Azərbaycanda kommersiya banklarının kreditlərinə limit tətbiqindən imtina edilib
Azərbaycanda problemli kreditlərə görə kompensasiyaların verilməsi prosesi tam başa çatdırılmaq üzrədir və 600 mindən çox borclu üçün ədalət, nəhayət ki, zəfər çalacaq. Ölkə rəhbərliyinin bu misilsiz qərarı digər məsələlərlə yanaşı, həm də bank sektoruna əhalinin inamının artırılmasına və nəticə etibarilə kredit bazarının canlanmasına yönəlib.
Ümumiyyətlə, sonuncu məsələ üçün, daha bir vacib şərtin olması – aşağı faiz dərəcələri son dərəcə vacibdir ki, bunu istehlak kreditləri üçün müraciət edənlərlə yanaşı, iş adamları da arzulayırlar. Lakin Mərkəzi Bankın (AMB) və digər bazar tənzimləyicilərinin bütün səylərinə baxmayaraq, kommersiya kreditlərinin dərəcələri aşağı düşmür.
Artım amilləri
Azərbaycan iqtisadiyyatı devalvasiyadan sonrakı şoku, demək olar ki, tam başa vurub və əvvəlki inkişaf templərinə dönməyi bacarıb. Lakin manatın məzənnəsinin dəyişməsindən ən çox zərər çəkmiş bank sektoru hələ də kredit şərtlərini sadələşdirməyə qərar verə bilmir, halbuki 2018-ci ildən başlayaraq, Mərkəzi Bank uçot dərəcəsini 15%-dən 8,75%-ə endirib.
İqtisadi Təşəbbüslərə Yardım Mərkəzinin eksperti Samir Əliyevin sözlərinə görə, bank aktivlərinin devalvasiyadan öncəki strukturuna nəzər saldıqda qeyd etmək olar ki, aktivlərin 70%-i kreditlərin payına düşüb, bu gün isə bu göstərici 40-43% təşkil edir. "Bu göstərir ki, banklar siyasətlərini dəyişdirməyi qərara alıblar. Əgər əvvəllər qiymətli kağızlara qoyulan investisiyalar 1-2% təşkil edirdisə, bu gün qiymətli kağızlara yatırımlar 20%-i ötür. Ancaq kredit portfeli azaldığına görə, bütövlükdə bankların gəlirləri azalıb", - deyə S.Əliyev bildirib.
Amma bu amil kredit dərəcələrinə necə təsir edib? AMB-nin məlumatına görə, fiziki şəxslər üçün verilən kreditlər üzrə orta faiz dərəcəsi 2018-ci ilin əvvəlindəki 16,31%-dən cari ilin 1 aprel tarixinə 17,04%-ə yüksəlib. Yəni uçot dərəcəsi azaldığı halda faiz dərəcələri artır. Bu necə və niyə baş verir?
Məsələ bundadır ki, kreditlər üzrə faiz dərəcələrini bir neçə komponent formalaşdırır. İlk növbədə, bu, resursun dəyərindən asılıdır. Burada paradoks yaranır – axı, Mərkəzi Bankın kommersiya banklarına borc verdiyi yenidən maliyyələşdirmə dərəcəsi azalır. Lakin faktiki olaraq, kommersiya bankları tərəfindən AMB-dən alınan kreditlərin xüsusi payı ümumi məbləğdə çox azdır. Buna görə, uçot dərəcəsinin azalması bankların kredit siyasətində önəmli rol oynamır.
"Mərkəzi Bankın ölkənin banklarında kredit portfeli, təxminən, 400 milyon manat təşkil edir. Bu, ümumi bank aktivlərinin həcmində çox kiçik bir rəqəmdir. Heç bir mərkəzi bank bu cür resurs həcmi ilə bazarda təsir göstərə bilməz. AMB–nin nüfuzu bankların bir-birinə uçot dərəcəsinin dəyişməsi vasitəsi ilə ötürdükləri pulların dəyərinə təsiri ilə məhdudlaşır", - deyə Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov bildirib.
Kreditlər üzrə faiz dərəcələri daha çox bankların cəlb etdiyi əmanətlərin dərəcələrindən asılıdır və bu gün onlar 14-15%-ə çatır. Daha sonra bankın mənfəəti gəlir ki, tövsiyələrə görə, o, 1-2%-dən çox olmamalıdır. Burada qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan bazarında bankların çoxu bu tövsiyələri yerinə yetirirlər.
Nəhayət, son illərdə ən önəmli komponentlərdən biri risk payıdır. Bankların Azərbaycan Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının tələblərinə uyğun olaraq verməli olduğu borclar üzrə mümkün itkilər üzrə ehtiyatlar məhz indiki yüksək faiz dərəcələrini müəyyənləşdirir.
