MEY GEDİR, PROBLEMSƏ QALIR
Böyük Britaniyanın baş naziri Tereza Mey iyunun 7-də Mühafizəkarlar Partiyasının lideri postundan istefa verəcək. Britaniya hökumətinin başçısı bunu KİV nümayəndələrinə mayın 24-də Daunin-stritdəki iqamətgahının qarşısında verdiyi açıqlamasında bildirib. O, partiyaya yeni liderin seçilməsinədək Nazirlər Kabinetinə başçılığı davam etdirəcək. Bu iş ənənəvi olaraq 2 turdan keçir və nəticədə, bir neçə həftə uzana bilir. 52 86 47
2016-cı ildə torinin növbəti liderini seçməsi 17 gün çəkmişdi. Beləliklə, Böyük Britaniya yeni baş nazirinə ya parlamentin iyulun sonunda başlayacaq yay tətili ərəfəsində, ya da tətildən sonra – sentyabrda qovuşacaq. «The Guardian» qəzetinin analitikləri hesab edir ki, Tereza Meyin gedişi Mühafizəkarlar Partiyası daxilində sərt varis savaşına yol aça bilər. Amma deputatlar bu ssenariyə aylardır hazırlaşır. Hər halda, baş nazirin reytinqi xeyli vaxtdır aşağı düşüb, üstəlik, onun bir neçə naziri çoxdan istefa verib. Bununla yanaşı, partiyanın ayrı-ayrı məşhur nümayəndəsi mühafizəkarların lideri və baş nazir postu uğrunda fəal kampaniya aparmağa başlayıb.
Hakimiyyətə aparan ağır yol
Xanım Meyin 2016-cı ildə Nazirlər Kabinetinin başçısı seçildikdən sonra etdiyi proqram çıxışında nələr dediyini bu gün heç kəs xatırlamır. Kifayət qədər hazır, enerjili və təşkilatçı şəxs olan Mey siyasi karyerasının zirvəsinə doğru, təxminən, 40 il yol gedib. Bu yol çox ağır olub və xanım siyasətçi bu yolu o qədər də sürətlə qət etməyib. 30 yaşında o, Londonun cənub-qərbində dairə bələdiyyəsinin deputatı mandatını qazanıb. Deputat seçilməyə 2 uğursuz cəhddən sonra 1997-ci ildə parlamentə düşə bilib. 2010-cu ildə baş nazir Devid Kemeron T.Meyə hökumətdə qadınlarla iş departamentinin rəhbəri postunu təklif edib. 2 il sonra – 2012-ci ildə isə Mey daxili işlər naziri təyin olunub. Nəhayət, 2016-cı ilin iyulunda «Brexit»lə bağlı referendumdan və Kemeronun istefasından sonra xanım siyasətçi Mühafizəkarlar Partiyasının lideri seçilib və baş nazir kürsüsünə yiyələnib. Yeri gəlmişkən, o zaman üçün bu, bir qədər gözlənilməz idi.
Tereza Mey hökumətə başçılıq etdiyi 3 ildə iki dəfə sözün əsl mənasında ağır sınaqdan keçib. Birinci sınaq bu il yanvarın 15-də Aİ-dən çıxmaqla bağlı razılaşma layihəsinin Nümayəndələr Palatasında səsverməyə qoyulması idi. O zaman Mey hökuməti ciddi məğlubiyyətə uğramışdı – baş nazirin təklif etdiyi layihəni yalnız 202 nəfər dəstəkləmiş, 432 deputat isə sənədin əleyhinə səs vermişdi. «Daily Telegraph» qəzeti yazır ki, «Nümayəndələr Palatasında çoxluqda olan hökumət heç zaman bu hesabla uduzmamışdı». Bu məğlubiyyət T.Mey hökumətinin əsas və əslində, yeganə vəzifəsinin öhdəsindən gəlməsinə imkan verməmişdi – Böyük Britaniya martın 29-da Aİ-ni tərk etməli idi.
Mey kabinetinin ikinci sınağı son 2 ildə davam edib. Bu dövrdə hökumətin 36 üzvü istefa verib. Bundan əvvəlki «nailiyyət» Leyboristlər Partiyasının sabiq lideri Toni Bleyerə məxsus idi. Onun baş nazirliyi dövründə 29 kabinet üzvü istefaya göndərilmişdi. Amma bu, 2 ildə yox, 10 ildən də bir qədər artıq müddətdə baş vermişdi.
