конца 2016 года. Соответственно проблем в исполнении дополненного варианта госбюджета Азербайджана на 2018 год не должно возникнуть - повторный рост доходов и расходов госказны ориентировался именно на рост цены на нефть.
Оптимальный вариант
Как рынок и ожидал, участники картеля согласовали увеличение добычи на уровне 1 млн. баррелей в сутки с июля 2018 года. Хотя эксперты указывают на то, что ряд стран-экспортеров (Ирак, Венесуэла, Мексика), скорее всего, не смогут быстро нарастить добычу и во втором полугодии 2018 года реальный прирост составит 0,6-0,8 млн. баррелей в сутки.
Так или иначе, принятые решения компенсируют произошедшее за полтора года падение добычи нефти в Венесуэле, Анголе, Габоне, Экваториальной Гвинее и Катаре. Из-за этого в мае страны ОПЕК суммарно сократили добычу нефти на 58% больше, чем того требуют установленные в декабре 2016 года квоты. Как пояснил министр энергетики Саудовской Аравии Халид аль-Фалих, страны ОПЕК снизили добычу на 2,2 млн. баррелей вместо положенных по квотам 1,2 млн. баррелей. Достигнутые 22-23 июня договоренности позволяют вернуться к уровню добычи в 32,5 млн. баррелей в сутки.
Дело в том, что ситуация с производственными возможностями в мире крайне асимметрична и почти полностью сконцентрирована в Саудовской Аравии. Сейчас королевство может добывать на 2 млн. баррелей в день больше, тогда как Ирак, Объединенные Арабские Эмираты, Россия и Кувейт имеют свободных мощностей на 200-300 тыс. баррелей в день каждая. Остальные страны и вовсе измеряют свои незадействованные мощности в десятках тысяч. Поэтому в решениях ОПЕК не называются квоты каждой страны, а указан "условный" 1 млн. баррелей в день.
Отметим, что в качестве обоснования технический комитет организации, являющийся своего рода экономическим департаментом картеля, проанализировав ситуацию на нефтяном рынке, сообщил, что "мировой спрос на нефть демонстрирует темпы, предполагающие, что он останется достаточно сильным во второй половине этого года. Однако если ОПЕК и ее союзники продолжат сохранять добычу на майских уровнях, в таком случае на рынке может образоваться дефицит в течение следующих шести месяцев", - говорится в отчете, предоставленном комитетом.
Выгодный коридор
Между тем июньские заседания ОПЕК предваряли довольно длительные обсуждения, споры, интриги, причем на самом высоком уровне, что говорит о более глубокой подоплеке окончательных решений.
Причина основная - экономическая: высокие цены на нефть, пришедшие на смену кризису 2014-2016 годов, при поверхностном взгляде, конечно, кажутся спасением для всех нефтедобывающих государств. Но именно этот кризис еще раз показал, насколько негативным фактором для экономического развития стран становится такой неконтролируемый рост цен. Напомним, что только когда ОПЕК и ряд стран не-ОПЕК, включая Россию, Мексику, Казахстан, договорились снизить нефтедобычу на 1,8 млн. б/с в конце 2016 года, цена нефти Brent выросла с $45 за баррель, предшествовавших сделке, до более чем $80 в мае 2018-го.
При этом как эксперты, так и сами участники рынка считают коридор в $60-75 наиболее оптимальным и указывают, что дальнейший рост цен может пагубно повлиять на потребителей. "Думаю, да, нам действительно надо держать цены на низком уровне, потому что высокие цены бьют по потребителям", - сказал, в частности, журналистам глава ВР Роберт Дадли, отвечая на вопрос, нужно ли рынку больше нефти. По его словам, до конца года ВР сохраняет в своем бюджете цену нефти в $55-65 за баррель.
