Yaxın Şərqin “Əfqanıstanı” uğrunda müharibəni kim qazanacaq?
Bu ilin mayında Yəməndəki husi üsyançıları Səudiyyə Ərəbistanının mərkəzindən keçən əsas neft boru xəttini 7 silahlanmış dron vasitəsilə bombalayıb. İyunun əvvəlində isə husi döyüşçüləri şimal sərhədlərini keçərək üç istiqamətdən Səudiyyə Ərəbistanı ərazilərinə hücuma keçiblər. Hərbi əməliyyatların gedişində Səudiyyə Ərəbistanı Silahlı Qüvvələrinin 200-dən çox əsgər və zabiti öldürülüb, Ər-Riyadın başçılıq etdiyi koalisiyaya məxsus 20-dən artıq zirehli avtomobil məhv edilib. Daha sonra Səudiyyə Ərəbistanı rəsmi mediası və Yəmənin Səba dövlət agentliyinin bu xəbərini təkzib etsə də, videokadrlar fakt olaraq qalır.
Məzhəb müharibəsi, yoxsa regional siyasi rəqabət?
Üç ay əvvəl, Səudiyyə Ərəbistanının rəhbərlik etdiyi ərəb koalisiyasının Yəmənə müdaxiləsinin 4 ili tamam oldu. 2015-ci ilin 26 martında 10 ölkədən ibarət ərəb koalisiyası Yəmənə hücum edəndə hədəf açıq və dəqiq idi: Husilərin Ənsarullah təşkilatının 2014-cü ilin sentyabrında ələ keçirdiyi paytaxt Sənanı geri alıb devrilmiş prezidenti Əbdürəbbi Mansur Hadini yenidən postuna qaytarmaq və Yəməndə husi – zeydi hakimiyyətinə son qoymaq. Amma savaş uzandı...
İlk baxışdan məzhəb müharibəsinə bənzəsə də, əslində Yəməndə baş verənlər regional siyasi rəqabətdir. Məsələn, bu gün 10 ərəb ölkəsini yanına alıb sünni Hadini vəzifəsinə geri qaytarmağa çalışan və bunun üçün 100 milyardlarla dollardan çox pul xərcləyən Səudiyyə Ərəbistanı 57 il əvvəl 1962-ci ildə Yəməndə Misirin dəstəyi ilə İmamət devrilib respublika qurulanda zeydi – şiə İmamətini xilas etmək üçün bugünkü kimi Yəmənə müdaxilə etmişdi. Yəni o vaxtı Səudiyyə Ərəbistanı şiələri dəstəkləmişdi. Çünki o zaman Krallıq, ətrafında xüsusən də yaxın ətrafında monarxiyaların respublikaya çevrilməsini istəmirdi.
İndi isə “oyunçuların” yeri bir qədər dəyişib. 1962-ci ildə Şah İranı ilə birləşib Yəmənə müdaxilə edən Səudiyyə krallığının qarşısında Nasirin rəhbərlik etdiyi Misir respublika vardı, indi isə Səudiyyə, Misirdəki marşal Sisinin dəstəyi ilə teokrat İranla mübarizə aparır. Və indi qarşı cəbhədə yalnız respublikaçı nasirçi Yəmən deyil, İran islam inqilabına simpatiya duyan silahlı islamçı husilər var.
Səudiyyə Ərəbistanı bundan əvvəl 2004-2010-cu illərdə 6 dəfə husilərlə savaşıb. Həmin vaxt Yəməndə hakimiyyətdə avtoritar prezident, respublikaçı zeydi Əli Abdullah Saleh idi. Və o zaman Səudiyyə Ərəbistanı Yəmən ordusu ilə birlikdə üsyan edən husiləri şimaldakı qeyri-rəsmi husi “paytaxtı” Səda şəhərinə qədər sıxışdırdı.
Müharibəyə çevrilən siyasi böhran
2011-ci ildə “ərəb baharı” dalğası 30 il Yəməni “dəmir yumruqla” idarə edən Əli Abdullah Salehin ölkəsinə də çatdı. Yəməndə ilk etirazlar 2011-ci ilin yanvarın 26-da Səna Universitetində başladı. Və tezliklə bütün ölkəni bürüdü. Uzun müddət davam edən etirazlardan sonra, nəhayət, Əli Abdullah Saleh istefa verməyə razı oldu. 2012-ci ilin fevralında BMT TŞ-nin müdaxiləsi ilə Yəməndə keçid prosesi başladıldı, Saleh istefa verdi, vitse-prezident Əbdürrəbbi Mansur Hadi prezident vəzifəsinin icrasına başladı.