«Çətin tərəfdaş»
Britaniyalı analitiklərin fikrincə, Tereza Mey ən azı ilkin mərhələdə, sadəcə, ölkəni, təxminən, yarım əsr əvvəl inteqrasiya etdiyi Aİ-dən çıxarmağın nə demək olduğunu anlamayıb. Əslində, o zaman bunu Britaniyada, demək olar ki, heə kəs anlamırdı. Müstəmləkə imperiyasının süqutu ilə Avropa istiqaməti Birləşmiş Krallıq üçün yad ərazilər baxımından vacib idi. Avropa İqtisadi Birliyinə, daha sonra isə Avropa İttifaqına üzvlük onun üçün alternativsiz seçim sayılırdı. Lakin ölkə bu inteqrasiya qrupunda mövqeyini kifayət qədər möhkəmləndirə bilmişdi. Bununla yanaşı, o, xüsusi şərtlər irəli sürdüyü üçün «çətin tərəfdaş» sayılırdı.
Böyük Britaniyanın özündə də Avropaya inteqrasiya ilə bağlı diskussiya heç zaman kəsilməyib. Skeptiklər bunun ölkənin suverenliyini, eyniliyini itirəcəyindən ehtiyatlanır, Aİ-nin sosial modelindən narahatlıq ifadə edirdilər. Nikbinlər isə qitədən özünütəcridin intihar olduğunu deyirdilər.
İnteqrasiya məntiqi yalnız iqtisadi deyil, siyasi əməkdaşlığın da dərinləşməsini tələb edirdi. Bu, 2008-2009-cu illərin iqtisadi tənəzzülü, avrozonadakı böhran və miqrasiya problemi zamanı Britaniyada narazılığı artırmışdı. Baş nazir Devid Kemeron Aİ-dən ayrılmaq məsələsini referenduma məhz belə bir vəziyyətdə çıxarmışdı. Səsvermənin nəticəsi isə cəmiyyətdə ciddi parçalanmanın olduğunu göstərdi - britaniyalıların yarıdan bir qədər çoxu Aİ-dən ayrılmağa, yerdə qalanlar isə əksinə səs verdi. Bu da öz növbəsində, sosial, yaş, regional və s. vacib əlamətlər üzrə parçalanma yaratdı. «Brexit»ə yalnız sosial vəziyyəti pis olanlar yox, həm də rifah halı yüksək əhali səs vermişdi. Birinciləri qloballaşmanın nəticəsi olan immiqrasiya, ikincilərisə iqtisadi gücün Şərqə «axması» narahat edirdi.
Referendumun ilk siyasi nəticələri də özünü çox gözlətməmişdi. Baş nazir D.Kemeron referendumda məğlubiyyətə uğradığından, istefaya getmiş, onun yerini Tereza Mey tutmuşdu. Xanım siyasətçi hər iki vəzifəni seçkisiz ələ almışdı – onun partiyadakı rəqibi son anda namizədliyini geri götürmüşdü. O zaman Mey yalnız partiyadaşlarının təzyiqi nəticəsində «Breymen» referendumu (Böyük Britaniyanın Aİ-nin tərkibində qalması) haqda ehtiyatla da olsa fikir səsləndirmiş, səsvermədən sonra isə vəziyyətlə barışmışdı. Halbuki referendum zamanı xanım Mey Aİ-nin passiv tərəfdarı mövqeyində çıxış edirdi. Onun mühafizəkarların lideri postunu tutması məhz bu mövqeyinə görə hər kəsi qane edirdi.
Səsvermənin nəticəsinin özünü bütünlükdə Krallıq ərazisində göstərməsi də çox çəkməyib. Aİ-nin tərkibində qalmağa səs vermiş Şotlandiya müstəqillik haqqında referendum keçirmək niyyətindədir, Şimali İrlandiya isə İrlandiya ilə sərhədinin bağlana biləcəyindən narahatlığını ifadə edir.