Dərəcələrin məhdudlaşdırılması?
Kreditlər üzrə faiz dərəcələrinin həddindən yüksək olması hökumət və parlamentdə də narahatlıq yaratdı: Milli Məclisin iclaslarında bir sıra millət vəkilləri bankları ciddi tənqid etdilər və kredit dərəcələrinin azaldılmasını tələb etdilər. Bir neçə mümkün həll təklifi təklif olundu və onlardan biri faiz dərəcələrinə yuxarı hədd qoyulması ilə onların məhdudlaşdırılması idi. Bu fikir 2019-cu ilin əvvəlindən etibarən fəal müzakirə edilir və mart ayının sonundan - aprelin əvvəlindən ictimaiyyətə açıqlanıb.
«Fitch Ratings» beynəlxalq reytinq agentliyinin aprelin əvvəlində Bakıda keçirilmiş illik konfransında Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının Risklərin İdarə Edilməsi Departamentinin rəhbəri Aytən Məmmədova qeyd edib ki, tənzimləyici bank kreditləri üzrə faiz dərəcələrini məhdudlaşdırma imkanlarını nəzərdən keçirir.
"Biz bu fikirlə razıyıq ki, bank kreditləri üzrə dərəcələr olduqca yüksəkdir, lakin hazırda qanunvericilik bizə bu məsələdə bankları məhdudlaşdırmağa imkan vermir. Bizim faiz dərəcələrini məhdudlaşdırmaqla bağlı təkliflərimiz var, lakin bu məsələ hələ ki müzakirə mərhələsindədir", - deyə Palata nümayəndəsi bildirib.
Ancaq bu təklif elə konfransın özündə mənfi qəbul edildi. Bir sıra bankların nümayəndələri qeyd etdilər ki, bu, bankların fəaliyyət azadlıqlarının məhdudlaşdırılmasıdır və vurğuladılar ki, bu addım depozitlər üzrə faiz dərəcələrinin kəskin azaldılmasına gətirib çıxaracaq.
Məsələn, Azərbaycan «PASHA Bankı»nın İdarə Heyətinin üzvü Bəhruz Nağıyev bildirib ki, banklar kreditlər üzrə faiz dərəcələrinin azaldılmasına gedə bilərlər, lakin belə olan halda depozit dərəcələri də azalacaq. "Əgər hamı banklara illik 6-7% dərəcəsi ilə pul qoymağa razı olarsa, banklar daha aşağı dərəcələrlə kredit verməyə hazır olacaqlar", - deyə o vurğulayıb.
Beləliklə, bankir bir daha təsdiq etdi ki, kreditlər üçün əsas mənbə depozitlərdir ki, bu da düşünməyə vadar edir: əmanətçilər öz iştahlarını cilovlamağa və daha ucuz kreditlər naminə depozitlər üzrə daha aşağı faiz ödənişləri almağa razıdırmı? Axı, əks halda bu addım əmanətlərin getməsinə və bank sektorunda növbəti problemə səbəb ola bilər.
Bu məsələdə nöqtə may ayının əvvəlində qoyuldu: Mərkəzi Bankın rəhbəri Elman Rüstəmov mətbuat konfransında bildirdi ki, bank kreditləri üzrə faiz dərəcələri yuxarı hədlə məhdudlaşmayacaq. Eyni zamanda E.Rüstəmov qeyd edib ki, məsələ yüksək səviyyədə həll olunub.
"Mərkəzi Bankın bu məsələ ilə bağlı mövqeyi həmişə mənfi olub. Faiz dərəcələrinin yuxarı hədlə məhdudlaşdırılmasına dair qərar ölkədə aparılan islahatların fonunda elə də doğru olmazdı", - deyə AMB rəhbəri bildirib. O qeyd edib ki, indiki mərhələdə bu, əmanətlər üzrə faiz dərəcələrini aşağı salacaq ki, bu da əhalinin gəlirlərini azaldacaq və gələcəkdə kölgə bankçılığının yaranmasına səbəb ola bilər ki, bu da bir sıra yeni problemlər yarada bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, bir sıra ölkələrdə faiz dərəcələrinin məhdudlaşdırılması tətbiq olunur, lakin bunu çox aşağı gəlirli ölkələr tətbiq edirlər. Eyni zamanda bu məhdudiyyət yalnız istehlakçı kreditlərinə şamil edilir, amma bu, iqtisadi siyasət aləti yox, istehlakçıları süni şəkildə yüksəldilən faiz dərəcələrindən qorumaq üçün mübarizə üçün qəbul edilir.