Ancaq inqilab başa çatmış olsa da, əsas problemlər həllini tapmamışdı. Əsas problemlər təhlükəsizlik, sosial-iqtisadi vəziyyət və siyasi sabitliyin olmaması. Təhlükəsizlik sahəsində əsas problem ölkəni bürüyən terror, “Yəmən əl-Qaidəsi” adlandırılan qrupun daha da fəallaşması idi. İkinci əsas problem inqilabdan olan sosial-iqtisadi islahat gözləntilərinin doğrulmaması idi. Yəməndə iqtisadi vəziyyətin ağırlığı, xüsusən də əyalətlər arasında qeyri-bərabər gəlir bölgüsü narahatlıq yaradırdı. Siyasi qeyri-sabitliyin əsas səbəbkarı isə inqilabdan sonra yeni seçkilərin keçirilməməsi, əsasən qəbilə-tayfa münasibətlərinin kök saldığı Yəməndə siyasi istiqrarı bərqərar edəcək addımların atılmaması, yəni başqa sözlə yeni hakimiyyətin həddən artıq zəif olması idi. Bu səbəbdən də, inqilabdan sonra Cənubi Yəmənin (Cənubi Yəmən 1990-cı ilə qədər mövcud olmuş SSRİ-nin təsiri altında sosialist respublikası olub) müstəqilliyini müdafiə edən separatçı qruplar fəallaşdılar.
2014-cü ilin yanvarında isə ilk olaraq cənub separatçıları, ardınca isə husilər Milli Dialoq Konfransından çıxdılar. Bununla da, Yəməndə siyasi böhran daha da dərinləşdi. Sentyabrın 22-də isə Husi – Ənsarullah hərəkatının döyüşçüləri paytaxtı Sənanı ələ keçirdilər. 2015-ci il yanvarın 22-də prezident səlahiyyətlərini icra edən Mansur Hadi istefa verir və fevralın 6-da isə parlament buraxılıb və yeni koalisiya hökuməti formalaşıb. Bu zaman devrilmiş prezident Əli Abdullah Salehə bağlı qüvvələr də husi ittifaqına dəstək verib. Məhz husilərin paytaxtı ələ keçirib yeni hökumət qurmaları və faktiki olaraq hakimiyyəti ələ keçirmələri Səudiyyə Ərəbistanı və müttəfiq körfəz ölkələrini hərəkətə keçirib. 2015-ci il martın 25-də Mansur Hadi BMT TŞ-yə müraciət edərək husilərin qarşısını almaq üçün “könüllü ölkələrin” hərbi müdaxiləsi üçün səlahiyyət verilməsini istəyib. Bu məktubu əsas alaraq Körfəz Əməkdaşlıq Təşkilatı başda Səudiyyə Ərəbistanı olmaqla Yəmənə qarşı bir gün sonra “Qətiyyət fırtınası” adlı əməliyyat başladıb.
Yəmənə qarşı əməliyyat hələ də davam edir. Yalnız 2017-ci ildə bu əməliyyatda iki mühüm hadisə baş verib. 2017-ci ilin iyununda Qətər və Səudiyyə Ərəbistanı, eləcə də Misir, BƏƏ, Bəhreyn arasında baş verən böhrandan sonra Qətər hərbi qüvvələri Yəmən əməliyyatından çəkilib. İkinci mühüm hadisə isə 2017-ci ilin dekabrında Əli Abdullah Saleh və husilər arasında münaqişə baş verməsi və yaranan toqquşmada Salehin öldürülməsi olur.