Bundan başqa, London yarım əsrdən çox müddət ərzində dünyanın ən nəhəng və aparıcı banklarını, koprorasiya və şirkətlərini, aktivlərin idarə edilməsilə məşğul olan fondları özünə cəlb edib. Krallığın paytaxtı dünyanın milsi olmayan maliyyə mərkəzinə çevrilib və bu gün də belədir. «Brexit» isə bu stutusu da təhlükə altına qoyub. Nəticədə, Avropa qitəsinə xidmət edən beynəlxalq şirkətlər Londondan Amsterdama, Frankfurta, Paris və Brüsselə üz tutmağa başlayıb. Amerikanın «Goldman Sachs», «JP Morgan», «Morgan Stanley» və «Citigroup» kimi nəhəng bankları artıq 300 milyard avroyadək aktivini Frankfurta köçürüb, «Bank of America» pesonalının və köçürmə əməliyyatlarının Londondan Parisə daşınmasına 400 milyon dollar ayırıb. Fransanın «BNP Paribas», «Credit Agricole» və «Societe Generale» şirkətləri də 1000-dək əməkdaşını Dumanlı Albiondan Parisə köçürmək qərarına gəlib. Bütün bunlar yaxın perspektivdə vergi daxilolmalarının azalmasına, iş yerlərinin və sövdələşmələrin ixtisarına səbəb olacaq. Bu isə Böyük Britaniyanın, xüsusilə Londonun investisiyalar üçün cəlbediciliyini azaldacaq.
Britaniyalı alimlərin fikrincə, ölkə əhalisi «Brexit»ə səs verməsəydi, iqtisadiyyat indikindən 1-2,5% böyük olardı. Funt-sterlinq də məhz referendumdan sonra dollara nisbətdə dəyərini ən azı 10% itirib.
Qarışıq Avropa
Aİ-nin özündə də vəziyyət yaxşı deyil. Orada faktiki olaraq, müxtəlif qüvvələrin yenidən qruplaşması prosesi gedir. Bir çox dövlət, xüsusilə ötən dövrdə Böyük Britaniya ilə eyni mövqedən çıxış etmiş kiçik ölkələr «Brexit»dən sonra daha geniş tərəfdaş da     irəsilə koalisiya yaratmaq məcburiyyətində olduğunu anlayır. Bu isə uzunmüddətli tendensiyadır. «Süddeutsche Zeitung» qəzeti yazır ki, «Britaniyanın Aİ-ni tərk etməsi qurumda birliyi daha da gücləndirə, bu isə öz növbəsində, siyasi vektorun dəyişməsinə səbəb ola bilər». İndi, Avropa İttifaqı müdafiə, maliyyə tənzimlənməsi və büdcə sahəsində layihələrini rahatlıqla irəli sürə bilər. Böyük Britaniyanın yer aldığı ittifaqda bunlar, xüsusilə ilk məsələ kifayət qədər çətinlik yaradırdı. Bundan başqa, Aİ-nin kiçik üzvləri səslərinin Brüsseldə eşidilməsi üçün çox çalışmalı olduqlarını düşünürlər. Onların fikrincə, Britaniyanın ayrılması ilə birliyin nəhəng üzvləri nüfuzunu daha da artıracaq. Ümumiyyətlə, Aİ-də kiçik üzvlərlə nəhənglər arasında münasibətlər daha çox birincilərin xeyrinə dəyişməkdədir. Nəhənglərdən hər hansı Aİ-ni tərk edirsə, alyansların yaranması böyük əhəmiyyət qazanır.
Amma kiçik üzvləri narahat edəcək məqamlar da ola bilər. Məsələn, Böyük Britaniya kimi çəkili üzvün olmadığı şəraitdə nəhənglər istədikləri qərarı qəbul edərək, kiçik üzvləri sadəcə, fakt qarşısında qoyacaq. Avropanın əyalətləri sayılan bəzi üzvlər isə Aİ-nin ən ciddi problemlərinin həlli prosesindən kənarda qala bilər. Bundan başqa, uzun illər Aİ-dəki siyasi proseslərin lokomotivi olmuş Fransa ilə Almaniyanın əməkdaşlığı yeni impuls qazanacaq. «Beşinci respublika»nın prezidenti Emmanuel Makron artıq miqyaslı təşəbbüslə çıxış edib. Onun Aİ-nin yenidən formalaşdırılması, Almaniya ilə iqtisadi, siyasi, təhlükəsizlik sahələrində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi planı hazırdır. Makron hesab edir ki, bu planın icrası ilə Avropa İttifaqının nüvəsini avrozona təşkil edəcək. Onun təşəbbüsünü Aİ üzvlərinin artıq ya Avropa Komissiyasının, ya da Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri kimi gördükləri Almaniya kansleri Angela Merkel də dəstəkləyir. Məsələ ondadır ki, Jan-Klod Yunker və Donald Tusk Avropa Parlamentinə seçkidən sonra vəzifələrilə vidalaşacaqlar.