Для президента же российского ЛУКОЙЛа Вагита Алекперова оптимальная цена на нефть - $75 за баррель. "Полагаю, что цена в $75 за баррель - это баланс, который уже нащупан", - сказал он, добавив, что при этой цене страны - производители нефти могут начать увеличивать добычу сырья без опасения резкого снижения ее стоимости. "Если увеличение производства и повлияет на цену, то краткосрочно. В среднесрочном периоде она восстановится, потому что потребление нефти в мире растет, а коммерческие запасы достаточно быстро снижаются", - сказал В.Алекперов.
Дело в том, что высокий уровень цен на нефть бьет по мировому спросу, заставляя потребителей переходить на альтернативные виды топлива или возобновляемые источники энергии. Данный риск уже был отражен в последнем отраслевом докладе Международного энергетического агентства, в котором прогнозируемый рост спроса на нефть в этом году был снижен на 100 тыс. б/с. Также традиционные поставщики сырья не хотят, чтобы их рыночную долю занимали сланцевые производители, которые уже чувствуют себя комфортно при нынешних ценах.
Политический ракурс
Однако помимо чисто экономических факторов, цены на нефть и происходящее вокруг всегда сопровождают политические интриги. В частности, возобновление со стороны США санкций в отношении экспорта углеводородов Ирана убрало с мирового рынка около 1 млн. баррелей нефти в сутки. Поэтому понятно, почему Иран на заседании в Вене так яро выступал против увеличения квот. После возврата американских санкций доля Ирана упала практически вдвое. А это означает, что при нынешнем увеличении квот страны фактически поделят нишу Ирана.
Кроме того, был против и Ирак, который в своей внешней политике во многом ориентируется на Иран. Наконец, раскритиковали соглашение и в Венесуэле, для которой повышение цен на нефть остается чуть ли не единственным вариантом выхода из затяжного кризиса при нынешней власти, а рост квот, как уже говорилось, должен повлиять на рынок в обратную сторону.
Что касается позиции России, то эксперты оценили ее как "самую радикальную и загадочную". Так, в 2016 году Россия достаточно долго торговалась, прежде чем сократить добычу нефти, хотя сама активно призывала сделать такой шаг ОПЕК. А в начале 2018-го, когда уже начались разговоры об увеличении квот на добычу, Россия была против данного сценария, опасаясь нового витка падения цен. Сейчас россияне выступали не просто за увеличение квот для стран. Переговорной позицией Москвы было увеличение добычи на 1,5 млн. баррелей, что фактически означает почти полный отказ от квот 2016 года.
Сама Россия описывает эту ситуацию как стремление не "завышать искусственно цены", поскольку это может ударить по всем. Еще одно объяснение было фактически озвучено переговорщиками Саудовской Аравии и России на встрече в Вене: ОПЕК+ может стать чем-то большим, чем временное объединение.
Дело в том, что незадолго до заседания эти две страны договорились подготовить двустороннее соглашение об ответственности за стабильность рынка нефти, что будет основываться на стремлении к сбалансированному рынку.
Напомним, что Эр-Рияд стал основным лоббистом увеличения квот, так как от ограничения добычи страдает больше всего именно Саудовская Аравия. Королевству пришлось ограничить ряд социальных программ и переориентироваться на другие источники доходов.
Согласно информации Bloom-berg, поняв, что достичь контроля над ОПЕК+ не удастся, Россия и Саудовская Аравия собираются пригласить экспортеров нефти, участвующих в соглашении об ограничении нефтедобычи ОПЕК+, в новую аналогичную структуру. Единственным отличием новой организации будет тот факт, что крупные производители нефти, к которым, разумеется, относятся Россия и Саудовская Аравия, получат в ней больше голосов. В отличие от ОПЕК, где действует принцип "одна страна - один голос".
Однако эксперты пока скептически относятся к подобному сценарию развития событий и считают, что надеяться на массовое вхождение экспортеров в новую организацию не стоит.
