ƏNƏNƏVİ SİSTEM ÇAT VERİR
Avropa Parlamentinə (AP) mayın 23-26-da keçirilmiş seçki Avropa İttifaqının (Aİ) siyasi meydanında tam yeni qüvvələr balansı yaradıb. İki aparıcı fraksiya – «Avropa Xalq Partiyası» (mühafizəkar və xristian-demokrat partiyaları) ilə «Sosialistlər və Demokratlar Alyansı» ənənəvi hakim çoxluğu əldən verib (onlar ümumilikdə, təxminən, 43% səs toplayıb). Beləliklə, AP-nin oriyentasiyasında ciddi dəyişiklik baş verməsə də, sağ-mərkəzçilərlə sol-mərkəzçilər son 40 ildə ilk dəfə parlamentə nəzarəti əldən verib. Əvəzində, liberallar, millətçi-avroskeptik-populistlər və «yaşıllar» mövqelərini xeyli yaxşılaşdırıb.
Xatırladaq ki, AP-yə seçki partiya siyahıları üzrə keçirilir. Lakin parlamentdə partiyalar yox, ideoloji əlamətlərinə görə formalaşdırılan fraksiyalar əyləşir.
Son seçkinin nəticəsinə bir sıra amillər təsir göstərib. Bir tərəfdən, son dövlərdə hər yanda populistlərlə millətçilərin tərəfdarları artıb, digər yandan birləşmiş Avropa tərəfdarlarının ənənəvi partiyalardan narazılığı kifayət qədər çoxalıb. Bu isə liberallarla «yaşıllar»a xeyli əlavə səs qazandırıb.
Nümunə kimi Almaniyanı göstərmək olar. Orada ekopartiyalar, «Almaniya üçün alternativ»dən olan qatı sağçı populistlər, həqiqətən, yaxşı nəticə göstərərək (onlar üçün) 4-cü yeri tutublar (2014-cü ildəki 7,1%-lik nəticəni 10,8%-dək artırıblar). Sosial-demokratların nəticəsi isə zəif olub. Onların ən iri partiyası olan XDİ belə, mövqeyini itirib.
Bənzər hal Fransada da yaşanıb. Orada Marin Le Penin «Milli birlik» partiyası cüzi fərqlə qalib gəlib. İkinci yeri Makronun «İrəli, respublika!» partiyası tutub.
Böyük Britaniyada liderlik Azadlıq Partiyasının sabiq lideri Naycela Faracın «Brexit» partiyasına qismət olub, İtaliyada baş nazirin müavini Matteo Salvininin «Liqa» partiyası 30%-dən çox səs qazanıb.
Bu nəticə populistləri, əlbəttə ki, ruhlandırıb. Məsələn, Salvini artıq «Avropada yeni intibah dövrü»nün gəldiyini bəyan edib. «Bu, Avropanın dəyişdiyini göstərir. Demək, Avropa elitanın, korporasiyaların, nüfuzlu güclərin köləsi olmaqdan yorulub. Bugünkü səsvermə göstərir ki, Avropada qaydalar dəyişir…», - deyə «Avropa xalqlar və millətlər alyansı»na da başçılıq edən Salvini qeyd edib. Yeri gəlmişkən, bu alyans özündə Avropanın bir sıra millətçi partiyalarını biləşdirir.
Salvininin nikbinliyi, əlbəttə ki, əsassız deyil. Amma o, populizmə də bir qədər çox yer verib. Çünki «Avropa xalqlar və millətlər alyansı»nın qarşısına qoyduğu hədəfə çatacağı inandırıcı görünmür.
Bundan başqa, liberallar bir qrupda birləşə bilirlərsə, «qeyri-sistem partiyaları» çox pərakəndədir. Bir sıra məsələlərdə onların mövqeləri tam ziddiyyət təşkil edir. Məsələn, Salvini Aralıq dənizilə İtaliyaya üz tutan miqrantların Aİ-nin bütün ölkələrinə paylanmasını təklif edirsə, Mərkəzi və Şərqi Avropadan olan millətçiləri buna qəti etiraz edir. Bundan başqa, britaniyalı avroskeptiklər, güman ki, AP-da çox qalmayacaq. Hər halda, Böyük Britaniya Aİ-ni hələ bu il martın 29-da tərk etməli idi. Bu proses sadəcə, Britaniya parlamentinin Brüssellə razılaşmanı ratifikasiya etməməsi üzündən ləngiyir. İndi «boşanma» oktyabrın 31-də baş tutmalıdır.