2018-ci ilin dekabrında İsveçin Rimbo qəsəbəsində başlayan danışıqların vasitəçisi BMT, əsas tərəfləri isə Hadi hökuməti və Ənsarullah olub. Artıq müəyyən razılaşmalar əldə olunub. Onlardan biri də ötən ilin yayından qanlı toqquşmaların davam etdiyi Hudeydə liman şəhərindən qüvvələrin geri çəkilməsidir. Bütün bunlar 4 ildir davam edən müharibə nəticəsində infrastrukturu tamamilə darmadağın olmuş, minlərlə dinc insanın öldüyü, aclıq və yoluxucu xəstəliklərin yayıldığı Yəməndə humanitar böhranı yumşaltmaq üçündür. Amma böhranın köklü həlli isə yaxın deyil. Çünki bunun üçün, ilk növbədə, Səudiyyə Ərəbistanı və husilər arasında barışıq və ya anlaşma olmalıdır, daha dəqiqi İranla.
Yaxın Şərqin əfqanları
Husilər Yəmənin paytaxtı Sənadan 240 kilometr şimalda dağlarda yerləşən Səda şəhəri və ətrafında yaşayan zeydi qəbilələrinin ümumi adıdır. 4-cü şiə imamı Əli Zeynalabidinin oğlu Zeydi 5-ci imam olaraq qəbul edən zeydilər hazırda kompakt halda Yəmən və Pakistanda (eyni zamanda Hindistanda) yaşayırlar. Bəzi rəqəmlərə görə Yəmən əhalisinin 40, bəzi mənbələrə görə isə 30 faizi zeydidir. Eyni zamanda Səudiyyə Ərəbistanında 1,2 milyon, Oman və digər ölkələrdə də zeydilər yaşayır.
Tarixi əlaqələr və 1962-ci ildə İran şahının Səudiyyə Ərəbistanı ilə birlikdə devrilmiş İmaməti bərpa etmək üçün verdiyi dəstək bir kənara qoyulsa, elə də ciddi əlaqələr olmayıb. Ancaq İranda inqilabdan sonra bütün müsəlman aləmində olduğu kimi Yəməndə də tarixdə ilk dəfə baş tutmuş İslam inqilabına simpatiya hiss edən qruplar yarandı. Yəməndə zeydi din alimi Bədrəddin əl-Husi xütbələrində İran İslam inqilabını dəstəkləməyə başlayır. 1986-cı ildə isə əl-Husi İrana səfər edir. Bundan sonra husilərlə İran arasında əlaqələrin əsası qoyulur. Elə həmin il Yəməndə “Gənclər Birliyi” adlı təşkilat yaradılır. Daha sonra husilərin siyasi təşkilatı olan “Haqq” Partiyasına çevriləcək bu təşkilat ilk ictimai-siyasi təşkilatlanma olur. Ancaq ilk vaxtlar əsasən xeyriyyə və maarifçilik fəaliyyətləri göstərir. Çünki Zeydi İmamətinin devrilməsindən sonra Yəməndə qonşu ölkələrin də dəstəyi ilə zeydilərin məzhəblərini dəyişməsi istiqamətində kütləvi kampaniya aparıb. Bu isə istər-istəməz etiraz doğurub. İranla yaxınlaşmanın kökündə bu amil də vardı.
1990-cı illərin əvvəllərində husilərin “Dindar Gənclik Forumu” deyilən daha bir təşkilatı ortaya çıxır. Bu təşkilatın lideri isə atası ilə bir ara yola getməyən Seyid Hüseyn Bədrəddin əl-Husi olur. Daha əvvəl təbliğat və xeyriyyə işləri ilə məşğul olan bu təşkilat 2002-ci ildən etibarən Ənsarullah adı ilə fəaliyyət göstərməyə başlayır. 2004-cü ildən sonra isə silahlı husilərlə hökumət və Səudiyyə Ərəbistanı arasında ard-arda 6 müharibə olur. Bu dövrdə artıq husilər dağlardakı Səda şəhərini idarə edir, şəhər və əyalət vəzifələrinə təyinat həyata keçirirdilər, yəni artıq bir mənada husi hakimiyyət təcrübəsi formalaşırdı.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, əsasən dağlıq ərazilərdə yaşayan husiləri Yaxın Şərqin əfqanları da adlandırmaq olar. Gündəlik həyatda silahdan ayrılmayan dağlılar normal təchizat, hətta geyim, ayaqqabıya sahib olmasalar belə dağlarda çox aktiv döyüş əməliyyatları həyata keçirirlər. Üstəlik, dağlıq bölgələri yaxşı tanıyan husi üsyançılar həm Hadi qüvvələri, həm də şimaldan gələn Səudiyyə Ərəbistanı ordularına güclü müqavimət göstərir və zaman-zaman əks zərbələr vururlar.