Bu arada Aİ artıq Avropa Parlamentini Britaniyanın gedişilə əlaqədar yenidən formalaşdırıb. Qurumdakı 705 deputat mandatının 75-i Britaniyaya aid idi. İndi Aİ məmurları deputatların sayını 46 nəfər azaldıb, qalan 27 mandat isə 14 dövlət arasında bölünüb. Konkret olaraq Almaniyaya gəlincə, əksər analitiklər hesab edir ki, Avropa qitəsində baş verə biləcək istənilən dəyişiklik halında Berlin ittifaqın mərkəzində olacaq. Almaniyanın Şərq və Qərb, həmçinin Şimali və Cənubla birlikdə mərkəzi mövqeyini qoruması onun Avropanın həlledici gücü olmasına yardım edəcək.
Böyük Britaniyanın baş naziri mayın 21-də ikinci «Brexit»lə bağlı məsələnin Nümayəndələr Palatasında səsverməyə çıxarılmasına razılıq verib. O, bununla parlament tərəfindən artıq 3 dəfə rədd olunmuş razılaşmanın qəbuluna ümid edirdi. «Kabinet deputatları razılaşmaya səs verməyin vacibliyinə inandırmaq üçün müəyyən kompromislərə hazırdır. Belə kompromislərdən biri yeni referendumun keçirilməsinə ehtiyacın olub-olmadığının səsverməyə çıxarılmasıdır», - deyə T.Mey bildirib. Bununla yanaşı, baş nazir referendumla bağlı mövqenin parlamentin Aİ ilə razılaşmaya dair layihəsinə əlavə olunacağını da deyib. Başqa sözlə, Mey bununla Aİ-dən ayrılmağın əleyhdarlarını ikinci referendumun keçirilməsinə, eyni zamanda Aİ-dən razılaşmada yer almış şərtlər çərçivəsində ayrılmaya səs verməyə çağırıb. Lakin ikinci referenduma tərəfdar olan deputatların əksəriyyəti, ümumiyyətlə, «Brexit»in ləğvini tələb edir. Onlar əmindirlər ki, artıq Aİ-dən çıxmağın çətinliklərindən yaxşı xəbərdar olan ingilislər bunun əleyhinə səs verəcəklər.
Bir sözlə, Tereza Meyin gedişi bitmək bilməyən «Brexit» prosesinə ciddi təsir göstərməyəcək. Britaniya ilə Aİ arasında istənilən yeni sövdələşmə sadəcə, sabiq baş nazirlə əldə olunmuş razılaşmanın həyata keçirilməsi variantı olacaq. İlk referendum, demək olar ki, «heç-heçə» başa çatıb. Demək, parçalanmanın dərinləşməməsi üçün hər iki tərəfin mövqeyi nəzərə alınmalı idi. İndi Böyük Britaniyanın yeni baş nazir seçməsilə bu mübarizə «Brexit»in «sərt» və «yumşaq» variantları arasında davam edə bilər. Problem isə əlbəttə ki, aradan qalxmayacaq. Demək, Birləşmiş Krallığın ictimaiyyəti və siyasi elitası arasındakı parçalanma da davam edəcək.
Britaniyanın bu addımları bütünlükdə Aİ-də siyasi proseslərə stimul olub. Bu, şübhəsiz ki, Aİ-nin digər üzvlərində birləşmə ideyasını gücləndirib. Başqa sözlə, bəzi proqnozların əksinə olaraq, Böyük Britaniyanın Avropa İttifaqını tərk etməsi presedent kimi qəbul edilməyib. Əksinə, indi Aİ üzvləri qurumu tərk etməyin deyil, onu qoruyub saxlamağın yollarını axtarır. Halbuki «Brexit»in yaxın gələcəkdə baş tutmayacağı ehtimalı da qalmaqdadır.

MAY LEAVES BUT THE PROBLEM REMAINS
British Prime Minister Theresa May will resign on June 7 as the leader of the Conservative Party. She announced this to media in front of her residence on Downing Street on May 24. At the same time, she will continue to lead the cabinet until a new conservative leader is elected. Traditionally, voting is held in two rounds and may take several weeks.