Avropanın siyasi dairələri isə əslində, faciəvi və qorxunc bir şeyin baş vermədiyini düşünür. Halbuki yaşananlar onlar üçün siqnal olmalıdır. İndi sağ-mərkəzçilərlə sol-mərkəzçilər liberallarla koalisiyaya getməli olacaq. Dayanıqlı çoxluğa nail olunmasının yolu məhz budur. Ümid edək ki, onlarda bunun üçün lazım olan siyasi iradə tapılacaq.
Aİ liderləri isə Avropa İttifaqı Şurası çərçivəsində Avropa Komissiyasının rəhbəri postuna namizədi müəyyənləşdirməli və AP-nin səsverməsinə təqdim etməlidir. Hazırda bu posta əsas namizəd sağ-mərkəzçi «Avropa Xalq Partiyası»nın rəhbəri, bavariyalı siyasətçi Manfred Veber sayılır. Veberin özü isə keçirdiyi mətbuat konfransında partiyasının avroskeptiklə və populistlərlə əməkdaşlıq etməyəcəyini bildirib.
İstənilən halda, AP-nin yeni və kifayət qədər rəngarəng tərkibi razılığa gəlmək bacarığı nümayiş etdirmək məcburiyyətindədir. Onlar xüsusilə büdcə tənzimlənməsi, miqrasiya siyasəti, artmaqda olan qeyri-bərabərlik, gəlirlərin durğunluğu kimi həssas məsələlərdə razılığa gəlməlidirlər. Bundan başqa, avropalılar, nəhayət, ortaya əsas tərəfdaşlar olan ABŞ, Rusiya və Çinlə münasibətlərdə aydın strategiya qoymalıdırlar. Bu mənada, Almaniyada artıq 14 ildir hakimiyyətdə olan Angela Merkelin «Süddeutsche Zeitung» qəzetinə elə Avropa Parlamentinə seçki ərəfəsində verdiyi müsahibə kifayət qədər nümunəvidir. «Onlar (Çin, Rusiya və ABŞ) bizi təkrar-təkrar ümumi mövqe tapmağa vadar edir», - deyə kansler bildirib. O, Avropanı qruplaşmağa, «iqtisadi imkanlarla müqayisə oluna biləcək siyasi güc toplamağa» çağırıb. Merkel hesab edir ki, bu, fövqəldövlətlərdən asılı olmamaq üçün vacibdir.
Kansler Avropanın ABŞ prezidenti Donald Trampın qərarına rəğmən, İranla nüvə razılaşmasından imtina etmədiyini misal göstərib. O, əmindir ki, Aİ daxili münaqişələri bir kənara qoymalı, effektiv xarici siyasət yürütməlidir.
Hazırda Aİ-nin ən nüfuzlu, ən görkəmli siyasətçisi sayılan Merkelin bu fikirləri göstərir ki, Avropanın elitası bu güclü təməli yenidən ayaqları altında görmək istəyir. Bunun fonunda «Avrobarometr»in 2019-cu ilin yazında Aİ-nin 14 ölkəsində apardığı sorğunun nəticəsi sarsıdıcı görünür. Avropa Beynəlxalq Münasibətlər Şurası (ECFR) yazır ki, sorğuda iştirak etmiş insanların üçdə ikisi əvvəlkitək, ölkələrinin Aİ-yə üzvlüyünü qəti şəkildə dəstəkləyir. Bu, 1983-cü ildən bu yana qeydə alınmış ən yüksək göstəricidir. Onlar avropalı eyniliyini, vahid bazarın və valyutanın üstünlüklərini yüksək qiymətləndirir, xanım Merkel kimi, təkbaşına qlobal oyunçu ola bilməyəcəklərini yaxşı anlayırlar. Lakin digər yandan, onların əksəriyyəti Aİ-nin yaxın 10-20 ildə dağılacağını da düşünür. Rəyi soruşulanların 28%-i isə (əksəriyyəti gənclər olmaqla) Aİ üzvləri arasında müharibənin mümkünlüyünü belə istisna etmir. Üstəlik, bu mövqe istər qatı sağçılar, istərsə də qatı solçular arasında üstünlük təşkil edir. Bəs, görəsən, belə paradoksal əhval haradan qaynaqlanır və onu necə aradan qaldırmaq olar?