Ancaq yalnız avtomatlarla deyil. İran ordusunun dəstəklədiyi husilər bir neçə dəfə Səudiyyə Ərəbistanı ərazilərini raket atəşinə tutub. 2019-cu ilin yanvarında Ədən yaxınlığında Mansur Hadi hökumətinə bağlı qüvvələrin keçirdiyi hərbi parada dronla edilən hücum nəticəsində 6 hərbçi öldürülümüşdü.
Səudiyyə Ərəbistanının inadı
Ancaq bütün bunlara rəğmən Səudiyyə Ərəbistanı müharibəni davam etdirir. Yəməndə isə fəlakət hər keçən gün böyüyür. BMT-nin rəsmi rəqəmlərinə əsasən tam atəşkəs əldə olunmasa, 2020-ci ilə qədər Yəməndə ölənlərin sayı 233 min nəfərə çata bilər. Ən dəhşətlisi odur ki, bu rəqəmin 60 faizini yaşı 5-dən az olan yəmənli uşaqlar təşkil edəcək. Hazırda 24 milyonluq Yəmən əhalisinin 80 faizi xarici yardıma möhtacdır, 13 milyon insan isə aclıq çəkir.
Səudiyyə Ərəbistanı koalisiyasının hava zərbələri nəticəsində ölən mülki əhalinin sayı 4800-ü keçib. Lakin beynəlxalq qınaqlara rəğmən Səudiyyə Ərəbistanı geri çəkilmək istəmir. Bunun isə bir sadə səbəbi var. Krallıq qonşuluğunda İslam inqilabı ideyalarına və İrana yaxın qüvvələrin hakimiyyətdə olmasını istəmir. Təkcə ona görə yox ki, Bab əl-Məndəb boğazı Ədən körfəzindən Qırmızı dənizə keçidin yerləşdiyi mühüm məntəqədir. Və Aralıq dənizinə çıxan bütün tankerlər, o cümlədən böyük həcmdə neft-qaz yükləri buradan keçir. Ümumilikdə, dünya ticarətinin 65 faizinin məhz bu boğazdan keçdiyi ehtimal olunur. Boğazda keçidin dayandırılması dünya ticarətinə, yük daşımalara və ən əsası neft qiymətlərinə ciddi şəkildə təsir edə bilər.
Həm də ona görə ki, Yəməndə husilərin iqtidarda möhkəmlənməsi Səudiyyə Ərəbistanının özünü birbaşa təhdid edir. Çünki Yəmən kimi dinamik, savaşçı bir ölkənin Səudiyyə Ərəbistanındakı siyasi qruplara, o cümlədən zeydi və ölkənin şərqindəki şiə siyasi qruplarına təsiri ola bilər. Bu səbəbdən də, indi krallıq “yumşaq qarınaltısı”, yarımadanın ən strateji nöqtəsini İrana güzəştə getmək istəmir. Ancaq tarixi təcrübə göstərir ki, Yəməni işğal etmək Əfqanıstan qədər çətindir. Bu mənada savaş həm də Ərəbistan dövləti üçün riskli ola bilər.

Who wins the war for "Middle Eastern Afghanistan"
In May 2019, Yemeni Houthis attacked the main oil pipeline passing through the centre of Saudi Arabia using seven armed drones. In early June, they also attacked the southern territories of the kingdom from three directions, causing casualties of more than 200 soldiers and officers of the Saudi armed forces with more than 20 armoured vehicles of coalition forces led by Riyadh destroyed. Although official Saudi media denies the reports of the Yemeni state information agency Saba, videos show the opposite.
Religious war or regional competition?
Three months ago, a coalition of Arab countries led by Saudi Arabia invaded the territory of Yemen. On March 26, 2015, when the military troops of ten Arab countries attacked Yemen, the goal was clear: to return control over the capital of the state, Sana'a, seized by the Houthi organization Ansarullah in September 2014, to reinstate the deposed president Abdrabbuh Mansur Hadi and put an end to the Houthi-Zaidi rule in Yemen. But the war has gone on far too long...