Çıxış yolu islahatlardadır
Məsələ bundadır ki, faiz dərəcələrinin məhdudlaşdırılması, onların bazar qanunlarından və qaydalarından kənar şəkildə tənzimlənməsi yetərincə mənfi iqtisadi nəticələrə gətirib çıxara bilər - kölgə bankçılığı yarana bilər və yuxarıda qeyd olunduğu kimi, bank sektorundan vəsaitləri çıxa bilər.
Kreditlər üzrə yüksək faiz dərəcələri ilə necə mübarizə aparmaq olar? Təbii ki, bəzi komponentlərin azalmasına nail olmaq lazımdır. Məsələn, uçot dərəcəsinin daha da azaldılması və devalvasiyadan əvvəlki səviyyəyə qaytarılması faiz dərəcələrinə müəyyən təsir göstərəcək. Digər tərəfdən əmanətlərin müəyyən qədər ucuzlaşdırılmasına getmək olar, lakin burada həddi aşmaq və əhalinin mənfi reaksiyasına səbəb olmaq olmaz, əhali onsuz da bank sektoruna ciddi etibar etmir.
Depozitlərə təsir üzrə yaxşı alət Azərbaycan Əmanətlərin Sığortalanması Fondu (ADIF) tərəfindən sığorta olunan depozitlərin faiz dərəcələri üzrə yuxarı həddin azaldılması ola bilər ki, hazırda bu hədd milli valyutada depozitlər üzrə 15% təşkil edir. Bundan başqa, ekspertlər AMB tərəfindən bank kreditləşməsinin artmasının müsbət təsir verə biləcəyini qeyd edirlər, çünki hətta indiki uçot dərəcəsi ilə belə, bu resurslar əmanətlərdən ucuz başa gəlir.
Banklar öz marjalarını azaltmayacaqlar, ona görə ikinci variant kreditlər üçün rezervlər yaradılmasına yanaşmanın dəyişdirilməsi ola bilər. Qeyd etmək lazımdır ki, tənzimləyici artıq 2020-ci ilə qədər bankların tənzimlənməsi üçün yeni qaydalar qəbul etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.
Bundan başqa, 13 fevraldan etibarən kredit risklərinin idarə olunması üzrə yeni qaydalar qüvvəyə minib ki, Azərbaycan bankları bu sahədə yeni sistem işləməlidirlər. Onlarda həmçinin bankların hazırlamalı olduğu risklərin daxili reytinq sisteminin parametrləri, həmçinin kreditlərin yenidən qurulması prosesi və s. qeyd edilib. Beləliklə, tənzimləyici də bu istiqamətdə fəallıq göstərməyə başlayıb.
Bu problemi həll etmək üçün gərək olan başqa bir element rəqabət olmalıdır - yalnız rəqabət mühitində banklar müştəri bazasını itirməkdən qorxaraq faiz dərəcəsini artırmaq istəməyəcək.
Bütün sadalanmış nüansları nəzərə alaraq, kompromis axtarmaq və faiz dərəcələrini azaltmaq üçün bu məsələdə beynəlxalq təcrübədən yararlanaraq zərərsiz mexanizmlər hazırlamaq lazımdır. Axı, birtərəfli qəbul edilmiş qərarlar müsbət nəticə vermir və bundan əlavə, Azərbaycanın maliyyə sistemində əldə edilən sabitliyə zərbə vurur.

INTEREST RATES TO REMAIN
Compensation of problem loans is going to end in Azerbaijan soon and the justice will be finally met for more than 600,000 borrowers. The idea behind this unprecedented move of the government was, among other things, to stimulate an increase in public confidence in the banking sector and, as a result, to revive the credit market.
To make this happen, however, it is extremely important to ensure low interest rates for both the borrowers of consumer loans and businessmen. But the rates of commercial loans do not decrease, despite all the efforts of the Central Bank and other market regulators.
Growth factors
The economy of Azerbaijan has almost completely survived the post-devaluation shock and has been able to return to the previous development rate. But the banking sector, most affected by fluctuations in the exchange rate of the manat, still cannot decide on simpler loaning terms, although the Central Bank has reduced the interest rate seven times since 2018 from 15% to 8.75%.
According to Samir Aliyev, expert of the Centre for Support of Economic Initiatives, 70% of banking assets before devaluation were credits, while today this figure is 40-43%. "This means that banks decided to change their policies. If earlier investments in securities reached 1-2%, today banks invest in securities more than 20% of their assets. But as the credit portfolio has decreased, bank incomes have decreased too," S. Aliyev said. But how did this affect loan rates? According to CBA, as of April 1, 2019, the average interest rate on individual loans has increased from 16.31% to 17.04% since the beginning of 2018. In other words, discount rate decreased, while interest rates rose. How and why?