Əksər müşahidəçilər hesab edirlər ki, əsas səbəb ümumi ideyanın olmamasıdır. Onların fikrincə, birləşmiş Avropanın təməlini təşkil edən demokratiyanın müdafiəsi, qanunun aliliyi və insan haqları, əməkdaşlıq, tolerantlıq və barışıq əvvəlkitək işləmir. Bu amillər yaxşı işləyən zaman avropalılar üçün rəhbərlikdə sosial-demokratların, yoxsa xristian-demokratların olması heç bir önəm daşımırdı. Əvvəllər hesab olunurdu ki, əsas dəyərlər unudulmursa, qorunursa, onlara ehtiyac davam edirsə, əsas mübahisələr isə (onlar hər hansı ciddi dəyişikliyə səbəb olmurdu) vergilər, müavinətlər, aborta münasibət, tibbi sığortanın həcmi və s. kimi məsələlər ətrafında aparılırsa, hansı partiyanın hakim olması, həqiqətən də, önəmsizdir. Aİ-nin əksər üzvlərində uzun illər məhz bu cür hakimiyyət sxemi mövcud olub və o, heç bir problemsiz işləyib. Son dövrlərdə isə bu formul tez-tez problem yaradır. İndi elektorat həddindən artıq rəngarəng xarakter alıb (burada miqrantların da rolu var). Odur ki, bu kütlənin xorunda bir çox çağırışlar, ümidlər eşidilmir və bu, sonda narazılığa çevrilir. Seçicilər məhz bu üzdən mövcud sistemə qarşı gedən siyasətçiləri dəstəkləyir, onilliklərdir rəhbərlikdə yer almış partiyaların meydandan çıxmasına çalışır. Həmin partiyalar isə əvvəlkitək, çoxluğu təmsil etdiyini düşünür. Amma reallıq öz qaydalarını diqtə edir.
Beləliklə, ənənəvi partiya sistemi məhz «köhnə» Avropanın mərkəzində çat verir. Almaniyada səslər əsas partiyalardan «yan keçib», Fransa və İtaliyada qatı sağçılarla populistlər ön plana çıxıb. Britaniyada keçirilmiş səsvermənin nəticəsi də maraqlıdır. Söhbət heç də «Brexit»ədək qalmış bir neçə ayda ölkəni AP-da hansı qüvvələrin təmsil edəcəyində deyil. Məsələ hakim mühafizəkarlarla müxalifətçi leyboristlərin seçicilərindən «yağlı iki» almasındadır. Mühafizəkarlar seçkidə avropapərəst «Yaşıllar partiyası»nı belə, önə buraxaraq, yalnız 5-ci olub.
Yaxşı, yerli seçkilərdə mühafizəkarlarla leyboristlərin üstünlük qazandığı bir vaxtda Avropa seçkisində Naycel Faracın yeni yaratdığı «Brexit» partiyasının uğur qazanması nə ilə əlaqədardır? Qısa desək, hər şey yerli seçki sisteminin («Vestminister» sistemi) xüsusiyyətindən irəli gəlir. Bu sistem qeyri-sistem partiyası olan «yenilər»i elə startdaca «boğur». Nəticədə, milyonlarla seçici faktiki olaraq, parlamentə istədiyi siyasi qüvvəni seçmək hüququndan məhrum olur.
Odur ki, 2019-cu ilin Avropa seçkisinin əsas nəticəsi, bəlkə də, Aİ üzvləri arasında inteqrasiya tərəfdarlarının, yoxsa əleyhdarlarının qələbə qazanmasında deyil. Aydındır ki, inteqrasiya tərəfdarlarının səsi, çəkisi və gücü bir qədər çoxdur və Aİ məhz bu üzdən hələ də sağdır. Məsələ ondadır ki, Qərb siyasətində 2-3 hakim partiyanın hökmranlığı dövrü arxada qalır. Bu mənada AP-nin yeni tərkibi daha dinamik və demokratik sayıla bilər. Yeri gəlmişkən, 2019-cu il seçkisi seçici fəallığı baxımından da rekordla yadda qalıb. Seçkiyə səsvermə hüququ olan insanların 50%-dən çoxu qatılıb və bu, yalnız bir şeyi göstərir – ictimaiyyətdə dəyişikliyə tələbat çoxdur.