Even though the ongoing events look like a war between different religious schools of thought (madhabs), in fact the Yemeni 'showdown' is a regional competition for political power. Saudi Arabia, which is trying to return Sunni Hadi to power with the help of ten Arab allies, having spent more than $100 billion on this campaign, invaded Yemen 57 years ago, in 1962, in order to save the Shiite Imamate of Zaidis, when it was overthrown with the active support of Egypt to establish a republican regime in the country. In other words, at that time Saudi Arabia supported the Shiites, since the kingdom did not want the neighbouring, especially nearby monarchies, become republics.
Now the actors have changed their positions. In 1962, Saudi Arabia, which invaded Yemen with the support of Iranian Shah, was opposed by the Republic of Egypt led by President Nasser. Now the Saudis are fighting against the theocratic Iran with the support of Egyptian Field Marshal al-Sisi. In other words, the opponents are not the Republicans, but the armed Islamist groups of Houthis, sympathizers of the Islamic Revolution in Iran.
Saudi Arabia has confronted the Houthis six times before, in 2004-2010, when authoritarian President Ali Abdullah Saleh, a Zaidi republican, ruled Yemen. At that time, Saudi Arabia, together with the Yemeni army, has managed to push the Houthi insurgents back to their unofficial capital in the north of the country, the city of Sa'dah.
When political crisis turns violent
In 2011, a wave of 'Arab Spring' reached the country of Ali Abdullah Saleh, who had kept his iron-grip on Yemen for thirty years. First protests in the country began on January 26, 2011 at the University of Sana'a. Very soon, public indignation galvanized momentum and eventually engulfed the entire country. After a long struggle to remain in power, Saleh agreed to resign. In February 2012, a transition process began in Yemen with the intervention of the UN Security Council. Saleh resigned and was replaced by Vice President Abdrabbuh Mansur Hadi.
Although the revolution ended, main problems of the country (lack of security and political stability, as well as the socio-economic crisis) remained unresolved. The biggest problem in terms of security was terrorism caused by the activation of the Yemeni wing of al-Qaeda. The second pressing problem was the failure of expectations related to socio-economic reforms promised after the revolution. Serious economic situation in the country, especially the unequal distribution of income between the provinces, caused serious concerns. The main cause of political instability was the refusal to hold new elections after the revolution, in particular, the absence of any measures to establish political stability in Yemen, a country with long-established tribal relations. In other words, the new government was too weak. For this reason, soon after the revolution, separatist groups that came out for the independence of South Yemen, which until 1990 was a socialist republic under the influence of the USSR, came to the fore.
In January 2014, first the southern separatists and then the Houthis left the National Dialogue Conference, which further deepened the political crisis in Yemen. On September 22, 2014, the Ansarullah militants seized Sana'a. On January 22, 2015, acting president A. Mansur Hadi resigned, and on February 6, the parliament was dissolved, and a new coalition government was formed. At that time, the forces loyal to the ousted president Ali Abdullah Saleh also supported the Houthis. It was the seizure of the capital and the formation of a new coalition government, as well as the actual usurpation of power by the Houthis that made Saudi Arabia and its allies in the Persian Gulf mobilize. On March 25, 2015, A. Mansour Hadi appealed to the UN Security Council with a request to allow “voluntary military intervention” of the allied states in order to prevent the Houthi offensive. A day after the appeal, Gulf Cooperation Council led by Saudi Arabia launched the Operation Decisive Storm against Yemen, which continues to this day.
In 2017, two major events took place during the operation. In June 2017, after the infamous crisis between Qatar and Saudi Arabia, Egypt, UAE and Bahrain, Qatari armed forces left Yemen. The second important event was the murder of Saleh in December 2017 as a result of clashes of government forces with Houthis.
In December 2018, the representatives of the Hadi government and Ansarullah held negotiations in the Swedish city of Rimbo with the mediation of the UN. Parties reached certain agreements, one of which was the withdrawal of troops from the port city of Hudaydah, which has become a scene for bloody battles since last summer. The main objective was to mitigate the consequences of the humanitarian crisis in Yemen, where the infrastructure was completely destroyed, thousands of civilians were killed, famine and infectious diseases spread. But complete eradication of the crisis requires more time and, first of all, reconciliation between Saudi Arabia and the Houthis, that is with Iran.