С другой стороны, со ссылкой опять же на Bloomberg, стали появляться новости о том, что увеличить добычу нефти на 1 млн. баррелей в сутки ОПЕК попросили США. Впрочем, президент Соединенных Штатов Дональд Трамп до заседания дважды в Twitter публично выразил недовольство политикой ОПЕК и растущими ценами на нефть. Вот цитаты: "Похоже, ОПЕК взялась за старое. Нефтяные цены искусственно завышены, и очень сильно! Нехорошо и неприемлемо!" и "Цены на нефть слишком высоки, ОПЕК опять взялась за старое. Нехорошо!" По мнению экспертов, эти комментарии и просьба о дополнительной нефти входят в число самых сильных вмешательств в дела ОПЕК со времен Билла Ричардсона, министра энергетики в ходе второго срока Билла Клинтона, который позвонил министру Саудовской Аравии в разгар встречи ОПЕК в 2000 году и попросил об увеличении нефтедобычи. Вмешательство привело в ярость других членов картеля, обострив раскол между Саудовской Аравией и Ираном, пишет агентство.
Но, судя по решениям в Вене, на этот раз позиция США была учтена в полной мере… Более того, аналитики отмечают, что если решения Трампа по Ирану останутся жесткими, с большой вероятностью в конце 2018 года ОПЕК+ еще увеличит добычу.
Азербайджан повышает цену на нефть в бюджете
Надо сказать, что Азербайджан как одна из нефтедобывающих стран является активным участником всех процессов, проходящих в формате ОПЕК+. Более того, министерская встреча организации в 2019 году по инициативе президента Азербайджана Ильхама Алиева пройдет в Баку.
Что касается позиции нашей страны в вопросе повышения квот, то, как указывал министр энергетики Пярвиз Шахбазов, резкое снижение добычи в некоторых основных странах-производителях и ожидаемые ограничения доступа на рынок, а также потеря привлекательности сектора upstream (добыча, внутри-промысловая транспортировка и первичная переработка углеводородов) для транснациональных компаний из-за низких цен на нефть в последние годы "обещают" в будущем сложности в удовлетворении глобального спроса на нефть. Сотрудничество в рамках ОПЕК+ важно для обеспечения нового баланса на энергетическом рынке и для вложения новых инвестиций в соответствии с потребностями нефтяной промышленности, подчеркнул П.Шахбазов.
Поэтому Азербайджан готов и дальше оказывать поддержку процессу развития нефтяного рынка в соответствии с интересами стран-производителей и экспортеров нефти. "Азербайджан, с избытком выполнявший свои обязательства в рамках соглашения с ОПЕК+, вносит свой вклад в общий процесс по унификации объемов добычи нефти в соответствии с квотами", - сказал П.Шахбазов, комментируя подписание Декларации о сотрудничестве между странами ОПЕК и ОПЕК+.
Впрочем, ясно, что решение ОПЕК+ по квотам особой погоды для нефтедобывающей отрасли Азербайджана не делает: ее доля в мировом нефтяном "котле" определяющей роли не играет. Другое дело - влияние решения цены на нефть - этот вопрос для экономики Азербайджана, значительно зависящей от нефтяного фактора, конечно, крайне важен. Достаточно вспомнить последствия кризиса предыдущих лет: девальвации маната, банкротство банков, снижение деловой активности и т.д. Поэтому, конечно, Азербайджан на сегодня полностью за сохранение стабильных цен на нефть.
Тем более что правительство идет на корректировку доходов и расходов госбюджета со второй половины 2018 года в сторону увеличения почти на 10% в сравнении с первоначальным прогнозом. И происходит это именно благодаря росту цены на нефть, заложенной в главном экономическом документе: с $45 до $55 за баррель. Кроме того, высокие цены на нефть позволяют увеличить трансферты Госнефтефонда в госбюджет.
Словом, как производителю и стране с нефтезависимой экономикой Азербайджану выгодно, чтобы цены на топливо не только были на высоте, но и могли удержаться на этой планке. Поэтому нас и впредь будет устраивать любое решение картеля, способное обеспечить стабильность рынка.