In 2016, when Tories chose the next leader, the whole process took 17 days. New British Prime Minister can be elected either immediately before the summer parliamentary holidays, which begin in late July, or after them in September. According to The Guardian, Theresa May’s departure may launch a tough struggle of successors within the ruling Conservative Party, but deputies have been preparing for this opportunity for months, while the authority of the British prime minister weakened, and several ministers in her cabinet resigned. Other well-known conservatives have already begun an active campaign to replace Theresa May as party leader and prime minister.
Thorny path to power
Almost no one remembers what Mrs. May said in her first keynote speech in the summer of 2016 after she was elected a prime minister. As a very accurate, organised and energetic person, Theresa May's rise to the top of her political career has taken almost forty years. However, the path was thorny and not very steep. By the age of thirty, she received the mandate of a member of a district municipality in south-west London. After two unsuccessful attempts to become a member of parliament in 1997, she has still managed to get a parliamentarian seat. In 2010, Prime Minister David Cameron offered May a post as head of the women's affairs department in his government. Two years later, in 2012, May headed the Ministry of the Interior. Finally, in July 2016, after the Brexit referendum and Cameron’s resignation, she, somewhat unexpectedly, was elected as the new leader of the Conservative Party and became Prime Minister.
During three years of her premiership, she had to pass two serious tests, the first being the vote in the House of Commons on the draft agreement on withdrawal from the EU held on January 15, 2019. Then the May government suffered a serious defeat when 432 members of the British parliament opposed the draft proposed by May versus 202 members supporting the document. According to Daily Telegraph, “the government, which in theory has a majority in the House of Commons, has never lost with such a score”, when the May cabinet could not fulfil its main, in fact the only, task — to lead Britain out of the European Union by March 29.
The second test for Mrs. May has taken place in the past two years, when 36 members of her government resigned. The previous anti-record belongs to the former leader of the Labour Party, Tony Blair (29 members of the Cabinet), which he has set in a little more than ten years, not in two years.
Inconvenient partner
According to British analysts, Theresa May, at least at the beginning of her premiership, simply did not understand, same as almost no one in Britain, what it meant to withdraw the country from the union into which it had been integrated almost half a century ago. With the collapse of colonialism, European direction for the United Kingdom became more important than relations with the overseas territories. Membership in the EEC, and then in the European Union was a forced measure due to the lack of other alternatives. But the country has gained a strong position in the integrated group, however, demanding special conditions, it has become an “inconvenient partner.” In the UK itself, there have been ongoing discussions on European integration. Sceptics were concerned about the loss of national sovereignty and identity, dissatisfied with the EU social model, while optimists considered self-isolation from the continent detrimental for the country. The logic of integration led to the deepening of both economic and political cooperation, which caused an increase in mistrust in Britain in the context of the economic recession of 2008-2009, the Eurozone crisis and migration problems. Hence, Prime Minister David Cameron was forced to hold a referendum on Britain's membership in the EU. The results of the plebiscite showed a serious split of the society - just over half of the British voted for the withdrawal from the EU, while the other half wished to keep the membership in the union. This led to disunity on social, age, regional and other equally important features. It was not only socially vulnerable who voted for Brexit but also socially prosperous segments of the population. Due to globalisation, the first group of voters are worried about immigration, while the second one in the shift of economic power to the East. The first political outcome of the referendum became apparent immediately after the vote. Prime Minister Cameron lost the referendum and resigned, and Teresa May became the new British Prime Minister. She received both posts without election, because her party rival withdrew her candidacy in the last stage of elections. Then Teresa May, only under pressure from party members, cautiously made a few statements supporting Bremain (opposite of Brexit) but after the referendum, she said "Brexit means Brexit", although Mrs. May has demonstrated herself as a passive supporter of the European Union during the referendum. It was because of this point of view that her candidacy for the Conservative leader’s position suited everyone. The announcement of nationwide results of the referendum did not take long. Scotland supported membership in the EU and intends to hold a new referendum on independence, while Northern Ireland fears the closure of the border with Ireland. In addition, for more than half a century, London has attracted the world's largest and leading banks, corporations, companies and asset management funds, being a unsurpassed global financial centre. But Brexit has put this status at risk, forcing global companies serving European customers to move their offices and operations from London to Amsterdam, Frankfurt, Paris and Brussels. American banking giants Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley and Citigroup have already transferred about 300 billion euros to Frankfurt. Bank of America has spent $400 million to move personnel and transfer operations from London to Paris. French companies BNP Paribas, Crédit Agricole and Société Générale also decided to transfer about 1,000 employees from the City to Paris. In the near future, these actions will lead to a reduction in tax revenues, a reduction in jobs and the number of transactions, which will affect the investment attractiveness of the UK and London in particular. British scientists believe that the economy of their country is currently at 1-2.5% less than it would have been without a vote for Brexit, and the British pound after the referendum has lost more than 10% of its value against the dollar.