Middle Eastern Afghans
Houthis is a common name of the Shiite Zaidi tribes inhabiting the mountain town of Sa'ada and its environs, 240 km north of the capital of Yemen. Zaidis recognize the Imamate's of the son of the fourth Shiite Imam Zain al-Abidin, Zaid ibn Ali, and live compactly in the territory of Yemen and Pakistan (as well as in India). According to some sources, Zaidis make up 40%, and according to other sources 30% of Yemen’s population. In addition, Zaidis are also citizens of Saudi Arabia (1.2 million people), Oman and other countries.
With the exception of the 1962 conflict, when the Iranian Shah supported the Saudis in their attempt to restore the Zaidi Imamate in Yemen, the country has a not very rich history of relations with Iran. After the notorious events of 1979 in Iran, several groups emerged in Yemen as well as in the rest of the Muslim world that sympathized with the first Islamic revolution in history. A Zaidi theologian Badruddin al-Houthi in his sermons called for support for the Iranian revolution. In 1986, al-Houthi visited Iran, thereby setting the ground for relations between Houthis and Iran. In the same year, the Youth Union appeared in Yemen, which became the first social and political organization of Houthis, and later turned into the Haqq Party. However, at the initial stage of its existence, the organization was mainly engaged in charity and educational activities, since after the overthrow of the Zaydi Imamate in Yemen, a massive campaign was carried out with the support of neighbouring countries to 'recruit' Zaidis to other madhabs, which eventually caused public outrage. This factor also played a significant role in bringing the Houthis closer to Iran.
In the early 1990s, another Houthi organization, Forum of Religious Youth, was established. Leader of the organization is Sayyid Hussein Badruddin al-Houthi, who has not got along with his father for some time. Initially engaged in propaganda and philanthropy, the organisation changed its name to Ansarullah in 2002. Since 2004, Houthis fought six battles against the government forces and Saudi Arabia. During this time, they have already ruled the city of Sa'ada, appointed officials to city and provincial governments, i.e. have possessed some experience in governance.
Houthis, who live mainly in mountainous areas of the country, can be also called 'Middle Eastern Afghans'. Despite the absence of normal living conditions and basic necessities, such as clothing and footwear, these highlanders are not parting with their weapons for a minute and decisively resist and sometimes counter-strike both the forces of Mansur Hadi and the Saudi army advancing from the north. They use not only machine guns for these purposes. Houthis have repeatedly bombed the Saudi territories. In January 2019, as a result of a drone attack on a military parade organized by the Hadi government near Aden, six soldiers of the Yemeni army were killed.
Obstinacy of Saudis
Nevertheless, Saudi Arabia continues the war, while the scale of catastrophe in Yemen is growing every day. According to the UN, if by 2020 it is not possible to achieve a complete cease-fire, the number of victims in the country could reach 233 thousand people. The worst thing is that 60% of these people will be Yemeni children under five years. Currently, 80% of the Yemeni population (24 million people) need foreign assistance, and 13 million suffer from hunger.
Due to massive air strikes of the Saudi coalition, more than 4,800 civilians have been killed so far. However, despite the condemnation of the international community, Saudi Arabia does not want to retreat. The reason is simple - the kingdom does not want presence of forces loyal to Iran, inspired by the ideas of the Islamic revolution. Not only because the Bab el-Mandeb Strait is an important hub connecting the Gulf of Aden with the Red Sea, as well as a maritime corridor for all cargo tankers, including those carrying large volumes of oil and gas through the Mediterranean Sea. In general, it is estimated that 65% of the total world trade passes through this strait. Suspension of cargo traffic on this strategically important section of maritime ways can have a serious impact on international trade, shipping and, most importantly, oil prices.
In addition, the strengthening of the Houthi power in Yemen directly is a direct threat to Saudi Arabia, for such a dynamic and militant country like Yemen can influence political groups in Saudi Arabia, including Zaidi and Shiite political associations in the east of the kingdom. For this reason, the Saudis do not want to yield even an inch of this very 'delicious and tender' strategic point of the peninsula to Iran. But historical experience shows that occupying Yemen is as difficult as Afghanistan. That is why a protracted war can be risky for the House of Saud.