Bəs, bunu Avropa layihəsinin qələbəsi saymaq olarmı? Yaxın perspektiv üçün bu, əlbəttə ki, belədir. Uzaq perspektivdə isə hər hey yeni reallığın hansı liderlər tərəfindən (və nə qədər tezliklə) qurulacağından asılı olacaq. Hər halda, Böyük Britaniya bu «qatar»dan ayrılır, Merkel siyasi arenadan, demək olar ki, gedib, Makron ümumiyyətlə «gəlməyib», Aİ-də islahatlar aparacaq, seçiciləri ruhlandıracaq yeni xarizmatik liderlər isə hələ gözə dəymir.

BREAKDOWN OF TRADITIONAL EUROPEAN ORDER
The May 23-26 elections to the European Parliament (EP) shaped a completely new balance of power in the EU. The two leading factions, the European People’s Party (conservatives and Christian democrats) and the Alliance of Socialists and Democrats, have lost their traditional ruling majority (only about 43% of the votes). Although there was not a major change in the EP, the centre-right and centre-left will not control the parliament for the first time in 40 years, while the liberals, nationalists, Eurosceptics, populists and greens have significantly improved their positions. Remarkably, the elections were based on party lists, however, it is not the parties that rule in the parliament but factions, which are founded based on ideological principls.
The outcome of European elections is a result of a number of factors. On the one hand, there has been a noticeable increase in the number of supporters of populists and nationalists. On the other hand, traditional hard-core supporters of the united Europe become increasingly unhappy with traditional parties, which led to an outflow of votes to the liberals and the greens. For example, in Germany the eco-parties have demonstrated good (for Germans) performance and the extreme right-wing populists from Alternative for Germany became the fourth (improved their position from 7.1 in 2014 to 10.8% in this vote), while the Social Democrats showed weak performance and the largest party of Germany, CDU, also lost positions. Something similar happened in France, where the National Rally led by Marine Le Pen won with a slight margin, and Macron's LREM was the second.
At the same time, the Brexit party of Nigel Farage, the former head of the British Independence Party, took the leading positions in the UK. In Italy, the League led by the Deputy Prime Minister Matteo Salvini has secured more than 30% of votes. In other words, the outcome of elections was extremely encouraging for populists. Salvini, for example, said that a “new European Renaissance” is coming. “This is a sign that Europe is changing. That Europe is tired of being the slave of elites, corporations and influential forces. Today’s vote tells us that the European rules are changing...”, Italian Deputy Prime Minister said. He is also the head of the European Alliance of Peoples and Nations (EAPN), which includes a number of European nationalist parties. His optimism, of course, is not ungrounded but it seems too populist, since the EAPN is still below the bar set.
Furthermore, if liberals can team up within the same faction, the non-systemic parties, on the contrary, are too heterogeneous and sometimes look directly in opposite directions in their views. So, if Salvini stands for the distribution of migrants arriving in the Mediterranean Sea to Italy among all EU countries, then nationalists from Central and Eastern Europe strongly oppose such a decision. Apparently, British Euro-sceptics will not stay in the European Parliament for long, since the UK should have left the EU on March 29, 2019. The process has stalled, because the local parliament did not approve the Brexit bill agreed with Brussels and now the divorce of London and Brussels has been postponed to October 31.
Nevertheless, representatives of European political mainstream believe that nothing terrible has happened, even though their positions have become more unsteady and the bell rang, which they have to listen to. Most likely, centre-right and centre-left will have to cooperate as part of a coalition with liberals in order to form a stable majority. We hope that they have enough political will to do so. The EU leaders will have to agree on the candidacy of the new head of the European Commission and submit it for approval by the parliament. The main candidate for this post is the head of the centre-right European People's Party, Bavarian politician Manfred Weber, who had already stated that his party was not going to work with Eurosceptics and populists.