European Time of Troubles
European Union is in a state of unrest too. European power groups are regrouping. Many states, in particular, small member countries, which in the past have regularly supported Great Britain, now realise that after Brexit they will have to pay more attention to building coalitions with a wider range of partners. And this is a long-term trend. According to Süddeutsche Zeitung, "exit of Britain can rally the EU, which, in turn, can lead to a change in the political vector." Now the European Union can easily launch projects in the field of defense, financial regulation and in the public sector, which was quite difficult with the membership of the UK, especially on the first issue. In addition, small EU states believe that they will have to put more effort into being heard in Brussels and for another reason - after Brexit, major participating States will become even more influential. At the same time, relations between large and small countries will change as a whole - and, most likely, in favour of the latter. If one of the major states leaves the EU, setting up alliances becomes more significant. But for small EU states, there may be cause for concern. In the absence of such a counterbalance as the UK, large countries will make their own decisions simply by forcing younger partners to act. Particularly, peripheral EU member states can face situations when they are completely rejected aside from solving the weighty problems of the EU. An additional impetus will be given to the cooperation of France and Germany, which has long been a driving force of political processes in the EU. French President, Emmanuel Macron, has already initiated a large-scale plan for reforming the EU and deepening integration with Germany in the economic, political and security spheres, according to which the Eurozone will become the core of the union. He is supported by the German Chancellor Angela Merkel, who the well-known retired European politicians, as well as the leaders of the EU countries see as the new president of European Commission or the European Council, since Jean-Claude Juncker and Donald Tusk will leave these posts after the elections to the European Parliament. In addition, the EU has already reformatted the future European Parliament 'thanks to' Britain. British quota was 75 mandates out of 705. EU officials reduced the number of deputies by 46 people, and the remaining 27 mandates were distributed among 14 countries. But Germany itself, according to experts, regardless of what disagreements arise on the European continent, will always try to be in its very centre, trying to hold together the East and the West, the North and the South. Subsequently, this will help Germany to become a decisive force in Europe, which will gradually attract other states to its orbit.
On May 21, Theresa May expressed her consent to the voting in the House of Commons on the second Brexit referendum, hoping, therefore, to hold through the parliament three times his rejection of the agreement on secession from the European Union. “The Cabinet is ready to make certain compromises in order to convince the MPs to back the Withdrawal Agreement Bill, and one of these compromises is a vote on a new referendum,” May said. At the same time, British Prime Minister said that the provision on the referendum will be included in the draft resolution of the Parliament regarding the agreement with the EU. In other words, Mrs. May thus invited opponents of withdrawal advocating for the second referendum to simultaneously vote for the referendum and for withdrawal from the EU, as specified in the agreement. But the majority of MPs backing the second referendum are seeking precisely the abolition of Brexit. They believe that Britons are now well aware of the difficulties associated with the withdrawal of the country from the EU and will vote against it.
Apparently, May's departure will not have a major impact on the seemingly endless process called Brexit. Any new British deal with the EU will be only a version of the agreement reached by the former prime minister. The first referendum ended in almost a draw, and this would have meant that the wishes of both parties must be taken into account in order not to deepen the split. With the election of a new British prime minister, the struggle may continue around the “hard” and “soft” versions of Brexit, but the problem will remain and will not be resolved by itself. Nor will the split in the society and the political elite of the United Kingdom end. But Britain’s decision to withdraw boosted political processes in the EU itself, which certainly supports the idea of unity in the remaining EU member states. Contrary to some predictions, the withdrawal of the UK did not become an example to follow. On the contrary, the EU countries do not think on leaving the EU for now, but seek new ways to preserve it, even if we hypothetically assume that Brexit does not take place in the near future.