In fact, interest rates are formed from several components. The first is the cost of the resource. This is the main cause of the paradox. After all, refinancing rate, according to which CBA lends to commercial banks, is declining. But commercial banks receive a very small share of loans from CBA. Therefore, reduction of the discount rate does not play a significant role in the credit policy of banks. "The loan portfolio of the Central Bank is about ₼400 million. This is a very small amount of total bank assets, which no central bank can influence the market with. The impact of CBA is on the value of money that banks transfer to each other through a change in the discount rate," the Chairman of CBA, Elman Rustamov, noted.
Interest rates on loans depend much more on rates of deposits attracted by banks, which today reach 14-15%. Next factor is the bank's profit, which, according to recommendations, should not exceed 1-2%. Many Azerbaijani banks indeed follow these recommendations.
Finally, one of the most significant components in recent years is the risk pay. The reserves for possible losses on loans that banks are required to allocate in accordance with the requirements of the Azerbaijan Financial Market Supervision Chamber and determine the current high interest rates.
Limiting of rates?
Eventually, high interest rates began to worry both the government and the parliament, when a group of deputies severely criticised the banks and demanded them to reduce the loan rates. Several possible solutions were proposed, one of which was the possible limitation of interest rates by introducing an upper limit. The idea has been actively discussed since the beginning of 2019 and was made publicly available in the end of March - beginning of April.
At the annual conference of Fitch Ratings on Azerbaijan held in Baku in early April, Ayten Mammadova, head of the risk management department of the Financial Market Supervision Chamber, noted that the regulator is considering the possibility of limiting interest rates of bank loans. "We agree with the opinion that the rates are quite high, but legislation currently does not allow us to restrict banks in this matter. We have proposals for limiting interest rates, but this issue is still under discussion," Mammadova said.
However, the proposal was negatively received already at the conference. Some bank representatives said that this is a restriction of banks' freedom, and noted that this step will lead to a sharp reduction in interest rates on deposits. For example, a member of the board of the PASHA Bank Azerbaijan, Bahruz Naghiyev, said that banks can reduce interest rates, but this will also decrease deposit rates as well. "If everyone agrees to keep funds in banks at the rate of 6-7%, then banks will also be ready to provide loans at lower rates," he said. In other words, the banker once again confirmed that deposits are the main source of loans, which makes one wonder: are depositors willing to moderate their appetite and receive lower interest payments on deposits for cheaper loans? Indeed, otherwise such a move could lead to an outflow of deposits and another problem in the banking sector.
Thus, in early May, Elman Rustamov said at a press conference that they would not introduce upper limit on interest rates. At the same time, the head of CBA noted that the issue was solved at a higher level. "The position of the Central Bank on this issue has always been negative. The decision to limit interest rates would not be entirely correct in the light of the reforms implemented in Azerbaijan," Rustamov said. He noted that at this stage it will lead to lower interest rates on deposits, which will reduce the incomes of population and in the future may cause the emergence of shadow banking, which will create a new series of problems.
In fact, limits on interest rates are practices in a number of countries, but these are countries with very low income. At the same time, this restriction is adopted only for consumer loans, not as a tool of economic policy, but to combat artificially high interest rates to protect consumers.
Reforms are required
Limiting interest rates and regulating them outside market laws can lead to negative economic consequences, such as the shadow banking and, as noted above, an outflow of funds from the banking sector. How can one deal with high interest rates then? Naturally, it is necessary to ensure reduction in some components. For example, a further reduction in the discount rate and its return to the pre-devaluation level will have a certain impact on interest rates. On the other hand, it is possible to introduce certain reduction in the cost of deposits, but it is important not to overreact and run into a negative reaction of the population, which does not really trust the banking sector anyway.
A good factor on deposits is the reduction of the upper limit on the interest rates of insured deposits from the Deposit Insurance Fund of Azerbaijan (ADIF), which currently stands at 15% for deposits in national currency. In addition, experts note the positive impact of increasing bank lending by the CBA, because even with the current refinancing rate, these resources are cheaper than deposits.
Banks will not reduce their margins, so the second option could be the change in approach to creating reserves for loans. The regulator has already announced plans to adopt new rules for banking regulation by 2020. In addition, from February 13, new rules for managing credit risks came into force, according to which Azerbaijani banks should develop a new system in this area. They also noted the parameters of the internal risk rating system, which banks will have to prepare, the process of loan restructuring, etc. So the regulator also began to act in this direction.
Another necessary element to solve the problem should be competition, as only in a competitive environment will the banks be able to increase interest rate for fear of losing the customer base.
Considering all the above, it is necessary to look for a compromise and develop painless mechanisms to reduce interest rates, using international experience. After all, unilaterally made decisions will not bring positive results and may harm the existing stability in the financial system of Azerbaijan.