Anyway, the new motley composition of the parliament will require the ability to negotiate, especially on such sensitive issues as budget regulation, migration policy, growing inequality and income stagnation. In addition, it is high time for Europeans to finally work out a coherent strategy for relations with key partners - the United States, Russia, and China. In this sense, the interview of the German Chancellor Angela Merkel to the Süddeutsche Zeitung newspaper, which has been in power for 14 years just before the elections to the European Parliament, is very significant in this sense. “They [China, Russia and the United States] are forcing us to find common positions again and again,” said the German chancellor, at the same time urging Europe to group, accumulate “political power commensurate with economic opportunities” to act independently of the big powers. Merkel cited the example of how Europe, following US President Donald Trump, refused to violate the agreement on the limitation of Iran’s nuclear program. The German Chancellor is convinced that the EU should forget about internal conflicts and develop an effective foreign policy.
Such statements from the most deserved and authoritative European politician show the desperate attempts of European elites to regain the most solid foundation they once had. That is why the results of the Eurobarometer survey conducted in the middle of spring 2019 in 14 EU countries look discouraging. According to the European Council on Foreign Relations (ECFR), two-thirds of voters still firmly support the membership of their countries in the EU, which is the highest figure since 1983. They value their European identity, the advantages of a single market and currency, and, of course, they, like Mrs. Merkel, understand that they cannot be global players alone. But, on the other hand, the majority of voters are also convinced that the EU will disintegrate in the next 10-20 years, and 28% (most of them are young people) do not even rule out the possibility of war between EU member states. Moreover, this opinion prevails among supporters of the extreme right, and among supporters of the main parties. Where do such paradoxical moods come from and what can be done to eliminate them?
According to observers, the whole thing is the absence of a common ideological component. The values that the united Europe was built upon, including the defense of democracy, rule of law and human rights, cooperation, harmony, tolerance, no longer work to such an extent that EU citizens, in fact, do not care who rules them — Social or Christian Democrats. In the past, if the main values ​​remained unshakable, protected and in demand, and the main disputes were focused on taxes, social benefits, abortions, size of medical insurance, etc. not causing fundamental changes (default options), it really did not matter who was the ruling party. Approximately the same power schemes were built and for a long time uninterruptedly worked in most of the national states of the EU and - most clearly and revealingly - in the USA. But more and more recently, this formula gives the wrong results. The electorate became too diverse (including at the expense of the same migrants), so too many goals and hopes in this chorus of voices remain unheard, which is inevitably expressed in protest. Therefore, voters support those politicians who go against the mainstream and want to press the parties that have dominated for decades. They, as before, want to consider that they represent the majority, but reality dictates its own rules.
In fact, the traditional party system is breaking down in the heart of the “old” Europe. In Germany, the main parties lost the votes, while the extreme right and populists were in huge demand in France and Italy. Elections in the UK were also remarkable not because they revealed the names of those who will represent the country in the European Parliament for a few months before Brexit, but because the ruling conservatives and their opponents, Labourites, got a big F from voters. Moreover, the conservatives became the fifth running behind the pro-European Green Party. So why do the Conservatives and Labourites lead the race in the local elections, but Nigel Farage's Brexit party takes the lead in Europe? In short, it is all about the peculiarities of the local electoral system (the so-called "Westminster", also known as the First Past the Post), which simply cuts off non-systemic candidates just at the start of election campaign. As a result, millions of voters are virtually deprived of the opportunity to elect their favourites to the parliament.
Apparently, the key lesson learnt from the 2019 European elections is not who won — supporters or opponents of integration between the EU states. It is clear that supporters have much more votes, weight and strength, which is why the European Union is still alive. The fact is that the time when only two or three parties ruled in the Western political domain gradually becomes history. In this context, the current composition of the EP is much more dynamic and democratic than it has ever been in its history. By the way, the turnout in the elections-2019 was a record one and exceeded 50%, which means only one thing - European society demands changes. Can this be considered a victory for the European project? In the near future – undoubtedly yes but in the long-term perspective, everything will depend on what (and how soon) the leaders will form a new reality. After all, Britain has withdrawn, Merkel is almost gone, Macron has never been 'a European reality' per se, while new charismatic politicians who would help inspire voters and reform the EU are still to come.